,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Politika, svetonázory, naša spoločnosť
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Martin7
Platinum Member ***
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 11 times

Re: ,,NEZÁVISLÉ MÉDIA,,

Príspevok od používateľa Martin7 »

Nie je to vôbec o nenávisti. Len sa to už nedá čítať. Je fakt neuveriteľné, ako kvalitnú investigatívu dokážeš urobiť pri fondoch, investovaní a ako dokážeš odhaliť kadejakých finančných šmejdov. Keď sa ma niekto opýta a chce len jednoducho investovať, automaticky mu poviem toto fórum a aby dal len na tvoje príspevky a rady. A zároveň je neuveriteľné, ako sa nedokážeš vôbec orientovať v jednoduchých informáciach mimo burzy. A čo je najhoršie, v tomto vôbec nie si sám. Na druhej strane si uvedomujem, že dnes to majú a najmä mladí ľudia ťažšie. Samé konšpiračné média drístajú zadarmo a za kvalitu si väčšinou treba platiť.

K tej ,,obrázkovej hre":
https://dennikn.sk/1394103/caputova-je- ... /?ref=list

Tu sa vybral obrázok Čaputovej, ako sa hodí k téme. Ide o ilustračný obrázok. Robia to snáď všetky média na svete. Tu nejde o žiadnu manipuláciu. Ale na druhej strane súhlasím, že sa tým dá manipulovať.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Keďže sa ma často pýtate na brokera, mám Fio.
Rokosák
Guru Member ****
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Príspevok od používateľa Rokosák »

Sme pise pre kaviaren a Pravda pre kotolnu (otazkou je kto je uzitocnejsi). N-ko necitam, tak sa nejdem vyjadrit. Ja citam aj Pravdu, i ked je zjavne financne podvizivena. Ja asi nie som v cielovej skupine citatelov, ale ak sa Pravda niekomu paci, vratane prispievatelov do diskusii, tak maju v Pravde svoje miestecko a ja im ho doprajem.

Sme je na vyssej technickej a financnej urovni, to neznamena, ze sa nezabavam na snahe manipulovat. Takisto sa zabavam na stadovitosti v diskusiach.

Vyzera to tak, ze citatelia sa obracaju na "svoje" media, kde najdu co hladaju a nemusia sa natahovat s citatelmi svojho media. Cest vynimkam diskuterov, ktori su ochotni oponovat politickej, ekonomickej. kulturnej a hoci aj sportovej linii dennika, ktori okrem toho, ze ho citaju, aj diskutuju.

Vo vseobecnosti sa vsak slovenske media nemozu rovnat bohatym, tradicnym a lepsie vedenym zahranicnym mediam. Oni vsak tiez manipuluju, ak nie inak tak aspon v prospech vlastnej krajiny.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Nishin
Active Member
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Nishin »

JUGGLER napísal: Št 04 08, 2022 10:48 pm Práve som čítal na dovolenke aké finty používajú média.
Toho, koho chcú pretlačiť do povedomia verejnosti zobrazujú pozitívne, pekne, sympaticky. Napríklad obrázky Čaputovej sú na 99% také.
Ak chcú opak, tak zobrazujú ľudí v takých pózach, že vyzerajú ako dementi, uslintanci, priblblí.
To si nevymyslíš to je pravda a vcelku sranda :)
Opäť raz by som nevylúčil ani fakt, že zlé fotky v thumbnailoch priťahujú viac klikov a sociálne siete sú hlavný zdroj návštev spravodajských webov...
Ako sa vyrába propaganda - krásny príklad z 'alternatívnej scény':
https://www.omediach.com/hoaxy/15215-ze ... rikaturach
Rokosák
Guru Member ****
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 3 times

Príspevok od používateľa Rokosák »

To, ze alternativne media klamu a zavadzaju, neznamena ze mainstreamove media nerobia propagandu, To ze Rusi vrazdia deti na Ukrajine, neznamena, ze Americania a ini nezabijaju deti niekde inde. To ze je Rusko agresorom na Ukrajine, to neznamena, ze aj Slovenski vojaci sa nezucastnuju agresii niekde inde. Inymi slovami je uzitocne byt alergickym na propagandu z kazdej strany. Nezrat propagandu iba z jednej strany nestaci.

Dalsou otazkou je platenie armad cez dane. Inymi slovami financovanie zabijani aj ked obcas ekonomicky vynosnych. K tomu sa radsej nevyjadrim. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 39 times
Been thanked: 89 times

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nishin napísal: Pi 05 08, 2022 7:56 am Ako sa vyrába propaganda - krásny príklad z 'alternatívnej scény':
https://www.omediach.com/hoaxy/15215-ze ... rikaturach
Silné kafé. O tom som ani nevedel. A to prešli už 3 roky.
Zuzana by ZaV.png

P.S. To čo si dovolili Charlie Hebdo voči moslimom sa mi tiež nepáčilo...
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,,. Warren Buffett.
iceberg8
Guru Member ****
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 34 times

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No to povazujem za totalny amaterizmus. To nikto zo zemu a veku nemal cas ist a odfotit ju aby mal autorsky narok? Ak by ich vobec pustili do jej blizkosti.. Kazdeho sa da odfotit zo skaredeho uhla pohladu lahsie, ako z toho pekneho (vid insta-fake-gram-zivoty).
Ked uz sme pri manipulacii, vsimli ste si ako niektore Hollywoodske filmy manipuluju divaka, aby citil lutost s negativnymi postavami? Ci uz ide o fikciu, alebo true story... A este manipulaciu nazoru na detektor lzi (polygraf) a trest smrti napriklad..
Mimochodom, minule som cakal na lavicke, a za mojim chrbtom bolo detske ihrisko, a vismol som si ako dieta , (tipujem 4-5r) hralo s hru "zombici" a "granaty" a "vybuchy" a "samopaly" a podobne tematiky. Je to normalne? Vypustil by som to z hlavy, ale potom tam prisla jedna dievcina, ktora nemala asi ani tie 4roky, a tiez spomenula "zombik" a to mi prislo ako black swan - no ja veru neviem, ale nepamatm si, ze ako <5rocny som pozeral na zombie filmy alebo hral zombie hry.
Benjamin Franklin, "An investment in knowledge pays the best interest "
Odoslané z počítača
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 39 times
Been thanked: 89 times

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Predstavte si , že dôvera k médiám v SR je taká istá ako v USA ! Najnižšia na svete ! :lol: :lol:

Ukázal to prieskum vzťahov medzi médiami a verejnosťou Digital News Report 2022
(organizuje Reuters v 46 krajinách, ktoré predstavujú polovicu svetovej populácie).

Finalizácia hlavných dát prieskumu prebehla ešte pred začatím ruskej invázie na Ukrajinu.

Vyzerá to nasledovne:

Ľudia konzumujú menej správ. Zvyšuje sa počet osôb, ktoré tvrdia, že sú zo správ unavené, a preto sa im vyhýbajú.
V Brazílii a U.K. sa zámerné vyhýbanie správ zdvojnásobilo za posledných 5 rokov.

Mladšia a menej vzdelaná časť populácie sa vyjadrila, že sa správam vyhýba, pretože je pre nich ťažké porozumieť ich obsahu.

Nízka dôvera pramení, okrem iného, aj z presvedčenia Slovákov, že médiá nie sú nezávislé.

74 % Slovákov si myslí, že slovenské médiá sú značne ovplyvňované z politických kruhov, až 75% verí vplyvu mocných podnikateľov na mediálne výstupy.

Najdôveryhodnejšie mediá sú TA3 (58 %), RTVS (56 %), a regionálne a miestne noviny (52% ).

Nasledujú Hospodárske noviny , Rádio Expres (obidve po 50% ), aktuality.sk (46%) a Pravda (45% ).

V dolnej polovici je TV JOJ (45%), SME (42% ) a TV Markíza (39%).

Najnižšiu tretinu rebríčka tvoria Korzár, Denník N ( po 38%), Plus 7 dní (33% ), Topky.sk (32% ) a Nový čas (29% ).

Najmenej dôveryhodné sú posledné tri bulvárne média: Nový čas (43% ), topky.sk ( 39% ) a Plus 7 dní (38%).
Za nimi nasleduje TV Markíza ( 38% ) a Denník N ( 35% ).

Bol som zvedavý ako svoj pokles dôvery a rast nedôvery hodnotí Denník N.
Na rozdiel od minulosti , tabuľku 2022 v Denníku N môžete vidieť len s predplatným ( či ju vôbec dali, teda neviem ):
https://dennikn.sk/2894684/dovera-slova ... om-mieste/

Slováci sa taktiež postupne odvracajú od televízie a printových výtlačkov ako spravodajského zdroja.
Podiel sociálnych sietí rastie. Slováci konzumujú správy najmä na platforme Facebook a Youtube.
Vo vekovej skupine 18 – 24 ročných však dominuje Instagram. Rebríček najobľúbenejších sociálnych sietí dopĺňajú Whatsapp a TikTok.
Reuters SR.png
Tu je správa Reuters ohľadom Slovenska preložená s angličtiny:

Vzhľadom na to, že sloboda tlače a ochrana novinárov sú doma aj v zahraničí pod prísnym drobnohľadom, stredopravá koaličná vláda sa snažila presadiť svoj legislatívny program na zvýšenie transparentnosti vlastníctva médií a boj proti dezinformáciám a zneužívaniu internetu. Dôvera v médiá dosiahla nové minimum a Slováci sa odvrátili od televízie ako zdroja spravodajstva.

Výmena premiéra Igora Matoviča jeho straníckym kolegom Eduardom Hegerom v apríli 2021 podnietila zmeny v niektorých oblastiach mediálnej politiky, zatiaľ čo iné zostali na svojej úrovni. Jednou z menších obetí bolo tiché upustenie od toľko kritizovaného návrhu pána Matoviča na vydávanie vládneho mesačníka. Ministerstvo kultúry však vytrvalo pri dôležitých legislatívnych zmenách. Ako prvý bol prijatý (vo februári 2022) zákon o vydavateľoch a publikáciách, ktorý nahradil Tlačový zákonník a zahŕňal aj online médiá. To znamená, že novinári pracujúci pre čisto digitálne subjekty budú mať rovnaké právo na ochranu zdrojov ako ich kolegovia z tlače a vysielania. Nový zákon vyžaduje, aby sa všetky médiá zaregistrovali ako partneri verejného sektora, deklarovali svojich skutočných finančných vlastníkov a zverejnili zoznam investorov a darcov, ktorí prispievajú sumou vyššou ako 1 200 EUR ročne. Tieto opatrenia majú čiastočne prinútiť "dezinformačné médiá", aby odhalili svoje zdroje financovania, a predstavujú dôležitý krok smerom k väčšej transparentnosti.

Parlament tiež diskutuje o novom zákone o mediálnych službách, ktorý je neutrálny voči platformám. Ten nahradí súčasný zákon o vysielaní, zlepší transparentnosť vlastníctva a zosúladí slovenské právne predpisy s normami EÚ. Bude regulovať stránky na zdieľanie videí, ako je YouTube, čo je krok, ktorý má pomôcť riešiť šírenie nenávistných prejavov a zlepšiť bezpečnosť detí na internete, hoci schopnosť každej krajiny riešiť tieto problémy jednostranne je obmedzená.

Navrhovaný nový zákon o RTVS (slovenský verejnoprávny vysielateľ), ktorý mal zlepšiť verejný dohľad, bol v parlamente zrušený. Poslanci neschválili najmä zmeny v postupe menovania generálneho riaditeľa, takže nového generálneho riaditeľa bude v lete opäť voliť parlament. Minister kultúry navrhol presunúť zodpovednosť na radu guvernérov, aby sa voľba odpolitizovala.
Manažéri aj redaktori RTVS sa sťažujú na nedostatočné financovanie. Koncesionársky poplatok je zmrazený od roku 2004 a je polovičný ako platia Česi, pričom sused Slovenska má dvakrát viac obyvateľov. RTVS reagovala na vojnu na Ukrajine tým, že 28. februára spustila dočasný 24-hodinový spravodajský servis, pričom sa naznačuje, že v priebehu roka 2023 môže pokročiť v plánoch na spustenie stáleho priebežného spravodajského kanálu. RTVS bola kritizovaná za to, že v prvý deň invázie oneskorene prispôsobila svoj programový plán a že v snahe o "vyváženosť" predtým poskytovala vysielací čas obhajcom ruského svetonázoru, čo bolo dôvodom na odchod vedúceho spravodajstva.

V sektore komerčných televízií sa objavili náznaky väčšej integrácie regionálneho trhu. Markíza spustila spoločnú streamovaciu službu s českou TV Nova. Obe patria českej spoločnosti Central European Media Enterprises. Platforma s názvom Voyo mala do januára 2022 300 000 predplatiteľov. V tom istom mesiaci miestny multimilionár Ivan Kmotrík predal rolovací spravodajský kanál TA3 majiteľovi českého spravodajského webu Parlamentní listy.

V roku 2021 finančná skupina Penta predala svoj podiel v spoločnosti Petit Press, vydavateľovi denníka a popredného internetového portálu SME. Vstup Penty vyvolal v roku 2014 odchod zamestnancov, keď bývalý šéfredaktor a približne 30 novinárov odišli a založili Denník N. Denník SME označil odchod Penty titulnou/hlavnou stránkou s hashtagom #neustupiliSME (Postavili sme sa na nohy). Penta, ktorej spolumajiteľ Jaroslav Haščák bol v decembri 2020 zatknutý pre podozrenie z politickej korupcie, než bolo obvinenie vlani stiahnuté, zostáva dominantnou silou v slovenskom vydavateľstve prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti News and Media Holding, ktorá vlastní týždenníky Trend, Plus 7 dní a Plus 1 deň.

Krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine Slovensko novelizovalo svoj zákon o kybernetickej bezpečnosti, ktorý splnomocňuje Národný bezpečnostný úrad na blokovanie webových stránok uverejňujúcich škodlivý obsah, a okamžite zablokovalo tri spravodajské webové stránky vrátane Hlavných správ, konzervatívneho spravodajského webu s proruskými postojmi, ktorý je často kritizovaný za šírenie falošných správ. Obavy z dezinformácií a náchylnosti slovenskej verejnej mienky na proruskú propagandu sú dlhodobé, ale ľudskoprávne a novinárske organizácie kritizovali nejasnosť definície pojmov škoda a riziká pre slobodu prejavu. Podobné obavy vyjadrila aj organizácia RSF (Reportéri bez hraníc) v súvislosti s decembrovým návrhom novely trestného zákona, podľa ktorej by sa šírenie falošných správ trestalo dlhoročným väzením.

A nakoniec ako to dopadlo v ČR:
Prílohy
Reuters CZ.png
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,,. Warren Buffett.
Napísať odpoveď

Návrat na "Politika a názory o spoločnosti"