Zaciatok Investovania/Sporenia

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
puma08
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 29 01, 2013 1:39 pm

Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa puma08 »

Dobry den,

Som 24 rocny absolvent, ktory sa pred polrokom zamestnal a zacinam rozmyslat nad nejakym sporenim pripadne investovanim urcitej ciastky penazi napr. mesacne aby som si zabezpecil nieco na buducnost. Napr na byvanie, alebo na kupu auta. Co to som uz na tomto fore precital, ale to vacsinou starsie diskusie tak neviem co je z toho dnes aktualne a vyhodne.
Hned pri nastupe som si zriadil Stavebko, tak by som sa chcel opytat co okrem toho este odporucate.

Vidim, ze je Vas tu vela ktori sa naozaj rozumiete a prispievate uz dlhe roky. Chcel by som sa opytat co by ste mi odporucili :) Po pripade co by taky normalny clovek, co zarobi nejakych 750 v cistom podla Vas mal mat zriadene ? :) Este viac na telo by mozno bola otazka: co mate vy a osvedcilo sa vam to :wink:

Nemam ziadne specificke poziadavky, len by som chcel vediet ake produkty by ste mi odporucali, aby som nemal zbytocne vela penazi povalujucich sa mi na ucte, ktore by som rozmarne utratil :D
Dakujem za rady
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa Rado »

Ja by som ti radil držať svoje príjmy nad výdajmi a starať sa o osobné cashflow. Keď nasporíš väčšiu sumu napr. 6 čistých mesačných príjmov, tak potom môžeš hľadať do čoho investovať. To, že nad tým rozmýšľaš je veľká výhoda. Väčšina nerobí ani to. Na webe nájdeš veľa spôsobov. Isto si nájdeš niečo, čo ti bude vyhovovať. S malou sumou je možno zaujímavý aj žltymelon, ktorý teraz Filip testuje. Na skúsenosti to nebude zlé. Ťažko sa mi radí, keď si už na svojich 24 veľmi nepamätám. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa rmaly »

Mozno si priadne prestuduj aj starsie temy tu na fore. Ide z velkej casti aj o to, co planujes (a kedy) - cestovanie, auto, rodina, dom atd.
Ale urcite by som pocuval radu od Rada :) a zacal setrit. Ked nasetris tak na polrocne - rocne vydaje, tak sa poisti (mozno to sprav aj v opacnom poradi). Potom kludne setri na auto ci byt (cash sa ti vzdy zide).
Ak vies aj nieco poriadne robit, tak sa pusti do podnikania (tam moze "investovat" kolko len chces)
puma08
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 29 01, 2013 1:39 pm

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa puma08 »

Ja len aby som nieco nezameskal :) Ludia okolo mna maju Zivotne poistky/ Investicne Zivotne poistky, fondy na predcasne splatenie hypoteky atd. atd. Ci by som si aj ja nieco take nemal zriadit. Ale neviem nevidia sa mi tieto produkty nejako oslnivo vyhodne, okrem vyhody delenia penazi hned ako ti dojdu (a tym ich neminies).
Samozrejme, ze by som raz chcel dom v okoli rakuskych hranic, ale pochybujem, ze taku ciastku nasporim z vyplat :D To by som musel nieco podedit :mrgreen:
Ale ten ZltyMelon ma celkom zaujal...myslite, ze sa tam da realne si prilepist niekolko sto eur rocne ?
Dakujem
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa peter977 »

Rado Ti radí správne, urob si rezervu aspoň na 6 mesiacov a až potom investuj.
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa Rado »

puma08 napísal: Ale ten ZltyMelon ma celkom zaujal...myslite, ze sa tam da realne si prilepist niekolko sto eur rocne ?
Myslím si, že nie, ale je to dobrá škola. Podstatné je, že si to celé spravuješ sám a nie niekto anonymný vo fonde. Asi som nedocenil ten projekt. Pre niekoho ako ty je to podľa mňa super. Životné poistenie by som si nedal, ak nemáš rodinu a niekoho, kto je na tebe závislý. A hlavne je to poistenie a nie sporenie. Často sa to zamieňa, že je to dva v jednom, ale je to len marketing.
Ak sú ľudia v tvojom okolí zainvestovaní, tak to neznamená, že urobili dobre. Rozmýšľaš, že by si staval dom a pri takom dome budeš zvažovať veľa vecí. Podobne by si mal postupovať aj pri investovaní. Mám skúsenosť, že vidina zisku robí z ľudí tupcov, ktorí sa rozhodnú dať svoje peniaze okamžite z vrecka von, ale keď idú kupovať vec, ktorá im nič neprinesie skôr len ďalšie výdaje, tak špekulujú dni, týždne aj viac. (napr. kúpa auta) Radšej postupuj stále rovnako bez ohľadu na konečný efekt na tvoju peňaženku. Držím ti palce.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
puma08
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 29 01, 2013 1:39 pm

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa puma08 »

No dobre teda a ked nasporim tych 6 cistych prijmov tak co s tym potom ? :)
Nejaky Pioneer ? :D
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa Rado »

Dovtedy by som študoval a hľadal príležitosti. Na pôžičky ti stačí 250€ a s tým môžeš začať hneď. Nie je to veľká suma na riskovanie, tak ak ju aj stratíš, nebude ti chýbať. Školné za skúsenosti primerané. Ak sa ti bude dariť, tak aj zarobíš.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa filip glasa »

pioneer ne. ked uz, tak radsej aiwa alebo telefunken :-)

ked si nasporis 6 mesacne zivotne minimum (6 mesacny plat), tak si to das na sporiaci ucet. Alebo s tym vyplati kreditku, alebo nieco take :D
Ked budes mat vsetky dlhy vyplatenie, 6x zivotne minimum na sporiacom ucte, tak si otvor druhy sporiaci ucet a tam si mesacne spor.
A ked uvidis dobru prilezitost, tak si ju z toho druheho uctu kupis
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa Biosko »

No hlavne tie volne leziace peniaze co najskor presun na sporaci ucet aby lezali aspon za 2% pa. napr v zune alebo v mbank alebo v axe?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa Rado »

Filip, súhlas a ako vyzerá ten zltymelon pre takých ako je puma? Nebolo by to vhodné na začiatok?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa filip glasa »

pri zltom melone by sa mozno naucil pocitat vynos a vselijake zakutia poziciavania penazi - napriklad preco ked je priemerny vynos poziciek 10% ja som zarobil len 6% p.a. :D
To sa zide aj pri ostatnych investiciach - lebo tiez to tak casto klame, ze si clovek urobi len priemer vynosom na jednom titule ale nesleduje kapital cely
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

zaloz si sporenie do podielovych fondov. Je to jednoduche, lepsie ako IZP a to co maju ludia naokolo a mozno sa vdaka tomu trochu naucis ako funguju akcie. Ti co sporia iba na sporiace ucty a terminaky pri tom dost casto aj skoncia .. uz tak skoro nenajdu motivaciu hladat nieco vyhodnejsie.
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa peter977 »

peter.cmorej napísal:zaloz si sporenie do podielovych fondov. Je to jednoduche, lepsie ako IZP a to co maju ludia naokolo a mozno sa vdaka tomu trochu naucis ako funguju akcie. Ti co sporia iba na sporiace ucty a terminaky pri tom dost casto aj skoncia .. uz tak skoro nenajdu motivaciu hladat nieco vyhodnejsie.
Ako že nie? Prídu do banky a teta v banke ich hneď namotivuje na akciové fondy :D
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

a uz nikdy nebude chciet o investovani ani pocut :) alebo este lepsie .. zabali mu tie fondy do nejakeho pekneho IZP od partnerskej poistovne
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa incognito »

Treba postupovat pekne postupne :)

Najprv vyplatit drahe dlhy (kreditky, atd.).
Potom nasetrit 3-6 mes. platov (rezerva)
Nasledne stavebko (ja som stavebko pozitiv...)
Postupne malymi ciastkami (od 10€) pravidelne investovanie do akciovych pod. fondov...

Moj osobny postoj je este tam niekde napasovat poistenie trvalych nasledkov urazom a zavazne ochorenia, pripadne dlhodobu pPN-ku (PRIPADNE). Aj ked ako som si vsimol, co sa tyka poistenia, su tu dost pestre nazory :D
puma08
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 29 01, 2013 1:39 pm

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa puma08 »

Zaujimalo by ma co je to za magicka ciastka ten 6 nasobok zivotneho minima :) A preco to tak kazdy spomina :) Inak svoj ucet mam v banke ZUNO, takze si peniaze ukladam na sporiaci ucet to sa nebojte, zasa az taky laik niesom :D
Ale ten zltymelon nieje nejaka rizikova vec nie ? ked tam niekomu poziciam mala by to byt bezpecna forma investovania nie ? Je tam zabezpecene vymahanie a podobne veci ako pri normalnej pozicke, alebo sa mylim ?
puma08
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 29 01, 2013 1:39 pm

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa puma08 »

A dlhy nemam ziadne, ani ziadne nesplatene dlhy na kreditke :D Veciam okolo uverov som sa zatial uspesne vyhybal...
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa incognito »

Co sa tyka vyhybania dlhom, gratulujem :)

Preco 6 mes. prijmov? No ked sa da, ja odporucam aj 12. Ide to, ze ak by si napr. prisiel o zamestananie, do 6 mes. je mozne zohnat dalsie... ak by sa ti stal nejaky menej vazny uraz alebo choroba, nepotrebujes na to poistenie ale vies si to pokryt z toho. Niektore poistne plnenia trvalych nasledkov urazu su az po roku, takze aj tych 12 mes. je ok. Moze sa ti pokazit pracka, chladnicka, auto a ked mas rezervu, nemusis brat spotrebak...

Zaroven si pripraveny na prilezitosti (zaujimave podnikanie, prepad na financnych trhoch, atd).
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa Rado »

Vyzerá, že 6 je radova konštanta. :D Ja mám radšej rezervu 12 mesiacov. Kupuj veci, ktoré ti budú príjem navyšovať a nie znižovať. Poistenie to asi nebude to pravé orechové. Začni v malom s malým ROI, ktoré s pribúdajúcim kapitálom môžeš zväčšovať. Pôžičky sú rizikové, ale dostaneš viac ako na termínovanom vklade. Riziko je však vždy. Stratíš, tak či tak. Nedá sa investovať a byť len v pluse. Nikoho takého nepoznám.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa incognito »

Podla povahy prace (!) moze byt poistenie to co ti prijem zabezpeci v pripade urazov a chorob ;)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa Rado »

incognito napísal:Podla povahy prace (!) moze byt poistenie to co ti prijem zabezpeci v pripade urazov a chorob ;)
Ja to radšej risknem. Ak zoberiem ako mierku to, čo obchodujem ja, tak si myslím, že poisťovňa pracuje na úrovni druhej štandardnej deviácie a to znamená, že jej šance na úspech sú 96%. Z poistnej doby, tak riskujú štvrtinu času, že sa mi stane poistná udalosť. To je asi iba pri úrazoch. Smrť je možno až na úrovni tretej alebo štvrtej. Tam sú šance 99,7 resp. 99,99% v prospech poisťovne, čo by znamenalo, že poisťovňa riskuje 4% poistnej doby alebo ešte menej. Nemyslím, že to je dobrý obchod pre poisteného. Isto, ak nastane poistná udalosť a bude poisťovňa plniť, tak je to super byť poistený. Štatistická výhoda je však na strane poisťovne. Inak by to nebol ziskový biznis. :D Škoda, že som sa nevenoval poistnej matematike a štatistike viac, teraz by sa mi to zišlo.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa Biosko »

Rezerva priemerneho slovaka by mala byt 10 000 - 20 000 eur.
Takze povedzme ked mas 20 000 eur rezervu, mas kde byvat, mas pracu, kludne mozes zacat investovat.
Zalezi uz potom ako hlboko do toho chces ist, kolko casu tomu chces venovat a kolko sa chces ucit.
puma08
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 29 01, 2013 1:39 pm

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa puma08 »

S tou rezervou s vami suhlasim a urcite to teda spravim tak ako vravite. Len sa lahko povie, ze potom mozes investovat. Chcel by som byt taky macher, ze si ma taketo prilezitosti hladaju same :(
Chcel by som vediet ako a kde odhalim spravnu prilezitost.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa filip glasa »

budes skusat, urobis vela chyb a potom neskor uz budes vediet
puma08
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 29 01, 2013 1:39 pm

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa puma08 »

Mozno by som skusil na zaciatok ten ZltyMelon....aspon by som nieco sam robil s tymi peniazmi a nie len pozeral ako lezia na sporiacom ucte v ZUNE.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa filip glasa »

kludne si zanalyzuj nejake akcie na burze a skus nieco nakupit. Napriklad tu je dobra tema:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =10&t=4284" onclick="window.open(this.href);return false;
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

No neviem ci slovenska burza je to prave orechove. Este si bude mysliet, ze tak funguju vsetky burzy :) To uz mozno lepsie by spravil ak by si zalozil ucet u XTB .. kolko maju minimum ? 500 Eur ? ... a tam nakupoval tie CFD co maju na akcie .. teda ked sa chce hrat
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa filip glasa »

praveze slovenska burza je najlepsia skola. naucis sa tam vsetko a velmi dobre si tam uvedomis procesy ake prebiehaju na burze. A este k tomu v spomalenom rezime, takze mas cas si vsetko lepsie premysliet a uvedomit.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa Biosko »

S pakou a CFD prerobi zaciatocnik velmi rychlo a este bude bojovat aj s brokerom. Pretoze CFD broker nie je kamarat a ma velmi rad zaciatocnikov a ich peniaze. To uz potom radsej ucet niekde vo fiu alebo hockde kde moze akcie aj realne kupit bez paky.
puma08
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 29 01, 2013 1:39 pm

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa puma08 »

Neviem ci by som sa pustal do akcii :( Myslim, ze je to dost zlozita vec a ziada si to vela casu... aspon tak to vyzera pre laika
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa Biosko »

Niekde som cital ze akcie uspesne obchoduje aj kocur. V kazdom pripade mozes skusit aj indexy. Napr. sa budes vozit na S&P. Problem tam vsak vidim ze da namixovat aj lepsie portfolio. Takisto sa ti nemoze stat ze zrazu zarobis 200% co pri napr penny stocks alebo mensich firmach kludne ano.
Na ziaciatok si vsetko vyzedaju dost casu, potom ked sa do toho dostanes tak sa rozhodnes ci budes pasivnejsi investor alebo aktivnejsi trader. No na ziaciatok potrebujes prehlad o tom ako sa veci maju a ten zhltne cas. Prve kroky su najtahsie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

inak vsimate si, ze chalan vobec nechce tradovat a vy ho k tomu jemne tlacite ? :) to je to co som pred nedavnom pisal v inej teme: nie kazdy kto sem pride, ze chce investovat, chce byt/ moze byt traderom. Niekoho financny trh nezaujima, niekto na to nema bunky, niekto ma ine zamestnanie, ktore ho plne zahlcuje a ako konicek investovanie nechce. Najprv je treba zistit co ten clovek od investovania vobec ocakava a az potom mu radit. Inak su tie rady uplne zbytocne a mozu byt aj kontraproduktivne. Moze sa stat, ze zmateny odide a nakoniec si necha "fundovane" poradit od nejakeho pracovnika za prepazkou.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa kiikino »

vsak moze urobit aj slovensku klasiku - kupit byt na hypoteku a prenajimat ho
puma08
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 29 01, 2013 1:39 pm

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa puma08 »

Inac pri citani komentu od Petra Cmoreja som sa pousmial, lebo je to asi tak :D Nieze by som nechcel byt trader, ale myslim si ze na to nemam. Neviem ci by mi na to aj ostavalo dostatok casu popri zamestnani a inych veciach. V skutocnosti si ani neviem predstavit co vsetko to obnasa. Mozno, ze to az tak casovo narocne nieje, len treba prist na to ako a kde to mozem zrealizovat, ale ako hovori Peter nemyslim, ze by zo mna bol nejaky super trader :) Asi som mal skor na mysli pasivne investovanie ako aktivne, aj ked priznavam, ze veci okolo akcii ma dost zaujimaju (niezeby som im bohvie ako rozumel). Aj ked nevylucujem, ze by som si to v buducnosti skusil.
S tou hypotekou som tiez pocul, ze to robi kopa ludi, ale neviem ci je to az take ruzove ako to znie :)
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa peter977 »

peter.cmorej napísal:inak vsimate si, ze chalan vobec nechce tradovat a vy ho k tomu jemne tlacite ? :) to je to co som pred nedavnom pisal v inej teme: nie kazdy kto sem pride, ze chce investovat, chce byt/ moze byt traderom. Niekoho financny trh nezaujima, niekto na to nema bunky, niekto ma ine zamestnanie, ktore ho plne zahlcuje a ako konicek investovanie nechce. Najprv je treba zistit co ten clovek od investovania vobec ocakava a az potom mu radit. Inak su tie rady uplne zbytocne a mozu byt aj kontraproduktivne. Moze sa stat, ze zmateny odide a nakoniec si necha "fundovane" poradit od nejakeho pracovnika za prepazkou.
tomu sa hovorí profesionálna deformácia
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ma ju asi kazdy :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja netlacim k tradingu, ale k tomu kupit si podiel na podnikani nejakej firmy. Slovenska burza nie je o tradingu, ale cisto fundamentalna vec - ako ked si kupujes podiel v s.r.o. od suseda
je to skoro ako podnikanie

na zaciatok je celkom dobre aj nieco zbierat. Clovek sa pritom nauci aj financno/obchodne veci a este ho to aj potesi.
puma08
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 29 01, 2013 1:39 pm

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa puma08 »

Filip, tak tento nazor sa mi strasne paci, to ma dostalo :) Chcem to :D
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Zaciatok Investovania/Sporenia

Príspevok od používateľa peter977 »

Ja mám s.r.o. kúpiš aj môj podiel? :D
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"