Sporenie pre deti

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa filip glasa »

Dnes si googlim co sa pise o sporeni pre deti na internete. V podstate klasika od zivotnych poistiek, cez stavebko az po detske sporiace ucty. Ale co ma fakt zaujalo (dorazilo) je tato odpoved na porade:
Je matematicky dokazatelne, ze sporenie presahujuce 5,5 roka je ekonomicky neefektivne. Ovela efektivnejsie je zobrat investicny uver a kazdy mesiac ho splacat z prostriedkov ktore prinesie investicia a aj z penazi ktore by svokra inak aj tak vkladala. Takto sa budu peniaze multiplikovat.
:D

No tak toto je isto idealna rada pre mamaicky s malymi detmi :lol:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zaujimalo by ma ako je to po vsetkych danovych zmenach s nezdanitelnym zakladom u deti. Stale plati ze ked dieta spori a ma vynos do nezdanitelneho minima, tak neplati dan? Musel by som pre to podat danove priznanie, co by sa mi kvoli 20-30 euram nechcelo.
A ako je to u zahranicnych fondov (ci dokonca akcii) kde nie je zrazkova dan?
Tam by som muel podat danove priznanie za dieta ak by vynos bol do limitu?
A co pri dividendach - musel by som u dietata riesit zdravotne poistenie?
erinaceous
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 12 11, 2012 8:29 am

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa erinaceous »

Ahoj,

ak sa nemylim, tak nezdanitelne minimum by sa uz nemalo dat uplatnit na vynosy z kapitaloveho majetku - tzn. je jedno, ci to vlozis so svojim menom alebo s menom dietata.

EDIT:
http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firm ... 2011.xhtml" onclick="window.open(this.href);return false;
Zmeny v zdaňovaní príjmov fyzických osôb od roku 2011:
Pasívne príjmy, na ktoré sa nebude vzťahovať možnosť uplatnenia nezdaniteľného minima, sú napr. príjmy z prenájmu nehnuteľností, z kapitálového majetku, z predaja hnuteľných vecí, z príležitostných príjmov, zo zdedených práv z priemyselného alebo duševného vlastníctva, výhier a pod.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa filip glasa »

ten limit 500 eur je len pri prenajmoch?
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa slimak »

Nie je len pri prenajmoch. Zajtra sa na to pozriem a podam dodatocne priznania nielen za tento rok aj minuly. Pr. v minulosti(2010) som za deti daval(ked bola nezdanitelna suma). Chlapec mal dan 20 eur. CO ja viem asi sa da nech mu to vratia.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa filip glasa »

Pri tych starsich rokoch viem ze ludia podavali DP a dostali taketo male sumy naspat. Ale dnes uz z detom zdania vsetko, tak sa neoplati moc vymyslat kde sporit.

Tym padom je to tema cisto o vybere spravneho produktu a nie o daniach (ako kedysi).
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa slimak »

(6) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy,
z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane.
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani ... 013-a.html" onclick="window.open(this.href);return false;
(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

a) úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov, z účtov stavebných sporiteľov a z vkladových účtov s výnimkou,

Je to § 43. nejde to.
Tych 500 eur sa vztahuje aj na ine prijmy, nedavno sme tu riesili zdanovanie prijmu z "akcii".

Len na dopresnenie kde sa to da tych 500 eur vyuzit.
§9
g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
i) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena g) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške 500 eur,

§8
d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov,
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
to g su prenajmy a potom este tie prijmy z §8

Uz len dovetok - zdanenie sporenia deti. Este je moznost, ze statna premia nieje zatial zdanitelnym prijmom, neviem ci v minulosti aj to uvazovali ze bude danovym prijmom. Je to nieco podobne chore ako keby do prijmov zapocitavali aj ten 3% prispevok od banky a statu co davaju ci nedavaju na hypotekarne uvery mladym.

Ja detom sporim na stavebnom sporeni. Dovod bol aj ,ze to malo isty charakter zivotneho poistenia - ale u mna to uz odpada,lebo za dva roky uz chalanisko bude mat nasporenu polovicu cielovej sumy(a to som detom daval relativne vysoke sumy). ked bude mat dajme tomu 8 rokov. Sporit im tam budem mozno aj nadalej - ale uz len minimum. tych 550 eur.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

toto sa asi hodi k tejto teme :)
http://cmorej.blog.sme.sk/c/327767/Pois ... olbou.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa filip glasa »

Pri dividendach z akcii u dietata musi dieta tiez zaplatit zdravotne odvody?
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa slimak »

Myslim, ze ano. Zdravotne odvody su horsie ako dan vo vseobecnoti. Mne sa ten zakon nechce ani citat,tak tu nebudem davat paragrafy.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa filip glasa »

potom je lepsie taka forma investicie, ktora nema dividendy.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa filip glasa »

Peter Cmorej pise:
Konkrétna zmluva môjho klienta, ktorú uzatvoril pre syna, aby ho nielen chránil, ale mu aj niečo našetril, znela na 18,83 Eur. 3,83 Eura mesačne išlo na poistnú ochranu a 15 Eur mesačne sa malo sporiť. Zmluva však mala takéto poplatky:

správny poplatok + inkasný poplatok = 1,66 Eur mesačne
4 % nákupný poplatok (BOS)
Rátajte so mnou. 1,66 z 15 je 11 % + 4 % = 15 %

15 % z každej mesačnej platby odchádzalo na poplatky.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa filip glasa »

Nejaki pani z OVB sa ozvali na facebooku :D

https://www.facebook.com/AkoInvestovat. ... comments=9" onclick="window.open(this.href);return false;
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

:D dik za post, zasmial som sa
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa filip glasa »

preco sa oplati poistit dei :D
deti maju po 2 poistky...vsetko konci pri 15 rokoch dozita a18 roku dospelosti..ale to sme davali poitenia bez nejakych dlhych rozmyslani... a boli este ako tak..znesitelne.. atie peniaze sa im zidu teraz...
ale aspon nemali tolko urazov ako ked neboli poistene ..daco na tom bude..ak si poisteny tak si chraneny...
my sme boli s obomi na chirurgii kazdy mesiac uz nas poznali ..sestricka savzdy smiala ze ci permanentku mame?
ale odkedy su poiteni od 6r.tak ziaden uraz
http://www.modrykonik.sk/forum/poisteni ... eoplati-2/" onclick="window.open(this.href);return false;
michal_g
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 14 10, 2013 9:22 am

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa michal_g »

...prispevok som presunul sem --> http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 772#p75856" onclick="window.open(this.href);return false;
(zmazat sa mi to tu neda)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Sporenie pre deti

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

odpoviem ti v tej solo teme co si zalozil
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"