Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Volali mi teraz z rádio Viva, že ak by som vyhral v lotérii Jackpot, tak čo by som s tými peniazmi urobil. Malo by ísť o nejakú veľkú sumu v jackpote. Dajme tomu 3 mil. EUR.
Ja som sa k tomu nevyjadril, lebo mi príde blbé spájať lotériu s investovaním v takomto zmysle. A potom ešte som nemal chuť rozprávať do telefónu naživo a potom si nadávať ako hlúpo to znie :-)

Ale hypoteticky:
1. pri takej velkej sume je rozdiel v tom, ci som ju vyhral stastim, alebo som ju zarobi/vyhral pomocou svojej prace a snahy. (vyhra vloterii vs. vyhra v pokeri)
2. pri takejto sume by som sa v ziadnom pripade nestazil peniaze zhodnocovat, ale uz len udrzat ich hodnotu. Lebo uz najvacsie zhodnotenie za moj zivot som uz dosiahol. A viac riskovat uz nema zmysel. CO by malo zmysel by bolo snazit sa udrzat ich hodnotu a nestratit ich.

Teda zhruba polovicu by som mal vo fixed income (bankove vklady, kvalitne dlhopisy) ktore by sluzili na to, aby pokryli urokom (kuponom - fixnym vynosom) moje rocne naklady.
Zhruba polovica by zase mala na starosti udrzat hodnotu penazi aj po zaratani inflacie. A nemali by teda snahu nejako extremne porazit inflaciu, ale len +- s nou drzat krok. Bolo by tam trosku zlata, trosku akcii a neskor ak ceny klesnu aj nejaka nehnutelnost.

Avsak v pripade, ze by som tie peniaze zarobil v pokri, podnikanim a podobne, tak by som povedzme 1/3 penazi spat investoval do takejto cinnosti. CLovek je v nej najlepsi, coho dokazom je ten velky zarobok, tak by mal vyznamnu ciastu investovat prave do toho v com je najlepsi. A nie do niecoho comu az tak nerozumie (financne trhy a podbne).
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa Airmike »

to uz je jaka haluz :) taketo otazky :)

Btw: Dobra odpoved :)

ja by som si okamzite zaplatil kancel na atriakoch v blave. isiel by som na feiku a matfyz, vyhladal si zoznam studentov, z odbormi. vyzobronil zo studijneho oddelenia zoznam 3-4-5 rocnik zo studijnym rankingom - ratingom (ak nic take nemaju tak by som si nahajroval 2-3 asistentky, ktore by mi tie data dali). vybral by som si 10-15 najlepsich ludi zo studijnymi vysledkami. pre tych co nemaju vysledky ale maju brutalnu chut a zaujem o capital markets by som zriadil hotline, mail, skype, twiter a facebook page.

potom by som im zaplatil stipka s tym ze mam opciu na ich hlavy. snazil by som sa ich naucit to malo co viem a co neviem by som sa im snazil nejakym outsourcingom sprostredkovat.
zalozil by som si prop. trading firmu. kde by sme makali na tom co na slovensku nikdy nebolo, a predpokladam ze v dohladnej dobe ani nebude.

no a potom by som sledoval, ako ma ludia z mozgom preskakuju, a tesil by som sa s toho.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Mika napísal: ja by som si okamzite zaplatil kancel na atriakoch v blave. isiel by som na feiku a matfyz, vyhladal si zoznam studentov, z odbormi. vyzobronil zo studijneho oddelenia zoznam 3-4-5 rocnik zo studijnym rankingom - ratingom (ak nic take nemaju tak by som si nahajroval 2-3 asistentky, ktore by mi tie data dali).
Neni problem mozes zacat : :lol:
Ale nepochopil som dobre co by si tym chcel? Skupinu ludi ktori by tradili, podla tvojho vlastneho systemu ci podla seba ale s tvojim kapitalom ci ako?
Ale inac suhlasim s prvy nazorom (Filip G.). Vacsinu na fixed income a nasledne z volneho cashflowu zit a co zostane (co by mohla byt pekna sumicka) reinvestovat do rizikovejsich aktiv...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vacsinu na fixed income
ja by som nedal vacsinu na fixed income. Dal by som tak tolko, aby mi urok/vynos dal rocne tolko, kolko su moje rocne vydavky. Zbytok by som nedal do rizikovejsich aktiv, ale do aktiv, ktore by mohli +- drzat krok s inflaciou.
Pretoze ja by som uz nepotreboval riziko a ani riskovat. Iba o tie peniaze neprist. TO je zasadny rozdiel.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Chapem v tom je rozdiel medzi mojim a tvojim nazorom (s rizikom vs. bez rizika), ale stale je moj blizsie k tvojmu ako k Mikovmu; tak som to myslel, len hlupo napisal.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Mika by mal podiel z toho co by ti chalani vytradovali.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa Airmike »

Matej1992

prop trading firma , to je taka firma z vlastnym trading deskom, kde je viac druhov pozicii. developeri - programatori, matematici - riskaci , traderi. proste chytri ludia co riesia obchodovanie. vacsina algosystemov je dnes robena na tych istych principoch, matematickych modeloch. dnes je len velmi malo nejakych unikatnych systemov, vacsinou ide len o lepsie a lepsie prevedenia toho co uz existuje. kazdy clovek je v niecom dobry. ale nikto nieje super univerzal. ked take veci funguju vsade po svete patrilo by sa nieco urobit aj tu. nemusi kazdy super mozok ktory chce robit na financnych trhoch utekat do londyna.

filip glasa - no mozno skor chalani by mali podiel s toho co vytrejduju :),
ale nie, ja by som bol na nich dobry, kazdy by dostal opcie na firemne akcie :)

Matej1992 : ono je jasne ze moj "akoze" plan nieje ani trochu konzervativny, ide o to ze ludia by mali robit to co ich bavi, a mna bavi toto. a bolo by zaujimave byt prezmenu na tej strane investora :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa filip glasa »

algo trading pokracuje tu:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =48&t=3551" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mika: Stačilo by sa Ti spojiť s ľudmi okolo http://itradersclub.sk/" onclick="window.open(this.href);return false; z BB. Škoda, že si nebol na stretku v Banskej Štiavnici. Mozgy i projekty sú.

Takže by si robil také niečo ako Turtles 2 ?
Práve čítam ,,Cesta želvy,,...prvá kniha o tradingu, čo asi dočítam :)

All: Ja by som trejdil ako doteraz. Akurát s vyššími pozíciami. Časť by som ale vrazil do pozičných obchodov ( na aktívny investičný účet ) a časť do iných traderov - talentov, ale hotových. Takých, čo už fungujú v managed futures, alebo PAMM a majú aspoň trojročnú históriu. Šetril by som nervami, energiou i časom pri budovaní vlastného tímu.

Ináč súhlasím s Filipom. S prachni treba robiť len vtedy, keď s nimi vieme robiť. Ináč ich treba dať do banky a len si ich užívať. Aj to je umenie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa Airmike »

JUGGLER

ja poznam furu ludi co maju nos na trhy, daleko lepsi jak ja, tu ide skor o to ze takymto ludom chybaju skilly , ktore su trosku viac rocket sciense ako o tom ako funguju trhy.
90% juniorskych quant pozicii su absolventi matematiky a techniky. ludia co sa tomuto remeslu venuju maju vela zauzivanych veci, ktore su na skodu. to viem podla seba. najlepsie su uplne ciste mozgy . samozrejme urcite by bolo zaujimave sa stretnut a len tak pokecat.

edit "ale ked sme sa tu bavili o tych imaginarnych troch mega, tak by som si tuto formu skor vedel predstavit.
Naposledy upravil/-a Airmike v Po 16 01, 2012 7:44 pm, upravené celkom 1 krát.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa Airmike »

ta turtle kniha, to nieje o tom ze si nejaky typci vzali partu rozlicnych ludi a skumali ci sa budu vediet spravat na trhu podla jednoduchych previdiel?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mika napísal:ta turtle kniha, to nieje o tom ze si nejaky typci vzali partu rozlicnych ludi a skumali ci sa budu vediet spravat na trhu podla jednoduchych previdiel?
Hej. Stavili sa dvaja trejderi, či sa trading dá naučiť, alebo sa musíš ako trejder narodiť (či je to vec talentu).
Dali inzeráty, urobili výber 6-7 ľudí z pár stoviek a tí prešli dvojtýždňovým školením.
Potom im dali kapitál ( veľkosť kapitálu podľa toho akí sa im videli šikovní ). No a potom im tí všetci trejdili ich milióny, samozrejme pod ich kontrolou.
Tú knihu napísal jeden z najlepších, čo mal na začiatku len 19 rokov ... len sa proste držal systému a toho, čo ho naučili ,,šéfovia,,. Žiadne emócie, žiadne mudrovanie.
A vytiahol to tuším zo 100 000 na 2,5 mil. Robili trendfollowing - breakouty.
Celkom zaujímavá kniha, len teraz ma práve nudí, čo tam dosť do podrobna rozoberá systémy a riadenie rizika. Ale pointa je v tom, že v jednoduchosti je sila.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
canslimer
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Ut 30 08, 2011 9:31 am

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa canslimer »

Ta kniha je to najlepsie co mozte citat.... matematicke vysvetlenie toho co funguje ako funguje a preco funguje je bezkonkurence.... v podstate ak vam toto neotvori oci tak na trhu tradingovej literatury uz nepomoze asi nic, pretoze 99% knih v porovnani s touto je totalny junk.... Ja som tu knihu cital kedysi davno nejak okolo roku 2007 a pokojne by som ju nazval life changing alebo minimalne mind changing book. Rovnako kvalitna je aj v ceskom jazyku a celkovo som tych knih o The turtles precital uz "mraky" ci uz od Michaela Covela alebo Sandsa. Ludia ktori boli sucasou tohto experimentu nemohli dlhe roky zverejnit svoje trading pravidla verejnosti po ukonceni... Par zo 14 traderov ostalo v money managemente dodnes (A. Thomas Shanks,Howard Seidler). Za tych 5 rokov co týchto 14 traders robili pre "prince of the pit" Richarda Dennisa udajne zarobili viac ako 100 mil USD.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2828
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pri 3 milionoch Eur vacsina ludi sa snazi o udrzanie majetku. Na tom sa zaklada cely Wealth Management.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
canslimer
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Ut 30 08, 2011 9:31 am

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa canslimer »

neaktualny clanok.... http://ekonomika.sme.sk/c/4251167/milia ... krize.html" onclick="window.open(this.href);return false;
kazdy jedinec ma iny strop... pre niekoho je 3 mil eur nepredstavitelna ciastka a naraba s nou maximalne konzervativne pre ineho je to kvapka v mori....
vldn
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Po 16 01, 2012 4:37 pm

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa vldn »

- jednu ctvrtinu do bluechips dividendovych akcii (10-20)
- jednu ctvrtinu do spekulativnich akcii s cilem nakoupit nizko a prodat draz (nejlepe taxfree po uplynuti 6 mesicniho danoveho testu - pro Cechy, 5-15 titulu)
- jednu ctvrtinu do realit, treba ve forme dividendovych REIT (US trh)
- jednu ctvrtinu do sebe = podnikani, nemovitost na bydleni, cash
Burzovyobchodnik.sk
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 13 10, 2011 4:25 pm

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa Burzovyobchodnik.sk »

Z pohladu profesionalneho tradera by som s 3 milionmi eur nalozil asi takto:

1. zobral by som 3-4 najlepsich traderov akych poznam a doverujem ako ludom, ze je na nich spolah
2. Finalne si vyberú obchodne systemy, nastolia sa pevne pravidla a zasady risk managementu, to naviac tak, aby prilis nekorelovali, ale osobitne bol bezpecny a ziskovy hrac
3. Zabezpecime low-costovu reziu - maly utulny kanclik, s pocitacmi a vybavenim - moc toho nie je treba. Naklady budeme sekat na minimum.
4. 1 million sa odlozi ako fix a zabezpeka na pokrytie operativnych vydavkov tak, aby sme ustali dlhodobo a neboli podkapitalizovani, 2 miliony by som dal ako tradingovy kapital.
5. Kazdy trader dostane rozumny mesacny fix - na to, aby vedel, ze bez ohladu na vysledok bude mat z coho zit, vdaka comu nebude nuteny
zit iba z provizie a robit uzkostlive rozhodnutia. Naopak, jeho ulohou bude chovat sa racionalne a bezchybne exekuovat obchody podla planu.
6. Ako sef tradingu by som okrem vlastneho obchodovania dozeral na kvalitu a priebezne vysledky ostatnych traderov, udrziaval timoveho ducha a nasadenie v time. Cielovy zisk je totiz len vysledkom spravnych rozhodnuti predtym.

Je slusna sanca, ze maly team zohratych profesionalnych traderov, vybuduje prop-tradersku firmu a kazdy z nas bude o par rokoch tvrdej prace za vodou.
Samozrejme, garancia neexistuje nikdy, ale pri spravnom vybere ludi, sefa, ktory vie co robit a manazovat svoj tim, su sance na uspech hodne vysoke.

Tymto smerom sa uz aj uberam svojim projektom http://www.burzovyobchodnik.sk, ale cesta k finalnemu cielu ma este bude stat kus prace a usilia.
Hladam vsak ludi sikovnych pre tento projekt - hlavne filtrujem racionalnych a spolahlivych traderov, potom ludi, ktorí maju pristup ku kapitalu.

Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"