Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )

Príspevok od používateľa Rokosák »

...ani nemusíš.

Moje súčasné pravidla investovania sa zakladajú na veľmi užitočnej metóde „nikto nič nevie“. Teda:

1. Trh sa chova iracionálne pripadne nepoznám fakty, ktoré by chod trhu vysvetlili.
2. Nemám dostatok dôveryhodných informácii o jednotlivých investíciách ani o trhu vo všeobecnosti.
3. Nespolieham sa na takzvaných expertov, lebo do budúcnosti takisto ako ja nevidia.
4. Som podozrievavý k verejne prístupným štatistikám, vrátane výpočtu indexov.
5. Takisto neverím určitým odporučeniam finančného priemyslu ako spriemerovanie investície po poklese ceny. Je to šialenstvo, lebo pokles musel nastať z nejakého dôvodu. Pri poklese predávam.
6. Nevšímam si príbehy, ktoré vysvetľujú prečo trh rástol, alebo klesal. Vždy ide iba o prevahu ponuky ci dopytu investorov s rôznymi pohnútkami.
7. Kvôli vyše uvedeným bodom, investície neanalyzujem okrem iného aj kvôli tomu, že by som pri prípadnej sérii šťastných rozhodnutí mohol stratiť súdnosť.
8. Spolieham sa na metódu pokus a omyl. Rozhodnutia pri nových pozíciách robím viacmennej bez rozmýšľania. Momentálne si myslím, že akcie USA pôjdu skôr dole ako hore, ázijské skôr hore ako dole a európske skôr bez zmeny. Možno kúpim niečo v Ázii. Možno nie. Ak však hocičo kúpim, mojou prvou úlohou bude investíciu pozorne sledovať a pri prvom náznaku, že som sa mýlil – predať.
9. Mam rad pokusy aj chyby. Chyby neberiem osobne a opravujem ich rýchlo.
10. Nesnažím sa kupovať úplne dole a predávať na vrchole. Radšej počkám, kým sa ukáže trend.
11. Snažím sa o diverzifikáciu aj keď tým môžem strácať na výnose.
12. Ušlý zisk je menej dôležitý ako reálne straty.
13. Poplatky sú pri dlhodobej investícii neobyčajne dôležité. Neviem kde nízke (nulové vstupne a výstupne) poplatky na Slovensku a blízkom okolí nájsť. Na druhej strane, zdanenie z investičného zisku ju na Slovensku výhodne.
14. Investovanie neberiem vážne, ide iba o peniaze a iné veci v živote sú dôležitejšie.

Ak mam zhrnúť všetko do základnej myšlienky, skutočná práca začína až po investícii nie v príprave na
ňu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa iceberg8 »

laici ta oznacia za konspiratora, uz len pre bod 4 napriklad.. ale mozno aj bod 3.. :D
inak super tema, mohla by byt "STICKY" alebo ako sa to prekalda...
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Istiach »

A funguje ti to? Mas uspesnost tradov 50%+ ?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Airmike »

takyto pristup mozes pouzivat ked mas investovanie ako hobby. akonahle by si sa investovanim zivit. zomrel by si od hladu.

mozno si ten prispevok napisal lebo ti pride kontroverzny a zaujimavy. podla mna je to uplna somarina a navyse nezaujimava. preco o tom vobec diskutovat. da sa to predsa zhrnut do jednej .
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Istiach »

tak ale preco to nerozobrat? Bod po bode.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Airmike »

ja nikomu nebranim diskutovat :) , kludne si to rozdiskutujte bod po bode. ja len hovorim, ze je to strata casu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Istiach napísal:A funguje ti to? Mas uspesnost tradov 50%+ ?
Statisticky by tato metoda mala skoncit pri uspesnosti otvorenia pozicii, bez nakladov okolo 50%. To by malo stacit, lebo straty likvidujem rychlejsie ako zisky.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Mika napísal:takyto pristup mozes pouzivat ked mas investovanie ako hobby. akonahle by si sa investovanim zivit. zomrel by si od hladu.
Ja sa investovanim nezivim, ale investujem a udrzujem stav uctu pre dochodok. Je to vazne predsavzatie a teda nie konicek.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Rokosák napísal:
Statisticky by tato metoda mala skoncit pri uspesnosti otvorenia pozicii, bez nakladov okolo 50%. To by malo stacit, lebo straty likvidujem rychlejsie ako zisky.
Tak je rozdiel medzi "mala by" a skutocne je. Lebo na papieri sme tu vsetci miliardari :lol:
A popravde nepoznam vela systemov kde je kratky stop profitabilna strategia. Mozno pri long only akciovych strategiach to funguje, ale aj tam si myslim, ze to nemoze byt lepsie ako dlhy stop a velke precento winnerov.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Istiach »

Ale tema vtipna :D

Rokosak je prvy nihilisticky trader/investor
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Istiach napísal:Ale tema vtipna :D

Rokosak je prvy nihilisticky trader/investor
Ja trader nie som, nemam o trading zaujem ani bunky ani cas ani chut. Som dlhodoby long only investor do tradicnych aktivne spravovanych fondov. System vhodny pre disciplinovaneho zaciatocnika so stastim.

Mozno som nihilisticky, ale nie jediny. Pri investovani uplne popieram svoje ego. Nie je to jednoduche, lebo ako vacsine z nas na tomto fore mi moja mama pripominala aky som "mudry chlapec"a ked som nieco posral tak to vysvetlila za mna. Kazdy mudry chlapec si mysli, ze intelektualne pochopi hocico a to sa odrazi na uspechu.

Pri investovani to neplati. Mozes mat spravnu analyzu, ale ak sa k tvojmu rozhodnutiu nepridaju ostatni mudri a takisto hlupi, tak dojde k strate. Nehovoriac o tom, ze spravna analyza na zaklade nedostatocnych vstupnych dat je nemozna. Aj alchynisti boli mudri, ale neuspesni. Lepsie povedane boli by uspesni keby sa dozili niekolko storoci.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

MartinPillar napísal: Mozno pri long only akciovych strategiach to funguje, ale aj tam si myslim, ze to nemoze byt lepsie ako dlhy stop a velke precento winnerov.
MartinPillar a tebe na forexe dlhy stop a velke percento winnerov funguje? Ta obcasna velka strata ktora znici vela malych ziskov neprevazi celu suvahu do minusu?

Mne osobne nefungovalo nic. Bola to jedna dlha nocna mora.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa MartinPillar »

MartinPillar a tebe na forexe dlhy stop a velke percento winnerov funguje?
Neviem, nemám taký dlhý track record s touto stratégiou.
Volatilita na forexe je veľmi nízko (ako teda všade) a v zásade na forexe posledné mesiace, ba už skoro i rok kvôli tomu nie je do čoho pichnúť z môjho pohľadu. Musia to cítiť už aj FX brokeri, keď sa uchyľujú k CFD na akcie atď.
Je to také neustále čakanie na príležitosť. Ale rozhodne nestrácaš kapitál, keď neobchoduješ.
Keď sa niečo poriadne začne diať, potom ti poviem.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

"Nikto nic nevie" je nieco comu veri aj John Bogle v tomto kratkom videu https://www.youtube.com/watch?v=A0gQiz0pCyI" onclick="window.open(this.href);return false;. Bogle je investicnym gigantom a zakladatelom Vanguard funds, v sucasnosti najvacsim v USA, ktory spravuje fondy v hodnote 2.9 biliona (nasho). Takisto je prvym co ponukol indexovy fund verejnosti a je zastancom ETFiek.

Jednym z jeho pravidiel je vyvarovat sa hviezd, teda hviezd investicneho priemyslu :D .
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Istiach »

A neviete rovnako? :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Bod 15. Burza funguje na principe stadovitosti. Preto je lepsie uhanat so stadom, ako vymyslat a skoncit udupany.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

16. Na zaklade skusenosti z minulosti som pocital s reagovanim na katastrofu. Ale momentalne sledujem aj pomale a pravidelne poklesy, ktore dokaze financny priemysel zrezirovat. Kto je to ten financny priemysel? Je to stado firiem a ich zamestnancov, ktore kontroluje drvivu vacsinu investicii. V USA sedem osmin a inde to asi menej nebude.

Sledujem hlavne americke, europske a azijske burzy. Zacina to styrmi dnami v tyzdni hore a jeden den dole. Potom tri a dva, dva a tri a zrazu nenapadne je 10 percent stratenych.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa emr »

Rokosák napísal:
Moje súčasné pravidla investovania sa zakladajú na veľmi užitočnej metóde „nikto nič nevie“. Teda:

1. Trh sa chova iracionálne pripadne nepoznám fakty, ktoré by chod trhu vysvetlili.
2. Nemám dostatok dôveryhodných informácii o jednotlivých investíciách ani o trhu vo všeobecnosti.

Ak mam zhrnúť všetko do základnej myšlienky, skutočná práca začína až po investícii nie v príprave na
ňu.
Naco investovat na trhu kde (mam pocit ze) som ako papierik vo vetre? Preco si nevybrat niche trh ktoremu rozumiem, kde su informacne asymetrie (a ja viem mat lepsie informacie, alebo ich mat skor), kde su ine faktory ktore mna zvyhodnuju (vacsi kapital, specificke schopnosti a know how, bariery vstupu na trh apod).
Je sakra tazke v takmer efficient markete zarobit a ocakavat ze to urobim ja ako individualny investor bez specialnych schopnosti je nerealisticke zhodnotenie situacie. To, do coho popisujes ze investujes, mi pride ako sakra tazky trh kde vobec prekonat index.
Rokosák napísal: Som dlhodoby long only investor do tradicnych aktivne spravovanych fondov.
Nie su aktivne spravovane fondy (po zaratani vsetkych nakladov) statisticky menej vykonne ako indexove fondy? Na zaklade coho vyberas tie aktivne spravovane fondy s ocakavanim ze prekonas index? Dari sa ti to?
Z toho co pises mam skor pocit ze ta tato aktivita viac bavi ako keby si od toho realne ocakaval a vyzadoval nejaku rozumnu vynosnost.
PS: Nemam nacitane toto forum, takze ak tu opominam nejake known knowns o tvojej strategii a vysledkoch, tak sorry, pytam sa len na zaklade tohto topicu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

1. Nestaci trhu rozumiet, ale treba si vysvetlovat trh presne tak ako prevazujuca vacsina hracov.
2. Ucite percento aktivne spravovanych fondov ci uz docasne, alebo trvalo poraza svoje indexy.
3. Z mojich investicii ocakavam rozumnu vynosnost. Ci sa mi to dari uvidis na http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =48&t=5925" onclick="window.open(this.href);return false;
4. Bod 3 je "known known". Individualny investor vsak pracuje prevazne s kombinaciou "unknown knowns" a "uknown unknows" co sa tyka vyhliadok do buducnosti, co by nemalo vadit, pokial vies reagovat na "known knowns", ktore obsahuju sucasnu cenu, ceny z minulosti a sumu, ktoru si ochotny stratit.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Čo potrebuješ vedieť o Bitcoine? Iba formálne informácie ako a kde kúpiť či predať. Ostatné je jednoduché a tým je zistiť koľko zarábaš a koľko prerábaš a podľa potreby predať ci nerobiť nič. Celkovo materiál na pol strany. Najmenej pol strany by som potreboval iba na vymenovanie čo nepotrebujeme v súvislosti s Bitcoinom vedieť.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

6.April 2018 98.5% Cash. Ostatne z technickych dovodov nerealizovane, ale pracuje sa aj na tom.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Pasivne investovanie ma podla mna tu nevyhodu ze je nudne. Na konci, ked clovek to po dlhych rokoch cele ukonci, tak sice dostane nejaku sumu, ale nebude mat skoro ziaden pribeh. Zatial co pri aktivnom tradingu je to o dennodennych emociach, o vzruseni ktore prameni z toho ze clovek do niecoho aktivne zasahuje a ma moznost vela stratit a este viacej ziskat. Cloveka naplna stastim ked moze manifestovat svoju vlastnu volu-bez ohladu na to aky je vysledok. Paradoxne, najlepsi v tradingu su asi ludia s psychopatickymi povahovymi crtami: nevyvedie ich vecsinou z konceptu ani velky uspech ani velka prehra, len sa drzia dopredu daneho planu. Zatial co priemerny trader po velkom zarobku ci velkej prehre ma tendenciu opustat dohodnuty plan a sprava sa impulzivnejsie co mava skoro vzdy nedobre nasledky co vedie dalej k strate sebadovery.
iGz
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Št 15 12, 2016 1:20 pm

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa iGz »

Ano, mas pravdu, mozno ziadny pribeh, ale... Ked mas rodinu, klasicku pracu, zivot, chces sa venovat aj konickom, zit, tak potom trading nie je pre cloveka a takych je 95% ludi vratane mna. Indexove fondy su skvela volba a pomoze Ti v zivote.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Druhy stvrtrok 2018

1.7 % v PRMSX -8.7%
98.3% Cash s nejakym nizym urokom
Celkovo 2Q -0.75%

Prvy polrok 2018 -3.62
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak vsak naozaj chces vediet nieco zacni s: https://medium.com/s/story/predicting-t ... 1e0bc05cfe" onclick="window.open(this.href);return false;

V clanku su indikatory predpovedajuce buduci vyvoj americkeho trhu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Istiach »

Kedysi sa tu preberali videa od Antona Kreila. Ja som ich videl, a okrem inveho, v nich rozpraval to iste co je v tom clanku vyssie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dalsi strtrok na dovolenke. Drviva vacsina v penaznych fondoch s nizkym urokom.

Treti stvrtrok 0.33%

YTD 2018 -3.3%
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal:Dalsi strtrok na dovolenke. Drviva vacsina v penaznych fondoch s nizkym urokom.

Treti stvrtrok 0.33%

YTD 2018 -3.3%
Peňažné fondy držíš v USD alebo v EURO?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

USD.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Svoje nazory opakujem v inych forach, co povazuju niektori diskuteri za otravne. Nezabudnime vsak, ze neustale prichadzaju novi nadejni investori s otazkami, ktore boli uz dokladne prediskutovane. Napriek tomu ich rad citam. Cize na tie iste otazky by mali byt vacsinou rovnake odpovede.

Podobne to je s neustale sa opakujucimim folklorom investicneho priemyslu ako napriklad spriemerovanie cien dokupovanim pri poklese, ktore povazujem (spravne, alebo nespravne, ale nie som sam) za nezmysel.

Rad riesim psychologiu diskutujucich a skumam ich z psychoanalytickeho hladiska. Vacsina ludi nechce pocut, ze investovanie nie je vstup do klubu vyvolenych, ktori su vitani a na ich pocest sa organizuju fajnove vecierky ci aspon dedinske zabavy. Investovanie je o riskovani vlastnych penazi v hre proti lisiakom, mudrejsim, silnejsim, organizovanejsim, lepsie informovanym, skusenejsim a nezabudnime, ze aj sviniam.

Okrem toho ti co sme v hre dlhsi cas mame skusenosti, ale to neznamena, ze sme skuseni. Skusenym inzinierom sa (udajne) stanes po siedmych rokoch praxe, kachlickarom mozno rok, ale investorom nikdy. Znalosti a sposob rozmyslania vyzadovany pri investiciach je neobmedzeny a po celu dobu sa potrebujes stale ucit. Ucit nove veci, nie iba sa zdokonalovat ci obnovovat informacie ako napriklad lekari.

Uvedomovat si svoje obmedzenia je dolezite a skromnost nevyhnutna. Nestaci byt silnym ak je bremeno nad svoje sily. Napriek tomu musis byt vytrvalym a stalym optimistom. Nie vsak hazarderom.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Preco milujem straty? V prvej polovici 2018 som predal ostatok akcii. Pozrel som si ako by to dopadlo keby som ich nepredal. Sest ciferny DD. Krasny darcek k Vianociam.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Istiach »

Urcite lepsie prist o realnu stratu, ako potencionalny zisk. No otazka je, aky vynos potom dosiahnes.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vynos budem hladat inde. Vzdy nieco vynasa lepsie ako ostatne. Mozno zlato, nehnutelnosti, Kryptomeny ba dokonca dlhopisy.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Istiach »

Skor som mal na mysli to, ze pri volatilnejsich obdobiach prides o nieco, lebo predas v strate, a ked nebude volatilita tak to dobehnes. No ten celkovy vynos budes mat nizky. Rozumies. PRedavat pri kazdej korekcii, aby si sa vyhol vacsej strate je na slak trafenie ke sa to potom otoci a ide to do povodnym smerom.

Alebo inak. Ako sa vyrovnavas s tymto problemom?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak mam povedat pravdu tak som v minulosti nepredaval za ziadnych okolnosti. Ale po krachu pred desiatimi rokmi som si zaumienil, ze je rodiel medzi korekciou a padom 50%, ktory vyzaduje 100% rastu, iba sa dostat na rovnaku uroven co trva roky. Takze ak nieco povazujem za korekciu nerobim nic, ale na 50%ny pad nemam zaludok.

Vyseuvedene plati iba keby som neinvestoval do nehnutelnosti. Nehnutelnosti dlhodobo vynasali podobne ako akcie, teda medzi 7-8%. Ak som nervozny z akcii, presuvam do nehnutelnosti. V roku 2017-2018 my uslo v ciastke akcii, ktore som predal okolo 15%, ale na nehnutelnosti, ktoru som za nu kupil som zarobil dvakrat tolko i ked to vyzadovalo viac prace, ktora ma vsak bavi.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák, mňa hlavne zaujíma, kedy znova nakúpiš akcie. Lebo ja som pád 2008 presedel v cashi pri krátkodobom tradingu ale aj rast po 2008 roku som presedel v cashi pri krátkodobom tradingu.
Išiel si do cashu v správnom čase, som zvedavý, či pôjdeš aj do akcii v správnom čase.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Vyseuvedene plati iba keby som neinvestoval do nehnutelnosti. Nehnutelnosti dlhodobo vynasali podobne ako akcie, teda medzi 7-8%.
Kde ty vidíš takýto výnos z nehnuteľnosti od 2008 roku?

https://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje ... vanie-v-sr" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Jogo,

https://www.biggerpockets.com/renewsblo ... rformance/" onclick="window.open(this.href);return false; 145 rokov dat 16 tich bohatych krajin. Je to okolo 7% nie medzi 7 a 8 ako som pisal.

Co sa tyka porovnania na Slovensku, aky bol vynos akcii? :D

Kedy zacnem nakupovat akcie samozrejme oznamim. Mozno nikdy. Skor vsak zlate mince, kvoli osobnej bezpecnosti, nie vynosu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Prvy stvrtrok 2019 +0.84 drviva vacsina v USD penaznych fondoch s vynosom 2+%.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. 0,84%
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"