4000 eur -(ne)menit

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
gorky
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 30 11, 2007 5:00 pm

4000 eur -(ne)menit

Príspevok od používateľa gorky »

Caute, nedavno som zacal sledovat svet financii a chcel by som si nechat poradit ako zaciatocnik....mam priblizne 4000 eur a chcem sa spytat: oplati sa ich zmenit na Sk a investovat v nich alebo ich uz nechat v povodnej mene. Pripadne v com by ste videli vyhodne investovanie takej sumy, napr. na 1-2 roky.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 4000 eur -(ne)menit

Príspevok od používateľa filip glasa »

Keď tá investícia bude fond vedený v EUR, tak ušetríš na konverzii (rozdiel medzi kurzom predaj/nákup). Ak to má byť niečo domáce, tak sa zámene nevyhneš.
gorky
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 30 11, 2007 5:00 pm

Re: 4000 eur -(ne)menit

Príspevok od používateľa gorky »

pocul som ale nazory, ze sa este buduci rok bude opat posuvat kurz Skk/EUR (ERM), tak aj z toho dovodu by som chcel vediet ci by nebolo vyhodnejsie zmenit teraz a potom to vlozit napr. na nejaky sporiaci ucet alebo do penaznych fondov v SK
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 4000 eur -(ne)menit

Príspevok od používateľa filip glasa »

No neviem či NBS ešte bue posúvať svoju predstavu o konverznom kurze nižšie. Tvária sa tak, že nie. Dokonca nie je isté či prijmeme euro:

http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=11&t=636
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 4000 eur -(ne)menit

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ano, SKK bude voci Euru zrejme posilovat, ale plati to co ti uz bolo napisane - rozhodni sa najskor ci chces vobec investovat a ako chces investovat. S tym potom suvisia otazky do coho chces investovat, ake riziko chces postupit, aky mas horizont (ci fakt iba 1-2 roky = casto to clovek prehodnoti, ked si zodpovie ostatne otazky) a podobne.

Ak chces mat peniaze "doma v ponozke" alebo v nejakom SKK penaznom fonde, tak by si mal zamenit, ale ak prides na to, ze pojdes do Euro investicii, tak by si asi zbytocne stracal na konverzii.

Pri uvazovani ako investovat mozes zacat tu: http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=3&t=687
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 4000 eur -(ne)menit

Príspevok od používateľa Tibor »

Prečo by malo SKK voči Euru posilovať? Ja si napríklad myslím, že konverzný kurz nebude lepší, ako kurz, za ktorý by sa dalo tých 4000 euro predať. Iná vec je tá, že ak si chcem uložiť SKK v tejto hodnote, môžem použiť mBank, kde je úrok 3,4% hrubého, čo je 2,75% čistého peniaze budem mať v podstate stále k dispozícií (cez platobnú kartu) Takýto úrok a disponibilita na 4000 euro môže, ale aj nemusí byť problém.
Ja by som však aj tak zostal na tom eure a uložil by som ich do:
KBC MULTI CASH EURO
http://www.csobinvesticie.sk/inv/invest ... 0171265607
.
Samozrejme euro možno investovať aj do iných fondov, ale to už je iný problém.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 4000 eur -(ne)menit

Príspevok od používateľa filip glasa »

Konverzný kurz bude "určený" nebude daný trhovým posilňovaním koruny. Aj keby tá naďalej posilňovala, tak to neznamená, že za daný kurz sa stane oficiálnymkonverzným kurzom pri prechode na euro.
Za normálnych okolností je dobré investovať v domácej mene ak je to krátkodobé či konzervatívne. Ale plánovite rátať s posilňovaním koruny je skôr nejaký ten odraz minulej skúsenosti než realita.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 4000 eur -(ne)menit

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

bol som trochu na pohybach, ci to mam napisat tak ako som to napisal, ale nechcel som tu rozvadzat nic zlozite, kedze som to nepovazoval za dolezite pre autora tohto vlakna.

K fixacii konverzneho kurzu ma prist v juni ak sa nemylim, ze ? Ak si mam vybrat ako dovtedy pojde koruna, ci hore alebo dole, tak si myslim, ze vacsie sance su hore (osobny nazor).

Ak neprijmeme Euro, tak mozno s nejakym docasnym vykyvom sposobenom emociami, ze Euro nebude, bude cesta iba hore (vysoka inflacia + prehriata ekonomika = vysoka urokova sadza = silna koruna). Mylim sa ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 4000 eur -(ne)menit

Príspevok od používateľa filip glasa »

nie je dôležité či do fixácie koruna porastie. Skús si prečítať nejaké stanoviská NBS k tejto veci. Konverzný kurz jednoducho nebude trhový kurz dosiahnutý v deň D. Čiže je jedno či bude/nebude koruna posilňovať, keď stanovenie kurzu nenáleží trhu ale NBS+ECB.
zed
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 4:51 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: 4000 eur -(ne)menit

Príspevok od používateľa zed »

mozno do tejto temy sa hodi aj moja otazka suvisiaca s konverziou.... nechcem zakladat novu temu.

neviem ci niekto z vas pouziva nejaky e-wallet (paypal, neteller, ikobo, moneybookers - nie vsetky su dostupne v SR). ja mam ucet (aj) na moneybookers vedeny v USD, ma to svoje opodstatnenie. z casu na cas preto musim zamenit USD za SKK, ked tie peniaze chcem pouzit. neni to bohuzial sranda, lebo MB uctuje za konverziu poplatok 1,75%. napada ma otazka, ci existuje sposob tieto dolare priamo z e-wallet uctu (napr. moneybookers) previest na nejaky investicny ucet alebo priamo kupovat fondy atd.

ci s tym niekto z Vas nema nejaku skusenost.
dakujem pekne za odpovede...

(p.s. prepacte, ked o tom uz niekde to na fore bola rec, som novy a sustavne "spracovavam" tento forum, este som nenarazil na tuto problematiku :) )
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: 4000 eur -(ne)menit

Príspevok od používateľa Bebe »

Urobil by som to, čo radil Tibor: KBC MULTI CASH EURO
Je to najjednoduhšie, nenarobíš veľa škody, poplatok 0,1%, peniaze máš k dispozícii, výkyvy a riziko minimálne. Vymeniť môžeš kedykoľvek v budúcnosti, zvlášť ak EURo nepríjmeme a padne toto rozhodnutie, koruna sa nárazovo prepadne a kurz vyskočí.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
zed
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 4:51 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: 4000 eur -(ne)menit

Príspevok od používateľa zed »

neviem, ci to bola odpoved na moju otazku. ked hej, tak sa nerozumieme. nepytal som sa kam investovat a hlavne nie euro :)
ja mam USD a aj to na ucte e-wallet, presnejsie moneybookers. pytal som sa ci niekto s tym ma nejaku skusenost investovat rovno z ewallet bez zameny na SK (teda bez stiahnutia penazi na Visa kartu alebo na bankovy ucet, lebo pri tejto transakcii dochadza k zamene s poplatkom 1,75%, co je dost vela)
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"