Začiatok investovania

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Dobrý deň,
na začiatok by som chcel pochváliť toto fórum, ktoré ma ako-tak uviedlo do sveta investovania,akcií,ETF,komodít,atď. Som študent, ktorý ide o pár dní na vysokú školu a mám našetrených cca 1000€ , ktoré by som chcel investovať.(A každý rok cca 1000-1500 € prihodiť.) Ako som sa dozvedel ideálne by si bolo vytvoriť vlastný plán, ktorý treba dodržiavať a následne môžem zberať úrodu. :)
Rozhodol som sa preto, vzhľadom na môj skorý "začiatok" ísť pomerne konzervatívnou cestou a chcel by som nakupovať akcie s vysokými dividendovými výnosmi, ktoré by ma mohli o 15-20 rokov aj docela slušne živiť.
Rád by som hlavne počul Vaše odborné názory cez ktorého brokera by bolo ideálne nakúpiť akcie a držat ich(a inkasovať dividendy, pretože ako som niekde čítal napr. FIO zruší obchodný účet ak sa za rok neurobí žiadna transakcia?!) a či by bolo dobré začať najskôr akciami českej burzy ako je ČEZ,TELEFONICA O2,UNIPETROL,... alebo ísť na zahraničné trhy a akcie firiem ako je napr. Brasil Telecom Participacoes??
Ďakujem vopred za odpovede, Matej.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa filip glasa »

FIO zruší obchodný účet ak sa za rok neurobí žiadna transakcia
nezruší - ešte to asi nikdy neurobili. Ale niečo podobné majú ako poistku v zmluve.
ČEZ,TELEFONICA O2,UNIPETROL
hlavne si daj pozor, či tá vysoká dividenda nie je vyššia ako zisk na jednu akciu. Potom to nie je udržateľné, lebo o chvíľu nebude z čoho tú dividendu vyplácať v dnešnej výške.
alebo ísť na zahraničné trhy a akcie firiem ako je napr. Brasil Telecom Participacoes
pomiešaj to a kupuj české aj zahraničné. Veď aj tie české sú zahraničné. Podľa toho ti vychádza, že FIO nebude dobrý broker (má málo búrz). Alebo si ho necháš len na české akcie a na zbytok svete budeš mať iného.
Valueinvestor
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Po 31 05, 2010 11:48 am
Bydlisko: Gibraltar
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Valueinvestor »

FIO nebude dobrý broker (má málo búrz).
Evropan vystací pro akcie a fondy celý zivot s jednou burzou = Frankfurt.
Forum http://forum.nr1a.com test the best from east to west akcie http://akcie.webz.cz
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak zrovna tú FIO nemá.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Takže odporúčate obchodovať cez FIO? Pretože hlavne v tejto otázke by som rád počul vaše názory a odporúčania, ktorý broker by bol najideálnejší z hľadiska nízkych polatkov a možnosti nákupov akcií na držanie a výplatu dividend.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa filip glasa »

FIO má len českú burzu, XETRAu (malú časť Nemecka) a americkú burzu. Poplatky rozumné (nižšie ako CS konkurencia). POrozmýšľaj ešte o Brokerjete, ktorý je o niečo drahší, ale má širšiu ponuku.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Matej1992 »

A ako je to s nakupom akcie na držanie a vyplatou dividend??
david1
Príspevky: 17
Dátum registrácie: So 21 08, 2010 10:29 pm
Been thanked: 2 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa david1 »

Na cesku burzu je Fio asi najlepsi broker. Ma nasledovne vyhody
1)Nizke poplatky. Dokonca asi do minuleho roka nemal minimalny poplatok za obchod, cize si mohol robit obchody aj s par tisic czk.
2)Ponuka aj burzu rmsystem, kde sa nachadza aj par zahranicnych akcii.
3)Ucet na ceske akcie budes mat na svoje meno v cdcp. ->
a)dividenda ti pride priamo od spolocnosti, postou ti pride oznamenie o vyplate
b)mozes bezproblemov ist na valne zhromazdenie :) (zaujimavy zazitok)

Brokerjet ma vyssie poplatky a akcie mas na ucte v brokerjet-e. Teda on ma tvoje akcie na svojom ucte v cdcp.
-> Dividenda ti pride na ucet brokerjetu, a on si za to aj strhne nejaky poplatok ... Ale zase nemas s tou vyplatou ziadne starosti.
-> Na vlane zhromazdenie sa dostanes len za nejaku ich sluzbu za poplatok (neoplati sa)
david1
Príspevky: 17
Dátum registrácie: So 21 08, 2010 10:29 pm
Been thanked: 2 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa david1 »

K samotnym akciam odporucam CEZ a O2 ako "konzervativnu" akciovu investiciu.

O2 ma velmi dobru dividendu (10% vynos), i ked v buducnosti asi klesne(6-7%), ale aj tak je to dost.
CEZ detto.

Obe su stabilne spolocnosti a maju vo svojich segmentoch nizsie P/E ako v zapadnej europe. Napr v CEE ma O2 cr a t-mobile hr najnizsie p/e z ostatnych telecomov.

Ale nezabudni su to akcie a tam je riziko vzdy, pozri pad cezu z urovni 2007 na dnesne.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Ďakujem pekne za odpovede, zriadujem si teda demoúčet na Fio, kvôli oboznámeniu sa s prostredím a pri nástupe do školy navštívim aj ich pobočku v BA.
Ešte raz vďaka za ochotu a rád následne informujem ako som "dopadol" :)
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Lobista »

FIO má len českú burzu, XETRAu (malú časť Nemecka) a americkú burzu. Poplatky rozumné (nižšie ako CS konkurencia). POrozmýšľaj ešte o Brokerjete, ktorý je o niečo drahší, ale má širšiu ponuku.
XETRA je elektronicka verzia Frankfurtskeho parketu, takze co sa da kupit vo Frankfurte, dostanes aj na XETRE. Teda aspon co sa tyka akcii. A pochybujem, ze by kolega hned na zaciatok isiel kupovat nejake regionalne firmy, co su kotovane len v Stuttgarte a pod :P
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa filip glasa »

Pozor - Xetra ma len malú časť akcií z Frankfurtu. Veľa vecí z Frankfurtu čo som hľadal FIO nemalo.
spoty
Silver Member *
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Št 15 10, 2009 7:00 pm

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa spoty »

Matej, uvazoval si nad alternativnou investiciou? podla mna by si sa mal ako zacinajuci student orientovat na iny tip inveticie. Mam namysli svoj vlastny rozvoj. Pri objeme, kt chces investovat by som Ti radsej odporucal investiciu do jazykovych kurzov v zahranici, letnych skol, konferencii v zahranici a podobne. Podla mojho nazoru je to omnoho ziskovejsia investicia.
Akcie ta pockaju.

Prosim Ta neber to ako pochybovanie o tvojich schopnostiach, skor ako radu od studenta, ktory skolu konci a vie kde sli znacne fin. prostriedky :-)

Drzim palce.
Sprandi
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 1:59 pm

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Sprandi »

Ahoj,
vsimol som si tvoju temu na fore a zaujal ma tvoj pristup.Paci sa mi,ze rozmyslas ako ziskat zaujmavy pasivny prijem z akcii.O to viac ma zaujma,co planujes robit,ak ceny tvojich akcii klesnu zo dna na den o znacne percento? Na akciovom trhu to nie je nic vynimocne (viz.British Petrol a mexicky zaliv).Taku stratu ti nevykryje obycajna dividenda.
P.S.Offtopic otazka:Nie si nahodou z Handlovej?
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Spoty: neberiem to ako pochybovanie, ved este len zacinam a viem o investovani toho oercentuálne vyjadrené "nula celá nič" :)
A popravde aj nad seminármi som uvažoval, ale povedal som si, že ma čaká 5 rokov vysokej školy, takže investičné semináre by som rád začal navštevovať po škole, hlavne z toho hľadiska, že by som už mohol mať vlastnú prácu s príjmom a zároveň by som vedomosti mohol v blízkom čase využiť a teda 5 rokov som ich postupne nestrácal...
Ale ako nebránim sa takejto myšlienke pochopiteľne. mal si aj niečo konkrétne na mysli, prípadne si niečo absolvoval?
Sprandi: Aby som popravde povedal s pribúdajúcimi rokmi a teda aj vyplatenými dividendami by ma kurz akcie prestával mátať. Veď ak spoločnosť má kapitál, obrat, zisk na približnej hodnote ako pred rokom/rokmi a stále vypláca dividendu, tak asi je na tom dosť schopne. A ak trh zhodnotí, že je nadhodnotená tak s tým ja nič neurobím.
Ale samozrejme sledujem čo sa deje okolo mňa, vo svete a teda pri takýchto "katastrofách" by som ju pochopitelne predal.
(Toľko môj začiatočnícky názor, ak máš nejakú lepšiu ideu, rád sa s ňou oboznámim. :) )
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Airmike »

Matej1992 napísal:Spoty: neberiem to ako pochybovanie, ved este len zacinam a viem o investovani toho oercentuálne vyjadrené "nula celá nič" :)
A popravde aj nad seminármi som uvažoval, ale povedal som si, že ma čaká 5 rokov vysokej školy, takže investičné semináre by som rád začal navštevovať po škole, hlavne z toho hľadiska, že by som už mohol mať vlastnú prácu s príjmom a zároveň by som vedomosti mohol v blízkom čase využiť a teda 5 rokov som ich postupne nestrácal...
Ale ako nebránim sa takejto myšlienke pochopiteľne. mal si aj niečo konkrétne na mysli, prípadne si niečo absolvoval?
Sprandi: Aby som popravde povedal s pribúdajúcimi rokmi a teda aj vyplatenými dividendami by ma kurz akcie prestával mátať. Veď ak spoločnosť má kapitál, obrat, zisk na približnej hodnote ako pred rokom/rokmi a stále vypláca dividendu, tak asi je na tom dosť schopne. A ak trh zhodnotí, že je nadhodnotená tak s tým ja nič neurobím.
Ale samozrejme sledujem čo sa deje okolo mňa, vo svete a teda pri takýchto "katastrofách" by som ju pochopitelne predal.
(Toľko môj začiatočnícky názor, ak máš nejakú lepšiu ideu, rád sa s ňou oboznámim. :) )
ak mozem poradit tiez som zastanca alternativnej investicie, ale na rozdiel od kolegu rozhodne odporucam vyhnut sa akemukolvek platenemu seminaru. ano akemukolvek. vsetko co potrebuje zaciatocnik vediet o investovani a obchodovani sa moze dozviet na internete a cuduj sa svete vacsina s toho je zadarmo. jedinou investiciou ktoru musis podstupit je cas. precitaj vsetky specializovane webov strany, o obchodovani a investovani, preskumaj vsetky pristupy a styli a peniaze si zamkni doma na zamok. aby si ich v ziadnom pripade nepouzil predcasne do nevyhodnej investicie. zdoraznim este raz , najhorsie co mozes spravit je na zaciatku svoje peniaze investovat. potrebujes si vyhradit par mesiacov na studium, nechaj si par mesiacov na kazdy server a potom sa rozhodni. a sam budes prekvapeny ked zistis ze mas milion moznosti co a ako obchodovat, do coho zainvestovat. dlhodobo zastavam nazor ze investovanie do akcii si derivatou a baze smerovych strategii je pre zaciatocnika ta najhorsia mozna cesta ako do biznisu vstupit. ked pises ze vies nula cela nic, tak mas perfektnu sancu preskumat vsetky trhy, produkty a instrumenty na trhu. a nebudes mat predsudky sam si povies comu by si sa chcel venovat. ci uz ta zaujmu opcie (KOC , WRT, Certifikaty, Binarky, exoticke ), alebo spot Fx, futures , CFD, ETF, stocks . jednoduche alebo zlozene strategie . mas cistu hllavu treba to vyuzit.
spoty
Silver Member *
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Št 15 10, 2009 7:00 pm

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa spoty »

Mika napísal:
ak mozem poradit tiez som zastanca alternativnej investicie, ale na rozdiel od kolegu rozhodne odporucam vyhnut sa akemukolvek platenemu seminaru. ano akemukolvek. vsetko co potrebuje zaciatocnik vediet o investovani a obchodovani sa moze dozviet na internete a cuduj sa svete vacsina s toho je zadarmo. jedinou investiciou ktoru musis podstupit je cas. precitaj vsetky specializovane webov strany, o obchodovani a investovani, preskumaj vsetky pristupy a styli a peniaze si zamkni doma na zamok. aby si ich v ziadnom pripade nepouzil predcasne do nevyhodnej investicie. zdoraznim este raz , najhorsie co mozes spravit je na zaciatku svoje peniaze investovat. potrebujes si vyhradit par mesiacov na studium, nechaj si par mesiacov na kazdy server a potom sa rozhodni. a sam budes prekvapeny ked zistis ze mas milion moznosti co a ako obchodovat, do coho zainvestovat. dlhodobo zastavam nazor ze investovanie do akcii si derivatou a baze smerovych strategii je pre zaciatocnika ta najhorsia mozna cesta ako do biznisu vstupit. ked pises ze vies nula cela nic, tak mas perfektnu sancu preskumat vsetky trhy, produkty a instrumenty na trhu. a nebudes mat predsudky sam si povies comu by si sa chcel venovat. ci uz ta zaujmu opcie (KOC , WRT, Certifikaty, Binarky, exoticke ), alebo spot Fx, futures , CFD, ETF, stocks . jednoduche alebo zlozene strategie . mas cistu hllavu treba to vyuzit.

Obaja ste ma zle pochopili. Ja som pod alternativnou investiciou nemyslel investicne seminare. Tym sa uspesne vyhybam. Od kedy sa venujem penaznej ekonomii a investovaniu rozmyslal som len nad jednym a to konkretne od Richarda Kozu.

Pod alternativnou investiciou som myslel ako pisem v originalnom poste: "jazykove kurzy (anglicky, frj, spanielsky a podobne)", kurzy retoriky, v ramci studia danej temy (toho co sa chystas studovat na VS) urcite existuju zahranicne konferencie, seminare, ktore ked absolvujes ziskas omnoho viac ako dividendy. Moja rada teda znela, zameraj sa momentalne na svoje hard a soft skills. To ti podla mna prinesie v tvojom veku najvacsii zisk. Strasne vela toho zazijes. A este jedna rada. Ak budete mat na skole AIESEC, prihlas sa. Naucis sa byt proaktivny co je skvela vec.

Suhlasim s Mikom, ze ohladom investovania je toho na nete strasne vela. Ano to je, ale vzdy je to lahsie ak mas pri sebe ucitela ;-) a hlavne pre nas, co nezaciname obchodovat s velkym kapitalom. Samotne "skolne" trhu by sme totiz nemuseli fin. zvladnut. To je moj pohlad z druhej strany.

Prajem vela stastia.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Lobista »

Matej, odporucam Ti radsej absolvovat semester niekde vonku cez Erasmus, resp. nejake tie summer schools co hovori spoty. Aj ked karierne ti to nejako extra nepomoze, ale zase dostanes uplne iny pohlad na niektore veci.
Btw, viem, ako som bol na tom s vedomostami o akciach ja ked som mal 18, a bohu vdaka, ze som si vtedy zalozil iba demo portfolio :P . Aj ten AISEC mozes skusit -- ak tam budu schopni ludia, tak chod do toho.
Pripadne sa mozes vzdelavat sam citanim kniziek o investovani, ak ta to bavi -- ale pri hladani prace ti to tiez moc nepomoze.
spoty
Silver Member *
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Št 15 10, 2009 7:00 pm

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa spoty »

Lobista napísal: . Aj ked karierne ti to nejako extra nepomoze, ....
vela spolocnosti, sa pozera na aktivity v zahranici, ako pises erasmus apodobne... takze naopak ja tvrdim, ze ti to karierne velmi pomoze :-)
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Lobista »

vela spolocnosti, sa pozera na aktivity v zahranici, ako pises erasmus apodobne... takze naopak ja tvrdim, ze ti to karierne velmi pomoze
Ok, zatial som videl jednu, kde to vyzadovali, resp. sa na to pozerali - McKinsey. Velka stvorka pise, ze to je advantage, ale v principe im na tom nezalezi. Inak som sa nikde nestretol s tym, ze by tomu niekto venoval zvysenu pozornost, vyzadoval to, resp. sa na zaklade toho rozhodoval -- akurat raz mi vdaka tomu povedali, ze som overqualified :P .
spoty
Silver Member *
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Št 15 10, 2009 7:00 pm

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa spoty »

:D vidis to? :D McKinsey su podla mojho nazoru najlepsi, takze to uz je dost rozhodujuce :-)

ide o to, ze anglictina (fluent) je povinna uz takmer vsade. PwC, KPMG, IBM, P&G, Accenture, ... a mnoho dalsich.
Nepoznam vela ludi s dobrou anglictinou, kt. by neboli vonku.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Hm, no dobre teda skúsim ešte chvíľu udržať svoje financie na uzde a samozrejme, takmer každú voľnú chvíľu trávim na internete štúdiom stránok a podobných fór ako je toto. :)
Ale popravde mám obrovskú chuť pomaličky začať, ktorú musím krotiť. :)
david1
Príspevky: 17
Dátum registrácie: So 21 08, 2010 10:29 pm
Been thanked: 2 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa david1 »

Jeden moj znamy zacinal podobne ako student. Podstata prenho nebola na investovani zbohatnut, ale sa to naucit. Da sa to aj virtualne, ale to nemusi mat ten pravy efekt. Je rozdiel ked zazijes 50% prepad teraz z tvojho 1000€ portfolia, ako keby si neskor zacinal s radovo vacsim portfoliom.
Ako priklad mozno uviest neskusenych ludi, ktorym nase banky zacali ponukat akciove fondy v roku 2001 a potom prisiel pad bubliny. Vtedy to mnohi brali ako, nieco ako terminovany vklad a dali tam svoje cele uspory. A dodnes su v strate.
Hlavne ale studuj, a do investicii zatial nedavaj vela kapitalu. Ten kapital ber ako pracovny nastroj na studium investovania. Hlavnu cast kapitalu investuj priamo do seba.
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa laty »

spoty,
najlepsia investicia co mozes urobit: pozvat nas na pivo (dve,tri,...) a hned ti vysvetlime ako sa prerabaju peniaze. lepsi kurz nikde nezozenies.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Matej1992 »

david1 napísal:Jeden moj znamy zacinal podobne ako student. Podstata prenho nebola na investovani zbohatnut, ale sa to naucit. Da sa to aj virtualne, ale to nemusi mat ten pravy efekt. Je rozdiel ked zazijes 50% prepad teraz z tvojho 1000€ portfolia, ako keby si neskor zacinal s radovo vacsim portfoliom.
.
Takto nejako som si to samozrejme na začiatok predstavoval, že sa zoznámim "naostro" s prvkami trhov,nakupom/predajom akcií, atd...Viem ze na to sluzi demoucet, ale aj tak...
Presne si vystihol so som myslel :)
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Takže ešte môj vstup na burzu odďalujem a "pilno" študujem pochopiteľne. :wink:
Narazil som na pár vecí, na ktoré by som sa rád spýtal.
1) Je pravda, že musím akciu určitý počet dní pred vyplácaním dividendy vlastniť.(Iba si overujem)
2) V deň výplaty dividendy cena akcie klesne o hodnotu vyplatenej dividendy na akciu?
3) Vráti sa cena akcie na úroveň spred výplaty dividendy v daný deň, prípadne v najbližšom období, ak predpokladáme, že nič závažného sa nestalo? (Napr. CEZ vyplatí dividendu 50CZK na akciu. Cena poklesne z 850 na 800CZK. Vyplatená časť zisku nebola 100 percent pripadne viac ako to je u niektorých akcii napr teraz u O2, ako som sa dočítal. V priebehu dna sa cena vráti na hodnotu 850CZK?? Prípadne od čoho to závisí?)
4)Ak boli odpovede na predchádzajôce 2 otázky (č. 2 a 3) "ANO," nie je výhodne nakupovať v deň výplaty dividendy nakúpiť akcie a následne predať??
Poviete mi prosím Vás v čom je háčik? :lol: :?:
Vďaka, Matej.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa radvan »

1.Ano
2.Ano
3.Nie - zjednodusene ... ak akcia stoji 1000 czk, vyplati dividendu 100czk, tak klesne cena akcie na 900 czk ... ak sa v ten den pohne trh o 1% a predpokladame, ze akcia sa hybe podla trhu, tak den skonci na hodnote 909 czk ... ak by sa vratila naspat na 1000czk tak mas perpetum mobile na ukor inych ucastnikov trhu a ver ze ti tie peniaze tak lahko nedaju :)
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Matej1992 »

radvan napísal:Nie - zjednodusene ... ak akcia stoji 1000 czk, vyplati dividendu 100czk, tak klesne cena akcie na 900 czk ... ak sa v ten den pohne trh o 1% a predpokladame, ze akcia sa hybe podla trhu, tak den skonci na hodnote 909 czk ... ak by sa vratila naspat na 1000czk tak mas perpetum mobile na ukor inych ucastnikov trhu a ver ze ti tie peniaze tak lahko nedaju :)
Tak to je ten háčik... a ja viem, že by to bolo perpetuum mobile, ale čítal som mnoho názorov, že sa po určitom čase vráti, a vzhľadom na to,že firma je na tom stále rovnako by to bolo logické, predsa zisk bol dosiahnutý, tržby ekvivalentné s očakávaním trhu,atď,...teda nie je to pravda??
A ako si myslel trh sa pohne? Hodnota akcie, či index do ktorého patrí akcia alebo ako? a prepáč/te/ mi takéto pokladám triviálne otázky. :)
david1
Príspevky: 17
Dátum registrácie: So 21 08, 2010 10:29 pm
Been thanked: 2 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa david1 »

1. Akciu musíš vlastniť len na konci jedeného dňa - tzv rozhodný deň. Na druhy den ju môžeš predať. Kedže bcpp robí vysporiada obchody nie v reálnom čase, ale d+3 tak akciu musíš kúpiť 3 dni pred rozhodným. Na rms ju ale možeš kúpiť ešte v ten deň.
2. Zvyčajne áno, ale výsledná cena závisí od trhu. Môže klesnúť o viac aj o menej.
3. Zvyčajne nie, ale spominaný čez minulý rok myslím vôbec neklesol, čo bolo práve pohybom trhu.

Záver: takto zarobiť nemôžeś. Niekto to skúšal aj opačne, že shortoval akcie pred dividendou, ale zabudol, že vrátiť bude musieť aj tú dividendu. Ak nechceś čakať na dividendu môžeś predať pred a potom naspäť kúpiť.
Dlhodobo u niektorých spoločností sa to zvykne v priebehu roka vrátiť, ale musíš počítať aj s trhom. Nemáš zaručené, že o rok bude cena presne rovnaká.
david1
Príspevky: 17
Dátum registrácie: So 21 08, 2010 10:29 pm
Been thanked: 2 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa david1 »

Ono ten pokles sa deje práve preto aby sa na tom nedalo takto jednoducho zarobiť. Je to viac menej technická záležitosť.
Fundamentálne má tá akcia nižšiu cenu práve o tú dividendu - podnik sa zbavil zisku. Časom zbiera zisk a preto sa cena musí zmeniť. Lenže po čase už može byť dôvod, aby bola akcia ocenená inak. Celkový stav trhu, dobré/zlé výsledky spoločnosti oproti minulému roku. Ak by bol trh ocenený rovnako a spoločnosť má rovnaký zisk a rovnako vyplatí dividendu, tak by aj cena mala byť rovnaká.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Opäť vďaka za odpovede, čiže v skratke ako bolo povedané na tomto nezarobím.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa filip glasa »

skratky finančných ukazovateľov pokračujú tu:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=3&t=2514" onclick="window.open(this.href);return false;
Sprandi
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 1:59 pm

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa Sprandi »

Caute,
zakladam si ucet a mam odsuhlasit zopar zmluv o odbere market dat(Exchange Data And Information,NYSE Terms For Market Data Display Services,The Nasdaq Stock Market, Inc.("Nasdaq") Consolidated Subscriber Agreement,Real Time Options Agreement).
Zmluvy som precital,no aj tak sa chcem s Vami pre istotu poradit.
Mam si dat pri ich odsuhlasovani na nieco konkretneho pozor?
V podstate som pochopil,ze tyto poskytovatelia resp.burzy nerucia za spravnost dat a zriekaju sa zodpovednosti a mna zavazuju neposkytovat tie ich data dalsim stranam.Je v tom nejaky hacik?
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Začiatok investovania

Príspevok od používateľa jan »

ziaden hacik v tom nie je. Pokojne to odklikaj.
Samozrejme, ze sa zriekaju zodpovednosti za poskytovane data, ved inak by nic ine nerobili iba sa s tradermi handrkovali o stotiny sekundy a tisiciny v aktualnych cenach.
Normalny trh, ak niekomu nevyhovuje poskytovatel, tak si najde dalsieho.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"