Poistenie(uraz, smrt, invalidita) - len pre chudobnych?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Amos
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2010 9:57 pm

Poistenie(uraz, smrt, invalidita) - len pre chudobnych?

Príspevok od používateľa Amos »

(vsetci poradcovia ma ukamenujete za kacirske nazory, ale..)
uz dlhsie sa pohravam s myslienkou - nastolit temu:

Je poistenie (myslim poistenie osôb) len pre chudobnych?

Mam prilezitost mat blizky kontakt s min. 3 osobami, ktorych majetok (kazdeho z nich) je viac ako 1.000.000E (a radovo viac) . No a ked som sa ich pytal, ake maju poistky(uraz,smrt,invalidita) - len sa pousmiali a odpovedali, ze ziadne. Ze - naco by minali peniaze na taku zbytocnost (pre nich).
Dokonca jeden z nich ma zopar sportovych modelov aut - kazde stalo viac ako 150.000E. No a - pri tych autach - som si bol takmer isty, ze ich ma havarijne poistene. A on mi zakontroval, ze ci on je hlupak - vyhodit tolke peniaze za havarijne poistenie. A ja jemu - no a co ked dostanete napr. smyk - a niektore z nich rozbijete na totalku. A on, ze: "nevadi - hlavne ze ja budem cely. Aj ked ich rozbijem vsetky - moj biznis to neohrozi - to su len moje hracky - som s tym zmiereny".

No a teraz my (chudáci :cry: ). Co robime? Poistujeme si zlomene prsty na ruke. Poistujeme si kriticke choroby na 3.000E - nie na viac, lebo je to drahe (...ved to je na zaplakanie), atd.....
Za vsetko platime. Bohati to nekupuju. Asi preto bohatnu - a my chudobnieme. (inac, Juggler- mohol by si sa podelit s tvojim know-how, ze co mas poistene?)

Preto, mam taky plan: (inac je taky vtip - ze: "Chces rozosmiat Pana Boha? Povedz mu o svojich plánoch..." :lol: )
Nasetrit este do tych 150-200tis. a potom - huráááá - výpovede poistnych zmluv pojdem zaniest na postu na káre
"Neverte všetkému, čo sa vám k vereniu predkladá" - Jan Amos Komenský
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Poistenie(uraz, smrt, invalidita) - len pre chudobnych?

Príspevok od používateľa Tibor »

Čo sa ti na tom zdá čudné? Poisťuješ riziko. Ak riziko neexistuje, neexistuje ani dôvod na poistku. Ak má niekto majetok, že jeho rodina je ním zabezpečená, nemá dlhy (resp. oveľa nižšie ako objem majetku), tak jednoducho životné poistenie nepotrebuje.

Podobne s tými autami, resp. iným majetkom. Ak ma netrápi, že sa majetok nejakým spôsobom zničí, tak prečo by som si ho mal poisťovať?

Špeciálne ohľadne poistenia áut ma pár krát vytočilo to, že novinári obviňovali (napr.) políciu, že nemá svoje autá poistené. Ale na čo by ich mala mať poistené? Taká organizácia, či firma, ktorá má tisíce áut, žiadnu havarijnú poistku nepotrebuje. Pretože havária, či iná škoda na aute (autách) nie je pre nich náhodná udalosť, ale istota. Prečo by mali platiť služby poisťovne? Radšej dobrú zmluvu s autoservisom, či aj s predajcom áut. Autoservis im môže dať lepšie ceny, pretože vie, že robotu bude mať určite.

Poisťuješ riziká. Ak riziká neexistujú, nemáš ani poistku.
P.S.: tiež nemám žiadne životné poistenie, ale napríklad byt ako nehnuteľnosť poistenú mám.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Poistenie(uraz, smrt, invalidita) - len pre chudobnych?

Príspevok od používateľa Tibor »

Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Poistenie(uraz, smrt, invalidita) - len pre chudobnych?

Príspevok od používateľa filip glasa »

presne tak - ako ti hovorili kamaráti. Ak máš na účte 1 mil. EUR, tak pre teba nemá význam poisťovať sa na 100 000 - 500 000. Prípadnú škodovú udalosť pokryješ tými peniazmi z účtu.
Poistenie by pre nich malo význam len keby potrebovali pokryť škodu prevyšujúci ich ako tak dostupný majetok (vklady, cenné papiere, likvidnejšie nehnuteľnosti).

Ty si platíš poistenie, lebo v prípade smrti nemá tvoja rodina peniaze na prežitie. Ale v prípade ich smrti dostane rodina povedzme ten 1 mil. v dedičskom konaní.
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Poistenie(uraz, smrt, invalidita) - len pre chudobnych?

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Čo sa ti na tom zdá čudné? Poisťuješ riziko. Ak riziko neexistuje, neexistuje ani dôvod na poistku. Ak má niekto majetok, že jeho rodina je ním zabezpečená, nemá dlhy (resp. oveľa nižšie ako objem majetku), tak jednoducho životné poistenie nepotrebuje.
Presne tak.
Ak zomrieš, ale Tvoja rodina je zabezpečená, tak načo by im boli ešte aj peniaze z poistky ?
Ak budeš invalidný, ale si zabezpečený do konca života, tak načo si budeš platiť poistenie ?

Poistku potrebuješ na to, aby odvrátila finančnú katastrofu u Teba alebo Tvojej rodiny. Akonáhle túto úlohu splnia vlastné aktíva, tak je poistka zbytočná.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Poistenie(uraz, smrt, invalidita) - len pre chudobnych?

Príspevok od používateľa filip glasa »

bohatým ľuďom sa poistky osobné/rodinné poistenia vyplatia vtedy, ak síce majú veľké príjmy, ale nemajú zodpovedajúce (a likvidné) aktíva.

Napríklad top manažér síce zarába desaťtisíce EUR mesačne, ale má majetok povedzme len 200 - 300 tis. EUR. Viac nenašetril, lebo veľa míňa. A ak je jeho rodina zvyknutá veľa míňať, tak má v prípade jeho smrti dve možnosti: buď to sa poistí na naozaj veľkú sumu, alebo sa po jeho smrti uskromní, predajú barák a budú žiť z tých pár sto tisíc skromnejšie ako dovtedy.

Prípadne je podnikateľ, ktorého firma šlape len vtedy, keď jej šéfuje. Zatiaľ nemá nástupcov a ani našetrený väčší majetok. Ale zarobí ročne 100 - 200 000 EUR a sú zvyknutí žiť na vysokej nohe a veľa z toho minú. Vtedy sa tiež oplatí poistiť sa, ale zase len do doby, než nenašetrí väčší majetok, neodíde z exekutívy a podobne.

Ale aj v takýchto prípadoch si myslím, že je lepšie im poradiť aby začali viacej šetriť a nemusia sa poistiť.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1426
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 763 times
Been thanked: 81 times

Re: Poistenie(uraz, smrt, invalidita) - len pre chudobnych?

Príspevok od používateľa rmaly »

Filip, ale potom (Kiyosaki) nie su bohati :)
filip glasa napísal:bohatým ľuďom sa poistky osobné/rodinné poistenia vyplatia vtedy, ak síce majú veľké príjmy, ale nemajú zodpovedajúce (a likvidné) aktíva.

Napríklad top manažér síce zarába desaťtisíce EUR mesačne, ale má majetok povedzme len 200 - 300 tis. EUR. Viac nenašetril, lebo veľa míňa. A ak je jeho rodina zvyknutá veľa míňať, tak má v prípade jeho smrti dve možnosti: buď to sa poistí na naozaj veľkú sumu, alebo sa po jeho smrti uskromní, predajú barák a budú žiť z tých pár sto tisíc skromnejšie ako dovtedy.

Prípadne je podnikateľ, ktorého firma šlape len vtedy, keď jej šéfuje. Zatiaľ nemá nástupcov a ani našetrený väčší majetok. Ale zarobí ročne 100 - 200 000 EUR a sú zvyknutí žiť na vysokej nohe a veľa z toho minú. Vtedy sa tiež oplatí poistiť sa, ale zase len do doby, než nenašetrí väčší majetok, neodíde z exekutívy a podobne.

Ale aj v takýchto prípadoch si myslím, že je lepšie im poradiť aby začali viacej šetriť a nemusia sa poistiť.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Poistenie(uraz, smrt, invalidita) - len pre chudobnych?

Príspevok od používateľa filip glasa »

podľa tej definície bohatí nie sú, ale isto tak na prvý pohľad pôsobia a poradcovia sa s nimi stretávajú.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15805
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1400 times

Re: Poistenie(uraz, smrt, invalidita) - len pre chudobnych?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Amos napísal: Za vsetko platime. Bohati to nekupuju. Asi preto bohatnu - a my chudobnieme. (inac, Juggler- mohol by si sa podelit s tvojim know-how, ze co mas poistene?)

Preto, mam taky plan: (inac je taky vtip - ze: "Chces rozosmiat Pana Boha? Povedz mu o svojich plánoch..." :lol: )
Nasetrit este do tych 150-200tis. a potom - huráááá - výpovede poistnych zmluv pojdem zaniest na postu na káre
Nie som boháč. Poistenie uznávam, ale netreba to preháňať.
Mám poistený dom, auto a jednu životnú poistku.

Nehnuteľnosť odporúčam poistiť vždy a na 100%.
Pre tých, čo majú byty - upozorňujem, že poistenie domácnosti nestačí. Aj byt treba poistiť ako stavbu ( alebo si preveriť, že celý bytový dom je poistený ako stavba).

Auto: mám i havarijnú poistku. Nepotrebujem ju, lebo jazdím celé roky bez nehody, ale mám 50% zľavu za bezškodový priebeh... no tak neplať to, keď je tam taká zľava :lol:
Havarijnú odporúčam podľa miery rizika. Napríklad, keď jazdite veľa a rýchlo, alebo máte najazdených menej ako 100 000 km.

Životky: životky som mal dve. Jednu som zrušil, keď som pochopil, že je to nevýhodný produkt. Druhú tiež zruším, ale teraz nie, lebo mi ju dohodil člen rodiny a ešte stále robí pre tú poisťovňu. Nechcem ho sklamať. Životky teda neuznávam.

Uznávam úrazové poistenie, ale len pre toho, kto je exponovaný.
Dospel som k záveru, že ja už žiadne poistenie nepotrebujem.
Naposledy, keď som si zlomil prst - nechcelo sa mi behať po poisťovniach pre pár drobných - vtedy som si to uvedomil.

Poistenie smrti by malo pre mňa význam, keby rodina ostala insolventná. To neostane.
Zdravotné poistenie platím zo zákona. Základnú zdravotnú starostlivosť teda zaplatenú mám.
Na čo je mi teda pripoistenie? Na čo sú mi nejaké peniaze z poisťovne, keď mám prísť o zdravie?

Uznávam to, čo tu bolo písané - keď poistenie s klesajúcim rizikom a vekom môže klesať.
V podstate nikdy neklesne na nulu, lebo tu vždy ostanú zákonné poistenia.
Poistenie uznávam len vtedy, keď sa kvôli miere rizika vyplatí.

Zásadne sa poisťujem na všetky cesty do zahraničia a kľudne sa poistím jednorázovo, keď sa rozhodnem pre free-ride z Gerlachu...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Poistenie(uraz, smrt, invalidita) - len pre chudobnych?

Príspevok od používateľa jogo »

Poznam rodinu, kde zivitel rodiny utrpel vazny uraz, ktory mu brani vykonavat akukolvek zarobkovu cinnost.Kedze sa mu stal doma,urcite nedostava nic od zamestnavatela.Neviem, ci mal nejaku zivotnu poisku.Vzhladom na to, ze staval velky rodinny dom, urcite nemal peniaze nazvys a minul na neho vsetky uspory.
V tej dobe mal dve deti na strednej skole a jedno na vysokej. Vsetci mimo domova na internate.
Vraveli sme: Tak tie deti budu musiet opustit skoly. To z invalidneho dochodku a z manzelkinej mzdy, ktora ovela neprevysuje minimalnu mzdu, neutiahnu.
Na nase velke prekvapenie v naslednych rokoch isli na vysoku skolu aj tie dalsie dve deti az do Blavy. Asi nas socialny system neni az taky zly, ak to dokazu utiahnut.
Velku pomoc od starych rodicov nemozu dostavat, nakolko su to dochodcovia.
Preto tieto zivotne a podobne poistky moc neuznavam. Ak ma niekto pride poistit, poviem mu, ze uz som poisteny v socialnej poistovni.
Dom poisteny mam, rodina musi mat strechu nad hlavou.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"