zly kapitalizmus a demokracia

Politika, svetonázory, naša spoločnosť
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

zly kapitalizmus a demokracia

Príspevok od používateľa jonatanus »

oviak s tymi bankami a SFR si proste mimo, to uz si jak pokazena platna.

to je asi taky problem, akoze auta chodia moc rychlo a je vela nehod. no tak obmedzme rychlost aut vsade na 10km/h a pocet smrtelnych dopravnych nehod klesne na 0. to bude podla teba lepsie? to iste je SFR. mozme to zrusit a ekonomika bude na tom celkovo horsie.

co sa tyka strednej triedy... zoberme extrem. niekdo kope kanale cely den za minimalnu mzdu a okolo ide juggler na maybachu 62s vykladanom diamantami.

preco by ten co kope kanale nemohol mat tiez maybach, co je on podclovek?

a teraz mi povedz, aka by podla teba bola adekvatna odmena za pracu tomu co kope kanale a adekvatna vyplata pre jugglera?
vymysli si hocijake cisla a skus ich niecim podlozit.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

A este k tej inflacii. Mna nikto nepresvedci ze nie je sposobena SFR. Keby tu bol plus minus fixny objem penazi zavisly len od objemu vyrobenych tovarov a sluzieb tak inflaciu v dnesnej podobe nepozname.
no čo keby nebola inflácia? Prečo by to malo byť lepšie? Ty poznáš nejakú epochu ľudstva keď vôbec neexistovala inflácia? ja nie.

Uvedom si, že by si tým konštantným množstvom peňazí spôsobil v niektorých prípadoch veľmi hlboké problémy. Tiež by si to musel kočírovať a regulovať (rovnako ako dnes, ale s iným smerom). A tiež by si na tú regulačnú stoličku sadali aj nekompetentní ľudia. Rovnako ako pri dnešnom systéme.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa jonatanus »

oviak sak si o tej inflacii nieco nastuduj.. zistis ze 0% inflacia neni najlepsie co mozme mat. optimalna inflacia je 1-2%. zisti si preco, kup si od filipa naku tlstu ekonomiu a studuj, studuj a studuj... miesto tych konspiracne.sracky.blogy.sk
Myk
Gold Member **
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa Myk »

oviak napísal:" Keby tu bol plus minus fixny objem penazi zavisly len od objemu vyrobenych tovarov a sluzieb tak inflaciu v dnesnej podobe nepozname. Ceny by sa zvysovali koli dopytu a ponuke. Ako ked prielevas 1 L vody zlava do prava a niekde sa hladina znizi, niekde zvysi. A ak by tu bola plosna inflacia bez SFR, aspon by bola kryta tovarmi a sluzbami a znamenala by rastucu zivotnu uroven.
Kdyby byl fixní objem peněz, byla by trvalá deflace, protože produkt neustále roste (růst počtu obyvatel, vývoj technologií).
Takže je jasné, že objem peněz se musí zvyšovat s růstem produktů a služeb vyrobených. Problém je, že produkt a služby neumíme predikovat, ale pouze měřit zpětně se zpožděním a velkou nepřesností (šedá ekonomika). Takže to co popisuješ v praxi nelze uskutečnit. Resp. centrální banky se o toto v podstatě snaží, pouze ale z obavy, aby ekonomika nepadla do deflace, cílují ne nulovou ale mírnou inflaci. (to je zjednodušeně řečeno, těch důvodů je více, např. inflace má pozitivní vliv na například nepružný trh práce, kde lidé nepřistoupí na snižování mezd - inflace je jim je sníží).
Martin52
Active Member
Príspevky: 116
Dátum registrácie: Ut 02 09, 2008 8:17 am

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa Martin52 »

Keby bola stala deflacia, ludia by videli, ze si mozu za rovnake peniaze kupit stale viac a ich zivotna uroven rastie ... aspon mne by sa to pacilo :)
... a tiez by sa mi pacilo, keby mi neklesala hodnota penazi, ktore som zarobil a odlozil si ich do buducnosti.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Keby bola stala deflacia, ludia by videli, ze si mozu za rovnake peniaze kupit stale viac a ich zivotna uroven rastie
to je zjednodušený pohľad - deflácia môže za istých okolností pôsobiť dobre a za iných zle. Rovnako ako inflácia. Nemôže sa dat jednozančne rovnítko:
inflácia-zlá
deflácia-dobrá
stabilita cien-dobrá

Nedostatok peňazí v obehu môže za istých okolností privodiť krízu. Nemalo by sa preto uvažovať o inflácii/deflácii izolovane, ale v konkrétnom kontexte.
Myk
Gold Member **
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa Myk »

To je pohled spotřebitele, pohled producentů je opačný. Producenti prodávají za méně, snižují náklady kde to jde, u zaměstnanců to nejde, tak krachují a propouští. Pak by ses už tolik neradoval.
Jsou na to příklady v historii.
Po celou historii lidstva byly měny vázány na drahé kovy a produkt rostl přibližně stejně rychle, jako rostlo množství zlata v oběhu. Pár výjimek jako objevení ameriky samozřejmě bylo, a byla krátká období, kdy zlato rostlo rychleji než produkt. Na druhou stranu byla dlouhá desetiletí i staletí, kdy nové objevy zlata tak tak stíhaly růst produkce. Velká deflační epizoda přišla kolem 1870 (lovím zpaměti), kdy v důsledku průmyslové revoluce a růstu populace, došlo k deflaci, propouštění a hluboké depresi. Do 1930 se mluvilo o Velké hospodářské krizi právě o tomto období a nikdo na něj nevzpomínal v dobrém.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa jonatanus »

z deflacie moze vzniknut opak-bublina (deflacna spirala).. pri inflacii/bublinovych cenach chce kazdy rychlo kupovat, aby kupil lacnejsie, ked ceny klesaju zase kazdy caka.. potom klesa produkcia.. potom sa prepusta.. klesaju platy.. a tak dokolecka..
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

oviak - keď si vymyslíš akýkoľvek scnár, tak potom podľa neho musíš to nožstvo peňazí regulovať. Samo od seba sa to regulovať nebude. Takže vždy budeš potrebovať inštitúciu, ktorá bude dohliadať na množstvo peňazí (aj v tom smere ako si to predstavuješ ty). A práve v tom sa skrýva riziko, že od plánu sa bude vždy tá inštitúcia odchyľovať podľa toho, ako sú na tom momentálne ekonomické teórie, politika, alebo aký má úplne konkrétny človek veliaci v tej inštitúcii pohľad na vec.
oviak
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: So 22 11, 2008 2:39 pm

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa oviak »

"co sa tyka strednej triedy... zoberme extrem. niekdo kope kanale cely den za minimalnu mzdu a okolo ide juggler na maybachu 62s vykladanom diamantami.

preco by ten co kope kanale nemohol mat tiez maybach, co je on podclovek?

a teraz mi povedz, aka by podla teba bola adekvatna odmena za pracu tomu co kope kanale a adekvatna vyplata pre jugglera?
vymysli si hocijake cisla a skus ich niecim podlozit."

toto som vobec nepochopil, na co narazas ? a uz vobec neviem co robi Juggler, tak neviem ako sa mam k tomu vyjadrit.

A teda sa Vas pytam, ked je inflacia v tomto systeme prospesna, akym sposobom sa peniaze dostavaju do obehu. Akou mechanikou sa navysuje mnozstvo penazi v obehu. Je jasne ze CB tie peniaze len tak nepusti na ucty ludom, tak ako to je ?
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa jonatanus »

oviak napísal:toto som vobec nepochopil, na co narazas ? a uz vobec neviem co robi Juggler, tak neviem ako sa mam k tomu vyjadrit.
ako mizne stredna trieda?
oviak
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: So 22 11, 2008 2:39 pm

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa oviak »

"ako mizne stredna trieda?"

tak ze bankovy sektor, ak ho tak vobec mozeme nazvat, poziciava neexistujuce peniaze ludom, ktori potom svoje dlhy splacaju. Fiktivny dlh, ale skutocna praca ludi. Z takeho vztahu potom profituje financny sektor, ktory vzdy zbohatne viacej ako clovek ktory si pozical. Ak tento proces prebieha dlhodobo, co prebieha, tak peniaze koncia v bankach ako tucne odmeny a ludia splacaju a splacaju a rozdiely sa prehlbuju. Je jedna vec ze ludia su blbi a ziju na dlh, na druhej strane banka nema pravo poskytovat fiktivne penize a ziadat za to skutocne hodnoty.

Alebo mi ty povedz tvoju teorii o tom, preco mizne stredna vrstva, co je fakt.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa jonatanus »

oviak napísal:tak ze bankovy sektor, ak ho tak vobec mozeme nazvat, poziciava neexistujuce peniaze ludom, ktori potom svoje dlhy splacaju. Fiktivny dlh, ale skutocna praca ludi. Z takeho vztahu potom profituje financny sektor, ktory vzdy zbohatne viacej ako clovek ktory si pozical. Ak tento proces prebieha dlhodobo, co prebieha, tak peniaze koncia v bankach ako tucne odmeny a ludia splacaju a splacaju a rozdiely sa prehlbuju. Je jedna vec ze ludia su blbi a ziju na dlh, na druhej strane banka nema pravo poskytovat fiktivne penize a ziadat za to skutocne hodnoty.
toto co si napisal je totalny nezmysel slusne povedane.
Alebo mi ty povedz tvoju teorii o tom, preco mizne stredna vrstva, co je fakt.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 7-2007.svg" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrázok
toto je graf distribucie prijmov v amerike.. dolnych 20% zaraba tu cervenu ciaru, hornych 5% tu hornu modru ciaru.

kde je ta miznuca stredna trieda?
oviak
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: So 22 11, 2008 2:39 pm

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa oviak »

nepouzil si ziadny argument, ale v tomto sa nikdy nezhodneme.

poviem to inak, 2 az 5% ludia vlastni 50% svetoveho bohatstva.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa jonatanus »

oviak napísal:poviem to inak, 2 az 5% ludia vlastni 50% svetoveho bohatstva.
vidis ten graf alebo ne? ukaz mi kde tam mizne stredna trieda.. to su te zelene ciary a ta modra medzi nimi.. zda sa ti ze tam nieco mizne? nemizne tam nic, akorat sa zvacsuje ten rozptyl. chudobni bohatnu pomalsie ako bohati.

a ked chces pochopit preco to tak je, porozmyslaj preco ten co krompacuje ma minimalnu mzdu a ten kdo spekuluje na burze moze zarabat miliardy...
oviak
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: So 22 11, 2008 2:39 pm

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa oviak »

ako to nemam z mojej hlavy ze sa prehlbuju rozdiely medzi bohatymi a chudobnymi, to bol vo Vecere na temu, ci aj tam nevedia o com rozpravaju ? A tie cisla co som uviedol hovoria sami za seba a su plosne.

"a ked chces pochopit preco to tak je, porozmyslaj preco ten co krompacuje ma minimalnu mzdu a ten kdo spekuluje na burze moze zarabat miliardy..."

Spekulacie su podobna tema. Podstata je rovnaka, ak si bankar (to su skutocni hraci ) tak zarabas trejdovanim miliony bez toho aby si spolocnosti priniesol nejaku hodnotu. Okrem klasickeho investovania by som zakazal svetky ostatne derivaty a opcie atd. Na oplatku, ty skus porozmyslat ako je mozne, ze neproduktivny bankovy sektor ma vyssie zisky ako vyrobna sfera a ako sa tento obrovsky spekulacny kapital dostal do obehu.

Povie mi uz niekto ako sa peniaze dostavaju do obehu ?
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa jonatanus »

oviak napísal:ako to nemam z mojej hlavy ze sa prehlbuju rozdiely medzi bohatimi a chudobnymi, to bol vo Vecere na temu, ci aj tam nevedia o com rozpravaju ?
o tej relacke som sa tu nedavno vyjadroval, myslis tu cast kde oravec spravil z tych lavicovych myslitelov na cele s "objektivnym" "moderatorom" k. blahom uplnych idiotov?

ako vidis na tom grafe ano rozdieli medzi bohatymi a chudobnymi sa prehlbuju.

prestan papagajovat nezmysli a dobre sa pozri na ten graf. dokazes ho pochopit? vadi ti na tom nieco?

bohatnu chudobni aj bohati. to ti dufam nevadi. bohati bohatnu rychlejsie ako chudobni. preco?
A tie cisla co som uviedol hovoria sami za seba a su plosne.
te cisla nehovoria nic o strednej triede. ten moj graf hovori vsetko o strednej triede.
Spekulacie su podobna tema. Podstata je rovnaka, ak si bankar (to su skutocni hraci ) tak zarabas trejdovanim miliony bez toho aby si spolocnosti priniesol nejaku hodnotu. Okrem klasickeho investovania by som zakazal svetky ostatne derivaty a opcie atd. Na oplatku, ty skus porozmyslat ako je mozne, ze neproduktivny bankovy sektor ma vyssie zisky ako vyrobna sfera a ako sa tento obrovsky spekulacny kapital dostal do obehu.
prosim ta uz zabudni na tych bankarov, zamen si spekulanta za podnikatela ktory podnika na internete a za 4 roky vybuduje z nuly stranku ktora ma hodnotu $15 miliard (facebook).

vadi ti to? je na tom nieco zle? aku inu ako trhovu ma mat jeho stranka hodnotu? aku inu ako trhovu ma mat vyplatu ten co kope kanale?
oviak
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: So 22 11, 2008 2:39 pm

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa oviak »

"o tej relacke som sa tu nedavno vyjadroval, myslis tu cast kde oravec spravil z tych lavicovych myslitelov na cele s "objektivnym" "moderatorom" k. blahom uplnych idiotov?"

ano o tej a vobec si nemyslim ze s nich spravil idiotov, to je tvoj nazor. I ked nesuhlasim so vsetkym co vraveli.


"prestan papagajovat nezmysli a dobre sa pozri na ten graf. dokazes ho pochopit? vadi ti na tom nieco?"

skus sa zamysliet nad tym z coho pochadza "bohatsvo strednej" triedy ? z dlhu...tie moje cisla hovoria o tom, ze uzka skupina ludi neustale bohatne a rozdiely su nepredstavitelne, to ti nevadi ?

"prosim ta uz zabudni na tych bankarov, zamen si spekulanta za podnikatela ktory podnika na internete a za 4 roky vybuduje z nuly stranku ktora ma hodnotu $15 miliard (facebook)."

preco sem pleties facebook, to je hodnota myslienky. Ale je mi na grc, ken tusim bank of america ziada mld USD ako pomoc aby prezila a za rok povie ze tie peniaze vrati, z coho asi ??? kde ich vzala ? ze by si zaspekulovali s CP-mi ? Komu tym prospeli ?

Neviem ci ma tu niekto berie vazne a vysvetli mi ako sa penieze dostavaju do obehu, pretoze to je podstata.
Aj toto je blbost a konspiracia vsak ???
Prílohy
CHORÝ PEŇAŽNÝ SYSTÉM.doc
(980.94 KiB) 302 stiahnutia
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa jonatanus »

tie moje cisla hovoria o tom, ze uzka skupina ludi neustale bohatne a rozdiely su nepredstavitelne, to ti nevadi ?
prosim ta, uz zabudni na slovo dlh, banka, peniaze, sfr, spekulanti, uroky a celu tu tvoju platnu.. za celu dobu co ti tu X ludi vyvratilo kazdu tu tvoju prupovidku si nezmenil nazor ani o milimeter, takze rozhodne nehodlam s tebou diskutovat o tom jak vznikaju peniaze a podobne veci..

ale tuto je naznak novej temy, co sice zjavne nechces pochopit a stale to tlacis do tych tvojich dlhov a bank, ale teda posledny pokus.


sef velkej firmy ma vyplatu miliony dolarov.
robos co kope kanale ma minimalnu mzdu.

vadi ti to alebo ne? ak ti to vadi, povedz aku vyplatu maju mat.

TOTO je jadro problemu preco su bohati bohati a chudobni chudobni. ne tvoje konspiracie.

a ked mi na toto odpises pol slova o dlhoch a bankach a sfr tak si uz docista zmagorel.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa Lobista »

Povie mi uz niekto ako sa peniaze dostavaju do obehu ?
Nehnevaj sa, ale prezentujes tu nicim nepodlozene nazory, ktore casto menis a navyse sa tu pytas na zakladne veci. Najskor si skus nastudovat nieco o tom, ako funguje sucasny system a potom ho kritizuj -- ale necitaj si to na konspiracnych strankach ala Zeitgeist, ale kup si nejaku slusnu knihu o ekonomii, resp. financiach.

Odpoved na tvoju otazku: Peniaze prichadzaju do obehu jednak tak, ze ich Centralna Banka pozicia priamo komerncnym bankam, ktore ich niekde investuju -- prvy variant.
Druhy variant -- CB nakupi statne dlhopisy a stat tie prachy minie -- deje sa zriedka
Treti variant -- komercne banky davaju uvery dalej podnikom a ludom, pricom pouzivaju system ciastocnych rezerv. V principe iba zmenia udaj o zostatku uctu v systeme. Musia si ale davat pozor na to, aby si stale udrziavali likviditu.

Typujem, ze budes kritizovat variant c.3, ktory je najdominantnejsi a predstavuje najvacsiu cast emisie penazi. Ten je zalozeny na tom, ze peniaze v principe reprezentuju dlh -- tak to vzdy aj bolo. Napr. bankovka je dlhom centralnej banky voci jej drzitelovi. Dolezite ale je, ze nic nie je zadarmo, a za dlh treba platit -- komercne banky platia urok centralnej banke a ludia zasa komercnym bankam. Ale to som tu uz x-krat pisal...
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa Lobista »

Přílohy:
CHORÝ PEŇAŽNÝ SYSTÉM.doc [978.5 KiB]
3 krát
Autor, zdroj ?
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa slimak »

Ci sa straca stredna vrstva? Ci sa stredna vrstva prepadava? Zoberme si ucitelov. moja zena to chce robit(ved to aj vystudovala), a nastastie jej aprobacia ma volne miesta, niektori maju sakra problem. Ale ked vidim plat, tak nie, radsej ako sa starat a zozierat(minat energiu) na ine deti - budes doma. kazde dva - tri roky budeme mat dieta a neskor aj celu triedu.

Ale koniec srandy - platy su na zaplakanie. Pri dnesnych ju ozaj nepustim robit. cakame druhe a mozno este dve zvladnem. :D
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa radvan »

akoze oviak chod uz niekam s tou miznucou strednou triedou, ked uz to mam tak napisat, uz sa to fakt neda citat, dokolecka pises to iste ...

si precitaj nejaku knizku o tom, ake boli rozdiely medzi top 5% najbohatsich a top 5% najchudobnejsim pred 100 rokmi ... alebo v starom rime, alebo egypte ... neide o to ako sa ma tych 5% najbohatsich ... ide o to kam sa cela spolocnost posuva a ako sa maju ti co su 20-80 percentil ... alebo ako sa maju ti uplne naspodku ... a vsetci tito sa maju desatrocie za desatrocim lepsie a lepsie ... precitaj si najprv "Contours of the World Economy" - http://www.ebookee.com/Contours-of-the- ... 09712.html" onclick="window.open(this.href);return false; alebo nejaku podobnu historicku knizku o ekonomike a potom mozme debatovat o miznucej strednej triede, nenazratych bankaroch a podobnych bludoch ... keby si sa narodil pred 200 rokmi, tak by si mal medianovu pravdepodobnost dozitia 25 rokov, 95% tvojich znamych by nevedelo citat a pisat, v kuse by ti smrdelo z huby, lebo by si mal zniceny chrup, 12hodin denne 6dni v tyzdni by si makal aby si nezgegol od hladu ... to bola stredna vrstva ... tak bud rad, ze zijes kedy zijes a kde zijes a ked chces lietat s virgin galactic na orbitu, alebo travit dovolenky na maledivach, tak zo sebou nieco rob a nestazuj sa na rozdiely ... nevies ako sa mas dobre ...

to co vidis -> ze 5% ludi vlastni 80% majektu na svete sa vola paretov zakon (alebo power law, alebo power distribution) a TOTO PLATILO VZDY! ... a aj platit bude ... a plati to aj v severnej korei aj na kube a platilo to aj za socializmu ... je to jednoducho sposob ako sa automaticky kazdy otvoreny dynamicky system usporiada (a ekonomika je taky system) ... v internete ide 80% trafficu cez 20% uzlov, 80% ludi navstevuje 20% stranok atd. atd. ... je tomu tak, ze takto sa to blizi k stavu, kedy ma ten system nizku pravdepodobnost chybovosti, nizsiu entropiu a vyssiu efektivitu ... ked rozbehnes akukolvek simulaciu kde frci artficial life s agentami, ktori maju nejake uuuuplne simple rules, tak sa ti tam ten pattern hned objavi ... toto nema ziadny suvis s frakcnymi rezervami ani bankami ani nicim podobnym ...

namiesto lamentovania ako to je na..cu system si si radsej vyhrni rukavy a pusti sa do roboty ... fakt sa to cita jak obohrata platna ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ci sa straca stredna vrstva? Ci sa stredna vrstva prepadava? Zoberme si ucitelov.
hm. to je pravda, ale toto je lokálna záležitosť post.soc. štátov. Ďalšia vec je, že každý má tendenciu uvažovať tak, akoby sa situácia zhoršovala.

Áno situácia (platy učiteľov) je povedzme zlá. Ale bola pred 50 rokmi, 100 rokmi, 200 rokmi lepšia? Čiže stredná vrstva a ani učitelia sa neprepadávajú, ale sa majú povedzme horšie, ako by sa mohli mať v porovnaní s niekym iným dnes. Ten čo kopal kanály za socíku zarobil viac ako učiteľ a tak to zostalo do dnes.

Ale to neznamená, že sa zhoršuje postavenie strednej triedy. Skôr sa nezlepšuje tak dramaticky, ako by človek čakal. To je zase vec príliš vysokých očakávaní pri prechode zo starého režimu. Stále sa porovnávame so susednými rakušákmi a nemcami. Ani nás nenapadne pozrieť sa na tiež západné štáty ako je Grécko, Portugalsko, Španielsko, juh Talianska. To by sme si ešte mohli gratulovať čo sme to za 20 rokov dobehli v porovnaní s južanmi, ak za štartovaciu čiaru beriem koniec 2- svetovej.

Na druhej strane je dobre, že sa porovnávame práve s nemcami a máme vysoké nároky, lebo nás to ženie vyššie ako len na úroveň Grécka a Portugalska.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

oviak - dneska ti prekážajú banky a finančný sektor. Ale to je len vec dvoch maximálne 3 dekád, kedy sa finančnému sektoru nadmerne darilo. Úloha finančného sektora v ekonomike sa dramaticky zníži. O 10-20 rokov budú mladí ľudia nadávať na nejaké iné odvetvie ekonomiky, veľmi podobne ako ty teraz na banky. Asi na energetiku (a na banky si asi ani nespomenú). Pred 100 rokmi by o bankách ani nesnívali a na mušku by si zobrali oceliarov.

V každom období sa niektorému sektoru ekonomiky viacej darí a je potom aj terčom negatívnych emócií a konšpiračných teórií. Potom ten sektor stratí váhu v rámci hospodárstva a nikto po ňom ani neštekne. Nájde sa nejaký iný cieľ.

To je vidieť aj na tom, že ti nijako nevadí Facebook (je to myšlienka) ale vadí ti finančný sektor. Pritom obidva tie typy podnikania nič zásadného pre spoločnosť neprinášajú a aj tak (ak sa zadarí) niečo zarobia. Tak ja sa pýtam, prečo práve facebook, ktorý má podľa môjho názoru negatívny vplyv na spoločnosť má právo zarobiť peniaze (aj keď zatiaľ sa im to nedarí), ale bankár nemá právo? Lebo je ti facebook sympatickejší?

mimochodom - ak ti ani za nič nesedí mainstreamová ekonómia a svetonázor, tak si kľudne naštuduj niečo menšinové. V pohode. Ale tie myšlienky, ktoré tu predkladáš nie sú spolu kompatibilné. Buď to si poriadne naštuduj rakúsku školu a choď tým smerom, alebo socialistov typu ing. Staňek csc. Ale nemiešaj to spolu dokopy, lebo tie dva smery proste dokopy nejdú. Sú absolútne protichodné. A tým pádom aj tie myšlienky čo sem napíšeš sú protichodné. Dokážeš odporovať sám sebe v jednej vete.

Ja som tú relácku v telke nevidel, ale keď sa spomína Oravec (cez Hayeka je tak trochu priaznivcom rakušákov), tak zrovna ten je oponent inžiniera.Staněka.soc.kom. No a ty sa raz postavíš na stranu rakúskej školy (teda aj Oravca) a v druhej vete ho znesieš pod čiernu zem a fandíš komunistom (bývalým). Mises spolu s Leninom by sa v hrobe obracali.
oviak
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: So 22 11, 2008 2:39 pm

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa oviak »

"Odpoved na tvoju otazku: Peniaze prichadzaju do obehu jednak tak, ze ich Centralna Banka pozicia priamo komerncnym bankam, ktore ich niekde investuju -- prvy variant.
Druhy variant -- CB nakupi statne dlhopisy a stat tie prachy minie -- deje sa zriedka
Treti variant -- komercne banky davaju uvery dalej podnikom a ludom, pricom pouzivaju system ciastocnych rezerv. V principe iba zmenia udaj o zostatku uctu v systeme. Musia si ale davat pozor na to, aby si stale udrziavali likviditu."

Ak toto nikomu nevadi tak sa naozaj radsej nebavme. Lobista teraz si to sam napisal ze paniaze idu do ekonomiky cez dlh, tak ako moze ekonomika normalne fungovat ? Ako mozu ludia fungovat s peniazmi, ked ich musia vratit viac ako ich dostali. Pre Lobistu, zdroje mas v dokumente, autor ich len skombinoval do textu, myslienky ti hadam stacia.

"namiesto lamentovania ako to je na..cu system si si radsej vyhrni rukavy a pusti sa do roboty ... fakt sa to cita jak obohrata platna ..."

nemusis mi radit, ja robim dost, len mi to proste vadi ako to funguje, to snad este mozem vyjadrit. A nikde som nepovedal ze si nevazim ako zijem, tak mi to nevkladaj do ust, dakujem.

jonatanus

"sef velkej firmy ma vyplatu miliony dolarov.
robos co kope kanale ma minimalnu mzdu."

ano vadi mi to. Podnikatel je clovek ktory ma v hlave viac ako ostatni a musi byt za to odmeneny, ale nesmie sa zabudnut na to, ze aj jeho bohatstvo pochadza z prace jednoduchych ludi. Co vsak nic nemeni o tom co som pisal v suvislosti s fin. systemom, pretoze aj to je sucast tochto problemu. A neviem ako si mi ty alebo niekto iny vyvratil podstatu mojej obohratej platne, ze banka moze pozicat peniaze ktore nikto nikdy neodpracoval, teda neexistuju a ludia potom musia robit ako sprosti aby ich vratili aj s urokom.

A skus nie koli mne, ale koli sebe ubrat mierne povedene z arogancie tvojho prejavu. Zle sa s tebou komunikuje, co sa neda povedat o statnych, co si vazim, najma Filip ma milo preklapil po tom, co sme sa v inej teme dost posekali.
Naposledy upravil/-a oviak v So 12 12, 2009 2:52 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa Lobista »

Pre Lobistu, zdroje mas v dokumente, autor ich len skombinoval do textu, myslienky ti hadam stacia.
Myslim zdroj toho dokumentu -- odkial si to zobral a kto je autor? Chcem vediet, ci sa to oplati vobec citat :P .
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

banka moze pozicat peniaze ktore nikto nikdy neodpracoval, teda neexistuju a ludia potom musia robit ako sprosti aby ich vratili aj s urokom.
no šak si ich nemusia požičať - to je ich voľba, nikto ich k tomu nenúti. Ale správajú sa ako tak racionálne - v období keď čakajú infláciu sa viac zadĺžia a v období poklesu cien viac šetria. Robia ako sprostí, lebo si myslia, že ceny tovarov porastú a dnes nakupujú na dlh lacnejšie ako v budúcnosti (ak odmyslím chamtivosť - ala potrebujem mať LCD 4545" uhlopriečku aj pri plate 250 ojro/mesačne). No a potom keď si myslia, že ceny klesajú (ako teraz), tak nákupy odkladajú a viacej šetria.
oviak
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: So 22 11, 2008 2:39 pm

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa oviak »

Lobista

na tvojom mieste by som to cital uz len zo zvedavosti. :D Ale ak tak velmi chces, zavesil to clovek pod nickom tusim PETER na fore: O peniazoch v skekcii: ESPA Stock Europe-Emerging

Ano Filip, mas pravdu s ludskym charakterom, ale nic to nemeni na tom, ze banky nemaju mat pravo sa ani rozhodovat o tom, ci fiat peniaze daju alebo nie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

ze banky nemaju mat pravo sa ani rozhodovat o tom, ci fiat peniaze daju alebo nie.
ma základe čoho? Legislatíva im to umožňuje a určitým spôsobom reguluje. A tá regulácia objemu peňazí viac menej vychádza z potrieb štátu a regulátora - nie bánk.

Každá firma maximalizuje zisk - aj tvoja prípadná firma by to robila. Ak by politický a spoločenský záujem bol povedzme znižovať objem peňazí a niekto by na tom mohol zarábať, tak by si odsudzoval toho kto na tom zarába? Alebo toho kto to umožnil? Teda viac menej štát.

Ja tiež neodsudzujem PSA a US Steel za to že prijali štátnu pomoc od SR ako zahraniční investori. Politický a aj spoločenský konsenzus bol taký, že tie dotácie sú prospešné. A ak sa to mne osobne nepáčilo, tak nebudem kvôli tomu bojovať za zrušenie PSA a US Steel. Budem skôr upozorňovať na nesprávnu politiku štátu, ktorá takéto dotácie umožňuje.
seven
Gold Member **
Príspevky: 307
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 4 times

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa seven »

:))zaujimave , ako sa toto vlakno ujalo:)) pekne diskusie.

neviem ale mozno oviak ma na mysli zmenu systemu, nie zakony v existujucom systeme.

Ja tiez neviem, ci sme sa az tak pohli ked realna mzda stupla za 20 rokov u nas o 0%. A aj to je skresleny udaj, lebo ked som si pred 20 rokmi kupil napr. parky tak realne somzaplatil za ne vtedy tolko ako teraz , ale kvalita dnes je o -50% nizsia. Cize keby sa mali porovnavat kvalitou rovnake potraviny v realnych cenach sme este nedobehli rok 1989. Viem , ze to je len 1 odvetvie, ale aj tak..:)
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa slimak »

Filip, som rad ze si ma ciastocne pochopil.
Ak ucitelia klesli absolutne bod hranicu minimalnej mzdy, moralne ohodnoteni su na tom este horsie. Si dost chytry aby si videl buducnost.

Je normalne aby ucitel bol pod absolutnou urovnou? Inak nechapem preco si ich status porovnaval so situaciou za socializmu, isto taka biedna nebola. Horsie to uz nemoze byt, ale bude.

Osobne: nedovolim aby zena isla tam pracovat, kym budem zarabat ja - nikdy pri dnesnych podmienkach. Bude sa starat o moje deti a okopavat rajciny, mrkvu a zemiaky. Ked ma zarabanie prestane bavit a ucitelia budu na tom lepsie(zarobi na benzin a energie) si to vymenime.

Ze stredna vrstva. :D o kom sa vlastne bavite?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

oviak napísal: Spekulacie su podobna tema. Podstata je rovnaka, ak si bankar (to su skutocni hraci ) tak zarabas trejdovanim miliony bez toho aby si spolocnosti priniesol nejaku hodnotu. Okrem klasickeho investovania by som zakazal svetky ostatne derivaty a opcie atd. Na oplatku, ty skus porozmyslat ako je mozne, ze neproduktivny bankovy sektor ma vyssie zisky ako vyrobna sfera a ako sa tento obrovsky spekulacny kapital dostal do obehu.
Odkedy bankári zarábajú trejdovaním?
Bankár za teba investuje tvoje peniaze a zoberie si z toho percentá.
Všetko ostatné sú služby, včetne úverov, ...po tých službách je dopyt a cenu vytvára trh.
Plus je tam nejaké podnikanie.
Ale všetko pod kontrolou a reguláciou.
Tak o čo ide?

Deriváty (opcie sú tiež deriváty) neboli vymyslené na špekuláciu.
Ale špekuláciu nemôžeš zakázať, je súčasť ľudského bytia a vývoja.
Môžeš stanoviť podmienky a mantinely.
Nie zakázať.

Uvedom si, že rozmýšlaš ako komunista.
Myšlienky sú pekné a zdanlivo spravodlivé, ale ich realizácia by vyústila do skazy a úpadku.
Kapitalizmus a finančný systém nie sú ideálne, ale zatiaľ sa nič lepšie neosvedčilo.

A ešte ti poviem ako trejdovaním prinesieš spoločnosti hodnotu.
Ale prakticky, nie teoreticky, lebo z kecov sa nenasýtiš.

Vytrejdíš dajme tomu milión eúr.
Na burze sa nič nezmení, svetový finančný systém neutrpí, ty robíš len to, čo robí napr. kvetinárka: kupuješ lacno a predávaš drahšie.
Ak nebudeš kupovať a predávať, bude to robiť niekto iný, ak ti to taký ako Oviak zakáže, tak z burzy zmizne likvidita.
Takže trejderi dodávajú na burzu likviditu.
Bez likvidity je burza a trh neúčinný.

Takže zarobíš milión, alebo viac miliónov.
Z toho milióna zaplatíš dane, zaplatíš odvody a zbytok minieš.
Z daní a odvodov financuješ štát a sociálny systém.
Od štátu a sociálneho systému pritom nič nepotrebuješ.
Štát a sociálny systém ťa len otravujú - byrokraciou a hroznými službami, napríklad v zdravotníctve a štátnych firmách.

A tak nakoniec zaplatíš aj v tom zdravotníctve za súkromné služby a štát z tvojích peňazí len inkasuje na každom kroku cez dph, spotrebné dane, milionársku daň, daň za nehnuteľnosti atď.

Z toho čo minieš, žije spoločnosť.
Obchodné reťazce, výrobcovia, služby, podnikatelia, zamestnanci atď.
Ak by takých trejderov bolo mnoho, žilo by sa na Slovensku lepšie.
Je to ten istý efekt ako keď ľudia robia v zahraničí, zarobia tam, ale prídu to minúť na Slovensko.
Koho zaujíma, či niečo vytvorili? Alebo pre koho vytvorili?
Pre kapitalistu, pre štát, pre banku?
Dôležité je, aký je ich prínos.

A títo ľudia nielenže nezaťažujú sociálny systém, ale zlepšujú ekonomiku, prinášajú devízy, bohatstvo, nové nápady, pracovnú morálku atď.

K tým učiteľom, strednej vrstve a tomu, že za 20 rokov sa reálna mzda nepohla:

To všetko je dôsledok KOMUNIZMU.
Dôsledok chorých mozgov, ktoré chceli spravodlivú spoločnosť, rovnosť, plánovanú ekonomiku bez súkromného podnikania.
A ako to dopadlo?
Skazou, vraždením, potláčaním ľudských slobôd, chudobou.
A v tej degenerovanej spoločnosti neexistovala žiadna stredná vrstva. Boli len rovní a rovnejší.
Baník zarábal tri krát viac ako lekár, bohatý bol len ten kto kradol a robil fušky... a robotník vládol a plánoval...

20 rokov to šlapalo, lebo svet bol zničený vojnou a vládol hlad.
Ale ďalších 20 rokov to išlo dolu vodou, kým to nekrachlo.
40 rokov odsratých, dve generácie to vyžrali a škody budú znášať ďalšie dve generácie.
Aj to rozkrádanie čo sa deje za Fica a dialo sa aj za Dzurindu a Mečiara a bude sa diať aj ďalej je pozostatok rozkrádania a morálky čo splodil komunizmus.

Ja som v zahraničí nevidel učiteľov, ani lekárov, čo by sa sťažovali.
Sú súčasťou skutočnej a bohatej strednej vrstvy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ja tiez neviem, ci sme sa az tak pohli ked realna mzda stupla za 20 rokov u nas o 0%.
to sú také údaje až no. Zase Fico bol ako študent na dovolenke za 13 000 Kčs na Malte. To bol 6 - násobok bežnej mzdy. Dnes by za to (4000 EUR) išiel na Maledivy. Bulharsko stálo 5-6000 Kčs pri platoch cca 2000. To sú 2-3 tri platy. Ako dnes 1500-2000 EUR - za to môžeš dnes ísť do Egypta.
Tie porovnania platov, hdp za socíku a dnes nič moc nehovoria. Jediná otázka ktorá hovorí za všetko je - či by si sa vrátil rád do finančnej situácie s pred roku 89. To platí aj pre Slimáka. Bez nostalgie - myslím že nie.
Inak nechapem preco si ich status porovnaval so situaciou za socializmu, isto taka biedna nebola. Horsie to uz nemoze byt, ale bude.
Prečo si myslíš, že na tom boli učitelia lepšie? Nostalgia? To že je školstvo a zdravotníctvo na zle úrovni je len preto, lebo ostali od socializmu takmer nedotknuté. Zostalo tam najviac socializmu zo starých časov, ale užžijeme v nových podmienkach.
Prečo som porovnával situáciu za socíku a dnes u učiteľov? Že isto taká biedna nebola? V čom presne taká biedna nebola? Morálne mali lepší status, alebo na tom boli finančne? Celkom úprimne si sám skús odpovedať na otázku - keby si samohol vrátiť, či by si išiel robiť učiteľa za komunizmu. Všetci vzdelaní ľudia mali za socíku nižší status aj plat ako robotníci. A v niektorých odvetviach tieto pozostatky socializmu ostali.

Čo si si myslel, že zmeníme režim a zo dňa na deň všetci učitelia budú zarábať jak na Harvarde? Stojím si za tým (napriek štatistikám) že len málo ľudí sa malo za socíku lepšie ako dnes. Aj keď nostalgia za rožkami za 20h funguje vynikajúco, ale nikto by sa tam reálne nechcel vrátiť.
janula
Silver Member *
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa janula »

este pred vypuknutim krizy som citala nejaku americku studiu, ze co do koncentracie majetku v spolocnoti, sa USA podobali na anticky Rim (neslo o podobnost obchodno-vojensku ale naozaj koncentraciu majetku) relativne kratko pred padom, este sa o krize ani nespominalo a uz spekulovali, ci naozaj miera koncentracie majetku nesposobuje skutocny pad ris. Pretoze je fajn, ze ludia sa maju lepsie ako sa mali pred 100 rokmi, ale to nestaci. Bohuzial, okrem napadov na zdanenie, ktore je nepouzitelne, pretoze ti ktori maju majetok odidu a ty si nepomozes. Ako podporit vacsie rozdistribuovanie bez toho aby do toho musel byt zatiahnuty stat, nevidim. Ale koncentracia majetku je dost evidentna a nie je to vzdy len tym, ze s vyssim bohatstvom sa aj pri percentualne rovnakej sikovnosti jedna o vyssie absolutne cisla a tie rohoduju.
oviak
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: So 22 11, 2008 2:39 pm

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa oviak »

Jugller

dobre banky netrejduju. Ale ako potom za rok tusim Bank od America v case velkej krizy zarobila na vratenie myslim 40 mld USD zachranneho balicka ? o to mi ide, inak ako spekulaciou to nejde. Spekulaciu nemozes zakazat. Ano, je to defakto o komunizme a obmedzovani, ale tak potom zlegalizujme aj vrazdu, sak aj to je sucast ludskeho charakteru. Skutocne hodnoty sa v spolocnosti tvoria vo vyrobe a vyskume a nie spekulovanim na burze, preto tuto oblast vobec nepotrebujeme.

"Myšlienky sú pekné a zdanlivo spravodlivé, ale ich realizácia by vyústila do skazy a úpadku."

Tak sa pytam sam seba, kde sme teraz ?

K trejdovaniu, podla mna si uplne ale uplne vedla. Tak vsetci trejdujme, len kto bude potom vyrabat chlieb atd. Trejdovanim nikto nic nevyrobil, co je potrebne k zivotu spolocnosti. Iba si trejdovanim niekomu inemu nieco zobral, nic si nevytvoril. Ak to spotrebujes a podporis ekonomiku, nic to nemeni na tom, ze tie peniaze budu niekomu inemu chybat. To je princip burzy, prechytracit ineho. Viem ze nikto nikomo nenuti ist na burzu, len dnes je to velmi preferovana vec na dochodok a tak. Preto si myslim, ze bez burzy v takej podobe aku ju pozname dnes by sa zilo ovela lepsie. Koniec koncov to povedal aj Sotak, ze burze neveri. Neviem preco sa na to pozeras cez peniaze a ako mozes povedat ze trejderi nezatazuju soc. system. Ked nepohnu ani prstom aby vytvorili nieco hmotne, skustocne potrebne. Ich dusevny vykon nema nic spolocne s inovaciami, vzdelavanim ci vyskumom, ktory sa pretavy do vyrobnej sfery a zlepsi kvalitu zivota. Tito ludia su zatazou pre spolocnost, pretoze nic neprodukuju, ale system im umoznuje zit na ukor druhych. Naozaj neviem o akom prinose trejdorov spolocnosti hovoris. Jedine ludska praca a veda posuvaju ludstvo pred, nie trejderi, to snand dostatocne vystihuje podstatu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa jogo »

oviak napísal:Neviem ci ma tu niekto berie vazne a vysvetli mi ako sa penieze dostavaju do obehu, pretoze to je podstata.
Sak to je jasne, ako sa dostavaju.
Idem do banky, poziciam si 3 mil Skk, postavim dom za 2,7 mil Skk, kupim auto za 300 tis Skk a tie "fiktivne vydane 3 mil Skk" su teraz realne kryte mojim domom a autom.
Problem je v tom, ze moj dom starne a jeho cena klesa, moje auto kupene na uver je zosrotovane, ale tieto koruny,ktore boli kryte mojim domom a autom su stale v obehu.
A tak celkovu hodnotu penazi musi oslabovat inflacia,lebo uz nie su realne kryte existujucim majetkom.
Kedze nikto nevie,kolko domov uz niet, kolko spotrebneho tovaru kupeneho na uver uz niet, nikto nevie, aka by mala byt presne inflacia.

oviak napísal:Iba si trejdovanim niekomu inemu nieco zobral, nic si nevytvoril. Ak to spotrebujes a podporis ekonomiku, nic to nemeni na tom, ze tie peniaze budu niekomu inemu chybat. To je princip burzy, prechytracit ineho.
To vobec neni principom burzy, prechytracit ineho.
To by som mohol povedat, ze principom trhoviska je prechytracit ineho a nie predat a kupit polnohospodarske produkty.
Burza je najspravodlivejsi system, kde mozes akciu predat alebo kupit za najlepsiu cenu v danom momente.
Na Slovensku nemame funkcnu burzu na akcie Slovenskych podnikov,(medziinym preto,lebo nemame traderov ochotnych riskovat na nasom trhu), tak mi porad, komu mam predat akcie podnikov z 1 vlny privatizacie.
To mam ist za riaditelom podniku a ponuknut mu akcie na predaj? A aku mam pytat cenu, ked burzova cena neexistuje? :?
Alebo si mam zaplatit inzerat v novinach? A za aku cenu mam predavat akcie napr. Tatralanu Kezmarok? :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
oviak
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: So 22 11, 2008 2:39 pm

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa oviak »

asi sa nechapeme...spekulativna burza je zalozena na principe ako prechytracit jeden druheho. Myslim ze to povedal Kostolany, ze penieze sa na burze nezarabaju ale nachadzaju, resp. beru. Ja beriem ze hranica medzi klasickou burzou a spekulativnou je tazko vymedzitelna, ale snad je jasne, ze mam na mysli trejdera, ktory len klika a klika a zaraba na tom, ze niekomu tie peniaze proste vyfukne. Jednoducho ak niekto zarobi peniaze pracou, da ich na burzu a niekto mu ich vyfukne, toto by nemalo fungovat. Trejdovanim sa len vyfuknu peniaze ktore niekto zarobil pracou, samo o sebe neprinasa ziadnu hodnotu. Ak by sa to dialo medzi trejdermi navzajom je mi to jedno, je to ich vec, ale bohuzial do toho su zapleteni ludia ktori sporia na dochodok.

"Sak to je jasne, ako sa dostavaju.
Idem do banky, poziciam si 3 mil Skk, postavim dom za 2,7 mil Skk, kupim auto za 300 tis Skk a tie "fiktivne vydane 3 mil Skk" su teraz realne kryte mojim domom a autom."

tak ako je mozne splatit tieto peniaze, ked sa vsetky dostavju do ekonomiky cez dlh ? ked ich musis vratit viac ako si si pozical ? ved to nejde, potom je system neudrzatelny a krachuje.
Naposledy upravil/-a oviak v Ne 13 12, 2009 2:38 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa Lobista »

Takže zarobíš milión, alebo viac miliónov.
Z toho milióna zaplatíš dane, zaplatíš odvody a zbytok minieš.
Z daní a odvodov financuješ štát a sociálny systém.
Od štátu a sociálneho systému pritom nič nepotrebuješ.
Štát a sociálny systém ťa len otravujú - byrokraciou a hroznými službami, napríklad v zdravotníctve a štátnych firmách.
Toto plati, ale len v pripade, ze tie prachy zarabas na burze v inej casti sveta -- napr. ty v US a potom ich minas na Slovensku. Ked ale americky trader zaraba prachy na burze v US, tak de facto odcerpava zdroje z ekonomiky. V tomto ma Oviak ciastocne pravdu -- cely audit, pravnici, bankari, financie a pod. su samo o sebe neproduktivne odvetvia a svojim sposobom "darmozraci" :D . Na druhej strane sa spolocnost od urciteho stupna vyvoja bez nich realne nezaobide. Tak je to aj s tradermi, ktori dodavaju likviditu, preberaju na seba riziko -- aj ked iba na kratko -- a pomahaju efektivnej alokacii kapitalu v ekonomike. To, ze by sa spolocnosti ako celku darilo lepsie keby vsetci bankari, traderi a pravnici boli vo vyrobe a vyskume je nepravdepodobne. Proste treba aj tychto ludi, aby cely system fungoval.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ma zmysel v tejto dobe investovat ?

Príspevok od používateľa jogo »

oviak napísal: Trejdovanim sa len vyfuknu peniaze ktore niekto zarobil pracou, samo o sebe neprinasa ziadnu hodnotu. Ak by sa to dialo medzi trejdermi navzajom je mi to jedno, je to ich vec, ale bohuzial do toho su zapleteni ludia ktori sporia na dochodok..
Trejder dlhodobemu investorovi absolutne neublizi,lebo ten spori pravidelne kazdy rok za rovnaku sumu.(Ti sikovnejsi trochu casuju nakupy na obdobie velkych kriz)
Ale ak chce dlhodoby investor predat akcu s P/E=100 tak potrebuje trejdera, lebo iny dlhodoby investor od neho taku predrazenu akciu nekupi.
A to, ze banky padli na 1% povodnej ceny nebola hra trejderov, ale zle investicie tychto bank.

oviak napísal:tak ako je mozne splatit tieto peniaze, ked sa vsetky dostavju do ekonomiky cez dlh ? ked ich musis vratit viac ako si si pozical ? ved to nejde, potom je system neudrzatelny a krachuje.
Ty poznas niekoho,kto poziciava cudzim ludom bez uroku? Sem s jeho adresou. :D
Uvedom si, ze hlavnou pricinou tejto krizy bol nizky urok FEDU, udrziavany vela rokov.
To sposobilo narast tychto bublin, ktore teraz splasli. A ty chces pozicky absolutne bez uroku.
Ved to by bola katastrofa. Ceny by odleteli do stratosfery a inflacia za nimi.
A bol by koniec penazi.

P.S: "Musis vratit viac penazi ako si si pozical." Cena mojho domu o 30 rokov kym vratim hypoteku bude kvoli inflacii 6 mil korun. Takze tieto vratene peniaze s urokom su kryte touto inflacnou cenou domu.A ja som vratil banke 6 mil korun a mam dom o hodnote 6 mil korun.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Politika a názory o spoločnosti"