investovanie do restauracie

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Noecko
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ut 03 02, 2015 10:00 pm

investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa Noecko »

Zdravim,

dostal som ponuku investovat do jednej restauracie a nadobnudnut tym podiel v tejto restauracie.

1. Da sa tento podiel napisat aj na FO, alebo to musi byt iba PO?

2. Ako sa to riesi v pripade, ak firma, na ktoru je restauracia pisana ma aj ine podnikatelske aktivity? tym padom sa nemoze dat podiel z celej sro.

3. Podiel sa musi urcit iba ako pomer investovanej sumy k imaniu alebo tie percenta mozu byt lubovolne?

Dakujem.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2797
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa Rokosák »

Chod sa tam najest, ak Ti daju zadarmo.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa davoo »

Nikam neinvestuj. Reštauračný biz má katastrofálne vysokú failure rate. Trh je kompletne presýtený a polovica bazoša, avíza etc. sú len samé inzeráty o predaji/prenájme reštaurácie...

Ja som tiež investoval. Počúval som kecy ako do pár rokov budem mať portfólio 15 podnikov, 48 mišeliniek a lámať rebríčky v trende medzi top reštauráciami. Nakoniec z toho bol uber fail, tí "manažéri" úplne posrali 2 zabehnuté podniky, nie to ešte rozbiehať nové prevádzky...

Keď máš v pláne byť tichý spoločník, tak sa ti to moc nepodarí a nikto ti len tak nedá podiel v dojnej krave, asi je niečo zle a ruky preč od toho.

Nauč sa trejdiť, tam máš vyššiu pravdepodobnosť, že zarobíš a to už je čo povedať. :lol:
Noecko
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ut 03 02, 2015 10:00 pm

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa Noecko »

davoo, vdaka za odpoved.

jasne, nikto ti v dnesnej dobe nepovie, ze investovat do gastro biznisu je dobry napad. som si toho vedomy.
moj pripad je trochu iny. jedna sa o rocny bar, ktory si vie sam na seba zarobit a majitel dostal prilezitost prenajmu vedlajsej budovy, ktoru chce vyuzivat ako kuchynu. cize cafe-bar sa rozsiri o jedla - najma denne menu, nakolko v okoli je dost firiem. pozicku v banke po tak kratkej dobe nedostane, vlastne financie vrazil do sucasneho stavu v akom podnik je. ak nezozenie peniaze na tu vedlajsiu budovu, strati moznost kuchyne - prenajme sa niekomu inemu. preto je ochotny vzdat sa podielu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa osamely chodec »

majitel , tvoj buduci partner podnika ako ? ma s.r.o? ak je ten podnik uspesny, naco potrebuje spolocnika? banky sa predhanaju pozicat peniaze, iba , ze by si isiel do toho s tym rizikom , ze o peniaze prides. Ak si uvedomujes to riziko je to o.k. Boli by ste majitelia dvaja? rovnaky podiel vo firme? co ak sa po case nedohodnete? mas v zalohe aj plan na tuto moznost?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Noecko
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ut 03 02, 2015 10:00 pm

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa Noecko »

ma sro. nenazval by som ho uspesnym podnikom, ale je v stave, kedy si po kratkej dobe dokazal na seba zarobit a snad to najhorsie ma za sebou. teraz je otazka, ako rychlo bude rast. najdolezitejsim faktorom, ktory by rast mohol zrychlit je prave kuchyna. z pohladu majitela ho chapem, preco hlada investiciu. bud bude mat 100% v podniku, ktory ma mesacne trzby X eur, alebo bude mat 70% v podniku, ktory ma trzby 3X. banka mu nepozicia kvoli tomu, ze nema dlhu historiu. keby bol na trhu 2 roky, ma ovela vacsiu sancu ziskat pozicku.

neviem, ci by sme boli 2 spolocnici, prave to sa snazim zistit, ze ako sa to riesi v takomto pripade. podiel z celej sro sa dat nemoze, pretoze ta sro moze mat aj ine aktivity, ako danu restauraciu. podiel bude cca 70-30.
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa davoo »

Len ročný bar, ktorý je viac menej breakeven a ide otvárať kuchyňu. Kuchyňa okamžite zarábať nebude (ak vôbec) a aby sa nestalo, že potopí aj celý bar, no minimálne budeš dotovať viac peňazí ako si myslíš, jednorazovou pôžičkou to nekončí.

Choďte spísať notársku zápisnicu a požičaj mu peniaze na určitý čas s úrokom ako súkromná osoba a ako kolaterál nech ti dá nejaký jeho ľahko predateľný majetok. Určite nie bar alebo vybavenie v ňom, toho sa zbavíš veľmi ťažko...

Prípady podiel za peniaze v reštaurácii končia vždy najhoršie. Podiely v reštaurácii dáva človek len keď nemá inú možnosť. Tvoj kamarát nemá ani žiadny trackrecord v gastro bize.

Sa môže zdať, že som pesimistický príliš, ale tieto ponuky typu ideme rozširovať do vedľajšej budovy, narodilo sa mi dieťa a nestíham, zdedil som po rodičoch a nemám o to záujem, etc. počúvam niekoľkokrát do mesiaca.

Ale ako keď to pre teba nie je veľká suma, tak do toho choď aj za podiel, možno motyka vystrelí. Aj tak investície do novootvorených reštaurácií sú také hrajkanie, keď nemáš čo s peniazmi. (vo väčšine prípadov)
imeon
Príspevky: 24
Dátum registrácie: St 11 11, 2009 7:39 pm
Bydlisko: Bardejov
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa imeon »

Okrem iných aktivít aj ja mám 5 rokov 30% podiel v podobnom biznise ako píšeš, radím ti nechoď do toho, nestojí to za ten čas, námahu...
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa osamely chodec »

70:30 ja s 30% podielom ,do 2 osobovej s.r.o. by som nesiel v ziadnom pripade...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Noecko
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ut 03 02, 2015 10:00 pm

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa Noecko »

tak za inych okolnosti ani ja. toto je pripad, kedy partner je dlhe roky v gastro biznise, ma plan, koncept a pomaly ho naplna. ja mam s gastro biznisom 0 skusenosti. moja uloha bude pasivna, preto mi nevadi, ze moje slovo a nazory nebudu mat ziadnu vahu. cas neriskujem, iba peniaze.

imeon: mas ten podiel od vzniku restauracie, ci si sa pripojil neskor, ako ja? mozes byt prosim konkretnejsi, preco by si do toho 2.krat nesiel? ono, kazdy podnikatel je sprvoti naivny a nevedomy. ak by vedel, co to vsetko bude obnasat, nikdy by do podnikania nesiel. preto s odstupom casu, ked sa pytam kazdeho podnikatela, tak mi povie, ze druhykrat by do toho nesiel. podla mna tuto skusenost maju vsetci :)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa Rado »

Noecko napísal:tak za inych okolnosti ani ja. toto je pripad, kedy partner je dlhe roky v gastro biznise, ma plan, koncept a pomaly ho naplna. ja mam s gastro biznisom 0 skusenosti. moja uloha bude pasivna, preto mi nevadi, ze moje slovo a nazory nebudu mat ziadnu vahu. cas neriskujem, iba peniaze.
V gastro biznise nemôžeš mať pasívnu úlohu lebo nič nezarobíš. To musíš robiť aktívne. Ja som nikdy v tomto biznise nerobil, ale dlhé roky som financoval veľa z nich. Videl som fungujúce, ale aj nefungujúce podniky. Jedno však mali spoločné. Výkazy týchto spoločností boli rovnaké. Žiaden podnik podľa výkazov nefungoval a bol problém ho financovať. Neviem ako si chceš overiť svoj podiel na zisku, keď chceš hrať pasívnu úlohu. Všetky tieto firmy majú vždy reálne náklady, ale to isté sa nedá povedať o príjmoch.
Odporúčam ti skúsiť sa porozprávať s nejakým dodávateľom gastro zariadení. Ten ti vysvetlí 100 a jeden spôsob ako ťa dokážu odrbať vlastní zamestnanci. Ak to vedia zamestnanci, tak čo potom dokáže spoločník s dlhoročnými skúsenosťami.
Mne sa páči návrh pôžičky s kolaterálom. Môžeš byť pasívny, o biznise nemusíš vedieť nič a stále máš podiel na zisku. Veľa možností tvoj potenciálny spoločník aj tak nemá. Viem si predstaviť jeho výkazy. Možno v nich zbytočne budeš hľadať kladné číslo v položke pridaná hodnota. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa osamely chodec »

[quote="Noecko"]tak za inych okolnosti ani ja. toto je pripad, kedy partner je dlhe roky v gastro biznise, ma plan, koncept a pomaly ho naplna. ja mam s gastro biznisom 0 skusenosti. moja uloha bude pasivna, preto mi nevadi, ze moje slovo a nazory nebudu mat ziadnu vahu. cas neriskujem, iba peniaze.

to si ma teraz pobavil, ze vraj riskujes IBA peniaze... a co tu hlavne ide.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Noecko
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ut 03 02, 2015 10:00 pm

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa Noecko »

Rado, aj toto mi ludia z okolia hovoria. lenze moja otazka potom je:
ako mi pomoze aktivny pristup v tom, aby som zamedzil odrbavanie? kym tam nebudem 14 hodin denne stat za pokladnou a kontrolovat veci, tak vzdy bude priestor na odrbanie. nevidim velmi rozdiel medzi totalnou pasivitou a aktivitou povedzme kazdy den prist do podniku a kontrolovat dokumenty/ucty/vykazy.

ja to vidim tak, ze bud tomu cloveku veris alebo neveris. neda sa to zmenit/zmiernit mojou aktivitou. ci sa mylim?

k tomu topicu cas vs. peniaze. ano, ide o peniaze. ale radsej failnem v projekte, popri ktorom mam moznost teoreticky zarobit stratene peniaze spat, ako v projekte, kde stratim cas aj peniaze. pre niektorych ludi cas a peniaze su 1:1
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa Rado »

Každá viera je skúšaná a tá v biznise asi najčastejšie. :D Ťažko niečo odkontroluješ, ak nevieš, čo máš hľadať. Pri pôžičke riskuješ rovnakú stratu, ale máš kolaterál. Výnosy budú vo forme úrokov a o biznis sa skoro nemusíš starať. To bude musieť súčasný majiteľ.

Rozhodni sa sám. Daj vedieť ako si dopadol.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Davoo vraví dobre, Imeon to potvrdzuje a Osamelý chodec úspešne podniká celý život....nehľadal by som dôvod ako do toho ísť...Zutekal by som, alebo uvažoval o tej pôžičke s garantovaným úrokom...keďže toho chlapíka poznáš.
Nepožičiavaj však firme, požičaj priamo jemu, nech ti ručí svojím osobným majetkom.
Tiež mám známeho ktorý podniká v gastrobiznise. Kým sa na to dal, rozprával mi nespočetné príhody ako sa dá odrbávať v tomto podnikaní. Potom sa stal majiteľom a jeho úspech z polovice stál na tom, že si dokázal ustrážiť aby ho neodrbali vlastní zamestnanci. Teraz sa všetko otočilo. Klesla mu návštevnosť a odrazu biznis ide dolu vodou... Sám nevie či prežije, no po rokoch prosperity má aspoň finančné rezervy a kredit v banke.
Po druhé: pozri sa na mafiu...bary a reštaurácie im často slúžia ako práčky na peniaze...Prečo? Lebo nikdy nevieš kolko cashu cez nich prejde a nikdy nebudeš vedieť kolko zisku sa vyberie cez hotovosť. Ďalej podnik môže vykazovať stratu a ty budeš mať podiel na tej strate. Mysli na najhoršie scénare...Toto nie je typ podnikania kde by nestranný investor mohol transparentne zarobiť...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa Airmike »

Ja som laik a preto nechcem moc mudrovat. Robim s cislami a jedna vec ma zarazila. Pises ze pri rocnom (Asi skor nocnom) bare ma zisk x. No keby pridal kuchynu tak ma 3x. Neviem ako je toto mozne ale aspon zhruba viem ze najvacsie marze vzdy su a boli na alkohole. Najnizsie costy a casova narocnost je pri drinkoch. Nerozumiem ako moze kuchyna zdvihnut zisk 3 nasobne. To akoze zdvihne navstevnost 10x ?

Druha vec co ma zaujala je ze riskujes len peniaze. Ked to zoberiem z burzoveho hladiska. Tak investujes do pink sheet penny stock akcie ktora je v najhorsom sektore. Riskujes teda ze stratis vsetko. Vacsinou sa do takych akcii investuju baliky penazi a vymienaju sa za vplyv vo firme. Kupi sa velky balik a skupina co ho kupi firmu ozdravi. Pristupuje aktivne. Tychces byt ale pasivny investor. Preco si teda nevyberies pasivnu invesgiciu s pravidelnym a stabilnym dividendovym vynosom. Proste nechapem tu logiku.

Ja som nikdy neinvestoval do stabilnych akcii. Vzdy len do "pink sheet penny stocks" a ani niesom v tomto druhu investoania nejak zbehly. Mal som podiel len v dvoch firmach. Ale vzdy som ho kupoval koli moznosti ovplyvnit ich aktivne. ked vidim opacny pristup, vzdy ma napadne preco ludia robia take rozhodnutia ked su uplne v rozpore s tym cood investicie ocakavaju.

Ak ocakavas zisk v stovkach %. Tak si v prvom rade v zlom sektore .ak ocakavas zisk v jednotkach %. Tak invretujes do spatnehu druhu aktiva a to viem celkom isto
Noecko
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ut 03 02, 2015 10:00 pm

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa Noecko »

Musim povedat pani, ze ma zacinate uspesne odhovarat :)

Paci sa mi napad pozicky na FO. mate s tym aj vlastne skusenosti? da sa to realne aj vymahat, ak pride k najhorsiemu? alebo budem len dalsi v poradovniku a na najblizsie roky mozem cakat v rade na sude?

osobne si vsak nemyslim, ze by pristupil na pozicku a zaroven share. podla mna bud jedno alebo druhe.

Este co sa tyka tej restauracie a 3X. tie obedy/snacky su jedno s druhym. vela ludi odchadza v casoch obeda/vecera z podniku prec. keby ostali, zarobis na menej marzovom jedla ale clovek nemusi ist prec a to pivo/kavu po jedle si da opat u teba. nehovorim o permanentne naplnenom podniku medzi 11-13 hodinou (denne menu a vela firiem v okoli)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa Rado »

Pri pôžičke máš kolaterál. Malo by to byť niečo likvidné. Ku kolaterálu ti bude stačiť Zmluva o zabezpečovacom prevode vlastnického práva. Môžeš vyuižiť aj notára, ktorý vie predmet založiť do registra. Ak by to bolo napríklad auto, tak by som sa nechal zapísať ako majiteľ a on by ostal držiteľom vozidla. Tak by nemohol auto previesť na niekoho iného bez tvojho súhlasu.

V prípade, že by došlo na súd, tak najrýchlejšie bude rozhodovať o zmenke. Pri zmenke má povinný málo možností ako ju napadnúť. V podstate by mohol napadnúť formu, ale nie vecnú časť zmenky.
Ak sa chceš vyhnúť súdu, tak použi notársku zápisnicu. To je automaticky exekučný titul bez nutnosti si uplatnovať svoje práva na súde.
Možnosti máš veľa, ale najlepšia je kombinácia kolaterál a zmenka alebo notárska zápisnica. Pri posledných dvoch riskuješ, že už nemá žiadny likvidný majetok, aby ťa vyplatil. Pri prvej zasa musíš kolaterál predať a potom pokryť svoju pohľadávku. Kombináciou si pokryješ najnutnejšiu časť a prípadnou exekúciou ho ako fyzickú osobu zaviažeš na dosť dlho. Exekútor mu pôjde po krku pokiaľ to z neho nevymôže. :D Nič však nie je 100%.

Pôžičkou som myslel, že máš podiel na zisku, ale nie reálny podiel na podnikaní. Riskuješ ušlý zisk, ak mu kuchyňa skutočne zvýši zisk. Osobne si myslím, že mu zvýši tržby, ale s nimi porastú náklady fixné (napr. splátky na kuchyňu) aj variabilné. Takže až také terno to nebude.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa jogo »

Noecko:
-500 najvacsich USA akcii(SP500) dava dlhodobo zisk 8% rocne. Da ti tvoj znamy vacsi zisk pri porovnatelnom riziku?
-Cena tychto akcii aj v najvacsich krizach klesne tak 50% od maxima a predas ich kedykolvek. Predas tvoj podiel vo firme znameho za 50% nakupnej ceny, ak sa mu nebude darit?

Je tvoj znamy schopny generovat dlhodobo vyssi rast zisku ako sp500?
Je ochotny sa s nim podelit, ked len on sam vie, ake zisky vlastne ma jeho firma?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Inak, vtipne je, ze sa hovori, ze kopec restik a celkovo tento biz je zly
ale potom, preco neviem najst v meste PORIADNU restiku ?
bud nevedia varit, alebo nevedia obsluhovat, pripade oboje..
a to nehovorim o nekvalite, hygiene...

tak bud majitelia nemaju ani paru o tom, ako treba manazovat nieco, alebo su to typicke "tlac dolu naklady co najviac a objednaj si BMW po dvoch mesiacoch", alebo ja neviem..

pricom ja nemam problem zaplatit za dobry obed/veceru/ranajky.. kolko len zapytaju, ale ked vidim co i len 1 negativum, koniec, dalej tam nejdem.. (obrazne povedane, jednoducho ma to nechyti a nelaka)

ale aj tak su restiky plne EXTREMNE NENAROCNYMI ludmi..

a poznam aj restiky, co su fest dobre, na ojedinele muchy, dokonca aj bez parkovania, menu 5,5eur, ale all you can eat prakticky a je tam narvano ako hovado... vecera tam stoji 40eur pre dvoch. su to defacto skor jedalne PLUS restiky. ale primarne obedove jedalne. este jednu vegetariansku poznam, ale tam to stoji velmi vela, tak 1.5eur/100g alebo neviem, proste dvaja tam nechaju 15eur. po 16tej maju za polovicu ale vybrakovane jedlo uz.

tak ako to, ze restika bizns nefunguje? nie je to skor o tom, ze nefunguje pre tych, co nechcu aby im fungoval ?

prenajom 1000eur (100m2 priestor v centre BA). zariadenie ? zoapr stolov z IEKA, varic, to ani nepocitam... naklady na kuchara.. MAJITEL ma byt kuchar! aspon zo zaciatku. naklady na obsluhu? 1000eur x 2 ? czie sme na 3000eur FIX poplatkoch.
1 obed 3 eur, realne naklady 1 eur.
2 eur zisk hruby z 1 obedu.
potrebujem 1500 obedov predat za 22 pracovnych dni.
tj 70 obedov denne.
pevne verim, ze v tychto sa denne otoci 3x tolko ludi. staci ist tam, sadnut si a pocitat... resp ak je vobec miesto na sedenie..
tak ako moze byt toto nerentabilne? ved to je zfleku 5-8 tisic eur v hrubom mesacne.

ale mozno to vidim ako Hurvinek valku :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa filip glasa »

za prve sa zameriavas na tych par plnych a prosperujucich a neratas kolko je prazdnych - poloprazdnych.
za druhe ty tu prevadzku vidis prevazne cez obed ked je plna, ale nevidis vikendy, prazdniny atd. ked mozu byt prazdne.
za tretie si extremne podcenil naklady (ked uvidis 100m2 za 1000 eur na dobrom mieste vhodne pre gastro, tak to hned zober :-) ). Za tie naklady co si popisal by to mozno vyslo na kaviaren, nie na restauraciu.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: investovanie do restauracie

Príspevok od používateľa Pette »

Na Slovensku existuje jedina dlhodobo ziskova restauracia / siet restauracii - a to McDonald's.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"