Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
dax
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 10:20 pm

Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa dax »

Trhy nám trošku povyrostly a portfolia taky. Nerad bych přišel o nějaké ty přírůstky a mám obavy z propadu celého trhu díky nějakému celosvětovému průšvihu. Potenciálních bublin a problémů jsou v ekonomice spousty, z politiky mám taky nějaké divné pocit (příp. válka v Koreji, teroristický útok ...)

Napadá mě jestli a jak máte svá portfolia chráněna proti případnému propadu , nastavujete si třeba stop-lossy třeba 10-15% pod tržními hodnotami nebo máte nějaký jiný systém ?
Já jako správný amatér mám nastaveno jen pár hlásičů na Fiu, které by mě jen upozornily na pokles kurzu, stop-lossy nevedu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa jonatanus »

Obrázok
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa jogo »

Jonatanus: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa Coudy »

dax napísal:Trhy nám trošku povyrostly a portfolia taky. Nerad bych přišel o nějaké ty přírůstky a mám obavy z propadu celého trhu díky nějakému celosvětovému průšvihu. Potenciálních bublin a problémů jsou v ekonomice spousty, z politiky mám taky nějaké divné pocit (příp. válka v Koreji, teroristický útok ...)

Napadá mě jestli a jak máte svá portfolia chráněna proti případnému propadu , nastavujete si třeba stop-lossy třeba 10-15% pod tržními hodnotami nebo máte nějaký jiný systém ?
Já jako správný amatér mám nastaveno jen pár hlásičů na Fiu, které by mě jen upozornily na pokles kurzu, stop-lossy nevedu.
Určite treba používať stopku, pri investovaní ju treba mať trochu širšiu ako pri tradingu, povedzme tých 10-15%, ako píšeš, aby sa celý zisk nerozplynul do neznáma. Viď obľúbená Citigroup.

Obrázok
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa jogo »

Coudy: Nuz ale stopka 10-15% byva pri prudko rastucich akciach mala vid Ford:

Obrázok
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa Coudy »

Všetko záleží od NAČASOVANIA kúpy a volatility samotnej akcie.
Obrázok
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa jogo »

:shock: No hej, ale DAX je predpokladam dlhodoby investor, tak casovat vstupy asi nedokaze.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa Coudy »

No aj investor by mal časovať vstupy a nie kupovať halabala keď má rupie. Aspoň dva krát za rok sa na trhoch nájde riadna panika. Tak treba počkať aspoň na nejakú tu paniku, keď všetci predávajú.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa jogo »

Ale prave ta panika investorovi vyrazi dlhodobe SL a on ma znova nakupovat? Tak nech radsej nedava SL.
Rada by mala zniet: Trh uz narastol, tak vsetko predaj a pockaj na korekciu a znova nakup.
Ale co ak sa trh zblazni a odleti do stratosfery a investor sa na to bude pozerat s cashom na ucte? Ako mu to potom vysvetlime? :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
dax
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 10:20 pm

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa dax »

Tak nevím, čekal jsem jednoznačné doporučení a ono nic :D

Mé aktuální portfolio sestává z části z ETFek :
RSX - ruský index
VWO- emerging markets
XLF - banky
XLK - technologie
TAN - soláry
+ SOL - Rene Sola -solární firma

a z části z českých akcií :
Erste
NWR
VIG
ČEZ

Žádné závratné sumy, v každé pozici tak 15000,- CZK

Vystupovat z ETFek a znovu nastupovat je vcelku nákladné (3-5 %), předpokládám že i správní poplatek se platí znovu.

Asi ještě počkám a po novoroční rally :D nasadím stop-lossy.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa jogo »

Nuz vidis Dax, ze uz tomu rozumies. Cez Cesko-Slovenskych brokerov mozes zabudnut na aktivnu spravu portfolia.
Poplatok 5% z nakupnej sumy je likvidacny. To by si musel obchodovat akcie, co v pohode robia 100% za mesiac.
Jedine USA-brokeri maju rozumne poplatky.
Jednoznacnu odpoved necakaj, lebo ju nikto na svete nepozna. Totizto v ekonomike ide aj o spravanie sa davu a ten je nepredvidatelny. Vsetci vieme, ze toto zadlzovanie donekonecna nemoze ist, ale nikto nevie, kedy si to dav znova uvedomi, dostane strach a vyvola paniku.Ale ak budeme stale mysliet na toto zadlzovanie, tak nic nekupime.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa Coudy »

To sú fakt brutálne poplatky. :shock:
Utekaj k nejakému US brokerovi.
dax
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 10:20 pm

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa dax »

ne , tech 3-5 % nejsou poplatky brokera za jednu transakci

to byl můj odhad (nechce se mi to ted počítat) kolik by mě stálo vystoupení a znovunastoupení do pozice u ETFek (mám-li v jednom ca 15000,- CZK) - tzn. soucet poplatků brokera, poplatků za správu ETF a vlivu spreadů
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa Coudy »

Aj tak je to strašne moc. V US by ťa to stálo mnohonásobne menej.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

to je ale skôr tým, že jedna pozícia je cca 15 000 CZK. FIO zase až taký drahý nie je (cca 8 USD za obchod).
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa jogo »

8$ ku 1$ je velmi velky rozdiel.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

jogobela - ber do úvahy že 1 USD poplatok je len na americké burzy a pripočítaj paušál 10 USD mesačne u IB a si na tom istom ako vo FIOu.

DAXovi by sa oplatil Sogotrade. Ale musel by si vystačiť s US burzami.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa jogo »

Nuz velke Europske podniky kupi aj v USA-burzach.
Aby som dostatocne diverzifikoval riziko tak dat 5% do jedneho podniku je uz vela. Ak by som ho po nahlom Gape musel doriedzovat a nasledne skoncil v konkurze(vid ABK) tak by som uz prisiel o 10% uctu.
Takze tak 2-3% uctu maximalne v 1 akcii.To je 30-50 akcii. Spocitaj si, kolko zaplatis za vytvorenie takeho portfolia na poplatkoch a kolko ta budu stat poplatky za vyrazene SL pri nahlom prepade trhu ako v maji tohto roku a znova vytvorenie portfolia.A to postupne dokupy za nizsie ceny v pomalom prepade vobec neprichadzaju do uvahy s tolkymi akciami pri poplatku 8$.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tebe to tak vychádza, ale DAXOvi sa to s jeho počtom obchodov a titulov portfóliu nevyplatí. Pod 10 000 USD by mu ani účet v IB neotvorili.

PS - mať v portfóliu 30-50 kusov akcií nie je rozumné. To si rovno kúp fond. S takým počtom titulov aj tak nemáš šancu byť lepší ako priemerný fond. So širšou diverzifikáciou ti klesá potenciálny výnos.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa jogo »

Ved ja obchodujem iba ETF a CFD na indexy a teraz forex. Do IB neidem, lebo minule som posielal peniaze na ucet mojmu brokerovi a nedosli. Nakoniec po zopar telefonatoch sa zistilo, ze v banke zle opisali variabilny symbol, co oni samozrejme popieraju. Hlavna vec, ze sa peniaze nasli. Nuz s mojou anglictinou si neviem predstavit riesit takyto problem v IB. Alebo vypadnutie internetu a nasledne telefonicke uzavretie pozicii.(uz sa mi to 3x stalo).
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
dax
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 10:20 pm

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa dax »

Díky za všechny komentáře .
Rád bych se vrátil k původní otázce vlákna - jak se chráníte proti propadu trhu - máte nastaveny stop-lossy nebo jak ?
Jak vidíte aktuálně rizika pro propad celého trhu, na co dávat pozor ?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15791
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Najbežnejšie cez SL. SL nemusí byť zadaná v systéme.
Stačí obchodný plán a zbaviť sa investície, keď sa cena dostane na/za dopredu stanovenú hranicu.
Obchodný plán možno modifikovať podľa podmienok na trhu. Investor nemusí držať večne. To je ohromná zbraň malého investora. Keď trhy dajú viac ako je zdravé a sú nebezpečne prekúpené, tak nevidím problém vybrať zisk, zostať v cashi a vyčkávať( viď situáciu teraz). Aj predchádzanie korekciám a prepadom na trhu je súčasť umenia ako vytĺcť z investovania maximum.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa Rado »

Ja nepoužívam SL a v podstate sa ani nebránim poklesu kurzu. Myslím si však, že odpoveď si si už dal sám vo svojom príspevku. Bojíš sa potenciálnej bubliny a prepadu trhu, tak si SL musíš dať.
Na ochranu môžeš použiť aj opcie tie však FIO nerobí. To, čo máš v portfóliu mimo českých akcií za investície nepovažujem. Nevieš si vypočítať ani približnú hodnotu toho čo vlastníš. U firiem si vieš pozrieť výkazy, prílohy k závierkam a dostať sa tak k nejakej hodnote spoločnosti. Môžeš to kľudne robiť ako ponuku na poskytnutie úveru spoločnosti. (svojich vlastných peňazí) Tak ako povedal Buffett, že z krátkodobého hľadiska z pohľadu ceny zvíťazí nálada na trhu, ale z dlhodobého vyhrá podstata investície. (nie je to doslovný citát. :) )S tak vypočítanou hodnotou si vieš zachovať nadhľad od krátkodobých výkyvov, ale v prípade ETF sa nevieš čoho chytiť. Pomôže ti časovanie. Kupuj ETF, keď je všeobecná panika na trhu a všetky indexy sú červené. Dnes by som skôr uvažoval o predaji ako o kúpe ETF. Na mňa je veľa pozitívnych správ. Takto by som postupoval ja.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
kadu
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 10:06 pm
Bydlisko: Prague
Kontaktovať používateľa:

Re: Jak se chránit proti propadům trhu při investování ?

Príspevok od používateľa kadu »

Coudy napísal:Všetko záleží od NAČASOVANIA kúpy a volatility samotnej akcie.
Obrázok
Mas spatny info u INUV byl reverse split 1:10. Tak pozor ;-) ten graf je "spatny"
Jsem aktivni prevazne na nasem webu v sekci - forum pro-investory.cz
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"