Vecny Zaciatocnik

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
tobbie
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 09 12, 2010 1:09 pm

Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa tobbie »

Prajem Vam prijemny den,

Ako vela zaciatocnikov, aj ja som zacal svoju put na portali financnik.cz. Precital som si ich web stranku, forum a zakupil knihu.
Pri citani knihy, ktora bola pisala ano rozpravka starej matere, mi bolo jasne ze veci nie su take jednoduche. Ja som si veril, ze ked sa do toho
poriadne vlozim uspech pride. Zacal sa prvy rok studii trhov. Prve backesty, paper trady a nakoniec som si veril ze mam edge. Zalozil som si ucet u IB
s minimalnym vkladom 10 000 dolarov (7700e). Prvy prechod na live ma stal 1000eur. Tato strata bola sposobena tym ze moj system nebol bohvieaky,
Pracoval som teda dalsich 20 mesiacov na novom systeme. Po roku som sa opat pustil do live. Na live som zistil ze moj system - cakanie tyzden na obchod a potom strata/zisk
mi vobec nevyhovuje, zacal som teda upravovat system za behu atd. Vysledok strata 1000e. Na poplatkoch som prisiel o 200e. Na ucte mi zostalo 6500e.
Dokladne som zanalyloval moje chyby a rozhodnutia. Nasledne som si precital clanky od Jugglera a bolo to.

Jednoducho som zacal od konca a nemam na to aby so bojoval s najvacsimi mozgami nasej planety.

Rozhodol som sa ze zacnem od investingu, ale aspon aktivneho - je to dobry napad?

Doteraz som pouzival len TA typu ked ciarka prekrizi ciarku zdola nahor a pod. Nemam pocit tento druh systemov dava zaciatocnikovi realne edge, skor akysi falosny pocit istoty.
Celkom by ma zaujimalo ako backtestovat a papertradovat akcie. FA+TA sa na grafoch dost hlupo backtestuje a akcii je ohromne mnozstvo.
Na trhu ako TF napriklad to nebol problem. Jeden graf a ten som si prezrel za poslednych par rokov a nasledne backtestoval moje napady.

Dopredu Vam vsetkym dakujem za Vase napady, potrehy a pripomienky.
Cenim uz len to ze sa mi niekto ma chut venovat.
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa peter977 »

Moja skúsenosť je taká, že keď používaš "technickú analýzu" typu, keď čiarka prekríži čiarku alebo zmení farbu a urobí sa gulička... tak to nikdy fungovať nebude.

Ja považujem za technickú analýzu sviečkové formácie, prirodzené supporty, rezistencie, formácie grafov (trojuholníky, head&shoulders, V top atď.)
To ostatné sú len vyhodené peniaze a čas...

A k tomu, čo píšeš, že sa neoplatí bojovať s najväčšími mozgami planéty, to si dovolím tvrdiť, že fáma.
Žiadny obchodník, ktorý sa stal miliardárom neprekvital v inteligencií, nemal vyštudovanú kvantovú mechaniku, ani nebol najlepší matematik na svete.

V obchodovaní ide o to, identifikovať dlhodobý trend, lebo ten robia veľké zvieratá a zviesť sa na tom trende. Na nízkych Timeframoch máš minimálnu šancu na úspech ak obchoduješ také trhy ako forex, pretože bojuješ z HFT.

Musím uznať, že si ma prekvapil v tvrdení, že keď si prerobil, tak si 20 mesiacov vyvíjal novú stratégiu a potom si išiel do toho znovu.
Klobúk dole :wink:
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Istiach »

Ja mam taky pocit, ze kazdy co zacne na financnikovi, tak ma potom pocit, ze obchodovanie je o krizovani ciarociek
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa peter977 »

peter977 napísal:Moja skúsenosť je taká, že keď používaš "technickú analýzu" typu, keď čiarka prekríži čiarku alebo zmení farbu a urobí sa gulička... tak to nikdy fungovať nebude.

Ja považujem za technickú analýzu sviečkové formácie, prirodzené supporty, rezistencie, formácie grafov (trojuholníky, head&shoulders, V top atď.)
To ostatné sú len vyhodené peniaze a čas...

A k tomu, čo píšeš, že sa neoplatí bojovať s najväčšími mozgami planéty, to si dovolím tvrdiť, že je fáma.
Žiadny obchodník, ktorý sa stal miliardárom neprekvital v inteligencií, nemal vyštudovanú kvantovú mechaniku, ani nebol najlepší matematik na svete.

V obchodovaní ide o to, identifikovať dlhodobý trend, lebo ten robia veľké zvieratá a zviesť sa na tom trende. Na nízkych Timeframoch máš minimálnu šancu na úspech ak obchoduješ také trhy ako forex, pretože bojuješ z HFT.

Musím uznať, že si ma prekvapil v tvrdení, že keď si prerobil, tak si 20 mesiacov vyvíjal novú stratégiu a potom si išiel do toho znovu.
Klobúk dole :wink:
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa kiikino »

skoda ale backtest v tomto pripade nie je mozny
mozes skusit forwardtest alebo zacat obchodovat svoj nazor hned s real peniazmi ale s malymi objemami a prisnym money manazmentom
tu ide hlavne o to obchodovat vyssi time frame lebo obchodovat FA na nizkom TF znamena sediet cely den za PC
namiesto klasickych indikatorov mozes pouzit priceaction (hlavne S/R urovne, formacie) v kombinacii s FA a ak budes mat dobry odhad v umiestneni SL a TP mozes byt nakoniec uspesny
dalej ocakavat nejake mega zhodnotenie tiez nema zmysel
a este by si mohol spravit taku vec ze budes obchodovat iba par instrmentov - v podstate sa stanes odbornikom iba na konkretnu oblast - zopar akcii, indexov alebo cisto komodity a komoditne akcie, pripadne FX, alebo aj dlhopisy - to uz podla toho co teba bavi, v konecnom dosledku ale aj tak budes vzdy svedkom nejakych pohybov ktore si nebudes vediet vysvetlit
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15819
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1042 times
Been thanked: 1403 times

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ahoj Tobbie.

Úprimná spoveď. To sa cení.
Aj to sa cení, že bojuješ tri roky a baví Ťa to. Nepredrbal si veľa. Nedostal si sa do ,,blackoutu,, ...ked zúfalý trejder urobí ,,hop,alebo trop,, a začne nekontrolovane riskovať... Niečo v Tebe je ( snaha, entuziazmus, zodpovednosť..) a tu treba začať.

Nenašiel si zatial sám seba. Nenašiel si svoj edge. Nenašiel si zatiaľ svoje ,,know-how,, šité na tvoju psychiku....svoj unikátny systém. Všimni si, že všetci postupom času niekde zakotvia. Potom už nepotrebujú hľadať, len sa zdokonalovať. Prípadne vyvíjať substratégie.

Ty sa ešte hľadáš a treba hľadať ďalej. Prehodnoť to, čo si sa zatial naučil. Ked si dobrý v akciách, mal by si ostať pri nich. Zmeniť timeframe je dobrý nápad. V tom ťa chápem, že si začal od konca ...od daytradingu. Skúsil by som také niečo ako tu prezentujú Tillbur, Kávičkár, Canslimer... A hlavne...neponáhľaj sa. Daj si pauzu. Veľa rozmýšlaj. Prečítaj si niečo dobré. Nájdi nové inšpirácie. Moje skúsenosti sú také, že všetko, kde som zarobil nejaké peniaze boli stratégie ktoré som objavil sám. A vo všetkom, kde som sa opičil po druhých som vyhorel. Dnes velmi rád čítam o tom ako obchodujú druhí. Ale nie preto, že hľadám novú cestu pre seba. Preto, aby som zdokonalil sám seba, hlavne svoju psychiku.

Minulého roku som v prvom kvartáli utrpel straty. Pochopil som, že som zišiel z cesty. Naplánoval som si dovolenku, veľa rozmýšlal o svojích nedostatkoch a na inšpiráciu som si prečítal Johna Cartera: http://www.polica.sk/stante-se-mistrem- ... 11129.html" onclick="window.open(this.href);return false;
A znova...už po x-tý krát som sa vrátil na tú istú cestu, z ktorej som zišiel.

Všetci podľa mňa máme na niečo talent. Všetci sme, alebo dokážeme byť v niečom výnimočne dobrí. Problém je , že to niečo musíme objaviť. Hľadáme to kade kde... na školeniach, v knihách, na webe...strácame kopu času, energie, peňazí. Ale ono to nefunguje tak, že nám niekto iný ukáže ako máme zarábať..kde máme edge, výhodu. My sami to musíme vydolovať zo seba. Lebo len my sami sa dokonale poznáme a vieme, kde sú naše výhody a nedostatky.
K tomu, aby sme to našli nám pomôžu informácie z externého prostredia, ale tú cestu, ten úspech treba hľadať len v našej vlastnej hlave.

Prajem Ti , aby si aj ty našiel tú svoju cestu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tobbie
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 09 12, 2010 1:09 pm

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa tobbie »

Dakujem Vam za povzbudzujuce odpovede.

Takze jedina moznost je nevzdavat sa :-)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa osamely chodec »

je aj dalsia cesta, vzdat sa a usetrit kopec penazi, ktore by si prerobil. Aj to je zarobok. :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3775
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Ladis »

To je krásné. Slavný slovenský daytrader zase jednou promluvil pravdu:
"Minulého roku som v prvom kvartáli utrpel straty."
Ale já si to pamatuju moc dobře. A vy si to všichni taky moc dobře pamatujte, pro ten případ, kdyby to už nikdy neopakoval.
On sice jinde povídá, že zhodnotí jeho kapitál za rok o 100%, tedy zdvojnásobí peníze na kontě za rok. Ale když se pamatují všechny ty vzácné případy pravdy, je jasné, že slavný slovenský daytrader Imre Šándor, podepsaný zde ve foru úplně jiným jménem, už experimentuje na burze 10 let a stále má na konci každého roku stejně velké ztráty jako výnosy. Tedy se za 10 let vůbec nepoučil.
Tedy až vám zde bude povídat ten nejslavnější slovenský trader, že každý rok zdvojnásbí na burze jeho kapitál, pak si to dobře pamatujte. Minulý kvartál udělal ztrátu, zde sám povídá, další kvartál na tu ztrátu může vydělat, ale celkově po roce dosahuje nulovou ztrátu a nulový výnos.
" "Asi po piatich rokoch na burze sa mi podarilo kamarátovi zhodnotiť 1260 USD na 15 000 za jeden rok. Po dvoch rokoch z toho bolo 34 000 USD." " Tento jeho žert publikoval v dubnu jen jako APRÍL. A je to myslim ten nejlepší vtip, který se mu povedl. Bohužel mu to plno lidí ze Slovenska bude věřit a budou tedy celý rok ztrácet peníze na burze, jako ztrácí on s 10-letou praxí.

"Věčný začátečník" se jmenuje toto téma diskuse. Já myslel, že to zde tedy bude o Jugglerovi.

Tobbie,
jestli si přešel na investing, to znamená koupit v prosinci nebo v lednu levné akcie z indexu DAX, s nízkým PE, PB, PS a PC, od podniků, které čekají letos desítky procent růst zisku. PEG 0.1 až 0.6. A celý rok to plus nebo mínus nesledovat, teprve za rok koncem prosince se na ty akcie podivat, jak jsou vysoko v minus. A pak je pro tebe vhodné vybrat si akcie se silným potenciálem tento rok a neprodávat, když jdou do mínus, ale celý rok držet. Mně šla v květnu 2005 nebo 2006 tehdy nejsilnější akcie světa - Volkswagen taky 30% pod vrchol a nesledoval jsem to vůbec. Teprve za rok a půl jsem prodal VW akcie s výdělkem 165%, bohužel prioritní. Ty kmenové byly lepší.
:idea: Akcie na tento rok si kup http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =10&t=4213" onclick="window.open(this.href);return false;
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Rado »

Tak najväčší český Madoff prehovoril. :D Už len z neho si ber príklad a skončíš ako švihnutý starý dedo pomaly bezdomovec. Mimochodom zabudol si odprezentovať svoje Top investície Solon, RBS, Citi atď, kde síce straty nemáš lebo papiere stále držíš, ale bol by si rád, ak by boli v listinnej podobe. Bol by to síce najdrahší, ale predsa len toaletný papier s ktorým by si si mohol vytrieť zadok. :lol:

Láďo keď chceš prezentovať ako sa má fungovať na burze, tak poď zhodnocovať fiktívny účet spolu so mnou. Konečne by si nám ukázal ako si zarábaš na život. Ja s tým problém nemám. Buď konečne chlap a prestaň sa správať ako ukecaná baba! Na tvojom mieste už by som konečne vyhľadal odbornú pomoc, ktorá ti spraví v hlave invetúru.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa jogo »

Ladis napísal:To je krásné. Slavný slovenský daytrader zase jednou promluvil pravdu:
"Minulého roku som v prvom kvartáli utrpel straty."
Ale já si to pamatuju moc dobře. A vy si to všichni taky moc dobře pamatujte, pro ten případ, kdyby to už nikdy neopakoval.
Ladis, tuto stratu nam tu Juggler prezentoval real-time vstupmi a vsetci, "co este ku nam nechodi ten nemec, ktory skryva veci(Alzheimer)", si na to velmi dobre pamatame.

Tu sa pozri, ako sa spravny chlap dokaze pozriet "pravde do oci" a nie "mlzit a zavadzat" ako ty, ked pride rec na tvoje straty.
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... start=1400" onclick="window.open(this.href);return false;

On sa zo svojich strat snazi poucit, ty stale zotrvavas vo svojich omyloch.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

zoberme si z kazdeho prispevku to pozitivne .. aj podla Ladisa je Juggler "nejslavnější slovenský daytrader" :)
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Tilbur »

Kazdy musi obchodovat to, co mu najviac pasuje.
Ak by bol Ladis daytrader, psychicky by sa zosypal. Nezvladol by skrtat straty v zaciatkoch. Tak je z neho investor, ktory kupuje kazdy mesiac z nasporenych penazi nejake akcie vo viere, ze mu porastu, zvysia dividendu a zabezpecia dochodok.
Tvrdenie, ze kazdy daytrader musi byt v strate, lebo ma rovnaky pocet ziskov ako strat je scestne. Pre mna je dobry daytrader ten, ktory ma sice viac stratovych obchodov ako ziskovych a napriek tomu je v zisku.

Ak by som zacinal investovat, tak nejlepsie je zacat akciami investicne, potom mozno skusit swing a az nakoniec daytrading. Obchodovanie s futures na indexy by som nechal az na posledne miesto. Musis si najst sposob, ktory Ti najviac vyhovuje. Byt mimo burzy je tiez moznost ako pisal koci.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Biosko »

Nevidim ziaden dovod preco by daytrader nemohol spravit z 1500USD 15000USD za rok, Sykes spravil z 10 000USD milion USD. To je to co sa value investorovi tazko za rok podari :).
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa osamely chodec »

aka je podla teba pravdepodobnost z celej vzorky zacinajucich traderov urobit z 1500 15000 za rok?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Rado »

Žiadna. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa filip glasa »

pravdepodobnost je o nieco vyssia ako v loterii ale zase nizsia ako v spotrebitelskej sutazi o auto
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa osamely chodec »

tym nehovorim , ze to nie je mozne, len je potrebne a korektne povedat pravdepodobnost takeho vysledku.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Rado »

Keďže som tu už spomínal deviáciu, tak si myslím, že to bude niekde na úrovni 4. a 5. Interval od (0,006334% po 0,0000573303%) prepočítané na čas by také niečo nastalo raz za 43 resp. 4778 rokov. :D Ale je to len môj odhad. Ostatní sa budú pohybovať s výkonosťou do 1000% v intervale (od 99.993666% až 99,9999426697%). Fuj hrozné sú tie výpočty pravdepodobností. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15819
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1042 times
Been thanked: 1403 times

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čaute.
Dobre si to pametáš Láďo! :lol:

A zapamatuj si to navždy Láďo, ponevač je to pravda.
Nie je to vtip. Je to zdokumentované...mám na to svedkov + môj kamarát je stále nažive...
Ale toto nie je dôležité...To je len perlička z kariéry...z nepodstatnými peniazmi.
Akoby sa ti páčil dlhodobý ročný priemer lepší ako má tvoj vzor: Buffett?
Ja taký mám, Láďo.

Straty z prvého kvartála 2012 sú zdokumentované tu na fóre. Vôbec sa za nich nehanbím.
Veď každý rok mávam niekolko stratových mesiacov. Ani stratový rok nie je výnimkou.
Je to normálka, Láďo. Trading je o dobrých a horších obdobiach. Dôležité je len to, aby bol zisk dlhodobo vysoko nadštardantný. Taký o akom sa investorom ako si ty Láďo len sníva.

All: pravdepodobnosť u začiatočníka je veľmi malá. Ked však nejde o nič a pustíš začiatočníkov do súťaže, tak najlepší bude mať okolo 1000% p.a.

Vtip je v tom, že ,,story,, sa odohrala v 2006-2007 a ja som vtedy nebol začiatočník.
Ani náhodou. Na rozdiel od začiatočníka, ktorý taký výsledok urobí systémom ,,5x vsadiť a vyhrať na plný margin,, ja robím ročne stovky trejdov. Stratégia, ktorú som vyvinul v 2005 fičala v tých rokoch na stovky % aj bez marginu...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Rado »

Síce nedokážem spraviť 1000% p.a., ale obchodovainím na burze sa dá uživiť. Dva roky som to testoval kým som sa rozhodol, ale dnes neľutujem. :)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa ice809 »

Ja vcera udelal prvni vyber opcniho zisku z uctu :) (utratim je za nocleh a skipass na Strbskem Plese) :)
Radovy obchody jsem vzal vazne a pro nevericiho se nechaji krasne overit na historickych datech. Porad jsem vice veril akciim a chtel jsem bezstarostne prijit k penezum. To ovsem nejde! Nejde to s malo penezy. S vice penezy coz by mohlo byt tak milion Eur by uz slo preckavat i horsi casy. Ovsem zminovany Buffett pracuje uplne jinak a kupuje uplne jine "papiry" nezli investori u IB.
Ovsem delat s milionem opce :) by mohlo byt mnohem zajimavejsi nez sedet na akciich a cekat dividendu. Neni na tom nic spatneho, ale kazdemu co chce :).
OPCE a opcni spready jsou velmi prijemna zalezitost.
Dovedu si predstavit se timto zivit a doufam ze se mi to take podari dosahnout. Mam na to naplanovane dalsi 4 roky. :P
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Rado »

Good luck Honzo. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Biosko »

kocinavi napísal:aka je podla teba pravdepodobnost z celej vzorky zacinajucich traderov urobit z 1500 15000 za rok?
nizka ale neznamena ze neexistuje :) trading nie je zaruceny business
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa jogo »

Som sa opytal Matiky, co si mysli o tych vysokych zhodnoteniach.
Predpoklady:
n=1000 obchodov
SL=PT
zanedbatelne poplatky, zanedbatelny spread
ziadne edge, cize pravdepodobnost uspesneho obchodu je 0.5

Z matiky vychadza sigma=15
Ak budeme mat vzorku 1000 traderov a kazdy urobi 1000 obchodov,tak na konci bude mat

158 traderov viac ako 515 uspesnych obchodov
23 traderov viac ako 530 uspesnych obchodov
2 traderi viac ako 545 uspesnych obchodov

Teraz uvazujme, ze vsadzaju na obchod 1% uctu. Najvacsi zisk bude viac ako 90% u dvoch traderov ale 30% urobi 158 traderov.
Nepripominaju Vam tieto vysledky nieco?
Mne ano. Vysledky na forach, kde niekto jeden rok zahlasi velke zhodnotenie a po roku sa po nom zlahne zem.
Lebo tieto vysledky su symetricke, cize aj 2 traderi stratia 90% uctu a tiez 158 traderi stratia 30% uctu.A tym sa uz malokto pochvali.
Ked uvazime, ze niekto riskuje 2-3-4% uctu a pouziva navysovanie pozicii, tak niekedy je pocut o nejakom extremnom zhodnoteni.
Preto stale bazirujem na dlhodobom zhodnoteni a nie udaji za jeden rok toboz mesiac. Lebo vtedy sa uz prejavi kvalita tradera a nie iba mozna nahodna fluktuacia binomickeho rozdelenia pravdepodobnosti.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Chris »

jogo napísal:Som sa opytal Matiky, co si mysli o tych vysokych zhodnoteniach.
Predpoklady:
n=1000 obchodov
SL=PT
zanedbatelne poplatky, zanedbatelny spread
ziadne edge, cize pravdepodobnost uspesneho obchodu je 0.5

Z matiky vychadza sigma=15
Ak budeme mat vzorku 1000 traderov a kazdy urobi 1000 obchodov,tak na konci bude mat

158 traderov viac ako 515 uspesnych obchodov
23 traderov viac ako 530 uspesnych obchodov
2 traderi viac ako 545 uspesnych obchodov

Teraz uvazujme, ze vsadzaju na obchod 1% uctu. Najvacsi zisk bude viac ako 90% u dvoch traderov ale 30% urobi 158 traderov.
Nepripominaju Vam tieto vysledky nieco?
Mne ano. Vysledky na forach, kde niekto jeden rok zahlasi velke zhodnotenie a po roku sa po nom zlahne zem.
Lebo tieto vysledky su symetricke, cize aj 2 traderi stratia 90% uctu a tiez 158 traderi stratia 30% uctu.A tym sa uz malokto pochvali.
Ked uvazime, ze niekto riskuje 2-3-4% uctu a pouziva navysovanie pozicii, tak niekedy je pocut o nejakom extremnom zhodnoteni.
Preto stale bazirujem na dlhodobom zhodnoteni a nie udaji za jeden rok toboz mesiac. Lebo vtedy sa uz prejavi kvalita tradera a nie iba mozna nahodna fluktuacia binomickeho rozdelenia pravdepodobnosti.

ako si prisiel k sigma 15 ? :roll:
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa jogo »

Chris napísal:ako si prisiel k sigma 15 ?
Ide tu o Gausovo rozdelenie pravdepodobnosti, kde sa sigma pocita ako druha odmocnina sucinu poctu obchodov x pravdepodobnost uspesneho obchodu x (1- pravdepodobnost uspesneho obchodu)

sigma = sqr[n.p.(1-p)] =sqr[1000 x 0.5 x(1-0.5)] = 15.81 zaokruhlil som na 15

Pravidlo 3 Sigma hovori, ze 99.72% traderov skonci v intervale <mi-3.sigma, mi+3.sigma>
mi= n.p =1000 x 0.5 = 500

Z toho vyplyva, ze normalne sa vysledky na uctoch budu pohybovat v intervale 455 az 545 uspesnych obchodov.
Z tisic traderov sa len traja dostanu mimo tento interval hore alebo dole, preto je rovnako tazko znehodnotit ucet o 100% ako zhodnotit ho o 100% pri dodrziavani zakladneho MM 1% obchodu na ucet.
Cize kto ma uspesnost 40% znamena to, ze ma 520 uspesnych obchodov a 480 neuspesnych obchodov. Je to uplne bezna odchylka, preto takyto vysledok, ak je jednorazovy, netreba precenovat.
V praxi je to vsak este podstatne horsie, lebo proti traderovi idu poplatky, spready a sklzy, ktore tuto statistiku posunu este vyrazne v jeho neprospech.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
kontrarian
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2012 11:02 am

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa kontrarian »

Jogo, skusim Ti dat jednu radu. Nikdy nepozeraj na trejd z pohladu matematiky, alebo statistiky.
Trh je vysledok ludskej cinnosti, pohanaju ho fundamenty, lakomost ,strach a dalsie emocie. TA je barlicka, ktoru si ludia vytvvorili ako oporu v tomto zdanlivo chaotickom prostredi.
Jedina cesta je, zvladnut citat trhy komplexne. Potom budes obchodovat kazdy den pribeh, ktory do seba zapada v celej sirke trhu.A zaroven budes ale stale bojovat s prvkom neistoty, ktory je na trhu vzdy pritomny a moze pribeh otocit inym smerom.
Zvladnut citat trhy je tazke, ale najtazsie na trejdingu je prave tento prvok neistoty. Stazuje ti rozhodnutia, dava ti velky psychicky tlak. Jedine psychicky silne odolny clovek ho dokaze dlhodobo ustat.

Zaver: Ak niekto zisti, ze ma predpoklady citat trh, moze to skusit. A ak zisti, ze aj psychicky to zvlada, tak mozno aj zarobi.
Statistika a ostatne demagogie v trejdingu ti iba uskodia. Ludia maju uz dopredu vsugerovane, ze je to tak a je to fakt.
In the world there are thousands of day traders who take profit and live their dream .... ... and millions who lose daily and dreaming how they should lived their dream
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa peter977 »

Kontrarián - nesúhlasím.

Pomocou matematiky dokážeš vyjadriť aj zdanlivo chaotický trh. Nezabúdaj, že trh má svoju pamäť a účastníci trhu sa správajú cyklicky.
Myslím si, že jogo udrel klinec po hlavičke, pretože to čo vyjadril "jednoduchou" rovnicou sa priblížil k pravde oveľa viac ako ty svojím nič nevravným čítaním trhu.

Tu sa nehráme o to, kto postaví väčšiu kopu z piesku! Ide o to správne popísať realitu a to hlavne exaktne. Všetko sa dá vyjadriť číslami aj správanie ľudí.
Dôležité je využiť ako to už mnohý písali tieto štatistické výhody. Tým sa len obchodník posúva z pozície väčšiny (strata alebo žiadny zisk) do pozície menšiny (zisk)
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Airmike »

kontrarian

chlape ty pises take rozpravky ze uz to zacina prerastat aj do rozmerov, nad ktorymi sa cloveku zatoci hlava. fakt by si si mohol prestat robit srandu a nechat diskusii priestor. citaju to ludia a mozes im uskodit.jogo sice pravdu nema ale aspon svoje tvrdenia nezaobaluje do romanov. pise zrozumitelne na zaklade coho si to mysli. to co robis ty je brutalna demagogia. ublizujes tym nielen sebe ale aj inym.

zabijas diskusiu tym ze ju prevracias na srandu, bez ohladu na to ci to robis vedome alebo nevedome
kontrarian
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2012 11:02 am

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa kontrarian »

Ok, mas pravdu, ze mozem dezorientovat urcite typi ludi...okrem toho sa uz prestavam bavit, takze necham priestor na teoreticke. debaty...
To co som napisal vysie myslim vazne. Ako matematika pomoze ako barlicka ( napriklad trejdovanie cyklov, fibo atd.). Da sa to aj uspesne obchodovat. Obchodovat sa da roznymi sposobmi. Ale ja som si isty, ze skutocny trejding je to, co som napisal predtym.

Mozno preto je uspesnych tak malo, lebo si myslia , ze demagogia je to, co v skutocnosti je naozaj ucinne. Takze cim viac matematikov, statistikov bude na trhu, tym lepsie pre mna.
In the world there are thousands of day traders who take profit and live their dream .... ... and millions who lose daily and dreaming how they should lived their dream
Používateľov profilový obrázok
Strastislav
Silver Member *
Príspevky: 262
Dátum registrácie: Št 31 05, 2012 8:56 am

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Strastislav »

kontrarian napísal:... Obchodovat sa da roznymi sposobmi. Ale ja som si isty, ze skutocny trejding je to, co som napisal predtym. Mozno preto je uspesnych tak malo, ... Takze cim viac matematikov, statistikov bude na trhu, tym lepsie pre mna.
Na základe čoho si usúdil, že si v stave tvrdiť čo je skutočný trejding, máš za sebou nejaké roky (5-8-10 či viac) tejto činnosti ? Dá sa predpokladať, že aj po 8-10 rokoch live-trejdovania napíšeš podobnú znôšku?
Toto nemôže napísať niekto kto si trejdingom naozaj zarába.

PS. prečo musíš vždy zaklincovať ujovinou, niečo čo už vyzerá celkom prijateľne
kontrarian
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2012 11:02 am

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa kontrarian »

Ako pisal Jogo, udajne traja z tisic ma uspesnost viac ako 55 %.

Preco mam uspesnost vstupov dlhodobo ( 5 rokov) 80/90 %.. ( vystupov cca 30%)
Neouzivam matiku a ani indikatori zalozene na nej. Zaklad je fundamentalna analyza a price action ako opora...

Mike, zaujimal by ma tvoj nazor preco mam tak vysoku uspesnost vstupu bez matiky
Sporadicky som chodil na 3 for a o trjedovani...Nikde som nenasiel to co som hladal. Ale vsade som nasiel aj dost veci, ktore ma obohatili. Bolo to tak aj tu. Okrem toho som si vsade robil sociologicky prieskum. Chcem totiz vediet ako rozmysla retail na trhu.
In the world there are thousands of day traders who take profit and live their dream .... ... and millions who lose daily and dreaming how they should lived their dream
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Airmike »

kontrarian tvoju uspesnost nepoznam, takze neposudzujem. co mozem posudit je spravanie ludi. euforicke stavy a nutkanie sa prezentovat v momentoch ked sa dari. to maju vsetci zaciatocnici spolocne. aj s presvedcenim ze vedia dokonale analyzovat trh a posudit co je retail a co nie. takze odomna si ziadne analyzy nepytaj.tieto tvoje pokusy o prezentaciu a vyvolanie debat su pre mna nezaujimave. reagujem len na preto ze sa kazda debata kde ide o dokazovanie si vlastnej neomylnosti meni na neproduktivny balast.
kontrarian
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2012 11:02 am

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa kontrarian »

ok mike beriem tvoj nazor.akurat je skoda , ze si nic nepochopil.buduj si nadalej image uspesneho teoretika. a nadalej sa uspesne vyhybaj vecnej diskusii o smerovani trhu. ja som uz davno pochopil, ze s tebou iba o teorii....
In the world there are thousands of day traders who take profit and live their dream .... ... and millions who lose daily and dreaming how they should lived their dream
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Airmike »

kontrarian presne ako pises. nic som nepochopil pretoze sociopaticke spravanie ja nechapem. niesom doktor. na rozdiel od teba nemam nutkanie budovat si image ani nic podobne. nic mi to neprinasa. diskusii sa ako mi radis budem vyhybat , nakolko skutocne nemam potrebu diskutovat s podobnymi individualitami, pokial si si vsimol, bez rozdielu ci ide o teoreticke veci alebo prax. (takze aby si to pochopil uplne spravne, s tebou anilen o tej teorii nie)

jedine co som chcel je slusne ta vyzvat , aby si sa trochu brzdil, pretoze sa zase dostavas do amoku. ako vacsina sociopatov mas pocit ze prinasas revolucny pohlad, nazor a ze si vynimocny a zaujimavy. ak vytriezvies a pochopis ze ludi ako ty su stovky, tak mozno prides na to ze tvoje prispevky nevyvolavaju ani uzas , ani pohorsenie ci nadsenie. su proste len prilis nezaujimave aby ich clovek cital.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ty vole, na tomto fore nikdy nikto nedostal ban ak nespamoval alebo niekomu nenadaval, ale kontrarian si vazne koleduje. Opakovane flame vyvolavajuce posty a divna sebaprezentacia rozhadzovana po fore do roznych vlakien. Ked tu budeme toto tolerovat tak za chvilu pojde cela diskusia do haja.
kontrarian
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2012 11:02 am

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa kontrarian »

Mike, nema to zmysel.Takto by sme mohli argumentovat donekonecna..napr: este odkedy som tuna som nevidel tvoj postreh k praxi.Ale mozno ze sa obidvaja v svojich zaveroch mylime. A mozno nie...

Ahoj Peter, zase na to ides masodavovo? ubohe , na nic viac sa nezmozes?

Ok, ja teraz oficialne ziadam Filipa, nech mi da tuna zakaz pristupu. Bude to tak lepsie. Myslim, ze uz som povedal co som tu chcel povedat
In the world there are thousands of day traders who take profit and live their dream .... ... and millions who lose daily and dreaming how they should lived their dream
Používateľov profilový obrázok
Strastislav
Silver Member *
Príspevky: 262
Dátum registrácie: Št 31 05, 2012 8:56 am

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Strastislav »

kontrarian napísal:Ok, ja teraz oficialne ziadam Filipa, nech mi da tuna zakaz pristupu. Bude to tak lepsie. Myslim, ze uz som povedal co som tu chcel povedat
A je to vonku ... aj tak dobre vie, že to bez prezentácie svojej osobnosti sám od seba nedokáže - umlčať sa ... Ty to jednoducho potrebuješ takéto fóra, popísať, ukázať sa ... nemáš to rád, nechceš to robiť ale ten chtíč je neudržateľný... už si to tu preds veľakrát zabalil - ale ešte viackrát sa vrátil - či?
....vlastne potrebuješ pomoc
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Vecny Zaciatocnik

Príspevok od používateľa Tilbur »

kontrarian skusaj ine fora. Tuto nenajdes pochopenie. Vlastne ti tu zjavne nikto nerozumie. Mozno je to v nas, musis si najst seberovnych.
Toto je tusim moj druhy druhy prispevok na Tvoju adresu. Oba boli mienene v dobrom zmylse.
Zial nevieme z tvojich myslienok vyjst, ako uskutocnit dobre obchody. Nerozumiem, ako to, ze s 80-90 % pravdepodobnostou a viacrocnou uspesnostou obchodujes stale pomerne mensi ucet. To, ze Ti da Filip ban na tvoj nick este neznamena, ze sa nevratis s inym alter egom naspat, cize to nema zmysel.
Vsetko je na tebe, podobne ako aj v tradingu.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"