Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Adam mrzi ma tvoja strata. Pravdu povediac ale koledoval si si o nu a ak sa z nej nepoucis bola uplne zbytocna a budes musiet inkasovat dalsie. Precitaj si Mikov prispevok aspon 10 krat.

Som rovnaky typ ako ty. V r.2011 som utratil vyse 4500E podobnym sposobom ako ty, potom som sa drzal par rokov pomimo a zacal sa postupne zahravat s malym uctom. A v januari 2016 som zase obuchal skoro 4500E rovnakym sposobom ako ty.

Je uplne k nicomu ak dokazes v 50 obchodoch disciplinovane prikladat zisk ku zisku. Je uplne k nicomu ked si v zivote nevhodil mincu do vyherneho automatu, rulety, sportky alebo podobnej hluposti. Ak mas pocit ze akcie su nieco ine - tak si na velkom omyle. Pre cloveka ako si Ty je to len ciry nepredvidatelny hazard.

Ked si dokazal nazhromazdit 100-200k nadbytocneho majetku, tak zober rozum do hrsti a nerozhadz ho na dalsich riskantnych experimentoch.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Adammd »

Tak to skusim este raz, kupil som AMD 5300ks@13.57$...
Aby sa mi vyrovnala predchadzajuca strata, musi ist akcia na cca 14.90$...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Aurelio »

Adammd napísal:Tak to skusim este raz, kupil som AMD 5300ks@13.57$...
Aby sa mi vyrovnala predchadzajuca strata, musi ist akcia na cca 14.90$...
ty si sen kazdeho brokera :D
Power of Knowledge
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Adammd napísal:@JUGGLER
Som myslel, ze ten simulator je komplexnejsi a zapocitava aj predaje...takto to naozaj mozem sledovat len v degire ucte, i ked aj tam je to riadny opruz, hrozne uzivatelske rozhranie, ziadna poriadna funkcionalita....
Zabudol som ti odpísať. To čo máš zainvestované, to môže ostať v simulátore, ale zisk/strata z tradingu sa musí vyhodnocovať osobitne. Robíme to tak, že sa hlási nákup a potom predaj a zisk/strata sa započíta. Trading sa však musí hlásiť real-time, čiže cena by mala sedieť z časom hlásenia.
Adammd napísal:Tak to skusim este raz, kupil som AMD 5300ks@13.57$...
Aby sa mi vyrovnala predchadzajuca strata, musi ist akcia na cca 14.90$...
Nemal by si hlásiť nákup AMD za cenu 13,57 v čase, ked AMD ide po 14. To by jednak nebolo fair voči ostatným a skončilo by to zneužívaním. Ak by ľudia hlásili pozadu, hlásili by len ziskové trejdy a všetko by stratilo význam. Všimni si, že dnes pred Tebou hlásil vstup Ondro a cena mu pekne sedí. Nerobíme pritom z toho vedu, len aby to zhruba sedelo a existovala najaká vzájomná kontrola v zmysle ,,dôveruj, ale preveruj,,.

Píšem ti to preto, lebo tvoj investing/trading by som ešte stále rád zahrnul do vyhodnocovania...čím viac začiatočníkov budeme mať, tým lepšie ...ale musí to byť vierohodná realita.
Prílohy
AMD friday.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Airmike »

myslim, ze nijeje rozumne na Adama vytvarat este vacsi tlak ako ma. vidis ze do toho skace ako sialeny, len aby vyrovnal stratu.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Adammd »

@ Frosy, ani moc nie :-), tych 5300 akci vyslo okolo 21$, zase to nerobim kazdy den.

@JUGGLER, viem ze nehlasim realtime, ale niekedy som len na mobile, kde sa zle pise do for, vratane vkladania obrazkov.
Ale ja som poctivy, kebyze chcem robit ramena, napisem, ze som kupil v pondelok za 12.60, ci kolko bolo najnizsie tento tyzden, takisto by som sa "nechvalil" so stratami. Hoci ak budem pisat pozadu, budem vkladat obrazky, s tym nemam problem. Osobne si nemam co dokazovat...
Praveze ja si tiez vazim ludi, ktori sa podelia so svojimi vysledkami, ci uz dobrymi alebo zlymi, vzdy sa z toho clovek moze poucit.

Obrázok

Obrázok

Ale viete co nechapem, na druhom obrazku je day result u AMD £-934.32 a day diff -1.52%. Vcera som bol v pluse cca £1400??? Nechapem, ako to vlastne degiro pocita. Pricom total difference celeho uctu je OK, -4,220.53, tam som bol pred vcerajsicm nakupom cca -5700, rozdiel o kolko mi stupla hodnota AMD akcii od nakupu
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Rokosák »

Adam ide na to spravne a ma stastie, ze mu prvy vacsi obchod nevysiel. Ziska si tym dolezite skusenosti. Ziadna teoria, analyza, rady "skusenych" ci demo ucty sa tomu nevyrovnaju.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mika napísal:myslim, ze ni eje rozumne na Adama vytvarat este vacsi tlak ako ma. vidis ze do toho skace ako sialeny, len aby vyrovnal stratu.
Nemyslím si, že na Adama vytváram tlak. Nechápem ako to myslíš. Veď sa mu všetci snažíme pomôcť. Varovali sme ho pred tradingom, napísali sme, čo si o tom myslíme a keďže je dospelý a svojprávny človek - je len na ňom, čo urobí.

Adam síce vhupol do tradingu nepripravený , ale to vôbec neznamená, že skončí zle. Všetko je len na ňom. To isté sa týka Martina. Ten sa zatial správa ako veľký profesionál ...naozaj odvádza skvelú prácu. Chlapci majú svoj osud vo vlastných rukách.

Adam sa rozhodol sám..nikto ho netlačil. Už vtedy, ked vybral stratu po tom emotívnom vstupe nad 15 napísal, že vstúpi ešte raz - po poklese. Dostal zdrbanie, že na trading nemá, ale ja si myslím, že kritiky a strašenia už bolo dosť...Je zbytočné to opakovať, treba ísť ďalej. Treba mu pomôcť. Treba vyjadriť odborný názor, dodať informácie...nech robí lepšie rozhodnutia...on si nakoniec sám uvedomí na čo má a na čo nemá. Každý z nás tým prešiel...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Adammd napísal:
@JUGGLER, viem ze nehlasim realtime, ale niekedy som len na mobile, kde sa zle pise do for, vratane vkladania obrazkov.
...Hoci ak budem pisat pozadu, budem vkladat obrazky, s tym nemam problem. Osobne si nemam co dokazovat...
OK. U mňa máš 100% dôveru. Ide o to aby si mal u všetkých. Mne osobne stačí, keď ostatní budú vedieť, že na požiadanie im doložíš scan.
Adammd napísal: Praveze ja si tiez vazim ludi, ktori sa podelia so svojimi vysledkami, ci uz dobrymi alebo zlymi, vzdy sa z toho clovek moze poucit.
Presne o to ide. Edukátori, makléri, bankári, predavači kníh a systémov..všetci len sľubujú zisky. Tu môžeš vidieť realitu a urobiť si vlastný názor. Sám zistíš aké sú možnosti.
Adammd napísal: Ale viete co nechapem, na druhom obrazku je day result u AMD £-934.32 a day diff -1.52%. Vcera som bol v pluse cca £1400??? Nechapem, ako to vlastne degiro pocita. Pricom total difference celeho uctu je OK, -4,220.53, tam som bol pred vcerajsicm nakupom cca -5700, rozdiel o kolko mi stupla hodnota AMD akcii od nakupu
Tým sa neotravuj. Dôležitý je celkový stav. Ten denný stav sa robí na základe toho ako broker u teba uzavrie deň. Ja sám neviem ako sa to presne počíta, lebo obchodovanie beží aj po uzavretí trhov. Napríklad u môjho brokera akcie fungujú až do druhej rána a vtedy broker uzatvára deň.

Mám pre teba jednu dobrú správu. AMD zavrelo v piatok na cene 13,91...ale po zavretí šlo ďalej hore... Je to likvidná akcia a cena sa pekne šplhala ďalej...keď som zatváral platformu bola cena 14,40 a teraz pozerám, že nakoniec AMD cena skončila na 14,60 . Môžeš si to pozrieť tu: http://www.nasdaq.com/symbol/amd/after-hours" onclick="window.open(this.href);return false;

Chcem ti ešte povedať, že ma dosť zaskočilo, že moje príspevky môžu na teba pôsobiť negatívne. Ja to tak necítim. Ja ti nechcem vravieť, čo máš robiť...trading je o tom, že nikto nevie či AMD pôjde hore, alebo dole...my trejderi len vsádzame na vyššiu, alebo nižšiu štatistickú pravdepodobnosť. A tá vyjde alebo nevyjde. Keď vyjde, tak sa snažíme o maximálny zisk. Keď nevyjde, tak sa snažíme o minimálnu stratu.

To v čom ti môžem pomôcť je, že ti poviem svoj názor. Niekedy informácie, čo je nové...inokedy pohľad na riziko, na technickú analýzu, nejaký odhad toho, čo sa môže diať. Ja nie som dobrý v investingu, v pozičnom tradingu, dokonca ani v swing tradingu...a ani po 16 rokoch na burze by som si netrúfol ťa školiť, koučovať, sľubovať zisky. Ale jedno ti môžem povedať: všetko je len v tvojej hlave...je na tebe aké budeš robiť rozhodnutia.

Môj názor je taký, že ten prvý vstup nebol zlý..ale dal si do neho veľa. Tým si navýšil riziko. Ten druhý vstup na 15,08 bol zlé rozhodnutie - podľahol si emóciám.. bol si chamtivý. Bol si v peknom zisku, ale chcel si ešte viac. Ja som ťa nikdy nenahováral na trading, ale z pozície tradingu to bol dobrý čas na výber zisku, nie na nákup. Mohol si sa nad tým aspoň zamyslieť, lebo ja som vtedy hlásil výber zisku z opcií na AMD. Ty si tým nákupom dosiahol úplny opak - vyhrotil si riziko do extrému a z investora sa stal vyklepaný gambler...Ten výber straty nehodnotím zle. Lekcia za 5000 je stále lepšia ako lekcia za 10 000...A ten posledný vstup beriem na vedomie....a vravím, že je to dobrý vstup. Ale zas si naparil do toho veľa...klin vybíjaš klinom, chceš sa rýchlo zahojiť a znova príliš riskuješ.. :roll:

Ja som písal, že zvážim nákup pri 12 a na to som aj striehol. Ale akcia sa otočila na 12,40. Potom som zistil, že Cramer v CNBC dal tip, že ju vidí na long pri 12,35..takže to urýchlilo zmenu trendu. A ten uptrend sa udržal...pridali sa ďalší análi s targetmi 17 a viac...takisto dalšie pozitívne komentáre, napríklad analýza vo Forbese. Sentiment sa zlepšuje, trh už vstrebal hodnotenia desktopového Ryzenu a sústredí sa na nové čípy...tie serverové:

https://www.forbes.com/sites/tiriasrese ... 42bc5b376a" onclick="window.open(this.href);return false;

Minule som písal, že AMD je silne zashortovaná. Shorteri hrali na pokles. Teraz si predstav, že shortuješ od ceny 15 a cena sa blíži k 12. Si v zisku a začínaš mať strach, že sa to otočí. Ked sa to otočí, musíš ukončiť trejd pokynom BUY. Čiže teraz kupujú tí, čo hrajú na rast ceny (longeri) a musia kupovať aj tí, čo už nechcú hrať na pokles (shorteri). Longeri vytesňujú shorterov a cena prudko rastie. Vraví sa tomu short squeeze. Takže ten tvoj trejd je zatiaľ dobrý. Neposmeľujem ťa, ani nekritizujem, len hodnotím realitu. Ked sa pozrieš na graf, ten vyzerá tiež dobre. Urob si názor sám.

Adam. AMD ide po 14,60. Písal si, že pri 14,90 bude tvoje zlyhanie vymazané. Nepoviem ti čo máš robiť, ale môžem ti dať radu: keď tento trejd dokončíš, daj si pauzu a všetko znova prehodnoť. Prečítaj si znova celé vlákno..porozmýšlaj o tom, čo vlastne chceš....urob reštart a príď si pokecať o ďalších plánoch. Držím ti palce.
Prílohy
AMD update.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 186 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ahoj Adam.
Vidím, že si sa do investovania vyslovene vrhol :-). Určite by si do investovania nemal ísť v takej eufórii, ale to ťa už upozornili ostatní. Vzhľadom na fakt, že si investoval práve do AMD, tak ti pár vlastných postrehov napíšem.

Investoval si na danú situáciu príliš veľkú sumu, súhlasím s Jugglerom, že ten prvý vstup bol celkom OK, nie úplne, bolo to už na vrchole, nakupuj radšej v poklesoch, viac zarobíš a ušetríš si nervy :-). Chápem to, nastupoval si veľmi nadšený. Druhý vstup bol zlý, bol veľký a v nesprávny čas. Podľa grafu sa jasne dal očakávať pokles. Ja by som si pred druhým vstupom povedal, že buď investujem v poklese (t. j. niekde okolo 13), alebo ak by pokles nenastal, tak už by som nenakúpil. Ak už dokupuješ do zisku, určite len malé sumy (podľa mňa). Pri treťom vstupe pri 13,57 si podľa mňa bol dosť nervózny, lebo ťa štve strata, chceš ju dohnať a zarobiť a uvedomuješ si, že robíš s veľkými peniazmi (vstup mal byť skôr). Predchádzajúce 4 dni si mohol kúpiť kľudne niekde medzi 12,80 – 13,30. Nenakúpil si, lebo si si asi chcel byť viac istý trendom, že to pôjde hore. Preto až pri 13,57 (tipujem). Viem čo to je za nervy, sám mám v AMD zhruba rovnaké peniaze ako ty. Tým, že si si viac chcel byť istý trendom je aj preto, že máš najviac peňazí v jednej firme a máš tam veľa peňazí. Ale práve pre tie veľké peniaze (možno) potom nebudeš robiť ideálne rozhodnutia. Sám som nenakúpil AMD pri 1,8 lebo som chcel investovať 20.000, ak by som mal len 5.000, tak ich mám v AMD od 1,8 ani by som nemrkol, ani by som s nikým o tom nemal potrebu diskutovať. Investovať 5.000 a potom dokupovať ma vtedy vôbec nenapadlo. Tiež som na 20.000 už potreboval cítiť stúpajúci trend. Toto bola cenná skúsenosť.
Osobne ti odporúčam využiť momentálnu situáciu, vyviesť sa na súčasnom trende, dohnať stratu, urobiť ešte zisk a väčšiu časť predaj. Nie preto, že neverím AMD. Situácia v AMD minimálne ročnom horizonte je fantastická aj z pohľadu na konkurentov. Problém je, že trhy sú príliš vysoko a dlho nebol nejaký väčší prepad. Ak bude väčší prepad na trhoch, prepadne sa aj AMD (dočasne).

Niečo k AMD za posledné dva týždne:
2. 3. o 15.00 hod. nášho času končila NDA na informácie ohľadom AMD Ryzen. O 15-tej boli zverejnené prvé nezávislé recenzie a testy procesorov Ryzen. Výsledky boli vo všeobecnosti dobré až fantastické, problém bol u hier v HD a FullHD rozlíšení a to je dnes kľúčové. Do budúcna to problém nie je (viac napíšem vo svojom vlákne, keď budem mať viac času, teraz len v rýchlosti pre Adama). Nastala veľmi zaujímavá situácia. Akcie AMD 15 minút po zverejnení prvých testov začali prepadať, t. j. investori začali byť nervózny. Ja som ale pozorne sledoval ich prijatie na trhu a trh ich prijal s nadšením. Amazon vypredal vždy kompletné zásoby každý deň (väčšina veľkých svetových obchodov). Mimochodom väčšina problémov je dočasných (neskôr vysvetlím vo svojom vlákne). Tieto problémy sú vždy pri príchode novej architektúry. Model 1700 bol v piatok 10.3. druhý najpredávanejší model na heureka.sk a prvý na heureka.cz. Info mám aj od ľudí cez fóra z českých veľkých e-shopov (sú priamo zamestnanci).

Zaujímavý bol tento týždeň.
AMD prezentovalo serverovú generáciu procesorov Naples. Tu je výborný výkon na „beton“, nakoľko nová architektúra procesorov je v prvom rade serverová. Na druhý deň Lisa oznámila deal s Microsoftom. Naples budú poháňať nové projekty Microsoftu, čo je trochu škoda, že grafiky budú Nvidia. V každom prípade Intel je mimo. Všetky tieto informácie sa ale na akciách (volume) prejavili menej ako obvykle. Investori menej nakupovali akcie ako obvykle. Osobne si myslím, že už nestačia „sľuby“, ale chcú vidieť výsledky (tržby).

Piatkový rast (cez deň) spôsobilo zverejnenie odhadov výsledkov za tento kvartál a EPS bol prehodnotený z pôvodného -0,04 na +0,05! To je dosť zaujímavé, treba si uvedomiť, že zatiaľ z noviniek AMD uviedlo len pár procesorov, tento rok AMD obmení kompletnú ponuku všetkých čipov, teda zisky budú rásť z kvartálu na kvartál. Inak povedané, sám som tento kvartál odhadoval ešte na stratu.

No a nočný rast akcii v after markete spôsobila informácia o pridaní AMD do SP500!

Ešte jedna zaujímavosť (neviem to na 100%) vraj Mubadala predala časť svojich akcii (45.000.000) Goldman Sachs. Osobne mám z tohto vstupu dosť rozpačité dojmy.

ER zrejme bude 20. 4.

Z pohľadu celkovej situácie na trhu v súčasnosti by som skôr navrhoval AMD trejdovať, (pre teba nie daytrading a s oveľa menšou sumou!!!) ale to by si musel situáciu sledovať stále a veľmi dôkladne. Ak by nastala výraznejšia korekcia na trhu, potom radšej investuj a kľudne aj viac. Zároveň ber môj názor s rezervou, sám som začiatočník :D.
Držím palce a opatrne!

PS: Viac sa ozvem cca o týždeň vo svojom vlákne a zareagujem aj na vaše príspevky, len teraz nestíham.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Airmike »

JUGGLER napísal:
Nemyslím si, že na Adama vytváram tlak. Nechápem ako to myslíš. Veď sa mu všetci snažíme pomôcť. Varovali sme ho pred tradingom, napísali sme, čo si o tom myslíme a keďže je dospelý a svojprávny človek - je len na ňom, čo urobí.

Adam síce vhupol do tradingu nepripravený , ale to vôbec neznamená, že skončí zle. Všetko je len na ňom. To isté sa týka Martina. Ten sa zatial správa ako veľký profesionál ...naozaj odvádza skvelú prácu. Chlapci majú svoj osud vo vlastných rukách.

Adam sa rozhodol sám..nikto ho netlačil. Už vtedy, ked vybral stratu po tom emotívnom vstupe nad 15 napísal, že vstúpi ešte raz - po poklese. Dostal zdrbanie, že na trading nemá, ale ja si myslím, že kritiky a strašenia už bolo dosť...Je zbytočné to opakovať, treba ísť ďalej. Treba mu pomôcť. Treba vyjadriť odborný názor, dodať informácie...nech robí lepšie rozhodnutia...on si nakoniec sám uvedomí na čo má a na čo nemá. Každý z nás tým prešiel...
v prvom rade Adam na seba vytvara tlak sam. mozno si to uvedomuje a mozno nie. to nieje podstatne. pointa je, ze si vytvara tlak z pozicie a zaroven si vytvara tlak tym, ze svoje blbe rozhodnutia prezentuje na fore. Ty si ho pozval, aby zacal reportovat a zaznamenavat svoje rozhodnutia pred publikom. mozes si mysliet, ze je to dobre a ze mu to pomoze nieco sa naucit. ja si vsak myslim, ze mu to nepomoze vobec. prave naopak. ovela viac by mu pomohlo keby to nerobil, a radsej sa koncentroval len a len na vyriesenie problemu ktory ma a nepridaval si dalsie.

je jasne , ze mozes povedat, ze je to jeho volba, a ze nikoho do nicoho nenutis. co je samozrejme pravda. skus si ale predstavit ze si v podobnej situacii ty. Adam bol v strate 5700. neviem kde mas prah bolesti ty, ale povedzme ze tvoj ekvivalent je strata 57 000. mas budget za sebou pre prehlbenie straty, rovnako ako on. co by si urobil.

1. pozval by si svojich fanusikov a haterov, aby sledovali ako sa s tou situaciou vysporiadavas ?
2. alebo by si sa radsej zavrel do miestnosti, vyhnal z nej vsetkych ludi prec a sustredil by si sa len a len na vyriesenie problemu?

je to vec nazoru a nemusis so mnou shlasit. ja vsak verim, ze presne vies co myslim a tiez som presvedceny ze vies, ktoru s tychto dvoch ciest by si si vybral pre seba. pretoze to je to, co by spravil kazdy profi trader. to je cele co som chcel povedat :)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Adammd »

Diky za rekacie.

Tak samozrejme nejaky tlak je, ale nie z prezentovania na fore, alebo tlak uzivatelov. Sam som zodpovedny a vas beriem ako poradny organ. Hoci sa to tak moze javit, ze 10tis sem 10tis tam, ale ja si vazim kazdej penny/halieru, ktory som za svoj zivot zarobil. Mozno to znie ako klise, ale fakt nebolo lahke sa dostat do takmer financnej "nezavislosti" - hoci na rentierstvo to nie je, ale pri skromnosti a light praci by to vystacilo prinajhorsom...

Ale k veci, nebyt tohto fora, na burze nie som a nie su ziadne straty :D , ale mozno ani potencialne zisky :roll: . V bankach ma lanarili do investicii, ale vzdy to skoncilo pri otazke garancie. Takto tiez nemam garanciu, ale mam to pocitovo pod svojou kontrolou, online vidim zisky/straty a predam/kupm kedy chcem.

A kedze som s tym zacal, musim prezentovat, ako inak by ste mohli vyjadrit konkretne svoje nazory na trejdy? To potrebujem a vazim si toho.
Martin napisal, ze by som mal po pluse na ucte ciastocne z toho vyskocit, JUGGLER to medzi riadkami napisal tiez, teda myslim.
Na rovinu poviem, neviem co urobim, ale viac do AMD nedam(praveze uvazujem, ze dalsich 50k by som rozlozil do 4-5 ETF, ale to je na ine vlakno, ktore ai neskor zalozim).

Inak spatne ako sa divam, ten druhy vstup za 15, to bola hotova katastrofa, takto zariskovat pred launchom, no chamtivost ma opantala. A ten nasledny predaj v afekte, vylakalo ma, ako bola AMD zashortovana. A skoda, ze sa nevyplnilo JUGGLERovych 12, uz som mohol byt v pluse, takto "cakal", a nakoniec kupil ako kupil ..
No nejak bude :?

PS @Mika, ja to beriem zo svojho pohladu, finacni profici sa asi zavru a vyriesa to osamote, ale ja som viacmenej ovplyvneny pracou, kde sa problemy riesia medzi kolegami a komplikacie sa nesmu zatajovat..
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mika napísal: v prvom rade Adam na seba vytvara tlak sam. ... pointa je, ze si vytvara tlak z pozicie a zaroven si vytvara tlak tym, ze svoje blbe rozhodnutia prezentuje na fore.
To je vec názoru. Mnohí, čo reportujú sa vyjadrili, že im to pomáha. Niektorých to núti robiť zodpovednejšie rozhodnutia, pre iných je to výzva a chcú sa podeliť.
Ty si ho pozval, aby zacal reportovat a zaznamenavat svoje rozhodnutia pred publikom. mozes si mysliet, ze je to dobre a ze mu to pomoze nieco sa naucit. ja si vsak myslim, ze mu to nepomoze vobec. prave naopak.
Myslím, že Martina som vyslovene pozval, jeho story ma uchvátila... Adama sme všetci drbali ako malého chlapca, potom tu napísal , čo presne nakúpil a ja som navrhol, že to nahodím do simulátora. Vtedy to vyzeralo tak, že len zainvestoval do portfólia a nebude trejdovať...Povedal, že bude rád.

Ale to je v podstate jedno. Každý je pozvaný. Je to proste dobrovoľné. Každý môže hocikedy začať a hocikedy prestať..
ovela viac by mu pomohlo keby to nerobil, a radsej sa koncentroval len a len na vyriesenie problemu, ktory ma a nepridaval si dalsie.
Treba to nechať na neho.
skus si ale predstavit ze si v podobnej situacii ty.. . co by si urobil.

1. pozval by si svojich fanusikov a haterov, aby sledovali ako sa s tou situaciou vysporiadavas ?
Ja som v takej situácii. A nikto ma nenúti...Je to také sado-maso :lol: :

a/ reportujem pozičný trading ktorý mi nejde.. :oops:
b/ trejdím to, čo sa nedá reportovať ( aj tento týždeň zo 10 trejdov) :cry:
c/ som v tom sám... každý sa len prizerá, hejteri sa tešia...nikto neporadí, nepomôže..som predsa profík :roll:
... alebo by si sa radsej zavrel do miestnosti, vyhnal z nej vsetkych ludi prec a sustredil by si sa len a len na vyriesenie problemu?
Som zavretý koľko chcem...Adam tiež. Obaja riešime svoje veci... A čo keď je to tak, že na Adama to má pozitívny
a na mňa negatívny ? Ale nechodím tu preto, aby som z toho niečo mal... mňa to baví...som proste taká povaha.
Mnoho ľudí to nevie pochopiť. Nedá sa vždy aplikovať ,,podľa seba súdim teba,,..
je to vec nazoru a nemusis so mnou súhlasit.
Samozrejme. Ľudia sa hádajú, chcú iných presviedčať o svojom názore...Ale ja to tak neberiem. Mňa zaujíma, čo si iní myslia. Trejdím sám, nechodím do práce...rád si pokecám, vymením názor. Som za konštruktívnu debatu.
ja vsak verim, ze presne vies co myslim a tiez som presvedceny ze vies, ktoru s tychto dvoch ciest by si vybral pre seba. pretoze to je to, co by spravil kazdy profi trader. to je cele co som chcel povedat :)
Ja ti rozumiem. Ale netvrdil by som, že ,,to je to, čo by spravil každý profi trader.,, Každý človek je iná povaha.

Paradox je práve v tom, čo povedal Adam: že je ovplyvneny pracou, kde sa problemy riesia medzi kolegami a komplikacie sa nesmu zatajovat..

Ja verím tomu, že polovica inštitucionálnych profi traderov by v súkromí skrachovala. Proste mnohí musia mať nad sebou kontrolu...nejakého šéfa..velmi často psychológa...ktorý im pomôže..napríklad zakáže trejdiť, ked začnú robiť hlúposti. Sú ľudia, ktorí vedia riešiť svoje problémy individuálne a sú takí, čo nevedia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Mika, nemozes porovnavat tvoju situaciu s Adamovou situaciou. On sa full-time venuje inemu jobu a na burzu sa dostal nahodou. Ty full-time zijes svetom obchodu. U teba je normalne ked si nenechas poradit - no u neho je rozumnejsie ked si necha poradit.

Adam z mojho pohladu tvoj najvacsi problem ci uz ohladom AMD alebo ETF je v tom, ze si hned do toho skocil s desiatkami tisic. Preco si to neskusil dokopy povedzme s 5000 na rok na dva a nepridaval viac az postupne? Myslis ze ti inflacia za tie 2 roky zozerie az tak vela nez ked risknes 50-100k do burzy a kludne mozes prist o 20-30 tisic ani okom nemihnes.
Myslis si ze ETF su bezpecne? Ja som zacinal koncom r.2010 na podielovych fondoch v kamennej banke bez akejkolvek paky a hned som chytil 2500 EUR stratu za pol roka. Ako si myslis ze skoncis ty ked budes mat poruke navyse paku a moznost zmenit tvoje rozhodnutie z minuty na minutu kedykolvek sa ti zachce??
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Airmike »

@jaroslav

neviem kde si prisiel na to, ze sa porovnavam s Adamom :), to je hodne vtipna konstrukcia.

chalani , mrzi ma to, ale zda sa mi, ze ste to cele pochopili spatne. ja nehovorim ze nieje dobre ked si adam necha poradit. Ja hovorim ze adam si poradit nenechal ani raz. skace do iracionalnych obchodov a zverejnuje ich, aby sa prezentoval komunite. ja hovorim, ze pre cloveka ktory nikdy neobchodoval a neinvestoval na burze je to uplne zbitocne ovplyvnovanie.

Juggler hovori, ze niekomu mozno moze zverejnovanie pomahat. drzat disciplinu a podobne. podla mna ten pozitivny efekt prerazi ovela silnejsi negativny efekt a to je strata koncentracie a fixovanie sa na to, ze clovek bude vypadat ako blbec ked nieco nevide. pre novacika su prave tieto veci fatalne.
Naposledy upravil/-a Airmike v Po 13 03, 2017 8:45 pm, upravené celkom 1 krát.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

No ono ja som zrovna ten typ cloveka co popisujes, ze si problemy poriesi najradsej sam aj ked je pod tlakom. Trebars o mojej rok starej 4k strate v Dukascopy nevie este ani manzelka. Lenze vo veciach ktore su jedna velka zahada ako napr. obchodovanie, clovek rad pocuje aspon nejake nazory o vysvetlenia inych. Je to trebars ako ked idem modifikovat nejaku pocitacovu hru a neviem si pomoct tak idem pozriet na fora co v minulosti vymysleli ini a z toho uz nieco vyuzijem.
Tipol by som ze ani Adam nerozobera jeho AMD obchod trebars s nikym v jeho beznom zamestnani lebo by ho pokladali (mozno aj opravnene) za sialenca, ze preco sa vobec zapaja do takych veci.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Moj nazor je , ze Adam vobec nevie co robi. To nepisem v zmysle jeho znevazovania. Ani sa som dlhe roky vobec netusil co robim aj ked som si myslel ze viem.Viem to dnes? Ucet na konci roku povie... Porovnavat trading s inym beznym zamestnanim v kolektive je nie celkom spravne. V tradingu potrebuje ine mentalne nastavenie... Aby vedel co robi , potreboval by vedenie skuseneho profitabilneho tradera ,kratsia cesta, alebo trnista cestu vlastnych omylov , bolesti a zlyhani...dlhsia cesta par rokov a potom, mozno hovorim len mozno sa dopracuje k zvladnutiu remesla - zvaneho trading.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlas Chodec. Ale on nechce robiť trading. Povedal to na začiatku a tvrdí to aj teraz. Pred pol rokom si spravil portfólio, držal pár akcií a bol v peknom zisku...potom sa mu zapáčila AMD a videl v nej veľkú príležitosť. Videl úspech Martina, ktorý investoval len krátko pred ním a je v zisku +250%. Tak vstúpil aj on..tu už začali úradovať emócie...Klasika.

Podľa toho čo píše, má dobrú prácu..robí v Anglicku, vypracoval sa a zarába 5 x viac ako predtým. On nechce byť trejder.

Problém je v tom, že sa inšpiroval Martinom, ktorý mal ohromné šťastie. Martin zariskoval a vyšlo mu to...vsadil na jedného koňa a vyhral...motyka vystrelila. Adam si však neuvedomuje, že už nevstupuje do tej istej rieky ako Tomáš.
AMD po 4 nie je to isté ako AMD po 14. Byť v zisku 200-300% a ísť na ďalších 100% vôbec nie je to isté ako riskovať,že to nevyjde. A v tom dostal prvú lekciu..za 1-2 dni sa všetko otočilo a zrazu bol - 5000 :roll: Z investície sa stal trejd...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ahoj Adam,

Robím vyhodnotenie kvartálu a teba som poriešil nasledovne:

Keďže si nakupoval koncom roka 2016 a tvoj kapitál bol vtedy cca 10 000 USD a teraz je 90 000 USD neseparujem to na od začiatku a 2017, ale zaokrúhľujem, že 2017= aj od začiatku

Tie predošlé nákupy AMD a predaj som vypočítal nasledovne:

20 AMD po 8,48 a predaj po 13,175 = +94
2600 AMD po 14,175 a predaj po 13,175 = -2600
2920 AMD po 15,08 a predaj po 13,175 = -5562
---------------------------------------------------------
Spolu strata: ..................................-8068 USD

Potom si nakúpil 5300 AMD po 13,57 = 71921 a k tomu ti pripočítavam tú stratu 8068 = 79989 USD
79989 : 5300 = 15,092...čiže nahodil som do simulátora nákup AMD po 15,09 USD.

Čiže tak máš započítanú stratu z AMD i zisk z NVDA a vieme pokračovať cez simulátor. Ešte jedna vec je tu, že i keď máš účet v GBP, vyhodnocujem to v USD.

Malo by to sedieť, tvoj účet bude v zisku pri AMD pod 14,90...skontroluj to a odsúhlas. Stav k 31.3 , čiže po prvom kvartáli 2017 je taký:
Prílohy
HOD Q1 17 Adam.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Adammd »

Ano sedi to, som to aj ja prepocital a na nule na ucte budem pri cene AMD +-14.85...diky
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
saimon256
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 28 11, 2013 9:14 am

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa saimon256 »

tak toto vlákno je celkom sila. uz teda viem co tym Juggler myslel ked pisal, ze to je povinne citanie pre zacinajucich investorov ...
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa demorez »

je to asi najzabavnejsi thread na celom fore (no offense), tiez som sa sem dostal cez jugglerovo vyhodnotenie. az som chvilami rozmyslal ci adam nie je alter egom pre stacha z ddworld, pojem fanATIk dal do uplne ineho kontextu :D
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Chris »

je zabavne, ze tu kritizuje a "vysmievaju" ludia, ktori tu neodprezentovali ani kusok svojho umenia :) Cize chlapci chcete kritizovat, sup sup do toho ;) Martin mal vseliaky zaciatok, ale snad to da do poriadku...
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
saimon256
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 28 11, 2013 9:14 am

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa saimon256 »

Ja som to v ziadnom pripade nemyslel ako vysmech :) ked sme uz pri tom tak mozno aj zalozim to vlastne vlakno :D
retrothruster
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 07 05, 2017 2:41 pm

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa retrothruster »

Och panebože, zmienka o ddworld straší ešte aj no tomto fóre? :)
http://obchodovaniesakciami.sk" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Adam. Yahoo zmenil formát, ale malo by to sedieť. Po pol roku ti to ukazuje -12,6%. Len odobri, či to sedí.
Prílohy
Hitparada Adam.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Adammd »

+- to sedi
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Adammd »

07/08/2017 15:46 Buy 200 NVIDIA CORPORATION - C@169.87 USD (US67066G1040) NVIDIA Corp. USD -33,974.00
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Adammd »

Product NVIDIA CORPORATION - C
ISIN US67066G1040
Exchange NDQ
Order Buy
Quantity 200
Price USD 171.3600
Amount USD 34,272.00
Date 08-Aug-2017 16:19:46
Place of execution Exchange

Celu NVDA beriem ako spekulaciu, zalongovany som v AMD. Ked to pojde ako v pripade AMD, predam akcie v ''sell the news'' v piatok po earningu. Samozrejme, ked to dopadne zle, zostanem v NVDA long :oops:

PS. Bol by som kupil 400ks vcera, ale nemal som tam(Degiro) peniaze...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Adammd »

Moj posledny vstup, degiro mi rozdelilo nakup na 2x...

15:50 NVIDIA Corporation NVDA / US67066G1040 93753260 B 100 $ 169.80 $ 16,980.00
15:50 NVIDIA Corporation NVDA / US67066G1040 93753261 B 100 $ 169.80 $ 16,980.00
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hmm. Adam. Si ochotný vsadiť 100 tisíc na 1 akciu pred zverejnením ? Navyše len preto, lebo trh čviriká, že grafika ide na dračku? Sú tam obrovské očakávania a slabý risk/reward. Keď všetci vedia, že pôjde hore, tak to môže dopadnúť opačne. Navyše máš blbého brokera. Najväčší pohyb býva po zverejnení, to by však musela byť úžasná , potom po dobrej tlačovke, alebo next preopen po upgradoch análov ak by všetci dvihli targety nad 200. Po otvorení trhu už môže byť po funuse.

Riziko zvyšuješ aj tým, že kupuješ do padajúcich trhov. Vtedy kupci majú strach a tí čo ju držia sa úplne trasú...

P.S. Dnes bude aj SNAP. Všetci čakajú že bude zlý, ale risk/reward je opačný. Ked bude zlý tak padne pár %, ked nebude až tak zlý tak nepadne, ale keď bude OK, tak môže ísť hore aj 20-30%. Je riziko to hrať dopredu, ale pohyby budú zaujímavé a často sa dá na nich zviesť.

Držím palce. Prídem tu dať aká bola a dúfam, že to dopadne tak, že tvoja odvaha bude odmenená.

Minule bola taká ( ale bacha, pri cene 100 ):

Reports Q1 (Apr) earnings of $0.85 per share, excluding non-recurring items, $0.04 better than Consensus of $0.81; revenues rose 48.7% year/year to $1.94 bln vs the $1.91 bln Capital IQ Consensus.
Co issues upside guidance for Q2, sees Q2 revs of $1.95 bln +/-2% (~$1.911-1.989 bln) vs. $1.9 bln Capital IQ Consensus Estimate.
For fiscal 2018, NVIDIA intends to return $1.25 billion to shareholders through ongoing quarterly cash dividends and share repurchases. During the first quarter of fiscal 2018, NVIDIA paid $82 million in cash dividends
GAAP and non-GAAP gross margins are expected to be 58.4 percent and 58.6 percent, respectively, plus or minus 50 basis points.Capital expenditures are expected to be approximately $55 million to $65 million


Teraz sa čaká: 0,70 /1,96 ( zisk na akciu/tržby v mld)
Ďalsí kvartál: 0,79/2,13
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Chris »

Som zvedavy ako sa da z toho gamblimgu vykorculovat, ak tu hlasis real €€€, nie vymyslene
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa JUGGLER »

NVDA najlepšie zverejnenie aké som u nej videl:

Reports Q2 (Jul) earnings of $1.01 per share, excluding non-recurring items, $0.19 better than the Capital IQ Consensus of $0.82; revenues rose 56.2% year/year to $2.23 bln vs the $1.96 bln Capital IQ Consensus.
Co issues upside guidance for Q3, sees Q3 revs of Approx $2.35 bln +/-2% (Approx $2.30-2.40 bln) vs. $2.14 bln Capital IQ Consensus Estimate.
GAAP and non-GAAP gross margins are expected to be 58.6 percent and 58.8 percent, respectively, plus or minus 50 basis points.
GAAP operating expenses are expected to be approximately $672 million. Non-GAAP operating expenses are expected to be approximately $570 million.
Capital expenditures are expected to be approximately $65 million to $75 million.
During the first half of fiscal 2018, NVIDIA paid $758 million in share repurchases and $166 million in cash dividends. For fiscal 2018, NVIDIA intends to return $1.25 billion to shareholders through ongoing quarterly cash dividends and share repurchases.

Napriek tomu padla k cene 152 !

Najprv ešte pred zverejnením vystúpil Citron v CNBC a vyhlásil, že shortuje NVDA pred zverejnením:

CitronResearch's Andrew Left says he shorted Nvidia today ahead of earnings, adding "This stock has run way too far, too fast." - CNBC

Cena rachla k 158 ešte pred zverejnením.
Po zverejnení vyskočila k 171,70
A potom prevládol strach a vyberanie ziskov. Cena klesla až ku 152, to bolo cez -10%.

Tlačovka začína o 23,00 ..bude asi OK...ale Nasdaq je dole -2,5%..takže kupci sa nehrnú. Jediná šanca, že sa cena zotaví a pôjde späť hore bude asi zajtra v preopen. ..ked sa ozve kopa análov, vychvália ju a dvihnú targety. Bude však závisieť aj na stave trhov.

P.S. SNAP slabší, ale cena po počiatočnom poklese vyletela do ziskov a až potom pozvolna padala. Teraz je -10%, ale myslím, že sa zajtra zotaví.

Graf NVDA ako vyzerajú pohyby okolo earnings (kliknut pre zväčšenie):
Prílohy
NVDA.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Análi dnes:

Wells Fargo maintained NVIDIA (NVDA) coverage with Underperform and target $75

Jefferies maintained NVIDIA (NVDA) coverage with Buy and target $180

RBC Capital maintained NVIDIA (NVDA) coverage with Outperform and target $175

Barclays maintained NVIDIA (NVDA) coverage with Equalweight and target $140

NVIDIA Corporation upgraded by Vetr Inc. to buy. $178.63 PT

Análi včera:
8/10/2017 Canaccord Genuity Reiterated Rating Buy $180.00
8/10/2017 Summit Redstone Reiterated Rating Buy $200.00
8/10/2017 Jefferies Group LLC Reiterated Rating Buy $180.00
8/10/2017 Citigroup Inc. Reiterated Rating Buy $180.00
8/10/2017 BMO Capital Markets Reiterated Rating Underperform $85.00
8/10/2017 Rosenblatt Securities Reiterated Rating Buy $152.00

P.S. Nevyzera na rast. Našli jej slabé miesta... to zneistí investorov:

MKM: ,,Strong Results and Outlook Aided by Cryptocurrency Related Demand NVDA delivered strong fiscal Q2 results and provided Q3 guidance that was above current consensus estimates. The near-term upside to consensus expectations is partially being driven by cryptocurrency related demand. Growth is moderating, modestly, in core emerging growth areas such as the automotive and datacenter segments. We remain Neutral on NVDA shares, which trade at a significant premium to the semiconductor peer group at 44.3x our new fiscal 2019 EPS estimate versus the peer group average of 18.6x. While we believe that NVDA's positioning in multiple multi-billion dollar growth markets should warrant a premium to its peer group, we think that the current valuation is at an extreme, particularly with slowing year-over-year growth rates in key end markets. Given our increased EPS estimates, we are raising our fair value estimate to $120 from $106 based on a 32x multiple on our new fiscal 2019 EPS estimate of $3.75. NVDA @ MKM ...,,

Nomura: Datacenter Uncertain. While overall results were much better than anticipated, we continue to see subdued trends in core PC gaming (largest business), minimal GM leverage and decelerating revenue and EPS growth. Shares in our opinion remain overvalued at 41x CY18 EPS (assuming $155 post market price). FY18E EPS from $3.45 to $4.01; FY19E EPS from $3.61 to $3.82.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Adammd »

Čo to NVDA opäť stvára. Niekto to pumpuje? Ak sa dostane nad 170,mám to streliť bez zisku?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 186 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Martin7 »

S Nvidiou nepanikár. Canaccord zdvihol price target na 190 + začali dokupovať po poklese. To je normálne. Tiež ma svrbeli prsty Nvidia za 150 :D. Nvidia stúpala prakticky každý kvartál a to máva Q2 kvartál relatívne vždy slabší. Podľa mňa pôjde koncom roka pekne. Avšak budúci rok by potom bola po dvojročnom prudkom stúpaní, je potom veľmi pravdepodobný výraznejší pokles budúci rok, zároveň ak by tento rok neprišla korekcia trhu, budúci rok bude výrazne vyššia pravdepodobnosť. Podľa mňa drž Nvidiu aj AMD len do konca roka. Prípadne, keď urobíš aspoň malý zisk, polovicu Nvidie odpredaj. Keď príde veľká korekcia, kúp ju až znova potom. Nvidia je jedna z najperspektívnejších firiem, aj keď teraz z drvivej väčšiny závislá len na hráčskych grafických kartách (viem, že toho robí oveľa viac), v najbližších rokoch to bude aj z čipov pre autonómne vozidlá. Tu už začína ísť do konkurencie s Intelom a ,,kamarátstvo" pomaly skončilo. Nvidia má najschopnejšieho CEO z celého tech odvetvia. Zároveň aj Goldman bude tlačit Nvidiu hore.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Adammd »

Vidím, že za to asi môže Goldman Sachs (kto iní, pri amd to zase manipulujú na opačnú stranu) By ma zaujímalo, čo sa tak zmenilo na nvidia za 3 dni :roll:

You Must Buy Netflix and Nvidia Because of Their Explosive Growth, Goldman Says
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Adammd »

Uvidim, ako sa bude vyvijat pre-open market, ale s najvatsou pravdepodobnostou odpredam dnes akcie AMD a NVDA(mozno vsetky) koli tomu parchantovi Kimovi. Aktualne strata asi 10k$ na 5300ks AMD a zisk 1900$ na 620ks NVDA(aj to len viacmenej vdaka 20ks, ktore nakupil lacno za 90 v 11/2016).
Prepokladam minimalne podobnu reakciu ako min. utorok na vypalenie raktery nad Japonskom...
Ak sa KLDR kriza nevymkne spod kontroly, opat by som nakupil spat, dufam v nejakom dipe.
Obidvom firmam verim, ale chcem trosku znizit straty.

Ale som nastvany, konecne to vyzeralo pekne, NVDA opat nad 170, AMD taktiez vzostup a teraz toto :?

//Tak nic, dnes je Labor Day
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 186 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Martin7 »

Adam, podľa mňa nepredávaj všetko, znížiť počet akcií je však rozumné. Zváž ešte ponechanie cca 20% akcií. Súčasná celková situácia je síce nepríjemná, ale nemusí dopadnúť nejak extrémne. Po utorňajších testoch bol síce pokles, ale potom sa trhy vrátili späť. Ak bude Severná Korea zase testovať strely, nepredávaj hneď v poklese, počkaj kým sa trhy stabilizujú. Za týchto okolností nepredávaj hneď v premarkete, ale za riadneho obchodovania. Trochu mám obavu, že ak predáš všetko a akcie sa napriek obavám vyberú nahor, tak urobíš horšie vstupy. Sám považujem svojich 2000 AMD za primeraných. Neplánujem predávať ani dokupovať, dokupovať najskôr koncom septembra, ak bude situácia na trhoch a vo svete vyzerať lepšie. Ak nie, pôjdem do konca roka len s 2000 AMD. Za iných okolností môžem reagovať samozrejme inak, ale plán je takýto.

PS: som na ostrove, internet je tu tragický, navyše cez víkend vypadol prúd na celom ostrove kvôli búrke, inak by som reagoval skôr. Reagovať budem schopný až cez víkend.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
marcopolo
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 19 07, 2016 12:51 pm

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa marcopolo »

Adam by sa mal začať venovať forexu, vlohy a chuť riskovať má, idealný pán aby do roka vyhlásil margin call. Nakoniec forex je oveľa-oveľa adrealinovejší šport, ako neaké nudné AMD hoc aj v kombinácii s Kimom :D prepáčte ale je to smiešne, smiešny prístup a mám pochybnosti či niekto dokáže byť naozaj tak hlýpy aby robil také veci so svojimi peniazmi, buť tie peniaze dostal a preto si ich neváži alebo ich zarába veľmi ľahko a tiež si ich neváži, treba si uvedomiť že na trhu sú násobne silnejší hráči ako my alebo nedaj bože adolescenti z internetových, fór kde preberajú nové grafiky, toto všetko je už dávno v cene započítané, podstata investovania je celkom celkom iná - toto je vyslovená špekulacia a nič iné, nevravím už tobôž o money managnente a psychologii - čo je v tomto prípade španielska dedina.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"