První investiční krůčky - pravidelné investování?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Honza
Príspevky: 53
Dátum registrácie: Ne 31 12, 2006 6:57 pm
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

První investiční krůčky - pravidelné investování?

Príspevok od používateľa Honza »

Zdravím

Dospěl jsem po 4 letech od ukončení studií do stádia, kdy mám kde bydlet, co jíst a z čeho platit účty, a když se podívám na předpokládaný vývoj mých financí pro následující rok, vidím, že bych mohl pro začátek začít někam pravidelně investovat tak 3 až 3,5 tis Kč měsíčně (okolo 10% příjmů).

Krom těchto volných prostředků mi třetím rokem běží penzijní pojištění a pět let stavební spoření s cílovou částkou 550tis (původně kvůli úvěru, ze kterého nakonec sešlo, čili představa je dospořit až do konce). Co se týče dlohodobých závzků, tak zatím jen hypotéka ještě na 10let, o dalších závazcích neuvažuji (v jakémkoli slova smyslu).

Další věc - investiční horizont. Tady už je to horší, protože zatím nemám úplně jasnou představu za jakým účelem investovat, resp. představ mám několik a nejsem zatím rozhodnut ke které se přiklonit. Spíš to zatím beru jako prvotní tvorbu kapitálu pro další kroky v budoucnu.
Je mi jasné, že bych měl určitě kumulovat nějaké prostředky pro zajištění ve stáří, v lepším případě pro získání takové finanční nezávislosti, abych si mohl užívat podzimu života dříve, než mi to dovolí stát.
Čili jedna varianta je investiční horizont 25-30let, druhá varianta co mě napadla je takto pravidelně spořit třeba 3-5let s tím že po této době budu mít v rukou nějaký prvotní kapitál pro následnou investici např. do nemovitosti, či část využít pro první případ, část pro druhý případ ... nicméně nepředpokládám že bych z tohoto vybíral dříve než po oněch 3-5 letech, to záleží na tom jak se dále v budoucnu rozhodnu (popř. co mi třeba tady poradíte :wink: ).

Tak, nějaké nastínění problému mám pro úvod za sebou. Nikdy jsem nikam neinvestoval, jsem v tomto nováčkem. O investice jsem se začal zajímat asi 2-3 měsíce zpět, kdy mě kontaktovali nějací finanční poradci a tím mě vlastně přinutili začít o své budoucnosti trochu intenzivněji přemýšlet. Samozřejmě mě lámali na všeljaká životní pojištění, atd, to jsem ale všechno odmítl.
Z toho co mi nabízeli mě, nechci říct přímo zaujalo, ale nepřijou mi úplně špatné akorát dva produkty - Pioneer Rentiér invest (pro dlouhodobou investici) a Immofinanz AG (spíš si říkám pro krátkodobější investici). Otázka je je-li to skutečně pravda a má smysl do tohoto investovat.
Krom tohoto jsem se začal zajímat i o podílové fondy, kam jsem si říkal že bych volné prostředky ukládal.

Říkal jsem si, že bych investovanou částku rozmělnil mezi 3-4 produkty. Ale nemám stále jasno jaké.
Jdu správným směrem? Uměl by mi někdo poradit třeba i konkrétněji?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Keď budem mať viac času pozriem si tie tvoje dva produkty. V podstate je pravidelné sporenie veľmi vhodný spôsob investovania do fondov, keď sa peniaze rozložia v čase. Pri vysokých kurzoch nakúpič málo a pri nízkych viac. Rovnako to funguje aj v investičných životných poistkách, kde ale platíš aj za krytie rizika (je treba zvážiť aké vysoké krytie potrebuješ vzhľadom na hypotéku).

Ja som doteraz sporil do sporiachoch programov vo fondoch. Možno výhodnejšie sú sporiace schémy, kde by ti pred koncom investičného horizontu automaticky začali meniť zloženie portfólia na menej rizikové. Je ale určite dobré začať sporiť na dôchodok (fin. nezávislosť) a časom keď sa tvoje príjmy možno zväčšia uvažovať aj iným smerom.
Zaiaľ len okopírujem odkaz na vhodný slovenský produkt:

http://www.mfc.sk/?podielove-fondy-sporenie

Ak ťa investovanie zaujme aj viac ako len sporenie, bude dobreé keď prvých pár sto korún vložíš do knihy o investovaní. vybrať si môžeš aj z kníh uvedených na tomto fóre:
http://ako-investovat.sk/viewforum.php?f=13
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tak Pioneer rentier invest je práve ten produkt, ktorý som myslel. Myslím, že práve na tento prípade je veľmi vhodný. Samozrejme nájdeš asi aj viac podobných od iných správcovských spoločností.
V tomto prípade už zostáva len voľba rizikovejších a menej rizikových častí portfólia, stanovenie regiónov a potom konkrétnych fondov.

Čo sa týka Immofinanzu, tak asi vhodnejšie bude počkať si na české realitné fondy. Jeden pripravuje Česká Spořitelna. Ten bude investovať zo začiatku do nehnuteľností v ČR aj SR a časom ai aj inde. To je určite vhodnejšie ako Immofinanz, ktorý má hlavne Rakúske nehnuteľnosti.

http://www.investujeme.cz/?saved=true&o ... rue&sid=18
Honza
Príspevky: 53
Dátum registrácie: Ne 31 12, 2006 6:57 pm
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Honza »

Tak Pioneer rentier invest je práve ten produkt, ktorý som myslel. Myslím, že práve na tento prípade je veľmi vhodný.
No do toho Rentiéru jsem si říkal začít třeba jen s 500 měsíčně a případně někdy v budoucnu postupně navýšit/navyšovat. Takže toto je možné brát jako dobrý nápad?
Čo sa týka Immofinanzu, tak asi vhodnejšie bude počkať si na české realitné fondy. Jeden pripravuje Česká Spořitelna. Ten bude investovať zo začiatku do nehnuteľností v ČR aj SR a časom ai aj inde. To je určite vhodnejšie ako Immofinanz, ktorý má hlavne Rakúske nehnuteľnosti.
Tady si spíš myslím, že onen Immofinanz má oproti ČS výhodu jednak v tom, že už nějaký čas funguje a má své zaměření, své zaběhnuté koleje, navíc vstoupí-li na trh další realitní fondy, budou potřebovat někde nakoupit nemovitosti pro svou činnost, čili by to ještě chvíli mohlo tlačit ceny a výhodnost Immofinanzu nahoru. Navíc Immofinanz není co vím zaměřen jen na Rakouský trh, ale na celou střední a východní Evropu.
Co je myšleno pojmem Rakúske nehnuteľnosti?
Neregistrovaný

Príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Nemovitosti - Nehnuteľnosti slovensky :-)

realitné fondy v ČR aj SR sa budú zameriavať na výstavbu komerčných projektov. Čiže budú fungovať ako developeri a budú stavať nové veci. Výhoda prevažne domácich realít je tá, že jednak sa vyvaruješ menovému riziku ( v Rakúsku Euro - v ČR koruna) a jednak ceny kopírujú vývoj v tvojej krajine, čiže aj infláciu v tvojej krajine.

Je treba si zistiť aký pomer západných realít je u Immofinanzu.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

:idea: Ja chci vydelat 1) na veliky vlastni byt ve Spanelsku u more a soucasne 2) na dividendy nahrazujici predcasny duchod uz za 10 let = 2000-2010. A proto musim investovat 60% rocni mzdy do akcii a nesmim se nechat obirat o penize ani obirat o cas s pripojistenim ani se stavebnim sporenim s 3% az 6% rocne. Stejne tak mne tech 10 let nemuze obirat o penize dovolena , auto , kredit ani spolubydlici osoba , pak by 60% rocni mzdy nezbylo na akcie. Akcie maji tu velikou vyhodu , ze lze investovat nepravidelne , jak se usetri. Tedy dam párkrát rocne nejaky tisic euro na citibank.de a koupim akcie na Xetra a Frankfurt pres Citibank a 2x rocne chci taky vezti 5000 euro vlakem do Salzburgu na brokerjet.at a koupit pres Brokerjet zase akcie na burze Xetra nebo Frankfurt. Behem 7 pristich mesicu chci koupit akcie Barclays , Royal b.o. Scotland , Koenig & Bauer. Jestli Barclays banka bude prevzata od Bank of America , chce tato platit 30% bonus akcionarum od Barclays a kdyby pak ty akcie prestaly existovat , dal bych ty penize z Barclays na HBOS , jako neomezene dlouhou investici pro dividendy v duchodu. :idea:
http://www.icq.com/img/friendship/stati ... 961_rs.swf
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

A kto po tebe tie akcie zdedí, keď budeš mať taký príjem, že ti budú stačiť len dividendy a na akcie nemusíš šáhnout? :wink:
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Já si jeste 2 deti sezenu po roce 2010 ve Spanelsku , ktere by moje akcie podedily.
Kdybych napsal jednu knihu o akciich a vysla v nekolik recich , cesky , nemecky , anglicky , spanelsky , francouzsky , asi bych za to muj kapital v dividendovych ackich vice nez zdvojansobil a i moje mesicni dividendy by byly postacujici pro celou 4-clenou rodinu.
Kdyby ale moje dividendy byly prilis nizke a zadny jiny prijem bych nemel , v nouzi bych 1/10 mych akcii kazdy rok prodal a timto obnosem znacne zvysil mesicni penize na zivot , tak ze by to 4-clenou rodinu uzivilo. A snad by muj akciovy fond prumerne +10% rocne rostl , tedy neubyval i pri prodeji 1/10 kazdy rok.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Neregistrovaný

Príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Matematická poznámka:

Když prodáš 10% akcií, bude zbytek muset růst ne o 10%, ale o 11,1%, aby se Ti majetek nezmenšil.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"