Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa kiikino »

na 30 rocne obdobie by som sa vykaslal na bondy
a co sa komodit tyka tam je dlhodoba drzba dost draha zalezitost

ten spy je v pohode
ak chces diverzifikaciu mozes porozmyslat nad msci world alebo ten vanguard international stock index co si sem postol a nemusel by si kupovat tolko roznych fondov lebo by si mal vsetko v jednom, ak by si chcel iba europu tak si najdi ETF co kopiruje euro stoxx alebo nejaky iny podobny europsky index

este by si mohol porozmyslat nad pravidelnou investiciou do akcioveho podieloveho fondu, kde by si mohol vkladat aj male sumy radovo v desiatkach eur, tu by som si ale dal pozor na polatky - nad 2% by som nesiel a idealne by bolo keby aspon ciastocne kopiroval SPY, proste aby ta krivka nebola mimo reality
https://www.brokerjet.cz/invest_and_mak ... n/general/
napriklad toto
beru poplatok 1,75% , minimalny vklad je 30 eur, maju ale aj poplatok za neaktivitu a zrejme maju obmedzeny vyber fondov vsak postuduj
mozno ti tu niekto poradi aj lepsie riesenia pravidelneho investovania - mas tam vyhodu ze priemerujes cenu - mozes hodit do googla dollar cost averaging ale je o tom dost clankov aj v slovencine
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Potom by som asi šiel -
50% Vanguard Total Market Stock Index ETF
50% Vanguard Total International Stock Index ETF

Takto by som to mal rozhodené na celý svet, nie len na US.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa incognito »

peter.cmorej napísal:dobre vediet, budem za tebou posielat kazdeho, co sa ma bude na ucet u brokera pytat.

ak je clovek samostatny, na otvorenie uctu u brokera asistenciu nepotrebuje. Vacsina ludi si vsak chce pokecat, ze ktory broker, ako to funguje, atd
Ale no, ved netreba sa hned urazat :D

Ano, ak ide len to pomoct nieco natukat, tak si nieco pytat mi prijde zvlastne... ak vsak k tomu ma byt aj nejaky pokec, info a pod., to je samozrejme nieco ine :)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ja sa urcite neurazam

to sporenie cez Brokerjet vyzera celkom good, hlavne tie certifikaty. Nevedel som, ze uz to Brokerjet spustil. Ale skor by som si z tych certifikatov skladal portolio, ako sporil len do jedneho vybraneho. Tych fondov tam vela nie je. Ak sa do toho niekto pustite, potom dajte vediet ako to realne funguje.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Rozhodol som sa že pôjdem 50:50 do VTI a VXUS, najprv nahromadím nejaký peniaz u seba na sporiacom účte a potom to prelejem k brookerovi a kúpim etfko. Takto to budem mať na pár rokov, len to raz ročne pozriem, či nie je treba úprava a ak nie, budem len kupovať a držať. Snáď nerodím chybu že oba sú Vanguard a nič iné tam nemám.
Teraz ešte meditujem nad tým, do čoho budem vrážať tie čiastky ktoré budem potrebovať až budem mať 30+ rokov (tož 9-10 rokov do budúcna).
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"