vlastni skuseny investor podielove fondy?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Noecko
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ut 03 02, 2015 10:00 pm

vlastni skuseny investor podielove fondy?

Príspevok od používateľa Noecko »

Ahojte,
riesim dilemu. pred nejakym casom som sa rozhodol investovat. financny poradca mi vytvoril portfolio podielovych fondov kde pravidelne posielam peniaze. To bolo v case, kedy som chcel investovat, ale chcel som mat komfort toho, ze sa nemusim o nic starat, iba zriadit trvaly prikaz.
Medzicasom som sa zacal o investovanie trochu viac zaujimat, ale stale som zaciatocnik. z toho, co si citam tu na fore + v knizkach/internet mi vyplynulo, ze si chcem otvorit ucet u brokera (lynx) a pravidelne investovat prostrednictvom do indexu prostrednictvom ETF fondov.

Dovod: Poplatky a vykonnost.
ETF maju radovo nizsie poplatky ako podielove fondy. Moje fondy maju v priemere nad 5% vstupny poplatok a medzi 1.00 - 1.60 % manazersky poplatok. Ako tak citam, je velmi ojedinele, ze by nejaky manazer fondu porazal index a uz vobec nie z dlhodobeho hladiska. Cize mi z toho vyplyva, ze tym, ze stratim komfort a pustim sa do ETF ziskam vacsie vynosy kvoli nizsim poplatkom a vacsej performance fondu.

(ak sa v hociktorej casti mylim, prosim opravte ma, ako hovorim, stale som zaciatocnik).

a moja otazka: ked uz opustim komfortnu zonu a zacnem riesit ETF, ma zmysel dalej pokracovat v pravidelnom sporeni do podielovych fondov? da sa to vobec brat ako diverzifikacia rizika? nerobim nahodou tu istu vec, len v jednom pripade drahsie a v druhom lacnejsie?
Mam sice v portfoliu podielovych fondov rozvijajuce sa trhy a rozdelenie europa/amerika, no stale neviem, ci sa to da brat ako diverzifikacia, kedze teraz vidim, ze cina ma problem, tak ma automaticky problem aj europa a amerika.

moja otazka inymi slovami. ma skuseny investor (pod skusenym myslim ktory ma ucet u brokera a obchoduje ETF) vo svojom portfoliu aj drahe a menej vykonne podielove fondy (oproti ETF), ako sucast diverzifikacie?

dakujem
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: vlastni skuseny investor podielove fondy?

Príspevok od používateľa Airmike »

odpoved na tvoju otazku.

nie nema
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: vlastni skuseny investor podielove fondy?

Príspevok od používateľa Ladis »

Jestli ti vzal fond 5% vstupny poplatok a medzi 1.00 - 1.60 % manazersky poplatok, byla to velice hloupá investice, protože pak ztrácíš moc peněz hned první den.
Všechny fondy prodej!, jsou-li o ty poplatky v plus, tedy aspoň 6% v plus, abys získal s poplatky ztacený kapitál zpátky a kup si několik ETFs, hlavně ETF na DAX, protože tam není měnové riziko a akcie v DAXu jsou ze všech vyspělých zemí nejlevnější.
Pak máš při nákupu fondu poplatek 10 euro za Xetra a žádná procenta z kapitálu.
ETF na rozvojové země jako jsou Čechy, Brazílie, Turecko, Slovensko, Rusko, Čína, Indie bys neměl kupovat vůbec, tam jsou všude zločinné vlády a ty dělají nedůvěru v akcie.
Další dobrý ETF může být na britský index FTSE100 a španělský IBEX35.
Fondy s akciemi vybranými od manažera mimo ty vysoké poplatky také ještě dosahují často nižší výnosy než index DAX, proto tedy kup ETF na DAX raději než ten nejlepší Templeton fond na akcie celého světa s poplatkem 5%!
S ETF neobchoduj, ale drž je léta a každý rok přikupuj, dokud nejsou akcie předražené. Teprve po letech při předražení můžeš ETFs prodat.
Diverzifikace z mnoha fondů nebo z mnoha ETF nebo ETF či fond na 1000 akcií celého světa nemá význam. Protože jediný ETF na DAX už je diverzifikovaný na 30 akcií a tyto koncerny mají výrobu nebo odbyt výrobků po celém světě, v Číně, Rusku, USA, Indii, Čechách i Slovensku, to je diversifikace veliká. A taky je vývoj německých akcií závislý na růstu akcií USA a Číny, není třeba mít ETF na akcie USA a Číny.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: vlastni skuseny investor podielove fondy?

Príspevok od používateľa Vladimir J »

Nie, nevlastní. Primárny dôvod je veľmi zlý pomer cena/výkon. Každý skúsený investor si totiž svoje peniaze veľmi váži. Je to presne tak, ako píšeš - poplatky v podielových fondoch sú obrovské, výkon v podobe lepšieho výnosu ako benchmark prakticky neexistuje. ETF ti nahradí v princípe akýkoľvek aktívne riadený podielový fond, len za ďaleko lepšie peniaze.
Ak sa už rozhodneš investovať cez ETF, je zbytočné nielen ďalej sporiť, ale aj držať tvoje aktuálne podielové fondy (jedine ak by si pozdržaním predaja o rok, 2, 3 ušetril výstupný poplatok). Ak kúpiš napr. ETF ktoré trackuje MSCI World, máš už v ňom veškerú diverzifikáciu (v rámci triedy aktív akcie), ktorú kedy budeš potrebovať. Ďaľšie podielové fondy ti to len násobia, bez praktického úžitku, no s vysokými nákladmi
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: vlastni skuseny investor podielove fondy?

Príspevok od používateľa MartinPillar »

No narvat vsetky uspory do jedineho ETF mi tiez nepride rozumne. A to z dobodu velkeho creditneho rizika na to dane ETF. Predsa len sa stavaju veci ako mismanagment, fraud atd. A vela kostlivcov ala Madoff sa este po trhu potuluje a v krize budu odhaleni. Taktiez axioma ze akcie idu dlhodobo stale hore nemusi platit navzdy. Takze by som urcite diverzifikoval napriec skupinami aktiv. Zlato, striebro, komodity su super lacne.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: vlastni skuseny investor podielove fondy?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Noecko napísal: Medzicasom som sa zacal o investovanie trochu viac zaujimat, ale stale som zaciatocnik. z toho, co si citam tu na fore + v knizkach/internet mi vyplynulo, ze si chcem otvorit ucet u brokera (lynx) a pravidelne investovat prostrednictvom do indexu prostrednictvom ETF fondov.
To sporenie do podielových fondov by som rozhodne zrušil. Sporil by som cez brokera, alebo takto:

http://www.across.sk/najlepsie-sporenie ... e-od-dane/" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. Zváž aká si povaha. Môže sa stať, že ako začiatočník nebudeš u brokera poctivo sporiť, ale začneš obchodovať a narobíš hlúposti.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: vlastni skuseny investor podielove fondy?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MartinPillar napísal:No narvat vsetky uspory do jedineho ETF mi tiez nepride rozumne. A to z dobodu velkeho creditneho rizika na to dane ETF. Predsa len sa stavaju veci ako mismanagment, fraud atd. A vela kostlivcov ala Madoff sa este po trhu potuluje a v krize budu odhaleni. Taktiez axioma ze akcie idu dlhodobo stale hore nemusi platit navzdy. Takze by som urcite diverzifikoval napriec skupinami aktiv. Zlato, striebro, komodity su super lacne.
Nestrašil by som chlapca, že SPY alebo etf na DAX sú nebezpečné. Sú oveľa bezpečnejšie ako tvoj forexový broker.

P.S. súhlasím, že nejaká diverzifikácia by mohla byť. Ale nie z hladiska mismanažmentu, fraudu a pod.
Zobral by som napr. etf na SP500 v USD + etf na DAX v EUR + etf na Zlato.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: vlastni skuseny investor podielove fondy?

Príspevok od používateľa Vladimir J »

MartinPillar napísal:No narvat vsetky uspory do jedineho ETF mi tiez nepride rozumne. A to z dobodu velkeho creditneho rizika na to dane ETF. Predsa len sa stavaju veci ako mismanagment, fraud atd. A vela kostlivcov ala Madoff sa este po trhu potuluje a v krize budu odhaleni.
No, nerozumiem celkom presne, kde pri ETF vzniká kreditné riziko, snáď s výnimkou nejakých špeciánych fondov, ktoré poskytujú úvery ... Okrem toho, nevidím spôsob, ako by sa vami spomínané riziká dali diverzifikovať investíciou do komodít. Hádam snáď nákupom viacerých ETF navesených na ten istý alebo podobný index, nie?
MartinPillar napísal: Taktiez axioma ze akcie idu dlhodobo stale hore nemusi platit navzdy. Takze by som urcite diverzifikoval napriec skupinami aktiv. Zlato, striebro, komodity su super lacne.
jasné že nemusí. Ako by podľa vás vyzeral scenár, pri ktorom by globálne akcie najbližších 20-50 rokov klesali? A aká je jeho pravdepodobnosť? A ako by sa v tom prípade chovali komodity?
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: vlastni skuseny investor podielove fondy?

Príspevok od používateľa MartinPillar »

No, nerozumiem celkom presne, kde pri ETF vzniká kreditné riziko
Krditné riziko vo forme rizika protistrany vzniká už len tým, že pokiaľ máš otvorenú pozíciu a ETF z nejkého dôvodu skolabuje, nebudeš schopný pozíciu zavrieť. Toto riziko nie je vo výške 100% kreditného rizika, ale je to zvyčajne nejaké percento v závislosti od rizikovosti protistrany. Buď vo forme Credit default swapu, ktorý sa kótuje medzi bankami alebo určené je nejakým iným spôsobom ale riziko protistrany musíš brať v úvahu.
Riziko, že nejaké ETF sa zajtra nebude kótovať existuje a ty sa nedostaneš späť k svojim peniazom.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: vlastni skuseny investor podielove fondy?

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Sú oveľa bezpečnejšie ako tvoj forexový broker.
Tak moj broker ma poistene klientske vklady zo zakona (podobne ako brokeri s bankvovou licenciou v EU a Swiss, alebo broker v UK) a vo vela pripadoch toto poistenie bolo aplikované, co na rozdiel od ETF, ktoré pokiaľ viem, nemá žiadne garancie defaultu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: vlastni skuseny investor podielove fondy?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Skus investovat priamo u prevadzatela fondu napriklad Vanguard ci Fidelity. Su obycajne bez vstupneho poplatku a vydavky menej ako 1%. Vstupny poplatok 5% je zbojnictvom.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: vlastni skuseny investor podielove fondy?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

SPY is the most heavily traded security in the world. Ked sa pozrieš na holdings tak najväčšie banky sveta majú pozície od 10 do 90 mil. Ak by sa mal zosypať SPY tak sa zosype všetko.

Ale súhlasím, že tých ETF už je veľa a niektoré nemajú za sebou silné inštitúcie. Pametám sa ako zlyhával TVIX ( obdoba UVXY ) ked prekročili limit niekolkých stomiliónov v assets. Takisto väčšina etf sa podľa mňa ani nehodí na investing. Ale tie velké ako SPY, DIA a pár ďalších sú podľa mňa štandardne bezpečné,..asi tak ako bežný vklad vo väčšej banke.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: vlastni skuseny investor podielove fondy?

Príspevok od používateľa Vladimir J »

MartinPillar napísal:
Krditné riziko vo forme rizika protistrany vzniká už len tým, že pokiaľ máš otvorenú pozíciu a ETF z nejkého dôvodu skolabuje, nebudeš schopný pozíciu zavrieť. Toto riziko nie je vo výške 100% kreditného rizika, ale je to zvyčajne nejaké percento v závislosti od rizikovosti protistrany. Buď vo forme Credit default swapu, ktorý sa kótuje medzi bankami alebo určené je nejakým iným spôsobom ale riziko protistrany musíš brať v úvahu.
Riziko, že nejaké ETF sa zajtra nebude kótovať existuje a ty sa nedostaneš späť k svojim peniazom.
Nič v zlom, ale pletieš hrušky s jablkami. Kreditné riziko ti vzniká, ak ti niekto sľúbi, že ti v budúcnosti pošle nejaké peniaze (napr. pretože si mu v minulosti požičal, alebo ti sľúbil, že ti vyplatí hodnotu tvojho účtu v prípade, že tvoj broker to nebude schopný urobiť ;-) ). Pri investovaní do ETF, okrem tých výnimiek, čo som už spomínal, ti kreditné riziko nehrozí. Riziko protistrany ti vzniká vtedy, keď s niekym dohodneš nejaký obchod a on nemusí splniť svoju časť (kúpiš nejaké akcie OTC, ty zaplatíš a oni ti akcie nedodajú). Toto je eliminované tým, že ETF sa (štandardne) obchodujú na burze, ktorá clearuje obchody. Tým pádom ti ani riziko protistrany nehrozí (ok, máš riziko burzy ...). To že sa nejaké ETF nebude kótovať, sa volá riziko LIKVIDITY. Taká situácia samozrejme môže nastať, a už sa to aj stalo, napr. keď kvôli arabskej jari zatvorila na niekoľko mesiacov egyptská burza, tak ETF trackujúce egyptský index sa prestali obchodovať a investorom zostali oči pre plač. Kým sa znovu nezačalo obchodovať. Alebo ak si niekto kúpi napr. toto http://www.alpsfunds.com/overview/HVPW" onclick="window.open(this.href);return false;, veľmi ľahko sa môže stať, že fond prerobí všetky prachy a akcie fondu už na trhu nikto nekúpi. Ale pri globálnom fonde, ktorý trackuje nejaký rozumný index, je toto riziko fakt malé.

Ak by sa nebodaj stalo, že skrachuje správca tvojho fondu, majetku samotného fondu sa ten krach nijako významne týkať nebude (ak neprišlo k podvodu).

Stále mi ale nie je jasné, ako sa dá riziko likvidity akciového ETF diverzifikovať nákupom komodít.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: vlastni skuseny investor podielove fondy?

Príspevok od používateľa Vladimir J »

xx
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: vlastni skuseny investor podielove fondy?

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Ak by sa nebodaj stalo, že skrachuje správca tvojho fondu, majetku samotného fondu sa ten krach nijako významne týkať nebude
teoreticky nie, ibaže by to bol systémový krach tak potom áno.
Ale systém predsa nemôže skrachovať! :lol:

Stále mi ale nie je jasné, ako sa dá riziko likvidity akciového ETF diverzifikovať nákupom komodít.
To nikto nepovedal. Hovorím o diverzifikácii skupín aktív.
Kúp si zlato/striebro, lebo je lacné ako poistku proti blbosti systému.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: vlastni skuseny investor podielove fondy?

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Pri investovaní do ETF, okrem tých výnimiek, čo som už spomínal, ti kreditné riziko nehrozí. Riziko protistrany ti vzniká vtedy, keď s niekym dohodneš nejaký obchod a on nemusí splniť svoju časť
Ak mi niekto niečo nepošle, tak to znamená, že ten niekto mi niečo dlží nie? Riziko toho, že ja mu niečo pošlem (akcie) a on mi za to nezaplatí je kreditné riziko. A môžeš to nazývať counterparty risk, settlement risk, cross currency risk, ako chceš ... je to časť kreditného rizika.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"