Akcie ako dar

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
MinoDemovic
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2013 12:33 am

Akcie ako dar

Príspevok od používateľa MinoDemovic »

Pôvodne som mal pripravený dlhší príspevok, v ktorom som sa snažil popísať nad čím momentálne uvažujem a s čím by som potreboval poradiť. Nakoniec som sa však rozhodol položiť iba jednoduchú otázku. Možno sa počas diskusie vytvorí priestor na ďaľšie podrobnosti, dôvody a prípadne aj obavy, ktoré som zvažoval alebo ešte stále zvažujem.

Zdá sa Vám zriadenie účtu (+ samozrejme úvodná dotácia) a aj prípadný nákup akcií vhodné ako (svadobný) dar?

Zaujímajú ma názory z oboch strán. Darovali by ste takýto dar? Ako by ste sa pozerali na to, keby ste takýto dar dostali?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie ako dar

Príspevok od používateľa filip glasa »

pri darcekoch je klasika, ze kupujuci vzdy kupi nieco, co sa paci jemu. A neberie ohlad na to, vo by sa pacilo obdarovanemu. Aby to nebol nahodou tiez tento pripad :D
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Akcie ako dar

Príspevok od používateľa Rado »

To záleží na obdarovanom. Ja by som sa hneď kukol, čo som dostal aj keď darovanému aktívu na zuby nepozeraj. :D Ak z nich niekto má blízko ku kapitálovému trhu, tak by som to ako dar dal. V prípade, že nie, tak by som im neskôr vysvetlil možnosti. V každom prípade lepšie ako niečo vecné, čo by bolo mimo vkus dotyčných. My sme dostali ružový porcelán. :shock: Je však fakt, že si ho pamätám a ostatné nie. :lol: Hneď by som ho však vymenil za 100ks IBM. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie ako dar

Príspevok od používateľa ice809 »

Myslim, ze to je vyborny napad a doprucuji to udelat. V kazdem pripade se novomanzele neco nauci. Pokud jiz investuji tak to jiste privitaji a pokud ne, tak ziskaji zkusenost byt jen tim, ze akcie prodaji. A je jedno zda se ziskem ci ztratou, oboji ma silny ucinek. :) Ja bych jim to dal.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Akcie ako dar

Príspevok od používateľa kiikino »

napriklad ja by som sa tomu tesil ale zas vacsina ludi vie o akciach prd a teda ich reakcia by mohla byt dost vlazna
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Akcie ako dar

Príspevok od používateľa Biosko »

Lepsie ako obliecky na postel. Aj ked aj tie niekedy treba.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie ako dar

Príspevok od používateľa filip glasa »

Lepsie ako obliecky na postel. Aj ked aj tie niekedy treba.
ako pre koho. My tu sme zla vzorka ludi.
Niekto by ti tie akcie obuchal o hlavu a chcel radsej obliecky, alebo porcelan. Resp. nieco prakticke co budu potrebovat.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15791
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Akcie ako dar

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Závisí od toho komu taký špecifický dar dávame... Ak si presvedčený, že novomanželia k tomu budú mať vzťah, tak je taký darček namieste... Ak nebudú, tak sa to podľa mňa nehodí. Treba myslieť aj na najhoršiu alternatívu - že s tým začnú špekulovať a prídu o všetko...

Ja si myslím, že tento typ daru je najvhodnejší ako motivačný dar. Pre ľudí, ktorí vstupujú do života v ktorom sa budú musieť skôr, či neskôr postarat sami o seba. Napríklad deťom pri narodeninách 15,16,18, maturita, 21... alebo aj skôr ( židia to dávajú deťom pri vstupe do dospelosti vo veku 13 ).

Ja by som im dal prachy, alebo niečo, o čom viem, že im zaručene urobí radosť. Aj keď cash pôsobí otrepane, predsa len je pre novomanželov najpraktickejší. Môžu si ho hned užiť, alebo použiť pri zariaďovaní spoločného života.

Ked sa zamyslím, ktoré z darov si ja pametám , tak sú to tri:
1. veľkorysý cash od človeka, od ktorého som toľko nečakal
2. krásna secesná váza - zberateľký kúsok ( mám na očiach denne)
3. vkusná olejomalba ( mám na očiach denne )
Naposledy upravil/-a JUGGLER v Po 08 04, 2013 1:38 pm, upravené celkom 1 krát.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie ako dar

Príspevok od používateľa ice809 »

Asi se pridam k Jugglerovi, muj pohled byl, ze se neco alespon nauci, ale muze to dopadnout ze me budou do smrti "nemit radi". Cash jim zarucene udela radost! Ale pozor - penize kazi charakter :P.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Akcie ako dar

Príspevok od používateľa jogo »

Cash je najlepsi dar. Naco je komu napr. 6 obedovych suprav. :D Potom sa clovek toho nevie inteligentne "zbavit", aby niekoho "neurazil".
Neviem, ake velke dary davate, u nas je to radovo 100 Eur vzdialena rodina az 500Eur najblizsia rodina, to vela akcii za to clovek nenakupi.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Akcie ako dar

Príspevok od používateľa kiikino »

praveze vacsinou sa za najlepsie dary povazuje to co by si clovek sam nekupil, vacsinou su to haraburdy ale niekedy mozes trafit na strunu
MinoDemovic
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2013 12:33 am

Re: Akcie ako dar

Príspevok od používateľa MinoDemovic »

"Nevhodný dar najlepšie o darcovi vypovie, ako málo obdarovaného človeka pozná."

Ďakujem za reakcie. Sám som nečakal, že ma tak potešia tieto odpovede.
Pokúsim sa trochu popísať svoju situáciu.

Špekuláciám a obchodovaniu na burze sa venujem už roky (ak počítam aj špekulácie cez RM-Systém s akciami z 1.vlny, tak už desaťročia ;-). Aj keď mi prvé peniaze na nákup akcií ešte ako študentovi venovali rodičia, v súčasnosti nikto nevie, ako intenzívne sa tomu venujem. "Vie sa", že ma to baví a že z času na čas niečo predám alebo kúpim. Takto mi to vyhovuje.

Človek, ktorého plánujem obdarovať je môj mladší brat. Viem, že pred pár rokmi mal nejaké úspory (zárobky z prázdninových brigád v zahraničí) vo fondoch a občas sme sa bavili o vývoji cien. Myslím, že by to pre neho nebola úplná "španielska dedina". Pôvodne som uvažoval aj nad hotovosťou, ale po rozhovore s rodičmi som to už takmer zavrhol. Rodičia ma upozňovali, že suma, ktorú som chcel venovať by zrejme výrazne prevýšila dary od starých rodičov, krstných rodičov, ... a to by som nechcel. Investičné mince teraz tiež darovať nechcem, pretože tie zvyknem už niekoľko rokov dávať obom súrodencom na narodeniny (už majú zlatú 1 uncovú filharmóniu, Britániu, mapple leaf a americký eagle).

Brat a aj jeho budúca manželka pracujú vo veľkých známych medzinárodných firmách (obe sú v S&P500). Predstavoval som si to tak, že by som za časť vkladu nakúpil aspoň po jednom lote z "ich" firiem. Týmto by som ich oboch trochu vtiahol do problematiky a "prinútil" pozrieť sa cez cenu akcií na niečo, čo rel. dobre poznajú z iných pohľadov. To, že obe firmy vyplácajú dividendy (cca 2,5% a 4%) by bolo len čerešničkou na torte.
MinoDemovic
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2013 12:33 am

Re: Akcie ako dar

Príspevok od používateľa MinoDemovic »

* dodatočne vymazané (ospravedlňujem sa)
Naposledy upravil/-a MinoDemovic v Po 08 04, 2013 4:54 pm, upravené celkom 1 krát.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4031
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: Akcie ako dar

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Celkom dobre situovana rodinka :)

Aj tak cash mozno ocenia lepsie a nepodhodnotia ho.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Akcie ako dar

Príspevok od používateľa Rado »

Miňo, daroval by som akcie. Ak je to tvoj brat, tak je to iné ako kamarátovi a pod. Keď to budú ešte aj firmy, kde pracujú a s dividendou. Isto si tvoj dar zapamätajú. Na hrnce a kto ich daroval sa časom zabudne.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15791
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Akcie ako dar

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ak sa v tom vyznáš a oni sú pracovne zaneprázdnený pár, tak im môžeš založiť účet a zároveň navrhnúť, ak majú záujem, že im ho budeš zadarmo spravovať. Niektorí manažéri robia charitu tým štýlom, že založia účet, spravujú ho a obdarovaní si potom užívajú výnosy.
S bratom sa dá dohodnúť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Akcie ako dar

Príspevok od používateľa marco »

je to urcite originalne a mne sa to paci. a myslim, ze sa bude aj bratovi.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"