50€/mesačne na 20 rokov

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
MarekS
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 21 11, 2014 10:02 am

50€/mesačne na 20 rokov

Príspevok od používateľa MarekS »

Rád by som pravidelne investoval do akciových podielových fondov cca. 50€ mesačne v horizonte 20 rokov. (možno keby došlo k nejakým drastickým prepadom, som ochotný túto splátku zdvoj-strojnásobiť)

Uvažoval som o 2 možnostiach:
Ta pohodlnejšia
Program RHYTHMUS od Pioneer Investment
Dynamické portfolio v zložení
Pioneer Funds – Global Select -- 30.0 %
Pioneer Funds – Emerging Markets Equity -- 30.0 %
Pioneer Funds – Core European Equity -- 20.0 %
Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund -- 20.0 %

alebo namiešať cez spoločnosť Conseq po 20.0 % tieto fondy

Franklin Technology Fund (EUR)
FF - Emerging Asia Fund EUR
Pioneer Funds – Global Ecology (EUR)
FF - Global Health Care Fund EUR
Parvest Equity World Health Care (EUR)

Pripadne odporúčate niečo iné? napr: rozdelenie 50% globalny akciovy fond a 50% rozvijajuce sa trhy (globalnejsie zameranie) ?

Má pri tákychto fondoch (všetky akciové) rebalansing zmysel?

Za každym keď som sa chcel stretnuť s finančnym poradcom som sa stretol iba s „predajcom produktov“, ktorý pri výbere fondov nevedel poradiť, zato ochotne prisľubil, že sprostredkuje všetko čo si vyberiem :(

Poradíte?
Marek S
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2828
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 112 times

Re: 50€/mesačne na 20 rokov

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vacsina fondov nedokaze ziskat hrube vynosy na urovni trhu. Este menej dokaze pokryt aj inflaciu. A este menej dokaze vynosom prekonat trh, inflaciu a poplatky.

Nad inflaciou nemame kontrolu, zrucnost portfolioveho managera nemame ako ohodnotit. Casto ho nepozname. Preto hlavnym faktorom su poplatky. Investuj do fondu s najnizsimi poplatkami.

Lepsim miestom na 50 Eur mesacne je terminak, alebo sporiaci ucet v banke.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
MarekS
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 21 11, 2014 10:02 am

Re: 50€/mesačne na 20 rokov

Príspevok od používateľa MarekS »

Pozerám, že mám šťastie na dobré rady. :)
Ale teraz vážne. Nejaká rada kam na dlhé obdobie pravidelne investovať bezvýznamnú časť primu?
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: 50€/mesačne na 20 rokov

Príspevok od používateľa incognito »

Ahoj,

s tym investovanim to nie je take zle :) daju sa najst fondy, ktore su poplatkovo aj vynosovo vhodne. Ze su aj lepsie moznosti je pravda, akurat sa uz nehovori, ze pre ine situacie...

Co sa tyka 2 moznosti vyssie - zasadny rozdiel je vo filozofii - Rytmus D.P. je globalne zamerane portfolio bez sektorehovo alebo geografickeho zamerania. To druhe portfolio je zlozene z fondov, ktore su +/- jasne sektorovo/geograficky zamerane. Ak je toto Vase prve/jedine dochodkove sporenie, tak Rytmus je lepsia moznost.

Ak mate viac otazok, napiste mi spravu.

Vela stastia a pekny den.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: 50€/mesačne na 20 rokov

Príspevok od používateľa incognito »

Rokosák napísal:Vacsina fondov nedokaze ziskat hrube vynosy na urovni trhu. Este menej dokaze pokryt aj inflaciu. A este menej dokaze vynosom prekonat trh, inflaciu a poplatky.

Nad inflaciou nemame kontrolu, zrucnost portfolioveho managera nemame ako ohodnotit. Casto ho nepozname. Preto hlavnym faktorom su poplatky. Investuj do fondu s najnizsimi poplatkami.

Lepsim miestom na 50 Eur mesacne je terminak, alebo sporiaci ucet v banke.
Rokosak, ta realita nie je taka zla ako si videl televiznych novinach a cital na internete...
Tak sa daju vybrat velmi dobre fondy:
http://www.finez.cz/odborne-clanky/fond ... ove-fondy/" onclick="window.open(this.href);return false;

A to s tym terminakom bola riadna haluska... radit ludom znamena prijat za to aj zodpovednost, co tu vacsina ludi nerobi.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2828
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 112 times

Re: 50€/mesačne na 20 rokov

Príspevok od používateľa Rokosák »

Za svoje "rady" (v podstate nazory) zodpovednost neberiem. Nikto tak necini, dokonca ani za peniaze. Zatial som nepocul o ziadnej osobe ci organizacii, ktora je ochotna "brat zodpovednost" nahradou straty za sluby ci rady.

Som vsak rad, ze si spomenul slovo zodpovednost. Mnohi ludia, ktori si pytaju riesenia od inych sa tym zbavuju zodpovednosti za svoje ciny. Tym si udrzuju punc neomylnosti.

Ja dufam, ze MarekS si precita a vypocuje rozne, casto protichodne rady a sam vezme zodpovednost za svoje nasledne konanie. Je mozne, ze sa uz rozhodol a teraz hlada podporu svojho rozhodnutia. Nie je to aspon ciastocne zbavovanie sa zodpovednosti?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: 50€/mesačne na 20 rokov

Príspevok od používateľa incognito »

Rokosák napísal:Za svoje "rady" (v podstate nazory) zodpovednost neberiem. Nikto tak necini, dokonca ani za peniaze. Zatial som nepocul o ziadnej osobe ci organizacii, ktora je ochotna "brat zodpovednost" nahradou straty za sluby ci rady.

Som vsak rad, ze si spomenul slovo zodpovednost. Mnohi ludia, ktori si pytaju riesenia od inych sa tym zbavuju zodpovednosti za svoje ciny. Tym si udrzuju punc neomylnosti.

Ja dufam, ze MarekS si precita a vypocuje rozne, casto protichodne rady a sam vezme zodpovednost za svoje nasledne konanie. Je mozne, ze sa uz rozhodol a teraz hlada podporu svojho rozhodnutia. Nie je to aspon ciastocne zbavovanie sa zodpovednosti?
Nuz, chtiac-nechtiac musim suhlasit :D

Po financnej alebo pravnej stranke to priamo nie... ide o skor o prefesijne vnimanie. Ono nie je radit ako radit...

Na strane druhej, ked sem niekto pise, je to presne o tom, co si napisal... ludia sa tej zodpovednosti zbavuju radi, lahsie sa vycitaju chyby a omyly druhym ako sebe...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 50€/mesačne na 20 rokov

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Conseq alebo EIC su lepsie, lebo su flexibilnejsie a vyber fondov je vacsi. To portfolio v Consequ si si vymyslel ty? Ak ano, tak myslim, ze moznost namiesat si fondy po svojom a fondy pocas sporenia menit, ta zaujima. Na druhej strane, urcite by som nesporil do portfolia s health, tecnology a ecology fondmi. Divoke portfolio :) ak chces, portfolio ti odporucim, als iba v osobnej konunikacii (mail). Nemienim tu vzdelavat drzeho incognita
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: 50€/mesačne na 20 rokov

Príspevok od používateľa incognito »

peter.cmorej napísal:Conseq alebo EIC su lepsie, lebo su flexibilnejsie a vyber fondov je vacsi. To portfolio v Consequ si si vymyslel ty? Ak ano, tak myslim, ze moznost namiesat si fondy po svojom a fondy pocas sporenia menit, ta zaujima. Na druhej strane, urcite by som nesporil do portfolia s health, tecnology a ecology fondmi. Divoke portfolio :) ak chces, portfolio ti odporucim, als iba v osobnej konunikacii (mail). Nemienim tu vzdelavat drzeho incognita
dakujem, davno som sa tak nezasmial :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"