Reštruktualizácia portfólia

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
walker
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2008 2:18 pm

Reštruktualizácia portfólia

Príspevok od používateľa walker »

Ahojte.
Hneď na začiatku by som chcel povedať, že s investovaním nemám veľa skúseností a moje vedomosti sú skôr teoretické (mnohé z nich získané aj z tohto fóra). Vzhľadom na to si určite netrúfnem na investovanie priamo do akcií.

Potreboval by som sa poradiť ohľadom portfólia, ktoré som dostal za úlohu "zveľaďovať".
Momentálne sa skladá z
TAM - KDF 10%
TAM - KPF 5%
TAM - ZF3 45%
VUB - DKF 30%
Eurofond - 10%

+ 500 000 SK voľných finančných prostriedkov

Podľa môjho názoru je toto portfólio, ktoré tvorí finančnú rezervu pre nepredvídateľné udalosti, veľmi diverzifikované a nie som si istý, či neobsahuje až príliš veľa dlhopisových fondov.

Pri voľných financiách (500 000 Sk) ide o investičný horizont okolo 10 rokov s cieľom nadpriemerného zhodnotenia (akceptujem aj vyššie investičné riziko). Pri tejto investícii, by som rád použil menej konzervatívnu stratégiu. Možno TAM Strategic fund alebo CSOB rastový ale určite si dám poradiť.

Ďakujem
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Reštruktualizácia portfólia

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ano mas pravdu to portfolio je vysoko "predlhopisovane" a v najblizsom case zrejme odsudene k dlhodobemu poklesu. Potencial rastu minimalny, este aj ten Eurofond je zmiesany. Investicny horizont je dobry, prostriedky mas, uz to chce len slusne portfolio. Ziadny Tam Strategic, aj na ten CSOB rastovy zabudni, mal by si tam mat nejaky slusny mix emerging (v rozumnej miere) od zahranicnych spravcov.

Bohuzial teraz nemam cas sa tu rozpisovat, ak mas seriozny zaujem, napis mi mail a navrhnem ti konkretne portfolio. Potom ho tu samozrejme mozes s ostatnymi rozobrat, ja s tym nemam problem. A napis mi prosim konkretne sumy, nie %. Dik
Používateľov profilový obrázok
Jano
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 7:06 pm
Bydlisko: Niekde....
Kontaktovať používateľa:

Re: Reštruktualizácia portfólia

Príspevok od používateľa Jano »

Pri 10+ investicnom horizonte by som zvolil agresivnu strategiu. Z tych SKK500k by som si nechal dost na vykrytie beznych vydavkov na 3-6 mesiacov pre pripadnu krizu. Zbytok hotovosti by som investoval a portfolio tvorene TAM - KDF 10%
TAM - KPF 5%
TAM - ZF3 45%
VUB - DKF 30%
Eurofond - 10%

rebalancoval.

Prve co by som spravil by bolo vybrat vhodne "asset classes" (90%+ zisku v portfoliu bude koli tomu, ze tam budes mat vhodne "asset classes").

Assess classes su
- large cap value funds; large cap blend/flex funds; large cap growth funds
- mid cap value funds; mid cap blend/flex funds; mid cap growth funds
- small cap value funds; small cap blend/flex funds; small cap growth funds
- dlhopisy
- real estate securities
- priama investicia do nehnutelnosti

Po druhe by som sa rozhodol, kolko % chcem mat v EU investiciach a kolko mimo EU. Ja mam take pravidlo, ze pre Americke investicie mam 2/3 v Americke, 20% v EU a zbytok LATAM a Azia ex Japonsko. Pre EU investicie je to to iste len EU a Amerika su prehodene.

Tymto vsetkym dosiahnes diverzifikaciu vid http://red.tails.home.comcast.net/~red. ... cation.pdf

Pri 10+ ronom horizonte by som eliminoval dlhopisy a mozno aj priamu investiciu do nehnutelnosti.

Ostane by som rozdelil takto
- large cap value funds 16%+-; large cap blend/flex funds 16%+-; large cap growth funds 16%+- = dokopy 48%
- mid cap value funds 7%+-; mid cap blend/flex funds 7%+-; mid cap growth funds 7%+- = dokopy 23%
- small cap value funds 7%+-; small cap blend/flex funds 7%+-; small cap growth funds 7%+- = dokopy 23%
- real estate securities; 5%

Ked tam bude nejake to 1% ci 2% hore-dole tak je to jedno.
Teraz by som hladal fondy so spravnym asset class allocation, aby mi tam sadli do toho rozdelenia hore. Urcite by som chcel mat aspon 10 fondov.

Pri americkych potfoliach robim selekciu na morningstar.com pouzijuc Fund Selector a potom si vytvorim testovacie portfolio.

Pri EU potfoliach robim selekciu manualne kedze ziadny z EU (odskusane s UK, NL, SP, FR, DE) verzii morningstar.com sa neda pouzit lebo tam nie su trebars vsetky fondy, ktore su dostupne na Slovensku a ziadny iny podobny nastroj ako morningstar.com som nenasiel. Takze tu prichadza na radu Excel a vela prace. Z prospektu si zistim do akych akcii fond investuje, zistim si do akej asset class ta firma patri, etc. Samozrejme pre kazdy asset class sa snazim vyberat fondy ktoru su dlhodobo v hornych 50% v ramci svojej asset class (to je to +-category porovnanie napr tu http://morningstar.co.uk/UK/snapshot/sn ... F0GBR05POJ )

Takto ziskam diverzifikovane a vybalancovane portfolio. Ked to portfolio treba rebalancovat tak tam zvycajne pridam dalsi fond alebo dva a do tych underperforming neinvestujem, pokial nie su absolutnym sklamanim, vtedy poziadam o redemaciu.
--Jano
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Reštruktualizácia portfólia

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

dost zaujimave. Mnozstvo fondov vsak nema presne urcenu kapitalizaciu podnikov do kt. investuju, resp. ich strategia nie je ani growth ani value, ale "vyvazena" a podobne.

Inak prezrad nam Jano, co ta zivy ? na akej pozici pracujes ?Ak to nie je tajomstvo :) Svojim prispevkom si vo mne vzbudil zvedavost :wink:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Reštruktualizácia portfólia

Príspevok od používateľa filip glasa »

10 rokov je podľa mňa dosť krátka doba na čisto akciové portfólio. Ale každý podľa svojej chuti. Nechápem to preváženie amerických akcií, ak naša domáca mena bude o chvíľu euro.
Používateľov profilový obrázok
Jano
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 7:06 pm
Bydlisko: Niekde....
Kontaktovať používateľa:

Re: Reštruktualizácia portfólia

Príspevok od používateľa Jano »

filip glasa napísal:10 rokov je podľa mňa dosť krátka doba na čisto akciové portfólio. Ale každý podľa svojej chuti. Nechápem to preváženie amerických akcií, ak naša domáca mena bude o chvíľu euro.
Asi som to nevysvetlil dobre...

Mam niekolko portfolii. Niekolko v Amerike a jedno v Europe - vysledok toho, ze zijem tak trochu na oboch kontinentoch.

Americke portfolia maju 2/3 americkych investicii a zbytok mimo US koli diverzifikacii. Europske portfolio ma 2/3 europskych investicii a zbytok mimo EU koli diverzifikacii.
--Jano
Používateľov profilový obrázok
Jano
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 7:06 pm
Bydlisko: Niekde....
Kontaktovať používateľa:

Re: Reštruktualizácia portfólia

Príspevok od používateľa Jano »

peter.cmorej napísal:dost zaujimave. Mnozstvo fondov vsak nema presne urcenu kapitalizaciu podnikov do kt. investuju, resp. ich strategia nie je ani growth ani value, ale "vyvazena" a podobne.
Prave preto je to pre moje EU portfolio velmi vela roboty vsetko dohladat, lebo sa musim pozriet aspon na najvacsie firmy v portfoliu fondu aby som zistil kam si ten fond mozem zaradit. Co sa tyka fondov, tak ked nie su growth alebo value tak su uprostred, cize su blend/flex - naviac s casom sa to klasifikacia fondu moze menit s vyvojom portfolia fondu. Ja sa drzim morningstar.com klasifikacie, inu nepoznam.

peter.cmorej napísal: Inak prezrad nam Jano, co ta zivy ? na akej pozici pracujes ?Ak to nie je tajomstvo :) Svojim prispevkom si vo mne vzbudil zvedavost :wink:

mna zivy IT a v podstate som maly investor, ktory si navrhne portfolio (pod dohladom financneho poradcu v US, na SK financneho poradcu nemam a o to je to tazsie) a potom sa drzi strategie a ktory (zatial) znesie vela rizika.
--Jano
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"