Novacik

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
kobolcs
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 11:08 pm
Bydlisko: BA

Novacik

Príspevok od používateľa kobolcs »

ahojte,

nasiel som tuto skvelu stranku trvalo mi asi pat dni to preluskat.
Chcem sa Vas opytat ako zacat investovat - reload.
Moja situacia
Investicie :
  • term. ucet na 3% (blok do 07/07)
    AMSLSP Dlhopisy korunovy (blok do 07/07)
    DDS - TB (min. vklad - konzervativny)
    DSS - VUB (rastovy)
Nutne vydavky v najblizsej dobe (do 1-2 rokov) : kupa bytu na HU (2 až 3 mil, planujem 100% HU)
Možné mesačné pravidelne investicie : 6 až 10 tis. Sk.
Ja by som najradsej investoval priamo do eur.akcii,amer.opcii, ale uz som sa tam popalil (strata 60%) pred 3 rokmi
(preto teraz tie konz. produkty), takze sa trochu bojim. Ale teraz uz som mudrejsi tak snad to vyjde. Som zastancom fund. analyzy.

Môj plán :idea: :
- na term. ucte/pen. fond nechat peniaze na zivobytie pre pripad vypadku prijmu na 6 až 9 mesiacov.
- podržat dlhopisovy fond teraz by zase mal produkovať zisk
- investovať do akciových, príp. ETF pomocou spor. programu - časové rozdelenie max 3 druhy po 1-5 tis Sk mesačne
- najst 3 roll. disc. (príp. bonus) open-end inv. certifkat (trhy vych. europa; zlato+mix inych kovov Pt,Ti;africke alebo juz.am. ropa),
-môj cieľový akciovy kôs:
  • - akcie europske (banky s divid., živ. prostr., umela inteligencia/robotika ) dlhodobo max 5 titulov
    - akcie iné - akcie (1tyzden-3 mesiace) po IPO( kanadska burza-hlavne doly), biotech, altern. energie, iné podľa správ - dlhodobo max 10 titulov
Podľa Vás tento plán je dobrý, zlý a čo Vy by ste na ňom menili ?
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Zda se mi tvuj plan a i tvoje historie ten nejvetsi chaos.
Mas dluhopisy , fondy penezniho trhu , ztratil jsi penize s opcemi , chces akcie.
Co je moc , to je moc , navrch ještě olomóc !
A nemysli si , ze muzes prodat nejakou akcii s vydelkem za mesic.
Opce a dluhopisy bych zcela vynechal a mel
budto za všechny peníze jen a jen 2-3 akciové fondy a nic jiného
Nebo za všechny peníze jen a jen 10 akcií a nic jiného !

A mel bych naplanovano drzet vsech tech 10 akcii tak dlouho , dokud podnik zvysuje rocni zisk a pak vsechny akcie prodal koncem 2009 nebo pocatkem 2010. A jestli bych chtel stale dividendy , bank akcie Britanie a USA bych si nechal na stalo i kdyby 2010-2012 spadly jejich kurzy na 1/2 , protoze jejich dividendy naspadnou , ale spise dividendy rostou 10% rocne i behem krachu akcii.
Naposledy upravil/-a Ladis v Št 29 03, 2007 5:27 am, upravené celkom 1 krát.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Korunový dlhopisový fond je v poriadku. Slovenská mena rastie, úrokové sadzby mierne klesnú, takže to nie je vôbec zlé riešenie. Aspoň zatiaľ.
Pravidelné mesačné investície do ETF a akcií za 6000 je nevýhodné na poplatky. Lepšie je zostať pri akciových fondoch, ktoré sú spoplatnené percentuálne, alebo kumulovať mesačné úspory napr. v peňažnom korunovom fonde a investovať na burze raz za 3-6 mesiacov väčšie sumy.

Inak ak si chceš zobrať v blízko čase úver možno je lepšie neinvestovať, ale nasporiť tieto peniaze na kúpu bytu a nebrať si 100% úver. Potom sa sústrediť na čo najskoršie splatenie úveru mimoriadnymi splátkami (banky majú rôzne možnosti bez pokút).
Investovať a zároveň platiť úver sa ti vyplatí len ak investovaním naisto dosiahneš výnos vyšší ako sú náklady na úver.
Blbé je na tom to, že úver je istý, ale výnosy z investície nie.
kobolcs
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 11:08 pm
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa kobolcs »

Ladis napísal:Zda se mi tvuj plan a i tvoje historie ten nejvetsi chaos.
Tvrdim ze moj inv. chaos z sprav od znamych, knih, ci z netu bez vlastnej analyzy, prieskumu uz je minulostou.
A planu by som hovoril extremne diverzifikovany, cital som a akceptujem Vasu ideu pane Ladisi, Vy ste uz na svojej ceste, a ja som uz zaplatil skolne ci cestovny listok do sveta Investici, ale este nemam vyhraneny liniu investicie, len hrubý plán.
Ladis napísal: Opce a dluhopisy bych zcela vynechal
opce uz i ja , je to prekerny inv. nastroj
Ladis napísal: A mel bych naplanovano drzet vsech tech 10 akcii tak dlouho , dokud podnik zvysuje rocni zisk a pak vsechny akcie prodal koncem 2009 nebo pocatkem 2010. A jestli bych chtel stale dividendy , bank akcie bych si nechal na stalo i kdyby 2010-2012 spadly jejich kurzy na 1/2 , protoze jejich dividendy naspadnou , ale spise dividendy rostou 10% rocne i behem krachu akcii.
ja som mal nastavene max. stratu z kurzu na 30% ale i 50% beru , ja som zabudol pripocitat tie dividendy k dobru vdaka
kobolcs
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 11:08 pm
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa kobolcs »

filip glasa napísal:Inak ak si chceš zobrať v blízko čase úver možno je lepšie neinvestovať, ale nasporiť tieto peniaze na kúpu bytu a nebrať si 100% úver. Potom sa sústrediť na čo najskoršie splatenie úveru mimoriadnymi splátkami (banky majú rôzne možnosti bez pokút).
a dovtedy investovat vsetko len do kratkodobych inv. ako pen. fondy, dlhopisy, nie je to mrhanie kapitalom ?
filip glasa napísal: Investovať a zároveň platiť úver sa ti vyplatí len ak investovaním naisto dosiahneš výnos vyšší ako sú náklady na úver.
Blbé je na tom to, že úver je istý, ale výnosy z investície nie.
Mám v pláne dosiahnúť nízku úrok.sadzbu na úver, snad sa aj nasi banky pohnu s tymi úrokmi na akceptovatelnu uroven hlavne ked uz budeme mat €uro tak do 3,5% p.a. , a predsa podla historickych dat na burze/fondoch sa da v priemere zarobit aspon rast indexu burzy tj. 5-15% p.a. (ale aj - 100 %) podla burzy a nervov investora.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Ale rozumni investori jako jsme my se nikdy nezadluzi na nakup bytu ! A neplati ani na stavebni sporeni ! Rozumni investori jako jsme my si musi vydelat na byt s akciemi ! I ten Kiosaki doporucuje nezadluzovat se nakupem bytu.
ja som mal nastavene max. stratu z kurzu na 30% ale i 50% beru
Co znamená tohle ? Spekulanti a traderi , prodavaji kazdou akcii , kdyz spadne 10% nebo 15% maximalne 20%. Investorum pad kurzu navadi , protoze tu akcii mohou levne prikoupit.
No a já jsem prodal akcie Volkswagen , kdyz spadly 15% , protoze prý hrozí nebezpecí , ze spadnou 30% , Porsche chce akcie masivne nakoupit 30% pod maximem , tak na to nebudu cekat a prodam 15% pod maximem. Ze prej stanovi podle zakona jistou minimalni cenu akcie Volkswagen 30% pod maximem a za tu si Porsche ty akcie VW koupí za miliardy euro. A za druhe , Volkswagen dosahl 2006 tak vysoky zisk , ze BörseOnline uz ceka nizsi 2007 a 2008 a tak nema vyznam tu akcii drzet.
Techno akcie necham nic netusice klidne spadnout 30% a vic , protoze nevim , ze to bude tak zle , ale jen proto , ze ty firmy maji pred sebou vysoky rust zisku. A pak ty akcie prodam pocatkem 2010 , abych za ne koupil byt.
Bankovni akcie Britanie a USA mi mohou jakkoliv hluboko spadnout a nebude to ani na 1/2 , alespon je levne prikoupim , tam mne nazajima rust ani pad kurzu , ty mam na stalo = na 30 let , jen pro dividendy.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Jak chceš bydlet do té doby?
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Platim najemne 550 euro mesicne za 50m2. ( 15.400 kc )
A kupuju akcie za 1100 euro mesicne. ( 30.800 kc )
A jeste to 3 roky vydrzim.
A pak se budu 2010/4 chudej snad ale volnej prochazet po plazi Costa Blanca a nepracovat a uzivat dividend a platiti jen dan z vlastniho bytu a domovnika a odvoz odpadku a plyn a elektriku a telefon = snad 150 euro.
Jen nevim , kolik stoji byty na Costa Blance , asi od 30.000 euro do 1.000.000 euro. Za 30.000 euro se asi 100m2 tezko sezene a 1 milion euro je asi prehnana cena = http://www.spainhouses.net
Faidron
Silver Member *
Príspevky: 161
Dátum registrácie: Po 19 03, 2007 2:23 pm

Príspevok od používateľa Faidron »

B Bratislave Vystupi Pan Philip kotler. Niekolko krat som precital jeho marketing manazemt. Myslim, ze mnohe veci v tom neplatia, alebo su zastarale. Ale celkom prijemne ako zacinal pan Dell, alebo mcDonald. Viac na: http://www.topevents.sk/page/index.php?id=kto-sme Ale preco o tom pisem. Pretoze myslim, ze Prednaska pana ladislava by mohla byt ovela zaujimavejsia. jedna sa o dosahovanie zisku a tiz je to marketing. Neustala dojna krava niekto napise knuhy stane sa celebrita a zvysok zivota chodi po svete s tym ze ma image. Nehovorim ze pan kotler ma zle myslienky. Ide o to nakolko to moze pomoct nam. Jedna sa oo Americky manazment, marketing ale tu je ina kultura niektore veci skratka nefunguju. O akciach to nemozno povedat. Pan ladislav je selebrita sama osebe aspon tu na tomto fore. Najviac sa mi paci ak chce niekto navysist cenu svojich akcii a to napise na for. Ale najdu sa ludiaako je pan X a ostane len prach.

Tera byty, hm u nas v IT spolocnosti je vela chlapcov po vysokej skole. Oni urobili jednoduchu vec. Maju sexi frajerky a tak si k nim kupili auto a neskor aj byt. Vsetko na uver. Firma tiez nemusi existovat donekonecnA A vyska platu no o pracu sa da prist. okrem toho splatka 30 rokov. Ake pekne vyhliadky. Ja om tiez zobral uver dost vysoky, ale mam ho zatial kryty. Splacam ho z platu, ale peniaze investujem. Otacam sialenym tempom.

Ok Adresa http://www.jolaus.sk/ ak sme pri tych bytoch. V Kosiciach bolo min roku cena za 1m2 26000 teraz je 44000 Sk.

Vela ludi kupilo byt koli spelukaciam zobralo lacnu hypoteku a dufa ze to prea draho. Zatial sa im dari. Blahozelame. Lepsie ako akcie. Dali 2.3 mil. o 5 mesiacov prytaju 3.8 mil.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Ladis napísal:Platim najemne 550 euro mesicne za 50m2. ( 15.400 kc )
A kupuju akcie za 1100 euro mesicne. ( 30.800 kc )
Místo toho, abych dával peníze za nájem, tak měsíčně splácím hypotéku ve zhruba stejné výši.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Prednaska pana Ladislava by mohla byt ovela zaujimavejsia
Pan Ladislav je selebrita sama o sebe aspon tu na tomto fore
Díky za tu chválu !
Já nikam nemohu cestovat 400 km do Prahy a 500 km do Bratislavy na prednasku. Asi by mne tam zamordovali nebo poranili ti , co jsou urazeni moji strankou Privatizace nebo Tunely.
Az budu bez práce na věčné dovolené bydlet od 2010/4 ve Spanelsku , tak napisu knihu o akcií a budu se snazit vydat ji cesky , spanelsky , francouzsky a treba i slovensky a italsky a nemecky a anglicky.
Bohuzel nemecky a anglicky je tech knih o akciich uz prilis moc , tak nevim , jestli vytisknou i moji.
Co jsem si opravil v hlave nedávno : Warren Buffett je dnes uznávaný manager pojistovny , ale ne uznávaný manager portfolia akcií. To je dosti nový poznatek jeste málo rozsírený , ale jiste se za pár let rozsírí.
Totiz správný uznávaný manager portfolia akcií napocátku krachu 2000 musel vsechny akcie nebo vetsinu akcií prodat a to udelal tedy manager portfolia akcií Ken Fisher , zatimco Buffett prodal jen nepatrne mnozství akcií behem krachu. Dokonce drzí Buffett akcie podniku s poklesem rocniho zisku a ty vetsinou nemaji zadny duvod rusti. A Buffettovi ani nejde o rust akcií , ale o vlastnení 10% podniku nebo vlastnení podniku celého. Zatímco my potrebujeme , aby akcie vyrostly a mohl se za ne koupit byt.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Dnešná sadzba NBS je 4,75% tuším (alebo už 4,5?). Hypo úvery sú za 6% aj viac. Ak tu raz bude euro a sadzby na euro zostanú vo výške 3,5% (čo je tiež otáznik), tak v banke dostaneš možno 5% na hypovér. K tomu poplatky za vedenie úverového účtu, poskytnutie úveru a podobne.
Ak investuješ do akcií možno budeš mať výnos 6%, ale možno budeš mať stratu -5%.
Jednoducho tak miešaš neistotu výnosu v akciách s istotou ceny nehnuteľnosti za dva roky a istotou úroku úveru okolo 5%.
Jeden môj známy mal v roku 1999 našetrených kopec peňazí na stavbu domu. Chcel začať stavať o 3-4 roky. Investoval do akciových fondov a možno do dnes by sa mu v rovnakom portfóliu nevrátila aspoň investovaná suma.

Dôležitá je otázka aký je investičný horizont a zámer.
Tá štatistika výnosu akcií ktorú si uviedol je veľmi dlhodobá. Rovnako štatisticky riziko straty klesá s rastúcou dobou investície. Do dvoch rokou je vysoké.
kobolcs
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 11:08 pm
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa kobolcs »

no po dnesnych navstevach nasich bank v SR, pochybujem o možnosti používať hypoúver na zabezpečenie byvania - dame az ked budete mat peniaze na to. (ináč najnižšie možné sadzby sú dnes 4,49% ale oni určujú dĺžku úveru a nie je fixacia, a ani povedane ze podla coho sa odvija úrok. sadzba , druha je 4,95% (do 30.6) ale len na novostavby (max vek 10 rokov) a bonitny klient (na 2mil mesačný čistý príjem okolo 32tisíc). Len bohuzial nemozem byvat pod mostom v BA, tam je to uz obsadene homelessmi, a davat 12 000 pre niekoho len za najom sa mi zda mrhanie peniazmi. Takze predsa ten úver musim zobrat.

Investicie : takze som sa rozhodol plnit moj plan :
mesačne:
25 % (30% CSOB korun. akciovy o.p.f. a 70% rastová o.p.f.)
10 % eur. techn. akc. fond
35 % ABNGEMEF a ACTGWF (tu este neviem predajcu ale asi across)
30 % do pen. fondu a polrocne presunut do akcii/inv.cert/akc.fond.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tie úroky z reklamy a zo sadzobníkov nie sú reálne. Takmer nikto ich nedostane.

ABN kúpiš nie len v Acrosse ale aj u akéhokoľvek finančného poradcu.
kobolcs
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 11:08 pm
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa kobolcs »

filip glasa napísal:Tie úroky z reklamy a zo sadzobníkov nie sú reálne. Takmer nikto ich nedostane.

ABN kúpiš nie len v Acrosse ale aj u akéhokoľvek finančného poradcu.
ten úrok (4,49) a aj 4,91% ked nechcem na 100% hypoje overený platí aj pre mňa, ktorého ostatné banky poslali preč s úrokmi od 6,3 do 8,8% p.a. na hypoteku.

S finačnými poradcami mám nemilé skúsenosti, že im ide len o vlastné provízie (klienta ktorý mal inv. horizont 3-5r. "nutili" do 10 roc . inv.živ. poistenia a popritom životné a súvisiacie poistenia uz mal davno vyriesene, lebo tam mali najvyssie provizie. Odvtedy im neverim a ziskavam prevahu informacii z internetu. Bohuzial este nie su tam dostupne vsetky info, ale zvacsa na strankach sú VOP,cenníky, a zml. podmienky a prospekt produktu. A potom idem priamo do spolocnosti a zoberem si so sebou A4 formular kde mam predpripravené vsetky bezne i nebezne otazky ohladne produktu. A az ked mam infos na vsetky otazky si vypytam zmluv, obch.podmienky (možnosť rušiť, prekonvertovať a koľko to stoji). Prostem idem za svojou hlavou. Lebo u fin. poradcu zadam si otazku zvycajna odpoved je : neviem, zistim a zavolam , alebo sa zacne hrabat v prez. materialov. Ved on by mal tie produkty ktore ponuka poznat do nitky, to je jeho praca, aspon ja som si to myslel kym som si ich nevidel pracovat v praxi.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

a čo je to teda za banku ?
Ja poznám 2-3 dobrých finančných poradcov :-)
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Prominou , ze vyrusuju , ja jsem cetl vnoci na jedne ceske webstrance , ze zivotni pojisteni da jen 2% rocne na splacene penize , tedy kdyby to byla pravda , tak ten prirustek hodnoty by zas vzalo rocni zvysovani cen = inflace. Jen je vyhoda , ze se kvuli zivotnimu pojisteni plati ze mzdy asi o 3.600 korun rocne nizsi dan.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
kobolcs
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 11:08 pm
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa kobolcs »

filip glasa napísal:a čo je to teda za banku ?
Ja poznám 2-3 dobrých finančných poradcov :-)
CSOBSP a dexia
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

úroková sadzba hypoúveru

Príspevok od používateľa Bebe »

Dnes nie je problém získať hypotéku v EUR. Preto by som porozmýšľal, či dnes na Slovensku nezobrať hypoúver v EUR a do roku 2009 ešte niečo "zarobiť" na posilnení SKK/EUR. Otázkou by bolo na ako dlho voliť fixáciu úrokovej sadzby.
Faidron
Silver Member *
Príspevky: 161
Dátum registrácie: Po 19 03, 2007 2:23 pm

Príspevok od používateľa Faidron »

Díky za tu chválu !
Já nikam nemohu cestovat 400 km do Prahy a 500 km do Bratislavy na prednasku. Asi by mne tam zamordovali nebo poranili ti , co jsou urazeni moji strankou Privatizace nebo Tunely.
Az budu bez práce na věčné dovolené bydlet od 2010/4 ve Spanelsku , tak napisu knihu o akcií a budu se snazit vydat ji cesky , spanelsky , francouzsky a treba i slovensky a italsky a nemecky a anglicky.

Myslim, ze ak bysi ta V nemecku chceli najst tak si ta najdu. Nie je problem prist hoc kde chces, alebo sa obavat nejakeho pruseru. Nezaujimas ich , mozno ze su aj radi zi si im urobil taku reklamu. Lebo kazdy iny na nich kasle. Ak prieds ako turista bez pompenosti pana Kotlera je to vporiadku. Ak by sa ti chceli pomstiti neskryjes sa. Zvysok su tvoje myslienky.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

No , hlavne ze zejtra dostanu balik penez , dividendy od Daimlera. 177 euro netto , 225 euro brutto. Pro kus 1,18 euro netto a 1,50 euro brutto
A akcionari donuti zejtra na shromazdeni chefa Daimlera ihned Chryslera prodat.
Uz mam akcii za mesic 20% v plus a dalsi desitky % budou pak nasledovat letos. :idea: Guru od Berouna
Naposledy upravil/-a Ladis v So 07 04, 2007 9:45 pm, upravené celkom 3 krát.
Faidron
Silver Member *
Príspevky: 161
Dátum registrácie: Po 19 03, 2007 2:23 pm

Príspevok od používateľa Faidron »

No a ako to nakoniec dopadlo? Nebolo to tak rochu inac alp si predpokladal. Az zas tak lahk to oddelit nejde. Je tolko spekulantov ktory by to kupili a hned na to predali, ze asi vedia co robia narodny zaujem je iny ako pri zamestnancoch do 300 kuskov.
pav_12000
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Po 01 01, 2007 1:36 pm

Príspevok od používateľa pav_12000 »

Ladis napísal:No , hlavne ze zejtra dostanu balik penez , dividendy od Daimlera.
Ja bych mel taky dostat dividendy od Daimlera, i kdyz jen maly balicek. Budou to moje prvni dividendy, tak jeste nevim jak to chodi. Kdy by se podle Tveho usudku meli objevit na mojem obchodnim uctu u Fia? Byvaji to v radove dni, tydny, nebo mesice? :)
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

S dividendami u Fio je to utrpení !
Já dostal dividendy Bank of America na Brokerjet uz 23.3. a kolega je nedostal na Fio ani 7.4. jeste.
Dividendy od Iberdrola musel kolega pul roku reklamovat , nez mu je Fio se zpozdenim pul roku dalo a celou tu dobu se vymlovali , ze nema na letosni dividendy pravo , i kdyz mel ty akcie 2 roky.
Dividendy Daimler budu mit na konte Brokerjet asi 10.4. a uz 5.4. jsem dostal o nich zpravu od Brokerjetu. Jsem zvedav , jak dlouho budete vy cekat na Fio na dividendy Daimlera , 1,50 euro brutto = 1,18 euro netto.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Jaromir Rejl
Príspevky: 42
Dátum registrácie: So 03 03, 2007 9:55 pm
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jaromir Rejl »

pav_12000 napísal: Ja bych mel taky dostat dividendy od Daimlera, i kdyz jen maly balicek. Budou to moje prvni dividendy, tak jeste nevim jak to chodi. Kdy by se podle Tveho usudku meli objevit na mojem obchodnim uctu u Fia? Byvaji to v radove dni, tydny, nebo mesice? :)
kamarade ja to vidim na tydny :cry: neboj nejsi sam :lol: :cry: uz tech fiaku zacinam mit plne zuby, akorat maji kancelar blizko me kancelare :lol:
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

No mas-li Fio je par metru daleko , chod tam denne zadat o ty BAC dividendy , co dostali lidi na Brokerjet uz 23.3.

Dnes byl někdo z Velikonočních Ostrovů na moji webstránce pro akcie , asi tam zrovna pršelo a tak zustal v hotelu.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
jar88
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ne 08 04, 2007 9:39 am
Bydlisko: Bratislava

môj príspevok na vašu debatu

Príspevok od používateľa jar88 »

ahojte,
táto stránka ma zaujala hlavne svojim nadpisom. Čakal som, že sa tu dozviem, ako najlepšie zhodnotiť peniaze a to najmenej o 50 %. Všade tu čítam o tom, že je normálne zhodnotiť peniaze najviac o 25 až 30 % a to ešte s rizikom možnej straty. Nerozumiem, prečo sa takto trápiť, keď sú aj jednoduchšie a spoľahlivejšie možnosti. Prečo sa považuje ponuka na
stopercentné zhodnotenie nereálna, alebo dokonca za podvod.

Mám rozbehnutý projekt s rovnakou ideou. (mať dobré bývanie, nemať dlhy, nemať náklady na prevádzku bývania)

PODMIENKY
Vklad: 500 tisíc korún v hotovosti
Doba vkladu: 3 roky
Záruka vkladu: 200%
Výsledok do troch rokov: dom v hodnote 3,5 mil. Sk
Výsledok do piatich rokov: dom 3,5 mil. plus vrátenie vkladu 500 tisíc korún
Pritom sa jedná o Bratislavu. Bližšie podrobnosti a záruky vám môžem v prípade záujmu popísať neskôr. Mám záujem konzultovať každý problém s odborníkmi na investície.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Nerozumiem dobre tomu čo si napísal. Môžeš to bližšie popísať?
Greon
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 11 04, 2007 1:44 pm

Príspevok od používateľa Greon »

mozno blba otazka, ale chcel bz som kupit nejake akcie ale netusim ako kedye ich nexcem vela a chcem ich zatial kupit jednorazovo, teda online neprichadza do uvahy, poradte mi pls
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

k tejto otázke je téma tu:

http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?t=240

Online investovanie je lacnejšie ako osobný "nákup" akcií. Nie je problém otvoriť si online účet a nakúpiť len jednorázovo.
kuboPd
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 24 04, 2007 7:29 pm

Príspevok od používateľa kuboPd »

prepacte ja mam len 15 a snazim sa vzdelavat mohol by mi niekto vysvetlit pojmy komodita a indexy?este by ma zaujimali skratky P/B, P/C, P/S, PEG A ROE?prepacte som uplny zaciatocnik
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Komodity - nerastné suroviny (zlato, platina, cín, ropa) a poľnohospodárske produkty (pšenica, kukurica, kakao, pomarančový koncentrát). Investor nekupuje priamo tieto suroviny, ale napríklad termínované kontrakty na burze.

Indexy - napríklad na akciových trhoch: Na amerických burzách sa obchoduje cca 8000 akcií rôznych spoločností. Na to aby sme mohli merať vývoj trhu (burzy) zostavuje špecializovaná firma index. Do tohoto indexu zaradí napríklad 500 najväčších akcií na tejto burze. Potom vznikne barometer, ktorý ukazuje ako sa vyvvýjajú najväčšie akcie spolu - burzový barometer.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Akciový index je soucet bodu vypocitanych z kurzu 7 akcií českých , nebo v cizine 30 akcii , 50 , 100 , nebo 500 akcií a i více.

Co je to P/E , P/S , PEG atd. je zde http://nr1a.com/F-analyza.htm
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
kuboPd
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 24 04, 2007 7:29 pm

Príspevok od používateľa kuboPd »

chcel by som sa spytat ze ci je mozne v investicnom horizonte 20-30 rokov svoj kapital trebars zdvacatnasobit?ak ano z coho by sa malo skladat portfolio?ak pocitam s tym ze si nezalozim nejaku firmu ale budem iba obchodovat na burzovom trhu pripadne nehnutelnosti
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

kuboPd napísal:trebars zdvacatnasobit?
Trebárs budeš zbierať iba samé dvacky a máš to! :D

Neviem, čo si robil do teraz, ale 20-30rokov je dosť široké rozmedzie investičného horizontu a môže znamenať rozdiely vo výsledkoch. Ak by si však chcel kapitál nechať reinvestvať a dosiahnuť zdvadsaťnásobenie vstupnej hodnoty, potom musíš v horizonte 30 rokov dosiahnuť priemerné ročné zhodnotenie 10,5% p.a.. To sa tá aj nákupom akciových fondov.

V horizonte 20 rokov musíš dosiahnuť zhodnotenie 16% p.a.. Takéto zhodnotenie už musí byť trošku premyslenejšie a vyžaduje určité skúsenosti. Trebárs akcie aj nehnuteľnosti, ale hlavne sa musíš vyznať. Ak to však vydržíš dlhšie, budeš mať o 30 rokov 86-násobok. To je kúzlo zloženého úročenia.

Možno asi ani netušíš, že si trafil tú hranicu medzi tými, čo iba nakupujú finančné produkty a tým, kde začínajú skutoční investori. Potom ani 16% p.a. nemusí byť konečných, pretože horná hranica neexistuje. A v tom Ti trebárs držím palce.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Z 20nasobit majetek za 20 let muzes zkusit.
Polovinu toho uz dokazes , kdyz budes davat polovinu kazdé mzdy do akcii nebo fondu.
A kdyz se vyhnes velkym krachum tak , ze nebudes miti zadne akcie. Krachy byvaji vetsinou po extremnim predrazeni akcii a vetsinou od 0. roku do 2. roku kazde dekady.
Nejlepsi udelas , kdyz nebudes delat zadne velke vydaje za auto , byt , domek , ani zahranicni dovolenou a pak to vsechno dohonis , az budes miti aspon milion euro.
U akcii pouzivej stred mezi strategii Petra Lynche a Warrena Buffetta = kupuj si jen akcie s PEG hluboko pod 1 a drz ty akcie dele nez rok a jen tak dlouho , dokud podnik zvysuje rocni zisk a vyhni se krachu.
Naposledy upravil/-a Ladis v St 25 04, 2007 5:01 pm, upravené celkom 1 krát.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
kuboPd
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 24 04, 2007 7:29 pm

Príspevok od používateľa kuboPd »

myslite ze kao zaciatocnik mam investovat do zmiesanych fondov,dlhopisovych alebo akciovych alebo priamo do akcii?moj investicny horizont je 5 rokov....alebo pripadne riskli by ste akcie pri mensom investicnom horizonte?
kuboPd
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 24 04, 2007 7:29 pm

Príspevok od používateľa kuboPd »

by ma zaujimali skratky P/B, P/C, P/S, PEG A ROE?prepacte som uplny zaciatocnik.nemoze mi to niekto vysvetlit a neodkazovat ma na stranky?
kuboPd
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 24 04, 2007 7:29 pm

Príspevok od používateľa kuboPd »

mozete mi niekto podrobenjsie vysvetlit fundamentalnu a technicku analyzu akcii?cital som totiz suroveho ale tam jwe to vysvetlene velmi strucne
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Zvykni si na to , ze odpovedi na vsechny otazky ti najde http://www.google.cz
Tedy vypln do okénka Google "fundamentální analýza" nebo "technická analýza" a klikni vyhledat.
Pak mas rychle nalezenu stránku : http://nr1a.com/F-analyza.htm , která nenechá zádnou dulezitou otázku nezodpovezenu.
Taky tam mám stránku pro fondy , tedy si kup jeden nebo 2 na burze Stuttgart , jestli mas konto u http://www.brokerjet.cz a jestli ne , hned ho otevri , jinak ti asi nikdo v Cesko-Slovensku nezprostredkuje nakup fondu na burze Stuttgart , od Fio lze jen na Xetra.
A vyber si z moji stranky nejake akcie , Siemens , Daimler , Solon , Gildemeister , Bank of America , Sun Microsystems , HBOS atd.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"