Začiatky investovania - čo robiť?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
stock
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 10 11, 2012 1:32 am

Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa stock »

Ahojte :), som tu úplne nový....trošku som si popozeral jednotlivé záložky, témy...a vyzerá to tu byť veľmi, veľmi zaujímavé :), a preto rád by som počul názor skúsených, ako by postupovali v mojom prípade tzn., mám ušetrený istý obnos peňazí a rád by som ich nejakým spôsobom (mne zatiaľ neznámym) zhodnotil, kedže šetrením a odkladaním časti výplaty sa pravdepodobne v dlhodobom horizonte ďaleko nedostanem :). Ako by ste prosím Vás v mojom prípade teda postupovali? Povedzme, že by som rád zhodnotil 1000-1500 eur?, Čo by bolo najvhodnejšie?...ďakujem Vám vopred pekne za Váš názor. :shock:
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa Rado »

Termínovaný vklad alebo investuj do seba. Keď budeš mať 30.000 € možeš vyskúšať aj niečo iné.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1401 times

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

stock napísal:Ako by ste prosím Vás v mojom prípade teda postupovali? Povedzme, že by som rád zhodnotil 1000-1500 eur?, Čo by bolo najvhodnejšie?...ďakujem Vám vopred pekne za Váš názor. :shock:
Najvhodnejšie pre Teba je s tým vôbec nešpekulovať. Nikto ti 1500€ nezhodnotí. V banke dostaneš 40€ za rok. Maj peniaze v rezerve a lám si hlavu ako urobiť nejaký kšeft, alebo rozbehnúť podnikanie. Keď budeš rozmýšlať, príležitosti sa objavia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa rabdo »

súhlasím s Radom, len by som otočil poradie:

najprv investuj do seba, napr. do vzdelania, do cestovania do bývania do biznisu... a až potom do termiňákov :D
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

to ste mu teda pomohli :)
s istou davkou nostalgie som nasiel svoj uplne prvy clanok na ako-investovat.sk: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... -investova" onclick="window.open(this.href);return false;
stock
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 10 11, 2012 1:32 am

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa stock »

Páni ďakujem pekne za názor , poučné :) ....a Peter áno, aj vy máte pravdu, ale na druhej strane je lepšie vidieť a vedieť realitu ako žiť v nejakej utópii, teda podľa mňa :roll: , ale ak máte nejaký nápad, kde, ako a čim teoreticky začať, rád sa priučím, vďaka. :wink:
stock
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 10 11, 2012 1:32 am

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa stock »

......a pozabudol som.....vďaka za link :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1401 times

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

stock napísal:.. je lepšie vidieť a vedieť realitu ako žiť v nejakej utópii...
To je podstata. U ľudí prevláda názor, že im banky a poisťovne zhodnotia peniaze.
A automaticky očakávajú oveľa väčšie zhodnotenie ako na termíňakoch.

Realita je taká, že banky ani poisťovne to nevedia. Keby vedeli, sami by tak zarábali. Vedia len sprostredkovať vstup do investičných fondov a či sa darí, alebo nie, berú z toho poplatky.

Vo fondoch a investičných poisteniach ľudia naletia slubom o priemernom zhodnotení 10% p.a..
Ani to už neplatí. Píše sa o tom v knihách, učí v školách, ale to bola realita 20 storočia. Dnes sa svet zmieta v kríze, ktorej koniec je v nedohľadne. A tak vyzerá aj zhodnocovanie úspor vo fondoch. Neprekonáva ani infláciu, takže nemôžeme hovoriť o žiadnom zhodnocovaní.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa Rado »

Musíš napísať ty, čo ťa zaujíma a niekto ti tu isto odpovie. Štýl, ktorý bude vyhovovať tvojej osobe si potom nájdeš sám. Ja som ho hľadal dobrých desať rokov.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa marco »

napisem do tejto temy - ake demo by ste odporucali vyskusat uplnemu zaciatocnikovi ? akcie, komodity ..
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa Rado »

Akcie.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa marco »

Rado dik. Ja som sa zle vyjadril. Myslel som konkretne ktore demo je najviac user friendly ci uz na akcie, alebo komodity. Ale skor si tiez myslim, ze najskor by som zacal studovat fungovanie akcioveho trhu.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa Rado »

Na obe by som skúsil Interactive Brokers. Tam môžeš obchodovať všetko. Keby som teraz začínal, tak nakupujem akcie veľkých spoločností a na ne vypisujem každý mesiac opcie.
Každý si však svoju cestu musí nájsť sám.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa marco »

Fajn, mozno to demo casom skusim. V podstate tiez uvazujem, ze sa tomu zacnem venovat. A ak aj nahodou nezacnem obchodovat real tak skoro, aspon si zvysim financne IQ :wink:

Akcie velkych firiem mozu byt fajn. Ako laikovi mi to pride celkom prehladne na analyzu. Mozem sa ale mylit. Realne sa da ale predpokladat, ze pri nastartovani ekonomiky a pri portfoliu vyskladanom povedzme z 10 globalne velkych stabilnych firiem by to malo ist hore z dlhodobeho hladiska.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa Rado »

Predpoklad správny, ale musíš dobre nakúpiť. Momentálne výpredaje sú na takéto nákupy najlepšie.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa marco »

existuje na to demo od Interactive Brokers aj nejaky manual, resp. nejaka literatura kde by som si mohol nastudovat princip, ako to tam funguje ? nasiel som cesku verziu na webe euinvest.cz. Existuje aj slovensky interface ? Original verzia nieje problem, ale mozno by sa v tom lepsie orientovalo.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1401 times

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marco napísal:existuje na to demo od interactive brokers aj nejaky manual, resp. nejaka literatura kde by som si mohol nastudovat princip, ako to tam funguje ? nasiel som cesku verziu na webe euinvest.cz. Existuje aj slovensky interface ? Original verzia nieje problem, ale mozno by sa v tom lepsie orientovalo.
Manuál a videa sú na ich stránke. Predpokladám, že vo viacerých jazykoch, ale nie v CZ,SK. Kniha v CZ je od Ludvika Tureka. Volá sa manuál obch.platformy TWS :

http://www.polica.sk/manual-obchodni-pl ... -5750.html" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. Ináč, tá ich TWS je na pogrcanie, ked sa len tak stiahne. Totálne neprehladná.
Ale všetko sa dá nastaviť. V tom má ich soft bezkonkurenčné možnosti.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1401 times

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Spomenul som si na moju príručku, čo som písal asi pred 8 rokmi. Odvtedy TWS zdokonalili (= skomplikovali), ale základy by mali byť tie isté.

Kopírujem to tu bez obrázkov. Nechce sa mi to čítať, alebo updatovať. Ak je to OK, tak sa to tu môže niekde zavesiť natrvalo. Mám to vo worde aj s obrázkami.

AKO ZAČAŤ OBCHODOVAŤ U Interactive Brokers. Písané léta pána asi v 2004?

Táto príručka je určená hlavne začiatočníkom, ktorí už majú založený účet a aktivovaný odber burzových dát. Pripomínam, že základné dáta (USA) sú u IB zadarmo ak mesačné poplatky dosiahnú sumu 30 $. Ak nie je táto podmienka splnená, tak si IB účtuje 10$ mesačne.
Ak si pozorne prečítate všetko, čo je tu napísané, dozviete sa ako začať reálne obchodovať a ktorých chýb sa treba najviac vyvarovať.

OBSAH PRÍRUČKY:

1./ HLAVNÁ WEBOVÁ STRÁNKA: na čo slúži a čo obsahuje
2./ MOŽNOSTI OBCHODOVANIA: aké spôsoby umožňuje IB a ako sa k nim dostať.
3./ AKO REÁLNE OBCHODOVAŤ: ako vyzerá TWS, ako tam dostať finančné inštrumenty, ktoré chceme
pozorovať a obchodovať, ako vytvárať a posielať pokyny brokerovi a na čo si dávať pozor.
4./ POHĽAD NA ÚČET A SPRÁVA ÚČTU: čo znamenajú jednotlivé položky a ako sa dostať do správy a
k výpisom z účtu.
5./ POMOC A SLUŽBA ZÁKAZNÍKOM: ako sa k nim dostať a niekoľko rád.
6./ ĎAĽŠIE VYBRANÉ INFORMÁCIE: čo znamenajú farby v riadkoch príkazov, čo prezentujú
jednotlivé kolónky, aké príkazy poznáme, nastavenia a možnosti TWS, otváranie pozícii na pokles a obchodovanie futures (derivátov).
7./ ZÁVER: pár slov na záver a užitočné IB linky a odkazy.


1./ HLAVNÁ WEBOVÁ STRÁNKA IB.

Naším základným zdrojom je hlavná stránka IB: http://www.interactivebrokers.com" onclick="window.open(this.href);return false;.
Čo odtiaľ robíme:

1. Na hlavnej IB stránke máme všetky informácie, ktoré potrebujeme a to v 4 jazykoch.
2. Z hlavnej IB stránky sme si založili účet a vieme si stiahnúť vlastný obchodný softvér.
3. Z hlavnej IB stránky sa vieme napojiť na IB server a vieme obchodovať aj keď nemáme stiahnutý vlastný softvér.
4. Z hlavnej IB stránky sa napájame na IB server ak práve neobchodujeme, ale chceme sa dostať k informáciám na našom účte, alebo ku zákazníckej podpore.

Hlavná stránka je v ANGLIČTINE. Vľavo hore nájdete vlajočky cez ktoré sa môžeme dostať do rozhrania iných svetových jazykov: NEMČINY, FRANCÚŽŠTINY a ŠPANIELČINY.
Hore zľava doprava vidíme zelený panel s nápismi:

FEES = Poplatky
TRADING = Obchodovanie
ACCOUNTS = Účty
SOFTWARE = Softvér
UNIVERZITY of IB = Vzdelávanie
ABOUT IB = o IB
HELP and CONTACTS = Pomoc a Kontakty

Tieto katégórie obsahujú všetky podrobné informácie ohľadom brokera a obchodovania v uvedených svetových jazykoch. Z týchto kategórii sa vieme dostať aj ku všetkým špecifickým funkciám ohľadom nášho účtu. Aby to však nebolo zbytočne zložité, tak všetky špecifické funkcie ku ktorým sa treba prihlasovať sú koncentrované vpravo hore pri zelenom tlačítku ,,LOGIN,,.
V kategórii SOFTWARE nájdete aj kompletnú užívateľskú príručku (TWS User's quide) v dvoch verziách: PDF a Online. Výhodou PDF verzie je, že sa dá vytlačiť. Výhodou online verzie je, že je neustále doplňovaná o nové prvky a informácie (updaty). V tej istej sekcii nájdete aj demo-video TWS a v ,,Interactive tours,, si môžete pozrieť krátke videoprezentácie ohľadom obchodného softvéru.


2./ MOŽNOSTI OBCHODOVANIA

U IB sa dá obchodovať nasledujúcimi spôsobmi:

A. WEB TRADER je spôsob, kedy sa napojíte na server IB a nakupujete a predávate cez jednoduché webové rozhranie (HTML).Tento spôsob je veľmi ľahký, vlastne len zadáte titul akcie, počet akcii a cenu za ktorú chcete nakúpiť (predať) a pošlete príkaz brokerovi. Nevýhodou je, že postrádate pravú atmosféru burzy a nevidíte ako funguje trh.

B. TWS BROWSER-BASED (TWS = Trader WorkStation = pracovná stanica obchodníka) je spôsob pri ktorom sa napojíte na brokera a obchodujete cez softvér, ktorý je uložený na serveri brokera. Výhodou je, že broker má vždy tú najposlednejšiu verziu. Nevýhodou je, že má menej funkcií, prvkov a nastavení.

C. TWS STANDALONE je obchodovanie cez vlastný, samostatný (stand-alone) obchodný softvér, ktorý si od IB stiahnete do svojeho počítača a po napojení na IB od nich beriete aktuálne dáta. Obchodný softvér je v tomto prípade uložený vo vašom PC a od IB ho pravidelne môžete updatovať a upgradovať. Výhodou je, že môžete využívať všetky prvky a funkcie softvéru a mať v ňom vlastné
nastavenia, portfólia a pod.

D. OBCHODOVANIE CEZ TRETIU STRANU. Je to možnosť, pri ktorej môžete obchodovať cez iný špecializovaný softvér, ale zostávate prepojený na IB (dáta prichádzajú od IB, sú spracované vo vašom softvéri a spolu z vašími pokynmi odchádzajú do IB). Najviac rozšírené sú aplikácie s grafmi a indikátormi technickej analýzy – napr. Medved Quote Tracker, eSignal, Tahoe Charts a pod.
Podrobný zoznam nájdete na hlavnej stránke, v kategórii SOFTWARE - Third-party Tools. Táto možnosť je vhodná pre pokročilých obchodníkov a nebudem ju rozoberať podrobnejšie.

Odporúčanie : WebTrader je spôsob, ktorý je vhodný k občasným nákupom a predajom, pasívnemu investovaniu, alebo k práci v cudzom prostredí (napr. internet klube). Ak sa chcete venovať serióznemu obchodovaniu a vychutnať si atmosféru burzy, tak používajte TWS. Browserovú TWS môžete používať z hociktorého PC, ale nie je to komplexné riešenie. Najvýhodnejšia je jednoznačne Standalone TWS verzia. ktorú máte vo vlastnom počítači a po odkliknutí na ikonu desktopu sa len nalogujete k IB. Nové verzie a updaty sa vykonávajú manuálne, ale zvládne ich aj úplny začiatočník, lebo sú tak automatizované, že k celému procesu treba len niekoľko súhlasných odkliknutí.
Softvér IB je navrhnutý tak, aby vyhovoval širokej komunite obchodníkov: od úplných začiatočníkov až po profesionálov.

Postup ,,krok za krokom,, ako sa dostať k jednotlivým spôsobom:

A. WEB TRADING.
Na hlavnej stránke je úplne vpravo hore zelené tlačítko ,,LOGIN,,. Vedľa neho je šípka - klikneme na ňu a potom odklikneme voľbu ,,WebTrader,, a následne tlačítko ,,LOGIN,,(druhá možnosť je dostať sa do WebTradera cez kategóriu SOFTWARE). Zadáme meno a heslo sme vo WebTraderi. Objaví sa nám pohľad na trh (Market View), kde vidíme ceny niektorých futurít a akcií. Tento pohľad môžeme meniť cez tlačítko ,,Edit Market View,, kde si môžeme pozrieť posledné aktuálne ceny toho, čo nás zaujíma. Cez ,,Orders,, (príkazy) zadávame pokyny brokerovi, čo a koľko má kúpiť, alebo predať. V tejto kolónke vidíme aj pokyny, ktoré ešte neboli realizované a máme možnosť ich zmeniť, alebo zrušiť. V kolónke ,,Executions,, si môžeme pozrieť ,,vykonané pokyny,, a v kolónke ,,Account,, stav na účte. Ak sme v účte, je tam možnosť vidieť, čo práve držíme (,,equity,,) a takisto odtiaľ môžeme otvoriť, alebo zavrieť pozície ( tlačítko ,,positions,,).

B. BROWSER TWS.
Na hlavnej stránke je úplne vpravo hore zelené tlačítko ,,LOGIN,,. Vedľa neho je šípka - klikneme na ňu a potom odklikneme voľbu ,,TWS,, Od tejto chvíle všetko začne prebiehať automaticky (sťahuje sa TWS do pamäte vášho počítača, ktorý ju bude využívať pokiaľ vy budete pripojený) až pokiaľ sa na monitore objaví Login aplikácia, kde zadáte meno a heslo. Druhá možnosť ako sa dostať do Browser TWS je cez kategóriu SOFTWARE (viď postup ako stiahnúť Standalone TWS).
Poznámka: Ak to robíte úplne prvýkrát a nefunguje Vám to, skúste sa najprv prihlásiť do Account Managementu. Je to ten istý postup, len nezvolíte ,,Web Trader, ani ,,TWS,, ale ,,Account Management. Potom by už mal fungovať prístup aj z hlavnej stránky.

C. STANDALONE TWS.
Vlastný softvér si stiahnete nasledovne: na zelenom paneli hore v strede je kategória ,,SOFTWARE,,. Ak sa jej dotknete kurzorom otvoria sa vám podkategórie. Vás zaujíma ,,Trader Workstation,, a jej oddelenie ,,Software,, na ktoré klikneme. Objavia sa nám tri možnosti: Zhora IB TWS Browser based: to tej som už písal (môžete sa do nej napojiť aj odtiaľ). Druhá je IB TWS Browser Based Beta - je to beta verzia, ktorá sa práve testuje (stav na prelome 2005/2006), ale je ju možné už používať. A tretia je IB TWS (čo znamená, že je to stand-alone = samostatná verzia na stiahnutie do vašeho PC. Sú tam tlačidlá na stiahnutie vo verziách Windows, Mac a Unix. Takže stiahnete si tú, ktorú potrebujete. Pritom je dôležité, aby ste mali vo vašom PC primeranú verziu Java softvéru. Ak máte starú verziu Javy, treba ju updatovať. Dá sa to cez IB pri sťahovaní TWS, alebo priamo zo stránky http://www.java.com" onclick="window.open(this.href);return false;. Keď je Java v poriadku, prebehne i stiahnutie TWS v poriadku a po inštalácii sa vám na desktope vytvorí TWS ikona. Po jej odkliknutí chvíľu počkáte, objaví sa Login aplikácia do ktorej zadáte užívateľské meno a heslo. Znova chvíľu počkáte, kým prebehne spojenie s IB a otvorí sa Vám aplikácia TWS. Ak máte problémy dospieť do jeto fázy, treba to všetko odinštalovať a zopakovať. Najčastejší problém býva v súvislosti s tým, že vaše PC nemá primeraný Java softvér (jeho stiahnutie je zadarmo).


3./ AKO REÁLNE OBCHODOVAŤ.

Pre úplných začiatočníkov opíšem ako môžu používať základnú aplikáciu TWS. Tak ako sa Vám otvorí, keď sa prvýkrát nalogujete do TWS.
Celkom hore je niekoľko kategórii ako FILE,PAGE,TICKER,ORDER... a pod nimi tlačidlá ako ORDER, TRANSMIT,CANCEL,ACCOUNT... atď.


To všetko slúži na nastavenie a prístup k jednotlivým funkciám a možnostiam. Zatial Vám to netreba až na výnimky, ku ktorým sa dostanem pozdejšie.
Pod tým je Rapid Order Entry, čo je formulár na rýchle zadávanie pokynov (ten chýba pri browser-based TWS). Ak nemáte Rapid Order Entry, choďte do PAGE menu (vľavo hore) a pri voľbe Rapid Order Entry odkliknite ,,Show,,. Odkliknutím ,,Hide,, ju znova môžete skryť.
Zbytok priestoru TWS až po spodok tvoria vodorovne usporiadané riadky a zvislé kolónky.




Do jednotlivých riadkov si najprv potrebujete zadať finančné inštrumenty s ktorými chcete obchodovať, alebo ktoré chcete pozorovať.

Najvhodnejšie je zadať si niekoľko inštrumentov, ktoré reprezentujú celkovú situáciu na trhu a potom tie s ktorými chcete v daný deň obchodovať. Pozdejšie si môžete vytvoriť niekoľko vlastných portfólii (cez PAGE menu vľavo hore – create Portfolio Page) a mať ich uložených v pameti.
Možnosť vytvárať portfólia je veľmi užitočná funkcia. Umožní Vám oddeliť jednotlivé skupiny na osobitných stránkach (napr. americké akcie od európskych, deriváty od cenných papierov, sektory trhu a pod. Na PENDING stránke (prednastavená) vidíte všetky aktívne pokyny, čakajúce na realizáciu.
Ja osobne vždy sledujem aspoň futures hlavných indexov USA + ropu, zlato a dolár. Pod tieto si nahadzujem akcie, ktoré som si vybral k obchodovaniu, alebo k pozorovaniu na daný deň. Ostatné portfólia, ktoré nepotrebujem v real time dátach si nezadávam do TWS, ale ich sledujem na inom internetovom serveri.

Pokračujme na konkrétnom príklade:

Napríklad chceme vidieť akcie Microsoftu. Titul (ticker,symbol) Microsoftu je MSFT a tak dáme MSFT do jedného z riadkov v kolónke pod nápisom ,,UNDERLYING,, ( = názov podkladového aktíva, alebo cenného papiera). Potvrdíme to cez ENTER (alebo TAB) a automaticky sa nám objavia voľby o aký inštrument máme záujem. Keďže hneď prvá voľba je ,,STOCK,, (akcia), tak potvrdíme cez ENTER a hneď sa nám objavia ďalšie možnosti. Pri akciách je to nasmerovanie príkazu, čiže tzv. routing a pri futures je to dalšia špecifikácia kontraktu. Pri akciách nám stačí potvrdiť ,,SMART,, riadok a pokyn sa bude smerovať automaticky. Po potvrdení tejto poslednej voľby sa nám v riadku objavia živé burzové dáta pre akciu MSFT. V jednotlivých kolónkach uvidíme:
Bid Price = cena ponuky = najlepšia nákupná cena, ktorú práve ponúkajú potenciálni kupci. Je to zároveň aj cena za ktorú viete danú akciu ihneď predať ak ju vlastníte. No a pre tých, čo vedia ako
sa otvára pozícia na pokles je to cena, za ktorú sa dá ihneď otvoriť short sell pozícia.
Bid Size je množstvo akcií (vždy v stovkách) ktoré pri Bid price je ochota nakúpiť.
Ask Price = cena dopytu = najlepšia cena za ktorú je v tom momente na trhu ochota danú akciu predať. Je to zároveň aj cena za ktorú viete danú akciu ihneď nakúpiť.
Ask Size je množstvo akcií (v stovkách) k predaju pri danej predajnej cene .
Last Price je cena za ktorú sa uskutočnil posledný obchod.
Change je zmena oproti cene pri ktorej zavrela burza v predchádzajúci deň. Kliknutím na Change ju môžete vyjadrovať v %, alebo v cenovom rozdiele.
Last Size je množstvo akcií pri poslednom obchode.
Tieto kolónky sú v TWS prednastavené. Pozdejšie si môžete urobiť vlastné nastavenie.

Poďme k základom obchodovania:

Rozhodneme sa kúpiť 100 akcií MSFT. Máme niekoľko možností. Tie najkomplikovanejšie sú vypísať príkaz pre brokera cez ,,ORDER TICKET,, v kolónke ORDER ( tlačítka vľavo hore ). Ďaľšou z možností je vypísať RAPID ORDER ENTRY, kde po odklinutí ,,BUY,, alebo ,,SELL,, sa príkaz aktivuje. Je to tam pomerne jasné a jednoduché. Zadáte symbol akcie (ticker), počet akcií, cenu a odkliknete BUY (kúpiť), alebo SELL (predať). Ak ste úplný začiatočník, môžete si to pár krát vyskúšať, kým získate prvé skúseností. Ak vám to vyhovuje, môžete pri tom určitý čas aj zostať. Je to na Vás.

Najvhodnejšia cesta ako obchodovať cez TWS je zadávať príkazy priamo do riadka.
Ak kliknete priamo na ASK cenu, tak sa vám automaticky vygeneruje príkaz na BUY (kúpu).
Ak kliknete priamo na BID cenu, tak sa vám vygeneruje príkaz na SELL (predaj).
Tieto príkazy ešte nie sú aktívne. Ak sa pomýlite, tak to môžete jednoducho zmeniť na opačný pokyn tak, že kliknete na políčko BUY alebo SELL a pokyn zmeníte na opačný. Prednastavenie TWS je také, že sa vám vygeneruje limitný(LMT) príkaz na kúpu, alebo predaj 100 akcií za poslednú najlepšiu cenu a tento príkaz platí jeden deň (DAY). Na burze sa vždy kótuje minimálne 100 ks akcií (jeden lot), ale to neznamená, že musíte obchodovať v stovkách (lotoch). Nemusíte. Môžete nakúpiť, alebo predať hocijaké množstvo akcií, čiže aj 50 kusov, 20kusov, 10kusov alebo len 4kusy, či len 1 kus.
Počet akcií si upravíte priamo v riadku a danej kolónke. Iba do nej kliknite a množstvo sa dá zmeniť. Môžete ju zmeniť priamo, alebo na nej podržte kurzor a objavia sa možnosti (na zvislom konci je možnosť ,,market,, - trhová cena). Limit príkaz sa prezentuje symbolom LMT. Limit príkaz znamená, že nemôžete kúpiť, alebo predať za horšiu cenu než ste práve zadali. Ak kliknete na symbol LMT otvoria sa Vám možnosti zmeniť tento limit príkaz na iné:
MKT (market = kúpa za aktuálnu cenu na trhu)
STP (stop - hranica, kde sa vám aktivuje príkaz buy, alebo sell za market cenu)
STP LMT (stop limit – hranica, kde sa vám aktivuje príkaz buy, alebo sell za limit cenu).
MIT a LIT (market if touched a limit if touched) sú príkazy, ktoré nie je potrebné používať začiatočníkom. Fungujú podobne ako STP, sú aktivované pri určitej cene (trigger) a potom sa realizujú buď za market (MIT), alebo za limit (LIT).
Ako začiatočníkom Vám radím používať hlavne limit (LMT) príkazy a ihneď od začiatku sa naučiť zadávať stopky (STP). Tu sa na chvílu zastavím, aby som Vám to vysvetlil bližšie, lebo práve tu vzniká mnoho nedorozumení a chýb.
Vysvetlíme si to na príklade MSFT.
To sa napríklad práve kótuje pri cene presne 26$. My ho chceme nakúpiť, ale nechceme dať viac ako 25,95$. Zadáme teda LMT order na nákup pri cene 25,95. Keď sa tam cena dostane, tak vtedy sa nákup zrealizuje. Za horšiu cenu nikdy, len za lepšiu. Ak by napríklad cena naraz prudko poklesla z 26$ na 25,80$ tak sa nám nakúpi za 25,80$.
Ale keď sa bude MSFT v ten deň držať nad cenou 25,95$ ,tak sa nám vôbec nekúpi, lebo je to horšie ako náš limit. Keďže Microsoft je veľká firma a na trhu sa tieto akcie obchodujú stále, tak hovoríme, že akcia je likvidná (hocikedy ju vieme nakúpiť, alebo predať) a málo volatilná (nie sú veľké výkyvy ceny). Keď sa rozhodneme takúto akciu nakúpiť ihneď za aktuálnu cenu, tak môžeme použiť market order (MKT). Pri MSFT máme veľkú záruku, že pri obrovskej likvidite bude cena temer rovnaká ako sa práve kótuje. Lenže na market ordery si treba dať aj pozor. Keby ste kupovali menej likvidnú a viac volatilnú akciu, tak sa môže stať, že sa vám cena nákupu zrealizuje pri väčšej odchýlke, ktorá sa vám memusí páčiť (napríklad sa práve v tom okamihu vypredá aktuálna bid price a pokyn sa zrealizuje za ďalšiu trhovú, ale ovela nižšiu cenu). Na živej burze (napríklad Nyse) sú akcie v rukách maklérov a tam môže k takej odchýlke dôjsť ešte ľahšie. Maklér je síce povinný predať vám za najlepšiu cenu, ale nespoliehajte sa na to. Burza profituje z rozdielu medzi nákupom a predajom. Takisto si všimnite aká neflexibilná je kotácia zo živej burzy.
Ďalšou možnosťou je, že sa MSFT rozhodneme nakúpiť pri vyššej cene. Pre nováčika je tento fakt úplne nepochopiteľný, ale ubezpečujem vás, že aj tak sa v praxi reálne obchoduje. Napríklad si obchodník pomocou technickej analýzy určí, že chce nakúpiť MSFT až keď prekročí cenu 27$. A tak použije pokyn BUY Stop (STP) príkaz a cenu zadá na 27$. A keď sa cena MSFT dostane na túto hranicu, tak jemu sa aktivuje príkaz BUY za market price a MSFT sa nakúpi za trhovú cenu. Ak sa nechceme spoliehať na trhovú cenu, tak môžeme zadať BUY STP LMT (buy stop limit), teda na stop cene sa nám aktivuje pokyn na kúpu za vopred stanovenú limitnú cenu.

Teraz príklady na pokyny, keď akciu MSFT už máme na účte a chceme ju predať:
Príklad: Kúpili sme MSFT po 26$ a chceme ju predať po 27$ (vybrať zisk). Dáme príkaz SELL LMT a cenu 27$. Vtedy sa nám MSFT predá len za cenu 27$, alebo lepšiu. To je ideálny stav po ktorom túži každý obchodník. Pozrime sa na negatívny scénar.
Predstavme si, že máme smolu a cena MSFT nestúpa, ale klesá. Dostávame sa do straty.
Ak sme práve pri počítači, môžeme MSFT predať za trhovú (SELL MKT), alebo limitnú cenu (SELL LMT) a to kedy sa nám zachce. Ale aj keď nie sme pri tom, tak môžeme dopredu zadať pokyn k predaju, ktorý sa automaticky zrealizuje a chráni nás pred vysokou stratou. Hovoríme tomu ,,zastaviť stratu,, (stop loss) alebo ,,zadať stopku,, a následne predať na stopke,,. Takýto pokyn sa zadáva ihneď po nákupe, alebo sa môže pridať k nákupnému príkazu ešte pred realizáciou nákupu. Zadáva sa order STP SELL a cena sa zadáva pod nákupnou cenou. Keď sa na trhu zrealizuje obchod na tejto cene, tak sa nám aktivuje pokyn na predaj za trhovú cenu (STP SELL). Ak nechceme risknúť trhovú cenu, môžeme zadať pokyn na predaj za limitnú cenu (STP LMT SELL). Je to presne to isté ako pri nákupných pokynoch, len my nenakupujeme, ale predávame.
Pri správnom obchodovaní by sme mali mať vždy stanovenú hranicu pre zastavenie straty.
Ako som už písal - ešte pred nákupom sa môžeme chrániť pred rizikom straty a to tým, že k nákupnému príkazu pripojíme STP order. Stačí, keď pred aktiváciou príkazu klikneme pravou myškou do hociktorého políčka príkazového riadku a využijeme voľbu ,,ATTACH,, teda ,,pripoj,, a zvolíme možnosť AUTO STOP, ktorá reprezentuje STP príkaz. Ten sa nám automaticky aktivuje po nákupe.
Ak zvolíte AUTO TRAILING STOP tak máte možnosť pripojiť trailing stop (posúvnu stopku) a ak zvolíte
BRACKET ORDERS, tak môžete pripojiť obojstranný príkaz, teda taký ktorý vám pri poklese ceny realizuje stratu, alebo pri raste ceny vyberie zisk. Tieto posledné dve príkazy bližšie vysvetlím v osobitnej sekcii ,,typy príkazov,,.

Teraz prejdime k informáciám ohľadom časovej platnosti, zrušeniu, aktivácii a deaktivácii pokynov.
V kolónke na začiatku riadku vám svieti DAY - to znamená, že príkaz sa vygeneroval a je platný iba jeden deň. Ak kliknete na DAY otvorí sa vám možnosť zmeniť to na GTC. GTC znamená ,,Good Till Canceled,, čiže ,,platný až do zrušenia,,.
Ak chcete vygenerovaný príkaz zrušiť, tak pravou myškou kliknite do hociktorého políčka príkazového riadku a odkliknete ,,CANCEL,,.
Order aktivujete, teda odošlete ku brokerovi cez príkaz TRANSMIT ( = odoslať). V riadku vidíte špeciálne políčko s písmenom ,,T,, ktoré stačí odkliknúť. Alebo kliknete pravou myškou na príkazový riadok a použite voľbu ,,transmit,,.
Pozor, ak odkliknete ,,transmit,, dávate pokyn brokerovi k realizácii obchodu za vami určených podmienok. Ak ste zadali podmienky, ktoré vyhovujú k realizácii obchodu, tak obchod sa uskutoční okamžite t.j v zlomkoch sekundy ! Ak ku obchodu ešte nedošlo (napríklad kvôli cene) vygeneruje sa vám v riadku automaticky políčko s písmenom ,,C,, čo znamená CANCEL. Ak ho odkliknete, príkaz sa zruší. Pri pravom kliku do hociktorého políčka príkazového riadku si všimnite, že okrem ,,transmit,, a ,,cancel,, tam je aj možnosť ,,DEACTIVATE,,. Kliknutím na ,,deactivate,, príkaz prestane byť aktívny, ale na rozdiel od ,,cancel,, vám z riadku nezmizne, teda môžete ho môžete opätovne aktivovať cez ,,transmit,,.
Ak máte príkaz už aktívny (odoslaný) a chcete ho zmeniť, môžete to urobiť hocikedy. Po zmene v príslušnom políčku (napr. zmeníte cenu) sa v riadku opätovne vytvára tlačidlo ,,T,, a to znamená, že príkaz treba znova odoslať brokerovi. Ináč až do zrušenia platí pôvodný. Čiže každá zmena sa potvrdzuje opätovným zaslaním príkazu. Broker si za zmeny neúčtuje žiadne poplatky.

Všimnite si, že keď pravou myškou kliknete na MSFT (v kolónke ,,Underlying,), tak sa vám otvorí niekoľko možností. Hneď prvá: ,,TRADE,, znamená, že aj odtiaľ môžete generovať BUY alebo SELL príkazy, alebo order ticket. Úplným začiatočníkom odporúčam generovať prvé pokyny na kúpu, alebo predaj práve odtiaľ. Je to pohodlné a nemôžete sa pomýliť. Pri klikaní na BID alebo ASK cenu sa totiž začiatočníci zvyknú pomýliť a miesto toho, aby to opravili, tak si to často ani nevšimnú.
Takisto si treba dávať pozor na to, že základné nastavenie TWS obsahuje automaticky príkaz na 100 kusov akcií. Najčastejšie za začiatočník pomýli tak, že kúpi napríklad 50ks akcií, ale pri predaji sa ukvapí a predá 100ks. Ak sa to realizuje, tak sa mu pôvodných 50ks akcií predá, ale zároveň sa mu otvorí short sell pozícia (na pokles) pre ďalších 50 akcií (v riadku to vidno ako -50 akcií). Tie musí znova kúpiť ak chce pozíciu zlikvidovať. Takto musí urobiť ďalší obchod, čo ho stojí poplatky, daytrejdy a riziko straty.
Takýmto omylom treba predchádzať. Naučte sa opakovane skontrolovať pokyn pred zaslaním, alebo môžete zmeniť prednastavenie TWS tak, aby sa při zatváraní pozície v riadku objavil ten istý počet akcií (configure - order - order defaults - use closing position size if possible - apply - ok).
Takisto si môžete zmeniť prednastavenie, aby sa Vám automaticky updatovala limit cena (Order – Update Limit Prices.). Nie je to nutné, ale môže to byť nápomocné.
Pokračujme ohľadom ďaľších možností, ktoré dostanete ak pravou myškou (rightclick) kliknete na titul v kolónke ,,underlying,,:
ROW znamená riadok.
CLEAR znamená vyčistiť, vyprázdniť.
CANCEL znamená zrušiť, INSERT vsunúť.
Jednotlivé riadky teda môžete meniť, rušiť, alebo presúvať (na presun podržte kurzor v kliku a ťahajte ticker kam potrebujete).
TOOLS (nástroje) obsahujú:
Book Trader - je aplikácia v ktorej sa dá obchodovať jediným klikom na aktuálnu cenu. Neodporúčam to začiatočníkom.
Option Trader - je aplikácia špecializovaná na obchodovanie s opciami. Opcie sú finančné deriváty, ktoré takisto nie sú vhodné pre začiatočníkov. Pre tých, čo sa opciám predsa len venujú, umožňuje IB zadávať pokyny na základe ceny, alebo volatility.
Level II sú špecifické dáta s Nasdaqu, ktoré sa dajú u IB predplatiť za 20$ mesačne. Kým normálne vidíte len najlepšie ceny (Level I), pri Level II vidíte všetky úrovne ponuky a dopytu od jednotlivých marketmakerov. Máte tak lepší prehľad o likvidite na trhu. Podobne funguje pre Nyse tzv. Nyse open book, čo stojí 50$ mesačne.
Začiatočníci si tieto dáta nepotrebujú predplácať. Na začiatok stačí pozorovať tzv. market depth (hĺbka trhu) s ponuky v TOOLS. Pozdejšie ak sa budete venovať daytradingu, tak je namieste predplatiť si aj Level II, alebo Nyse Book.
ANALYSIS (analýza, rozbor) obsahuje možnosti pozrieť si java grafy (dynamické), historické grafy a základné fundamenty a údaje o cennom papieri, prípadne v podrobnejšie informácie o kontraktoch futurít.


4./ POHĽAD NA ÚČET A SPRÁVA ÚČTU:

Ďalšiu katégóriu, ktorú budete k obchodovaniu potrebovať je pohľad a správa vášho účtu. Pri obchodovaní sa používa tlačítko vľavo hore: ,,ACCOUNT,, Ak ho stlačíte dostanete sa k pohľadu na komplexný stav na Vašom účte:



Vľavo hore je stav na účte (Balance). Z kolóniek, ktoré tam vidíte sú najdôležitejšie:
Net Liquidation: celkový stav na vašom účte.
SMA = ukazovateľ, ktorý sa nesmie dostať do mínusových hodnôt 10 minút pred zavretím burzy (v USA zavierajú oficiálne o 22,00 nášho času). Sledujte to vtedy ak nakupujete na pôžičku od brokera.
Broker znižuje limit pôžičky na držanie cez noc (overnight) a ak tento limit nenapĺňate 10 min. pred zavretím búrz (close), tak vám broker niektoré pozície uzatvorí ! .
Buying Power: Kúpna sila. Obyčajne štvornásobok vášho stavu na účte intraday ( počas obchodného dňa) a dvojnásobok na overnight (počas noci). Vyjadruje vaše možnosti, čo sa týka úveru od brokera. Hovorí sa tomu obchodovanie na páku 1:4, alebo 1:2 ak by ste využili všetky prostriedky.
Securities GPV = celková hodnota otvorených pozícii ....t.j. za koľko máte nakúpené cenné papiere.
Available Funds = voľné prostriedky
Leverage = páka. Podľa nej ihneď vidíte, či idete na úver a koľko. Hodnota ,,0,, je , keď nemáte otvorenú žiadnu pozíciu. Hodnota ,,1,, keby ste mali otvorené za všetky vlastné peniaze.
Hodnota nad 1 ukazuje, koľko máte na úver. Napr. 1,25 znamená, že ste použili 100% vaších peňazí + 25% od brokera. Hodnota 2 = 100% vaších + rovnaké množstvo na úver. Na overnight môžete použiť páku do 2 a intraday do 4. Odporúčam vám však naštudovať si pozorne ako obchodovanie na úver funguje, hlavne ako sa vypočítavá margin, keď ide obchod proti vám. V opačnom prípade vás môžu straty nepríjemne prekvapiť, ba za istých okolností sa môžete u brokera aj zadĺžiť.

Vpravo hore vidíte ,,Margin Requirements and Trading Limits,, = požiadavky na úver a limity na obchodovanie. Treba si uvedomíť, že ak máte margin účet, tak vaše peniaze slúžia ako záloha a zábezpeka na základe ktorej Vám broker umožňuje obchodovať a brať si úver. Ak by ste nemali margin účet, ale len cash účet (cash = hotovosť), tak by ste po každom obchode museli čakať 2-3 dni, kým by sa obchod vysporiadal a vaše peniaze by sa znova objavili na vašom účte. Pri margin účte teda neide len o obchodovanie na úver (to nemusíte využívať), ale hlavne o to, že vám broker vysporiadáva obchody ihneď, čím vám umožnuje obchodovať bez časového obmedzenia.
Zároveň platí, že iba pri margin účte môžete otvárať short obchody (na pokles) a obchody s derivátmi (futures, opcie).
Initial Margin = povinná finančná rezerva pre otvorenie obchodu na úver, alebo short pozície.
Maintenance Margin = povinná rezerva pre udržanie margin pozície.
CURRENT znamená ,,bežný,, čiže počas ,,trading hours,, a OVERNIGHT znamená cez noc, respektíve v čase mimo ,,trading hours,,.
Day Trades Left = zostatok denných obchodov (daytrades, DT). Vysvetlím to podrobne, lebo viem, že začiatočníci s tým majú problémy.
Účty nad 25 000$ majú v tejto kolónke napísané ,,unlimited,, a znamená to, že môžu robiť neobmedzené množstvo DT. Takýto stav sa nazýva ,,pattern daytrading,, a je to ustanovené legislatívne a teda platí pre všetkých brokerov fungujúcich na trhu USA.
Účty pod 25 000$ majú obmedzenie počtu denných obchodov na 3 DT za 5 obchodných dní.
Daytrade znamená obchod, ktorý otvoríte a zároveň uzavriete v ten istý obchodný deň. Takže, keď začínate máte tam stav 3 3 3 3 3. Po prvom daytrade (DT) sa stav zmení na 2 2 2 2 2, čo znamená, že 5 dní máte limit len 2 DT. Každý jeden DT sa obnoví až po piatich dňoch. Takže zajtra tam budete mať stav: 2 2 2 2 3 a pozajtra 2 2 2 3 3. Takže napríklad, ak pozajtra urobíte ďalší DT tak sa stav zmení na 1 1 1 2 2 a ak pridáte ešte jeden DT, tak stav bude 0 0 0 1 1 . Nula znamená, že nemôžete otvoriť žiadny obchod, iba zavrieť už otvorené. Takže v danom prípade to bude znamenať, že 3 dni Vám nedovolia otvoriť žiadny obchod, potom budete mať 2 dni limit 1 DT a až potom (keď neurobíte ďaľší DT) sa stav znova zmení na 3 3 3 3 3.
Upozornenie: Ak nie ste pattern daytrader (účet nad 25 tisíc), tak si dávajte veľký pozor na stopky a margin trading. Ak otvoríte v jeden deň viac pozícii a v ten istý deň sa Vám uzavrú na stopke znamená to odpočet daytrejdov. Ak prekročíte margin, ktorý sa znižuje z intraday na overnight (2:1) posledných 10 minút pred uzavretím obchodného dňa, tak vám automaticky uzavrú niektoré pozície (nepotrebujú váš súhlas), čo tiež môže znamená odpočet DT. Ak takýmto spôsobom prekročíte limit 3DT/5 dní tak Vám zablokujú obchodovanie a musíte to riešiť cez customer service.

Okrem stavu na vašom účte (balance) a požiadaviek na úver (margin requirements) vidíte v strede viacriadkovú Market Value = trhovú hodnotu Vášho účtu. Celkom na konci je Realized PNL, čo znamená realizovaný zisk, alebo strata počas daného dňa. V riadkoch vidíte rozdelenie Vášho účtu na meny v ktorých obchodujete. Ak ste urobili nejaké obchody v inej mene, tak tam máte aj riadok s príslušnou menou. Ak máte účet v USD a neurobili ste obchod v inej mene, tak tam máte dva riadky: BASE a USD ( Base = vaša základná mena v ktorej je vedený účet a USD znamená, koľko z účtu je v US dolároch. Ked napríklad kúpite a predáte niečo v Eurách, tak vám tam naskočí zisk alebo strata v EUR. Ak tam máte zisk v EUR a tie eurá nepotrebujete, tak ich môžete zameniť späť na USD cez IB zmenáreň (IDEAL). Čiže vy tie eurá predáte a zisk sa Vám premení na USD. Ak však máte stratu v EUR, tak im musíte tie Eurá vrátiť, tým, že cez zmenáreň IDEAL tie Eurá nakúpite a tým vám ubudne z účtu mena v USD, ale zmizne mínusová hodnota v EUR.
Pri začatí obchodu v inej mene, než je vaša základná sa zmenárensky proces robí automaticky. Po ukončení obchodu je zmena financií na vašom rozhodnutí. Pokial tam máte prostriedky vo viacerých menách, stále to budete vidieť v týchto riadkoch.
Poznámka: zmenáreň IDEAL sa používa a zadáva ako finančný nástroj. Napr. EUR ktoré trejdujeme ako futures v USD môžeme cez nástroj IDEAL nakupovať a predávať ako valutu.

Spodný oddiel pri pohľade na Váš účet sa nazýva PORTFOLIO. V ňom vidíte, ktoré pozície máte momentálne otvorené a ak máte zakliknuté políčko ,,Show zero positions rows = ukáž aj nulové pozície,, tak aj uzavreté pozície za posledný obchodný deň. Tam vidíte aj či ste v zisku, alebo strate na otvorených (unrealized P&L), či uzavretých pozíciách (realized P&L).

Toľko k pohľadu na účet ak sme v TWS. Ak práve neobchodujeme, ale chceme sa podívať na stav účtu, tak to urobíme cez tzv. ACCOUNT MANAGEMENT zo základnej stránky IB.
V pravom hornom rohu, tam, kde sa napájame na Web Trader, alebo do browser-based TWS sú voľby ako ,,Account Management,, ,,Statements,, a pod. Z ,,Account Managementu,, sa vieme dostať do všetkých funkcií a oddelení, teda aj do Statements (výpisov), Deposits (vkladov), Withdrawals (výberov) a pod. V praxi budeme používať hlavne Account management a Statements (tie sa nazývajú tiež ako Report Management). Ak klikneme na jednu, či druhú voľbu, vždy sa nám otvorí Login aplikácia a ďalej sa dostaneme až po zadaní mena a hesla.
Na základnej stránke Account Managementu si všimnite nasledujúce voľby:
Vľavo hore je Customer Service (Služba zákazníkom) a niekoľko ikon. Odtiaľ môžete riešiť svoje problémy cez podporu IB. Za pozornosť stojí ikonka ,,CHAT,, cez ktorú sa môžete dostať do živého online kontaktu s pracovníkom IB, ktorý vám vie okamžite pomôcť. Nezabudnite na túto možnosť hlavne v prípade, ak urobíte nejakú chybu a chcete ju okamžite reklamovať (napr. ak odkliknete jasne chybný obchod, ktorým si spôsobíte stratu! ). K tomu sa ešte vrátim.
Pod nápisom Customer Service sú kategórie Account Administration (administratívne údaje), Funds Management (správa financií), Report Management (výpisy a hlásenia), Trading Access (prístup pri obchodovaní) a User Management (užívateľský prístup – heslo a email).
V praxi budete asi najčastejšie používať výpisy (Statements). Nezabudnite, že sa k nim môžete dostať nielen cez Account Management, ale aj priamo cez Statements z hlavnej stránky IB.
Ak otvoríte ,,Statements,, máte možnosť si prehliadnúť 4 kategórie a to v rôznych formátoch a časových kategóriách:
1. Trade Confirmations (RealTime) = obchodné potvrdenia – aktuálne – týkajú sa konkrétneho obchodného dňa.
2. Daily Statements – denné výpisy z účtu, z históriou do 45 dní
3. Monthly Statements – mesačné výpisy (objavujú sa až po niekoľkých týždňoch po ukončení mesiaca)
4. Yearly Statements – ročné výpisy.


5./ POMOC A SLUŽBA ZÁKAZNÍKOM: (Help & Customer service).

1. Prístup z TWS: vpravo hore cez tlačítko HELP. Otvoria sa vám rôzne možnosti online pomoci, alebo priamého kontaktu na customer service.
2. Prístup z account managementu (správy účtu) – spomínal som to pri správe účtu.
3. Prístup zo základnej stránky IB: vpravo hore je kategória HELP & CONTACTS.

Ak hľadáte len informáciu, tak si ju najľahšie nájdete cez SEARCH okienko vpravo hore na hlavnej stránke IB. Do okienka s nápisom ,,type website search text,, napíšte, čo hľadáte a IB vám to nájde. Nedávno pribudla aj SITE MAP – obsahovo prehľadná a užitočná mapa stránky.
Ak ste práve v TWS, tak použite HELP menu.
Ak potrebujete priamy kontakt, tak využite Customer Service. Z pracovníkmi IB môžete komunikovať cez email, chat, alebo telefonicky. Časovo nenáročné problémy vybavíte cez email. Možete použiť ich vlastnú email aplikáciu, alebo im emailovať na help@interactivebrokers.com. Na odpoveď si treba počkať spravidla niekoľko hodín až 1 deň.
Na rýchle riešenie problémov Vám odporúčam tzv. Chat Assistance. Kto rozpráva cudzím jazykom plynule, môže telefonovať, ale aj chatom sa dajú pohodlne vyriešiť problémy ak sa viete vyjadriť písomne. Do chatu s pracovníkom IB sa dostanete cez account management (tlačítko CHAT vľavo hore). Ak práve trejdujete, chodte do account managementu cez HELP, ináč z hlavnej stránky. Ak máte obavy zo živej komunikácie - otázky a informácie si môžete pripraviť dopredu a do chatu ich potom zkopírovať.

Túto formu komunikácie Vám odporúčam zvlášť pri reklamáciách. Ak sa Vám stane, že urobíte fatálnu chybu, ktorá Vás dostane do finančnej straty, pokúste sa to riešiť s IB pracovníkmi čo najrýchlejšie (do pol hodiny). Nevzdávajte sa – nečinnosťou vždy môžete len stratiť. Aktivitou máte nádej na nápravu. Predpisy okolo obchodovania chránia práva klienta a pracovníci IB sú ochotní vyriešiť každý mylný a nespravodlivý obchod. Ja osobne mám v riešení problémov cez chat u IB veľmi pozitívne skúsenosti a musím pochváliť, že customer service sa u IB veľmi zlepšil.

6./ ĎAĽŠIE VYBRANÉ INFORMÁCIE.

Farby v TWS.

Stav príkazov sa v aplikácii TWS prezentuje farebne.
Zelená farba znamená, že pokyn je aktívny.
Červená, že je zrušený a za chvílu zmizne z obrazovky.
Fialová, že ešte nie je zrušený (typické, keď zrušíte pokyn na ,,živú,, burzu ako Nyse a Amex).
Tmavomodrá a hnedá, že pokyn je prijatý, sedí v systéme, ale čaká na aktiváciu (napr. stop order, alebo pripojený order).
Bledomodrá: pokyn zaslaný, ale nepotvrdený.
Sivá (šedá): order ste ešte neposlali.

Čo znamenajú nadpisy v jednotlivých kolónkách:

poznámka:
niektoré som už vysvetlil a niektoré nenájdete v základnom nastavení TWS, ale si ich viete nastaviť.

Underlying = názov cenného papiera, alebo podkladového aktíva pre derivát
Exch = Exchange, čiže burza kde daným pokynom nasmerujete daný finančný nástroj
Description = ,,opis,charakteristika,, je bližší popis, finančný nástroj (napr. akcia, alebo opcia MSFT...)
Position/Time in Force = pozícia t.j koľko máte daných akcií, kontraktov a pod. (keď už máte pozíciu otvorenú) a Time in force znamená ako dlho order platí...napr. DAY = platí jeden deň, GTC - platí do zrušenia.
P&L = Profit & Loss = zisk alebo strata. Môže byť unrealized (nerealizovaná), alebo realized (realizovaná)...v tomto políčku vidíte ako sa vyvíja zisk, alebo strata, resp. aký zisk/stratu ste na danom inštrumente v daný deň už realizovali.
Low, High - najnižšia, najvyššia cena doteraz
Volume = denný objem (počet zobchodovaných akcií v stovkách)

Aké typy príkazov poznáme:

IB poskytuje širokú paletu príkazov, približne 40 špecifických typov. O tých hlavných som už písal, takže ďalej len informatívne o vybraných príkazoch:
All or None (AON) sa aktivuje len vtedy, ak je schopný sa celý realizovať (nemôže sa teda stať, že sa realizuje len časť z požadovaného množstva).
Immediate or Cancel (IOC) - čo sa okamžite nezrealizuje, to sa okamžite zruší.
Good Till Date (GTD) – platí do určitého dátumu (kým v ten deň nezavrie burza).
Good After Time (GAT) – platí od určitého dátumu a času ktorý dopredu nastavíme.
Fill or Kill Orders (FOK) – order sa buď zrealizuje, alebo sa sám zruší.
Auction Order (AUC) je príkaz, ktorý sa snaží realizovať pri vypočítanej open cene a to, čo sa nezrealizuje sa zmení na limit.
Basket orders (basket = kôš) sú hromadné pokyny, kde viac individuálnych príkazov vieme poslať ako jeden pokyn.
Bracket orders sú také, kde máte zadaný príkaz na výber zisku, ale aj na zastavenie straty. Je to teda príkaz zložený z dvoch príkazov, ktorý vás chráni pred stratou, ale umožní aj výber zisku.
Conditional (podmienkový) sa aktivuje, alebo zruší za vopred stanovených podmienok a kritérii.
OCA (One Cancels All) = jeden zruší ostatné. Je to taký, že zadáme viac príkazov a keď sa naplní jeden z nich, tak sa ostatné zrušia.
Trailing Stop (TRAIL) – je príkaz, ktorý sleduje trhovú cenu a aktivuje sa pri spätnom pohybe vo vzdialenosti, ktorú vopred nastavíme. Je to vlastne automaticky posuvná stopka, ktorú môžeme použiť aj na predaj, aj na nákup. U IB tento order môžme vytvoriť samostatne, alebo ho pripojiť k limit orderu, tak ako som to spomínal pri fixnom STP SELL ordere. Ak ho teda pripojíme k limit orderu na nákup (pravý klik – attach – auto trailing stop) tak sa nám po nákupe ihneď aktivuje posuvná stopka, ktorá nás chráni pred stratou.
Discretionary order je limitný príkaz v ktorom limit nie je presná cenová hranica, ale cenové pásmo.
Hidden – je skrytý. Je aktívny, ale nevidno ho (možnosť zadať len do Islandu).
Scale order umožňuje vytvoriť sériu limitných príkazov podľa pohybu ceny.

Nastavenia a možnosti TWS:

Pre zjednodušenie úkonov sa dajú nastaviť tzv. Hot Keys (horúce klávesy) - to je také nastavenie, aby sa jediným kliknutím na určitú klávesu realizovalo naraz viac úkonov.
Všetky nastavenia u IB nájdete podrobne opísané v spomínanej ,,užívateľskej príručke (TWS User's quide). Spolu ide o viac ako 100 strán písaného textu, takže to tu nemôžem podrobnejšie opisovať. Pre nastavovanie TWS sa používajú tlačítka hore, hlavne menu ,,CONFIGURE,, a ,,PAGE,,. Dá sa nastaviť všetko, od vzhľadu každej aplikácie a okna až po najpodrobnejšiu funkciu, či monitoring obchodných aktivít.
IB vám umožňuje aj veľmi slušné možnosti analýzy a to technickej (TA), fundamentálnej (FA) a risk analýzy. V tejto oblasti sa v poslednej dobe IB veľmi zdokonalil, povedal by som dokonca, že dosahuje úroveň full service brokera pri deep discount cenách. Napríklad pri TA prezentujú 3 typy dynamických java grafov, 16 technických indikátorov, market scanning a TICK &TRIN. Risk analýza zahrňuje portfólia, opcie a monitoring marginu. FA je užitočne komplexná, s takými informáciami ako odhady ziskov, správami, insiderami, finančnými výkazmi a hláseniami SEC.

Špekulácie na pokles (Short selling):

U IB sa short selling začína orderom SELL v príkazovom riadku, alebo orderom SELL SHORT v príkazovom formulári (order ticket). Ukončenie obchodu sa robí cez BUY.
Nie všetky akcie sa dajú shortovať. Je možné pozrieť sa na zoznam tzv.shortovateľných akcií (shortable stocks), alebo zadať príkaz na otvorenie výhodnej short pozície a keď akcia nie je povolená, tak vás systém na to ihneď upozorní.
Mnoho začiatočníkov nevie o možnosti otvárania pozícii na pokles, alebo príliš tomu nerozumie. V newsletteri vysvetlil Richard short selling tak pekne, že pokladám za užitočné to tu skopírovať:

,,Spekulování na pokles se provádí opačným postupem než spekulování na vzestup. Běžný postup spočívá v tom něco koupit, a to pak následně se ziskem prodat. Při shortování je prvotním příkazem, který obchodník zadá, a vstoupí tak do obchodu prodej cenného papíru, posledním příkazem, který zadá k ukončení obchodu, pak zpětný nákup stejného množství stejného cenného papíru. Zisk z celé transakce je pak logicky roven rozdílu mezi prodejní (vyšší) cenou a zpětnou nákupní (nižší) cenou. Ale jak je možné zahájit obchod prodejem něčeho, co jako obchodník vůbec nevlastníte?

Obchodník, který má zájem o spekulaci na pokles, si nejdříve vypůjčí od svého brokera příslušné množství cenného papíru, které pak prodá. Broker sám obstará tyto akcie tak, že si je vypůjčí od jiného svého zákazníka, který je vlastní, nebo je zapůjčí žadateli ze svých vlastních zásob. Toto vzájemné "vypůjčování" funguje plně automaticky pomocí elektronických systémů, a není proto nutné se s celým procesem významněji zatěžovat..
Přesto se na to nelze 100% spolehnout. Někdy se totiž stane, že žádaná akcie není "na skladě", vytoužený obchod tedy vůbec nelze provést. Každý seriózní broker ovšem každý den uveřejňuje seznam akcií, které nejsou k dispozici pro zapůjčení.

Za zapůjčení akcií pro short obchody se platí brokerovi úrok ze zapůjčení. Podrobnosti o přesné výši sdělí vždy konkrétní broker na vyžádání nebo je uvádí na svých internetových stránkách (např. pro výše uvedeného brokera a dolarový účet je to sazba LIBOR +1,5 %, tedy k dnešnímu dni celkem 4,05 %).
Zejména při spekulaci na pokles velice záleží na výběru kvalitního brokera, u dobrého brokera máte vyšší šanci, že seženete akcie pro své short obchody. Musíte u něj mít navíc založen tzv. maržový účet (margin account), jelikož pouze na tomto účtu je dovoleno provádět výpůjčky.

Prodeje na krátko jsou na amerických akciových trzích ztíženy ještě jednou regulativní podmínkou, ta technicky definuje, jak může být vstup do short obchodu (tedy příslušný prodej) proveden. V angličtině se nazývá "uptick rule" a u akcií obchodovaných na NYSE znamená situaci, kdy je poslední obchod realizován za cenu vyšší než obchod bezprostředně předcházející. U akcií obchodovaných na burze Nasdaq je tímto uptickem myšlena změna na straně poptávky (bid). Prodej na krátko lze u akcií podle současných pravidel provést pouze v případě, že před vstupem do obchodu došlo k naplnění upticku.

Tyto obchody jsou často mnohem atraktivnější než obchody počítající s růstem ceny. Nezapomínejme totiž na psychologii masy. Emoce vedoucí k vyprodávání akcií, a tím následně k poklesu jejich ceny, totiž bývají blíže strachu až panice. A tyto negativní emoce jsou mnohem silnější než emoce pozitivní, vedoucí k nakupování akcií, a tudíž k vzestupu jejich cen. Pády cen akcií tak bývají rychlejší a silnější než jejich vzestupy. Obchody se spekulací na pokles proto dávají šanci k rychlejším a větším ziskům.

Tento typ obchodování s sebou nese i zvýšené riziko, které vysoký potenciál zisků vyvažuje. Každý, kdo spekuluje na pokles, si musí uvědomit, že riziko obchodu na krátko je téměř neomezené, neboť cena cenného papíru může začít růst prakticky k jakékoliv hodnotě. To je opakem k obecnému riziku u obchodu počítajícího se vzestupem ceny, neboť cena nemůže reálně spadnou níže než na nulu. Při rozhodování o obchodech s prodejem na krátko je tedy nutné být velmi obezřetný a připravit si technické instrumenty pro omezení rizika ztráty.

Obchodní strategie na pokles mají své výhody i nevýhody a mají značný potenciál zisků, ale i vysoké riziko. Před tím, než se do obchodů na krátko pustíte, měli byste předem strategii i techniku takového obchodování důkladně nastudovat. Dobře zvládnutá technika spojená se zkušeností se tak může stát silnou zbraní v arzenálu burzovního obchodníka, kterou rozhodně stojí za to využívat.,,


Obchodovanie futures:

Prednosťou IB je, že Vám umožňuje obchodovať mnoho finančných nástrojov z jedného účtu.
Veľmi populárne sú tzv. emini, minikontrakty futures, ktoré sú cenovo prijateľné pre širokú verejnosť.
Futures sú termínované kontrakty s pevnou expiráciou, ktorých podkladovým aktívom
sú skutočné indexy, akcie, komodity, úrokové miery, či meny. Keďže ide o deriváty a nie priamo o cenné papiere nevzťahuje sa na nich pravidlo 3DT/ 5 dní. Takže aj keď máte účet pod 25 000$, môžete ich obchodovať unlimited. Stačí mať margin účet kde je suma nad 2000$. Pri futures však ide o relatívne vysokú páku, preto prízvukujem, že si treba dobre naštudovať princípy margin obchodovania. Tu je stručná tabuľka požiadaviek na intraday margin u IB (koľko peňazí musíte mať na otvorenie a udržanie pozície počas obchodného dňa). Požiadavky na overnight margin sú vždy dvojnásobne vyššie.

Intraday Initial (Intraday Maintenance) v $ na 1 kontrakt

Dow Jones: YM = 1219 (975)
S&P 500: ES = 1969 (1575)
Nasdaq 100: NQ = 1875 (1500)
Russel 2000: ER2 = 1688 (1350)
Nemecký DAX: FDAX = 5875 (4700)
Euro forex: EUR = 1418 (1050)
Euro emini: E7 = 709 (525)
Euro - CZK (cross rate): ECK = 1013 (750)
Cz koruna: CZK = 1890 (1400)
Zlato: YG = 203 (150)
Ropa (US): QM = 844 (625)

S futures sa obchoduje tak isto ako s akciami. Do riadku si zadáte symbol – futures – burzu a špecifikáciu kontraktu (doba expirácie). Napríklad u futures indexov je najlikvidnejšia a teda aj najpoužívanejšia najbližšia štvrťročná expirácia: marec, jún, september a december.
Obchoduje sa na long (rast ceny), alebo na na short (pokles ceny) bez obmedzení. Môžete otvárať a zatvárať pozície, kedy sa vám zachce - až do dátumu expirácie. Páka je vysoká, dá sa rýchlo realizovať vysoký zisk, ale aj padnúť do hrozivej straty. Príklady na zisk/stratu pri obchodovaní 1 kontraktu: YM: 5$ na 1 bod, NQ: 20$ na 1 bod, ES: 50$ na 1 bod, QM: 500$ na 1$ zmeny ceny.
Tak ako pri obchodovaní s akciami, aj pri futures si broker účtuje poplatky. Pri futures ide tzv. round trip (RT) poplatok (spolu nákup+predaj). Ten je u IB pri indexových eminách okolo 4,80$ (teda 2,40$ za nákup a 2,40$ za predaj).


7./ ZÁVER


Pár slov na záver:

Obchodovanie je vysokokvalifikovaná činnosť. Keby bolo zarábanie na burzách jednoduché, živilo by sa tým spústa ľudí. Realita je však taká, že obchodovaním sa živí len hŕstka ľudí a je ich oveľa menej než lekárov, právnikov, inžinierov a podobne – teda povolaní, kde potrebujete roky štúdia a praxe, kým sa stanete profesionálom. Viac ako 90% začinajúcich obchodníkov na burzách prerába. Tento fakt si treba uvedomiť a mať neustále na pameti.
Nepíšem o tom preto, aby som vás od obchodovania odradil. Práve naopak. Chcem Vás len varovať, že ak sa do obchodovania s reálnymi peniazmi pustíte bez prípravy, vzdelania a skúseností, tak vás pozdejšie môžu odradiť nepríjemné finančné straty.
Úplným začiatočníkom preto odporúčam najprv obchodovanie na papieri , čiže Paper Trading.
IB umožňuje zriadenie špeciálneho Paper Trading účtu všetkým, ktorí majú už majú založený reálny účet. Zakladá sa cez Account Management a podrobnosti nájdete na stránke IB v sekcii SOFTWARE.

Pre tých, čo už majú potrebné vedomosti a skúseností a papertrading im to potvrdzuje, mám opačnú radu. Neváhajte začať naživo. Neodkladajte to a dôverujte si!
Začnite vždy len s peniazmi, ktoré si môžete dovoliť utratiť. Je to dôležité pre psychiku a na to, aby ste boli zdravo agresívny a verili svojím rozhodnutiam. Strach a nedôvera vás zablokujú.
Pre začiatočníkov je typické, že sa nevedia zmieriť so stratami a nedokážu ich včas zastaviť. Ba často ich ešte prehĺbujú ďalším posilňovaním stratových pozícii. Ak sa predsa len dostanú do zisku, tak ich ovládne strach, že o neho prídu a predávajú priskoro. Namiesto maximalizácie ziskov a minimálizácie strát zvyknú začiatočníci produkovať malé zisky a veľké straty.
Ďalšou vlastnosťou, ktorá začiatočníkom spravidla chýba je trpezlivosť. Nemajú trpezlivosť čakať na príležitosti. Obchodujú priveľa, majú pocit, že peniaze musia neustále pracovať. Vstupujú do primnohých obchodov, často zbytočných, ktoré nielenže zvyšujú riziko straty, ale aj vyčerpávajú účet poplatkami.
Obchodovanie je o vyhľadávaní príležitostí pri ktorých je pravdepodobnosť zisku vyššia ako pravdepodobnosť straty. Keď sa k tomu pridá minimalizácia strát a maximalizácia ziskov, prichádza úspech.
Nezabudnite teda na obchodný plán a risk a money manažment. Je to o tom. Len to nie je také ľahké, keď vám chýbajú vedomosti a trpezlivosť. Preto je vhodné začať pomaly, najlepšie papertradingom, potom investingom, pokračovať swing trejdingom a až tak prejsť na denné obchodovanie (daytrading), alebo futures. Musíte objaviť aj sám-seba a štýl, ktorý vám vyhovuje.
Úspech prichádza pomaly, ale vždy príde tam, kde je vôľa, energia a trpezlivosť. Miera úspechu býva zvyčajne priamoúmerná vynaloženému času a úsiliu. Hovorí sa, že trading je remeslo ako každé iné. Súhlasím s tým len do tej miery, že každý má šancu dospieť k tomu, aby bol dlhodobo ziskový. Aká bude výška odmeny, to závisí aj od vášho talentu a intelektu. V tom zmysle považujem trejding nielen za remeslo, ale aj za vedu a umenie. Vedu, kde v spleti mnohých riešení môžete nájsť svoje vlastné know-how, ktoré vám prinesie nadpriemerný zisk. A umenie, v ktorom vaše unikátne schopnosti a intuícia Vás môžu dostať vyššie – nad úroveň obyčajného remesla.
Sú remeselníci a sú majstri. Veľa šťastia.




Užitočné IB Linky a odkazy:

Založenie PaperTrading účtu:
http://www.interactivebrokers.com/en/so ... entity=llc" onclick="window.open(this.href);return false;
Zoznam búrz a zmenáreň IB:
http://www.interactivebrokers.com/en/tr ... entity=llc" onclick="window.open(this.href);return false;
Zoznam búrz a ECN pre akcie:
http://www.interactivebrokers.com/en/tr ... entity=llc" onclick="window.open(this.href);return false;
Zoznam búrz pre futures:
http://www.interactivebrokers.com/en/tr ... entity=llc" onclick="window.open(this.href);return false;
Dáta a poplatky:
http://www.interactivebrokers.com/en/ac ... entity=llc" onclick="window.open(this.href);return false;
Shortovateľné akcie:
http://www.interactivebrokers.com/en/tr ... entity=llc" onclick="window.open(this.href);return false;
Zoznam príkazov u IB:
http://www.interactivebrokers.com/en/tr ... entity=llc" onclick="window.open(this.href);return false;
Užívateľská príručka pre TWS (TWS User's Guide)
http://www.interactivebrokers.com/en/so ... entity=llc" onclick="window.open(this.href);return false;
Obchodovanie cez mobil:
http://www.interactivebrokers.com/en/so ... Trader.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Základné info o emini futures:
http://www.interactivebrokers.com/en/ge ... Review.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Zoznam futures a margin požiadavky:
http://www.interactivebrokers.com/en/tr ... entity=llc" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa marco »

juggler - diky, urcite to onedlho popozeram
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa radvan »

filip: nechces z toho spravit clanok ?
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa Biosko »

Heh no tiez si budem musiet prejst podla Jugglerovej prirocku pre IB trading na IB. Lebo som si chcel trochu vyskusat trading s tymto brokerom a to TWS mi prislo najmenej intuitivne zo vsetkych platforiem ktore som doteraz skusal. A to ich uz bolo dost.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1401 times

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

radvan napísal:filip: nechces z toho spravit clanok ?
Filip by s toho mohol urobiť biznis. Vravel som mu to už dávno, ale vtedy nejak nereflektoval.

Ako?

Tú príručku treba updatovať, vylepšiť. Ja to mám vo worde aj s pár obrázkami. Ja myslím, že sa z toho dá spraviť vhodná príručka pre začiatočníkov. Potom tú príručku môže Filip:

1: buď zavesiť do Magazínu
2: bud urobiť samostané vlákno s priručkou a diskusiou
3: alebo ju posielat mailom tomu, kto si založí účet cez Filipa.

Založiť si účet cez Filipa by znamenalo tolko, že Filip sa zaregistruje u IB do referral programu , že pomáha novým klientom a každý nový klient by pri zakladaní účtu uviedol Filipové referral číslo. A Filip by mal istý čas provízie od IB...myslím, že do výšky 200 USD na klienta. Klienta to nestojí nič... Ja myslím, že každý nový klient to urobí rád, ked nájde na tejto stránke pomoc pri zakladaní účtu, návod, odpovede na otázky a iné info...

Samozrejme, treba urobiť aj návod ako si založiť účet. ten už je niekde na webe zadara, len ho stačí skopčiť.

Všetci tu všetko majú zadara a platí to broker. Takže takto by si Filip mohol privyrobiť na chod stránky a spraviť z nej konečne No 1.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa Rado »

Pokiaľ ja viem, tak dostaneš 200$ ako zľavu na poplatkoch. Už som to raz spravil, ale priznám sa, že som nekontroloval, či mi skutočne tých 200$ aj odpočítali.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1401 times

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rado napísal:Pokiaľ ja viem, tak dostaneš 200$ ako zľavu na poplatkoch. Už som to raz spravil, ale priznám sa, že som nekontroloval, či mi skutočne tých 200$ aj odpočítali.
Dostaneš províziu z poplatkov klienta, nie zľavu na vlastné poplatky.

Pozrel som sa a teraz je to tak, že IB sa s tebou podelí o 30% poplatkov z účtu klienta...až do výšky 200 USD.
Dlhé roky to bolo tak, že Ti pridelili referral čislo a to potenciálny klient uviedol do formulára pri zakladaní účtu.

Teraz by sa musel potenciálny klient prihlásiť Tebe a ty by mu poslal pozvánku cez IB ( uviedol jeho email ).

Nie je to už bohviečo, ale ešte stále sa to dá využiť.

Ja som zakladal účty minimálne 20 ľudom a nevedel som to využiť. Lebo k účtu na firmu alebo advisor účtu to IB nedáva. A paradoxom je, že za celé tie roky som nenašiel človeka, ktorému by som tie referral peniaze venoval zadarmo! Aj Filipovi som to núkal, len sa nepametám prečo to nevyužil.


Details

Individual IB customers can earn fees by referring clients to IB via the Trader Referral Program. US-based customers can earn a flat fee of $200 for each referred person who maintains an active IB account for one year. Non-US customers4 can earn 30% of commissions for the referred account up to $200 per referral. Refer as many friends as you can and receive a bonus for each referral.

To participate, log into Account Management and access Trader Referral from the Manage Account menu. Enter the name and email address of a friend and IB will send them an electronic invitation to open an account.

Payout Rules

Payouts to referring customers in the United States are subject to the following rule:

Each referred client must maintain a balance of at least $10,000 USD for one year.


Payouts to referring customers outside of the U.S. are subject to the following rules:

For each referral, IB will pay 30% of commissions up to $200.00.
The first payment of $100.00 will be sent when the referred account reaches $333.34 in commissions.
The second payment of $100.00 will be sent when the referred account reaches $666.67 in commissions.
You are eligible to receive the referral bonus for up to one year from the opening of a referred account when the commission minimums listed above are met
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa Rado »

Tak to asi znova zmenili. V každom prípade, by to mohlo ako doplnok Filipovi pomôcť. Minimálne ako odmena za námahu.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vtedy som ešte nemal IB ucet. Teraz mam a nikto mi to nenukal :--)))

Nejaky clanok z toho mozem urobit. Obrazky som si nachystal aj pri mojej registracii. Problem je, ze ja moc IB nepouzivam. Cize to tak dokladne nepoznam. Viem si nejaky clanok vymylsiet na zaklade podkladov inych, ale to je take .... :-)

Ale nieco vymyslim
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa Hawk »

Daj to urobit tomu studakovi co si ho hladal ak si ho nasiel.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1401 times

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Stačí, keď Ti to updatuje niekto od nás. Kto používa IB a vyzná sa. Ja na to nemám energiu a trpezlivosť. Ten základ je tam dobrý. Pre začiatočníkov určite prínosný.

Kto sa na to podujme, venujem mu autorstvo. Zaberie to nejaký čas, ale pri písaní sa človek aj čosi naučí.

Minule , keď som to zbežne čítal predtým než som to tu dal, tak ma tiež zaujala jedna vec, ktorá mi určite vylepší trading...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa filip glasa »

díky, niečo s tým vymyslím.
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa marco »

ja vam s tymto nepomozem, ale budem sa tesit na vysledok :wink:
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
elfsix
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2013 3:20 pm

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa elfsix »

ďakujem. Článok veľa objasnil.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatky investovania - čo robiť?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Do textov o Interactive Brokers pribudol reklamny odkaz.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"