co s 3 000 000 Sk?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Miro
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 25 06, 2007 11:03 am

co s 3 000 000 Sk?

Príspevok od používateľa Miro »

Zdravim Vas mam taku otazku....mam 3 000 000Sk ktore mam urcene na byt ale zatial sa ho nechystam kupit az tak za par rokov ale nechcem ich nikde investovat ani nic podobne len by som ich chcel dat do banky na niektori z produktov ktore ponukaju banky>terminovane vklady a podobne....chcel by som samozrejme nech je tam co najvyssie %. Prosil by som o radu od niekoho kto sa v tom vyzna. Inak mam este aj stavebne sporenie ale to osobitne.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

To je v tomto období tak trochu problém aj výhoda. Problém preto, že byty, stavby a stavebné materiály, z roka na rok dražejú. Mohlo by sa jednoducho stať, že ešte nejaký čas porastú, (viac mimo Bratislavy) a o pár rokov kúpiš za tie peniaze + výnos z banky menší byt, ako teraz. Neviem, či je to rada pre Teba, ale ja by som kúpil dva menšie byty a tie prenajal sám, alebo cez RK. Tým si zabezpečíš porovnateľnú kúpu budúceho bytu a získaš ešte nejaký mesačný príjem. Chce to, ale trochu viac snahy a práce, ako iba prísť do banky. Na druhej strane, možno že neskôr si vybavíš hypotéku a budeš ju splácať z príjmov z prenájmu. Po jej zaplatení Ti zostane príjem, ktorý určite využiješ. A to je zase tá výhoda.

Miro, ešte stále nechceš investovať? Prečo vlastne píšeš do fora pre investovanie, ale nejdeš rovno do baky, keď bankám tak veríš? Z toho čo si napísal, vlastne vyplýva, že Ti je jedno, či prídeš vďaka inflácii o 3, alebo 30%. Načo potom potrebuješ najvyššie %? Žeby chamtivosť, alebo strach? Želám Ti v Tvojom vlastnom záujme, aby Ti inflácia zožrala čo najväčší kus z Tvojich 3mil. a byty aby rástli tak, aby si si mohol nakoniec kúpiť ledva garzonku. Že prečo? Skús uhádnuť. Ak sa nerád namáhaš, čo predpokladám tu je odpoveď: Nič iné si ani nezaslúžiš. A ver, že to myslím s Tebou dobre.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Dej vsechny penize na jeden nebo dva z tech 4 fondu nahore na webstrance !
Na to potrebujes konto , nejlepe u http://www.brokerjet.cz , abys mohl koupit fondy sam na burze v Nemecku.
Pristi 3 roky budou akcie rusti vice nez ceny bytu.
2010 prijde zmena.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Príspevok od používateľa jonatanus »

Ladis napísal:Pristi 3 roky budou akcie rusti vice nez ceny bytu.
:x
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Ladis napísal:Dej vsechny penize na jeden nebo dva z tech 4 fondu nahore na webstrance !
Na to potrebujes konto , nejlepe u http://www.brokerjet.cz , abys mohl koupit fondy sam na burze v Nemecku.
Pristi 3 roky budou akcie rusti vice nez ceny bytu.
2010 prijde zmena.
To snad nemyslíš vážně???
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

i:deal v Tatrabanka

Príspevok od používateľa Tibor »

Ja by som Ti odporúčal investovať do bytu teraz hneď, podobne ako bebe.
Ale ak naozaj trváš na termínovanom účte v banke, dobré úroky a likviditu (možnosť s peniazmi manipulovať) majú krátkodobé vklady súm do 1mil v Tatrabanke. Dá sa to realizovať cez Internet. Povedzme, že budeš peniaze ukladať na 2-4 týždne, úrok je cca 3,3% p.a., ale napríklad koncom mesiaca (ako napr. teraz) sa môže vyšplhať cez 4%. Služba TB sa volá i:deal.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: i:deal v Tatrabanka

Príspevok od používateľa Tibor »

Tibor napísal: súm do 1mil v Tatrabanke.
Samozrejme som myslel súm NAD 1mil.
Ale skutočne si skús rozmyslieť či si chceš naozaj peniaze nechať zožrať infláciou na termiňáku.
Ako to s tou infláciou funguje, si môžeš prečítať napríklad na:
http://www.investujeme.cz/?object=topte ... sekce=0070
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »


A zde jsou ty 4 fondy zcela nohoře na webstránce , ze kterých si jeden nebo 2 vyber :
http://nr1a.com/fondy.htm
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

V bankách existujú produkty podobné ako spomínal Tibor. Už aj termiňáky sú na tieto sumy úročené lepšie - s individuálnou sadzbou. Inak ak v banke povieš svoj zámer, možno ťa budú ohlupovať investovaním do garantovaných aj iných fondov, prípadne ti ešte ponúknu hypotéku. S tou hypotékou si nerobím srandu - kamošova skúsenosť v podobnej situácii.
Z fondov je len jeden druh ktorý by ti vyhovoval - slovenské fondy peňažného trhu - je to podbné ako krátkodobý termiňák. Ale pri tvojej sume ti ponúknu tie individuálne sadzby na termiňáky a sporiace účty. Čiže to nemusí byť ža tak zaujímavé.


Inak ak by si sa chcel zaistiť proti rastu cien nehnuteľností, tak je naozaj dobré zvážiť kúpu nejakej nehnuteľnosti v tvojom regióne.
Ak sa nechceš starať o byt (aj keď ten by ti priniesol výnos z prenájmu), tak môžeš porozmýšľať o pozemku. Nie je potrební starť sa o neho, ale neprináša nájom. O tri roky by si ho vymenil za byt.

Akciové, ale aj dlhopisové fondy by boli pre teba nevhodné. Ich hodnota značne kolíše a vôbec nemusíš mať (v prípade akciových) o 3 roky ani rovnakú sumu ako si vložil.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Bezpecnost penazi v bane

Príspevok od používateľa Andrej »

S tou bezpecnostou penazi v banke opatrne - podla http://www.fovsr.sk/sk/limity/ ti fond ochrany vkladov garantuje max. 20 000 Euro. Takze ak sa velmi o tie peniaze bojis, treba diverzifikovat do viacerych bank, max. 20 tis. Euro v kazdej.

No a potom je este problem, ze ak tie peniaze spravujes cez Internet, tak Ti ich cez Internet moze aj niekto ukradnut. A tam je dost problem ziskat od banky nahradu, otazne je ci banka uhradza taketo veci, a do akej vysky. Takze rozhodne bacha na Internet.

Dalsi problem je ked ti niekto ukradne doklady - ak to dostatocne rychlo nenahlasis, niekto ti tie peniaze ukradne priamo na pobocke, aj bez Internetu.

No a v neposlednom rade - ak budes o sebe moc sirit ze mas 3 mega cash, tak ... ok, trosku som sa rozbehol, paranoja je svina :D

Takze ja len tolko k zaisteniu penazi... :shock:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

3 mil. len tak ľahko nevyberieš s cudzími dokladmi. Pri sumách nad 100 000 si na to už dosť dávajú bacha. Rovnako v IB má málokto možnosť robiť denne transakcie za viac ako 100 000.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Príspevok od používateľa Andrej »

Pokial je rozdiel len v pocte dokladov, tak pri ukradnuti celej penazenky kde mas obycajne vsetko pokope je to jedno. Vyssie sumy sa myslim musia nahlasovat vopred - no tak si to nahlasia a potom ti ukradnu tie doklady :D

Cele to potom stoji na podpise - ak ho vedia napodobnit, tak si v keli. Je vela sposobov ako sa dostat k podpisu, iba ak by si mal pre ucely banky specialny podpis.

Najlepsie je asi pouzivat nejaku zapadnutu pobocku kde svojich par klientov poznaju osobne, a s nimi treba dobre vychadzat :D
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Ako tak sledujem túto diskusiu, Miro zadal tému 25.6. no neviem, či v nej ešte pokračovať keďže dnes je 29-teho a ktovie, či Miro ešte tie prachy vôbec má..
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Miro
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 25 06, 2007 11:03 am

Príspevok od používateľa Miro »

Dakujem za vsetky poznatky a podnety a Bebe jasne ze tie prachy mam a uz idem kupit byt ...mam super ponuku....tak to bude lepsie ako ich niekam odlozit Caute
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Možná , že zde byl Miro poprvé a naposledy.
Ale je tady 10 diskusi furt na to same tema = kam s 100.000 az 3.000.000 korun. Na to by stacila jedna diskuse a neni treba zakladat 10 diskusi.
Podle statistiky má snad 15.000 Čechů a Slováků víc než 1 milion euro nebo víc než 30 milionů korun a asi nemaji žadný problem miti to v hotovosti v jedine velke ceske bance a nerozdeluji to na 10 bank , protože je jen 20.000 euro pojištěno proti ztrátě.
Tedy jestli nam za 10-20 let vyroste kapital v akciich na 1 milon euro , nemusime to míti u 10 brokeru , ale u jednoho a neměl bych strach jen u Brokerjetu a pozdeji bych to presunul na Citibank.cz nebo Citibank.sk , jestli budou umoznovat kupovat akcie na burze Frankfurt , nebo bych bydlel týden v Německu a tim bych ziskal právo míti konto a akcie u Citibank.de a po malých částech bych tam včechny peníze přesunul. Peněžní převody online v zemích EU dělaji mnohé banky zadarmo bez poplatku a výběr peněz z automatu celé Evropy od všech cizích bank je zadarmo bez poplatku s kreditni kartou Citibank , ta ale stoji 40 euro za rok.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Ako sa objavil, tak aj zmizol a ako povedal Ladis, možno Mirove dva príspevky boli prvý a posledny. Ale možno že sa Miro ešte raz vráti, keď bude bez peňazí aj bez bytu, pretože sme mu nestihli povedať o rizikách pri kúpe nehnuteľností, hlavne o "super ponukách" za ktorou bežal, ale mozno iba maľujem čerta na stenu a to by som nerád.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Miro
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 25 06, 2007 11:03 am

Príspevok od používateľa Miro »

Bebe ty si dost cudak a asi aj skodoradostny.....byt kupujem normalne od firmy nie od nejakeho podradneho predajca....je to novostavba za 3800000sk cize nic podradne to nieje.......ale ako tak sledujem tvoje prispevky vidim ze na jednej strane si mudry ale na druhej strane si dost domyslavy a trosku aj pysny ale to je tvoja vec.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Predajcovia bytov sa delia na normálnych-serióznych, na špekulantov a podvodníkov. Firmy zase na serióznych developerov, na firmy obchodujúce s nehnuteľnosťami a na firmy v konkurze. A ver, že za 3,8mil. sa dá kúpiť aj podradná novostavba. Iba si daj pozor na zmluvu a záručné podmienky.

Takto to vo fórach chodí, nakoniec si človek aj tak urobí po svojom. Mimochodom nikto Ti tu na základe toho, čo si sa pýtal, neradil kúpiť novostavbu, ale ty určite vieš, čo robíš, máš predsa svoju hlavu.

PS:Miro, všetko, čo si písal o mne by mohlo byť, až na to múdry a škodoradostný. To posledné určite nie a čo sa týka múdrosti, som iba na ceste k nej a mám ešte poriadny kus pred sebou, ale nepopieram, že je to môj cieľ. A ešte rád provokujem a podpichujem, to nesmiem nespomenúť, pretože si na tom zakladám. A pyšný som hlavne na to, že nachádzam čo hľadám a dnes už toho veľa nehľadám. :wink:
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Miro, ja osobne som za novostavby :wink:

Daj si v zmluve pozor na indexáciu cien, dodržanie termínu, nenavyšovanie ceny za iné než stavbené práce a služby (stáva saže ešte doúčtuju upratovanie). Niektoré stavby v BA meškajú už aj dva roky.
Prípadne hoď sem link na tú stavbu. Dosť som sa o novostavby zaujímal posledné roky, tak nech poznám aj túto.

Čo sa týka bezečnej úložky hotovosti, myslím, že si dostal dosť tipov. Ak potrebuješ o 2 roky presnú sumu, tak žiadne dlhopisové ani akciové fondy. V tomto prípade istota je istota.
Miro
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 25 06, 2007 11:03 am

Príspevok od používateľa Miro »

filip glasa tu mas ten link na tu novostavbu ...vela bytov je uz predana ale nieco tam este ostalo a je to v KE cize asi nic pre teba ty si asi z BA......aj ked nie som este na 100% presvedceny ci kupit ci nie ale uz som sa kontaktoval s predajcom este uvidim neviem ci za tu cenu radsej nepostavit dom lebo pozemok mam ....este sa rozhodujem http://www.bdterasa.sk/ ...m2 je okolo 40 000sk zalezi ci chces standard byt alebo cisty a podobne...cau

Bebe mas pravdu o tom ze predajcovia su rozni ale tato firma je dost spolahliva sa mi javi. Urcite si vsetko preverim ked sa rozhodnem :wink:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ťažko povedať či tá cena je na Košice dobrá. Neviem to posúdiť, ale asi si orovnával s ostatnými.
Firma robila nejaké dva tuším rekreačné projekty. Čiže nejak extra zavedená v bytovej výstvabe nie je. Ale tak je to asi pri 70% developerov. Väčšina z nich začína.
Dom by si pri určitej skromnosti mohol postaviť za 3,8 postaviť. Záleží aj na tom, či je ti milšia tá či tá lokalita.
A okrem toho ak za 3,8 kúpiš byt, ak ti ešte ostane nejaký ten pozemok. Aj s tým sa dá v malom niečo podniknúť.
Záleží na tom, či chceš dať všetko do bývania, alebo aj trošku investovať.
Miro
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 25 06, 2007 11:03 am

Príspevok od používateľa Miro »

Na Kosice je ta cena taky vyssie stred najdes aj drahsie v centre o dost.... a zas niekde na konci sidliska najdes lacnejsie. Byt ktory som ja chcel kupit ma do 80m2. Pozemok mam v lokalite dost dobrej myslim je to na okraji mesta a vela domov sa tam teraz stavia. Myslim ze tak do 4000000Sk by sa dom mal zmestit co sa stavby tyka a mal by viac m2 ako ten byt hmm co myslis? A co mas na mysli co by sa dalo podniknut s pozemkom?
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Príspevok od používateľa jonatanus »

:roll: no nato ze ides kupit nieco za 4miliony to moc premyslene teda nemas..
Miro
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 25 06, 2007 11:03 am

Príspevok od používateľa Miro »

No idem kupit ale nie som rozhodnuty to je vsetko ....a ja sa nikam s kupou neponahlam aby som sa neunahlil...zatial mam kde byvat :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Za 4 mil postavíš väčší dom ako 80m2. Ale pri tom byte si asi bližšie k centru a nemusíš okolo toho vybavovať absolútne nič. Ak budeš stavať trebars aj na kľúč, budeš mať okolo toho toľko roboty, že si aj toto musíš započítať do ceny.

A hlavne budešmať bývanie za 4 mil + pozemok. Čiže o dosť drahšie ako len byt. Utopíš len v bývaní kopec peňazí. To záleží na prioritách.
Ten pozemok si môžeš aj nechať ako investíciu a časom na tom niečo postaviť zase ako investíciu či krátkodobý obchod.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Prenajať novostavbu je vari hlúposť. Predávať ju po dvoch rokoch, tiež nie je najšťastnejšie riešenie.

Stále mi z toho vychádza kúpiť dva menšie, staršie byty a tie prenajať. Peniaze odložiť na nábytok a zariadenie vlastného bývania. O rok, či dva zobrať hypotéku, založiť dva byty, získať nízku úrokovú sadzbu, postaviť na pozemku dom a splácať hypotéku pomocou príjmu z prenájmov. Po splatení hypotéky zostane príjem na prevádzku vlastného bývania a ešte niečo aj zostane.

Dať 4mil. do vlastného bývania a nezabezpečiť si nejaký príjem je roztopašné, ale kto chce kam...
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ale Miro to chce na bývanie.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

filip glasa napísal:Ale Miro to chce na bývanie.
Ale toto Tvoje fórum Filip je o investovaní :wink: a nie o bývaní.

Pôvodne chcel Miro peniaze niekde zhodnotiť dovtedy, pokiaľ bude chcieť kúpiť byt. To, je ale jedno myslím, že sme mu schopní pradiť aj niečo iné, ako kúpu holobytu za 4mil. Neviem, či niekto z nás by také niečo sám urobil.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

áno, áno.

Inak nerozdeloval by som nehnuteľnosti podľa výhodnosti na nové a staré. Skôr by som to posudzoval samostatne, každú konkrétnu investíciu podľa možného výnosu. Aj v novostavbách aj v starých stavbách sa nájdu zlé aj dobré investície.
Orwe
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ut 10 07, 2007 11:50 am
Bydlisko: BA

pre Mira

Príspevok od používateľa Orwe »

Neviem aka je situacia v KE, predpokladam, ze trendy su rovnake ako v BA. Takze by som odporucil kupu pozemku v blizkom okoli Kosic a zvysok investoval do mensieho bytu v novostavbe (2 izbak) v sirsom centre KE. V pripade ak Miro nepotrebuje riesit vlastne byvanie ihned (tak ako to povodne napisal), byt by som prenajal. Toto by som riesil urychlene a potom moze par rokov premyslat ci chce byvat v byte, dome a podobne a obe nehnutelnosti mu zatial budu rocne zarabat 15 - 20 % + par tisic z najmu. V pripade ak by peniaze nevysli aj na byt v plnej sume, rozhodne by som zobral na zvysok potrebnej sumy hypoteku, ktoru by mi splacal najomca v byte.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: pre Mira

Príspevok od používateľa jonatanus »

Orwe napísal:obe nehnutelnosti mu zatial budu rocne zarabat 15 - 20 %
az kym nepraskne bublina.. pri 20% rocne sa cena zdvojnasobi za 4 roky, a to mi ukaz toho idiota co bude byvat v tom spominanom byte za 3.8m, ktory bude potom stat 7.6m - BYT V KE. :roll:

od padu komunizmu tu vzniklo vela ani-nevedia-ako-zbohatlikov - a tym nemyslim ani privatizerov a podobne, ale ludi co sa im po komunizme vratil majetok, alebo mali niekde dom/pozemok, ktory mal vtedy cenu par korun a zrazu su worth 10 milionov... priratame hypotekarny boom a slusny ekonomicky rast, ale aby rastli ceny bytov 20% rocne dlhodobo - to nemoze skoncit dobre.. platy rastu pomalsie a nova generacia ani-nevedia-ako-zbohatlikov uz nema z coho vzniknut...
Orwe
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ut 10 07, 2007 11:50 am
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa Orwe »

Hovorim o horizonte 3 - 5 rokov. Samozrejme, ze by som nepocital s tym, ze ceny budu rast o 20% 20 rokov. A o bubline mi radsej nehovor, prasknutie si predstavujem tak, ze ceny klesnu radikalne zo dna na den. To sa neudialo ani v USA, ani v Spanielsku, ani v Cesku. Skor pojde o makke pristatie, to znamena, ze ceny uz nebudu stupat o 15% rocne, ale len o 5%. Na Slovensku este dlho bude bytovy deficit, zatial co ekonomika pojde hore nadpriemernym rastom a tym padom samozrejme aj platy. Ak idu hore platy, idu hore aj ceny nehnutelnosti. O bubline sa v Bratislave rozprava kazdy rok, kto chce nech caka ako kupi byt za polovicnu cenu. :lol:
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Príspevok od používateľa jonatanus »

Orwe napísal:A o bubline mi radsej nehovor, prasknutie si predstavujem tak, ze ceny klesnu radikalne zo dna na den. To sa neudialo ani v USA, ani v Spanielsku, ani v Cesku. Skor pojde o makke pristatie, to znamena, ze ceny uz nebudu stupat o 15% rocne, ale len o 5%
usa momentalne vyzera takto a konec este neni v dohladne:

* 2005: Boom ended August 2005. The booming housing market halted abruptly for many parts of the U.S. in late summer of 2005.
* 2006: Substantial market correction. U.S. Home Construction Index was down over 40% as of mid-August 2006.
* 2007: Home sales and prices both continue to fall. The plunge in existing-home sales is the steepest since 1989. The subprime mortgage industry collapsed, and a surge of foreclosure activity (twice as bad as 2006[7]) and rising interest rates threaten to depress prices further.

Na Slovensku este dlho bude bytovy deficit
Bytový deficit Slovenska odhaduje rezort výstavby na približne štvrť milióna bytov

neviem kde byvas, ale okolo mna sa stavaju panelaky na kazdom volnom m2.. socialne pripady si byt nekupia, stredna vrstva ak bude kupovat byt za 8-10 milionov bude mat tiez problem - pri optimistickych 5%, ta 10milionovy uver na 30 rokov vide zhruba 50tisic mesacne - kdo si to moze dovolit (zo strednej vrstvy)?

a druha otazka - jaky blbec tu bude byvat, ked si za 10m (300tisic eur) kupis dom s ladisom na costa blance?
zatial co ekonomika pojde hore nadpriemernym rastom a tym padom samozrejme aj platy.
platy unas rastu pomalsie jak ekonomika... realne 4.2% za q1 2007.
O bubline sa v Bratislave rozprava kazdy rok, kto chce nech caka ako kupi byt za polovicnu cenu. :lol:
tvrdenie, ze si za par rokov kupis byt za polovicnu cenu je podobne, jak ze 3-5 rokov pojdu byty hore 20% - cista spekualcia.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Príspevok od používateľa jonatanus »

a myslim ze japonsky "priklad" by sme si mali tiez pripomenut..
Obrázok
Orwe
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ut 10 07, 2007 11:50 am
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa Orwe »

Dobre, v USA bol problem s bezhlavym poskytovanim hypotek. Na Slovensku banky take benevolentne asi nebudu a ani tu tak lahko neklesnu urokove sadzby pod 4%.
.
To, ze sa bezhlavo stavia nie je relevantne. Sam pises o deficite 250 tis. bytov. Pocet dokoncenych bytov na Slovensku za rok sa pohybuje radovo v tisicoch. Okrem toho, ako spravne pises, napr. v BA sa stavaju hlavne nadstandartne byty s velkou rozlohou v lukrativnych lokalitach, ktore ani nie su urcene pre beznych ludi. Tento trh sa pomaly nasycuje, takze az neskor nastane faza, kedy zacnu developeri stavat pre strednu triedu a hlavne pre Slovakov a nie pre zahranicnych investorov. Tym chcem povedat, ze ani pocet dokoncenych bytov nemusi automaticky znamenat pokles bytoveho deficitu.
.
4,2% realny rast platov je podla teba malo? Nikde netvrdim, ze platy rastu rychlejsie ako HDP.
.
To co som radil Mirovi bolo pre Kosice, kde je trh s realitami 2-3 roky za Bratislavou. Nie je pravdepodobne, aby sa tam situacia vyvijala odlisne.
.
To este nehovorim o predpokladanom prijati EURa v roku 2009. Nikto nevie co to s ekonomikou spravi, ale urcite by som nenechal peniaze na ucte. Investovat do realit je podla mna dobrou moznostou ako prezit tento prechod s nizkym rizikom straty. Len potom treba vediet kedy predat.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Jonatanus, super graf.

Podobný podle mne platí pro jakékoliv aktivum.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Ten pád na grafu byl jen na polovinu a to neni žádná katastrofa.
Tomu pádu na polovinu se nechá zamezit sledovánim P/S P/E P/B P/C ROE ROS PEG a tam , kde tyto ukazatele nejsou k nalezení , tem investicím je lepsí se vyhnout.
Tedy kdyz nemaji nemovitosti a komodity a akcie Čech P/S P/E P/B P/C ROE ROS PEG , nebo je maji utajeny, pak je lepsi tam neinvestovat.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Príspevok od používateľa jonatanus »

Orwe napísal:Sam pises o deficite 250 tis. bytov. Pocet dokoncenych bytov na Slovensku za rok sa pohybuje radovo v tisicoch. Okrem toho, ako spravne pises, napr. v BA sa stavaju hlavne nadstandartne byty s velkou rozlohou v lukrativnych lokalitach, ktore ani nie su urcene pre beznych ludi. Tento trh sa pomaly nasycuje, takze az neskor nastane faza, kedy zacnu developeri stavat pre strednu triedu a hlavne pre Slovakov a nie pre zahranicnych investorov. Tym chcem povedat, ze ani pocet dokoncenych bytov nemusi automaticky znamenat pokles bytoveho deficitu.
nedavno si kupil kamarad byt v petrzalke za 2.5miliona, ziaden luxus. za 5 milionov by si ho asi nekupil (nemohol dovolit).

ja tvrdim ze: (bratislava)
1. stredna vrstva si nemoze dovolit byt za 10milionov (a mozno ani za 5)
2. nikdo tu nebude stavat byty pre strednu vrstvu za 2miliony, ked je dneska priemer 45tisici za m2.
to co sa tu teraz stava niesu len luxusne byty, ale plno standardnych bytov za 3-4 miliony..

teda ak by sa ceny v bratislave zdvojnasobili a byt v petrzalke by stal 5milionov a hocico trocha lepsie 8-10milionov - stredna vrstva si to nebude moct dovolit, nech je bytovy deficit jaky chce... chudobnym to moze byt uplne jedno a bohaty uz davno niekde byvaju a ziadny novy bohaty sa zodna-na-den nemaju uz zcoho vycarovat..

mimo bratislavu je situacia ina, to samozrejme suhlasim, aj ked v kosiciach za 3.8 by som si byt urcite nekupoval. zvysok bude dohanat bratislavu, tam suhlasim ze priestor na rast este je, ale samozrejme len do tej miery, pokial si to budu ludia moct dovolit - a stredna vrstva na strednom slovensku si nemoze dovolit to, co stredna vrstva v bratislave.
4,2% realny rast platov je podla teba malo?
ano, pokial je to pri skoro 10% raste hdp, ktory je dlhodobo neudrzatelny, takze toto je TOP, dalej to bude zrejme slabsie.. teda ak by rastli ceny bytov 20% rocne a nominalne platy 5%, dostupnost byvania bude slabsia a to vyrazne... za 4 roky bude byt stat 2krat tolko a plat bude vyssi o 20% - to ti moc nepomoze.
To co som radil Mirovi bolo pre Kosice, kde je trh s realitami 2-3 roky za Bratislavou.
ak tam stoji lepsi byt 3.8m, az tak pozadu to nebude..
To este nehovorim o predpokladanom prijati EURa v roku 2009. Nikto nevie co to s ekonomikou spravi
nemalo by to spravit nic...
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Tibor »

Po prijatí eura sa vraj nestane nič :)
Tak sú na to aj iné názory:
http://www.investujeme.cz/?object=topte ... sekce=0070
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Príspevok od používateľa jonatanus »

Tibor napísal:Po prijatí eura sa vraj nestane nič :)
Tak sú na to aj iné názory:
http://www.investujeme.cz/?object=topte ... sekce=0070
myslel som z kratkodobeho hladiska.. spekulovat o tom co bude v roku 2012 asi teraz nema velky vyznam...
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"