Je dobre podrzat libru?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Grankow
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Št 24 05, 2007 2:10 pm

Je dobre podrzat libru?

Príspevok od používateľa Grankow »

Zdravim, po necelom roku prace v anglicku sa vraciam spat na slovensko
Kedze po pociatocnej euforii co si za nasetrene libry kupit (motorka resp. automobil) som sa zamyslel a povedal si ze lepsie je investovat rozumnejsie (kde sa kapital zvacsuje a nie amortizaciou zmensuje :) )

Moja situacia je:
Mam 21 rokov a po preruseni studia sa vraciam spat do skoly
Po odcitani urcitej rezervy na zivot/studium mi zostalo 3000 libier ktore chcem investovat casovy horizont 3-5 rokov(som v tejto oblasti uplny zaciatocnik :? ). Zo zaciatku by som ich rad nechal v banke na nejakom terminovanom ucte a zacat investovat do fondov resp. akcii az po parmesacnom teoretickom studiu o investovani.
Moja otazka znie:

Je lepsie investovat v UK respektive z UK za libry? alebo investovat v SR za koruny. Alebo "pol na pol" ?
Niekde som cital ze libra ma dlhodobo stabilny kurz k euru takze pokles libra/skk nie je az taky zaujimavy. Cize ak u nas nebodaj o ten rok to euro bude je lepsie to zmenit az potom o rok priamo z libry na euro?
Je dobre zo zaciatku nechat tie peniaze na terminovanom ucte? Alebo poznate nejaku vhodnejsiu formu kratkodobeho zurocenia? (nejaky skor komercny stabilny produkt s minimalnim rizikom) pripadne si nechat poradit v banke a vlozit to hned do nejakeho zabezpeceneho fondu?

Ospravedlnujem sa ze moje otazky su prilis vseobecne ale momentalne sa na nic konkretne nezmozem :roll:
Cital som aj predchadzajuce prispevky co s librami ale bolo tam vela skratiek ktorym zatial az tak nerozumiem...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ak by si investoval v UK v librách, ako by si si investíciu za pár rokov vybral? Ak by to bolo online, tak by to šlo.

To čo si plánoval dať na termiňák do doby než si naštuduješ niečo o investovaní daj určite do korún. Má to byť bezpečná investícia. A investícia v cudzej mene už v sebe nesie menové riziko. Namiesto termiňáku sa skús poobzerať po slovenských korunových peňažných fondoch. Je to fondová obdoba termiňáku. Výnos bude podobný niekoľkomesačným termínovaným vkladom, ale likvidita (dostupnosť je väčšinou 1-2 dni (max. podľa zákona 2 týždne).

Po získaní základných vedomostí môžeš postupne investovať do rizikovejších investícií - akciové fondy, akcie, teoreticky aj nehnuteľnosti.

Druhá možnosť je nechať di polku v librách a zainvestovať do akcií, alebo akciových fondov priamo v librách napr. v UK. Vyhneš sa tak konverzii/výmeny libier na koruny. Prídeš pri nej o rozdiel medzi kurzami predaj/stred/nákup.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Ja osobne by som asi zainvestival do nejakych fondov, napr. WIOF, bud libry, alebo EU, ale na koruny by som to nemenil. Pokial teda ako pises je investicny horizont tri a viac rokov...
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

POkiaľ od začiatku vie, že chce dať všetko do akcií alebo ajcuivých fondov, tak nemá význam meniť za koruny.
Pokiaľ che držať aj hotovsť na nejakom bankovom vklade, tak nemá význam držať ju v librách.
3-5 rokov nie je horizont úplne jasne do akcií (akciových fondov). Povedzme, že časť z neho.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

No pozor, ja som nikde netvrdil, ze do akciovych fondov... Teraz by som napriklad skusil aj madarske dlhopisy, okrem ineho...
Do korun by som nesiel, predsa len, tych 3000libier ma ako zostatok, po odratani nakladov na studium atd...
Peniaze urcene na studium a zivobytie, by som supol na penazno korunovy fond, prave kvoli kratkej likvidite...
Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"