Zakladne pojmy skratky ...

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Hektor
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 17 01, 2011 9:04 am

Zakladne pojmy skratky ...

Príspevok od používateľa Hektor »

Dobry den,

vase forum som objavil minuly tyzden a som vsetkym vdacny ze vobec existuje. Rozhodol som sa svoje peniaze investovat a nenechat lezat v banke uhorom (z coho profituje iba banka). Zijem v nemecku a az tu som da sa povedat pricuchol k niecomu ako burza. Tu je normalne ze skoro kazdy ma nejake peniaze v akciach a kolegovia zacinali investovat do akcii uz na skole.

Kedze som uplny zaciatocnik (povedzme snazivy student) sledujem citam a snazim sa trosku vzdelavat kym sa pustim do realneho investovania. Co by mne osobne pomohlo je ak by niekto ochotny urobil zoznam najcastejsich skratiek ktore pouzivate tu v prispevkoch a k nim kratke vysvetlenie.

S pozdravom a podakovanim dopredu
Hektor.

ADD1: nechcem spamovat preto to napisem sem aj ked to priamo s nadpisom temy nema nic spolocne.
Pokial chcem investovat do akcii su zrejme dve moznosti (aspon o tych viem ja):

1. cez banku (poplatky za kazde zobchodovanie + za depot .... atd.)
2. Broker

Mohol by to niekto porovnat? Ak investujem cez Brokera stale musim mat este ucet (bez neho sa dnes uz neda) cize poplatky mi ostanu. V nemecku je momentalne TOP Paribas a DiBa (patri tusim do ING skupiny)
Naposledy upravil/-a Hektor v Po 17 01, 2011 10:17 am, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zakladne pojmy skratky ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

pracujeme na tom napríklad aj tu:

http://ako-investovat.sk/index.php/financna-gramotnost" onclick="window.open(this.href);return false;

http://ako-investovat.sk/index.php/akcie" onclick="window.open(this.href);return false;

Ale plánujem trošku prehľadnejší spôsob.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zakladne pojmy skratky ...

Príspevok od používateľa Lobista »

Hektor, ak chces obchodovat cez klasicku slovensku banku, tak sa na poplatkoch nedoplatis. V Nemecku sa robi obchodovanie cez dcery bank, resp. niektore banky to maju ako standardnu sluzbu s tym, ze Depotfuhrung mas zadarmo a platis len poplatky za obchodovanie. Je to ale individualne. Porovnanie brokerov najdes tu:

EU:
http://ako-investovat.sk/index.php/akci ... pske-burzy" onclick="window.open(this.href);return false;


USA:
http://ako-investovat.sk/index.php/akci ... ch-burzach" onclick="window.open(this.href);return false;


SK, CZ:
http://ako-investovat.sk/index.php/akci ... -v-sr-a-cr" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zakladne pojmy skratky ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

V banke určite akcie nekupuj (veľmi drahé a veľmi nepružné). Veľa brokerov je inak dcérou nejakej banky. Účet si otvor podľa toho porovnania, podľa toho do čoho budeš investovať, aký jazyk ovládaš.

Otvoriť si účet u brokera je niečo podobné, ako zriadiť si v banke internet banking. Čiže nič zložité. Keď ťa láka telefonické, alebo osobné zadávanie príkazov, tak aj to je samozrejme lepšie u brokera než v retailovej banke.

Kľudne si založ tému v tejto sekcii:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewforum.php?f=9" onclick="window.open(this.href);return false;
Hektor
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 17 01, 2011 9:04 am

Re: Zakladne pojmy skratky ...

Príspevok od používateľa Hektor »

Dakujem za ozrejmenie. Co sa tyka jazyka nemcina bez problemov cokolvek aj po odbornej stranke s anglictinou si na vyrazy od fachu netrufam (iba komunikativna uroven).
Co sa tyka tych bank na slovensku nikdy :-). Porovnaval som banky uz davnejsie aj v nemecku aj na slovensku. U nas som sa v Tatrabanke stretol s uplnou nekompetentnostou, troska na pobavenie ... najskor sa ma slecna pri prepazke spytala ci sa nebojim investovat na burze (to urcite zakaznika posmeli dat im dalsie peniaze) a ked si nevedela rady ohladom aktivacie depotu a poplatkov prisla veduca pobocky ktora si na to zacala tlacit kopu papierov ...

Ale k teme. Mam konto u Sparkasse a uz som sa u nich informoval. Vybral som si po zhliadnuti testu Bank na nete DiBa no maximalne ma sklamali, neveril som vlastnym ociam co vsetko chceli aby som im dolozil (zrejme ausländer) a ked prislo na kopiu pracovnej zmluvy povedal som si dost.
V tom prehlade pre EU ktory ste mi tam postli nevypada Sparkasse zle az na ten mesacny poplatok za depot, to by som nejak prezil. Cize si to zrejme ulahcim a otvorim depot u Sparkasse.

Zatial vam dakujem ale urcite sa neubranim dalsim laickym otazkam :-)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zakladne pojmy skratky ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

V Nemecku a Rakúsku Ladis (žije celé desaťročia v Nemcku) doporučoval miestny Brokerjet (Erste group).
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Zakladne pojmy skratky ...

Príspevok od používateľa polovnik »

da sa to nejak vybavit cez net ucet u brokera v de/at ?
alebo musim osobne do pobocky v de/at ?
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"