17 000 Eur na 2-3 roky

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa west »

no ja to zvazujem ale som na tom zatial iba tak 50:50, lebo mam tiez neaky obnos penazi cca 17-18 tis eur, kt v najblizsim min 2-3 rokoch nebudem potrebovat , kedze studujem.
Po precitani niektorych diskusii, je mi jasne ze keby som za tie prachy nakupil iba diamanty bolo by to asi nerozumne a ze portfolio treba diverzifikovat, prave preto sa zacinam zaujimat i o ine druhy investicii zatial este nevem kde a ako , a hodila by sa neka rada ze kde s nimi. Chcel by som ich investovat tak min 2-3 roky, s tym ( lebo nevem co bude v buducnosti) ze sa investicia da predlzit a casom i neako lepsie zurocit. Ale to uz patri asi do inej diskusie.
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: Investicne diamanty

Príspevok od používateľa west »

no jasne tie diamanty na 2-3 roky je malo, to som myslel neake fondy, akcie alebo terminovane ucty alebo nieco podobne kde by sa mi zhodnotili prachy.
Tuto temu som zalozil koli tomu aby som nie len ja podozvdal ako to vyzera na trhu s diamantmi. Lebo ma to zaujima a naviac to i studujem co sa tyka diamantov. A prave preto som sa chcel o nich dozvediet nieco viac aj z investicneho ulha pohladu. Nemyslim tym len nakupovat hotove diamanty, ale ci sa oplati aj kupovat napr. akcie De Beers a inych spolocnosti ktore ich tazia.
Jednoducho vsetko co sa da. ale viac menej od ludi a nie len z clankov, kt mozu byt ovlivnene.

P.S. : co je ten spread v investicnom slovniku??? :-D
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: Investicne diamanty

Príspevok od používateľa west »

to som rozmyslal i ja Mbank aleno ING , ale mam to v eurach. a co ste tu rozoberali a ako som pochopil, ze sa mi to neoplati menit na SK, ak som pochopil spravne.
alebo sa to tam da ulozit i v EUR? alebo aka je the best moznost????
zmenit ? alebo ulozit miekde na sporiaci v eur? alebo neake terminovane ucty?alebo ine moznosti....?
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: 17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa west »

no nevedel som kde sa mi stratili prispevky hehe ale nasiel som ich na koniec, tak vie poradit niekto?
mam 17 000e oplati sa to menit na sk prachy ak uz ide to euro?
alebo ich najlepsie investovat do niecoho v eurach napr. tie fondy alebo terminovany ucet? zatial som nenasiel terminovany ucet alebo sporiaci uces v eurach je nieco take na slovensku???
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: 17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa Bebe »

west napísal:..alebo sporiaci uces..
No sporiaci účes neviem, ale skús si pozrieť peňažné fondy v eur: http://www.csobinvesticie.sk/inv/invest ... 0171265607 alebo http://www.csobinvesticie.sk/inv/invest ... 0171263586
vklad v eur, denominačná mena eur, poplatok 0,1%
ak euro príjmeme, budeš mať euro, ak nepríjmeme, koruna stratí a ty získaš.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: 17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa west »

no ten uces tam sa neako priplietol hahaha

jasne dikes Bebe za radu
1 takze lepsie mi je predsa len nechat to v eurach nie?
2 takze ak by som ich mal v eurach a neprijmeme euro nakoniec a koruna oslabi oplatilo by sa mi ich zmenit na svk to je jasne a potom znova cakat na prechod na euro , je tak????
AllHugo-Rex
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ut 19 02, 2008 12:37 am

Re: 17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa AllHugo-Rex »

Bebe napísal:
No sporiaci účes neviem, ale skús si pozrieť peňažné fondy v eur: http://www.csobinvesticie.sk/inv/invest ... 0171265607 alebo http://www.csobinvesticie.sk/inv/invest ... 0171263586
vklad v eur, denominačná mena eur, poplatok 0,1%
ak euro príjmeme, budeš mať euro, ak nepríjmeme, koruna stratí a ty získaš.[/quote]
To je dobre BeBe, že si pripomenul menové riziko ..., tu na ešte na mrknutie:

http://www.wiof.eu/sk/

http://www.sfmgroup.com/sk/
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: 17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa BGuru »

West - zalezi len od toho ci si konzervativne naladeny a ocakavas maly a stabilny vynos, alebo vies podstupit aj riziko napriklad mozneho 30% poklesu pri agresivnejsich obchodoch ale za to vynos 50-60-100% a viac.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

1. zadefinuj si ocakavany vynos
2. urci si akceptovatelnu stratu
3. porozmyslaj kolko casu chces venovat sprave svojich penazi
AllHugo-Rex
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ut 19 02, 2008 12:37 am

Re: 17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa AllHugo-Rex »

Pre začiatok by si mal asi investovať konzervatívnejšie a najskôr do Fondov s riadeným rizikom, no skús si niekde na nete nájsť Investičný protokol/Investičný dotazník. Keď ho vyplníš a vyhodnotíš tak budeš vedieť, aký typ investora si.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa filip glasa »

2-3 roky: ja osobne by som sa vykašlal na skúmanie rizika a išiel do pevne úročených vkladov. To si každý povie na začiatku, že nejaké to riziko znesie, ale v realite sa potom vydesí.
Naviac neviem si predstaviť dôvod prečo by mal byť niekto ochotný žnášať riziko straty -20% ak vie, že za 2-3 roky tie peniaze potrebuje. Toto je možno jedniný prípad kde by som rozmýšľal aj o zaistenom fonde.
AllHugo-Rex
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ut 19 02, 2008 12:37 am

Re: 17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa AllHugo-Rex »

AllHugo-Rex napísal:Pre začiatok by si mal asi investovať konzervatívnejšie a najskôr do Fondov s riadeným rizikom, no skús si niekde na nete nájsť Investičný protokol/Investičný dotazník. Keď ho vyplníš a vyhodnotíš tak budeš vedieť, aký typ investora si.
Nech sa Ti páči West vzor investičného protokola, na základe ktorého sa môžeš zhodnotiť, aký si vlastne typ investora a potom môžeš podniknúť následné kroky. Polož si otázku: "Chcem si tie peniaze otočiť, alebo len uchrániť pred infláciou?".
Prílohy
Investičný protokol.pdf
(56.48 KiB) 246 stiahnutia
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:2-3 roky: ja osobne by som sa vykašlal na skúmanie rizika a išiel do pevne úročených vkladov. To si každý povie na začiatku, že nejaké to riziko znesie, ale v realite sa potom vydesí.
Naviac neviem si predstaviť dôvod prečo by mal byť niekto ochotný žnášať riziko straty -20% ak vie, že za 2-3 roky tie peniaze potrebuje. Toto je možno jedniný prípad kde by som rozmýšľal aj o zaistenom fonde.
Nenapisal, ze za 2-3 roky bude tie peniaze potrebovat. Napisal, ze jeho investicny horizont je min. 2-3 roky s potencionalnym predlzenim. Z praxe viem, ze vacsina zacinajucich investorov si pojem "investicny horizont" podvedome vyklada ako "tak dlho nato nebudem moct siahat". A to je samozrejme blbost. Navyse kazda investicia, ak nejde o uplne miniaturnu, sa da rozlozit na viac casti s roznymi investicnymi horizontmi. Vacsina ludi, co sa takto vyjadria, ma v skutocnosti ovela dlhsi investicny horizont ako uvedu na zaciatku. To chce vsak dlhsiu komunikaciu. Preto sa mi nepacia tie Vase "strielania" investicnych odporucani kazdemu novacikovi, len co sem postne prvy prispevok.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

AllHugo-Rex napísal:Pre začiatok by si mal asi investovať konzervatívnejšie a najskôr do Fondov s riadeným rizikom, no skús si niekde na nete nájsť Investičný protokol/Investičný dotazník. Keď ho vyplníš a vyhodnotíš tak budeš vedieť, aký typ investora si.
Ty by si sa mal radsej zdrzat odporucani.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja zase "s praxe" viem, že kopec ľudí si stanoví investičný horizont, účel, výnos, maximálnu stratu. Keď príde k poklesu, tak si zmyslia na ďalšie a ďalšie okolnosti na ktoré zabudli. Sú z toho hotoví a nejak nemôžu pochopiť, prečo teda na konci investičnéhohorizontu nemajú ani to čo vložili. Síce si myslia, že s poklesom vedia žiť, ale iracionálne dúfajú, že na konci investičného horizontu bude vždy aspoň nula.

Ja osobne jednoducho všetky oporučené horiznoty naťahujem minimálne na dva krát toľko. Momentálne sú všetci optimisti všetko rastie už 5 rokov a každý pokles sa berie len ako dočasná korekcia. Tým sa aj skracujú doporučené horizonty. V roku 2000 boli aj horizonty na vrchole. Potom sa tri roky naťahovali od roku 2003 sa zase skracujú.

Nehovoriac o výnosoch - jak si niekto môže stanoviť potencionálny výnos 20% p.a.? Z dlhodobého hladiska to nie je vôbec možné a s krátkodobého je to totálny risk. Vec náhody.
Jedine že by sa chcel časom nejaký ten začínajúci investor hrať na Buffetta.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:ja zase "s praxe" viem, že kopec ľudí si stanoví investičný horizont, účel, výnos, maximálnu stratu. Keď príde k poklesu, tak si zmyslia na ďalšie a ďalšie okolnosti na ktoré zabudli. Sú z toho hotoví a nejak nemôžu pochopiť, prečo teda na konci investičnéhohorizontu nemajú ani to čo vložili. Síce si myslia, že s poklesom vedia žiť, ale iracionálne dúfajú, že na konci investičného horizontu bude vždy aspoň nula.
ano, ludia bez skusenosti a bez kvalitneho poradenstva skoncia vacsinou presne takto
Ale to neodovodnuje preco by si ho mal hned pripravit o potencionalne buduce vynosy. Obaja vieme, ze ked bude v pevne urocenych instrumentoch nedotiahne to z pohladu viacerych rokov ani na inflaciu. A pritom jeho ciel je zhodnotit peniaze.
To mas to iste, ako keby chcel ist z BA do Prahy a ty ho posles skratkou cez Zilinu, pretoze mu chces dobre, pocul si, ze v Ziline maju lacnejsi benzin.
filip glasa napísal:Nehovoriac o výnosoch - jak si niekto môže stanoviť potencionálny výnos 20% p.a.? Z dlhodobého hladiska to nie je vôbec možné a s krátkodobého je to totálny risk. Vec náhody.
Samozrejme, ze je to blbost. Mne to sluzi iba na utvorenie si predstavy o com a ako dany clovek uvazuje. Potom je na mne aby som ho "unormanil" a povedal mu, co je realne. Tam spada aj oboznamenie o tom ako sa lisia vynosy penaznych fondov, dlhopisov a akcii a od coho zavisia.
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: 17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa west »

precital som si vase prispevky a dakujem ze sa do toho tak pustili :-)
pred 2 dnami som bol v knihkupectve a nasiel som knizku od Daniela Gladisa - Naucte sa investovat, takze najblizsie ak pojdem okolo si ju idem kupit a citat aby som bol viac v obraze.
Uvazoval som i nad takou moznostou ze cast penazi by som investoval konzervativne , minimalne aby to pokrylo inflaciu, a mensiu cast by som skusil investovat s malo vecsim rizikom, samozrejme pokial si urobim poriadok v hlave a zistim ako sa veci maju postupnim ucenim sa.
este takto co sa tyka dlzky investicie, momentalne studujem takze min tak 3 roky ale tu mensiu cast by som kludne nechal i na dlhsie obdobie a ak casom sa podari praca atd..., tak by som dal i tu vacsiu cast nechal na dlhodobejsiu investiciu a lepsie zhodnocovanie samozrejme.
take podotazky
1 da sa vyspekulovat napr. ze by sa peniaze niekde investovali a dajme tomu raz rocne by mi bolo nieco z nich(lepsie povedane z ich zarobku) bolo nieco vyplacane?(tusim sa to vola ze dividendy)hehe na skolu alebo dajme tomu by som si uzavrel zivotne poistenie alebo dochodkove a z tych penazi by som to spalacal raz rocne ? Viem je to uz riadna spekulacia. Dalo by sa to preniest do praxe? respektive da sa najst neaky dlhodoby sposob investovania, ktory by mi zarucoval dajme tomu 15 000 sk za rok, ktore by som pouzil na vyplatenie dochodkoveho alebo zivotneho poistenia?

2 prioritne momentalne co sa mi jednalo, ci mam menit tie eurace na sk alebo ich nechat v povodnom stave (osobne si myslim ze ich nechat v eur, ale nevem na kolko mam pravdu) a ako som pisal vyssie cast investovat zatial konzervativne a mensiu cast (cca 1000 EUR) investovat na zhodnocovanie penazi (inac povedane ucit sa s nimi obchodovat, takze samozrejme by som musel znasat riziko)
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: 17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa Bebe »

Nedá mi to west, aby som Ťa nepochválil. Ešte pred nedávnom boli tvoje príspevky, resp. uvažovanie trochu zmätené, ale už to vyzerá veľmi nádejne. Začínaš uvažovať veľmi dobre, napr. v tom, že by Ti prípadnú poistku zaplatili výnosy z investície a nie ty sám, avšak trochu si ešte skús popri Gladišovi naštudovať, na čo jednotlivé produkty slúžia. V súčasnosti Ti je zbytočné životné poistenie, ak od Teba nikto ekonomicky nezávisí. Úrazovka, to je niečo iné. Je celkom možné, že kým bude niekto od Teba závisieť, už žiadne životné poistenie nebudeš potrebovať, lebo budeš zabezpečený inak.

Skús pouvažovať i nad nejakou nehnuteľnosťou, pretože časom sám budeš nejakú kupovať pre seba a je dobré, ak budeš mať v tejto oblasti zainvestované (aspoň časť). Napr. kúpa garáže, ktoré nevyžaduje nejaké extra starosti ti prinesie 12-50tis. ročne v závislosti od lokality. Nechať zaťiaľ eurá eurami je tiež dobrá myšlienka, minimálne do rozhodnutia o prijatí eura.

Skôr než sa pustíš do akcií, môžeš si vyčleniť malú časť povedzme 5% portfólia "skúsiť" nejaké akciové fondy, aby si si vyskúšal na vlastnej koži, čo to s Tebou urobí pri poklese. Investuj tretinu a sleduj dianie. Pri prípadnom poklese napr o -10% prilož ďalšiu tretinu aby sa Ti cena zpriemerovala. Takto sa s tým trochu "pohraj" a keď budeš už vedieť o čom to je, môžeš pouvažovať, čo ďalej, ale verím, že už rady potrebovať nebudeš.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 17 000 Eur na 2-3 roky

Príspevok od používateľa filip glasa »

Gladišova kniha je čisto o akciách. Ak nevieš trošičku o finančnom trhu, tak je zbytočné sa do toho púšťať. Skús niečo všeobecnejšie na začiatok:
http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=13&t=19
http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=13&t=37
http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=13&t=746
http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=13&t=55

potom budeš mať lepší prehľad o tom ako to vôbec funguje. Napríklad či vôbec potrebuješ platiť životnú poistku.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"