Pravidelný výnos z investície ?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Pravidelný výnos z investície ?

Príspevok od používateľa qwerty »

Ak ste chceli z vašej investície pravidelný výnos, kam by ste investovali ? Mňa napadajú len ETFs - či už akciové alebo dlhopisové. Ale teraz mi, prosím, napíšte - čo je lepšie ? Dividendové akciové ETFs alebo dlhopisové ETFs vyplácajúce pravidelný kupón ? Ja ako niekto, kto chce mať pravidelný príjem z investície rozdiel veľmi nevidím - tak isto môže poklesnúť aj akciové ETF, aj dlhopisové. Tak načo si dávať pozor, resp. čo vziať v úvahu pri rozhodovaní ?
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Pravidelný výnos z investície ?

Príspevok od používateľa kiikino »

vsak si to rozdel 50 na 50
pri dividendovych ETF mas takmer istotu ze ta dividenda tam bude do nemtava rast - pozri napr. historiu SPY (sp500), u dlhopisovych ten kupon niekedy rastie a niekedy zas nie, tam je to tazke odhadnut - hovorim o standardnych indexoch nie o fondoch co investuju iba do akcii s vysokou dividendou
ak si vyberies dlhopisove ETF zamerane na high yield bondy, tak ich cena sa sprava podobne ako cena akcii, v rokoch 2008/09 bol pokles viac ako 50%, vynos je rozny - v priemere od 5-10%, ak si vsak vyberies fond co investuje do bezpecnejsich dlhopisov, tie poklesy nebyvaju az take brutalne
mozes si tiez primiesat do portfolia ETF zamerane na reality (REIT) - niekedy su to samostatne akciove tituly a nie ETF
podobne mozes pridat aj firmy ktore maju povinnost vyplatit 90% zisku ako dividendu (MLP - master limited partnership)
ja co som si pozeral tie ETFka tak ich bolo kvantum a je problem si spomedzi nich vybrat, ak mas dost penazi mozes si akcie vyberat aj jednotlivo

mna nedavno zaujal tento fond
https://www.google.com/finance?q=NYSE%3 ... Ja210AHqcQ
mohol by mi niekto vysvetlit ako ze ma tento fond taky vynos pri relativne stabilnej cene?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Pravidelný výnos z investície ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Hlavnou nevýhodou je to, že síce dostávaš dividendu/kupón, ale cena aktíva kolíše. Ak by nastalo niečo ako v roku 2008, tak máš pokles tých ETF o 30-60%.
Keď chceš niečo stabilnejšie (dlhopisové ETF s nižšou volatilitou), tak nemôžeš očakávať kupón 6%, ale dajme tomu len 2-3%.
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Pravidelný výnos z investície ?

Príspevok od používateľa qwerty »

Prosím vás - tie dlhopisové ETFká držia dlhopisy do splatnosti alebo nie ? Alebo inak, sú dlhopisové ETFká, ktoré držia dlhopisy do splatnosti (zaujímajú ma korportáne) ??? Ak hej, tak tam sa neni čoho báť (ak sú riadne diverzifikované a nie len napr. finančný sektor) a výnos aspoň 5% musia mať aj keby nechcú. Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Pravidelný výnos z investície ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Pri fonde je jedno či drží dlhopisy do splatnosti. On totiž preceňuje dlhopisy poľa trhovej hodnoty. Teda hodnota fondu stále kolíše.
Pozri ako kolíšu a ako spadla cena cez krízu:
Obrázok
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Pravidelný výnos z investície ?

Príspevok od používateľa qwerty »

Ak fond drží dlhopisy do splatnosti, tak mne je jedno ako sa fond oceňuje. Však predsa kupony sa platia z menovitej hodnoty a nie z trhovej hodnoty. Ak máš dlhopisy držané do splatnosti, tak tebe je jedno, či dnes je ich trhová hodnota 100 a zajtra 80, pretože ty kupon zinkasuješ z MH. Preto, ak existuje ETF, ktoré drží korporátne dlhopisy do splatnosti, tak by bolo veľmi atraktívne, alebo nie ? :D
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Pravidelný výnos z investície ?

Príspevok od používateľa jogo »

Ak by fond drzal dlhopisy do splatnosti, tak by to asi musel byt uzavrety fond, lebo by nemohol predat ziaden dlhopis pred splatnostou a to by znamenalo, ze investor by svoje peniaze(mimo urokov) mohol dostat spat az po splatnosti dlhopisov, ktore fond vlastni.
Inac by som o taky typ fondu tiez mal zaujem, len neviem, ci take fondy existuju.
Proste ten fond by vlastnil napr. 30 dlhopisov ratingu AAA alebo AA(statne aj firemne) a pokial by jeho vynos podstatne presahoval vynos terminovanych vkladov v banke, tak by som tam cast uspor presunul.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Pravidelný výnos z investície ?

Príspevok od používateľa qwerty »

jogo napísal:Ak by fond drzal dlhopisy do splatnosti, tak by to asi musel byt uzavrety fond, lebo by nemohol predat ziaden dlhopis pred splatnostou a to by znamenalo, ze investor by svoje peniaze(mimo urokov) mohol dostat spat az po splatnosti dlhopisov, ktore fond vlastni.
Inac by som o taky typ fondu tiez mal zaujem, len neviem, ci take fondy existuju.
Proste ten fond by vlastnil napr. 30 dlhopisov ratingu AAA alebo AA(statne aj firemne) a pokial by jeho vynos podstatne presahoval vynos terminovanych vkladov v banke, tak by som tam cast uspor presunul.
Vlastne máš pravdu, to by nikto nemohol vystúpiť z fondu. Vlastne by ani neexistovala kotácia bid a ask. Ale jedno je isté, že takýto fond by boll určite atraktívny.

Takže nám zostáva si len takýto fond samostatne zostaviŤ :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Pravidelný výnos z investície ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Preto, ak existuje ETF, ktoré drží korporátne dlhopisy do splatnosti, tak by bolo veľmi atraktívne, alebo nie ?
Pri fonde je úplne jedno či drží/nedrží do splatnosti. Aj tak keď dlhopis vyplatí istinu, tak správca musí dokúpiť ďalšie dlhopisy za aktuálnu trhovú hodnotu (prerolovať).
Takže tebo to vôbec nepomôže - toto držanie do splatnosti.

A súkromne nemáš šancu také portfólio postaviť. Na to by si potreboval minimálne státisíce eur.

Ak chceš výnosy okolo 5-7%, tak sa jednoducho musíš zmieriť s volatilitou (HY dlhopisové fondy, alebo dividendové akcie).

Prípadne ľuďom a firmám požičiavaj za takýto úrok. Budeš mať tiež stabilný príjem a žiadnu volatilitu. Ale za to kopec starostí a keď ti jedna pôžička vybuchne, tak jednorázovo veľkú stratu :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"