Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Všimol som si, že je tu množstvo otázok typu: „Som začiatočník, poraďte mi kam investovať.“

Každí, kto sa takto pýta, by si mal najprv ujasniť jednu vec:
Chcem sa investovaniu venovať „profesionálne“ ? Chcem sa naučiť sám si spravovať peniaze na „vyššej úrovni“ ? Som ochotný venovať svoj čas prakticky neustálemu vzdelávaniu a sledovaniu ekonomických správ ? Ak je Vaša odpoveď áno, gratulujem, ste na správnom mieste. Veľa sa tu naučíte, získate množstvo rád.

Ak je Vaša odpoveď nie, a radšej by ste „full servis“ – niekoho kto poradí práve Vám, vyrieši práve Vaše potreby a pomôže Vám spravovať Vaše peniaze na „vyššej úrovni“, tak bohužiaľ, toto pre Vás asi nie je správne miesto. Tunajší diskutéri Vám buď:
1. vôbec nepomôžu – jednoducho nebudete rozumieť tomu čo Vám odporúčajú alebo to nebudete vedieť zrealizovať (zaujímalo by ma, koľko z uverejnených rád bolo zrealizovaných)
2. iba dočasne pomôžu – keď sa zmení situácia, opäť nebudete vedieť čo robiť, respektíve urobíte vďaka svojej neskúsenosti nejakú „hlúposť“ – anonymní radcovia z internetu nie sú vždy poruke
3. uškodia Vám – to čo Vám poradia, zrealizujete zle alebo neskoro, nebude to zodpovedať Vašemu rizikovému profilu, ....
V takomto prípade potrebujete poriadneho finančného poradcu.

Ak odpoviete na vzdelávanie ÁNO – budete sa musieť toho veľa naučiť. Nebude Vám to trvať týždeň, ani mesiac ... podľa hĺbky do akej sa chcete dostať Vám to môže trvať aj veľmi veľmi dlho. Ak však nemáte vôbec žiadne skúsenosti s investovaním a neviete ani základy ako napr.: aký je rozdiel medzi akciami a dlhopismi z pohľadu rizikovosti a potenciálu výnosov, čo je to emerging market, čo je korekcia, čo je diverzifikácia, od čoho sa odvíjajú výnosy peňažných fondov, .... a pod. určite nezačínajte s radami tu na fóre, ani Ladisovou osvetou o všemocnom P/E :wink: (je to podobné ako študovať jadrovú fyziku so znalosťou malej násobilky), ale Vašim vzdelávacím nástrojom musí byť Google a bežná ekonomická tlač.

Ak začínate a chcete sa vzdelávať, určite je vhodné skúsiť podielové fondy. Je to dobré minimálne na odskúšanie svojho postoja k riziku. Stačí malá čiastka. Prípadne straty sú lacným školným.

Naspäť k „fullservisu“: Ako a kde si vybrať poriadneho finančného poradcu ?
Odpoveď asi trochu netradičná: Najlepšie tu, na INTERNETE ! Asi iba ľudia z branže vedia aká nekvalita vládne finančnému poradenstvu. Ak budete hľadať vo svojom okolí, z najväčšou pravdepodobnosťou narazíte najprv na podvodníkov, začiatočníkov alebo rôznych neodborných poradcov.
Najhoršie je, že ak nemáte prehľad, skúsenejší „neodborník“ (alebo „podvodnik“) Vám dokáže predať prakticky čokoľvek, bez toho aby ste zistili, že je to pre Vás nevýhodné.
Paradoxne, práve tu, na anonymnom internete, sa takýto ľudia dlho neohrejú. Každé poradenstvo, ktoré sa zverejní je ihneď skritizované a podrobené „krížovej kontrole“ ostatných diskutujúcich.
Pre výber poradcu odporúčam venovať trochu času prezeraniu diskusných fór (buď tu alebo napr. openiazoch.sk) a vybrať si niekoho, kto vyzerá tak, že tomu o čom píše aj skutočne rozumie.
Poradcovia väčšinou uverejňujú aj svoje emailove adresy, takže kľudne im napíšte, nikto sa na Vás neoborí, predsa len, väčšina sa tým živí :)

Len čo bude môj príspevok podrobený nevyhnutnej kritike napíšem druhú časť: „Čo by ste mali vedieť o finančnom poradenstve alebo prečo Vám finančný poradca neodporučí to isté ako finančný odborníci.“

A ešte prečo som to celé vlastne napísal: proste mi tu takéto niečo chýbalo a považujem to za dôležité.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Bravo!!! :wink:
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Peter - vies comu uplne nerozumiem? Tvojmu podpisu - pises v nom, ze si zo "stajne" mfc (predpokladam ze sa jedna o tuto spolocnost: http://www.mfc.sk) - dalej tam spominas, ze sa zatial len pasivne zaoberas moznostou investovania :?: :?: :?: A to robis financneho poradcu v MCF? Nemal by dobry financny poradca vediet vlastne uz nieco aj o investovani? Mozno sa zaoberas inymi oblastami - poistovnictvo a tak...v tom pripade berem svoj dotaz spat - len som zvedavy :wink:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa filip glasa »

No celkom fajn poradca, čo súdim na základe jeho článkov, je Jan Traxler od susedov z Česka. Robí sysémom peniaze za konzultácie, čiže nie z provízii. Potom si môže dovoliť radiť aj certifikáty, ETF a vlastne čokoľvek.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa Ferin007 »

filip glasa napísal:No celkom fajn poradca, čo súdim na základe jeho článkov, je Jan Traxler od susedov z Česka. Robí sysémom peniaze za konzultácie, čiže nie z provízii. Potom si môže dovoliť radiť aj certifikáty, ETF a vlastne čokoľvek.
Jo jo, J. Traxler vypadá na fajn chlapa, názorama je mi celkem blízkej. Akorát, že nebere peníze za konzultace, ale vydělává si výkonovýma odměnama za správu portfolia.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa jonatanus »

Ferin007 napísal:Akorát, že nebere peníze za konzultace, ale vydělává si výkonovýma odměnama za správu portfolia.
tak to vyzera potom ze spravovat peniaze ludom na ich vlastnych kontach moze, teda pokial to co robi je v sulade s legislativou. potom sa musim inzinierovy Urbančíkovy ospravedlnit a dufat, ze ma nezazaluje o usli zisk 140milionov.

tento jan traxler vypada precalen trocha serioznejsie... aj ked mozno trocha profesionalnejsie by sa s tou strankou mohol tvarit, je to taka kombinacia "som krestan-katolik, rad platim dane a pomozem vam investovat"..
aj ked aspon neslubuje hory-doly a vypada ze aj nieco vie..
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Bobikpp napísal:Peter - vies comu uplne nerozumiem? Tvojmu podpisu - pises v nom, ze si zo "stajne" mfc (predpokladam ze sa jedna o tuto spolocnost: http://www.mfc.sk) - dalej tam spominas, ze sa zatial len pasivne zaoberas moznostou investovania :?: :?: :?: A to robis financneho poradcu v MCF? Nemal by dobry financny poradca vediet vlastne uz nieco aj o investovani? Mozno sa zaoberas inymi oblastami - poistovnictvo a tak...v tom pripade berem svoj dotaz spat - len som zvedavy :wink:
ano, http://www.mfc.sk
mam tam napisane, ze zatial sa len pasivne zaoberam sofistikovanejsimi sposobmi investovania - pod tym myslim najma ETF, certifikaty, ine derivaty a investovanie priamo do akcii.
Bobikpp napísal: A to robis financneho poradcu v MCF? Nemal by dobry financny poradca vediet vlastne uz nieco aj o investovani?
Trochu zvlastne polozena otazka :? investovanim je prakticky akakolvek alokacia penaznych prostriedkov. Myslim si, ze uz viem toho pomerne dost, aj o tych sofistikovanejsich veciach. Sebahodnotenia velmi nemusim, takze aspon tolko, ze pri tvoreni portfolii z podielovych fondov nepouzivam ziadne univerzalne balicky. Mozno ti lepsiu odpoved poskytne moj avizovany druhy "prispevok".
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa Bebe »

Dobrý článok Peter,
kľudne by som ho zaradil i do blogu "Ako investovať" keďže od júna tam tuším ešte nič nepribudlo, ale neviem, čo na to Filip.

Ja by som k tomu iba doplnil, že radšej ako nechať peniaze ležať v banke je dobré obrátiť sa na poradcu. Pričom čím nezávislejší, tým lepšie. Je to výhodné aj ak máte prácu, ktorá zaberá veľa času, prípadne zarábate veľa. Ak máte prácu, ktorá zaberá veľa času, pravdepodobne nikdy nezbohatnete. Ak zarábate veľa, zbohatnete pravdepodobne tak, či tak.

Ak však zarábate málo, resp. máte prácu, ktorá vás moc nezaťažuje a chcete naozaj zbohatnúť, skoro jedinou istou cestou je začať investovať samostatne. To ale znamená všetko to, čo Peter vo svojom článku spomenul, teda hlavne vzdelávať sa, hľadať svoje teritórium medzi finančnými aktívami, naučiť sa ovládať vlastnú chamtivosť a riadiť riziko. Bude to síce tŕnistá cesta plná úspechov i neúspechov, ale na jej konci ak budete postupovať správne, vás bude takmer neomylne čakať sladká odmena.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa Ladis »

:mrgreen:
Pan peter.cmorej si zde delá jen reklamu na neho
a dobré rady odsuzuje ( jako nízké P/E ) a dává chybné rady typu :
Vašim vzdelávacím nástrojom musí byť Google a bežná ekonomická tlač.

Jenomze co najde Google ? Miliony bezcenných nebo neucelených nebo neprehledných informací o investici.
A co dá bežná ekonomická tlač ? Jen svádí z cesty k dobré investici skodlivými clánky , které at jsou clanky o podniku positivní nebo negativní , temer vzdy je reakce na ne skodlivá a temer nikdy se podle ekonomické tlače nedaji akcie koupit ani prodat. Úspech s akciemi má ten , kdo se nenechá svésti ekonomickou tlačí , ale stará se o dobrý fundament podniku a akcií a vezme si soucasne ty nejlepsi napady od Grahama a Buffetta a Lynche. Ne vsechny napady , ale jen ty nejlepsi a jen ty , ktere se malemu investorovi hodi.
Tedy jestli nejaká webstránka obsahuje soucasne ty nejlepsi nápady a strategie od Grahama a Buffetta a Lynche , pak je to webstránka k nezaplacení a to nejlepsí , co muze zacínajícího investora potkat. A nikdy se nelze vyhnouti P/E pri investici do akcií.
:shock:
:idea: Poradcum bych se vyhnul a snazil se po 5 letech cetby knih ( = Buffett + Lynch + Graham )dosahovati lepsi rust kapitalu nez dokazou poradci nebo index DAX. Co je cilem pana Traxlera ? Dosahnouti rust kapitalu 7% za rok. Jenomze cesky index PX a nemecky index DAX rostou 5x tolik nez kapital v rukou pana Traxlera.
Vezme-li si investor na pomoc profesionály , vydelá jen 80% toho , co by dokázal sám.
Protoze neplatí poradci poplatky. :idea:
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa Ferin007 »

1. Nebo taky nevydělá vůbec nic. :wink: Lepší vydělat 90 % (80 %) potenciálu s profíkem, než prodělat trencle. A že už takových bylo! Troufnu si tvrdit, že začátečník nikdy nevydělá (při srovnatelným riziku) - vědomě - ani zdaleka to, co mu zbyde při investování přes lidi typu J.T. On funguje v podstatě jako takovej rozumě dynamickej hedge fond, pač kombinuje různý druhy nástrojů a strategií.
2. Praha ani DAX rozhodně nerostou o 35 % p.a. (možná Praha v době před 2 rokama), to nevím, kdes vzal, Ladis. Ale bylo by to pěkný. :lol:
3. J. Traxler "slibuje" oněch 7-12 % p.a. konstatně (resp. průměrně), tj. nejen v byčím trendu, takže podobný demagogie zanech příště ve Španělsku.
4. Kdybych už na investování neměl nervy nebo čas, či případně obojí, vážně bych uvažoval, že se mu svěřím do ruk. I když né úplně ve všem s ním na 100 % souhlasím.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Ladis napísal::mrgreen:
Pan peter.cmorej si zde delá jen reklamu na neho
a dobré rady odsuzuje ( jako nízké P/E )


este schvalne som to pisal tak, nech to nevyznie ako sebareklama :roll:
keby som to nemal v podpise, ani neviete, ze som poradca
P/E urcite neodsudzujem, mate jednu z naj stranok o investovani, ale nie je to pre kazdeho. Niektori ludia proste nebudu citat Grahama a Buffetta, lebo sa im nechce, nemaju na to cas, nezaujima ich to a nieviem co este.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa filip glasa »

Jan Traxler
ale vydělává si výkonovýma odměnama za správu portfolia.
v diskusii pod nejakým článkom písal aj o tomto a spomenul aj nejakú cenu (neviem či si dobre pamätám 4000) za zostavenie fin. plánu a portfólia.
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa Blinky »

V prvom rade si treba uvedomiť, že finančný poradca nie je na to aby vytváral nejaké veľké zisky. Fin.p. je na to, aby ľudom s nízkym f. IQ zabezpečil stabilnú f. budúcnosť.
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:v diskusii pod nejakým článkom písal aj o tomto a spomenul aj nejakú cenu (neviem či si dobre pamätám 4000) za zostavenie fin. plánu a portfólia.
http://finez.cz/index.php?pg=sluzby
ferin napísal:3. J. Traxler "slibuje" oněch 7-12 % p.a. konstatně (resp. průměrně), tj. nejen v byčím trendu, takže podobný demagogie zanech příště ve Španělsku.
no predpokladam ze to je priemer a v pripade bear marketu to bude strata, ovsem ak mu stoho zaplatis 20%, tak ti stych 7-12% ostane 5.6-9.6%, co zas taky zazrak neni.
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa Blinky »

No ja som zainvestil sem
http://www.1realitnyfond.sk/sk_Default.aspx
a už mám 12%/rok aj bez pána Traxlera :D
a bez poplatkov 8)
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa jonatanus »

Blinky napísal:No ja som zainvestil sem
http://www.1realitnyfond.sk/sk_Default.aspx
prave vcera som rozmyslal preco tu nesu taketo fondy.. toto by mal byt dobry biznis
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa filip glasa »

Veď také fondy tu sú. Tento rok začali. Tie vačšie hneď aj nejako zamrzli a tento malý funguje. Akurát správca sa mi moc nezdá.

http://glasa.blog.sme.sk/c/90097/Sloven ... -trhu.html
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa Ladis »

:shock: Realitnyfond
s realitnim fondem pripravila Raiffeisenbank tisíce klientu o vsechny upsory a
slibovala , ze se budou miti v duchodu dobre pomcí toho realitního fondu.
Ted si berou advokáty , aby Raiffeisenbank jim dala peníze zpátky ,
ale dostanou maximalne jen 20.000 euro , na ktere je pojistení.
O tom ternu s realitnim fondem bylo v nedeli v televizi ZDF v poradu Mona Lisa.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa filip glasa »

Bebe napísal: kľudne by som ho zaradil i do blogu "Ako investovať" keďže od júna tam tuším ešte nič nepribudlo, ale neviem, čo na to Filip.
ak píšete rozsiahlejší text, štatistiku, grafy tak to kľudne píšte z úmyslom urobiť z toho článok. Urobím dotyčnému konto na blogovú časť, prípadne mu to tam hodím sám a prelinkujem z fórom.

Ale treba to písať už tak trošku serióznejšie - odstavce, gramatika, diakritika a podobne.

Inak mám veľké plány s článkami/blogmi, ale nemám na to času. Nejako to upratať a urobiť poriadnejšie ako teraz.
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa Blinky »

Ladis napísal::shock: Realitnyfond
s realitnim fondem pripravila Raiffeisenbank tisíce klientu o vsechny upsory a
slibovala , ze se budou miti v duchodu dobre pomcí toho realitního fondu.
Ted si berou advokáty , aby Raiffeisenbank jim dala peníze zpátky ,
ale dostanou maximalne jen 20.000 euro , na ktere je pojistení.
O tom ternu s realitnim fondem bylo v nedeli v televizi ZDF v poradu Mona Lisa.
Najviac sa mi páči: Investor by mal vedieť, kedy kvetina rozkvitne, a ako dlho bude kvitnúť!
Tí, čo sa chcú súdiť určite nejsú investori. Finančná hra je tvrdá a neodpúšťa chyby a naivitu.
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Ladis si furt né a né nechat vysvětlit, že pojištěný sou pouze pevně úročený vklady, nikoliv investice. :lol:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

Neviem či je to v rovnakej súvislosti, ale v Nemecku boli problémy s realitnými fondami nie v zmysle trhového rizika, ale podvodov. Nehnuteľnosti vo fonde sa neoceňujú na burze, ale ich oceňujú certifikovaný znalci. Ak sa s ním dohodnem a každý rok svoje nehnuteľnosti precením o 10% vyššie, tak spolu s nájom mám pekný "výnos" aj keď realita môže byť celkom inde.
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Blinky »

Min. vklad do reál fondov je 110K SK. A to výrazne obmedzuje okruh vkladateľov. Aj keď som počul názor, že to možno v budúcnosti znížia. Neviem koľko je min. vklad do real fondu v Nemecku. Ja by som to odhadol pomerne povedzme na 15K Euro. Čo je cca 5 priemerných platov.
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

No ale práve v jednom fonde od tých malých správcov je po prvom veľkom vklade možnosť investovať s malými sumami.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako úplne prvé keď chcete začať invest

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal: ak píšete rozsiahlejší text, štatistiku, grafy tak to kľudne píšte z úmyslom urobiť z toho článok. Urobím dotyčnému konto na blogovú časť, prípadne mu to tam hodím sám a prelinkujem z fórom.

Ale treba to písať už tak trošku serióznejšie - odstavce, gramatika, diakritika a podobne.
Najprv sa chcem vsetkym podakovat za pochvaly a pozitivne reakcie :D
Ja by som bol skor za to, aby to tu bolo vidno kdesi na zaciatku pri vypracovanych otazkach a odpovediach. Ono to je pre tych co sem pridu prvykrat a chcu investovat a ti pridu prvykrat asi sem, nie na blog.

Odstavce som sa snazil dat, bohuzial mi to rozhadzalo.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

poviem rovno, mám problém označiť to ako dôležité a nechať tému na začiatku. Text je mierne tendenčný.

Čo sa týka tej formy, tak nemyslím, že by to bolo zle napísané na blog. Ale je rozdiel keď niekto niečo píše z úmyslom dať to do diskusie a iné keď to píše ako do blogu-článku. Vtedy je lepšie pripaviť si to v nejakom textovom editore a poslať to mne, alebo požiadať o konto. Ono dá sa napísať rozsiahlejší článok do blogu. Ale pokiaľ je ten náš blog taký schovaný ako teraz, tak o to nie je veľký záujem (sebakritika :- ).
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:poviem rovno, mám problém označiť to ako dôležité a nechať tému na začiatku. Text je mierne tendenčný.
V com tendencny ? Ak je problem iba v tom, ze som to napisal ako financny poradca, tak mozes odtial moje meno aj podpis zmazat, ja s tym nemam problem.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

V podpise si to nechaj - je to len dobre.
Ale je to skôr názor a úvaha než nejaké všeobecné rady.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Mně teda ten text přišel jako výborný shrnutí pro začáteční, žádnej střet zájmů sem v tom nenašel.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Ladis »

:shock:
Sedm rad, jak investovat do akcií :
Řídit se při investování do akcií tradičními pravidly a poučkami se nemusí vždy vyplatit, upozorňuje analytická a investiční společnost Morningstar. Nesledujících sedm rad vás může inspirovat k novému přemýšlení o svých investicích.

http://www.penize.cz/zpravy/5506/sedm-r ... -do-akcii/
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:V podpise si to nechaj - je to len dobre.
Ale je to skôr názor a úvaha než nejaké všeobecné rady.
Z tohto sa da usudzovat, ze s mojim "nazorom a uvahou" sa nestotoznujes. Mozes to konkretizovat ? ja som to totiz pisal s umyslom poskytnut vseobecnu radu. Preto som aj ocakaval kritiku, aby to bolo mozne brat ako vseobecnu radu "odsuhlasenu" ostatnymi, nie ako nazor jednej osoby. Okrem Ladisovho "zabrdnutia" vsak ziadna kritika neprisla, takze ?
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Bebe »

Keď to chceš Peter, máš to mať.
Aby to bol samostatný článok, musel by sa upraviť, lebo naozaj sa vzťahuje k tomuto fóru, a popisuje, pre koho je určené a pre koho nie. Rovnako neviem, prečo by niekto, kto je skutočný začiatočník a ešte toho moc nevie, nemohol začať okrem iného aj na tomto fóre. Je tu dosť informácií aj pre začiatočníkov, ktoré si nevygoogluješ.

Aby bol článok úplnejší bolo by vhodné doplniť tento odstavec: "Ak začínate a chcete sa vzdelávať, určite je vhodné skúsiť podielové fondy. Je to dobré minimálne na odskúšanie svojho postoja k riziku. Stačí malá čiastka. Prípadne straty sú lacným školným. " O dôležitosti zostavenia finančného plánu so všetkým, čo s tým súvisí, ako sú finančné ciele, pravidelné odkladanie nejakej čiastky, finančná rezerva a podobne a to ešte predtým, kým dáte peniaze do fondov.

A osobne by som to doplnil odstavcami: "Čo všetko môžeme investovaním dosiahnuť" a "Čo všetko musíte mať vyriešené, prv než začnete investovať."
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

No ja s tým ako tak súhlasím. Ale ťahá to viac na tú stranu nájsť si poradcu. Nechcem to tu celé rozoberať snáď stačí toto:
Som ochotný venovať svoj čas prakticky neustálemu vzdelávaniu a sledovaniu ekonomických správ ?
ak nie, tak si nájdi poradcu. No nepoznám veľa poradcov čo toto robia a pravdepodobne to ani nie je ich práca - sledovať ekonomické správy.

Nie je to buď, alebo. A hlavne ako píše Bebe je tu kopec začiatočníckych tém a tém o fondoch a aj o výhodách fondov.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Bebe napísal: Rovnako neviem, prečo by niekto, kto je skutočný začiatočník a ešte toho moc nevie, nemohol začať okrem iného aj na tomto fóre. Je tu dosť informácií aj pre začiatočníkov, ktoré si nevygoogluješ.
v tom pripade by mali byt v sekcii "zaciname investovat" odkazy na temy, ktorymi by mal taky zaciatocnik zacat.
Bebe napísal: Aby bol článok úplnejší bolo by vhodné doplniť tento odstavec: "Ak začínate a chcete sa vzdelávať, určite je vhodné skúsiť podielové fondy. Je to dobré minimálne na odskúšanie svojho postoja k riziku. Stačí malá čiastka. Prípadne straty sú lacným školným. " O dôležitosti zostavenia finančného plánu so všetkým, čo s tým súvisí, ako sú finančné ciele, pravidelné odkladanie nejakej čiastky, finančná rezerva a podobne a to ešte predtým, kým dáte peniaze do fondov.

A osobne by som to doplnil odstavcami: "Čo všetko môžeme investovaním dosiahnuť" a "Čo všetko musíte mať vyriešené, prv než začnete investovať."
Ten odstavec je pri "samovzdelavani" ako vseobecna rada kde sa da zacat ked chce niekto zacat investovat - iba investovat = nema zaujem o financne poradenstvo. Dolezitost zostavenia fin. planu a to ostatne co pises, by malo byt skor temou clanku "Co by mala obsahovat praca financneho poradcu", respektive dalsich osobitnych clankov.

Moj prispevok ma len ponuknut odpoved na otazku "ci si budem peniaze spravovat sam alebo to niekomu zverim". Myslim si, ze vacsina zaciatocnikov sa nad tym predtym ako sem pridu vazne nezamysli.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:No ja s tým ako tak súhlasím. Ale ťahá to viac na tú stranu nájsť si poradcu.
tak z tej vety vyhod "prakticky neustálemu" Potom ostane: "Som ochotný venovať svoj čas vzdelávaniu a sledovaniu ekonomických správ ?" To snad sedi nie ?

Myslim, ze ten moj prispevok ma potencial byt vseobecne uzitocnou radou, tak to skusme poupravovat. Nerad by som mal pocit, ze som to pisal nadarmo.

co sa tyka tych fin. poradov, ci to robia a ci je to ich ulohou alebo nie, tak ja si myslim, ze to ich ulohou je a cele to je skor o kvalite poradenstva. Ak to aj poradca nerobi alebo na to nestaci, ma maklersku spolocnost, ktora by ho mala informaciami zasobovat ... ale to uz je o kvalite backroundu spolocnosti.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak z tej vety vyhod "prakticky neustálemu" Potom ostane: "Som ochotný venovať svoj čas vzdelávaniu a sledovaniu ekonomických správ ?" To snad sedi nie ?
no podľa mňa nesedí. Ak chce niekto zainvestovať do fondov, tou klasickou metódou: diverzifikácia, dodržanie investičného horizontu, rozdelenie portfolia, tak sa nemusí nejak extra vzdelávať ani sledovať správ.

keď sa tetjto téme venovalo toľko pozornoti, tak to určite nepíšeš zbytočne.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Bebe »

Milí Peter, aj keby si chcel akokoľvek veľmi napísať nezávislý článok, ako poradcovi sa Ti to nepodarí, pretože si musíš svoju činnosť minimálne sám pred sebou obhajovať ako potrebnú a užitočnú. Na tom by nebolo nič zlé a dokonca je to prirodzené, akonáhle sa však chceš pozrieť nestranne na nejakú vec, nedá sa Ti to, čo je takisto prirodzené. Preto Ti doporučujem skôr ako skúšať písať nezávisle, venovať sa viac tomu, čomu sa venuješ, teda poradenstvu a obhajovať jeho prednosti, prípadne i nedostatky na tomto fóre. Takisto články podľa čoho si poradcu vybrať a ako poznať toho, čo bude hájiť moje záujmy predovšetkým. Bude to prínosnejšie a pre Teba prirodzenejšie, ako sa dohadovať, či Tvoje články sú, či nie sú nestranné.

Filip tu už spomenul čierno-biele videnie tvojho článku. Osobne sa prikláňam k názoru, že ak má človek špecifickú potrebu poradcovi sa nevyhne. Napríklad aj pri komplikovaných produktoch ako poistenie, či hypotéka, by som sa i ja obrátil na poradcu. Začiatočník bude určite potrebovať pomoc i pri výbere fondov. Málokto z poradcova však disponuje dostatočnými skúsenosťami. S fondami musíte robiť 5-10 rokov, aby ste im dokonale rozumeli a stále vznikajú nové. Máloktorý poradca má k dispozícii také široké portfólio fondov, ktoré môže doporučiť. Takisto certifikáty, ktoré podľa typu už pomaly patria do nasledujúcej kategórie. Do akcií, nehnuteľností, špeciálnych certifikátov, komodít, menových párov a futures by som už investoval individuálne a spoľahol sa viac na vlastnú intuíciu, vedomosti a skúsenosti, ako na doporučenie inej osoby, akokoľvek študovanej. Podľa mňa nie je otázka či z poradcom, alebo bez, ale čo s poradcom a čo bez poradcu.

Ciele a zostavenie plánu, ako sa k tým cieľom dopracovať sú doménou cieľavedomých ľudí a nie finančných poradcov. To, že poradcovia tieto sofistikované metódy pre svojich klientov používajú, je iba dobre. Neznamená to však, že bez poradcu si nemožno stanoviť ciele a zostaviť finančný plán. Je to dokonca nutnosť, i keď to niekorí popierajú. Ciele a finančný plán je rozhodne to, to by som mal vedieť ako prvé, než začnem investovať.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal: no podľa mňa nesedí. Ak chce niekto zainvestovať do fondov, tou klasickou metódou: diverzifikácia, dodržanie investičného horizontu, rozdelenie portfolia, tak sa nemusí nejak extra vzdelávať ani sledovať správ.
no tak s tymto nesuhlasim.
1. text som pisal najma pre takych co sem pridu s otazkou "mam XY, kam mam investovat" a zotva vedia co je to terminovany vklad. Na "zainvestovanie" do fondov sice nepotrebuju absolvovat univerzitu, ale v kazdom pripade, ak to nema byt podla tabulky v HN, je to pre nich seriozne vzdelavanie.

2. nakoniec sa dopracuju k vseobecnym pouckam o diverzifikacii a takto vzdelany si namixuju svoj vlastny zmiesany fond, najskor akcie USA a developed EU, malicko Eastern Europe ako ta najvacsia exotika a tak zo 40 % skonci v dlhopisoch. Predpokladam, ze nikto z Vas ma tu nebude presviedcat, ze toto je idealne portfolio.

Ked to zhrniem: ak by si nas zacinajuci investor mal zostavit fakt dobre portfolio z fondov, tak sa musi nevyhnutne vzdelavat a odsledovat si aj ekonomicke "predpovede" na najblizsie roky a samozrejme spravne si ich vyhodnotit. To ze mu to tuna niekto poradi - to je svojim sposobom tiez studiom - studium nazorov. Asi malokto da hned na prveho anonyma, ktoreho prispevok si precita.

Este dodam, ze portfolia typu: "teraz to zostavime a 20 rokov na to nesiahneme" neuznavam
filip glasa napísal: keď sa tetjto téme venovalo toľko pozornoti, tak to určite nepíšeš zbytočne.
ale pisal som to zbytocne ak to nakoniec skonci na konci fora medzi nediskutovanymi temami

to Bebe: reci o ciernobielom videni a obhajovani svojej prace neberiem. Bud uved konkretne alebo nechaj tak. Nic konkretneho si zatial nenapisal. A radsej sa budem venovat pisaniu ciernobielych "manualov" ako pozerat sa na to, ako sa predbiehate v radeni konkretnych fondov, indexovych certifikatov a akcii neborakom, ktori su absolutne financne negramotny.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Bebe, este k tym cielom a planovaniu. Ak sa zaciatocnik rozhodne vzdelavat sa, narazi pri vzdelavani aj na fakt, ze si musi najprv urcit ciel a potom si musi zostavit plan ako ho dosiahnut. Ak si vyberie fin. poradcu, .. stanovenie cielov a zostavenie planu je vlastne podstata jeho prace.

Stale nevidim dostatocny dovod, preco by som mal do svojho "navodu pre zaciatocnikov" pasovat odsek o cieloch a planovani.

"Otazka co s poradcom a co bez poradcu" je na inu diskusiu a viac menej som sa jej chcel venovat v tom druhom avizovanom "prispevku", ktory snad napisem. Podstata mojho prveho prispevku, o ktorom tu diskutujeme, viazne v primitivne jednoduchej otazke pre kazdeho zaciatocnika: "chcem sa vzdelavat alebo nechcem sa vzdelavat" That´s all. Nic komplikovane.
Blinky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 30 10, 2007 11:42 am

Re: Čo by ste mali vedieť ako prvé keď chcete začať investovať

Príspevok od používateľa Blinky »

Nepači sa mi, že tu rozoberate formálnu stránku príspevkov. To si môžte vydiskutovať cez súkromne spravy a správca to môže kludne vymazať. Lebo to či je niečo blog alebo neni a či je niekto tendenčny ma skutočne nezaujíma. Veď si to dal aj do podpisu a nič netají, tak načo špekulovať. 8)
Najväčší nepriatelia bohatstva sú strach a chamtivosť!
Viete, aký sú dvaja najväčší priatelia bohatstva?
Strach a chamtivosť.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"