Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa kiikino »

Lenže ja nechcem do ETF dávať toto 5-9 ročné (možno aj 15, netuším kedy tie peniaze budem potrebovať), ETF chcem na to 30 ročné. Toto dám zrejme do toho stavebka, tam je na to asi najlepšie zhodnotenie ak dávam mesačné platby.
myslim ze ej to dobry konzervativny plan

Je dobrý nápad aj to riešiť si povedzme 20% cez mutual funds a zbytok cez ETF? Alebo ak už pôjdem do ETF, tak so všetkým?

namiesat to mozes naozaj vselijak, rozhodol si sa ze sa stanes panom svojich penazi a teda je to vsetko na tebe, v pripade podielovych fondov by si taketo veci nemusel riesit, len by si pozrel na poplatky a zameranie podieloveho fondu
ak ale chces investovat cez ETF, proste si vzdy nasetri 1000 eur a kup co sa ti pozdava - na tak dlhu dobu odporucam indexy (sp500, dow jones, dax alebo eurostox), mozes pridat obcas aj nejaky ten mutual fund ak ho ma broker v ponuke a dlhopisove fondy zamerane na korporatne dlhopisy (jnk, hyg), pripadne samotne akciove tituly tzv. blue chips (mekdonald, koka-kola, exxon ...proste take kde je riziko krachu minimalne ale historia jasne ukazuje ze uz par velkych skrachovalo)


Je v EU nejaký brooker ktorý nemá 2000€ požiadavku a je stále lacný a kvalitný?

http://ako-investovat.sk/brokeritu si vyber, podmienky tam mas napisane takze ta nebudem usmernovat

A ako to je vlastne s daňami pri ETF a takýchto investíciach? Ak nakúpim ETF za 5000€ a predám za 10000€, budem platiť 19% z 5000€ ktoré som zarobil?

ano platis 19% dan, niekto tu pisal ze si mozes znizit zaklad o 500 eur, ak ETF vyplaca dividendy tak z nich platis 14% zdravotny odvod

Ak sa vela pýtam, tak sa ospravedlňujem :oops:
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Platím tých 14% aj v prípade že dividendy hneď reinvestujem?
A tá daň, to hádam nejak prežijem... veď aj tak idem štýlom buy and hold, žiadne obchodovanie s ETF. A hold bude na 30 rokov, ak bude za 10 nejaká ďalšia kríza, tak toho nakúpim viac (škoda že som nezarábal už v roku 2008) ale určite na to behom 30 rokov nesiahnem, len budem prikupovať.
Inak tie akcie McDonald a Cocacola som pozeral, tam má človek fakt docela istotu že to nepadne (ale zase 30 rokov je 30 rokov, do vtedy sa môže stať mnoho bullshitov).
Osobne ale premýšľam aj o aspoň jednej firme z biotechnológii a a jednej farmaceutickej, alebo o nejakom fonde prípadne ETF (aj keď ono sa to vraj neodporúča takto sa zameriavať pri ETF), tam vidím budúcnosť a pokrok, hlavne z toho ako sledujem tieto odvetvia.
Naposledy upravil/-a GonGon v Št 09 01, 2014 3:48 pm, upravené celkom 1 krát.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa kiikino »

ano platis aj tak tych 14%, da sa to riesit ale tak ze nakupis fond co tie dividendy priamo reinvestuje za teba, tusim sa to vola total return
30 rokov je 30 rokov - vidis taketo myslienky behaju hlavou kazdemu co investuje a je jedno ci dlhodobo alebo kratkodobo, proste rizika su vsade a to aj pri statnych dlhopisoch - kuk grecko, alebo bankovych vkladoch kuk cyprus (nad 100k)

aj tak by som ale v prvom rade kupoval indexy tam u tuz koka-kolu aj mekdonalda mas a aj kopu dalsich
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

myslim ze ej to dobry konzervativny plan
Len mohol by byť aj lepší... 2% sú stále len 2%, príspevok od štátu to nezachráni a ešte mi to inflácia zožerie. V komoditách sa zase nevyznám vôbec a akcie, prípadne indexy na 5-10 rokov sú asi blbosť.
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa Casey »

GonGon napísal:myslim ze ej to dobry konzervativny plan
Len mohol by byť aj lepší... 2% sú stále len 2%, príspevok od štátu to nezachráni a ešte mi to inflácia zožerie. V komoditách sa zase nevyznám vôbec a akcie, prípadne indexy na 5-10 rokov sú asi blbosť.
Nakupit a filozia drzat 30 rokov je prezentovana Ladisom.Nie som si vsak isty co to je ta naj.cesta.Mozno by to chcelo troska vychladnut a zacat naozaj aj studovat.Opcie by mohli byt celkom zaujimave.Rado tu odporucal jednu dobru brozurku k tomu.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Lenže ja chcem len investovať, nie obchodovať. Netúžim po tom to mať ako full time vec (aj tak mám job ktorý ma baví), len ako zaistenie do budúcnosti.
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa davoo »

Ser na wannabe investovanie typu bondy, blue chips, indexy a zbúchaj poriadny blackbox.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Casey, on je tabula rasa, kym dospeje na opcie, to este vela vody Dunajom pretecie
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Keby len Dunajom....
Takže vlastne teraz zvažujem toto - spraviť si najprv rezervu bez investovania, niečo poštudovať a potom ísť na ETF a fondy alebo robiť si rezervu a popri tom tie fondy (len neviem ako by som potom začal s ETF). Nad ničím iným zatiaľ nerozmýšľam a asi ani dlho nebudem.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa jogo »

Gon-Gon: Tebe som to este nepisal, ale uz asi 2-3 zacinajucim som to tu napisal bez akejkolvek odozvy, tak neviem, ci je spravne pochopene, co tym myslim.
Ci pojdes cez ETF-ka, ci pojdes cez fondy, najdolezitejsie rozhodnutie aj tak budes robit ty a len ty a ziadny manager tebou vybraneho fondu.
Proste v den, ked posles peniaze do akehokolvek fondu si rozhodol, ze manager fondu v ten isty den nakupi za tvoje peniaze to aktivum, s ktorym obchoduje tebou vybrany fond.
Cize ty rozhodnes, kedy nakupis a ty rozhodnes aj kedy predas(ak vyberies peniaze z fondu).
Ty rozhodnes aj co nakupis. (akcie, komodity, cenne kovy, dlhopisy a v akej mene a v ktorom regione)
Manager fondu uz urobi len taku podradnu cinnost, ako je napriklad vyber akcii, ktore nakupi, ale tym vyberom malokedy dokaze porazit bechmark fondu(vacsinou nejaky sektorovy index, podla zamerania fondu - ktory aj tak vyberas ty, svojim vyberom fondu) alebo celotrhovy index.

Poradcovia ti mozu poradit(a to je ich hlavna uloha) , ako si vybrat co najvyhodnejsi produkt z hladiska nakladov(a to je velmi dolezita cast investovania - mat co najnizsie naklady, poplatky, skryte poplatky, dane a odvody), ale tazko ti poradia, do coho investovat, aby si bol na konci roka alebo o 20 rokov v zisku. Ved si pozri, ako vychadzaju rocne vyhlady aj renomovanych institucii a bank.
Hra sa na jednu dogmu: Ze akcie dlhodobo budu rast. Otazka znie ktore, lebo napriklad Japonsky index uz vyse 20 rokov nedosiahol ani zdaleka uroven z roku 1990.
Teraz sa hra na najvacsie svetove firmy(cize hlavne USA-firmy), ale ci bude USA este aj o 30 rokov svetovym lidrom,ktory aj za pouzitia vojenskej sily presadzuje svoje zaujmy, to teraz nevieme.Preto mam zakomponovane v mojom dlhodobom investovani SL, aby som sa vyhol scenaru ala Japonsko, ak by nahodou prisiel.

P.S: Zo zisku z predaja nebudes platit len 19% dan ale navyse este aj 14% zdravotne odvody. Cize tretinu zisku das statu. Preto je dobry sikovny poradca, ktory ti poradi, ako sa danovo optimalizovat.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

To mi je samozrejme jasné, ja si vyberiem čo nakúpim a kedy to nakúpim, idem do toho aj s tým že cena môže klesnúť. Lenže z môjho pohľadu to je lepšie než "garantované výnosy" pod hodnotou inflácie. Nemám problém riskovať, ak niečo stratím, viem kto za to môže - len ja. Tiež sa chcem zamerať na globálne ETF - nechcem mať len USA, portfólio si chcem postaviť tak, aby mi občiahlo celý svet. Tiež chcem ísť aj do fondov, indexov etc. ktoré majú akcie na farmaceutické a biotechnologické firmy. Ak v niečom vidím budúcnosť, je to práve tu. A samozrejme informačné technológie, ale tam by som bol opatrnejší (v tomto obore aj pracujem a prehľad mám veľký). Z tých bio a farma spomeniem už len to omladenie potkanov a pokusy na ľudoch už na budúci rok (dúfam že netrepem). Zrovna takéto veci sú podľa mňa tie, do ktorých by chcel investovať. Ale možno sa na to pozerám moc jednostranne, ako vravel Peter, a ja si to priznám, zatiaľ viem o tom veľké hovno (ale on to napísal lepšie :D ).
No a tiež je možné že za 30 rokov bude úplne iná politická situácia, kto tvrdí že globalizácia zariadila že nikto nechce vojnu a nič podobné, nech sa pozrie na obdobie po Napoleonských vojnách. Vtedy si ľudia mysleli to isté - až na ten detail, že dve svetové vojny a pár ďalších.
Lenže ak by som sa pozeral na všetko takto, tak by som radšej neinvestoval na globálnych trhoch, nakúpil by som zásoby potravín a vody, postavil bunker a čakal :D.
Čo sa týka poradcu a daňovej optimalizácie, to by som rád, ak by som mal na takého poradcu aj financie :wink: . Nič nie je zadarmo a ak to je zadarmo, tak na tebe zarobia nepriamo :D.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa incognito »

jogo napísal:Poradcovia ti mozu poradit(a to je ich hlavna uloha) , ako si vybrat co najvyhodnejsi produkt z hladiska nakladov(a to je velmi dolezita cast investovania - mat co najnizsie naklady, poplatky, skryte poplatky, dane a odvody), ale tazko ti poradia, do coho investovat, aby si bol na konci roka alebo o 20 rokov v zisku. Ved si pozri, ako vychadzaju rocne vyhlady aj renomovanych institucii a bank.
Hra sa na jednu dogmu: Ze akcie dlhodobo budu rast. Otazka znie ktore, lebo napriklad Japonsky index uz vyse 20 rokov nedosiahol ani zdaleka uroven z roku 1990.
Teraz sa hra na najvacsie svetove firmy(cize hlavne USA-firmy), ale ci bude USA este aj o 30 rokov svetovym lidrom,ktory aj za pouzitia vojenskej sily presadzuje svoje zaujmy, to teraz nevieme.Preto mam zakomponovane v mojom dlhodobom investovani SL, aby som sa vyhol scenaru ala Japonsko, ak by nahodou prisiel.

P.S: Zo zisku z predaja nebudes platit len 19% dan ale navyse este aj 14% zdravotne odvody. Cize tretinu zisku das statu. Preto je dobry sikovny poradca, ktory ti poradi, ako sa danovo optimalizovat.
Poradca je (okrem ineho) na to, aby klientovi pomohol identifikovat jeho ciel (toto kopa ludi nevie) a tym aj investicny horizont. Na zaklade toho mu radi alokaciu aktiv, ktora by mala byt vhodna na niekolko rokov dopredu a mala by sa menit len velmi malo. Az potom sa vybera ci tam pojdu podielove fondy, ETF, atd... a pocas doby trvania investicie pomaha rebalancovat portfolio. K tomu samozrejme patri aj selekcia a usmernenie tak, aby klient nenakupil skvosty ako WIOFy a im podobne...

Poradca nie je od toho aby vyberal konkretne cenne papiere a vestil, ktory fond/aktivum bude o rok najviac v pluse... to skratka nie je mozne.

Najprv si treba spravit nacrt portfolia a az potom sa da riesit ci ETF, sporiaci ucet, podielove fondy, stavebko, ocpie, zlate zuby a co ja viem co este...
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa incognito »

GonGon napísal:Čo sa týka poradcu a daňovej optimalizácie, to by som rád, ak by som mal na takého poradcu aj financie :wink: . Nič nie je zadarmo a ak to je zadarmo, tak na tebe zarobia nepriamo :D.
Nic nie je zadarmo, nieco vsak je +/- bezplatne. Napr. clovek poplatky v poistke zaplati tak ci tak, otazne je co za to dostane. Dealercinu alebo aj poradentsvo... a to iste je aj dalej - so vsetkym su spojene nejake poplatky a je len na tebe co za to dostanes/si vyberies. Mozes dostat len fond alebo aj poradenstvo a servis. Vtedy sa mozno da povedat, ze to sice nebolo zadarmo, ale aspon ta to nestalo nic navyse. Lebo su aj pripady (E&S), kde zaplatis standardne poplatky a este aj honorar...

Podla toho co si pisal mas relativne financie na to, aby si mal schopneho poradcu. To zasa nie je taka strasna rarita...
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

A kde nájdem takého poradcu? Lebo všetci sú tuším len sprostredkovatelia - Aj keď neviem ako je na tom vlastne Peter, lebo má aj cenník ale zároveň aj sprostredkováva. No a tiež by bolo fajn aby sa dalo pracovať aj s mojím investičným profilom, čiže som ochotný podstúpiť aj riziko straty.
Svoje ciele už teoreticky poznám, jeden je tak na 43 rokov, ďalší na 30 rokov a jeden na 9.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa incognito »

A aky je rozdiel medzi poradcom a sprostredkovatelom? Myslim prakticky, nie formalny? :)

Kedysi som bol poradca, dnes som podla zakona sprostredkovatel. A stale robim to iste... na Slovensku dnes osobne nevidim priestor pre poradcov, prave z dovodu, o ktorom som pisal vyssie - zaplatis priamo poradcu, zaplatis poplatky vo fin. instit. a este stale nemas istotu, ze to bude vsetko ok (niekto ludom v bankach a poi. musi davat pozor na prsty...). Ak by boli aspon produkty, ktore nenesu gro poplatkov, tak nevidim prekazky pre poradcov v zmysle dnesneho zakona.
Na druhej strane je otazna ochota ludi platit priamo, ta podla mojich skusenosti sice je, ale minimalna. Takze maly trh...

Napr. mne dnes bohate staci ked ma klient odporuci dalej a honorar nepotrebujem, vyfungujem aj bez neho aj bez sporenia cez IZK/KZP. To kombo co ma P.Cmorej je zjavne mozne, kazdy si to moze zariadit tak ako mu to najlepsie vyhovuje...

A osobne sa snazim na nete podavat informacie, nie posielat ponuky, radim az po osobnom rozhovore. Aj ked niekedy sa aj majster tesar utne :)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ja robim niekedy ciste analyzy zmluv a za tie potom fakturujem. Alebo ked chce niekto prilis casovo narocne veci, ktorych vysledkom nie je adekvatne zaplateny produkt, tak sa dopredu dohodneme na hodinovej sadzbe od ktorej odratavam vyslednu proviziu.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Väčšina ľudí z OVB ti vnúti aj sekeru do chrbta ak by im za to platili... česť ostatným, ktorý taký nie sú. Pre mňa je praktický rozdiel ten, že sprostredkovateľ ti ponúkne produkty za ktoré má províziu a poradca s tebou spraví portfólio, maximálne niečo odporučí a platí sa mu. A ja sám si potom zvolím fond do ktorého budem investovať, cez koho budem investovať, akého brookera vyberiem a pod.

Peter: Mohli by sme v tých mailoch pokračovať tak, že najprv spravíme návrh portfolia, ako tu je spomenuté?
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa incognito »

GonGon napísal:Väčšina ľudí z OVB ti vnúti aj sekeru do chrbta ak by im za to platili... česť ostatným, ktorý taký nie sú. Pre mňa je praktický rozdiel ten, že sprostredkovateľ ti ponúkne produkty za ktoré má províziu a poradca s tebou spraví portfólio, maximálne niečo odporučí a platí sa mu. A ja sám si potom zvolím fond do ktorého budem investovať, cez koho budem investovať, akého brookera vyberiem a pod.

Peter: Mohli by sme v tých mailoch pokračovať tak, že najprv spravíme návrh portfolia, ako tu je spomenuté?
Mne je OVB a ostatni ukradnute :) uz sa nimi nezaoberam, niekedy po nich nieco napravam... budes takeho cloveka odporucat dalej? Pochybujem :) a kto chce posobit dlhodobo, velmi na vyber nema...

Ked ti poradca pripravi portfolio, tak su v nom aj konkretne zmluvy, vtedy (za dnesnych podmienok) by si platil 2x. Normalny sprostredkovatel ti moze poradit aj bez toho, aby na tom hned ryzoval... preto je dolezite pri spokojnosti hned odporucit dalej, resp. vystavit fakturu ako to robi P.Cmorej :D preto som pisal, ako si to kto vymysli, tak ma...
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Lenže čo v prípade ak nepôjdem do žiadnych mutual funds ale len to ETF, spraví mi aj vtedy zmluvu s brookerom? Potom by som mu už asi musel zaplatiť ja.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

no ak si to neurobis cele sam, tak ano
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa incognito »

GonGon napísal:Lenže čo v prípade ak nepôjdem do žiadnych mutual funds ale len to ETF, spraví mi aj vtedy zmluvu s brookerom? Potom by som mu už asi musel zaplatiť ja.
no ked je aspon trochu normalny, tak ano... za to, ze niekomu pomozem otvorit ucet u brokera by som si nic nepytal, tolko spravim aj pre kamarata, co si za to moze vypytat P. Cmorej neviem, nie som jeho hovorca :D

Ak chces otvarat ucet, tak to radsej ale komunikuj s nim, ked uz spolu mate nejaku tu komunikacnu historiu ;)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

incognito napísal:no ked je aspon trochu normalny, tak ano... za to, ze niekomu pomozem otvorit ucet u brokera by som si nic nepytal, tolko spravim aj pre kamarata, co si za to moze vypytat P. Cmorej neviem, nie som jeho hovorca :D
dobre vediet, budem za tebou posielat kazdeho, co sa ma bude na ucet u brokera pytat.

ak je clovek samostatny, na otvorenie uctu u brokera asistenciu nepotrebuje. Vacsina ludi si vsak chce pokecat, ze ktory broker, ako to funguje, atd
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

No o to sa mi jedná, účet u brookera si otvorím sám. Ja jednoducho hľadám niečo ako - Máš takéto ciele, spravíme návrh portfolia, ak sú tam aj fondy, tak budiš, nech sa urobí aj tá zmluva... nejaká rada ohľadom brookerov, aký fond si dať a hotovo. Zrejme to tak aj využijem, v prvom rade si ale spravím tú rezervu a potom prežijem aj tú 70€/hod taxu... hlavne že už mám aj z Lynxu formulár, kam som sa ponáhalal :roll: ...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

GonGon napísal:.. aký fond si dať a hotovo ...
no to je presne ta "time consuming" cast. Pri podielovych fondoch je to vcelku jednoduche, to co je na vyber celkom slusne poznam a zaplateny som z casti vstupneho poplatku. Ale ak chces nakupovat ETF a nevies si vybrat fond ty sam, tak platit poplatok brokerovi + za poradenstvo, sa ti urcite neoplati.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Tak pri ETF si vybrať viem - VOO, SPY, BND. Ale mám tak trochu dojem, že diverzifikované to moc nie je.... nemajú tieto dva len US?
No lenže nemal by som mať v portfoliu aj nejaké fondy? Cez tie by som chcel mať niečo viac špecifické, ako už napríklad spomínané biotechnológie.
A aj čo sa týka toho portfólia, nemal by som to tiež nejak prebrať než sa v tom vŕtať sám?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

preberat to mozes aj tu, vyjadri sa ti, kto sa bude chciet vyjadrit. Na koho rady das a akou cestou pojdes, to je v konecnom dosledku vzdy len na tebe

hlavnou vyhodou pod. fondov je mensia pracnost a aktivna sprava. Aktivna sprava je niekde vyhodou, niekde nevyhodou, rovnako zavisi od obdobia kedy ides investovat a od skusenosti investora. Na kratsom horizonte a bez skusenosti by to bola pre teba vyhoda. Avsak v tych tvojich investicnych horizontoch som sa uz davno stratil :)
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Ok, znova dám tie svoje investičné horizonty :D.
Mám jeden na 10 rokov = to je to na svadbu, hypotéku a proste na zaradenie sa do rodinného života.
Druhý mám na 30 až 42 rokov = to je na dôchodok a na peniaze pre deti.
Viac horizontov nemám. Samozrejme, toto sú ideálne prípady, a klopem si na drevo aby som nemusel rodinný život ako taký riešiť skôr než budem mať 30 :roll: .
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Staci si najst priatelku co bude mat chut rozmnozovat sa v skorsom veku a mas po horizonte :wink: Plati co som pisal, ten prvy horizont moc na akcie vhodny nie je.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Toho sa moc nebojím, priateľka chce ísť na VŠ, začať nejak kariéru a než príde rodina, tak zrejem budem mať 30. A áno, uznávam že to vyznie vo veku 21 vtipne, takto si plánovať budúcnosť....
A čo tak bounds? BND alebo LQD? Myslím že sú aj total return, tak by som dividendy nemusel riešiť a platiť 14% z nich, ale až pri predaji (asi by som inak potreboval daňového poradcu :roll: )
Prípadne - VTI a VXUS na dlhú trať, AGG a BWX na krátku.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa incognito »

peter.cmorej napísal:Plati co som pisal, ten prvy horizont moc na akcie vhodny nie je.
Preco? 10 rokov moze byt na akcie dost, hlavne v pripade, ze pouzije pravidelne investovanie? A cele portfolio nemusi byt akciove... nevravim, ze tu hned pisem/ponukam riesenie, ale myslim, ze tych 10 rokov je dost... a ak sa to doplni niecim konzervativnym (napr. stavebkom), tak to moze byt celkom ok.

Kazdopadne sa opat vraciame k tomu, ze je to otazka portfolia a nie jedneho produktu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pretoze si myslim, ze primerany risk portfolia urcuje skor jeho pouzitie, ako predstava na ako dlho to asi bude. A pre portfolio "na svadbu" nepovazujem akcie za vhodny nastroj.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa incognito »

peter.cmorej napísal:pretoze si myslim, ze primerany risk portfolia urcuje skor jeho pouzitie, ako predstava na ako dlho to asi bude. A pre portfolio "na svadbu" nepovazujem akcie za vhodny nastroj.
Tomu celkom rozumiem, na druhej strane tam vsak nie je len svatba. On ten 10 rocny horizont zadefinoval istymi udalostami a ci uz to bude 5 alebo 10 rokov az taku velku rolu nehra. Ak to investovanie spravi este aj s Value Av. Effect-om a bude mat dostatocne rezervy na dokupovanie... to vyrazne znizuje mieru rizika.
Aby som bol presny - nehovorim o sposobe, ze teraz vyberiem fondy a 10 rokov to tam len pravidelne posielam. Samozrejme s tym treba pracovat. Ale nejaky podiel akcii by tam mohol a podla mna aj mal byt.

Napr. extrakonzervativne portfolio v Rytmus-e tiez nesie akciovu mini zlozku (cca7%).
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

A čo bounds na takéto krátke? Ak si dám do portfolia na dlhodobé sporenie 2-3x indexové ETF na dlhodobé a potom 1-2 bounds ETF na to 10 ročné?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa filip glasa »

čo je to bounds?
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Bounds je typo, myslel som bonds :D.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa filip glasa »

ETF na dlhopisy v tejto dobe nekupuj. Ceny dlhopisov sú na historických maximách a výnosy z kupónov na minimách. V horizonte 10 rokov je skôr šanca že ich cena skôr klesne než by stúpla.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Tak v tom prípade to asi zaparkujem na to stavebné sporenie, max. sumu na bonus od štátu tam nalejem a zbytok do termínovaných vkladov. Ak teda dlhopisy nie. Stále ale premýšľam aj toto spraviť cez akcie, lebo sú tu dva názory a vybrať si musím aj tak len ja... také McDonald, to by musel byť zázrak aby padli :roll: .
Naposledy upravil/-a GonGon v Pi 10 01, 2014 7:17 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Daj pár korún do akcií aj bondov máš to vyriešené. Do nuly ti určite nepôjdu.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Tak zrejme 50:50? Jedno akciové ETF a jedno bond ETF. V tomto by som asi potreboval radu, že koľko by som ich mal v portfóliu mať.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Kde investovať dlhodobo a krátkodobo?

Príspevok od používateľa GonGon »

Inak, čo sa týka toho 30+ ročného, som prakticky rozhodnutý ísť do SPY. Vedeli by ste poradiť nejaký zameraný mimo USA ešte, nech to mám diverzifikované?

Alebo ešte jedna možnosť. Nie je z mojej hlavy a na mňa vyzerá moc konzervovane :D.
30% Vanguard Total Market Stock Index ETF
30% Vanguard Total International Stock Index ETF
20% iShares Core Total U.S. Bond Market
5% Vanguard REIT Index
10% iShares Barclays TIPS Bond
5% PowerShares DB Commodity Index Tracking ETF
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"