S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
PetrikXXX
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 15 10, 2007 3:35 pm

S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa PetrikXXX »

Ahojte,
ake portfolio a nastroje by ste poradili zacinajucemu investorovi? Dajme tomu v sucasnosti 100.000, plus moznost investovat 15.000 mesacne s horizontom 10 rokov? Zacal som s akciovymi fondmi, ale su podla mna dost netransparentne - neviem, za co v dany den kupujem, ani predavam.Navyse platim vstupny aj spravcovsky poplatok, vacsina nema zabezpecene kurzove vykyvy a trva zhruba tyzden, kym sa z podielu stane cash. Niektore, napr. fondy Pioneer(cez Unicredit) - nie je moznost mat akekolvek info online, len na vyziadanie. Existuje aj nejaky portal na SK, kde je mozne investovat on-line do roznych fondov (nie len jednej spravcovskej spolocnosti - a napr. aj ETF, o ktorych som uz tu na fore cital)? Ake zlozenie investicii by ste zvolili, pripadne do coho by ste investovali vy?
A este jedna otazka - oddeluje niekto z vas sporenie od investovania? :) t.j. dal by niekto z vas volne peniaze aj do napr. terminovaneho uctu? Mne sa to moc nepozdava, pokial teda nemam zaujem len ich niekde dat a nestarat sa - a aj na to ako citam, odporucate indexove fondy...
Vdaka za tipy&triky&rady&komentare ;)
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

On-line do OPF investovat nemůžeš a to už ze samotné podstaty fondů. Něco jinýho je investování "na dálku", to můžeš prakticky do všech. Pokud jde o Pioneer, právě tato společnost má jedny z nejlepších (ne-li nejlepší) internetový stránky s velkým množstvím relevantních informací. A její fondy (alespoň Česká rodina fondů) jsou i jako jedny z mála (vlastně akciový jako jediný) zajištěny do koruny.
Být tebou, tak začnu s pravidelným investováním do Rentiér investu právě od Pioneeru, tím nic nezkazíš, a do nějaké literatury, případně do pár (desítek) hodin strávených vyhledáváním informací na internetu, je toho na každým rohu přehršel. A potom můžeš, podle toho, co ti bude vyhovovat, rozšířit záběr na certifikáty (případně ETFka) nebo dokonce akcie.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa Ladis »

:shock:
Nespokojuj se s pár procenty rocne, nenech si akcie v trendu rostoucim 2003-2009 brzdit proti pádu a brzdit i v rustu nejakym zabezpecenim ve fondech, ale investuj do akcii, hned jakmile si prectes, jak to delal Buffett, Graham, Lynch a co to znamena P/E.
http://nr1a.com/expert.htm
http://nr1a.com/Buffettologie.htm
http://nr1a.com/F-analyza.htm
Koukej jak mně to roste :
Když pozoruju růst mojich akcií za posledních 12 měsíců :
EMC +61%, Diamond Offshore Drilling +59%, Daimler +88%, Gildemeister +157%, Solon +177%. Akcie ČEZ +62%, ale nemám, zdálo se mi, že vedení firmy ČEZ nepracuje pro majitele firmy = akcionáře. Akcie Volkswagen jsem prodal pro předražení na P/E 20 za 2 roky s vydelkem +160%.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Ladise ber s vééélkou rezervou, vyjmenovat nejvíce rostoucí akcie v předchozím roce umí každej. :lol:
Než budeš takle schopnej vybírat akcie, tak ti to nějakou dobu potrvá.
A myslím, že je daleko lepší si první korekci nebo medvěďák přetrpět ve fondu nebo v certifikátu, než s nějakou akcií v ruce. Člověk až tehdy zjistí, na co má a na co nemá.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tie podielové fondy ako píše Ferin už zo svojej podstaty nie je možné nakupovať online v zmysle "ako na burze". Rovnako aj tá transprentnosť.
ETFká by sa tej tvojej predstave blížili najviac. Stačí si otvoriť účet u brokera u nás, alebo v zahraničí. Poplatky znížiš tým, že budeš investovať každé 2-3 mesiace.
Pri horizonte 10 rokov má určite význam dať niečo aj do brzdy ako je termiňák či peňažný fond. Ona totiž brzdí aj pri poklese.
Ak by si preferoval menovo zaistené, tak nájdeš pár akciových fondov (1 Pioneer, 2 ČSOB) a nejaké zmiešané.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

No, já si myslím, že peněžáky a termíňáky jsou, zvlášť při takovým horizontu, naprosto zbytečný, tedy spíš škodlivý, pač si nevydělají ani na slanou vodu, naopak prodělávají (výnos nižší než inflace), ale to je věc názoru.
Viděl jsem nějakou studii, kde při dlouhodobé investici (tuším 15 let) je bezpečnější 100% akciový portfolio, než akcie s příměsí dluhopisů.
Při krátkým horizontu (dejme tomu do 5 let) tam může mít smysl nějaký dluhopisy přihodit. Ale spíš EM a high yield, rozhodně ne všecko našušnit do domácích státních dluhopisů. Člověk si musí ujasnit, jesltli mu jde o zabezpečení ve formě minimalizace volatility, nebo o maximalizování (optimalizaci) výnosu při částečné ochraně proti ztrátě investované částky. Já jsem pro druhou možnost.
Jinak s první částí plně souhlasím.
PetrikXXX
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 15 10, 2007 3:35 pm

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa PetrikXXX »

Ladis napísal::shock:
Když pozoruju růst mojich akcií za posledních 12 měsíců :
EMC +61%, Diamond Offshore Drilling +59%, Daimler +88%, Gildemeister +157%, Solon +177%. Akcie ČEZ +62%, ale nemám, zdálo se mi, že vedení firmy ČEZ nepracuje pro majitele firmy = akcionáře. Akcie Volkswagen jsem prodal pro předražení na P/E 20 za 2 roky s vydelkem +160%.
To je pekne, Ladis, congrats, ale ked si napisal A, co tak napisat aj B - a co tie tvoje akcie, ktore su v strate? :) neverim, ze cele tvoje portfolio rastie v priemere o 90% rocne -ak ano, tak sa uctivo klaniam ;) a navrhujem zalozit firmu - co ty na to? :D
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Ale Ladis to tady už opakovaně psal. Že jako guru tady svoje ztrátový obchody uvádět nebude, protože to není nic k chlubení. :wink:
PetrikXXX
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 15 10, 2007 3:35 pm

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa PetrikXXX »

Vdaka za rady, este by som sa rad spytal, co by ste robili, alebo kde by ste hladali prilezitosti pre investovanie do akcii. Podla toho, co som cital(Kyiosaki), najlepsie sa da zarobit na akciach spolocnosti, ktore len vstupuju na burzu. Mate niekto skusenosti s niecim takym? ze odkupite akcie za cenu, v akej ju dava emitent(t.j. este nie trhovu? I ked de facto si to neviem predstavit inak, ako dat prikaze este predtym, nez su na burze - a makler bud ma konexie na to, aby to kupil hned po uvedeni na burzu, alebo nema..)
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Já myslím, že to nebude tak žhavý. Na IPO máš času dost, rozhodně se to nedá paušalizovat, jestli je to nejlepší nebo nejhorší. Navíc za nominální cenu akcie nenakoupíš ani při IPO. Začni s fondama, případně pak certifikátama a nějakou "techničtější" literaturou, než je Kyiosaki.
Pokud už se bavíme o tom IPO, já si myslím pravej opak, mě ty nový akcie vždycky přindou spíš přepálený. Zkušenosti z poslední doby tomu nasvědčují.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: dikves

Príspevok od používateľa Honzajs »

PetrikXXX napísal:Vdaka za rady, este by som sa rad spytal, co by ste robili, alebo kde by ste hladali prilezitosti pre investovanie do akcii. Podla toho, co som cital(Kyiosaki), najlepsie sa da zarobit na akciach spolocnosti, ktore len vstupuju na burzu. Mate niekto skusenosti s niecim takym? ze odkupite akcie za cenu, v akej ju dava emitent(t.j. este nie trhovu? I ked de facto si to neviem predstavit inak, ako dat prikaze este predtym, nez su na burze - a makler bud ma konexie na to, aby to kupil hned po uvedeni na burzu, alebo nema..)
Pokud chceš jít tímhle směrem, tak až nasbíráš zkušenosti s fondy, potom s většími akciemi...
Určitě bych s tím ale nezačínal. Je to to nejrizikovější, co na akciovém trhu je. I když, potenciální výnosy jsou zajímavé.
Já se zaměřuji zejména na malé akcie (IPO jsem se dosud nezúčastnil), ale přesunul jsem se na ně až po X letech (nejprve fondy, pak velké akcie).

Důrazně doporučuji začít vzděláváním. Pár otázek.
Kolik toho o investování víš?
Víš podle čeho budeš společnosti hodnotit?
U IPO je důležitá fundamentální analýza a velmi dobrá znalost cizích jazyků s důrazem na angličtinu. Jak jsi na tom v těchto oblastech?
Znáš pravidla IPO - např. různá "lock up" období apod.?

Pokud tuhle fázi podceníš, doplatíš na to. Pokud to ovládáš, OK, jsi připraven.
I kdybys vše výše uvedené ovládal, přesto bych Ti doporučoval postupný proces od velkých akcií a pro IPO pro začátek třeba i jen paper-trading. A důslednou diverzifikaci.

Hodně štěstí.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa jonatanus »

Ferin007 napísal:Pokud už se bavíme o tom IPO, já si myslím pravej opak, mě ty nový akcie vždycky přindou spíš přepálený.
keby si sa k tym "hot" akciam (hocico co ma v nazve cina napr.) vedel dostat este v primary markete, predtym jak to otvori na burze 100% vyssie, tak mas za par minut slusne prachy. problem je ze k takym akciam sa nedostane retail investor a aj fondy s tym mozu mat problem pri poriadne "hot" IPO.. dostanu maximalne par akcii.
PetrikXXX
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 15 10, 2007 3:35 pm

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa PetrikXXX »

jonatanus napísal: keby si sa k tym "hot" akciam (hocico co ma v nazve cina napr.) vedel dostat este v primary markete, predtym jak to otvori na burze 100% vyssie, tak mas za par minut slusne prachy. problem je ze k takym akciam sa nedostane retail investor a aj fondy s tym mozu mat problem pri poriadne "hot" IPO.. dostanu maximalne par akcii.
tak tak, presne na to iste som narazal aj ja. Prepalenie vznikne az pri nastupe na burzu, kde sa bude hnat cena najma zo zaciatku az do nebies( resp. mozno "iba" z nejakych desiatok centov na "iba" niekolko dolarov). A az potom pride realita, (chladne hlavy) a trhova cena :)
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

1. A jak chceš ty akcie pořídit dřív. Před uvedením na burze akcie nekupuješ, jen poptáváš a na základě poptávky je pak určena "startovací" cena.
2. Na burze cena sice vyletět může, ale co tak v poslední době sleduju, je tomu přesně naopak, alespoň u "zavedených" společností. Namátkou AAA (během druhýho dne obchodování ztratila tuším 8 % bez něajkýho viditelnýho důvodu) nebo EDF.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa jonatanus »

Ferin007 napísal:1. A jak chceš ty akcie pořídit dřív.
ako retail tazko.. :lol: len som narazal na to co odporucal kyiosaki...
2. Na burze cena sice vyletět může, ale co tak v poslední době sleduju, je tomu přesně naopak, alespoň u "zavedených" společností. Namátkou AAA (během druhýho dne obchodování ztratila tuším 8 % bez něajkýho viditelnýho důvodu) nebo EDF.
cinske IPO tyzden dozadu STV - open okolo 100% a ide este vyssie
dalsie dni uz vacsinou byvaju slabsie...
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa jonatanus »

Ferin007 napísal:Před uvedením na burze akcie nekupuješ, jen poptáváš a na základě poptávky je pak určena "startovací" cena.
to neni pravda, institucionalny investory nakupuju este predtym jak sa IPO "otvori" na burze, zatu "startovaci cenu".. a retail investor potom nakupi za "open"...
Naposledy upravil/-a jonatanus v Ut 16 10, 2007 2:37 pm, upravené celkom 1 krát.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Čína je Čína, tam by byli schopní teď nakupovat i akcie na Enron. :wink:
Nicméně "zavedenými společnostmi" jsem myslel společnosti ze západní a střední Evropy. Na IPO do Číny bych si asi netroufal (ani pomyslet).
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa Ladis »

:!:
Háááj , šuga bejbs !

vyjmenovat nejvíce rostoucí akcie v předchozím roce umí každej.... první korekci nebo medvěďák přetrpět ve fondu nebo v certifikátu, než s nějakou akcií..... IPO je super
:!:
Óóóóómyl !
Na mojí stránce "P 2006" a nebo "filtry a počitadla" je vzdycky k nalezeni nekolik levných akcií s potenciálem rustu desítky procent prístí rok. Jako cestí antiexperti, já nevybírám jen predrazené americké akcie podle jména Google , SanDisk , ale já jako expert vybírám jen akcie podle výhodného fundamentu , jen levné akcie z EU nez menového rizika, ne podle jména , ale podle rustu zisku pristi rok a podle dnesního P/E !!!!!
Tedy já mohu taky jmenovat , které akcie porostou desítky procent prístí rok, jako správnej guru !
To jsou ty akcie na mojich stránkách "P 2006" a nebo "filtry a počitadla"
První korekci nebo krach vubec neni dobré preckat ve fondu a certifikátu , ale se vsemi penezmi na konte v hotovosti nebo v pevném úroku. Zajistené fondy málo padaji a málo rostou. Tedy celý trend rostoucí = hausse je nutno míti 100% penez v akciích a celý krach = baisse je dobré býti bez fondu, bez certifikatu a bez akcií. Ale akcie bank Britanie a USA , kde se pobybuje stále P/E mezi 8 a 22 a dividenda mezi 3% a 5%, ta spadne během krachu maximálne -33% a za pár let se vrátí.
IPO nemá význam , az na riskantní vyjímky jako Google s P/E 60. Polovina nových akcií na burze IPOs v prvním roce neroste , druhá polovina je předražená , ale roste. Je lepší koupit jakoukoliv akcii s P/E pod 15 a rustem zisku podniku nad 15% rocne a to bude asi málo které IPO. To je výdelek bez rizika a bez IPO.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Ladis, já ti neberu tvoje schopnosti fundamentálního výběru akcií, akorát se mi nelíbí, jak tady mateš případný nováčky tím, že tady uvedeš pár akcií, co zrovna v předchozím roce vyrostly, a děláš, jako by s investováním do akcií nebyly spojeny žádný rizika. To netvrdí ani ti tví Buffetové, Lynchové, Grahamové a Gladišové.
Minimálně pro začátečníka, kerej eště nemá nic načtený (a ani většinou nemá schromážděnej kapitál) je každopádně vždy lepší fond (nikoliv zajištenej; něco jinýho je případně fond s částečnou ochranou akpitálu, ten nezavrhuju), později certifikáty (nutno opět něco načíst). Fond má tu obrovskou výhodu a to že je...DIVERZIFIKOVANEJ. Čili sebelíp vybraná akcie ti klidně může spadnout o 90 %, u fondu něco takovýho prakticky(!) nehrozí.
Ohledně hausse a baisse máš sice teoreticky pravdu (no, ještě lepší je přečkat baissu v dluhopisech nebo ve zlatě!), jenže problém je v tom, vědět, kdy bude co! Jinak by to takto dělali všichni. Žádný teoretický poučky ani magický roky (od roku 0 apod.; viz 1987 atd.) ti tady nepomůžou.
Jinak tvrdit, že akcie z EU jsou bez měnovýho rizika je hóóódně odvážný. :wink: Možná tak pro tebe a to eště jenom částečně.
V čem s tebou do jisté míry souhlasím, sou ty IPO. :wink:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

akcie z EU jsou bez měnovýho rizika je hóóódně odvážný
Pre Ladisa áno.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Já vím, že Ladis žije v Německu. Ale tazatel ne. Navíc EU se nerovná eurozóna. Jeho oblíbená a všude mohutně doporučovaná VB na tom zrovna měnově extra není. :wink:
Mirek
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 25 10, 2007 7:47 pm

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa Mirek »

Určitě investovat, nespořit. Já mám v oblibě investiční certifikáty. Je možné vybrat celé indexy, se započítáním dividend nebo jednotlivé akcie. Transparentní, je možné i pravidelné investování. Považuji za mnohokrát lepší alternativu oproti fondům. Mirek
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Certifikáty a ETF majú pre našinca jednu nevýhdu - výšku minimálnej investície pri ktorej sa vyplatí investovať vzhľadom na poplatky brokera.

Mne osobne sú sympatickejšie ETFondy ktoré aj reálne nakúpia akcie než certifikáty vyskladané asi z opcií.
Mirek
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 25 10, 2007 7:47 pm

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa Mirek »

Ano certifikáty jsou dlužní úpisy bank, nikoli reálné vlastnictví akcií, což znamená, že je člověk odkázán i na solventnost emitenta. Poplatky brokera na pořízení jsou asi vyšší. Ale pokud ti jde více o držení než obchodování, pak vyjdou při správné volbě určitě laciněji. Nebo něktéré indexy zcely zadarmo. Vyšší poplatky se zaplatí fondům za roční správcovství managementu než az jednorázový poplatek brokerovi. Ale závisí samozřejmě na výši investice a na frekvenci obchodování. M
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Možno netreba opakovať, ale posunutím mesačného sporenia na kvartálne je možné percentuálne znížiť poplatky za obchod.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

filip glasa napísal:Možno netreba opakovať, ale posunutím mesačného sporenia na kvartálne je možné percentuálne znížiť poplatky za obchod.
Ale taky zvýšit riziko. :wink:

Jinak já tak tíhnu spíš k certifikátům. Užjen proto, že většinou není problém (narozdíl od ETF, který se právě z dividend "financují") najít certif. s připisováním dividend (což dělá podstatnou část výnosu).
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

No to by som chcel vidieť ten rozdiel vo výške rizika medzi mesačným a kvartálnym sporením.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: S akymi financnymi nastrojmi najlepsie zacat?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

filip glasa napísal:No to by som chcel vidieť ten rozdiel vo výške rizika medzi mesačným a kvartálnym sporením.
Já myslím, že rozdíl může být (samozřejmě, že nemusí) obrovskej. Z hlediska "teorie" průměrování nákladů je asi ideální investovat denně. Měsíční investistice jsou potom z tohoto hledika asi nejlepším kompromisem mezi náklady/finančníma možnostma/případně časovýma možnostma atd.
Vem si třeba typickou korekci. 1. den je na 100, po měsící klesne na 75, po dalším měsíci na 85 a po třech měsících znovu na 100 (naprosto reálněj příklad). Určitě je rozdíl, estli investuješ čtvrtletně (za 100 a za 100), nebo měsíčně (za 100, za 75, 85 a 100). Průměrný náklady si spočítej.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"