Začiatok s minimálnym kapitálom

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
dadmtb
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 16 03, 2011 9:14 pm

Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa dadmtb »

Zdravím,

som tu nový a chcel by som preniknúť na "trh investora". Nejde mi ani tak o zisk ale skôr o nadobudnutie vedomostí. S tým vystáva je asi aj môj problém (investuj iba toľko, koľko si ochotný stratiť) tj. tak 200€ (samozrejme na začiatok chcem začať s demom). Cez čo (online) by ste mi doporučovali investovať? Ide mi skôr o krátkodobé investície (vzhľadom na výšku kapitálu). Poprípade aké knihy/weby by ste poradili, pretože web je plný všetkého a zároveň ničoho :?

Ospravedlňujem sa, ak to je veľmi stupidný post, no aj tak dúfam, že mi niekto odpovie.

Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja by som sa hlavne zaoberal otázkou ako tie peniaze nestratiť a potom by si mohol investovať vyššiu čiastku ako 200 EUR.

Ale napíšem ti aspoň čomu by si sa mal vyhnúť:
1. obchodovanie pomocou CFD kontraktov (XTB, Plus500, a spol.)
2. forex
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

zacni so studiom. Toto forum + knizky
dadmtb
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 16 03, 2011 9:14 pm

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa dadmtb »

To je mi jasné... skôr by ma zaujímalo či je vôbec možné začať s nejakými 200€ alebo nie. :oops:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jedine Forex
niekto tu uz kdesi pisal, ze kde, tusim oanda

ale rataj s tym, ze tych 200 Eur bude skolne, o ktore zrejme rychlo prides :wink:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa filip glasa »

začať môžeš aj s 200 EUR. Ale určite si neotváraj účet na obchodovanie na forexe, cfd a podobne ako som už písal. Títo hľadajú presne takýchto začiatočníkov a o svojich 200 EUR prídeš skôr ako sa niečo naučíš.

Ak si chceš len skúsiť do niečoho investovať, tak si kúp napríklad akcie na českej burze. Poplatky sú percentuálne, takže to nebude až také bolestivé na poplatkoch. Česky vieš, všetky správy aj výkazy si prečítať vieš. Uvidíš ako to funguje, ako ti vyplatia dividendu, ako reaguješ na pokles a tak podobne. A ak nebudeš nejako divoko obchodovať, tak o tie peniaze nemáš ako prísť. Proste si kúpiš ČEZ a budeš to sledovať. Maximálne klesne o 20-30% ak by sa niečo vážne dialo. A ty sa zatiaľ naučíš nejaké základy o tom ako vôbec ten nákup cenného papiera vyzerá, čo je dividenda, atď.
dadmtb
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 16 03, 2011 9:14 pm

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa dadmtb »

Prídem z dôvodu zlej investície (teda následný pokles) alebo je v tom niečo "viac" ..?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa filip glasa »

Forex a CFD ani nie je investovanie. Je to trading kde robíš denne aj niekoľko obchodov. Zachvíľku tak preobchoduješ celý účet. Čaká tam na teba veľa nástrah.

Ak si len kúpiš podiel v nejakom fonde, alebo akcie (napr ČEZ), tak to budeš držať a nemáš veľmi veľkú pravdepodobnosť, že sa dostaneš na nulu. Takže ak by si teda silou mocou chcel investovať na finančných trhoch tých 200 EUR, tak sa rozhodne vyhni forexu, plus500.com, XTB a podobne. A radšej si kúp niečo menej riskantné (akcie, fond).

článok o obchodovaní na burze:
http://ako-investovat.sk/index.php/fina ... e-na-burze" onclick="window.open(this.href);return false;

článok o tom ako kúpiť akcie:
http://ako-investovat.sk/index.php/akci ... kupi-akcie" onclick="window.open(this.href);return false;
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

a cez koho kupi CEZ s 200 Eurami ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa filip glasa »

cez FIO alebo RM systém. Prípadne môže skúsiť kúpiť aj na bratislavskej burze nejaký ten Slovnaft, VUB ak by sa to tam ešte niekedy objavilo.
Rozhodne nemá význam ísť s 200 Eurami na forex cez páku.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nevedel som, ze do Fia moze ist aj s 200 Eurami
Vince
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 04 05, 2010 4:42 pm

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa Vince »

Mozes si otvorit forexovy ucet v Oande.
Vyhody:
-Aj s 200 EURami mozes mat otvorenych vela pozicii.
-Vyskusas si realne obchodovanie a nemozes vela stratit.
Nevyhoda:
-Poplatok za prevod penazi tam je 10 EUR, naspat tusim 15 EUR (pri 200 EUR su tieto 2 poplatky dokopy viac ako 12%).
dadmtb
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 16 03, 2011 9:14 pm

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa dadmtb »

Díki moc všetkým za pomoc :)

Ešte napr. na http://www.plus500.com/sk/" onclick="window.open(this.href);return false; hovoríte čo..?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa filip glasa »

už som ti písal 2x, že plus500 radšej ani neskúšaj. To nie je burza, ale stávková kancelária.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa jogo »

Pri CFD brokeroch si daj pozor na paku. Ak tam bude paka 400:1 tak teoreticky mozes otvorit poziciu o velkosti 0.8 lotu za 200 Euro.
Ak by si to nechal otvorene na vikend a vznikol by na forexe GAP napr. 200 pipsov(pocas greckej krizy take vznikali), tak by ti mohla vzniknut strata 1600 Euro a to by si musel brokerovi doplatit 1400 Euro aj ked si tam dal len 200 Euro. Mohol by to po tebe vymahat sudnou cestou.
Takze opatrne...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Filip nie ze by som obhajoval plus500 ,ale v podstate vsetci marker makeri su stavkove kancelarie . :lol:
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
dadmtb
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 16 03, 2011 9:14 pm

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa dadmtb »

jogobela to by som rozhodne nerád....

ok.... takže už viem, do čoho rozhodne ísť nemám... pokračujem v štúdiu.

Thx.
dadmtb
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 16 03, 2011 9:14 pm

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa dadmtb »

A dá sa ísť na FIO aj s 200-300€..?

Pozeral som finančné produkty VUB (jedine, kde by sa dalo pod 1000€ boli podielové fondy) no tam mi príde, že pri mojej čiastke investície budú poplatky vyššie než možný zárobok. :x
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa filip glasa »

VUB - ako každá banka ponúka podielové fondy. Poplatky v nich sú percentuálne. Čiže nezáleží na výške investovanej sumy. Zaplatíš %-tá zo sumy X, či je to 100 EUR, alebo 500.
Okrem VUB pozri aj ostatné banky a ich podielové fondy. Okrem toho ešte fondy napr. Pioneer a iné správcovské spoločnosti mimo bankových skupín.

FIO - ak si chceš otvoriť účet na investovanie napr. do českých akcií, tak to môžeš urobiť. Oni ti otvoria účet a koľko tam chceš poslať ich nezaujíma. Môžeš kľudne aj 200 EUR. Ale pozor potom na poplatky - investuješ už priamo na burze a tam nie sú poplatky percentuálne, ale paušálne bez ohľadu na výšku investície. AK teda kúpiť viacej US akcií, tak za každý nákup a každú akciu zaplatíš poplatok cca 8 USD.
Výnimkou je pražská burza. Na Pražskej burze je výhoda, že poplatky sú percentuálne, takže tam by sa ti to najviac oplatilo: http://ako-investovat.sk/index.php/brok ... -v-sr-a-cr" onclick="window.open(this.href);return false;
Frko
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ut 08 11, 2011 12:10 pm

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa Frko »

precital som si tuto diskusiu ale stale nechapem preco plus500.com je zle ? poprosil by som sirsie vysvetlenie
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa jan »

Frko, precitaj si este tuto diskusiu:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =38&t=1855" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Tequicka
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2011 9:15 am

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa Tequicka »

Na zaciatkok s minimalnym kapitalom to je pre mna 1.000 eur co ma tak naboli som kupila par akcii ziadna slava, ale vzrusenie zazivam kazdy den ked moje 1 obchody ukazuju zelenu sipku smerom hore :) inak mam u fia terminovany ucet na CZK a EUR tak som spokojna viac menej hladam tituly cca do 5 eur a v czk planujem kupit CEZ a fortunu za 90 K cz az mi skonci terminovany ucet. Doteraz sa zbavujem hlavne internetu nadbytocneho, a roznych inych kanalikov kade mi unikali peniaze za hluposti.
Ale uz slovo minimalnyy kapital ma irituje, bud nejaky mas alebo nemas 100 eur sa podla mna za kapital neda povazovat, skor za zakladny kamen na setriacom ucte.
Investujem cez FIO, pouzivam FINVIZ.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: Začiatok s minimálnym kapitálom

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Frko napísal:precital som si tuto diskusiu ale stale nechapem preco plus500.com je zle ? poprosil by som sirsie vysvetlenie

"Je zrejmé, že spoločnosť Plus500 Ltd vyvíja na území Slovenskej republiky také podnikateľské aktivity, na ktoré je potrebné povolenie Národnej banky Slovenska, pričom takéto povolenie uvedenej spoločnosti udelené nebolo,"

"Národná banka Slovenska vzhľadom na tieto skutočnosti dôrazne upozorňuje verejnosť, že vyvíjanie akýchkoľvek podnikateľských činností spoločnosťou Plus500 Ltd na finančnom trhu Slovenskej republiky, na ktoré je potrebné povolenie centrálnej banky, je v rozpore so zákonom,"

http://peniaze.pravda.sk/centralna-bank ... orenie_p45" onclick="window.open(this.href);return false;

Po prvé sídli v daňovom raji - Belize.
Po druhé: vklady nie sú poistené:

... finančné prostriedky investované do aktivít Plus500 Ltd nie sú kryté garančným fondom investícií podľa zákona o cenných papieroch a investičných službách.

To je pomaly to isté ako Interblue Group.
Keď povyberá prachy a zmizne, klienti sa môžu sťažovať na lampáreň.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"