p/l eur saxobank

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
matesrv
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 03 09, 2012 9:50 pm

p/l eur saxobank

Príspevok od používateľa matesrv »

Nakupil som iste mnozstvo akcii OGZPY xnas teda gazprom adr na nasdaq cez saxobank, kde mam ucet v eurach, teraz mam v kolonke P/L (eur) negativny cca nejakych 200 eur.
Ak som to dobre pochopil tak som nakupil akcie gazpromu na americkej burze za dollare a teda ak sa bude dollar posilnovat tak tento P/L (eur) sa vrati do kladnych čisel?

Velka vdaka za odpoved !
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: p/l eur saxobank

Príspevok od používateľa Dana »

Ak máš pozíciu otvorenú a nákup akcii nemáš na margin, si myslím, že je úplne zbytočné sledovať nerealizovaný P/L. Podstatné bude, aký P/L vykážeš, ak bude pozícia uzavretá. Ak si si ty v skutočnosti euráče za usd sám nezamieňal nebudeš sa pri zdaňovaní riadiť nejakým denným kurzom, ktorý vykazuje broker, pretože málokto dokáže v skutočnosti si zameniť peniaze za denné hodnoty kurz-stred. Denné kurzy na prepočty sa zvyknú používať len vtedy ak fyzicky došlo k zámene peňazí a potom by si si viac uvedomoval to posilňovanie dolára. Inak na prepočet uzavretých pozícii ked sa peniaze nemenia sa používajú priemerné mesačné kurzy podľa mesiacov v ktorých bol nákup /predaj alebo priemerné ročné kurzy, ak ide o veličinu, ktorá sa týka celého roka- ako sú dividendy, dane alebo ak broker vykazuje celkový realizovaný zisk/stratu za rok, čo sa dá pri akciách,opciách použiť, ale už nie pri príjmoch, kde neplatí oslobodenie.
Takže kurzy, ktoré by si mal na prepočet používať ti broker nevykáže, jedine ak peniaze v skutočnosti zamieňaš.

Niečo podobné sa tu spomína aj vo vlákne IB, ak si peniaze nemenil, je možné, že ti broker USD tiež požičal a možno /neviem/ si odpísal zábezpeku v eurách, za čo si môže pýtať aj nejaký drobný úrok a vyrovnáš mu to, len ak mu vrátiš požičané USD. Ale popravde som teda prekvapená, ak niekto vstupuje do pôžičkového vzťahu bez toho, aby si uvedomoval, že si niečo požičiava a že nie je nejaký rozdiel v nákupných príkazoch ak nakupujem v inej mene ako mám v skutočnosti na účte. /nemám účet ani v saxo ani v IB/
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3858
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 345 times
Kontaktovať používateľa:

Re: p/l eur saxobank

Príspevok od používateľa osamely chodec »

myslim ze to funguje takto, nakupil si akciu pri cene napr. 1 usd a ju predas za 2 usd , Tvoj zisk je 1 usd , ten ti v den ked zavries obchod/ teda predas akciu / saxo zmeni za platny kurz e/u v ten den, ked si zavrel obchod. Tvoje eura na ucte sluzia ako zabezpeka toho trejdu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: p/l eur saxobank

Príspevok od používateľa Marcos »

Dana napísal:Ale popravde som teda prekvapená, ak niekto vstupuje do pôžičkového vzťahu bez toho, aby si uvedomoval, že si niečo požičiava a že nie je nejaký rozdiel v nákupných príkazoch ak nakupujem v inej mene ako mám v skutočnosti na účte.
Bežný spotrebiteľ je u finančných produktov (kreditka, bežný účet) zvyknutý, že pri pohybe v inej ako základnej mene mu banka automaticky pohyb prepočíta "aktuálnym" kurzom. Brokeri to robia ináč a nijako extra viditeľne neupozorňujú na to že pri nákupe v inej mene zákazníka úverujú. Ja osobne som sa o tom tiež dozvedel tu z fóra, ak by som si to nenaštudoval vopred pred otvorením účtu u brokera, tiež by som si to všimol až dodatočne ;)
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: p/l eur saxobank

Príspevok od používateľa Dana »

osamely chodec napísal:myslim ze to funguje takto, nakupil si akciu pri cene napr. 1 usd a ju predas za 2 usd , Tvoj zisk je 1 usd , ten ti v den ked zavries obchod/ teda predas akciu / saxo zmeni za platny kurz e/u v ten den, ked si zavrel obchod. Tvoje eura na ucte sluzia ako zabezpeka toho trejdu.

Len každému snad bude jasné, že toto už nie je „zisk“ z akcii, ale zisk znížený o zaplatené úroky za požičanie USD, ktoré už nepatria do daňových výdavkov.
Broker však nebude /nemal by/ takýmto spôsobom vyhodnocovať zisk z akcii. Tými dennými kurzami si len asi sleduje, či výška zábezpeky na účte bude dostatočná resp. vie si tak každý vypočítať, koľko asi tam treba brokerovi nechať, takže je to skôr len informatívny údaj.
Teoreticky by sa broker nemusel snažiť, aby pri uzavretí pozície na akciách hned to aj vysporiadával - niekto si možno chce usd-ka nechať na účte ako usd a môže to byť ako písal Juggler, treba zadať príkaz na vrátenie peňazí, kým sa nezadá, broker si nadalej bude počítať denné úroky /nie sú to veľké čiastky/ aj ked pozícia na akciách bola uzavretá. Ale samozrejme môže to mať každý broker inak, on to písal za IB.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"