Investovanie v 15 rokoch?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
peterslany
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 22 06, 2014 10:22 am

Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa peterslany »

Mám pätnásť, pred pár mesiacmi som si vybavil internet banking a chcel by som investovať peniaze, ktoré mám na účte, je tu nejaká možnosť, alebo musím byť plnoletý??
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa Rado »

Otvor účet na jedného z rodičov, ak s tým budú súhlasiť. :)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

zacni knizkami a citanim historie fora. Radsej sa najprv nieco naucit ako prist o peniaze
peterslany
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 22 06, 2014 10:22 am

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa peterslany »

Ja som ani neplánoval hneď investovať, na tomto fóre som našiel informácie o veľa veciach a tak som sa opýtal na toto a mám v pláne si to najprv všetko naštudovať, nech chápem o čo ide a až potom investovať.. Každopádne ďakujem za feedback, pokúsim sa nájsť nejakú rozumnú cestu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Začni tým, že povieš mame, že nechceš na vianoce tablet, ale a pár akcií Apple :D
peterslany
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 22 06, 2014 10:22 am

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa peterslany »

filip glasa napísal:Začni tým, že povieš mame, že nechceš na vianoce tablet, ale a pár akcií Apple :D
Vďaka za radu :D
Btw: Dnes som si bol kúpiť knihu Investiční strategie pro třetí tisícletí, vyzerá celkom fajn, ale mám jeden problém, a to, že nerozumiem viacerým finančným výrazom, preto sa chcem opýtať, či existuje nejaká stránka, kde sú tieto výrazy vysvetlené, alebo musím každý jeden googliť? :?
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa incognito »

z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze googlenie je najlepsie... najviac sa narobis, natrapis, ale najviac sa aj naucis a budes si to pamatat.

A vzdy ked si s niecim naozaj nebudes vediet dat rady, mas toto forum ;) :D

P.S. Odporucam este knizku inteligentni investor od B. Grahama.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zacni lahsimi knizkami a potom postupne citaj tazsie. Inteligentni investor je este tazsia nez ten Pavel Kohout.

Co nevies to si pogooglis, alebo sa rovno tu opytaj.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15771
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 1384 times

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

V pätnástich treba začať vzdelávaním. Vysvetlenie výrazov sa dá vygoogliť ( na webe máš aj tzv. slovník investora ) takisto škola investora na rôznych stránkach ..napr. http://www.trimbroker.com/text/financne-vzdelavanie" onclick="window.open(this.href);return false;

...ale ja by som začal tým, že by som si kúpil nejakú učebnicu ekonomiky, prípadne niečo o finančných, či kapitálových trhoch pre stredné školy...lebo v pätnástich to treba mať aj primerane vysvetlené.

Začni vzdelávaním a keď ťa to bude baviť, pozdejšie môžeš začať. Času máš dosť..predpokladám, že v 15 aj tak nemáš kapitál, čo stojí za niečo. Šetri, uč sa a pozoruj trhy.

Teraz sú akcie vysoko...ale skôr, či neskôr príde taká kríza ako v 2000/2002, alebo 2008/2009 a ceny akcií sa prepadnú o polovicu. To bude vhodný čas na to, aby si začal.

Držím palce a obdivujem ťa, že v 15 takto zmýšľaš. :D
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa gangstro »

Píšeš, že máš účet s IB.
Môžeš začať s týmto - napíš sem v ktorej banke máš ten účet a do 2 týždňov nájdi v inej banke výhodnejší, alebo napíš, že nič lepšie nie je. Toto je jednoduchý začiatok, čo môžeš aj reálne v praxi vyskúšať :)
Radi budeme sledovať tvoje vzdelávanie - takže študuj !
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa rabdo »

priznám sa aj ja som v 15tich sníval o burze no nemal som kapitál...

ale podarilo sa to po 20tich rokoch :D

užívaj si mladosť a ak ťa to baví skúšaj DEMO účet a uvažuj nad tým čo robíš dobre a čo zle, lebo knižky ťa moc nenaučia zvládať vlastné emócie i keď nájdeš tam mnoho techník a užitočných rád !!!
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
peterslany
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 22 06, 2014 10:22 am

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa peterslany »

Ďakujem za odpovede. Kapitál nemám skoro žiadny, ďakujem za odkazy, pozriem si to, veď idem mať prázdniny, tak keď nebudem mať čo robiť sa do toho pozriem a ako píše JUGGLER budem sledovať trh a hádam aj zväčšovať kapitál. Ďakujem ešte raz všetkým za pomoc :)

P.s: Užívam si ako sa dá, len aj na to treba nejaké tie peniaze ;D
dominom
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 02 07, 2014 7:26 am

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa dominom »

ak som spravne pochopil otazku, tak chces investovat teraz a nie o 10 rokov. A ak som spravne pochopil tvoj zamer, chces rychlo tocit peniaze. Kedze sa zaujimas o investovanie a si ochotny tomu venovat dost casu, na tvojom mieste by som si skusil otvorit demo ucet na obchodovanie napr. aj v Saxo bank, alebo plus500, alebo markets.com a ucil sa na realnych prikladoch. Vacsina platforiem uz umoznuje aj tzv. social trading alebo nejaku formu kopirovania uspesnych obchodnikov. Vyskusaj si to, zozen si nejakeho supervizora s ktorym budes konzultovat kazdy obchod a potom s rodicmi vytvorte realny obchodny ucet . Su nastroje s ktorymi sa da obchodovat uz od velmi malych sum (napr. u Saxo CFD na Nikkei). ked budes uspesny, vies si privyrobit, ked budes neuspesny, neriskujes velke straty. Pozor!! Bez dosledneho konzultovania obchodov a sebadiscipliny je velka pravdepodobnost ze prides o vsetko co vlozis na obchodny ucet :) . drzim palce
midra
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 05 07, 2014 11:01 am

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa midra »

čo tak kúpiť na začiatok nejaké strieborné/zlaté mince?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2818
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Rad by som si s Tebou vymenil vek. Keby to slo, ziskal by si kapital. Co sa tyka investicii, trhy su spolocenske organizacie. Odrazaju psychologiu a psychiku zucastnenych.
Preto je dolezite vzdelanie ako to pise Juggler vyssie. Najlepsie je zacat studiom a hlbkovym prieskumom opacneho pohlavia. Vela sa da naucit od zien, ktore su obycajne psychologicky vyspelejsie ako muzi. V mojom pripade vsetky, ktore som stretol, ale sa nestazujem.
Take vzdelanie je velmi uzitocne pre oblast investicii. Neprecenit svoje sily a schopnosti je zakladnou poziadavkou pri vyhybani sa stratam.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa Rado »

Rokosák napísal:Najlepsie je zacat
Rokosák napísal:hlbkovym prieskumom opacneho pohlavia.
:lol: som za.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
ondrej
Príspevky: 7
Dátum registrácie: So 26 07, 2014 4:28 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa ondrej »

netreba to uponáhľať, veď má len 15 rokov... na hĺbkové prieskumy opačného pohlavia bude mať ešte dosť času :D
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Investovanie v 15 rokoch?

Príspevok od používateľa Istiach »

Tak zase vies ako sa hovori, co sa za mladi naucis... ;)
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"