Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
matox
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 13 01, 2022 2:47 pm

Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa matox »

Zdravím,
o investovanie sa zaujímam len vo voľnom čase, občas si prečítam nejaké blogy alebo toto fórum. Doteraz som investoval „pasívne“ cez FINAX, tým že si tam posielam pravidelne mesačne nejaké čiastky. Aktuálne riešim jednu dilemu, už pár dní čítam toto fórum a neviem sa rozhodnúť.

Mám k dispozícii 20 000 €, ktoré plánujem investovať na 30 rokov s plánom zabezpečenia dôchodku, pravidelne neplánujem na tento účel dokupovať. Pôvodne som to chcel dať jednorazovo do Finaxu, ale keď som natrafil v diskusii na JUGGLERov výpočet https://smartinvestor.sk/diskusia/viewt ... 7&p=99#p99 , tak som sa rozhodol, že pri takej dobe a potencionálnom rozdiele zhodnotenia sa určite oplatí ísť cez brokera. Vybral som si FIO a ETF SP500, konkrétne SXR8. 
V diskusiách som natrafil na veľa odporúčaní, že americké akcie sú teraz na vrchole a že je potrebné väčšiu čiastku rozdeliť v priebehu 1-2 rokov, v prípade poklesu investovať viac.. Teraz tá moja dilema, najradšej by som to investoval hneď na jeden krát, aby som s tým mal pokoj a nemusel na to myslieť a sledovať to. Je to investícia na 30 rokov, neplánujem ju vyberať, som si vedomý, že to môže padnúť aj o 50% ale dúfam, že 30 rokov je dostatočne dlhé časové obdobie, aby som skončil v pluse s aspoň nejakým zhodnotením.
Oplatí sa to pri takomto dlhom horizonte rozdeľovať, keď sa môže stať, že akcie budú aj tento alebo nasledovný rok stúpať, takže môžem teoreticky v konečnom dôsledku nakúpiť aj drahšie. Alebo ak by bol aj pokles, neplánujem to sledovať každý deň a nikto nevie, či bude pokles 10%, 15 % alebo 20% a kedy teda zainvestovať viac a okoľko.
Čo by ste mi poradili, mam to tam dať naraz, alebo to rozložiť? V prípade rozloženia, akú stratégiu zvoliť?
Vďaka.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa pedrito »

Alebo daj tretinu teraz, s tym ze tretinu das o 6 mesiacov a zvysok o 12, a plan zmenis len pri vyraznejsom poklese.

Tych kombinacii si samozrejme vies vymysliet X, a presne ako pise kolega je to cisto na tebe. Ale ked si sa s planovanim dostal az do tohto bodu, urcite najdes take riesenie, kde vybalansujes vsetky pohnutky:
* nezostat uplne mimo trhu ak by bol rast
* nevrazit vsetko naraz a trpnut ci zrovna nepride velky pokles, vzhladom na velmi vysoke valuacie (zvlast technologickych firiem, ktorych je v S&P 500 neurekom)
* nemat s tym prilis vela roboty

BTW zadat nakupny pokyn u FIO je podla mna na 5 minut (vratane rozpamatania sa, kam kliknut :-))
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

YEP. Pri 30R horizonte, no fear. :)

Teraz je SP500 4700
pri 7% p.a. bude o 10 rokov pri 9250...o 30R pri 35 000

Pri scénari ako za posledných 50 R..t.j 10% p.a. vzrastie SP500 z dnešných 4700 za 10 rokov na 12 000
a za 30 rokov na 82 000

Takže SP500 dnes 4700...za 30 rokov pravdepodobne pri 82 000 !

Toto je reálny predpoklad. Za 30 rokov sa budeš smiať, že si pri 4700 z obavami priemeroval cenu.
Budeš mať na účte od 150 000 (7% p.a.) do cca 350 000 € ( 10% p.a.)

Keď nie, príď reklamovať :lol:

Ja by som investoval polovicu ihned a druhú polovicu na 2 časti.Jednu do konca juna ( skôr pri poklese)...druhú do konca roka (skôr pri poklese ).

Neboj sa toho. Za 30 rokov by ti tých 20 000 zničila inflácia. Za posledných 30 rokov bola inflácia v Amerike okolo 94%. To znamená, že to čo si kúpiš dnes za 20 000 ..na to pri rovnakom scénari ako v USA za posledných 30R budeš potrebovať cca 40 000...tada dvojnásobok.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa jogo »

matox napísal: Št 13 01, 2022 2:52 pm Je to investícia na 30 rokov, neplánujem ju vyberať, som si vedomý, že to môže padnúť aj o 50% ale dúfam, že 30 rokov je dostatočne dlhé časové obdobie, aby som skončil v pluse s aspoň nejakým zhodnotením.
Čo by ste mi poradili, mam to tam dať naraz, alebo to rozložiť? V prípade rozloženia, akú stratégiu zvoliť?
Vďaka.
Už si niekedy prišiel o 10 000€ zarobených v práci? Ak áno, tak už poznáš, ako zareaguje tvoja psychika na 50% drawdown.
Čo si robil v marci 2020? Prečo si vtedy nevrazil do toho tieto peniaze? Nemal si ich ešte, alebo si sa bál ďalšieho prepadu?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
matox
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 13 01, 2022 2:47 pm

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa matox »

Vďaka za odpovede, rozložiť to na 3-4 časti a investovať časť hneď a ostatné v priebehu roka sa mi zdá ako najlepšie riešenie pre mňa. A spĺňa to všetky moje pohnútky, presne ako písal pedrito. Ak by som to investoval mesačne, u FIO zaplatím viac na poplatkoch, a ako sa poznám, častejšie by som to sledoval, aby som nakupoval čo najlacnejšie, a práve tomu sa chcem vyhnúť, nechcem tomu venovať veľa voľného času. Ešte taká otázka, viem, že nikto netuší, aký bude pokles, ale pri akom poklese by ste nakupovali skôr? 15-20% alebo viac?
JUGGLER napísal: Št 13 01, 2022 5:26 pm Toto je reálny predpoklad. Za 30 rokov sa budeš smiať, že si pri 4700 z obavami priemeroval cenu.
Budeš mať na účte od 150 000 (7% p.a.) do cca 350 000 € ( 10% p.a.)

Neboj sa toho. Za 30 rokov by ti tých 20 000 zničila inflácia. Za posledných 30 rokov bola inflácia v Amerike okolo 94%. To znamená, že to čo si kúpiš dnes za 20 000 ..na to pri rovnakom scénari ako v USA za posledných 30R budeš potrebovať cca 40 000...tada dvojnásobok.
Jasné, chápem, že priemerovanie má väčší význam pri krátkodobejších investíciách.
Len je otázne, aká bude inflácia u nás za ďaľších 30 rokov, teda akých bude mať tých 150 000 - 350 000 hodnotu. Ale ak to bude polovica, tiež nie najhoršie, len to asi nebude na dôstojný dôchodok dosť. :D
Inak, tvoje príspevky ma dosť ovplyvnili dať radšej väčšiu sumu na 30R horizont, ako si pravidelne mesačne sporiť menšie čiastky. :)
jogo napísal: Št 13 01, 2022 6:00 pm Už si niekedy prišiel o 10 000€ zarobených v práci? Ak áno, tak už poznáš, ako zareaguje tvoja psychika na 50% drawdown.
Čo si robil v marci 2020? Prečo si vtedy nevrazil do toho tieto peniaze? Nemal si ich ešte, alebo si sa bál ďalšieho prepadu?
O 10 000€ nie, v marci 2020 to bolo pre mňa len niečo vyše 1000 € dole. Vtedy som nemal tieto peniaze ani inú väčšiu čiastku na investovanie, ale čo si posielam pravidelne mesačnú sumu na sporenie, vtedy som zaváhal, a neposlal som, lebo som myslel, že to pôjde ešte nižšie a tak som vyčkával. Ale keďže teraz mám tie peniaze na 30R, tak ma ten pokles až tak nebude trápiť, teda ak nepríde menej ako 5R pred plánovaným dôchodkom. :D Ale to budem riešiť až potom, že pôjde nejaká časť do dlhopisov, alebo čo bude vtedy bezpečnejšie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa Adammd »

v XTB nezaplatis ziadne poplatky
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa pedrito »

matox napísal: Pi 14 01, 2022 2:48 pm Ešte taká otázka, viem, že nikto netuší, aký bude pokles, ale pri akom poklese by ste nakupovali skôr? 15-20% alebo viac?
Orientacne sa pozri na historicku frekvenciu korekcii a vacsich poklesov, pomoze ti to urobit si predstavu. Na zaciatku tohto clanku to mas v peknom grafe: https://money.com/stock-market-correction-chart/
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa Filip26 »

Riešil som podobnú dilemu. Mám takéto pravidlá:
1. nakupujem každý mesiac 5% zo zamýšlanej investície, takže teoreticky bude celá suma na 100% zainvestovaná nanajvýš za 20 mesiacov.
2. za každý pokles o 2,5% z 52 týždňového maxima (tj pri poklese o 2,5%, potom o 5%, o 7,5% atď...) urobím extra nákup v štandardnom objeme 5% zo zamýšlanej investície.
3. ak cena už viac nepoklesne podla predchádzajúceho pravidla, tak ďalší nákup urobím za mesiac (teda resetujem "počítadlo")

Dôsledky takéhoto postupu:
- ak je rastúci trend, nie som mimo trh, ale može byť aj potencionálne nižší výnos oproti jednorazovej investícii
- neriskujem všetko naraz
- využívam výhody DCA, pričom poklesy viem využiť o niečo presnejšie na rozdiel od klasického DCA keď investor kupuje vždy rovnaký deň v mesiaci
- ak je klesajúci trend, tak nešpekulujem na ideálnu vstupnú pozíciu ale priebežne využívam pokles
- je s tým trochu viac starosti ako pri investícii rozdelenej na menej častí
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

JUGGLER napísal: Št 13 01, 2022 5:26 pm YEP. Pri 30R horizonte, no fear. :)
..
Neboj sa toho. Za 30 rokov by ti tých 20 000 zničila inflácia.
@JUGGLER,
sledujem tvoje rady, a celkom to dáva zmysel. Ak sa aj tento/budúci rok nič nestane, tak držaním hotovosti v cashi - tá bude pri súčasnom tempe inflácie skorigovaná najmenej o 5% p.a.

Čo by si však robil/odporučil, ak by dotyčný aj tak pravidelne dokupoval, teda otvoril stránku brokera minimálne raz za mesiac. (Teda pravidelne mesačne investuje časť výplaty bez ohľadu na aktuálnu cenu na trhu, ale okrem toho je tu ešte ušetrená hromádka peňazí bokom)

Aj v tomto prípade by si tú našporenú sumu rozpustil tak ako píšeš hore, alebo by si to radšej rozhodil do času? Napr. tú čiastku rozdeliť na najbližších povedzme 2-5rokov cez dca?

Investičný horizont vpodstate rovnaký.
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Filip26 napísal: Pi 14 01, 2022 9:34 pm Riešil som podobnú dilemu. Mám takéto pravidlá:
1. nakupujem každý mesiac 5% zo zamýšlanej investície, takže teoreticky bude celá suma na 100% zainvestovaná nanajvýš za 20 mesiacov.
2. za každý pokles o 2,5% z 52 týždňového maxima (tj pri poklese o 2,5%, potom o 5%, o 7,5% atď...) urobím extra nákup v štandardnom objeme 5% zo zamýšlanej investície.
3. ak cena už viac nepoklesne podla predchádzajúceho pravidla, tak ďalší nákup urobím za mesiac (teda resetujem "počítadlo")
Ahoj @Filip, aj tvoja stratégia ma celkom zaujala, prosím vedel by si to trocha rozvinúť?
Ako podľa týchto pravidiel postupuješ v prípade, že medzi bodom 3 a bodom 2 sa cena nevráti nad 52w max. Teda stúpne, ale neprekoná maximum za ostatných 52 týždňov.

Teda povedzme, že 1.1 je cena 1000 (ath).
2.1. cena klesne na 974 - dokúpiš štandardný objem
3.1. cena klesne na 949 - dokúpiš ďalší štandard
4.1. cena stúpne na 975 - nekupuješ a odrátavaš mesiac
..cena osciluje medzi 975 a 926..
10.1 náhle cena opäť padne, tentokrrát na 924 - za koľko dokúpiš teraz? Je to už 7,5% pod 52w max, ale iba 2,5% menej ako si kupoval naposledy z dôvodu poklesu od ath. Zároveň medzitým stúpla cena. Kúpiš jeden, alebo tri štandardné objemy?

Ako ešte prosímťa rozhodneš, že "cena ďalej neklesá"?
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa Filip26 »

michalhornicheck napísal: Po 17 01, 2022 10:22 am Ahoj @Filip, aj tvoja stratégia ma celkom zaujala, prosím vedel by si to trocha rozvinúť?
Ako podľa týchto pravidiel postupuješ v prípade, že medzi bodom 3 a bodom 2 sa cena nevráti nad 52w max. Teda stúpne, ale neprekoná maximum za ostatných 52 týždňov.

Teda povedzme, že 1.1 je cena 1000 (ath).
2.1. cena klesne na 974 - dokúpiš štandardný objem
3.1. cena klesne na 949 - dokúpiš ďalší štandard
4.1. cena stúpne na 975 - nekupuješ a odrátavaš mesiac
..cena osciluje medzi 975 a 926..
10.1 náhle cena opäť padne, tentokrrát na 924 - za koľko dokúpiš teraz? Je to už 7,5% pod 52w max, ale iba 2,5% menej ako si kupoval naposledy z dôvodu poklesu od ath. Zároveň medzitým stúpla cena. Kúpiš jeden, alebo tri štandardné objemy?

Ako ešte prosímťa rozhodneš, že "cena ďalej neklesá"?
V tvojom príklade by som 10.1. nakúpil zase v jednom štandardnom objeme. Ono treba si povedať či sleduješ 52W max alebo môžeš sledovať aj svoj posledný nákup a od neho odrátavať -2,5%, -5% atď. Akurát na grafe lahšie nájdeš poklesy od 52W max ako od svojich nákupov, ktoré tam nemusíš mať zobrazené.

Tým že cena ďalej neklesá som myslel, že nepoklesne o ďalšiu hranicu nákupu od 52W max (napr -10%) ale bude niekde oscilovať medzi -9,9% a maximom. V takom prípade proste čakáš mesiac od posledného nákupu.
Logicky nechceš "vystrielať všetky svoje náboje" pri menších poklesoch, lebo môže prísť aj väčší.
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Vďaka @Filip26, rozumiem.

Keby po tom mesiaci kúpiš pri poklese -9,9% a na ďalší deň príde -10,1% opäť kupuješ štandardný objem?
Je to veľmi hypotetická situácia, v praxi to asi nikdy takto nenastane, ale snažím sa porozumieť :)

Ako to máš potom implementované - nejaké upozornenia, prípadne priamo Buy Limit na danú cenu, ktoré pravidelne aktualizuješ?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

michalhornicheck napísal: Po 17 01, 2022 7:11 am @JUGGLER,

Čo by si však robil/odporučil, ak by dotyčný aj tak pravidelne dokupoval, teda otvoril stránku brokera minimálne raz za mesiac. (Teda pravidelne mesačne investuje časť výplaty bez ohľadu na aktuálnu cenu na trhu, ale okrem toho je tu ešte ušetrená hromádka peňazí bokom)

Aj v tomto prípade by si tú našporenú sumu rozpustil tak ako píšeš hore, alebo by si to radšej rozhodil do času? Napr. tú čiastku rozdeliť na najbližších povedzme 2-5rokov cez dca?

Investičný horizont vpodstate rovnaký.
Ja si netrúfam nič doporučovať, lebo ľudia sú rôzni. Závisí na povahe a vzťahu k riziku.

Ak si úspory zhromaždoval dlhšiu dobu a mal dobrý pocit z toho , že boli v bezpečí v banke, tak sa nehrň do niečoho, čo ťa môže stresovať.
Dôležité je aby si vedel, že najbližších 10 rokov úspory stratia minimálne 25% kúpnej sily, takže musíš niečo robiť, nemôžeš ich držať v banke.

Dôležité je začať. Je na tebe aby si opraty investovania vzal do vlastných rúk. Páči sa mi, ked ludia si vypracujú nejaký plán, ako má Filip.
Stanú sa pánmi svojích financií, prevezmú zodpovednosť. Z dlhodobého hľadiska nie je podstatné, či vrazíš teraz všetko do akcií, alebo porozmýšlaš a urobíš si plán na viac rokov.

Ja dávam dokopy len fakty a čísla, teda môžem povedať za seba, čo by som urobil ja. Ja by som to na 100% vrazil do ETFs všetko a ihneď, najpozdejšie však do 2 rokov. Teraz nemusíš všetko vraziť do akcií. Ale trhy idú dole, tak máš príležitosť vraziť aspoň polovicu, alebo štvrtinu.

Ja som teraz v akciových trhoch naplno, dokonca na margin.. ale kúpil som aj protinflačné ETF za zhruba 20% a zlato za 10%. To je moje také ,,investičné,, bavenie, lebo broker nevypláca za cash žiadne úroky a pri eurách dokonca účtuje negatívne úroky.

Akokolvek sa rozhodneš, dôležité je že úspory nenecháš znehodnocovať, ale urobíš z nich aktíva.

Držím palce v rozhodnutiach. :beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miror
Gold Member **
Príspevky: 493
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 141 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa miror »

JUGGLER napísal: Ut 18 01, 2022 6:47 pm Ja som teraz v akciových trhoch naplno, dokonca na margin.. ale kúpil som aj protinflačné ETF za zhruba 20% a zlato za 10%. To je moje také ,,investičné,, bavenie, lebo broker nevypláca za cash žiadne úroky a pri eurách dokonca účtuje negatívne úroky.
Ake protiinlacne ETF odporucas ?
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa Filip26 »

michalhornicheck napísal: Ut 18 01, 2022 9:02 am Vďaka @Filip26, rozumiem.

Keby po tom mesiaci kúpiš pri poklese -9,9% a na ďalší deň príde -10,1% opäť kupuješ štandardný objem?
Je to veľmi hypotetická situácia, v praxi to asi nikdy takto nenastane, ale snažím sa porozumieť :)
V takomto prípade by som to nehrotil a nekupoval hneď, radšej počkal mesiac alebo na trochu väčší pokles (napr -12,5%). Ono ak sleduješ poklesy od 52W max tak môžu vzniknúť takéto nie dobre definované stavy. Ale ak by si to sledoval od svojich posledných nákupov tak je to jasné.

Ešte si treba povedať ako dlho maximálne chceš zainvestovávať zamýšlanú sumu. Čím kratšie tým väčšie % na jednotlivé nákupy a naopak (napr na pol roka to je 100% / 6 mes = cca 17% mesačne, alebo každé 2 týždne cca 8%). Ak to chceš zainvestovávať dlhšie, tak by som uvažoval aj nad zvýšením tých limitov na poklesy, napr -3%, -6%, -9% alebo -4%, -8%...
Niekde tu na fóre bol nedávno link na článok so štatistikou ako často nastávajú rôzne velké poklesy (US akcie). Logicky čím dlhšie obdobie tým väčšia pravdepodobnosť väčšieho poklesu. Ale nenaťahoval by som to na príliš dlhú dobu (imho max 2 roky). Štatisticky najčastejšie vychádza najlepšie možnosť investovať všetko naraz.
michalhornicheck napísal: Ut 18 01, 2022 9:02 am Ako to máš potom implementované - nejaké upozornenia, prípadne priamo Buy Limit na danú cenu, ktoré pravidelne aktualizuješ?
Teoreticky môžeš rovno na začiatku urobiť prvý nákup a nastaviť limit order na jednotlivé hranice poklesov a po mesiaci sa prísť pozrieť čo sa z toho vyplnilo a aktualizovať príkazy.
tom13
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 10 12, 2021 5:29 pm
Has thanked: 8 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa tom13 »

JUGGLER napísal: Ut 18 01, 2022 6:47 pm Ja som teraz v akciových trhoch naplno, dokonca na margin.. ale kúpil som aj protinflačné ETF za zhruba 20% a zlato za 10%. To je moje také ,,investičné,, bavenie, lebo broker nevypláca za cash žiadne úroky a pri eurách dokonca účtuje negatívne úroky.
pls toto by aj mna zaujimalo, o ake konkretne ETFka sa jedna...zaroven to asi nebudu nieco na dlhodobe drzanie, predpokladam, ze to bude vhodne len v case vysokej inflacie, je to tak?
matox
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 13 01, 2022 2:47 pm

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa matox »

Vite odporučiť nejaký tool alebo appku kde si nastavím, že chcem sledovať napr. pokles o 10 % od 52W a príde mi upozornenie na mail? Vďaka.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa hokaido »

matox napísal: St 19 01, 2022 10:47 am Vite odporučiť nejaký tool alebo appku kde si nastavím, že chcem sledovať napr. pokles o 10 % od 52W a príde mi upozornenie na mail? Vďaka.
https://finance.yahoo.com/ ti posle pushku do mobilu
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

@Filip26 vďaka za tipy, investičný horizont ako aj obdobie za ktoré to treba roztopiť cca podobné ako ty.
S drobnými odchylkami by som chcel implementovať niečo podobné.

Ešte by som sa ťa chcel spýtať, kedy "resetuješ", resp. znova nakúpiš za ath-rovnaký pokles / posledný nákup-rovnaký popkles. Keď medzitým vystúpi cena nad danú hranicu?

Príklad1:
1.1. nakúpim pri cene 1000 - std. objem
15.1. cena klesne klesne na 975 (-2,5%) - nakúpim
20.1. je cena opäť 1000
25.1. je cena opäť 975 - kúpiš opäť? Alebo sleduješ cenu od posl. nákupu, teda kúpil by si až pri poklese 950

Kedy si povieš, že už aj tých 975 je opäť výhodných=pokles? Keď celý mesiac nenakúpiš za "lepšiu cenu ako posledný nákup"?
Príklad2:
1.1. berem pri 1000
15.1. pokles na 975 - berem
do 15.2. sa nič nedeje, ale cena stúpla na 1000 - berem lebo ubehol mesiac
20.2. opäť pokles na 975 - teraz berieš?

Tiež vďaka za tip s tými limitmi, zatiaľ som na dané ceny nastavil alerty v IB, nech náhodou nechytím padajúcu vlnu nie priamo ordre. Keď prídem a už bude po výpredaji, môj problém. Možno dovtedy padne ešte viac :)
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa lepka »

Ked padal Covid prvykrat, spravil som asi 5-6 obchodov kazdy treti den, ked to bolo nizsie a nizsie a vobec som to neriesil. Nikdy to nechytis tak, aby si bol uplne spokojny. Cast som ani nestihol minut, lebo sa to potom otocilo a ja som susil tie peniaze, ze ved to este pojde dole (neslo).
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

To áno, len sa snažím inšpirovať/nájsť si vlastné pravidlá, aby som potom už nerozmýšlal, resp. nevkladal do toho pocity ale konal.
S tým, že nechytíš sa dá len súhlasiť, a aj sa mi pravidelne deje. Buď ešte alebo už nechytím lokálne dno. Ale to sa už ani nesnažím :D
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

miror napísal: Ut 18 01, 2022 7:16 pm Ake protiinlacne ETF odporucas ?
Ja som kúpil TPSA v EUR:

iShares USD TIPS UCITS ETF USD (Acc), TER 0,1%, historia od 8.12.2006
Dá sa kúpiť v USD (ticker IDTP, ITPS) , alebo EUR (IUST, TPSA)
Výnos za 15R v EUR cca +119% = 5,34 % p.a., posledne tri roky +26%

Dalšie 2 nájdeš v zozname ktorý som pridal do nového príspevku k investovaniu v inflácii:
https://smartinvestor.sk/diskusia/viewt ... p=392#p392
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa Filip26 »

michalhornicheck napísal: St 19 01, 2022 11:48 am Príklad1:
1.1. nakúpim pri cene 1000 - std. objem
15.1. cena klesne klesne na 975 (-2,5%) - nakúpim
20.1. je cena opäť 1000
25.1. je cena opäť 975 - kúpiš opäť? Alebo sleduješ cenu od posl. nákupu, teda kúpil by si až pri poklese 950
Buď by som kúpil až pri 950 alebo 15.2. (pri mesačných intervaloch), podla toho čo nastane skôr.
michalhornicheck napísal: St 19 01, 2022 11:48 am Kedy si povieš, že už aj tých 975 je opäť výhodných=pokles? Keď celý mesiac nenakúpiš za "lepšiu cenu ako posledný nákup"?
Príklad2:
1.1. berem pri 1000
15.1. pokles na 975 - berem
do 15.2. sa nič nedeje, ale cena stúpla na 1000 - berem lebo ubehol mesiac
20.2. opäť pokles na 975 - teraz berieš?
Ak by si sa mal striktne držať poklesu od ATH, tak by si kúpil aj 20.2.

Pôvodne som sledoval poklesy od svojich nákupov a tam nevznikajú situácie, že ti to nové ATH resetne. Síce si musíš viesť evidenciu nákupov (čo je dobré nie len kvôli tomuto), ale je to jednoznačné. V excely si potom vždy vyrátaš nové limity od posledného nákupu.

Osobne sa tých pravidiel striktne nedržím, je to pre mňa len taká osnova ako sa chovať ak nastane pokles.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ut 18 01, 2022 6:47 pm Ja som teraz v akciových trhoch naplno, dokonca na margin.. ale kúpil som aj protinflačné ETF za zhruba 20% a zlato za 10%. To je moje také ,,investičné,, bavenie, lebo broker nevypláca za cash žiadne úroky a pri eurách dokonca účtuje negatívne úroky.
Dúfam, že máš nejakú formu SL na tej investícii. Lebo si uvedom, že trhy sú predražené skoro tak, ako boli v roku 2000. Ak centrálne banky zasiahnu proti inflácii , tak to bude masaker na akciach. Len či ta vysoká inflácia nie je zámer štátov, ako sa zbaviť vysokých dlhov podobne, ako to urobila UK po 2.sv. vojne-mala zadlženie 450% HDP a po 15 rokoch vysokej inflácie a rastu HDP skoro žiadne. Potom centrálne banky zasiahnu len "naoko" a to zas bude inflačný masaker a zas bude byť dobre v akciách.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa Glogol »

JUGGLER napísal: St 19 01, 2022 6:36 pm Ja som kúpil TPSA v EUR:
toto TPSA alebo ine ? inflacia rastie ale toto nejako nie
https://finance.yahoo.com/quote/TPSA.AS?p=TPSA.AS
vlastne beriem spat polrocne nie ale rocne ano ...
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 29 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa mm1809 »

jogo napísal: Št 20 01, 2022 7:35 am
JUGGLER napísal: Ut 18 01, 2022 6:47 pm Ja som teraz v akciových trhoch naplno, dokonca na margin.. ale kúpil som aj protinflačné ETF za zhruba 20% a zlato za 10%. To je moje také ,,investičné,, bavenie, lebo broker nevypláca za cash žiadne úroky a pri eurách dokonca účtuje negatívne úroky.
Dúfam, že máš nejakú formu SL na tej investícii. Lebo si uvedom, že trhy sú predražené skoro tak, ako boli v roku 2000. Ak centrálne banky zasiahnu proti inflácii , tak to bude masaker na akciach. Len či ta vysoká inflácia nie je zámer štátov, ako sa zbaviť vysokých dlhov podobne, ako to urobila UK po 2.sv. vojne-mala zadlženie 450% HDP a po 15 rokoch vysokej inflácie a rastu HDP skoro žiadne. Potom centrálne banky zasiahnu len "naoko" a to zas bude inflačný masaker a zas bude byť dobre v akciách.
Pozor na protiinflacne dlhopisy ako ETF, samozrejme clovek co vie co robi sa nepopali, ale nejaky neskuseny clovek co cita toto foruma mysli si ze kupuje Dlhopis na ktorom neprerobi a pritom kupuje ETF, moze sa zmylit. ETF moze ist ktorymkolvek smerom.
Kupa a drzba skutocneho protiinflacneho dlhopisu je nieco uplne ine, cize pre vysvetlenie:

"Cenová hladina ovšem může i klesat. V případě že by v americké ekonomice došlo k nečekané deflaci a ceny poklesly o 6 %, poklesla by i hodnota dluhopisu na 940 dolarů. Kuponový výnos by pak činil jen 9,4 dolaru. Ovšem třeba u amerických protiinflačních dluhopisů je na konci splatnosti v případě poklesu hodnoty vrácena původní jistina a investor by tak nezískal zpět méně než zmiňovaných 1000 dolarů.

V případě nákupu protiinflačních dluhopisů na sekundárním trhu skrze ETF část starostí odpadá, avšak hodnota investice může i klesat. Na rozdíl od samotného držení dluhopisu totiž nemáte zaručený návrat jistiny po splatnosti. Burzovně obchodovatelné fondy obvykle dluhopisy do splatnosti nedrží a vývoj investice závisí na ceně dané sekundárním trhem. Hlavním rizikem kromě deflace je i růst úrokové míry. To snižuje hodnotu držených dluhopisů (objevují se lepší příležitosti, např. dluhopis s kupónem 2 % místo dosavadního 1 %) a tím pádem i cenu ETF. Výhodou dluhopisových burzovně obchodovatelných fodnů je naopak vyšší likvidita, větší diverzifikace a přesná informace o trhem dané ceně.
"
zdroj: https://www.portu.sk/blog/strategie-glo ... dluhopisy/

Kde sa da Slovensku vobec kupit protiinflacny dlhopis? Alebo da sa "papierovy" dlhopis (este?) kupit v Cechach aj pre cudzincov?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ci bude vyhodnejsie investovat naraz, alebo rozlozit nikto nevie. Do buducnosti nevidime. Co mozeme, ale usudit je, ze nedotykat sa investicie 30 rokov je riskantnejsie ako investovat hocijakym sposobom. 20 tisic je suma, ktoru treba sledovat. Vsak aj o 20 tisicove auto sa starame, udrzujeme a nezanedbavame.

Vo vseobecnosti vsak ide o psychologiu investora. Niekto je opatrny a niekto rad riskuje a ma z toho vzruso a miluje to, Vo vseobecnosti sa tvrdilo, ze starsi ludia by nemali riskovat, nova teoria je, ze ak mate dostatocny dochodok sa nemusite bat riskovat. Dochodok je zaruceny, zatial co zamestnanie ci podnikanie, nie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Investovať naraz alebo čiastku rozložiť?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Vždy je to individuálne od pripadu k pripadu. Napr dôchodca ktorý ma slušný dochodok, vlastné bývanie poriešené,ma aj nejake uspory naviac/mimo investicii/, nemá finančne náročné koníčky, tak taký môže viacej riskovat, hlavne keď mu to nevadí že môže o cast, ci celu sumu investovanych penazi prist.
Zase dôchodca s nízkym dochodkom, ktorý naviac ani nie je typ ktorý by dobre znášal prípadnu stratu investovanej sumy, ten by nemal riskovat vobec, resp minimálne.

Mne napr vyhovuje ked niektore tituly v portfoliu su do urcitej, rozumnej miery riskantne, lebo v opacnom pripade mi to pripada prilis "sterilné" a neprináša žiadne emócie. Je to zábavné a poučné, sledovat svoju psychiku, keď portfolio pada o desiatky percent na a rovnako aj desiatky percent stupa, to je ta pridana hodnota toho celeho. Ale tak ako pre koho, pre niekoho je to proste do znacnej miery aj urcita forma zábavy. Najhorsie su podla mna na tom ti, ktori si nevedia pripustit, ze aj pri velmi konzervativnom portfoliu sa teroreticky moze stat, ze nic realne nezarobia alebo dokonca stratia, lebo do buducnosti nikto z nas nevidi.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"