Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Blinky »

filip glasa napísal:No ale práve v jednom fonde od tých malých správcov je po prvom veľkom vklade možnosť investovať s malými sumami.
No Filip, ja si nemyslím, že je veľa ľudí, ktorí sú ochotní vraziť 100 litrov v hotovosti do nejakého fondu. A čo diverzifikácia? :D
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa Blinky »

Ferin007 napísal:Ladis si furt né a né nechat vysvětlit, že pojištěný sou pouze pevně úročený vklady, nikoliv investice. :lol:
Ak dovolíš, tu by som ťa poopravil. Skutočné investície väčšinou bývajú poisťené. Čo ale nebývajú, nebývajú bez rizika.

Riziko je situačná charakteristika činnosti, ktorá spočíva v tom, že výsledok činnosti je neistý a v prípade neúspechu hrozia nepriaznivé následky.
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

Blinky, máš pravdu. Tie realitné fondy by mali priblížiť nehnuteľnosti ľuďom čo nemajú stotisíce a milióny. Nepodarilo sa. Asi ich viac zaujímajú inštitucionálni investori.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Bebe »

peter.cmorej napísal: Podstata mojho prveho prispevku, o ktorom tu diskutujeme, viazne v primitivne jednoduchej otazke pre kazdeho zaciatocnika: "chcem sa vzdelavat alebo nechcem sa vzdelavat"
To je otázka iba v tvojej hlave, nie v hlave začiatočníka. Základná otázka pre začínajúceho investora je, čo môžem získať. Až druhoradá otázka je ako sa k tomu dopracujem? Aj vzdelávaním. Nikomu sa nechce vzdelávať sa len tak, pokiaľ nevie, čo mu to prinesie.
peter.cmorej napísal:viac menej som sa jej chcel venovat v tom druhom avizovanom "prispevku", ktory snad napisem.
Na to by si sa mal sústrediť viac ako na diskusiu o Tvojom prvom článku, lebo čím viac sa v tom budeš rýpať, tým viac budeš musieť čeliť kritike. Prestaň sa brániť a obhajovať. Buď rád, že existuje viac pohľadov na vec. Tebe neuškodia, ale niekomu môžu pomôcť.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

peter, pripravujem ten blog po novom, tam bude priestor na dlhšie príspevky. Budem rád ak tam niečo napíšeš.
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Blinky »

Bebe napísal: Nikomu sa nechce vzdelávať sa len tak, pokiaľ nevie, čo mu to prinesie.
Tým si mi vnúkol myšlienku že možno práve preto má toľko žiakov na školách problémy. :D
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Blinky »

http://www.1realitnyfond.sk/
Juj, že som to nekúpil skôr :x
27,83 % od vzniku
slovenská kvalita :P

for Filip
Vieš možno aj toto mnohých odradí:
Upozorňujeme, že vyplatenie podielových listov Prvého realitného fondu môže trvať až 12 mesiacov.
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Andrej »

Blinky napísal:...vyplatenie podielových listov Prvého realitného fondu môže trvať až 12 mesiacov.
Toto je štandard pri realitných fondoch, alebo len naša lokálna špecialitka?
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Bebe »

Blinky napísal:Vieš možno aj toto mnohých odradí:
Upozorňujeme, že vyplatenie podielových listov Prvého realitného fondu môže trvať až 12 mesiacov.
Niektorých odradí, niektorých zaujme, pretože to znamená, že fond nebude mať veľké rezervy v likvidných málo úročených CP, ktoré by inak znižovali výkonnosť portfólia. Vytvorilo by to síce akýsi ochranný vankúš, no kto má rád veľké vankúše, nech si nájde radšej prsnatku. (či správnejšie slovensky kozaňu?)
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

v realitných fondoch je to úplne normálne a čudujem sa, že sa neprofilujú skôr ako uzavreté fondy. Proste si nemôžu požičať hotovosť, alebo predať buduvu keď si niekto zmyslí, že do 2 týždňov potrebuje vyplatiť. Normálne by predali akcie, dlhopisy a bolo by.
Inak ten výnos môže byť aj fiktívny. To je problém realitných fondov. Cena podielu stúpa aj precenením hodnoty nehnuteľností znalcom. Môžu tam vzniknúť v prípade problémov podvody.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Bebe napísal: To je otázka iba v tvojej hlave, nie v hlave začiatočníka.
A nemala by to byt otazka zaciatocnika ? Ak nechces odpovedat nemusis, nechce sa mi s tebou dotahovat.
Bebe napísal:Na to by si sa mal sústrediť viac ako na diskusiu o Tvojom prvom článku, lebo čím viac sa v tom budeš rýpať, tým viac budeš musieť čeliť kritike. Prestaň sa brániť a obhajovať. Buď rád, že existuje viac pohľadov na vec. Tebe neuškodia, ale niekomu môžu pomôcť.
ako vidim vecne diskutovat odmietas, takze slubujem, ze uz nebudem rypat. Tejto teme sa viac nebudem venovat, nie je to k nicomu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:Blinky, máš pravdu. Tie realitné fondy by mali priblížiť nehnuteľnosti ľuďom čo nemajú stotisíce a milióny. Nepodarilo sa. Asi ich viac zaujímajú inštitucionálni investori.
do 1. realitneho od IAD znizili vstupnu investiciu na 50 000, nasledna je 10 000.
Ked ste sa uz dostali k realitnym a specialne k IAD, spominam si, ze som od teba pred casom cital nazor, v ktorom si hovoril, ze k IAD ako k spravcovskej spolocnosti pocitujes ist nedoveru. Mozem sa opytat preco ?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:v realitných fondoch je to úplne normálne a čudujem sa, že sa neprofilujú skôr ako uzavreté fondy. Proste si nemôžu požičať hotovosť, alebo predať buduvu keď si niekto zmyslí, že do 2 týždňov potrebuje vyplatiť. Normálne by predali akcie, dlhopisy a bolo by.
Inak ten výnos môže byť aj fiktívny. To je problém realitných fondov. Cena podielu stúpa aj precenením hodnoty nehnuteľností znalcom. Môžu tam vzniknúť v prípade problémov podvody.
Teraz neviem ci uvediem presne cislo, chcelo by to pozriet zakon, ale realitny fond musi mat aspon 10 % v hotovosti, to som si tak na 99 % isty.

Dalej co sa tyka znalcov - tusim musia ocenovat kazdy mesiac a dvoma znalcami. A este aj povinnost auditu tam je tusim nejak prisnejsie upravena.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Bebe »

Neviem Peter, či to nechceš pochopiť, viacerí sme Ťa tu pochválili včítane mňa. Ak to chceš počuť ešte raz, je to dobrý článok a takých by tu malo byť viac. (tak už konečne pošli ten avizovaný.) Nie je sa o čom baviť vecne. Problém je len názor jeho autora, že článok je najlepší na svete, že mu nič nechýba a že iný pohľad na problematiku neexistuje. To, predsa ale nie je pravda.
Píšeš do fóra, teda je treba diskutovať. Ak chceš mať pravdu, tak si ju nechaj a my si necháme tú svoju. Ešte raz nikto sa tu s Tebou nedoťahuje, článok je dobrý a ten ďalší bude ešte lepší, o tom som presvedčený. Hough.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

10% v hotovosti nič nerieši keď sa rozhodne 20% podielnikov vyplatiť podiely. Tie dlhé časy na vyplatenie majú v realitných fondoch zmysel. Čo sa týka znalcov a ocenenia, tak som psomínal už viac krát, že práve v Nemecku došlo k podobným podvodom. Nepochybujem, že sú tam úrady prísnejšie a prístup inštiúcií slušnejší ako u nás.
K IaD výhrady mám. Ako ku každému malému správcovi bez dobrého pozadia. Takýto ľudia ak prídu horšie časy nebudú mať problém hodiť to na klientov. Je určite rozdiel či mám fond u správcu Pioneer, KBC, ABN Amro, alebo pochybných domácich podnikateľov.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Bebe napísal:Problém je len názor jeho autora, že článok je najlepší na svete, že mu nič nechýba a že iný pohľad na problematiku neexistuje. To, predsa ale nie je pravda.
Píšeš do fóra, teda je treba diskutovať. Ak chceš mať pravdu, tak si ju nechaj a my si necháme tú svoju. Ešte raz nikto sa tu s Tebou nedoťahuje, článok je dobrý a ten ďalší bude ešte lepší, o tom som presvedčený. Hough.
Bebe :) tak najprv sa ma snazis vmanipulovat do pozicie obhajcu fin. poradenstva a teraz si rovnako sam usudil, ze jedine o co mi ide, je vyhlasenie, ze moj clanok je najlepsi na svete. Nemal by si svoje chybne dojmy prezentovat ako fakty, nie je to slusne a ludia to nemaju radi.

Diskusia je snad o tom, ze niekto ma vecny nazor, iny mu rovnako vecne odpovie a v takomto duchu to pokracuje. Ty aj Filip ste napisali, ze moj clanok je ciernobiely, co nie je vobec vecne tvrdenie, ale subjektivny dojem. Ked som sa pytal na vecne zdovodnenie, ty si napisal o "cieloch a planovani", a Filip tu jednu vetu s ktorou nesuhlasil. Na obe vyhrady som myslim dostatocne odpovedal a vysvetlil svoj postoj. Dalej ste v diskusii nepokracovali.

Pises, "ze cim viac sa do toho budem rypat, tym viac budem musiet celit kritike", ... pises, ze som na fore, kde sa diskutuje, ... a pritom sam vo vecnej diskusii nepokracujes, nove podnety na diskusiu nedavas, a zjavne zotrvavas na svojom, ze moj clanok je ciernobiely. To mam prijat tvoju pravdu, bez akejkolvek argumentacie ? Mam pocit, ze si protirecis.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:K IaD výhrady mám. Ako ku každému malému správcovi bez dobrého pozadia. Takýto ľudia ak prídu horšie časy nebudú mať problém hodiť to na klientov. Je určite rozdiel či mám fond u správcu Pioneer, KBC, ABN Amro, alebo pochybných domácich podnikateľov.
Mozes mi objasnit co tym myslis ? Ako to mozu podla teba hodit na klientov ? Predpokladam, ze urcite poznas konstrukciu zabezpecenia podielovych fondov (spravcovska spolocnost dava iba pokyny .... depozitar .... statut schvaleny NBS,....) Depozitarom IAD je CSOB. Nedoverujes CSOB ?
Ja si totiz myslim, ze ak by som si dnes zalozil spravcovsku spolocnost napr. ja s mojim susedom a NBS by nam schvalila statuty, tak moje moznosti ako okradnut klientov su znacne male.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Bebe »

Ak si prečítaš moje príspevky je tam iba doporučenie:
Preto Ti doporučujem skôr ako skúšať písať nezávisle, venovať sa viac tomu, čomu sa venuješ, teda poradenstvu a obhajovať jeho prednosti, prípadne i nedostatky na tomto fóre.
a toto:
ze jedine o co mi ide
si si tam doplni sám a zmenil význam toho, čo som chcel povedať. Takže ako sám vidíš nemá cenu sa nechať vytočiť, lebo môžeš niekoho krivo obviniť, čo tiež nie je slušné, keď už sme u témy slušnosť.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Blinky »

Investičná a Dôchodková, správcovská spoločnosť, a.s.

• je licencovaný subjekt
• spoločnosť je riadnym členom Slovenskej asociácie správcovských spoločností
• depozitárom spoločnosti je ČSOB
• je najstaršia správcovská spoločnosť na Slovensku, spravuje najstarší otvorený podielový fond 1. PF Slnko, o.p.f.

Najstaršia slovenská správcovská spoločnosť založená v roku 1992. Na základe licencie ÚFT (dnes Národná banka Slovenska) číslo licencie UFT-004/2000/KISS spravuje otvorené podielové fondy:


Ja sa len bojím, aby tá korekcia v nehnutelnostiach neprišla skôr, lebo mám takú akciu, že keď to tam nehám tri roky, tak to môžem vybrať bez akýchkoľvek poplatkov. To spravili, takú akciu začiatkom roka.
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

Je naozaj mnoho spôsobov ako v prípade problémov znevýhodniť prípadne aj podviesť klientov napriek všetkým dozorom. Stáva sa to aj vo fondoch aj v bezpečnejších krajinách ako je Slovensko.
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Blinky »

Ani nehovor! Napr. taký Enron :twisted:
Myslím, že všetky investície do fondov predpokladajú akú, takú morálnu úroveň vedenia fondu. Inak by tam nik neinvestoval.
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:Je naozaj mnoho spôsobov ako v prípade problémov znevýhodniť prípadne aj podviesť klientov napriek všetkým dozorom. Stáva sa to aj vo fondoch aj v bezpečnejších krajinách ako je Slovensko.
Daj nejaky priklad skutocne ma to zaujima. Jedine co viem, niekde som to tusim cital (neviem ci nie v Kohoutovych inv. strategiach), je ze v Britanii raz nejaky manazer fondu spreneveril niekolko milionov. Samozrejme mu na to hned prisli. Nakoniec to zatiahla banka, do ktorej skupiny ten fond patril - jej dobre meno jej bolo cennejsie ako zopar milionov. Ten chlapik co to spravil nakoniec skoncil na psychiatri, pretoze bol vysinuty.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

jej dobre meno jej bolo cennejsie ako zopar milionov
presne na toto sa treba spoliehať. Ak správcu nezastrešuje veľká finančná inštitúcia, tak tam vždy riziko väčšie. Podvody a tunely napríklad v knihe J. Jílka:
http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=13&t=20
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Blinky »

Keby tam došlo k zločinu, tak ti štát musí vyplatiť do 20K eur tuším? Je to tak?
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Blinky napísal:Keby tam došlo k zločinu, tak ti štát musí vyplatiť do 20K eur tuším? Je to tak?
Nie, depozitar (banka) ruci za tie peniaze celym svojim majetkom - musia mat totiz tie peniaze oddelene od ostatneho majetku (nieco ako zlate vajicko vo vitrinke). Ani keby ten pruser vznikol spolu s krachom danej banky neplatilo by 20K Eur. Islo by totiz o spreneveru zverenych penazi a za to by bol niekto osobne zodpovedny. Neslo by o klasicky vklad.

A este pre poriadok, do vysky 20 000 Eur neruci stat, ale Fond na ochranu vkladov, ktory je tvoreny povinnymi prispevkami bank. Na Slovensku vsak nie je v tom fonde ani koruna a este asi 40 rokov nebude. Splaca to, co mu NBS pod natlakom pozicala na Devin banku.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa BGuru »

peter.cmorej napísal: Daj nejaky priklad skutocne ma to zaujima. Jedine co viem, niekde som to tusim cital (neviem ci nie v Kohoutovych inv. strategiach), je ze v Britanii raz nejaky manazer fondu spreneveril niekolko milionov. Samozrejme mu na to hned prisli. Nakoniec to zatiahla banka, do ktorej skupiny ten fond patril - jej dobre meno jej bolo cennejsie ako zopar milionov. Ten chlapik co to spravil nakoniec skoncil na psychiatri, pretoze bol vysinuty.
http://en.wikipedia.org/wiki/Barings_Bank
http://www.nickleeson.com/


A nespocet hedge fondov. Za vsetky aspon LTCM. :)
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Honzajs »

Barrings nebyla klasická zpronevěra, ale špatné investice v rozsahu převyšujícím Leesnovy limity - stále se zvyšovaů pozice v naději, že se vše v dobré obrátí a ztráty budou vyrovnány (selhal vnitřní kontrolní systém banky).
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa BGuru »

Z pohladu klienta je mu fuk ako sa peniaze vyparili, ked sa uz vyparili ... :)
Leeson peniaze spreneveril, nie na svoje utraty ale na zatajovanie strat ktore vyrabal. Pouzival teda peniaze neopravnene a v rozpore s pravidlami banky. To sprenevera je.

Aj nedavno v cechach dvaja fesaci spravili stratu na US bondoch v CSOB stratu nejake 2 miliardy korun. Mam k tomu aj judikat. (Nastastie to asi nebolo az tak vela. Ved SR sa na odskodnom tejto banke zlozila sumou 25miliard co je len zlomok :) ... )
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Hovorili sme o podielovych fondoch, ktore su kontrolovane a idu podla nejakeho statutu kde maju jasne pravidla. Nie o hedge fondoch a roznych spekulantoch.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

Je dosť jedno o aký produkt ide. Cesta sa vždy nájde. Enron bol kontrolovaný americkým SEC a tiež to bol podvod.

Príklad:
Predstav si že emitujem akcie spriatelenej firmy na BCPB. Zároveň mám správcovskú spoločnosť. Ak nastane problém, tak fond vytunelujem cez túto verejne obchodovateľnú a.s. na Bratislavskej burze. Nie je nič čo by mi zakázalo investovať do firmy obchodovanej na BCPB. Nie je nič čo mi zakáže uzatvárať "nevýhodné" dodávateľské kšefty v rámci tejto a.s.

S realitným fondom je to snáď ešte ľahšie, hlavne ak je zameraný aj na developerské projekty.

Spomínam si ešte na JandT asset managemant. Mali všelijaké zaujímavé fondy. Aspoň podľa mena. V skutočnosti však investovali nie do západných rozvinutých trhov (ako napovedal názov fondu), ale do slovenských akcií. A to trebars 25% celého majetku do jedného domáceho podniku. Nie že by to nebola dobrá investícia, ale celkom mimo toho čo sa snažili predstierať (zahraničné akcie).

Slovenským akciám sa darilo dobre. Ale hneď ma napadlo, že v prípade problému je to celkom ľahko vytunelovateľné.

Prípadne si zober banky. Tiež krachovali u nás aj u susedov a nie sú to zrovna len tak voľne pohodené, nekontrolované inštitúcie ako hedge fondy.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:Prípadne si zober banky. Tiež krachovali u nás aj u susedov a nie sú to zrovna len tak voľne pohodené, nekontrolované inštitúcie ako hedge fondy.
to bola trochu ina doba
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

iná doba a práve to je ono. V bezproblémových časoch bude viac menej všetko fajn. V pípade zhoršenia politickej klimy, ekonomickej krízy a podobne sa inak bude chovať maličký slovenský správca a veľká nadnárodna finančná inštitúcia.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa BGuru »

peter.cmorej napísal:
to bola trochu ina doba
Vzdy sa da spätne povedat na kazdu situaciu v minulosti, ze to bola ina doba. Aj na pripadny skandal co bude v nasledujucom roku/rokoch sa o 5 rokov neskor bude dat povedat, ze to bola ina doba. Vsetko je relativne :)
Aj refco bol broker s pravidelnou kontrolou a dokazalo zatajovat machinacie. Velke ropne spolocnosti manipulovali s cenami energii, dostali nedavno velmi slusne pokuty.
Tieto veci sa deju aj teraz a budu sa diat vzdy, lebo sme ludia. A kontroly niekedy zial nepomozu. Vcelku dobrym mechanizmom je externy spravca, cize ten kto robi outsorcing vsetkych financnych operacii pre fond. Funguje ale len dovtedy kym sa ludia navazajom nedohodnu :)
Ako vravim vsetko je relativne.
Denne sa deju machinacie rozneho druhu aj vo vyspelom financnom svete, len naivny clovek si moze mysliet ake je vsetko dokonale bezpecne ...
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

na stranke http://www.finez.cz/ uz najdete velmi presne kolko co stoji.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Jano
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 7:06 pm
Bydlisko: Niekde....
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Jano »

Blinky napísal:Ani nehovor! Napr. taký Enron :twisted:
Myslím, že všetky investície do fondov predpokladajú akú, takú morálnu úroveň vedenia fondu. Inak by tam nik neinvestoval.
Neviem aka je prax u nas, ale tuna napriklad Merrill Lynch manazeri boli vysetrovani v Amerike....

http://query.nytimes.com/gst/fullpage.h ... A9659C8B63
http://www.state.nj.us/lps/ca/press/merrill.htm
--Jano
xube
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Pi 06 05, 2011 12:00 pm

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investov

Príspevok od používateľa xube »

Nemyslím si, že MLM systém marketingu degeneruje trh. Degenerujú ho konkrétne spoločnosti, ktoré si v tom MLM systéme neurobili poriadok. Dosť urobí aj to aký produkt ponúkame. Životné poistky vo finančnom poradenstve by nemali byť hodnotené formou MLM. Skvelé, ale ako inak? Tým rovno celé povolanie finančných poradcov môžeme uzavrieť, pretože na Slovensku nepoznám jediného človeka, ktorý by dobrovoľne vyhľadával finančného poradcu. Radšej bude googliť alebo zajde s hotovosťou do tatra banky a opýta sa tam: "Čo by ste slečna urobili vy?"

MLM má nesporne veľa výhod, ale aj nevýhod. Je pre mňa ako aj pre väčšinu moderných firiem pozitívnejšie naskočiť do rozbehnutého vlaku s nápisom MLM ako isť niekde do kancelárie, kde budem sedieť a počúvať despotické reči nadriadených.

Koniec koncov, samotný Bill Gates povedal, že ak by v jeden deň stratil všetky svoje peniaze, tak by začal pracovať v každom MLM systéme, ktorý by mu skrížil cestu. Čiže by som nevinil ani tak MLM ako sprostredkovateľské spoločnosti a v konečnom dôsledku aj jedincov, ktorý vyberajú konkrétne produkty. U nás máme niekoľko možností len s dvomi produktami a viem presne povedať každému, čo je pre koho. No môj kolega začal riešiť úplne nevhodný produkt len preto, že ich spoločnosť začala ponúkať ako odmenu za viac zmlúv nový iPad. Pre mňa ako poradcu ale plynie zodpovednosť. A ak by som urobil pre svojho klienta zle, doplatím na to aj ja a to tak, že nabuduce mi otrepe tehlu o hlavu a už za mnou nepríde. A to fakt nepotrebujem.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investov

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

xube napísal:Životné poistky vo finančnom poradenstve by nemali byť hodnotené formou MLM. Skvelé, ale ako inak? Tým rovno celé povolanie finančných poradcov môžeme uzavrieť, pretože na Slovensku nepoznám jediného človeka, ktorý by dobrovoľne vyhľadával finančného poradcu.
toto nie je pravda. Nastastie.

Staci:
- snazit sa svoju pracu robit poriadne;
- mat portfolio produktov, z ktorych mozes naozaj vybrat;
- firmu co ta do nicoho netlaci (alebo ta do nicoho nemanipuluje);
- mat za svoju pracu poriadne zaplatene (= nemusis mat XY klientov mesacne aby si prezil = nemusisi od ludi pytat XY odporucani a nemusis otravovat cudzich ludi)

a zrazu zistis, ze nemusis ani pouzivat ziadne predajne bachorky, psycho zvasty, malovat domceky a podobne kraviny .. pretoze staci ukazat co vies realne ponuknut. A zrazu za tebou zacnu ludia chodit sami .. lebo je z teba skutocny poradca a nie "otrava", ktory vacsine normalnych ludi lezie na nervy.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"