Ako na rebalansovanie vacsich ETF?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
j4nosik
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 19 06, 2013 11:22 am

Ako na rebalansovanie vacsich ETF?

Príspevok od používateľa j4nosik »

Ahojte,

Dik za usmernenie pri prvom nakupe ETF. Mam nakupene MSCI World studujem a citam si dalej a neviem si ujasnit "rebalansovanie portfolia"

Chapem o co ide ale neviem do akej miery to je nutne ak clovek kupuje velke ETF typu MSCI World. Je v tomto pripade rebalansovanie nutne? Som mlady (24) a planujem nasledujuce roky ist cisto akcie pomocou ETF.

Chapem rebalansovanie ak ide o priamy nakup akcii ked firma narastie predat kupit nieco inde ale pri takomto ETF, ktore ma toho fakt kopec ma zmysel rebalansovat napr raz rocne?

Mne z toho vychadza ze by som to mal predat az o niekolko rokov ked sa rozhodnem napr nakupit dlhopisy. Pripadne ak rebalansovat tak kedy a akym stylom kupit nieco ine?

Dakujem
iGz
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Št 15 12, 2016 1:20 pm

Re: Ako na rebalansovanie vacsich ETF?

Príspevok od používateľa iGz »

Ahoj,
Rebalancuje sa portfolio, teda sada viacerych investicnych nastrojov (ETF, dlhopisy, akcie, komodity, cokolvek...), ktore si si dopredu urcil a chces ich drzat v nejakom pomere, cize mas nejaky investicny plan.
Napriklad ak by si mal 70% akcie, 20% dlhopisy, 10% komodity, tak casom (povedzme za rok) by sa Ti mohlo stat, ze akcie klesaju (60%), dlhopisy rasty (30%) a komodity su na tom priblizne rovnako (10%). Tvojou ulohou by v tomto pripade bolo predat cast dlhopisov a dokupit akcie tak, aby si sa znova dostal do pomeru 70/20/10 %.
V Tvojom pripade to ale neplati, pretoze mas len jedno ETF (predpokladam - 100% v nejakom MSCI World ETF), tak nemas co rebalacovat.

V zasade su dve strategie ako rebalancovat (opravte ma prosim, ak sa v tomto pletiem :) ). Alebo raz za nejaky cas (napriklad raz za rok) predas a nakupis tak, aby si sa dostal znova do cieloveho stavu, alebo vzdy len nakupujes, no pred nakupom si prepocitas coho mas kolko nakupit tak, aby si sa dostal znova do zelaneho stavu (toho co mas viac kupis menej a toho coho mas menej kupis viac). Prva strategia ma tu nevyhodu, ze musis podavat danove priznanie, pri druhej nemusis, kedze nic nepredavas, len nakupujes.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"