Mesacne 10-15 000

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Mesacne 10-15 000

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Bebe napísal:suhlasim s tym, ze narastaju moznosti investovania. S tymto je ale spojene vyssie riziko. Nie vždy. Najväčším rizikom je investor sám. Myslím, že čím rýchlejšie a bezpracnejšie sa k majetku dostaneš, tým ľahšie nájdeš spôsob, ako sa ho zbaviť. Táto zákonitosť platí v prírode všeobecne. Je to zachovávanie status quo. Všetky procesy, ktoré je možné prežiť (vôbec, alebo bez väčšej újmy) prebiehajú pomaly. Rýchle a náhle zmeny znamenajú z istého pohľadu katastrofu. Možno preto sa ľudia bránia zmenám, hoci by išlo aj o zmeny k lepšiemu. V náhlej zmene je z pohľadu subjektu (človeka) zakódovaný návrat k pôvodnému stavu. Ohľadom peňazí do funguje obdobne. Naviac, ak zarábaš relatívne pomalšie, máš možnosť stretnúť sa s rizikami a naučiť sa ich eliminovať, prípadne máš skúsenosť aj s nejakou tou stratou a vyhýbaš sa extrémnemu riziku. Myslím, že pre bežného človeka, ktorý chce naozaj zbohatnúť je trading tabu. Ak už chce niekto riskovať, vyhradiť si na to pevnú časť max.5-10% a brať to radšej ako zábavu, ako spôsob zbohatnutia. Ak sa podarí, fajn a ak nie, ide sa ďalej.

bebe comu sa teraz venujes? vidim, ze myslienkove pochody a spravanie je tvoj konicek alebo? :D
Naposledy upravil/-a jozef.puchon v Št 03 04, 2008 1:49 pm, upravené celkom 1 krát.
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Mesacne 10-15 000

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

otaznik napísal: 1. pre mna to nie je ultra/konzervatine ale konzervativne. Momentalne je rendita 5,9.. a aj ked zohladnim, nizke zhodnotenie vkladu momentalne 16 000, pre mladeho cloveka cca 18 rokov je optimalne. Dokladovanie blockami po 6 rokoch svoju investicu nemusis.
2. Hodnotiace cislo mozes dosiahnut aj po cca. 2 rokoch,ale to by si tam musel napumpovat vyssi vklad,ale to uz nie je optimalne.
3. stare zmluvy s urokom 6 % preto, lebo bola zvolena zla tarifa. Bola to tarifa vylucne sporiaca
1. po 6 rokoch nie, ale ak chces vybrat cast penazi pred tym (rozdelenie zmluvy a nasledna vypoved jednej z nich), tak musis, inak ti strhnu este aj uroky
2. musel by si tam dat na zaciatku polovicu CS, co je teda slusne vyssi vklad
3. aj teraz ak chces aby sa ti tam peniaze "zhodnocovali", tak si musis dat tarifu s urokom stavebneho uveru 4,7 %. Ak mas uverove tarify, s urokom 2,9 %, tak peniaze sa ti "zhodnocuju" 0,1 % p.a. Wustenrot a CSOB z hlavy neviem, ale co som to v minulosti pozeral, tak to bolo skoro to iste.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Mesacne 10-15 000

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

neviem ako vy ale ja si myslim, ze developers nas uz v tejto teme nepocti svojou nastevou:)
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Mesacne 10-15 000

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

otaznik napísal:to stavebko je spočítané tak, že sú v tom aj poplatky?
ano su v tom spocitane aj poplatky.
A si si tym isty ? po mojich skusenostiach s PSS im neverim ani nos medzi ocami. Ja som sice celkom slusny "matematik" ale renditu som sam nikdy nepocital. Prilis vela roboty na taku neproduktivnu a zbytocnu vec.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Mesacne 10-15 000

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

peter.cmorej napísal:[

1. po 6 rokoch nie, ale ak chces vybrat cast penazi pred tym (rozdelenie zmluvy a nasledna vypoved jednej z nich), tak musis, inak ti strhnu este aj uroky
2. musel by si tam dat na zaciatku polovicu CS, co je teda slusne vyssi vklad
3. aj teraz ak chces aby sa ti tam peniaze "zhodnocovali", tak si musis dat tarifu s urokom stavebneho uveru 4,7 %. Ak mas uverove tarify, s urokom 2,9 %, tak peniaze sa ti "zhodnocuju" 0,1 % p.a. Wustenrot a CSOB z hlavy neviem, ale co som to v minulosti pozeral, tak to bolo skoro to iste.
1. suhlas..ani som nikdy proti tomu nic nehovoril
2. suhlas, ale spominal som to len aby sme mali jasno, nie ze ja to tak robim
3. ano je to podobne ale momentalne su stavebka horsie ako bolo v minulosti, po odcitani poplatokov je rendita nizsia.....bol robeny nato jeden matemetacky prepocet
Obrázok
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Mesacne 10-15 000

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

peter.cmorej napísal: A si si tym isty ? po mojich skusenostiach s PSS im neverim ani nos medzi ocami. Ja som sice celkom slusny "matematik" ale renditu som sam nikdy nepocital. Prilis vela roboty na taku neproduktivnu a zbytocnu vec.
kedze by mi to trvalo dost dlhy cas, tak som to nechal robit kamosa matematika...a ked velmi chces tak ti najdem aj ten odborny clanok,ktory pisal niekdo z matfisu...kua ako sa pise:)

p.s nemusime to viac rozobera,ja stavebko nepreferujem, len si za urcitych okolnosti pri efektivnom plateni viem predstavit.
Obrázok
developers
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 1:04 pm

Re: Mesacne 10-15 000

Príspevok od používateľa developers »

zdravim, bolo vela prace u klienta, nebol cas..

pozeram ze celkom zaujimave nazory sa tu nakopili.... :)

skusim teda nejake zhrnutie si z toho zobrat..

stavebko je vacsinou nevyhodne..( mozno trochu zovseobecnujuce, ale napisal som to, ako som to pochopil z toho, co tu bolo napisane)

tie prepocty som nahadzal do excelu a priblizne mi to vychadza,ako to tu bolo rozpisane..

celkovo,ako som si zistil udaje o izp,kombinacii izp a hypoteky (par dobrych clankov na ceskych serveroch), tak si zistim aj udaje o stavebku a hypotekach..aj ked som to neplanoval, vidim ze pre optimalizaciu to bude asi nevyhnutne (aj ked je to hudba buducnosti a podmienky, napr fixacia a uroky, sa pravdepodobne este zmenia)..potom samozrejme este fondy pozistujem, napr nevadilo by mi kazdorocne cast vynosou investovat do nakupu rizikovejsich aktiv..
aj s tym rizikom ze sa znizi konecny dochodok...

este nejaky iny napad ako vhodne zhodnocovat pracou zarobene peniazky??:-))

dakujem inak vsetkym za doterajsie prispevky
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Mesacne 10-15 000

Príspevok od používateľa filip glasa »

Veď IZP je rizikové aktívum :lol:

Dám taký tip pre 15000/mesačne:

1000 - IZP
10 000 sporenie do akciových fondov
4000 - každý mesiac niečo iné: pamätná/komoditná minca, grafika, vzácny minerál, starožitná kniha, stavebko, sporiaci účet, mikropôžička :-)
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Mesacne 10-15 000

Príspevok od používateľa Bobikpp »

filip glasa napísal:4000 - každý mesiac niečo iné: pamätná/komoditná minca, grafika, vzácny minerál, starožitná kniha, stavebko, sporiaci účet, mikropôžička :-)
Tak to by musela byt fakt "mikro" pozicka :) Ten posledny bod si podla mna Filip neporadil dobre - to by aby to investoval clovek efektivne a ako hovoris ze by si to menil kazdy mesiac (snad si to myslel ako vtip ktory som ja nepochopil :D ale keby mal mat clovek takyto zaber roznych investicii, tak to by musel byt fakt genius, alebo by musel s tym stravit strasne vela casu - stavebko resp. sporiaci ucet nepotrebuju skoro ziadne znalosti, ale vsetko ostatne ano, aby dotycny nakupujuci investoval efektovne a nenaletel roznym vychytralcom a podvodnikom...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Mesacne 10-15 000

Príspevok od používateľa filip glasa »

bol to napol vtip a napol seriózny tip.

Mikropôžičky fungujú od nejakých 10 000 korún. http://www.myelen.com/myelen/Pages/Financial.jsf

Tie ostatné tipy - ak sa o danú oblasť človek zaujíma, tak nie je zlé ísť aj tým smerom. Hlavne na to stačí pár korún. Tie alternatívne investície majú niektoré spoločné nevýhody ako IZP. Tak prečo keď niekto investuje do IZP, nemohol by aj do alternatív?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1422
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Mesacne 10-15 000

Príspevok od používateľa rmaly »

super tema - taka motivacna (aj odpovede)...

Aka by bola teda podla vas mesacna suma na odlozenie / investovanie na "bezpecne" dosiahnutie ciela is do "dochodku" za 15 rokov?
A ake by malo byt zlozenie portfolia?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: Mesacne 10-15 000

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rmaly napísal: Aka by bola teda podla vas mesacna suma na odlozenie / investovanie na "bezpecne" dosiahnutie ciela is do "dochodku" za 15 rokov? A ake by malo byt zlozenie portfolia?
Bezpečné dosiahnutie cieľa v investovaní neexistuje. Aj bez toho sa môžu tvoje úspory znehodnotiť - napríklad vysokou infláciou.
Najlepšie je investovať do toho, v čom sa vyznáš.
Za najbezpečnejšie a zároveň najvýnosnejšie pokladám reality.
Z finančných produktov by som sa oblúkol vyhol investíciám cez poisťovne a drahým fondom. Keď sporenie do fondov - tak by som si nechal poradiť Petrom Cmorejom. Keď priamo na burze, tak by som šiel do ETF (akciové fondy z veľmi nízkymi nákladmi) a dobre sa diverzifikoval. Nebál by som sa staviť na komodity, energie, z akcií na lídrov odvetví (rozhodne by som nevynechal také akcie ako sú Google, či Visa).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"