Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Noro
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ut 03 08, 2021 2:40 pm

Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa Noro »

Zdravím,

zaujímam sa o investovanie s cieľom budovania si majetku a sporenia na dôchodok. Rozmýšlam o prerozdelení investovaných peňazí do viacerých spoločností aj vzhľadom na bezpečnosť. Zaujala ma ponuka investovania do ETF fondov cez FINAX alebo Portu. Vedeli by ste mi odporučiť, ktorá zo spoločností je lepšia? Portu sa mi na niektorých poplatkoch zdá lacnejšia. Poprípade či investovať v oboch s tým, ze pri Portu sa tématicky zamerať napr. na pr. okruh Zodpovedná budúcnosť.

Viem, že investovanie do ETF cez banky nie je moc výhra. Moja banka napr. takúto investíciu ani neumožňnuje. Avšak všimol som si, že ČSOB ponúka aj špecifikovanejšie ETF - KBC Eco Fund Water. Investovanie týmto smerom sa mi zdá celkom rozumné, do budúcnosti perspektívne. Má zmysel investovať nejakú časť napr. aj cez spomínaný fond ČSOB?

Ďakujem za rady.
Sleepy
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 10 06, 2021 9:12 pm

Re: Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa Sleepy »

portu.sk vs. finax.sk - osobne som za PORTU - ma mensie poplatky.

Prejdi si toto vlakno:
viewtopic.php?f=6&t=24676

Z dlhodobeho hladiska (20r +) som si zvolil EIC, ktore mi poplatkovo vyslo najlepsie. Mam tam ucty pre zenu aj deti. Poznaju c.u. a VS, vedia ze mozu tam poslat hocikedy a hocikolko EUR.

K EIC mam po zruseni inactivity fee aj IB, kde nakupim ETF s vacsou sumou pri poklese trhov - poplatky za vsetko su minimalne. Pokym neklesne, tak si tam pravidelne nakupujem S&P 500 a S&P 500 Info za par eur. Mam to (zatial) na kratkodobe sporenie min. 1r+ - viem, ze tie peniaze mozem po roku pouzit, ak budu potrebne, ked nie, tak tam ostanu. Popripade zhodnotenie presuniem do kosa (kos volam EIC :). Taktiez sa daju pouzit pri zhodnoteni do 500EUR (ak 500EUR ako oslobodenie prijmov z pril. cinnosti nevyuzijes na ine).

Vacsinou clovek cita, ze investovanie cez brokera je komplikovane, ale ak nakupujes 1-3ks akumulacnych ETF a nic ine neriesis, tak je to podstate iba prihlasenie, zadanie poctu akcii na nakup v ETF a odoslanie prikazu.
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa samuel »

chcel som si porovnat vykonnosti 100% akciovych portfolii portu a finaxu, naivne som si myslel, ze na to bude nejaky free online tool, kde vyklikam ISINy a vahy, ale nepodarilo sa mi najst. je tu prosim niekto, kto vie take nieco (jednoducho) spravit. moja predstava bola nieco ako graf za poslednych napr. 10 rokov (os x), vykonnost fondu (os y), a tri ciary - portu portfolio, finax portfolio, S&P500.

tu su aktualne portfolia

Kód: Vybrať všetko

+──────────+──────────────────────────────────────────────────+───────────────+───────────+──────+
| PORTU    |                                                  |               |           |      |
+──────────+──────────────────────────────────────────────────+───────────────+───────────+──────+
| ticker   | nazov                                            | ISIN          | vaha v %  | TER  |
| IUSE LN  | iShares Core S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF (Acc)  | IE00B3ZW0K18  | 44.1      | 0.2  |
| SXR7 GY  | iShares Core MSCI EMU UCITS ETF                  | IE00B53QG562  | 18.1      | 0.12 |
| ZPRS GY  | SPDR MSCI World Small Cap UCITS                  | IE00BCBJG560  | 17.2      | 0.45 |
| XMK9 GY  | X-TRACKERS MSCI Japan EUR Hedged UCITS ETF       | LU0659580079  | 8.8       | 0.4  |
| AMEA GY  | Amundi Msci EM Asia UCITS ETF                    | LU1681044480  | 4.9       | 0.2  |
| IS3N GY  | iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF               | IE00BKM4GZ66  | 4.9       | 0.18 |
|          | HOTOVOST                                         |               | 2         |      |
+──────────+──────────────────────────────────────────────────+───────────────+───────────+──────+
| FINAX    |                                                  |               |           |      |
+──────────+──────────────────────────────────────────────────+───────────────+───────────+──────+
| ticker   | nazov                                            | ISIN          | vaha v %  | TER  |
| SXR8.GR  | Core S&P 500 UCITS ETF                           | IE00B5BMR087  | 38.5      | 0.07 |
| XSX6.GR  | Stoxx Europe 600 UCITS ETF (DR) 1C               | LU0328475792  | 19.5      | 0.2  |
| IS3N.GR  | ISHR CORE EM IMI                                 | IE00BKM4GZ66  | 19.5      | 0.18 |
| SPY4.GR  | SPDR S&P 400 MID                                 | IE00B4YBJ215  | 9         | 0.3  |
| XXSC.GR  | DBX EU SMALL 1C                                  | LU0322253906  | 6         | 0.3  |
| ZPRR.GR  | Russell 2000 US Small Cap UCITS ETF              | IE00BJ38QD84  | 6         | 0.3  |
|          | HOTOVOST                                         |               | 1.5       |      |
+──────────+──────────────────────────────────────────────────+───────────────+───────────+──────+

Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dnes sa da ziskat mnoho informacii. Vyzaduje to cas, chciet to dokazat, hladat verejne dostupne informacie, odhadnut hodnovernost informacii a ked vsetko zlyha tak zavolat na samotnu firmu. V opacnom pripade sa spoliehas na suseda ci forum ako tento.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa andre »

samuel: takych toolov je kopec, staci pohladat.
napr. https://www.portfoliovisualizer.com/
https://www.portfolio123.com/
https://backtest.curvo.eu/

Ale takyto bactest ti neda hodnoverny obraz, kedze:
1. vacsina tych ETF existuju pomerna kratko. Takze ziskas simulaciu len za par rokov, co je strasne malo
2. minula vykonnost nezarucuje buducu
3. nikto neviem co sposoby aktualne monetarna politika, kam pojde inflacia...
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa samuel »

dakujem, andre, ten posledny vyzera paradne. nestaci pohladat, ale aj najst 😳
rozumiem, suhlasim.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

samuel napísal: St 04 08, 2021 12:37 pm chcel som si porovnat vykonnosti 100% akciovych portfolii portu a finaxu, naivne som si myslel, ze na to bude nejaky free online tool, kde vyklikam ISINy a vahy, ale nepodarilo sa mi najst. je tu prosim niekto, kto vie take nieco (jednoducho) spravit. moja predstava bola nieco ako graf za poslednych napr. 10 rokov (os x), vykonnost fondu (os y), a tri ciary - portu portfolio, finax portfolio, S&P500.
Porovnávam to v investičnej hitparáde. Portu 100 a Finax 100 ( 100% akcie 0% dlhodpisy )

Tak ako píše Andre. Backtestované výsledky sú taký malý podvod. Predstav si, že investičný manažér zostaví portfoĺio s akcií ako AMD, TSLA, AAPL a vyhlási, že jeho historický výnos je 30% p.a. . Vypýta si za aktívnu správu 2% p.a. a 20% zo zisku, pritom v živote neprekonal index... Takto to robia niektorí odrbaváci...

Finax a Portu mam porovnanie od začiatku a potom za aktuálny rok. neporovnávam ich s SP500, ale s MSCI World. Americké akcie určite nebijú.
Všetky tie manažované portfolia, či Finax, či Portu, či Patria Indigo budú mať podľa mňa slabší výnos. Sú to zbytočné špekulácie na základe backtestov, nezohľadňujúce budúcnosť. Najhoršie podľa mňa dopadne to Indigo....úplne som zíral, že takmer všetko vsadili na rast europskych akcií...

FINAX 100 (EUR)za 2021: +16,94% . ETF portfólio 100% akcie u finax.sk. Toľko mi ukazuje simulácia bez poplatkov. Nemusí byť presná.
Od 2018: +45,48% bez poplatkov ( yahoo ). ETF SVET: +54,5% v EUR.

FINAX 100 (EUR) od začiatku: +11,31% p.a bez poplatkov. Od 2018 = 3,5 R. ETF SVET: +13,23% p.a. v EUR.

PORTU 100 (EUR)za 2021: +14,35% . ETF portfólio 100% akcie cez portu.sk. Simulácia je bez poplatkov.
Od 2018: +42,14%. ETF SVET: +54,5% v EUR.

PORTU 100 od začiatku (EUR): +10,57% p.a bez poplatkov. Od 2018 = 3,5 R. ETF SVET: +13,23% p.a. v EUR.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa incognito »

JUGGLER napísal: St 04 08, 2021 11:33 pm
Tak ako píše Andre. Backtestované výsledky sú taký malý podvod. Predstav si, že investičný manažér zostaví portfoĺio s akcií ako AMD, TSLA, AAPL a vyhlási, že jeho historický výnos je 30% p.a. . Vypýta si za aktívnu správu 2% p.a. a 20% zo zisku, pritom v živote neprekonal index... Takto to robia niektorí odrbaváci...

Finax a Portu mam porovnanie od začiatku a potom za aktuálny rok. neporovnávam ich s SP500, ale s MSCI World. Americké akcie určite nebijú.
Všetky tie manažované portfolia, či Finax, či Portu, či Patria Indigo budú mať podľa mňa slabší výnos. Sú to zbytočné špekulácie na základe backtestov, nezohľadňujúce budúcnosť. Najhoršie podľa mňa dopadne to Indigo....úplne som zíral, že takmer všetko vsadili na rast europskych akcií...
Praveze to spekulacie nie su. Spekulacia je skor vybrat si z celeho investicneho sveta hocico (napr. S&P500). A nie je to nic negativne... ano, nizsi vynos v porovnani s S&P500 tam pravdepodobne bude, ale je to cena za lepsi "recovery time", ktory S&P500 nemal vzdy najlepsi, rovnako to plati o volatilite. Kludne mozeme povedat, ze je to otazka priorit, ale mam za to, ze bezbreha kritika a vyska vynosu ako jedine kriterium nie je vhodna.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa andre »

Ako som pisal vyssie, to, ze im taketo portfoloi vyslo na backteste za poslednych par rokov nic nezmamena.

Tie zmiesane portfolia sa robia hlavne preto, ze maju nizsiu volatilitu. Ale tym padom aj nizsi vynos ako cisto akciove portfolio.

Nedavno som tu posielal backtesty, a ako vidno ovela viac zalezi na tom kedy zacnes:
viewtopic.php?p=149227#p149227
viewtopic.php?p=149235#p149235
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

incognito napísal: Pi 06 08, 2021 12:14 pm Praveze to spekulacie nie su. Spekulacia je skor vybrat si z celeho investicneho sveta hocico (napr. S&P500). A nie je to nic negativne... ano, nizsi vynos v porovnani s S&P500 tam pravdepodobne bude, ale je to cena za lepsi "recovery time", ktory S&P500 nemal vzdy najlepsi, rovnako to plati o volatilite. Kludne mozeme povedat, ze je to otazka priorit, ale mam za to, ze bezbreha kritika a vyska vynosu ako jedine kriterium nie je vhodna.
Je to vec názoru. Indexové ETF je samo o sebe bohato diverzifikované a vo vnútri rebalansované. V jednoduchosti je krása.
Ak mám propagovať pasívne investovanie, alebo sporo-investovanie bez akýchkoľvek špekulácii, tak mám na mysli presne to, že bežný človek nešpekuluje a vyberie si jedno, alebo dve indexové ETFs. Na to nepotrebuje žiadnu kvalifikáciu, poradenstvo, ani manažment.

Ja osobne preferujem iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) a that's it. Viac nešpekulujem. Ale to nech si rozhodne každý sám.

K mojej voľbe mám vlastné sedliacké odôvodnenie: americké firmy sú svetovými lídrami, pôsobia globálne, teda generujú zisky z celého sveta a takmer nemajú konkurenciu. Ďalší dôvod je transparentnosť a úroveň biznisu v USA.
Európa ide dolu vodou, na to netreba expertízu. Ázia je pre mňa zaujímavá len Čínou, ale tá je netransparentná a pod totalitným režimom.
Najbližších 10-20 rokov sa postavenie USA zrejme nezmení, tak ja osobne nemám nad čím špekulovať. Ak by som chcel byť viac globálny, tak zvolím ishares core msci world ucits etf, ktoré obsahuje 2600 firiem z 23 krajín, z toho 67% USA. That's it. Koniec špekulácii.

Každý stock picking a teda aj etf picking a tvorba portfólii ETFs je špekulatívna aktivita. Najhoršie na tom je, že to nie je aktivita ( a zodpovednosť ) investora, ale aktivita tretej strany, ktorá robí dojem, že dokáže niečo viac. Kto je tá tretia strana? Ukážte mi tých ľudí, ich históriu, ich investičné výsledky, aby som mal nejaký dôvod zveriť výber ETFs do ich rúk a nespoliehať sa len na seba.

Teraz ukážem portfólio ETFs, ktoré vymysleli v Patrii Indigo. Ked som ho videl, tak som neveril vlastným očiam. Toto je dynamické portfolio 90% akcie , ktoré má ľuďom zabezpečiť nadštandartný výnos? Celý zmysel investovania do indexových ETFs zmizol a to len kvôli nejakým individuám, ktoré nepochopili význam a výsledky existujúcich indexových ETFs. To isté sme minule preberali pri 365.Life dôchodkových fondoch. Ich manažment to svojími špekuláciami jednoducho kazí. Na záver hádajme, na čo sa klienti pri portfoliu Indigo najviac sťažujú:

1. na to, že nemôžu sami zvoliť ETF kde by chceli investovať :roll:
2. na to, že portfólio ma slabý výnos :roll:
Prílohy
INDIGO 90 akciová zložka.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa Roz »

Ja mám menšiu dilemu, pokračovali by ste v investovaní cez Finax alebo prešli do Portu? Hlavne ich ponúkané zľavy https://www.portu.sk/blog/snizujeme-pop ... e-levneji/ ma zaujali, investujem na minimálne 15 rokov a ten správcovský poplatok po zľave vychádza na 0,6%, čo je o polovicu menej ako Finax.
ivoL
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Pi 01 11, 2013 9:33 pm

Re: Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa ivoL »

Roz napísal: St 12 01, 2022 8:06 pm Ja mám menšiu dilemu, pokračovali by ste v investovaní cez Finax alebo prešli do Portu? Hlavne ich ponúkané zľavy https://www.portu.sk/blog/snizujeme-pop ... e-levneji/ ma zaujali, investujem na minimálne 15 rokov a ten správcovský poplatok po zľave vychádza na 0,6%, čo je o polovicu menej ako Finax.
Nielen že si v Portu môžeš znížiť správcovský poplatok na 0,6%, ale neplatíš vstupný poplatok za tvoje vklady.
Vo Finaxe platíš 1,2% správcovský poplatokv a 1,2% vstupný poplatok do 1 000 €. Ak dostaneš od niekoho pozvánku, Finax neúčtuje len
5 rokov správcovský poplatok, ale účtuje 1,2% vstupný poplatok do 1 000 €. Ak chceš investovať na 15 rokov, tak vo Finaxe 10 rokov zaplatíš o 0,6% viac správcovský poplatok + 1,2% vstupný poplatok do 1 000 € za tvoje vklady. Alebo naháňať klientov pre Finax aby si mal zadara správcovský poplatok, ale vstupný poplatok budeš platiť. V Portu naháňať nikoho nemusíš ani stupný poplatok.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Roz napísal: St 12 01, 2022 8:06 pm Ja mám menšiu dilemu, pokračovali by ste v investovaní cez Finax alebo prešli do Portu? Hlavne ich ponúkané zľavy https://www.portu.sk/blog/snizujeme-pop ... e-levneji/ ma zaujali, investujem na minimálne 15 rokov a ten správcovský poplatok po zľave vychádza na 0,6%, čo je o polovicu menej ako Finax.
Poplatkovo nie je čo riešiť. Nové platby môžeš smerovať rovno do Portu alebo XTB.
Vo Finax môžeš počkať na splnenie ročného testu .... dočerpanie zliav ak nejaké máš .... alebo ak je zisk menší ako 500 EUR využiť daňové oslobodenie a odísť hneď.
Ja som tiež začal s Finaxom, momentálne som ho minimalizoval na drobné a ponechal pre študijné účely do času kým mi trvajú drobné zľavy. Seriózne sporenie / investovanie idem cez brokera.
gama
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 07 11, 2021 11:15 am

Re: Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa gama »

capitalcapital napísal: St 12 01, 2022 11:33 pm Poplatkovo nie je čo riešiť. Nové platby môžeš smerovať rovno do Portu alebo XTB.
Vo Finax môžeš počkať na splnenie ročného testu .... dočerpanie zliav ak nejaké máš .... alebo ak je zisk menší ako 500 EUR využiť daňové oslobodenie a odísť hneď.
Ja som tiež začal s Finaxom, momentálne som ho minimalizoval na drobné a ponechal pre študijné účely do času kým mi trvajú drobné zľavy. Seriózne sporenie / investovanie idem cez brokera.
Ja som tiež rozhodnutý odisť z Finaxu,len by som potreboval poradiť ,či môžem hned,alebo počkať rok od posledneho vkladu,kvôli Daň.oslobodeniu.


Prvý vklad: 18.02.2020
Posledný v.:10.12.2021
Zisk :nad 500€
Zľavy : žiadne
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa lepka »

Ja som si raz skusal vyratat zisk z Finaxu, ci sa zmestim do 500 eur pri nakupoch spred menej ako roka a nedokazal som sa z toho poriadne vymotat.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

gama napísal: Ut 18 01, 2022 5:55 pm Ja som tiež rozhodnutý odisť z Finaxu,len by som potreboval poradiť ,či môžem hned,alebo počkať rok od posledneho vkladu,kvôli Daň.oslobodeniu.
Prvý vklad: 18.02.2020
Posledný v.:10.12.2021
Zisk :nad 500€
Zľavy : žiadne
Dátum tvojho vkladu nie je podstatný, podstatný je dátum nákupu.
Odísť nemusíš naraz, za výber sa neplatí, takže v prvom kroku môžeš vybrať len časť ktorá už splnila ročný test. Následne môžeš výber realizovať vždy štvrťročne (ak si teda priebežne investoval).
Čím menej ti budú spravovať tým nižšie im budeš platiť poplatky :dolar:

Výber by som realizoval podľa výpisu. Takže pre prvý výber si pozri štvrťročný výpis 2020/12 a podľa stavu vieš koľko cca vybrať.
tom13
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 10 12, 2021 5:29 pm
Has thanked: 8 times

Re: Kam investovať do ETF? FINAX, Portu alebo ČSOB?

Príspevok od používateľa tom13 »

Ja som to robil tak, ze som si v klientskej zone Finaxu vyfiltroval nakupy ETFiek za posledný rok (Ucet / Prehlad transakcii / Nakup/predaj), to by mali byt tie co nesplnaju casovy test. Potom som to tupo prekopiroval do excelu a spocital "Objem obchodu", teda to je suma (€) za ktoru som ich v priebehu posledneho roka ponakupoval. Nasledne som v tomto zozname spocital, kolko je to vlastne spolu ks z jednotlivych ETFiek (su tam tickery a mnozstva ETFiek pre kazdy nakup, toto je trocha pracne ale v excely sa to da spravit).
Tieto sumarne mnozstva som potom vynasobil aktualnou cenou za ks jednotliveho ETFka (v Detaile uctu je zoznam nakupenych ETFiek, ked ich rozkliknes, tak sa zobrazi aj ich aktualna cena za ks) cim som ziskal celkovu sumu (€) za ktoru by som ich teraz predal (= pokyn na vybratie penazí z Finaxu).
Tieto dve sumy som porovnal a vyslo kolko som v zisku resp. v strate. Snad je to takto dobre, ak tam nieco najdete tak pls dajte vediet.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"