vyber brokera

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Jozefp
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 12 01, 2012 12:16 pm

vyber brokera

Príspevok od používateľa Jozefp »

Chcel by som zacat investovat do akcii. Potreboval by som poradit nejako dobreho Brokera. Nasiel som niekolko rebrickov, ale vacsina sa venuje len US brokerom.
Rad by som sa vyhol kurzovemu riziku USD/EURO. Touto cestov moc nechcem ist.

Obchodovat budem len niekolko krat pocas roka takze boker musi byt bez poplatku za neaktivitu a dalsich "zbytocnych poplatkov" Prikazy budem zadavat len online.

Urcite si dam poradit. vopred dakujem za rady
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa filip glasa »

Najvhodnejším bude zrejme jeden z týchto: brokerjet.cz, fio.sk, a snáď aj saxo.sk

FIO je najlacnejšie, ale má najmenší výber búrz. Brokerjet je o čosi drahší, ale stále je to OK a má väčší výber. Saxo je najdrahšie z týchto troch, ale má v podstate všetky relevantné svetové burzy.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Kolko mas penazi na pociatovny vklad?
Filip, ak ma dost a neboji sa anglictiny, tak najlepsi bude IB. Ked bude mat menu uctu Eur, tak bude zahedgovani do eur aj keby nakupoval us akcie. Takze ziadne menove riziko.
mmartin
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ne 13 11, 2011 12:57 pm

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa mmartin »

Ked bude mat menu uctu Eur, tak bude zahedgovani do eur aj keby nakupoval us akcie. Takze ziadne menove riziko.
Prosím vás, možte mi toto objasniť ? ako to myslíte, že tam nie je menové riziko ?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Ked kupis nieco za.dolare, tak IB ti ich pozicia (za urok) a ked poziciu uzatvoris, vrstis ich IB v rovnakom kurze ako boli pozicane = nemas menove riziko

Len som si neuvedomil, ze IB ma min mesacny poplatok 10 usd, takze nesplna zadanie
mmartin
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ne 13 11, 2011 12:57 pm

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa mmartin »

peter.cmorej napísal:Ked kupis nieco za.dolare, tak IB ti ich pozicia (za urok) a ked poziciu uzatvoris, vrstis ich IB v rovnakom kurze ako boli pozicane = nemas menove riziko

Len som si neuvedomil, ze IB ma min mesacny poplatok 10 usd, takze nesplna zadanie
No dobre, tak ale potom berie to menové riziko na seba broker nie ?
Ospravedlňujem sa za predchádzajúci príspevok, zle som pochopil...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa JUGGLER »

mmartin napísal: No dobre, tak ale potom berie to menové riziko na seba broker nie ?
Kdeže. Broker žiadne riziko na seba neberie. Kurzové riziko nesieš ty.

Peter ti vraví, že u IB nemusíš mať účet v dolároch, ale môžeš ho mať v eurách.
To znamená, že na účte máš eurá a stav účtu sa zobrazuje v eurách.
Ale ty za tie eurá môžeš nakupovať akcie kdekoľvek. Keď kúpiš akcie v Amerike, tak musíš nakupovať v dolároch, takže v okamihu nákupu sa ti potrebný počet eúr automaticky zmení na doláre v aktuálnom kurze. Berie sa to akoby Ti broker požičal doláre a účtuje si zato drobný úrok. Americké akcie držíš, alebo trejduješ v dolároch , ale celkový stav účtu sa Ti vždy zobrazuje v eurách a to v aktuálnom kurze. Takže kurzové riziko nesieš ty. Ak dolár medzitým posilní o 10%, tak budeš mať na účte o 10% viac eúr, ak oslabí, tak menej.
Ak na eurovom účte nakúpiš európske aktíva, tak kurzové riziko nemáš.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ee Juggler, praveze nie, kurzove riziko by malo byt na strane brokera .. samozrejme ze oni si to zasa hedguju kdesi inde, ale ide o podstatu. IB mi pri nakupe pozicia dolare kurzom X a ked poziciu zavriem, zasa mu vratim rovnake mnozstvo dolarov v tom istom kurze X = v podstate mi momentom vratenie len prestanu uctovat urok. Iba zisk / strata mi ostava v dolaroch. Teda pri strate ostavam brokerovi nieco dlhovat a za to mi bude nadalej uctovat urok az pokym niekde neurobim zisk alebo fyzicky nezamenim cez "forex" nejake eura za dolare.

Coudy tu je na toto najvacsi odbornik, tak dufam, ze mi to potvrdi. Dufam, ze nezijem uz dva roky v omyle :shock:
mmartin
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ne 13 11, 2011 12:57 pm

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa mmartin »

Ked kupis nieco za.dolare, tak IB ti ich pozicia (za urok) a ked poziciu uzatvoris, vrstis ich IB v rovnakom kurze ako boli pozicane = nemas menove riziko
No dobre, ale z tohto mi potom vyplýva, že ak ja uzatvorím pozíciu v zisku, vrátim brokerovi požičané doláre aj s úrokom a ešte mi niečo zostane, tak ten zostatok bude v dolároch, že ? No takže, je tam menové riziko, pretože ak ich chcem previesť na účet, ktorý mám vedený v €, tak ich musím predsa najprv premeniť na € (tie doláre :D . Alebo si otvorím nový účet vedený v dolároch...Je to tak ?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nechcem slovickarit, ale ked sa bavime o menovom riziku, tak sa v prvom rade bavime o menovom riziku investicie, ci nie ? ide mi predsa o to, aby moje pripadne zisky neboli zmazane zmenou kurzu = to co sa stavalo kazdemu Slovenskemu investorovi pred prijatim Eura = posilovanie SKK zmazavalo skoro vsetky zisky v cudzich menach.

Ano, na tom "zisku" ostane menove riziko. Ale je to na tebe ci si zisk nechas v dolaroch alebo ho zamenis na Eur. Samozrejme menit par desiatok USD na Eura sa ti poplatkovo neoplati. A co sa tyka tych uctov: v IB mas hlavnu menu, v ktorej mas vedeny primarny ucet (v nasom pripade Eur) a mozes mat XY poductov, v ktorych su vedene zostatky inych mien podla toho kde obchodujes. V mojom pripade napr. USD a CAD
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa filip glasa »

Filip, ak ma dost a neboji sa anglictiny, tak najlepsi bude IB.
nemyslím si: pri 10 000 USD účte dať ročne 120 USD na paušálny poplatok + bežné poplakty za obchody je veľmi veľa. Ak martin píše, že chce raz za čas niečo nakúpiť, tak brokerjet alebo fio vyjde lacnejšie (cca do 6-8 obchodov za rok).
Jozefp
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 12 01, 2012 12:16 pm

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa Jozefp »

Myslim ze poplatky Broker jet su este OK. Zo zaciatku by som chcel investovat nejakych 5000Euro, postupne k tomu nieco pridavat. Podal toho kolko budem mat volnych penazi. Toto je asi jedina moznost ako aspon cosi zarobit.

K tomu kurzovemu riziku. Ak som to dobre pochopil. Priklad: Kupim akcie na americkej burze, broker ich nakupi za dolare a stav uctu mi bude prepocitavat aktualnym kurzom USD/EURO. Takze ak budu akcie stupnu o 10%, kurz klesne o 10% budem realne na 0. (viem ze ked to budem drzat stale v USD tak som stale +10%) ale raz tie akcie predam a zmenim na EURO.
Je pre mna lepsie obchodovat len na EURO burzach? (dolar je teraz dost silny) Pripadne ked posilni Euro nieco nakupit aj na US burze?

dakujem
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa filip glasa »

Je pre mna lepsie obchodovat len na EURO burzach?
a čo ak tam kúpiš americkú firmu? tiež máš kurzové riziko. Nejde ani tak o burzu, ale o firmu a by tá mala tržby (alebo aspoň účtovala) v EUR.

Peter vysvetľoval príklad v Interactive Brokers, kde by si kúpil USD na úver. Tym by si sa akoby hedžoval. V Brokerjete by si musel nájsť nejaký iný nástroj na hedžing eurovej pozície. Neviem čo sa tam dá/nedá robiť.

Ale všeobecne by som to nejak moc neriešil. Ak aj budeš mať 1-2 US firmy, tak je to úplne ok aj bez hedžingu. Raz je dolár hore, inokedy euro. Ale +- je to furt za jedno. Prípadne ak kúpiš niečo ako Intel, ktorý veľkú časť produkcie exportuje do Ázie a Európy, tak nie si až tak moc naväzený v dolári napriek tomu, že kupuješ na US burze US firmy. Je to trochu zložitejšie ako len že - nebudem kupovať US firmy kvôli menovému riziku. Lebo môže nastať aj opačný prípad - kúpiš firmu čo tretinu produkcie exportuje do USA a tým pádom si trochu naväzený v dolárocha ani o tom nevieš.
Toto je asi jedina moznost ako aspon cosi zarobit.
nie som si istý. Pre istoto zopakujem 8 jonatanusových rád:
mojich osm rad pro úplné začátečníky:

1. zabudnite na burzu
2. zabudnite na burzu
3. zabudnite na burzu
4. zabudnite na burzu
5. zabudnite na burzu
6. zabudnite na burzu
7. zabudnite na burzu
8. zabudnite na burzu
Jozefp
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 12 01, 2012 12:16 pm

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa Jozefp »

mojich osm rad pro úplné začátečníky:

1. zabudnite na burzu
2. zabudnite na burzu
3. zabudnite na burzu
4. zabudnite na burzu
5. zabudnite na burzu
6. zabudnite na burzu
7. zabudnite na burzu
8. zabudnite na burzu
[/quote]

Je mi janse ze to nie je len tak vybrat brokera poslat peniaze nieco si nakupit a cakat ze to za rok zarobi vela %. Ale nejako s tym musim zacat. Teda nemusim ale rad by som
Je mi jasne ze si toho musim nastudovat, treba sledovat kopec informacii.........

Cim mam podla teba zacat? Penazi do fondov som napchal uz dost a nemam chut sa moc spoliehat na rady "financnych poradcov" ktori riesia vsetko zivotnou poistkou ako tu bolo napisane

Rad si necham poradit. Kazdy krok kludne prekonzultujem.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa incognito »

ze si napchal peniaze do fondov je mozne, otazne je ako, kedy a do akych... nie kazdy poradca riesi vsetko zivotnou poistkou :)
Radsej si daj poskladat bud fondove portfolio alebo nastav pravidelne sporenie/investovanie. Casom si nieco nasetris a ziskas skusenosti a potom hor sa na burzu :)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:nemyslím si: pri 10 000 USD účte dať ročne 120 USD na paušálny poplatok + bežné poplakty za obchody je veľmi veľa. Ak martin píše, že chce raz za čas niečo nakúpiť, tak brokerjet alebo fio vyjde lacnejšie (cca do 6-8 obchodov za rok).
Ak by urobil v IB max 10 obchodov na US burzach za mesiac (resp. 5x nakup-predaj), tak plati len tych 120 USD rocne. 10 USD mesacne je minimalny poplatok, ktory sa bud minie na obchodovanie alebo sa jednoducho strhne. Presne ako si napisal, pri Brokerjete a Fiu si na rovnakej sume za 12 az 16 obchodov co je 6 az 8 akcii nakup / predaj. A to veru nie je vela obchodov.

Myslim, ze najlepsie by bolo, keby si chalani najprv rozmysleli co konkretne chcu nakupovat. Tak aspon odhadnu kolko obchodov cca spravia a mozno aj zistia, ze niektori broker je pre nich uplne nevhodny. Napr. ak by chceli nakupit taky CEZ, tak cez IB ho nekupia.
smrekovica
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Ut 31 05, 2011 2:18 pm

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa smrekovica »

Zdar chalani, pripojím sa do debaty. Som tiež laik a síce sa nechystám investovať, napriek tomu ma zaujíma - ak nakúpim cez nejakého brokera akcie ako sú potom vyplácané dividendy? Je to na ten "virtuálny tradeový účet" alebo nejako inak?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

normalne na ucet u brokera
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa filip glasa »

sak martin prave pisal, ze by robil malo obchodov a ze by investoval 5000 EUR. To sa mu v IB neoplati a ani neda.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: vyber brokera

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Tak tak pravda, Interactive Brokers otvara ucet az od 10 000 USD alebo hodnota ekvivalentna v inej mene a je tam vynimka, ze mlady do 21 rokov staci tusim 3000 USD a platia aj menej ako tych 120 USD poplatkov rocne (Tu by ma zaujimalo, ak si nahodou casom prehodim konto z Brokerjetu do Interactive Brokers pred 21-tkou a v den narodenin budem mat na ucte menej ako 10000 USD ci ma vypnu alebo zablokuju mi ucet alebo co :D )
A presne najlepsie je vybrat si akcie dopredu, ale v principe na zaciatok predpokladam, ze ako vacsina zaciatocnikov zamierite do vod bluechips(teda akcii najznamejsich a najvacsich a sem-tam aj najstabilnejsich firiem) a tie su obchodovane bud v amerike alebo v nemecku a to by mal zvladnut brokerjet a aj fio.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"