Kúpa bytu alebo prenájom ?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
kemperik
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 22 07, 2014 10:59 am

Kúpa bytu alebo prenájom ?

Príspevok od používateľa kemperik »

Keďže je leto tak mi behá po hlave kopa hlúpostí, ale tak opýtam sa, či má vôbec význam o tom rozmýšľať a niečo si o tom naštudovať. Nie som žiaden ekonóm tak to berte dosť z rezervou.
Tak hneď prvá vec mám vôbec šancu dostať hypotéku a kúpiť byt, keď som študent a nemám ''žiaden'' príjem?

Tak a teraz celý príbeh :D
Idem do Košíc na VS no ide nás tam asi 8, prvý rok chceme byť na internáte alebo len polrok, ale potom nám už asi ani internát nedajú a ani sa nám nechce byť na rozbitom internáte. Preto chceme ísť na byt a tam sa v mojej hlave zrodila bláznivá myšlienka, prečo si nekúpiť byt. Prenájom je drahý, taký drahý, že keby som to dával do hypotéky, mám na mesačné splátky pri nejakej hypotéke na 50 000€ na 15 rokov. Takže môj plán je kúpiť byt, a bývať tam z kamošmi, ktorý budu platiť ''nájom''. Asi bude aj veľká spotreba energií a hlavne vody tak aj z tým budem musieť počítať.

Viem, bude tam treba riešiť kopu ďalších vecí. Nepíšem tu ani žiadne presné čísla zámerne, lebo aj keď ho budem kupovať tak až o 8-16 mesiacov. Toto je len taká otázka, či sa oplatí o tom rozmýšľať a niečo si prečítať alebo je to úplná hlúposť.
Keď to má zmysel tak samozrejme mám prázdniny na ''štúdium'' a môžete dať linky na staršie témy alebo na nejaké stránky, knihy ...
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kúpa bytu alebo prenájom ?

Príspevok od používateľa incognito »

Ak nemas prijem a ani moznost spoludlznika (rodicia, atd.), tak Ti hypo nedaju.

Tym padom su vsetky ostatne veci asi bezpredmetne...
PetrikX
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Št 11 10, 2007 1:41 pm

Re: Kúpa bytu alebo prenájom ?

Príspevok od používateľa PetrikX »

odpoved je asi taka, ze pokial si to tvoji rodicia mozu dovolit :) tak preco nie. Ako pise incognito, pokial nemas pravidelny prijem, tak ty HU nedostanes - ale tvoji rodicia ano, pokial si to mozu dovolit a presvedcis ich ze to ma vyznam.
Ci sa ti to oplati, to nie je moc zlozita matematika, ktoru si iste dokazes spocitat aj sam. Nakladovu cast, ako vysku hypoteky, cenu rekonstrukcie a zariadenia,zaohoveho predpisu pre x ludi v domacnosti, ako aj nejaku priemernu spotrebu elektriny v x-clennej domacnosti lahko zistis u dodavatelov. Zisti si beznu vysku najomneho, ktore by si od tych studakov vedel dostat, dajme tomu 10% odpocitaj pre pripadnu nevytazenost bytu. Hned uvidis, ci to ma vyznam, alebo nie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kúpa bytu alebo prenájom ?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

neber spoludlznika, inak nedostanes statny prispevok mladym. Ked uz, tak sa na par mesiacov zamestnaj aby si dostal hypo a potom sa zasa "odzamestnaj". Len si to dobre spocitaj, lebo momentom kedy sa zamestnas si rodicia na teba nemozu uplatnit danovy bonus a prestanu dostavat aj pridavky na dieta.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kúpa bytu alebo prenájom ?

Príspevok od používateľa incognito »

peter.cmorej napísal:neber spoludlznika, inak nedostanes statny prispevok mladym
Co by nie, len to treba vediet... ci to bude ako spoludlznik alebo rucitel, to je asi jedno... ale da sa to :)
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kúpa bytu alebo prenájom ?

Príspevok od používateľa incognito »

kemperik napísal:Keďže je leto tak mi behá po hlave kopa hlúpostí, ale tak opýtam sa, či má vôbec význam o tom rozmýšľať a niečo si o tom naštudovať. Nie som žiaden ekonóm tak to berte dosť z rezervou.
Tak hneď prvá vec mám vôbec šancu dostať hypotéku a kúpiť byt, keď som študent a nemám ''žiaden'' príjem?

Tak a teraz celý príbeh :D
Idem do Košíc na VS no ide nás tam asi 8, prvý rok chceme byť na internáte alebo len polrok, ale potom nám už asi ani internát nedajú a ani sa nám nechce byť na rozbitom internáte. Preto chceme ísť na byt a tam sa v mojej hlave zrodila bláznivá myšlienka, prečo si nekúpiť byt. Prenájom je drahý, taký drahý, že keby som to dával do hypotéky, mám na mesačné splátky pri nejakej hypotéke na 50 000€ na 15 rokov. Takže môj plán je kúpiť byt, a bývať tam z kamošmi, ktorý budu platiť ''nájom''. Asi bude aj veľká spotreba energií a hlavne vody tak aj z tým budem musieť počítať.

Viem, bude tam treba riešiť kopu ďalších vecí. Nepíšem tu ani žiadne presné čísla zámerne, lebo aj keď ho budem kupovať tak až o 8-16 mesiacov. Toto je len taká otázka, či sa oplatí o tom rozmýšľať a niečo si prečítať alebo je to úplná hlúposť.
Keď to má zmysel tak samozrejme mám prázdniny na ''štúdium'' a môžete dať linky na staršie témy alebo na nejaké stránky, knihy ...
Inak, sam som to riesil podobne, ak by tam bola moznost sa zamestnat alebo by pomohli rodicia, napis mi spravu a ak budem moct, skusim pomoct.
kemperik
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 22 07, 2014 10:59 am

Re: Kúpa bytu alebo prenájom ?

Príspevok od používateľa kemperik »

Ďakujem za rady, mám kopu času, tak nad tým trochu porozmýšľam.
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Kúpa bytu alebo prenájom ?

Príspevok od používateľa gangstro »

[quote="incognito"]Ak nemas prijem a ani moznost spoludlznika (rodicia, atd.), tak Ti hypo nedaju.

Čo by nie len treba vedieť - 50% skoro hneď, 90% chvíľku to trvá - cca.11 mesiacov
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kúpa bytu alebo prenájom ?

Príspevok od používateľa incognito »

gangstro napísal:Čo by nie len treba vedieť - 50% skoro hneď, 90% chvíľku to trvá - cca.11 mesiacov
Ak mas na mysli nejaky variant stavebneho sporenia, pripadne este lepsie medziuveru, tak to sa len tazko da porovnavat s hypotekou... a navyse, 50% mu zrejme nic neriesi, 90% asi tiez nie... navyse by musel dost odkladat, co tiez znizuje atraktivitu riesenia.
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Kúpa bytu alebo prenájom ?

Príspevok od používateľa gangstro »

Netvrdím, že je to terno - len som reagoval, že dajú sa peniaze získať aj bez zamestnania
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2836
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 52 times
Been thanked: 112 times

Re: Kúpa bytu alebo prenájom ?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Caste zelania?
Caste zelania?
Daju sa ziskat peniaze aj bez zamestnania? Ano, ale aj bez prace?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"