Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Dobrý deň, keďže som zrejme urobil chybu a behom 2 dní som prečítal kvantum článkov o tom, kde, ako a na čo investovať, mám teraz v hlave zmätok. Chápem síce že si musím urobiť rezervu v 3-násobku výšky platu, čo aj viem kde urobím, problém mám s investovaním na 10 a povedzme 25 rokov.
Najprv však niečo ku mne - Mám 21, pracujúci a z platu som sa rozhodol dávať 37%, čo predstavuje 362€, na sporenie. Behom prvého roka mám ciel si spraviť rezervu vo výške 3000€, čo predstavuje cca. 254,80 EUR mesačne a na investovanie mi ostane 107,80 EUR. Táto čiastka sa po roku zvýši o tých 254,80€. Tiež do toho budem prihadzovať peniaze čo budú navyše, niečo okolo 1000€ ročne by to mohlo byť. No a moja otázka znie - kam dávať peniaze na 10 rokov, ktoré potom využijem na svadbu a vlastné bývanie a tie na 25-30 rokov, ktoré budú pre deti a na dôchodok? Do akých fondov, alebo ak vôbec nejakých fondov, by mal človek investovať? Jasné, môžem to napchať do SLSP a potom mať za 30 rokov 221 920€, ale to mi príde ako invest-and-forget a neefektívne. Hlavne by som mal rád zhodnotenie nad infláciu, inak to môžem mať aj vo vankúši. Ale ako vravím, behom 72 hodín som dostal do hlavy také informácie, že teraz ich budem mesiac zoraďovať, čo by som rád skrátil s vašou pomocou na 7 dní a začal hneď od 1.1.2014 s čistým finančným štítom. Rok 2013 totiž bola katastrofa, bol to môj prvý rok v práci a bez nejakej finančnej gramotnosti mám teraz ledva 300€ našetrených... Takže vás týmto prosím o pomoc.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa incognito »

No podla toho co pises usudzujem, ze to na co sa pytas je ako sa zostavuje celkove portfolio. Samozrejme sa mozem mylit, ale skusim rozvinut tu myslienku...

Zakladom je finan. rezerva, zabezpecenie prijmu (zvycajne poistenie), ochrana majetku (zvycajne poistenie).
Co sa rezervy tyka, jej vyska je diskutabilna, 3-nasobok fixnych mes. VYDAVKOV je minimum. 3-nasobok mes. prijmu (MP) je lepsie, osobne ideal vidim ako 6/12-nasobok mes. prijmu rozlozene s roznou likviditou (nieco mozu byt aj polrocne terminaky napr., pripadne niektore typy fondov, toto je velmi narocna a dlha tema a nebudem to tu rozpisovat...).
Zabezpecenie prijmov vo forme poistenia by malo mat tiez nejaku formu, na ake rizika a v akej vyske je otazne, vyplyva z roznych dalsich faktorov... tu pozor na IZP/KZP, dnes je uz v mode tzv. RZP (rizikove zivotne poistenie) bez sporiacej casti, ktore su velmi flexibilne a vychadzaju vyrazne lacnejsie.
Ochrana majetku su zvycajne ochrana auta (PZP, Kasko), nehnutelnosti/domacnosti, niekedy aj ine velmi specificke veci...

Potom idu dalsie ciele, napr. dochodok. To splna horizont sporenia 10 a viac rokov... pre bezne pouzitie su vhodne podielove fondy, na takom horizonte treba vyberat akciove, niektore typy dlhopisovych (podnikove, EM, atd.) a mozno aj maly podiel komodit... treba dbat na vyber spravcu, ktoreho fondy nie su prilis poplatkovo drahe a kvalitnu diverzifikaciu.
Mozno tu padnu rozne nazory ako podnikanie, trading a ine formy sporenia/investovania... tieto moznosti nezaznavam, osobne ich velmi neodporucam (nemyslim konkretne teraz Tebe!) nakolko sa tam treba dost vzdelavania a to ludia zvycajne nedotiahnu dostatocne daleko a potom z toho maju len negativne spomienky... ale pripustam aj tieto moznosti :)

Potom je tam este kopa dalsich veci, ale toto vyzera na seriozne a komplexne poradenstvo, radil by som ist najskor touto cestou.
Ak budes mat este dalsie otazky, kludne napis...

Prijemne sviatky.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

No môj plán je taký, že budem mať 3-mesačný plat na inom účte, hneď v poruke, potom 6-mesačný plat investovať do menej rizikových fondov, jednalo by sa o peniaze na cca. 10 rokov a potom niečo na dlhodobo, tj 20-30 rokov, ktoré by som dal na rizikové fondy.
Takže vlastne začnem takto
Rezerva 253,82 EUR mesačne
Kratkodobe 72,52 EUR mesačne
Dlhodobe 36,26 EUR mesačne
Až budem plná rezerva, presuniem tie peniaze už len na krátkodobé a dlhodobé a až naplním aj krátkodobé, presuniem to všetko na dlhodobú investíciu. A samozrejme, ak sa mi pod ruku dostanú nejaké extra money, tie rozdelím medzi tieto 3. No a v prípade zvýšenia platu navýšim aj tieto sumy.
Poistenie mám, samozrejme bez investičného alebo kapitálového životného poistenia, na tom sa obabrať nedám :). Iné poistky asi zatiaľ ani netreba, auto nemám a bývam v podnájme :oops: .
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

GonGon napísal:Hlavne by som mal rád zhodnotenie nad infláciu, inak to môžem mať aj vo vankúši. Ale ako vravím, behom 72 hodín som dostal do hlavy také informácie, že teraz ich budem mesiac zoraďovať, čo by som rád skrátil s vašou pomocou na 7 dní a začal hneď od 1.1.2014 s čistým finančným štítom. Rok 2013 totiž bola katastrofa, bol to môj prvý rok v práci a bez nejakej finančnej gramotnosti mám teraz ledva 300€ našetrených... Takže vás týmto prosím o pomoc.
Kde sa ponáhľaš? Keď si to nevyriešil za 72 hodín, tak to nevyriešiš ani za 7 dní. V prvom rade si zadefinuj, či si týpek, čo potrebuje aby sa mu o peniaze starali iní ( čo to aj tak nevedia, ale si za to nechajú zaplatiť ), alebo chceš hľadať vlastnú cestu finančnej prosperity ( na to potrebuješ čas ).

Máš môj rešpekt, že v svojom veku pristupuješ k peniazom zodpovedne a pozeráš dopredu. No na druhej strane sa chováš stádovito: poradte mi prosím, kde by moje peniaze mali odchádzať, aby sa zhodnotili, ináč nie som schopný ušetriť ani vyndru...
Tí, čo sa odmlada uspokoja s kadejakými finančnými produktami a veria, že tým vyriešili svoju osobnú prosperitu...tí to spravidla nedotiahnú ďaleko. Ak si týpek, čo sa chce vymknúť z davu a nezatvrdnúť na veky vekov v zamestnaní (a vo fádnom stereotype), tak by si mal peniaze jednoducho odkladať bokom a lámať si hlavu nad tým ako ich zhodnotíš sám. Na to by ti mohol stačiť osobitný sporiaci účet a motivácia, že to raz dokážeš. Nemáš sa kde ponáhlať. Buď si istý, že kdekolvek teraz peniaze začneš vkladať, za prvé roky sa nad inflačné zhodnotenie aj tak nedostaneš...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa incognito »

JUGGLER, nesklamal si (ma) ;) :D

Je dobre si zadefinovat, ci sa o volne peniaze budem starat ja, alebo sa mi o ne bude starat niekto iny... to ale neznamena, ze to nevie :) dalsia vec je, ze vzdelavat sa a rozumiet tomu moze(s) aj v pripade, ze sa Ti o to bude starat niekto iny...

Sporenie do fondov zrejme nebude odlisenie sa od davu, na druhej strane to nie je taka katastrofa ako tu niektori prezentuju... zalezi od uhla pohladu.

Kedysi davno sa dokonca podarilo JUGGLERovi ma trochu "zvyklat" a zacal som kontrolovat fondove vysledky, ci to ma naozaj zmysel :D fondy maju daleko od idealu, zaroven su vsak optimalne riesenie pre retail. Len sa v nich treba tiez vediet orientovat a nebyt ako ovca...
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa incognito »

GonGon napísal:No môj plán je taký, že budem mať 3-mesačný plat na inom účte, hneď v poruke, potom 6-mesačný plat investovať do menej rizikových fondov, jednalo by sa o peniaze na cca. 10 rokov a potom niečo na dlhodobo, tj 20-30 rokov, ktoré by som dal na rizikové fondy.
Takže vlastne začnem takto
Rezerva 253,82 EUR mesačne
Kratkodobe 72,52 EUR mesačne
Dlhodobe 36,26 EUR mesačne
Až budem plná rezerva, presuniem tie peniaze už len na krátkodobé a dlhodobé a až naplním aj krátkodobé, presuniem to všetko na dlhodobú investíciu. A samozrejme, ak sa mi pod ruku dostanú nejaké extra money, tie rozdelím medzi tieto 3. No a v prípade zvýšenia platu navýšim aj tieto sumy.
Poistenie mám, samozrejme bez investičného alebo kapitálového životného poistenia, na tom sa obabrať nedám :). Iné poistky asi zatiaľ ani netreba, auto nemám a bývam v podnájme :oops: .
No prave, ze presne takto to celkom nie je :) to "skladanie" portfolia ma nejaky postup a system.

Tym, ze sa chystas pravidelne odkladat, aj tych 10 rokov je dost a moze to byt "rizikove" sporenie... vyuzivas tzv. priemerovanie ceny (cost averaging effect).

No a tie "menej" rizikove fondy by boli napr. dlhopisove, lenze tam je dnes riziko vysoke dost (CB moze postupne zacat v priebehu par rokov dvihat uroky a moze Ti to vymazat slusnu cast z vynosov).

Takze preto by som to nevidel tak celkom jednoducho :)

Nemuselo by byt zle sa zamysliet aj nad stavebkom, tu ho sice velmi nemaju radi, ale dobre nastavene sa da dobre pouzit.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

No problém je ten že ani neviem ako začať pri fondoch :/. Vždy keď som sa dostal k článku, všetko tam bolo ako hotová vec, proste pre ľudí čo v tom istý čas už fungujú. A aj keď som hľadal už aj veci "ako začať s fondami" a podobne, vždy mi to vypľulo články, v pri ktorých človek už musel mať nejaké investičné skúsenosti. A to je problém, ja ich nemám a neviem vôbec kde začať.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

dobre vlakno, paci sa mi ako rozmyslas
Fondy si vyber niektory zo sporiacich planov. Bud Rytmus alebo toto od nas, cez EIC: http://www.mfc.sk/?manazovane_sporenia" onclick="window.open(this.href);return false;
Fondy ti odporuci poradca a ty sa budes predpokladam pytat, preco prave tie .. co je samozrejme uplne v poriadku a poradca by ti mal vediet odpovedat.

Rok tam budes davat tych 30nieco Eur. Za tu dobu mozno postudujes a zistis, ze sa chces o financie starat sam, tak ako pise Juggler. A mozno naopak zistis, ze efektivnejsie je pre teba venovat sa svojej praci, lebo ta ti prinasa vacsi "zisk" a neoplati sa ti venovat cas aktivnej starostlivosti o svoje investicie.

Juggler, aj keby sa z neho stal v buducnosti part-time ci full-time trader, 30 Eur do fondov ako bokovka "na istotu" mu urcite neuskodi.

A este k tej rezerve na nepredvidatelne vydavky, skor ako nasobok prijmu by som ratal s nasobkom vydavkov. Su aj taky, co maju prijem 2000 a vydavky 1000.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Diky za radu. Pozrel som a na oba a z toho asi skôr len ten Rytmus. Ak som to teda pochopil správne, lebo tie EIC majú prvú minimálnu investíciu 1000€, takže hneď by som potreboval 3000€. No a ja sa k prvej tisícke dostanem v marci (bonus z práce). Ak som pochopil zle, rád si nechám vysvetliť :).
K tomu tradingu - aktuálne som v stave že mám 21 rokov a job ktorý ma naozaj baví. Možno budem v stave že budem mať 30 a už ma to tak baviť nebude (ale pracujem s IT technológiami, takže to je otázne) a potom by som nad tým premýšľal. Jasné, zatiaľ si niečo poštudujem a uvidím či by ma to bavilo, ale bola by škoda tie peniaze len tak odkladať na účet s 0,0 úrokom a ešte aj budem v strate vo výške inflácie.

P.S.: Je tu niekto kto robí ten Rytmus? Sprostredkovateľka mi to nechce dať spraviť lebo že počas krízy si na to netrúfa.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Tak to je dobra sprostredkovatelka :D
1000 Eur su jednorazove investicie, sporit sa da cca od 30 Eur mesacne. Rozdiel medzi Rytmusom a EIC je hlavne ten, ze Rytmus su len Pioneeri, kym EIC ma cca 500 fondov, od roznych spravcov. A kym v EIC si volis konkretne podielove fondy, v Rytmuse iba portfolio ..dynamicke, superdynamicke a pod. Konkretne fondy nevolis. EIC je viac flexibilny.
Ak by si chcel sporenie cez EIC, kludne mi napis.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

peter.cmorej napísal:Tak to je dobra sprostredkovatelka :D
1000 Eur su jednorazove investicie, sporit sa da cca od 30 Eur mesacne. Rozdiel medzi Rytmusom a EIC je hlavne ten, ze Rytmus su len Pioneeri, kym EIC ma cca 500 fondov, od roznych spravcov. A kym v EIC si volis konkretne podielove fondy, v Rytmuse iba portfolio ..dynamicke, superdynamicke a pod. Konkretne fondy nevolis. EIC je viac flexibilny.
Ak by si chcel sporenie cez EIC, kludne mi napis.
A ktoré je z tvojho pohľadu lepšie na 1 rok? Toľko mi bude trvať kým si vytvorím tú rezervu a budem môcť presunúť väčšie čiastky na investovanie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

v prvom rade ziadna investicia do akciovych fondov by nemala byt s horizontom 1 rok .. ale to je skor poznamka pre inych co to tu citaju, chapem tvoju otazku

urcite EIC, nakolko tam ak chces, mozes si robit aj "vlastnu spravu" .. vyberat si vlastne fondy a pod.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa jogo »

Najlepsie pre teba je investovat do nejakeho ETF-ka na index SP 500, pripadne MSCI-World a nepokusat sa porazit trh vyberom nejakeho portfolia fondov.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

a povedz jogo, ako to urobi a kolko ho to bude stat s 30 Eur mesacne?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa jogo »

Nuz neviem, preco uz chce prvy rok investovat 30 eur mesacne. Nech odklada 362 Eur mesacne na terminak napriklad do tej tusim Prima banky s 5% urokom na sporenie az kym tam nebude mat tych 3000 Eur, co si chce nasporit.
Potom nech dalsi rok uklada peniaze na nejaky ucet a v pripade vacsieho poklesu na trhu(idealne, ked prva sprava v tv-novinach bude o poklese na USA-burze) nakupi SPY za 3000 Euro.
A tak raz rocne nech investuje tych 3000 Euro.

Po case sa nauci pouzivat SL a bude moct pomocou nich riadit aj riziko velkych prepadov a vytrvalej deflacie, ak by prisiel scenar ala Japonsko.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čaute. Nemyslel so to zrovna tak, že by mal uvažovať o tradingu. To nie. Len som ho chcel upozorniť, aby sa do finančných produktov nevrhal strmhlavo. Treba si najprv poriadne naštudovať, čo sa od fondov dá reálne očakávať.
Lebo realita je bohužiaľ taká, že 80% podielových fondov neprekonáva ani index S & P 500. Keď sa k tomu pridá nákladovosť produktu, výsledky sú naozaj žalostné. Takže z toho pohľadu ( reálna výkonnosť mínus náklady ) mňa naozaj nikto nepresvedčí, že vo fondoch dostane nejaký extra výnos. Fondy len v rôznych variantách kopírujú trh a nechajú si za to pekne zaplatiť.
Takže zhrnuté a podčiarknuté. Najprv radím naštudovať do čoho ide, čo od toho môže očakávať a koľko za to bude platiť. Potom môže zvážiť, či nie sú lepšie alternatívy ... napr. pasívne kopírovanie trhov cez ETF ako načrtol Jogo, alebo kopírovanie hocijakého fondu len z nákladami u brokera, alebo príde na to, že sa do finančných trhov vôbec neoplatí montovať ( asi najlepšia cesta pre tých, čo si myslia, že sa s prázdnymi vreckami stanú investormi ).
A s takto oslobodeným duchom možno začne hľadať iné, výnosnejšie alternatívy ( podnikanie, reality, kšefty atď...)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa incognito »

GonGon napísal:Diky za radu. Pozrel som a na oba a z toho asi skôr len ten Rytmus. Ak som to teda pochopil správne, lebo tie EIC majú prvú minimálnu investíciu 1000€, takže hneď by som potreboval 3000€. No a ja sa k prvej tisícke dostanem v marci (bonus z práce). Ak som pochopil zle, rád si nechám vysvetliť :).
K tomu tradingu - aktuálne som v stave že mám 21 rokov a job ktorý ma naozaj baví. Možno budem v stave že budem mať 30 a už ma to tak baviť nebude (ale pracujem s IT technológiami, takže to je otázne) a potom by som nad tým premýšľal. Jasné, zatiaľ si niečo poštudujem a uvidím či by ma to bavilo, ale bola by škoda tie peniaze len tak odkladať na účet s 0,0 úrokom a ešte aj budem v strate vo výške inflácie.

P.S.: Je tu niekto kto robí ten Rytmus? Sprostredkovateľka mi to nechce dať spraviť lebo že počas krízy si na to netrúfa.
Nikto netvrdi, ze fondy su extra vynosne a spravia z cloveka milionara z vecera do rana... a z nicoho. Mne je velmi sympaticke, ze niekto si vie povedat "v tomto som dobry a toto ma bavi a zasa v tomto si necham poradit". Ak niekto chce, nech sa o financie stara sam, nech je full-time trader, nech ksefti reality, atd... ale ked nie, aj take fondy su dobre. Ci uz ETF alebo aktivne spravovane. Ved v reale to bude pomaly podla mna aj tak evolucia v style - na zaciatku s malymi sumami podielove fondy a neskor s nasetrenym kapitalom sa uvidi co dalej (ETF, atd.).

Co sa tyka Tvojich dalsich prispevkov GonGon:
- aj cez EIC si vies namiesat Rytmus, ale nie tak elegantne :) myslim si, ze Rytmus je trosilinku lahsi na obsluhu a na zaciatok... mam v portfoliu jedno aj druhe, rozdiel je skor v jednoduchosti.
- neskor s vacsimi sumami (cez 100-200€/mes.) sa da dobre hrat aj s EIC, tam uz treba fondom trosku rozumiet, lebo v opacnom pripade sa tam da narobit viacej pruserov ako dobreho... tam sa bud naucis rozumiet fondom, alebo si najdes niekoho kto tomu rozumie. Mam 1-2 klientov, co sa za posledne 3-4 roky o to hlbsie zaujimali a uz sa v tom celkom orientuju... aj nejaku literaturu som im dal :D

Keby nieco bolo treba, napis spravu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa Rokosák »

V prvom rade treba setrit. Az potom riesit ako. Vobec neriesit maximalizaciu vynosu, je to riskantne aj pre odbornikov, teda ludi z priemyslu, ktori vsak tak ako kazdy iny nevidia do buducnosti.

Doporucujem terminovany ucet na dalsich 5 rokov. Trojmesacna rezerva nemusi stacit ak budes nezamestnany jeden rok. Po piatich rokoch budes narabat s inou sumou a moznosti budu ine.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ako hovori Rokosak. Zasni sporit, trebars aj na sporiace ucty. Aby si si zvykol na to, ze ti z vyplaty odchadza tolko penazi.

A neskor s tymi peniazmi moezs v klude zacat pracovat. S rozvahou a nie zbrklo.
Najlepsie pre teba je investovat do nejakeho ETF-ka na index SP 500, pripadne MSCI-World a nepokusat sa porazit trh vyberom nejakeho portfolia fondov.
To akože prečo? Prečo práve tieto dva indexy? Prečo práve najväčšie americké akcie? Alebo prečo MSCI World, ktorý má najviac majetku v amerických akciách?
A prečo si nemôže kúpiť podielový fond na americké akcie? Alebo podielový fond na globálne akcie? Výnosy majú + podobné ako indexy.

Nevýhoda podielových fondov je to, že v priemere majú výnosy niekde okolo výnosov indexov. Čiže zhruba rovnaké. To že ich neporážajú znamená len to, že majú výnosy veľmi podobné.

Poplatkovo však pri takýchto malých sumách vyjde lepšie podielový fond ako ETFko na index.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa Ladis »

Neni dobré brzdit růst tvojeho kapitálu akciemi z celého světa s ETF MSCI
ani doufat, že extrémně předražené akcie z indexu S&P500 porostou dál,
ani doufat, že akcie Venezuely, kde index udělal letos +400%, pomůže i další rok růstu ETF na akcie celého světa.
Lepší je omezit se na 3 ETF na akcie indexů DAX, FTSE 100 a Dow Jones.

Obrázok ISHARES DIVDAX
http://www.comdirect.de/inf/fonds/detai ... N=11582109" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázok Deutsche Bank AG FTSE 100 Zertifikat
http://www.comdirect.de/inf/zertifikate ... ON=3652734" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázok Commerzbank AG DJIA Indexzertifikat
http://www.comdirect.de/inf/zertifikate ... ON=3410258" onclick="window.open(this.href);return false;
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa jogo »

filip glasa napísal:To akože prečo? Prečo práve tieto dva indexy? Prečo práve najväčšie americké akcie? Alebo prečo MSCI World, ktorý má najviac majetku v amerických akciách?
A prečo si nemôže kúpiť podielový fond na americké akcie? Alebo podielový fond na globálne akcie? Výnosy majú + podobné ako indexy.

Nevýhoda podielových fondov je to, že v priemere majú výnosy niekde okolo výnosov indexov. Čiže zhruba rovnaké. To že ich neporážajú znamená len to, že majú výnosy veľmi podobné.

Poplatkovo však pri takýchto malých sumách vyjde lepšie podielový fond ako ETFko na index.
Preto tieto dva indexy, lebo obsahuju najvacsie svetove firmy, ktore maju najvacsi podiel na celosvetovom hospodarstve a svoje pobocky maju po celom svete, nielen v jednej krajine(regione).
Preco ma riskovat vyber podieloveho fondu(podielovych fondov), ked aj tak maloktory z nich porazi index ale vacsina z nich ma vynosy nizsie ako index. A to uz nehovorim o poplatkoch za vstup a spravu fondu.
Planuje davat do fondov cez 362 Eur mesacne tj. okolo 4200 Eur rocne.
Ak urobi nakup raz rocne, tak poplatok za nakup nebude ani 0.25% z celkovej sumy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa jogo »

Ladis napísal:Neni dobré brzdit růst tvojeho kapitálu akciemi z celého světa s ETF MSCI
ani doufat, že extrémně předražené akcie z indexu S&P500 porostou dál,
ani doufat, že akcie Venezuely, kde index udělal letos +400%, pomůže i další rok růstu ETF na akcie celého světa.
Lepší je omezit se na 3 ETF na akcie indexů DAX, FTSE 100 a Dow Jones.
Konecne to uz pochopil aj Laco Konecny, ze netreba sa zaoberat vyberanim jednotlivych akcii alebo fondov.
Tusim mu "naliala do hlavy filipa, filipinka z Filipin" :D

Filip do hlavy je slangovo vyraz pre rozum do hlavy, aby sa niekto nad tym nepohorsil, ze narazam na admina Filipa. :)
Len mi to tak pasuje filipa filipinka z Filipin. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

jogo napísal:Filip do hlavy je slangovo vyraz pre rozum do hlavy, aby sa niekto nad tym nepohorsil, ze narazam na admina Filipa. :)
Len mi to tak pasuje filipa filipinka z Filipin. :)
A to nevieš o tom že ešte aj zakladateľ vlákna je Filip... :mrgreen:
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa jogo »

GonGon napísal: A to nevieš o tom že ešte aj zakladateľ vlákna je Filip... :mrgreen:
Ale viem, ved administrator tohto fora je Filip Glasa, vsak som vahal, ci dat tu slovnu hracku "konecne- Konecny" a "filipa filipinka z Filipin" aby si to nas admin Filip nezobral osobne. Bola to len taka slovna hracka, co ma napadla...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jogo, GonGon je tiez Filip. GonGon je zakladatelom vlakna :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa jogo »

peter.cmorej napísal:jogo, GonGon je tiez Filip. GonGon je zakladatelom vlakna :)
Aha...uz panimaju.. :mrgreen:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Chcem sa opýtať na tie ETF, vedeli by ste mi k tomu niekto viac povedať? S akým kapitálom sa do toho oplatí ísť? Rád sa budem v tomto aj vzdelávať, mám predsa len 21 rokov, takže mám dosť času a aj nejaké výkyvy ma nezabijú ak tie peniaze chcem až za 30 rokov.

A ešte otázka - na 5-6 rokov (alebo až 10) nebude najlepšie stavebné sporenie? Neviem ako moc sa oplatí v takomto časovom úseku riskovať.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa filip glasa »

5-6 rokov termiňák, prípadne stavebko.

ETF kúpiš cez hocijakého brokera. Poplatky sa jeden obchod (nákup alebo predaj) sú 5-10% eur. To znamená, že sa ti to oplatí ak do jedného ETF dáš od 500 eur a vyššie.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

A bolo by lepšie si to šetriť na nejakú kravinu s úrokom 1,2% a až tam bude tých 500€, tak ísť do toho? Alebo sú lepšie tie fondy? Akého brokera by si na ETF odporučil?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Na sporiacom účte si šetri a potom keď budeš mať viac peňazí, tak môžeš ísť do ETF, alebo aj niekam inam.

Broker - Lynx, FIO, Brokerjet.

Alebo si kúp podielové fondy a nemusíš riešiť brokera ani výšku investície a podobne. Môžeš kľudne s malou sumou a bez starostí.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

No mňa pri ETF láka to že sú pasívne a je tam menej poplatkov.

Pokiaľ ide o termiňák, tak to riešiť nechcem, lebo šetriť chcem postupne každý mesiac za ten úrok. Ja ani neviem presne na ako dlho to bude, v ideálnom prípade na 9 rokov, pri najhrošom (klop, klop, deti majú ešte 9 rokov čas) za 5-6. Oplatí sa stavebné aj na 9? Ak áno, PSS alebo iná?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Aj podielové fondy sú pasívne. A pri malých sumách su ETF poplatkovo drahšie. Pri tých 500 eur je to tak tak na hrane.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Tak mám totiž nápad že by som najprv všetky peniaze pchal do rezervy, ktorá potom bude hotová do 8 mesiacov a potom by som vedel každý mesiac na toto odložiť 108,78 no a každých 5 mesiacov do dať do ETF. Neskôr by to boli každé dva mesiace po 600€. Čo sa v rámci 30 rokov oplatí viac? Tie fondy alebo takto každých 5 mesiacov robiť prasiatko na ETF?
Pokial ide o stavebko, PSS alebo niekde inde?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

stavebko je jedno kde
Co sa tyka ETF, najprv si musis zalozit ucet u brokera na co potrebujes bud pociatocny kapital (Lynx je tusim 2000 Eur) alebo musis zvolit drahsieho brokera. Drahsi broker znamena, ze poplatok za nakup a predaj bude po 10 Eur = 20 Eur spolu. To je z 500 Eur 4%.
Lacnejsi znamena popl. 5 Eur tam aj spat, tz 10, co su 2%
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

No a je potom lepšie ETF? Alebo by som mal niečo dávať do fondov a niečo do ETF?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

takto .. ja som ti uz v sukromnej komunikacii napisal, ze tu druhu cast s horizontom do 5r+ nie z hladiska rizika dobre investovat do akcii .. inu odpoved ti ako poradca nemozem dat. Rozhodnutie je na tvoju zodpovednost. ETF bude pre teba ako cloveka bez skusenosti pracnejsie, zrejme sem tam urobis chybu, ale pisal si nieco v zmysle, ze cas tomu kludne venujes.

Ja som ti tam navrhoval defenzivnejsie akciove fondy, dva z nich aktivne riadene v tom zmysle, ze mozu byt aj vyrazne cash .. ked uz teda chces akcie. ETF su uz zo svojho principu vacsinou rozne indexy, resp. sektory a aktivnu spravu nenajdes. Ak si to budes chciet riadit sam, tak aj keby sme predpokladali taku nepravdepodobnu vec, ze budes robit dobre investicne rozhodnutia, tak jedno taketo "rebalansovanie"portfolia ta bude stat opat 10 al. 20 Eur podla brokera (predaj a opatovny nakup), tz. z 500 Eur opat 2-4%. Ano, mozes kazdy mesiac nakupovat to iste ETF a potom to odpredavat a nakupovat vsetko v celku, takze to nebudu 2% zo sumy, ale menej, no myslim, ze point co chem povedat sa z toho da vycitat.

Takze ked to cele zhrniem, pri takom "blbom" investicnom horizonte sa mi zda, ze pri ETF mas vyrazne vyssiu sancu, ze za tych 5-9 rokov nebude vysledok vobec potesitelny.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Lenže ja nechcem do ETF dávať toto 5-9 ročné (možno aj 15, netuším kedy tie peniaze budem potrebovať), ETF chcem na to 30 ročné. Toto dám zrejme do toho stavebka, tam je na to asi najlepšie zhodnotenie ak dávam mesačné platby.

Je dobrý nápad aj to riešiť si povedzme 20% cez mutual funds a zbytok cez ETF? Alebo ak už pôjdem do ETF, tak so všetkým?

Je v EU nejaký brooker ktorý nemá 2000€ požiadavku a je stále lacný a kvalitný?

A ako to je vlastne s daňami pri ETF a takýchto investíciach? Ak nakúpim ETF za 5000€ a predám za 10000€, budem platiť 19% z 5000€ ktoré som zarobil?

Ak sa vela pýtam, tak sa ospravedlňujem :oops:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa filip glasa »

V Lynxe si môžeš otvoriť aj menší účet ako 2000. Proste si tam pošleš menej peňazí a hotovo. Nezatvoria ti ho.
Ďalšia možnosť je americký Sogo trade.

Ale ja tak myslím, že na začiatok sú pre teba jednoduchšie podielové fondy. Až následne za 2-3 roky keď budeš lepšie vedieť čo robíš, tak si môžeš otvoriť účet u brokera.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

A čo táto časť?

Minimální počáteční vklad pro otevření účtu
Lynx zavedl minimální počáteční vklad pro otevření obchodního účtu ve výši 50 000,- Kč.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja viem že to majú v podmienkach, ale v realite ti myslím prejde aj nižšia suma.

Okrem toho našetriť 600 eur, alebo 2000 eur - to je pre teba rozdiel len v čase, nie? Tak si proste počkáš.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"