Investovanie - sporenie

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
ibi22
Príspevky: 7
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:35 am

Investovanie - sporenie

Príspevok od používateľa ibi22 »

Chcel by som pravidelne každý mesiac investovať do fondov...cca 5OOO..., u ktorej banky ( V SR) a do akých fondov by to bolo výhodne.., Investovať by som chcel 5-7 r., vynos...som začiatočník nečakám obrovské ani stredné čísla...ale chcel by som aby to bolo viac ako na terminovanom účte...cca 5r.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa filip glasa »

ak to chceš mať všetko v jednej banke, tak sa mi zdá najlepšia ČSOB. Majú veľký výber fondov od matky - KBC, a nejaké svoje vlastné. Vstupné poplatky majú najnižšie - 3% pre akciové fondy.
Ak by si chcel mix viacerých spráavcovských spoločností ( Pioneer, ABN Amro, domáce) v jednom sporení, tak potom v across.sk.
chack
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 02 09, 2007 12:04 pm

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa chack »

ČSOB je dobrý nápad (sám tam sporím do PF okrem iných), len treba upozorniť, že u nej sa dá z toho veľkého množstva PF sporiť len do týchto fondov:
ČSOB Konzervatívny o.p.f.- 255059733/7500
ČSOB Vyvážený o.p.f.- 255059813/7500
ČSOB Rastový o.p.f.- 255060013/7500
ČSOB Property o.p.f.- 255062393/7500
ČSOB akciový korunový o.p.f.- 255060283/7500
KBC Multi Cash CSOB SKK- 155910893/7500
KBC Renta Slovakrenta- 255006973/7500
Ale za veľmi dobrú banku, okrem iného aj na investovanie, považujem (aj používam) Dexiu, PF má dobré a práve ONI (opravujem filipa glasu) majú NAJnižšie vstupné poplatky - do akciových najviac 2,5%. Ešte obstojná je Unicredit Bank - Pioneerinvest.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie - sporenie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Dexia s 2,5% poplatkami je dobrá správa. Inak zaujímavé je, že ČSOB v ČR má 2,5% poplatky na akciové fondy a u nách 3%.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

poplatky

Príspevok od používateľa Bebe »

Čo sa týka poplatkov, a porovnávania fondov z tohto hľadiska, je nutné upozorniť, že fond ja zaťažený viacerými poplatkami, nielen vstupnými, ktoré môžu byť trochu zavádzajúce.
Jednorazové:
vstupný poplatok (výstupný)
Pravidelné ročné:
poplatok za správu fondu
odplata depozitárovi

ak porovnáme všetky tieto parametre, dostaneme presnejší udaj o nákladoch a pri porovnávaní fondov je treba na to pamätať. Výška poplatkov, ktoré sa platia pravidelne každý rok majú preto väčšiu váhu, čím je obdobie investovania dlhšie a naopak.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
ibi22
Príspevky: 7
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:35 am

Re: Investovanie

Príspevok od používateľa ibi22 »

chack napísal:ČSOB je dobrý nápad (sám tam sporím do PF okrem iných), len treba upozorniť, že u nej sa dá z toho veľkého množstva PF sporiť len do týchto fondov:
ČSOB Konzervatívny o.p.f.- 255059733/7500
ČSOB Vyvážený o.p.f.- 255059813/7500
ČSOB Rastový o.p.f.- 255060013/7500
ČSOB Property o.p.f.- 255062393/7500
ČSOB akciový korunový o.p.f.- 255060283/7500
KBC Multi Cash CSOB SKK- 155910893/7500
KBC Renta Slovakrenta- 255006973/7500
Ale za veľmi dobrú banku, okrem iného aj na investovanie, považujem (aj používam) Dexiu, PF má dobré a práve ONI (opravujem filipa glasu) majú NAJnižšie vstupné poplatky - do akciových najviac 2,5%. Ešte obstojná je Unicredit Bank - Pioneerinvest.



Ďakujem všetkým za rady.., chcem sa ešte spýtať ktoré z týchto fondov by ste odporučili dať si do porfolia. A ešte jedna otázka, čo hovoríte na VUB a jej fondy., hlavne Konzervatívne porfolio, a Vyvážený rastový fond. (tieto mi odporučili iný)
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie - sporenie

Príspevok od používateľa Ladis »


Já bych doporučoval jeden nebo dva z těchto 4 EU fondů
http://nr1a.com/fondy.htm
A taky certifikát na index DAX s připisováním dividend.
To jsou všechny 4 konzervativní fondy stylu value investing = jen levné akcie s dobrou dividendou.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie - sporenie

Príspevok od používateľa filip glasa »

hlavne Konzervatívne porfolio, a Vyvážený rastový fond.
neviem či sú vhodné na strednodobé sporenie. Stratí sa v nich efekt lacných nákupov pri poklese. Pri sporení do fondov ide investorom väčšinou o toto. Konzervatívne fondy sú takmer ako sporenie v banke. Pri termiňaku však neplatíš vstupné poplatky.

Vyvážený je možno na 5-7 rokov vhodnejší, ale osobne nemám rád tieto mixované fondy. Sú menej prehľadné čo sa týka zloženia a možno aj skrytćh poplatkov.

o sporení si pozri aj túto tému:
http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=6&t=284
ibi22
Príspevky: 7
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:35 am

Re: Investovanie - sporenie

Príspevok od používateľa ibi22 »

Ladis napísal:
Já bych doporučoval jeden nebo dva z těchto 4 EU fondů
http://nr1a.com/fondy.htm
A taky certifikát na index DAX s připisováním dividend.
To jsou všechny 4 konzervativní fondy stylu value investing = jen levné akcie s dobrou dividendou.

A čo by si doporučil z fondov SR..?? do čoho ísť.., alebo inak ktorým sa vyhnuť oblúkom.?,


filip glasa:

išlo mi práve o to že Konzervatívne porfolio to je to isté ako terminak...len tie poplatky, ale na terminak sa davajú peniaze ihneď napr.100 000..ktoré nemám a preto som sa rozhodol pre sporenie..a tým sa k nim dopracovať. Bol som v WUB a CSOB. VUB mi ponukala na začiatok to Konzervatívne porfolio...a po čase to rozložiť do viacerých fondov...a CSOB mi ponukala ČSOB Rastový, ČSOB Property o.p.f..,
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie - sporenie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ak to máš na 5-7 rokov, tak je lepšie hneď na začiatku investovať do akcií a nie až po čase. Akciám vo fondoch treba dať čas. Naopak ku koncu by si to prelieval (ak budeš v pluse) do konzervatývnych fondov.

VUB neziskala moje sympatie :-) z roznych dovodov. Radsej by som sa dohodol v CSOB.
ibi22
Príspevky: 7
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:35 am

Re: Investovanie - sporenie

Príspevok od používateľa ibi22 »

filip glasa napísal:Ak to máš na 5-7 rokov, tak je lepšie hneď na začiatku investovať do akcií a nie až po čase. Akciám vo fondoch treba dať čas. Naopak ku koncu by si to prelieval (ak budeš v pluse) do konzervatývnych fondov.

VUB neziskala moje sympatie :-) z roznych dovodov. Radsej by som sa dohodol v CSOB.

ďakujem...skusim tvoje rady využiť...
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Sporenie na Slovensku

Príspevok od používateľa Bebe »

47,5% slovákov sporí pre prípad núdze. No potom nech sa nedivia, že tá núdza naozaj príde, veď inak by sporili úplne zbytočne a čo môže byť horšie, ako sporiť, odopierať si, uskromňovať sa napokon úplne zbytočne.. Mať takýto cieľ sporenia, to už radšej žiadny.

Na dôchodok si porí iba 13,5%, čo je smutné, lebo prvý a druhý pilier nebude stačiť. Roztomilých 13% si sporí na pohreb, alebo na pohreb niektorého z príbuzných? Je to malé číslo, očakával by som a doporučoval tým, ktorí si nesporia na dôchodok teda zvyšných 86,5%, aby si sporili na vlastný pohreb. Skoro 7% si sporí na oblečenie, chudáci, musia asi dovtedy chodiť nahý. Je aspoň dobre, že nikto si nesporí na jedlo..

zdroj:http://www.gfk.sk/en/default.asp?path=/ ... 6msg%3D466
Prílohy
graf.jpg
graf.jpg (26.37 KiB) 9236 zobrazenia
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie - sporenie

Príspevok od používateľa filip glasa »

asi to vyplýva z toho, aké boli položené otázky. Asi tam bolo na výber lne tie možnosti čo vidíme v grafe.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Investovanie - sporenie

Príspevok od používateľa jonatanus »

aj dovolenka je dobry dovod. koli tomu by som si bral aj uver, ved co je za zivot bez poriadnej dovolenky niekde neviem kde.. uplne posrany
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Investovanie - sporenie

Príspevok od používateľa Bebe »

jonatanus napísal:aj dovolenka je dobry dovod. koli tomu by som si bral aj uver..
Sporenie na dovolenku? Tak to je ten najabsurdnejší dôvod, ešte horší ako pohreb. Ak by som si mal na dovolenku sporiť, nikdy by som na ňu nešiel. Ak by som si mal brať úver, detto.

My, čo skoro nič nerobíme, v práci, ktorá nám je zábovou, relaxom a potešením, sa nepretrhneme, ani dovolenku nepotrebujeme, rep. dovolenkujeme "furt". Ak máš blbý či po§rany život ako píšeš, dovolenka to nevytrhne. Ak však rád chodíš po svete, baví ťa to, máš dovolenku ako koníčka, potom sa oplatí na to šetriť, aby to stálo za to. Pre mňa je dôležitejšie s kým som a nie kde som.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Investovanie - sporenie

Príspevok od používateľa jonatanus »

ja som to samozrejme myslel ironicky (nesom si uplne isty ci si to pochopil :lol: )...
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Investovanie - sporenie

Príspevok od používateľa Bebe »

jonatanus napísal:ja som to samozrejme myslel ironicky (nesom si uplne isty ci si to pochopil...
Mne je jedno ako si to myslel. Poznám ľudí, ktorí si berú pôžičku na dovolenku, alebo sú smutní, keď minulý rok zas nikde neboli, a ich susedia, či známy chodia aj 2x do roka. Iba som sa tak zamyslel. Ale možno by nebolo márne, ak by si nabudúce niečo myslel ironicky, skúsiť to ironicky aj napísať, aby si si bol istý, že to tak pochopím aj ja :wink:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie - sporenie

Príspevok od používateľa filip glasa »

AllHugo-Rex
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ut 19 02, 2008 12:37 am

Re: Investovanie - sporenie

Príspevok od používateľa AllHugo-Rex »

ibi22 napísal:Chcel by som pravidelne každý mesiac investovať do fondov...cca 5OOO..., u ktorej banky ( V SR) a do akých fondov by to bolo výhodne.., Investovať by som chcel 5-7 r., vynos...som začiatočník nečakám obrovské ani stredné čísla...ale chcel by som aby to bolo viac ako na terminovanom účte...cca 5r.
AXA Fondy: 1.Slovenský korunový fond cca. 3,5-5 % p.a. - Odporúčaná doba investície je 6 mesiacov!!! 2.Dlhopisový fond cca. 3-6% p.a. - Odporúčaná doba investície je 3 roky!!! 3.Akciový fond cca. 5-10% p.a. - Odporúčaná doba investície je 5 rokov!!! 4.Realitný fond - tento je nový a neviem veľa o ňom!!! Pri uzatvorení zmluvy je počiatočný vstupný vklad do každého z týchto fondov je 5000 Sk minimálne, no potom je minimálny vklad každý mesiac 500 Sk!!! Sú to dosť flexibilné fondy a dá sa jednoducho medzi nimi presúvať kapitál a dása to využiť ako účelový i bez účelový sporivý program!!! V prvom prípade nie sú žiadne poplatky za odkúp a v priebehu roka má byť k tomu to fondu zavedená aj kreditka!!! V druhom až štvrtom fonde budú poplatky za predčasný odkúp, no zanedbateľné a každým rokom nižšie a nižšie!!!
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"