10% p.a.

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Lipo
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Pi 23 02, 2007 7:39 am

10% p.a.

Príspevok od používateľa Lipo »

Ked tak citam rozne prispevky a clanky v mnohych sa nachadzaju vety typu - moje peniaze zarabaju priemerne rocne okolo 10% . Som zaciatocnik peniaze presipam v roznych fondoch a mam taky dojem aby som mal 10%p.a. musel by som inak investovat a inak sledovat vyvoj trhov. No mozno sa mylim. Samozrejme chapem ze su ludia ktorych to bavi a dokazu obchodovat s väcsim ziskom no pre nas prostoduchych rolnikov, robotnikov sa zda desina rocne ako si privysoko :roll:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Už to tu bolo spomínané viac krát. Priemerný výnos najstaršieho akciového indexu so započítaním dividend sa blíži k 10% p.a. Je to storočná hostória.
Pri tom však treba pripomenúť, že boli obdobia keď si za 20 rokov mohol ostať na nule.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Lipo, nie vzdy je to tak ako sa pise... Aj stavebna sporitelna Ti ponuka 18 a pol percenta, pri tom to nieje viac ako 12 aj so statnou premiou...
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Prumerny rust indexu akcii +10% za rok plati jen pres vsechny velke krachy , 1929 i 2000 , kdyz se tyto krachy vynechaji = prekonaji bez akcii , bez fondu , bez certifikatu , nebo se vynechaji 0. az 2. roky kazde dekady a drzi investice jen od 3. do 9. roku dekady , pak je rust akciovych indexu , nebo 100%akciovych fondu 2x vyssi per anno.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Lipo
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Pi 23 02, 2007 7:39 am

Príspevok od používateľa Lipo »

Co sa tyka akciovych fondov ktore sa daju u nás kupit je realne ze tento rok niektore prekonaju +10%. Ako som cital v jednom clanku tento rok akciove fon. cakaju len mierny narast vo vseobecnosti sa caka az pride na trhu k vyraznejsej korekcií.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Mozne to je, ale na 100% Ti to nikto nezaruci. Odhaduje sa, ze niektore akcie by mohli zarobit dokonca aj viac ako 15%, no je to cisto len odhad...
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Lipo, zalezi aj na tom ktory trh. Nie vsetky pojdu rovnako. Nie len sektorovo a geograficky, ale aj v triedach aktiv - komodity, akcie, dlhopisy, reality. To je prave kluc priemernemu vynosu. Diverzifikovat na rozne triedy aktiv.
Teoreticky si na tu korekciu mozes pockat a potom nakupit. Alebo sa spolahnut na statistiku ak chces investovat dlhodobo (10 rokov a viac).
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

+10% rocne a jeste mene , to jsou JEN ty polomrtvé garantované nebo akcie+dluhopisy diversifikované fondy.
Kdo chce +20% az +40% rocne , musí investovat do fondu 100% z evropskych akcii = http://nr1a.com/fondy.htm
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Príspevok od používateľa jonatanus »

Ladis napísal:Kdo chce +20% az +40% rocne , musí investovat do fondu 100% z evropskych akcii = http://nr1a.com/fondy.htm
a kdo chce +100% rocne, musi investovat do ciny, nie?
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

:D Uz jsi mohl davno zjistit , ze akcie z burzy Shanghai jsou dnes tak extremne predrazene , jako akcie USA v lednu 2000. :D Tedy vyhybat se akciim Ciny i Hongkongu i Macau a Taiwanu.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Príspevok od používateľa jonatanus »

Ladis napísal::D Uz jsi mohl davno zjistit , ze akcie z burzy Shanghai jsou dnes tak extremne predrazene , jako akcie USA v lednu 2000. :D Tedy vyhybat se akciim Ciny i Hongkongu i Macau a Taiwanu.
no hlavne ty si mohol davno zistit, ze historicke performance fondu za rok, dva, tri aj pat este vobec neznamena, ze nieco podobne mozes cakat aj v buducnosti. teda tvoje tvrdenie:
Kdo chce +20% az +40% rocne , musí investovat do fondu 100% z evropskych akcii
je velmi odveci.. slusne povedane.
Používateľov profilový obrázok
Lipo
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Pi 23 02, 2007 7:39 am

Príspevok od používateľa Lipo »

Tak ze som s tejto diskusie pochopil ze ak investovat tak treba vybrat portfolio hlavne z europských fondov a rozlozit riziko aj do dlhopisovych realitnych f. Nepochopil som tuto vetu filip. Alebo sa spolahnut na statistiku ak chces investovat dlhodobo (10 rokov a viac).
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Štatisticky sledované obdobie vykazuje určitú priemernú hodnotu. Čím dlhšie budeš aktívne na trhu, tým viac sa Tvoj výnos priblíži štatistickému priemeru, teda môžeš sa naň do určitej miery spoľahnúť. Asi tak to myslel Filip.

Pridal by som k tomu ešte jedno. Nenapísal si, aký výnos dosahuješ ty. Výnos si počitaj tak, že zoberieš stav na konci roka, odpočitaš stav na začiatku roka a nezabudni odpočítať prípadné dodatočné investície, ktoré by Ti inak mohli zkresliť výsledok. Ak je potom jeden rok výnos napr. 5,5%, hľadáš možnosti, ako toto číslo zvýšiť. Cieľ si dáš napr. 7%. Ak sa dostaneš na toto číslo, pokračuješ ďalej. Krok za krokom. Nechci ihneď 10%. Pri hodnotení portfólia ber do úvahy jeho potenciál, pretože určité investície môžu rok i viac rokov stagnovať, ale majú v sebe možnosť z hlhodobého hľadiska splniť investičný cieľ. Ak sa takýmto spôsobom dostaneš na svojich vysnených 10% zistíš, že sa dá ísť aj ďalej, pretože budeš vidieť príležitosti, ktoré si predtým nevidel. Chce to ale čas, trpezlivosť, trochu štúdia, sledovanie príp. analýzu trhov a ekonomických vzťahov. Nakoniec si nájdeš svoju vlastnú cestu, svoj vlastný spôsob ako dosiahnuť výnos, pretože všeobené rady sú pre začiatočníkov a priemernú masu ľudí s priemerným výnosom. A tá bude na tom vždy horšie, než individuálny investor, na to pamätaj.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

no hlavne ty si mohol davno zistit, ze historicke performance fondu za rok, dva, tri aj pat este vobec neznamena, ze nieco podobne mozes cakat aj v buducnosti. ""Kdo chce +20% az +40% rocne , musí investovat do fondu 100% z evropskych akcii"" , je velmi odveci.. slusne povedane.
Já se moc starám o fundament i o verohodnou statistiku.
A proto fondy , které obsahují jen podcenené evropské akcie s dobrou dividendou a rustem zisku podniku , ty nemaji problém udelati 20% az 40% rocne od 2007 do 2010/3. Predstav si , ze by vsechny akcie z tech 4 evropskych fondu na http://nr1a.com/fondy.htm mely dnes P/E 10 a pristi 3 roky rostl u tech firmem zisk , trzba , cashflow , vlastni kapital +20% rocne a platily 4% dividendy. Uz to más predstaveno ? Pak by snadno ty fondy obsahujici takove akcie udelaly +20% az +40% rocne pristi 3 roky. Hlavne ze nejsou ty fondy brzdeny dluhopisy a jsou ze 100% z akcii. A hlavne ze nebezpeci krachu prijde az s extremnim predrazeni akcii zapadni Evropy a USA. Takové nebezpecné predrazeni je dnes na burze Shanghai a nejdrive od roku 2010 se muze objevit v zapadni Evrope a v USA.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Bloke ak sa spoľahneš na štatistiku a investuješ len do akcií, tak by si mal dlhodobo dosiahnuť ten výnos okolo 10% p.a. Ale aj s príslušným rizikom. Tak ako to napísal Bebe.
Ak diverzifikuješ aj do komoditných, dlhopisových, realitých fondov, tak znížiš riziko negatívneho vývoja jedného z trhov (komoditného, akciového, dlhopisového atď.)

Ladis predpovedá dobrý vývoj európskych akcií v najbližšom čase. Ja som za EU akciový fond preto, lebo bude mať vývoj podobný US trhu, ale nepodstupuješ z dlhodobého hľadiska menové riziko (ak teda prijmeme Euro). Kaďopádne niečo málo dať aj do rozvíjajúcich sa trhov nie je na škodu. Tých vzorových portfólií tu na fóre a v odkazoch n iné weby nájdeš dosť.
bloke
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 5:44 pm
Bydlisko: európsky barón z Capital City *
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bloke »

filip, ja som do tejto diskusie prišiel až teraz prvý raz, lebo ma to tiež zaujíma :) - dosiahnuť dlhodobo min. 10% p.a. - inak ako cez zahraničie to asi nepôjde (+tiež by ma zaujímalo či sa oplatí kúpiť napr akcie Slovnaftu, VUB, kvôli dividendám a hlavne vzhľadom na nejaký strašiacky zákon ktorý umožní majoritnému vlastníkovi ťa o tie akcie hocikedy pripraviť za "premernú cenu" - ak je tu niekde diskusia o obchodovaní na našej lokálnej burze)

a prišiel som aj zareagovať na toto
Martinisko.eu napísal:Lipo, nie vzdy je to tak ako sa pise... Aj stavebna sporitelna Ti ponuka 18 a pol percenta, pri tom to nieje viac ako 12 aj so statnou premiou...
kdeže 12% - necelé tri (!) :
"Ak sa pri pravidelnom sporení všetky úroky a štátna prémia (za predpokladu, že sa v priebehu sporenia nezmení) rozrátajú na 72 mesiacov, dosiahne ročná úroková sadzba ledva tri percentá. A tie ešte nezohľadňujú daň a poplatky."
http://financie.etrend.sk/95714/moje-in ... sporitelmi
Jozef - Josef - Joseph - José - Giuseppe * http://www.mesec.cz/aktuality/praha-a-b ... provincie/
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Slovenské akcie by boli zaujímavé, ale lacné su pravdepodobne preto že sú nelikvidné. Naviac firmy sa ich snažia stiahnuť z burzy. Pozri si na burze cennýc papierov objem obchodov a možno zistiš, že sa tam nič nehýbe - že by si tam ani nemal čo kúpiť.
Kupovať neverejné akcie tiež nesie v sebe riziko. Naviac sa takéto neverejné akcie obchodujú s vysokým spreadom (rozdiel predaj/nákup).

Keď budeme mať Euro, tak veľká časť menového rizika odpadne. Ak sa chceš podielať na raste meny štátu podobne rastúceho ako Slovenko, dá sa vybrať hneď niekoľko emerging marketov. Ich meny tiež rastú voči EUR a USD.
Dnes sú ale väčšinou už ich akcie dosť vysoko.

Do dolárových investícií sa dá investovať aj so zaistením menového rizika.
Euro akcie sú v tomto menej rizikové, lebo ak aj koruna krátkodobo posilňuje voči euru, tak výmenný kurz pri prijatí eura nemusí byť taký vysokoý ak je trhový. Nechce ho taký ani NBS ani ECB.

Potom sa dá niečo vymyslieť z nehnuteľnosťami u nás doma. Tie sú bez menového rizika. Dnes už ale nestačí kúpiť tuctový byt a spoliehať sa na nekonečný rast. Treba hľadať a vybrať podhodnotený oproti ostatným podobným v ponuke a vytvoriť si tak bezpečnostný vankúš ako v prípade akcií.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"