Firsttrade a ceske obcianstvo

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
George25
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ne 28 11, 2021 11:23 pm

Firsttrade a ceske obcianstvo

Príspevok od používateľa George25 »

Zdravim,

na investovanie mi bola odporucana platforma firsttrade, ktora by mala mat najnizsie poplatky, bohuzial slovaci nemaju moznost sa tam dostat. Mam vsak moznost si vybavit ceske obcianstvo. Tak sa chcem spytat ked uz by som sa dal do tychto papierovaciek ze ci sa to realne moze podarit a ci si potom budem moct posielat do firsttrade peniaze zo svojejo uctu v eurach. Dakujem za pomoc
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Firsttrade a ceske obcianstvo

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Je to americký broker - sídli priamo v USA.. Musíš tam posielať USD:

WIRE FUNDS INTO YOUR FIRSTRADE ACCOUNT VIEWS: Domestic | International
From an International Bank
PLEASE PROVIDE THE FOLLOWING INFORMATION TO THE SENDING INSTITUTION:
Amount: U.S. Dollar amount $
Bank Name: BMO Harris Bank
Bank Address: 111 W Monroe St, Chicago, IL 60603 (Alternative Zip Code: 60690)
SWIFT CODE: HATRUS44
Account Name: Apex Clearing Corporation
Apex Clearing Address One Dallas Center 350 N. St Paul, Suite 1300, Dallas, TX 75201
Account Number 1617711
For Final Credit To: Please provide your 8 digit Firstrade account number along with your full name

Riešenie nie je zložité. Ja som kedysi posielal mesačne platby na NYSE. Robil som to cez transferwise..dnes wise.com... Tam som zadal bankové údaje prijímateľa a platby išli z môjho bankového EUR účtu cez transferwise, ktoré na daný americký účet poslali doláre. Všetky poplatky ti vypočíta v reálnom čase a vidíš ich dopredu: https://wise.com/ Ked to budeš mať nahodené, transfery robíš/opakuješ na pár klikov.

P.S. dnes sú možno aj lepšie cesty...neviem či sa tu nespomínali aj iné možnosti prevodu do USA z EUR účtu. Tento mi fungoval dobre...majú asi pobočku v USA, takže to spravia z US banky do US banky...Posielanie zo SR cez bežné prevody, cez korešpodenčné banky to bol pôrod...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Firsttrade a ceske obcianstvo

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal: Po 29 11, 2021 12:28 am Riešenie nie je zložité. Ja som kedysi posielal mesačne platby na NYSE. Robil som to cez transferwise..dnes wise.com... Tam som zadal bankové údaje prijímateľa a platby išli z môjho bankového EUR účtu cez transferwise, ktoré na daný americký účet poslali doláre. Všetky poplatky ti vypočíta v reálnom čase a vidíš ich dopredu: https://wise.com/ Ked to budeš mať nahodené, transfery robíš/opakuješ na pár klikov.
Nepodporuju to
firstrade napísal:Incoming wires cannot be accepted from any online money transfer services, such as TransferWise and Revolut.
https://www.firstrade.com/content/en-us ... t/wirefund

Cez tastyworks to ale ide. Vidim ale, ze obaja pouzivaju rovnaky CH Apex Clearing Corporation, tak mozno CurrencyFair podporuju aj vo firstrade.

Osobne odporucam otvoranie uctu u US brokera len tym, co maju nastudovane komplikacie s tym spojene. Posielanie len USD (aj ked to posles sebalepsiou metodou stale tam budu vyssie poplatky ako pri konverzii u brokera), udajne problemy s dedenim kvoli US daniam. Na male sumy su pre nas nepouzitelny.

Odporucam radsej ist cez interactive brokers.
George25
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ne 28 11, 2021 11:23 pm

Re: Firsttrade a ceske obcianstvo

Príspevok od používateľa George25 »

hokaido napísal: Po 29 11, 2021 10:03 am Nepodporuju to

https://www.firstrade.com/content/en-us ... t/wirefund

Cez tastyworks to ale ide. Vidim ale, ze obaja pouzivaju rovnaky CH Apex Clearing Corporation, tak mozno CurrencyFair podporuju aj vo firstrade.

Osobne odporucam otvoranie uctu u US brokera len tym, co maju nastudovane komplikacie s tym spojene. Posielanie len USD (aj ked to posles sebalepsiou metodou stale tam budu vyssie poplatky ako pri konverzii u brokera), udajne problemy s dedenim kvoli US daniam. Na male sumy su pre nas nepouzitelny.

Odporucam radsej ist cez interactive brokers.
Tak ja mam v plane tam dat 1000€ a postupne ju investovat a nechat pracovat dlhodobo. Pri 1000€ by to malo cez currencyfair byt co tyka poplatkov 4€ za prevod do currency a nasledne si currency strhne 20€ takze si myslim ze 24 eur je zanedbatelnych alebo sa mylim? Dedenie mi nevadi neriesim co bude po mojej smrti
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Firsttrade a ceske obcianstvo

Príspevok od používateľa hokaido »

George25 napísal: Po 06 12, 2021 11:19 am Pri 1000€ by to malo cez currencyfair byt co tyka poplatkov 4€ za prevod do currency a nasledne si currency strhne 20€
Trosku ta poopravim: su to $4 za prevod cez CF + cca 0.4% za konverziu. V TW si prijimacia banka strhne este $20.
Poplatky potom v TW sa pohybuju v jednotkach centov, ako je to napisane v prispevku.

Ak pojdes cez firstrade, tak tych blizsie nepoznam, neviem sa ti ktomu vyjadrit. V TW vsak mam ucet a som spokojny s moznostami ake tam mam, vratane toho, ze mozem nakupovat US ETF.
George25
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ne 28 11, 2021 11:23 pm

Re: Firsttrade a ceske obcianstvo

Príspevok od používateľa George25 »

hokaido napísal: Po 06 12, 2021 12:48 pm Trosku ta poopravim: su to $4 za prevod cez CF + cca 0.4% za konverziu. V TW si prijimacia banka strhne este $20.
Poplatky potom v TW sa pohybuju v jednotkach centov, ako je to napisane v prispevku.

Ak pojdes cez firstrade, tak tych blizsie nepoznam, neviem sa ti ktomu vyjadrit. V TW vsak mam ucet a som spokojny s moznostami ake tam mam, vratane toho, ze mozem nakupovat US ETF.
Ano nakoniec som si otvoril ucet u tasty, invsetovat chcem zacat az tak o 2 mesiace ked sa dostatocne edukujem. Ta 0,4% strata zavisi od toho aky kurz ma moja banka? Ked si tam vkladas peniaze do currency tak okrem 4 usd ti banka nic nestrhava? Dik za info
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Firsttrade a ceske obcianstvo

Príspevok od používateľa Rokosák »

JUGGLER napísal: Po 29 11, 2021 12:28 am Posielanie zo SR cez bežné prevody, cez korešpodenčné banky to bol pôrod...
Doporucujem najskor poslat symbolicku sumu. ja som tak pokusne poslal 100 Eur do USA . Korespondencna banka dala kurz o zhruba 5 centov horsi, ale ceresnicka na torte bola, ze prevod prepocitali opacne. Teda namiesto vynasobenia kurzom ho delili. Stratil som sice iba zhruba $20 (nedalo sa na korespondencnu banku zavolat), ale ako poucenie to stalo za to.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Firsttrade a ceske obcianstvo

Príspevok od používateľa hokaido »

George25 napísal: Po 06 12, 2021 2:09 pm Ano nakoniec som si otvoril ucet u tasty, invsetovat chcem zacat az tak o 2 mesiace ked sa dostatocne edukujem. Ta 0,4% strata zavisi od toho aky kurz ma moja banka? Ked si tam vkladas peniaze do currency tak okrem 4 usd ti banka nic nestrhava? Dik za info
Tu som to pekne popisal:
smartinvestor napísal:Princip fungovania je nasledujuci: poslete eura ako SEPA prevod ucet EUR ucet CurrencyFair v Nemecku. CurrencyFair ma ucty v mnohych statoch a teda ten vas prevod sa vykona ako lokalna transakcia. Cize ak chceme poslat USD do Tastyworks(Apex Clearing vid prispevok vyssie), tak prevod do Tastyworks prebehne z americkeho uctu CurrencyFair. Konverzia z EUR na USD stoji cca 0.4%, co je omnoho nizsi poplatok ako v priemernej banke. Okrem toho si este uctuju $4 za transakciu. Americka banka na strane tastyworks si este strhne dalsich $20.
Celkovo je to teda $24 + 0.4% z posielanej sumy.
Z tvojej banky teda odide SEPA. Keby si posielal SWIFT prevod zo svojej banky, tak je poplatok za menovu konverziu niekde medzi 1-4% vid, namiesto toho zaplatis 0.4%. Okrem toho este ostatne transakcne poplatky v ramci SWIFT platby, ak posielas USD zo svojej SK banky.

Ak ide len o US ETF, tak musim pripomenut, ze cez FIO sa daju tiez kupit. Niekde tu na fore koloval aj postup ako tam poslat USD, aby si nemusel riesit rovnaky problem s drahou konverziou EUR -> USD.

Pri prvom prevode cez CF mozes vyuzit ich referal program, kedy dostanes 50e ak cez nich posles aspon 50e. Odporucam ti, aby si si precital moj cely prispevok o tom.

Dobre si ale premysli, ci je pre teba najvyhodnejsie TW, ci nenajdes lepsie podmienky v IB, alebo vo FIO.
George25
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ne 28 11, 2021 11:23 pm

Re: Firsttrade a ceske obcianstvo

Príspevok od používateľa George25 »

hokaido napísal: Po 06 12, 2021 3:36 pm Tu som to pekne popisal:



Z tvojej banky teda odide SEPA. Keby si posielal SWIFT prevod zo svojej banky, tak je poplatok za menovu konverziu niekde medzi 1-4% vid, namiesto toho zaplatis 0.4%. Okrem toho este ostatne transakcne poplatky v ramci SWIFT platby, ak posielas USD zo svojej SK banky.

Ak ide len o US ETF, tak musim pripomenut, ze cez FIO sa daju tiez kupit. Niekde tu na fore koloval aj postup ako tam poslat USD, aby si nemusel riesit rovnaky problem s drahou konverziou EUR -> USD.

Pri prvom prevode cez CF mozes vyuzit ich referal program, kedy dostanes 50e ak cez nich posles aspon 50e. Odporucam ti, aby si si precital moj cely prispevok o tom.

Dobre si ale premysli, ci je pre teba najvyhodnejsie TW, ci nenajdes lepsie podmienky v IB, alebo vo FIO.

ano o tom refferale som cital ale 2000 uz je moc na mna zatial, kazdopadne mi dnes zhodou okolnosti volali z refeisen banky a pytal som sa na prevod do americkej banky a povedali ze reiffeisen ma medzinarodne prevody bez poplatku, potom som si pozrel ten poplatok za nakup usd a mne to vychádza podla aktualneho kurzoveho listka https://www.raiffeisen.sk/sk/kurzovy-listok/ ze keby to poslem priamo z mojej banky do tw tak som -34 eur, no a cez currency by to bolo tych 24+40 cize 60 eur, nevide teda lacnejsie to poslat z tej mojej banky? dobre som vypocital tych 34?

ano hovoril som ze etf ale chcem byt pripraveny na nakup ak by sa objavilo nieco zaujimave
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Firsttrade a ceske obcianstvo

Príspevok od používateľa hokaido »

George25 napísal: Po 06 12, 2021 4:50 pm ano o tom refferale som cital ale 2000 uz je moc na mna zatial, kazdopadne mi dnes zhodou okolnosti volali z refeisen banky a pytal som sa na prevod do americkej banky a povedali ze reiffeisen ma medzinarodne prevody bez poplatku, potom som si pozrel ten poplatok za nakup usd a mne to vychádza podla aktualneho kurzoveho listka https://www.raiffeisen.sk/sk/kurzovy-listok/ ze keby to poslem priamo z mojej banky do tw tak som -34 eur, no a cez currency by to bolo tych 24+40 cize 60 eur, nevide teda lacnejsie to poslat z tej mojej banky? dobre som vypocital tych 34?
Nezdalo sa mi to, ze by si nic neuctovali za odchadzajucu SWIFT platbu.
V Raiffeisen banke však v rámci Parádneho účtu neplatíte ani za zahraničný prevod žiadny poplatok navyše, preto sa vám oplatí, ak pravidelne realizujete zahraničné transakcie. V prípade bežného Osobného účtu zaplatíte za zahraničný platobný príkaz poplatok 2 eurá.
Su to len 2e. Este je otazka, aky sposob delenia poplatkov je pouzity. Ak pouziju BEN, ty neplatis nic na SVK, ale v US ti ztrhnu vsetky poplatky. To si budes musiet zistit.

Co som pocital, tak premium vychadza na 3.1%, cize ak posles 1000e, $34 je poplatok + $20 prijimajucej banke(toto len predpokladam, zistis az ked posles). Tych $34 este vies zredukovat cez https://www.roklen.cz/roklenfx/ ako to uz niektori pisali tu na fore(musis ale mat USD ucet v raiffeisen), skus pohladat.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"