Začiatok v investovaní, sporenie

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Misoo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ne 14 07, 2013 10:54 am

Začiatok v investovaní, sporenie

Príspevok od používateľa Misoo »

Zdravím všetkých,

1)
Mám 18 rokov a rozhodol som sa začať pravidelne sporiť. Momentálne mám k dispozícií 1000€ a každý mesiac viem dať dokopy sumu +- 40€. Dobu sporenia vidím na 6 rokov, čo je čas, do kedy budem študovať. Rád by som peniaze zhodnocoval aspoň na úroveň inflácie,prípadne tesne nad, povedzme v priemere 2-4% p.a. pri minimálnom riziku.
Aký druh sporenia vzhľadom na požiadavky by ste mi odporučili ? Úroky na terminovaných vkladoch sa mi zdajú momentálne príliš nízke, je vôbec nejaká iná alternatíva ?

2)
V nedávnej dobe som sa začal zaujímať o investovanie. Prečítal som niekoľko kníh od R.Kiyosaki - Bohatý táta, chudý táta, Cashflow kvadrant, potom od Daniela Gladiša - Naučte se investovat a momentálne čítam knihu od Benjamina Grahama - Inteligentný investor. Vzhľadom na to, že mám akurát prázdniny, čiže mám dosť času, by ma zaujímalo, aké knihy by ste mi ďalej odporučili si prečítať, prípadne ako pokračovať vo vzdelávaní v tejto oblasti ? Rád by som začal na nejakej DEMO verzii, viete mi nejakú odporučiť na obchodovanie s akciami ?

Ďakujem Vám za rady.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Začiatok v investovaní, sporenie

Príspevok od používateľa slimak »

Ja mam 1000 euro a platim zivot sebe(a to je drahy zivot),zene a dvom detom a sporim 300 euro mesacne.
40 euro - je smiesne daj to na vyherne losy. Ci lotto.


Inak filip , preco sa nezobrazuju vsetky temy? Tie o zlavach mas v ponuke aktualnych asi nie a co nieco opravime vsak?
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Začiatok v investovaní, sporenie

Príspevok od používateľa kiikino »

on nema 1000 eur na mesiac ale tych 1000 eur ma ako uspory

pri tak malej sume by som inflaciu neriesil, setri dalej, skus pouzit nejaky sporiaci ucet - urok akolo 1% - 1,5% - a dalej riesit veci az ked budes mat kapital, vsak este studujes tak len tak dalej

http://www.mbank.sk/individualni/msporenie/ - je to len ako priklad, nieco podobne ma aj zuno a urcite aj dalsie banky
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Začiatok v investovaní, sporenie

Príspevok od používateľa kiikino »

co sa investovania tyka tam ti demo moc nepomoze - akcie alebo ETF vacsinou drzis dlhodobo a demo sa skor hodi na trenovanie tradingu

ak chces investovat a nie obchodovat tak ti staci si akcie popozerat aj na strankach ako
http://finance.yahoo.com/
https://www.google.com/finance
http://www.onvista.de/
mas tam aj jednoduche grafy k jednotlivim instrumentom, nejake kurzotvorne spravy a celkovy prehlad spolocnosti - takychto stranok je milion
nasledny nakup uz riesis cez brokera a vtedy ti staci pozriet si demo aby si vedel ako prebieha samotny nakup a dozvedel sa viac o platforme
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatok v investovaní, sporenie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Na 6 rokov myslim nenajdes nic co porazi inflaciu a zaroven bude mat nizku volatilitu.

Treba sa zmierit:
- bud s volatilitou (teda ze cena aktiv bude o 6 rokov teroreticky nizsia ako nakupna - ak zle vyberies)
- alebo sa zmieris s tym, ze ti cast uroky zozerie inflacia

Mozes skusit nejake defenzivnejsie akcie, alebo fondy (ETF). Na dlhopisy je to tvoje portfolio malicke.

Alebo skus vyhladavat co najlepsie ponuky na bankovych vkladoch.
Inak filip , preco sa nezobrazuju vsetky temy? Tie o zlavach mas v ponuke aktualnych asi nie a co nieco opravime vsak?
v subfore podnikanie nefunguju tie aktivne temy. Sam neviem preco.
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Začiatok v investovaní, sporenie

Príspevok od používateľa rabdo »

ahoj :D

ak máš naozaj 18 rokov tak máš ešte veľmi veľa času na investovanie!!!

je fajn že sa zaujímaš o mikroekonómiu tým že si čítaš knižky a začínaš o tom uvažovať. aj ja som v tvojom veku chcel zarábať tým že niekomu zverím peniaze a on mi ich bude obchodovaním na burze zveľaďovať. z vlastnej skúsenosti ti preto chcem poradiť toto:

sporenie je správna vec ak máš prebytok. tebe teraz stačí osobný účet v dobrej banke s tým že si raz ročne budeš dokladať na termínovaný účet nasporenú sumu, ktorú neskôr použiješ na začiatok podnikania či kúpu bytu.

perspektívnejšie je ale pre teba užívať si život naplno tým že budeš cestovať, nakupovať, baviť sa. na zarábanie peňazí máš celý život.

investovanie je pre tých čo už majú zarobené a potrebujú si ten majetok ochrániť a to im vo väčšine stačí že len o infláciu.
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
Misoo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ne 14 07, 2013 10:54 am

Re: Začiatok v investovaní, sporenie

Príspevok od používateľa Misoo »

Ďakujem Vám za rady a názory.

Tak zrejme to vyriešim založením Sporenia PLUS v ZUNO, kde ponúkajú 1.3% p.a.

filip glasa: Čo konkrétne si mám predstaviť pod pojmom defenzivnejsie akcie? Akcie ako také by som rád vyskúšal, no nebudú pri tak nízkej sume vysoké poplatky pri kúpe, prípadne následnom predaji ?
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Začiatok v investovaní, sporenie

Príspevok od používateľa kiikino »

ak chces pravidelne odkladat nejaku sumu mozes este porozmyslat nad stavebnym sporenim

defenzivne akcie su take co v pripade prudkych poklesov az tak moc neklesaju, neklesnu o 50% ale "len" o 20 :) - vacsinou sa jedna o sektory na ktore nema kriza az taky velky vplyv ako zdraviotnictvo, potravinarstvo nozno zbrojovky a podobne

za nakup jedneho titulu akcii sa plati v priemere okolo 10 eur, za nasledny predaj zas platis 10 eur - su brokeri ktori su aj lacnejsi a su aj drahsi, obecne sa nedoporucuje investovat do jedneho titulu prave kvoli poplatkom menej ako 1000 eur
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Začiatok v investovaní, sporenie

Príspevok od používateľa slimak »

kiikino napísal:ak chces pravidelne odkladat nejaku sumu mozes este porozmyslat nad stavebnym sporenim
CO sa deje? Stavebne sporenie preferuju na ako investovat? Preco?
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Začiatok v investovaní, sporenie

Príspevok od používateľa kiikino »

ja nie som ako-investovat, ja tu vystupujem sam za seba
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatok v investovaní, sporenie

Príspevok od používateľa filip glasa »

defenzivne spolocnosti su take, co sa drza ako tak aj cez krizu. Najznamejsie mena, co slusne prezili poslednu krizu su naprikla McDonald, Walmart...
Zo sektorov sa darilo luxusnym tovarom, tovarom dennej spotreby a podobne. Nejaka volatilita tam samozrejme, lebo su to akcie, ale je nizsia ako u inych akcii a po krize vyrastli dajme tomu viac ako bezne akcie.

Co sa tyka poplatkov, tak ak by si kupil 2-3 fondy/indexy, tak je to poplatkovo v pohode.

Stavebko - nestudoval som v poslednej dobe. Ale ked terminaky klesli na 1,5-2,2%, tak 3-3,5% zo stavebka nemusia byt zle.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"