Uplny zaciatok v investovani

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
eddie
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 28 08, 2011 3:29 pm

Uplny zaciatok v investovani

Príspevok od používateľa eddie »

Ahoj. Chcel by som sa Vas opytat aku literaturu by ste mi odporucili ako uplnemu zaciatocnikovi. O ekonomii, investovani a financiach mam vedomosti len na urovni jednorocnej ekonomie v ramci NOS na strednej skole. Na tuto stranku som natrafil lebo som chcel najst radu ako investovat mojich tazko nasporenych 500eur. Ale po kratkom studoavni tem mi doslo ze by to bolo zbytocne. Preto by som bol rad keby ste mi poradili co studovat zo zaciatku aby som sa dostal do problematiky investovania a financii.

+ dalsia vec
Konci mi terminak s 500e (viem je to nic, ale som student) a chcel by som ich niekde vlozit aby sa aspon ako tak zurocovali. Momentalne som ich mal na CSOB terminovanom kde som mal na 2 roky 1,6%, povodne som mal viac + mala ku tomu byt premia ak by som s peniazmi nenarabal ale neocakavane to padlo. Kde by som mal tieto peniaze radsej vlozit?
+ Od rodicov mam nieco nasporene na fondoch v CSOB (rodinna banka :) ) a to konkretne na FP CSOB Equity Plus 2 a FP CSOB Equity Plus 3. Pri kratkom hladani na internete som nasiel ze jeden ma vynos nieco cez 1% a druhy cez 3%. Nezda sa mi to velmi vynosne co sa tyka fondov, co by ste mi s tymito peniazmi poradili?

Diki vopred
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Uplny zaciatok

Príspevok od používateľa Ladis »

Přečti si knihu: Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ.
280 stran A4, billig wie nachgeschmissen.

Kniha má 27 kapitol jako: Lexikon s 195 pojmy. Akcie dlouhodobě. Akcie krátkodobě. Fundamentální analýza. Technická analýza. Pojištění. Důchod. Fondy. Deriváty. Krize 2008. Krach 2000. Krach 1929. Benjamin Graham. Warren Buffett. Peter Lynch. André Kostolany. John Templeton. Philip Fisher. Analytici a rating. Příběhy z burzy. Moudrosti. Ekonomie pro investory. Banky a peníze. Zlato a suroviny. Západní blue chips akcie na stálo pro dividendy na důchod. České akcie. Česká privatizace.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Uplny zaciatok

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Ladis, kristusak :)
eddie, to je jedina kniha co necitaj :)
takychto tem aku si zalozil - ohladom literatury, je tu kopec, pohladaj. Z hlavy Dan Gladis - Naucte sa Investovat, Pavel Kohout: Investicne strategie pre 3.tisicrocie

tie fondy nepoznam, ale nech to je cokolvek, tak dnes (dnes myslim 28.8.2011) by som ich vybral a strcil na sporiaci ucet. AXA bank uz ponuka cez 2 %
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Uplny zaciatok

Príspevok od používateľa incognito »

Ja by som tiez pridal ku kniham od Kohouta a Gladisa aj "Inteligentni Investor" od Bejamina Grahama.
Co sa tyka investovania, dnes bud pravidelne investovanie, alebo sporiace ucty od bank.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Uplny zaciatok

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čo čítať? To sa už tu preberalo. Filip - otec tejto stránky má dobré kníhkupectvo:
http://www.polica.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ale nemusíš začať knihami. Veľa je toho na webe. Zadara. Stačí Google. Aj tu je toho kopa, nielen v diskusii, ale aj na hlavnej stránke: http://ako-investovat.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ak ťa to bude baviť a zvládneš základné pojmy - špecializuj sa. Ak vieš, čo presne chceš - potom si presne k tomu kúp najlepšie knihy.
Ak chceš z malých peňazí urobiť veľké, investingom si veľmi nezahmlievaj mozog.

Ja viem presne čo by som robil s 500 €. Kotil by som ich ako potkanov...
Ty musíš prísť na to sám.
Daj si ich do banky. Je jedno na aký úrok ( pri tej sume úrok nie je dôležitý)...podstatné je, aby si ich mal k dispozícii, keď sa naskytne príležitosť ich naozaj rozmnožiť.
Dôležité je, že máš niečo v hlave. A ty tam niečo máš, keď ich ihneď nerozflákaš.
To je super štart.
Peniaze v banke ( akákoľvek suma ) ťa budú motivovať, nútiť rozmýšlať, kde by si ich mohol rozumne otočiť. A ty na to prídeš. Sám.
Možno si kúpiš nafukovací hrad, alebo trampolínu a necháš tam skákať malé deti za 1 € na 5 minút...možno nakúpiš prezervatívy a alkohol a budeš zásobovať študentov na intráku...možno nakúpiš gumáky a čerpadlá a pôjdeš to predávať tam, kde je povodeň...možno sa naučíš hrať poker, možno si založíš webstránku, možno ich rozmnožíš na burze, možno si kúpiš letenku a odídeš do zahraničia, možno prvé auto, ktoré ťa bude živiť ... kto vie, čo je v Tebe... keď nie ty sám?
Len sa nepýtaj, kde ich môžeš zainvestovať, aby ti rástli bez tvojeho pričinenia. Lebo odpoveď je, že s 500 € Ti nijaká inštitúcia zisk nevyrobí ( hoci každý Ti to bude slubovať).
Good luck Eddie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
eddie
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 28 08, 2011 3:29 pm

Re: Uplny zaciatok

Príspevok od používateľa eddie »

Diki za rady, dnes som zacal s Gladisom a pre mna novica su tam niektore veci, ktorym nie uplne rozumiem ale dufam ze to pride casom. Potom sa chystam na toho Kohouta, dost ho tu kazdy chvali tak uvidim.
Ku tym fondom, vedel by niekto poradit kde tie peniaze dat? Ked sa pozriem na ich vykonnost 1% a 3,8% a porovnam to s takymi Pioneer,ING alebo zmiesanych u ČP INVEST Zlatý otevřený podílový fond, kde je rocna vykonnost cez 36% tak sa mi naskytne otazka, preco ich drzat tam kde su a nezurocit viac. No je to len pohlad laika, nemam o fondoch ani sajnu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Uplny zaciatok v investovani

Príspevok od používateľa filip glasa »

ta vykonnost nie je dana tym spravcom, ale tym ze fond je zamerany na zlato alebo aktivum ktore rastlo. Staci si vybrat aktivum, ktore bude tiez rast buduce roky :D a az potom k tomu napasovat fond.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Uplny zaciatok v investovani

Príspevok od používateľa Rokosák »

Najlepsia literatura je nieco z klasikov ako Dostojevsky, Kipling, Kukucin a dalsi. Aha! a uspory do banky.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Ok.Namor
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2011 11:55 pm

Knizky...

Príspevok od používateľa Ok.Namor »

Ja ti mozem poradit literaturu, na ktorej som "vyrastal" ja:
Petr Syrový -Investovani pro zacatecniky
George Clason S. - Najbohatsi muz v Babylone
Og Mandino - Najvacsi obchodnik na svete
A ak ta bavia reality, tak urcite:
Ken McElroy - ABC investování do realit (aj ked tato kniha je stavana dost na Ameriku, niektore rady sa daju vyuzit aj tu)
Martin Čapo - Kupujeme nehnutelnost/Predavame nehnutelnost (celkom fajn rady)

Tak, to je asi vsetko na zaciatok, vyber si s toho co len chces, a ked to docitas, tak sa mi ozvy, poradim dalsie :wink:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Uplny zaciatok v investovani

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

2 a 3 su cisto motivacne knizky
Ok.Namor
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2011 11:55 pm

Re: Uplny zaciatok v investovani

Príspevok od používateľa Ok.Namor »

2 a 3 su cisto motivacne knizky
Ale pomozu :wink:
A v najbohadsom muzovy v Babilone su aj dobre rady...
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"