Slovenská politika

Politika, svetonázory, naša spoločnosť
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa pedrito »

Ked som si v novinach pozrel ten dokument z ministerstva financii, kde sa pise okrem ineho o ruseni vsemoznych vynimiek a oslobodeni od dane z prijmu, tak mam obavu ze sa blizi koniec oslobodenia od dane pri predaji cennych papierov po splneni casoveho testu. A navyse chcu zaviest aj povinnost platit odvody za kapitalove prijmy. Cim by teda danovo-odvodova zataz pri predaji CP skocila z 0% na 45%. Mate z toho tiez podobny dojem?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Martin7 »

Pravdepodobnosť, že tento paškvil čo ten pomätenec pripravuje prejde parlamentom a SaS-kou a prezidentkou je tak malá, že sa tým netreba ani zaoberať. Už na poslednej tlačovke si začal odporovať sám a bude to len horšie. Už by ho mali konečne vykopnúť. Matovič sa politicky čochvíľa odpáli aj sám. Treba začať protestovať na námestiach.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

v takejto verzii to samozrejme neprejde, to vie aj sam Matovic, otazka je, ci ta upravena verzia ktora prejde bude vyrazne lepsia a obavam sa ze ani nie.. Tipujem ze casovy test nezrusia ale predlzia, vid napr v Cechach je myslim 3roky.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Martin7 »

Myslel som, že to neprejde ani v doladenej verzii. On z toho takto postupne vypúšťa rôzne nápady a sonduje reakcie a vyhovára sa, že všetko predstaví o dva týždne a ešte ani sám nevie čo vlastne pripraví. :lol: Dokonale ho vystihuje posledných 5 minút v tomto videu. Stojí za pozretie. :roll:
https://www.topky.sk/cl/10/2110033/Mato ... anie-dani-
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Rado »

Noo truhlík na pohľadanie. Používa príklad s osamelou matkou a 16 a 17 ročnými deťmi, ktorá bude mať po jeho reforme viac...ale iba rok. Syn dosiahne 18 a prídavky sa zastavia aj keby študoval ďalej a musela ho živiť. Taká matka má istotu, že jej stúpnu životné náklady o cca 4%, ak zvýšia DPH o 5%. Ak bude matka nezamestnaná, tak dostane iba balíček vyšších nákladov. Čo urobia osamelí ľudia...asi si všetci adoptujú deti, aby to utiahli.
Keby poctivo študoval, tak by tomu aj rozumel. Bohužiaľ skratky v jeho živote sú veľmi podstatné. Možno to nejakým zázrakom skončí a zbavíme sa komickej dvojice Fico - Matovič. Jeden bez druhého nedokážu existovať a už ich mám plné zuby.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ja myslim, ze to nejako dobre vymysli. Ved pred volbami slubovali aj Matovic aj Sulik aj Fico aj Pellegrini aj Kolar aj Kotleba aj Caputova, ze kazdy z nich chce pre nas len a len to najlepsie. Tak nemame sa coho bat.

Everything is going to be okay. To mame napisane predsa este aj na nastenke v zamestnani...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa jogo »

george1 napísal: Pi 07 05, 2021 9:57 pm Odvody by sa mali platiť aj z pasívnych príjmov.
Počkám si, čo schvália. Ak to bude také zlé, ako tu píšete, bude to platiť až od 1.1.2022. Dovtedy nakúpim SP500 za všetky úspory a stanem sa (nútene) dlhodobým investorom. Hádam nezavedú retrospektívne odvody a zdaňovanie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Matovič, Sulík i Kollár zbohatli podnikaním...takže na rozdiel od Fica vedia ako funguje podnikanie a že je základom ekonomiky.
Ovšem tlak prichádza aj zvonka...budú sa zvyšovať príspevky a odvody do EU rozpočtu...o tom je zatial ticho, ale kalkulujú už aj s tým.

EU bude potrebovať +350 mld ročne na plnenie programov ku ktorým sa zaviazala ( napr. Green Deal ). V júni sa chystá daňový summit EU kde sa to bude preberať. Takisto bude treba treba splatiť 750 mld. pôžičku na Covid -19. To sa bude splácať do 2058 a pri ČR je vypočítané, že pôžička 172 mld. KČ ich bude stáť celkove 296 mld. KČ. Takže nič nie je zadarmo. Chystá sa nový odvod vo výške 2,4% zo všetkých daní vybratých v SR a ČR. Ďalších 10 mld € ročne zabezpečí nová daň ,,z uhlíkovej neutrality budov,, odvedená z každého bytu, domu...zhruba 40 € na byt vo forme povoleniek CO2 ( k tomu pôjde DPH ). Uvalia sa nové dane na import všetkého čo znečisťuje životné prostredie..takže všetky energie, ropa, plyn, oceľ, všetky prístroje, elektronika a pod. Samozrejme, to sa premietne do cien výrobkov a zaplatí to občan.

Nuž a mám v pameti aj príspevok kde čakáme na jeseň 2021, či sa EU zaviaže dotovať Afriku...to bude ďalších cca 800 mld.€. Som zvedavý kto dostane tie dotácie...aké firmy, z ktorých štátov...a koľko dostanú naše firmy. Asi velké kulové, keď všetko pôjde cez mamutie korporácie - stavím sa že nemecké, francúzske a americké. Uvažuje sa dokonca o armáde EU ktorá bude chrániť záujmy EU (firiem) v Afrike.

https://www.politico.eu/article/how-wil ... -recovery/
https://www.project-syndicate.org/comme ... cesspaylog
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Adammd »

tie mld dlhy, nevyriesil by to dotlac penazi? Hyperinflacia a tak? Pripadne to proste vymazat, ved uz mame precedenty.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Adammd napísal: So 08 05, 2021 7:33 pm tie mld dlhy, nevyriesil by to dotlac penazi? Hyperinflacia a tak? Pripadne to proste vymazat, ved uz mame precedenty.
Hyperinflácia by dvihla úroky a dlžníci by nevládali splácať. Kolaps dlhu = kolaps finančného systému.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Adammd

hyperinflacia mava za nasledok kolaps ekonomiky, peniaze prestavaju fungovat ako uchovavatel hodnoty aj ako prostriedok zmeny, firmy prepustaju pretoze vyroba pada. To by si urcite zazit nechcel. Pozri sa co to urobilo v Zimbabwe ci Venezuele, pritom paradoxne obe krajiny su mimoriadne bohate na nerastne suroviny, ale kvoli zlym ekonomickym krokom politikov padli na uplne dno, do extremnej chudoby.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Trumpeta1978 napísal: Ne 09 05, 2021 9:13 am Pozri sa co to urobilo v Zimbabwe ci Venezuele, pritom paradoxne obe krajiny su mimoriadne bohate na nerastne suroviny, ale kvoli zlym ekonomickym krokom politikov padli na uplne dno, do extremnej chudoby.
Najvacsim problemom Venezuely a Kuby je, ze maju silneho suseda USA ktoremu sa nechcu podvolit a nechat sa "sprivatizovat" podnikatelom z USA. Ale v Latinskej Amerike aj ak sa USA podvolis, tak si nevyhral - vid Haiti a Kolumbia. Ked tieto vystavne skrine spoluprace s USA politikou vidia vo Venezuele a Kube, ani sa im nedivim, ze Amikom nadalej radsej ukazuju prostrednik a zivoria podobne ako aj ich susedia.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Venezuela znarodnila zahranicne, napr aj Usa podniky na svojom uzemi. Takze je pochopitelne, ze si tym Usa pohnevali a musia teraz celit nasledkom cinov svojich politikov.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Glogol »

Madarsky neviem ale tipnem v stavkovej ze Márki-Zay porazi Orbana. 6 deti, konzervativec, co viac si zelat. Snad aj pragmatik a da pokoj benesovym dekretom. Po volbach v cesku sa zda, ze konecne by V4 bez Orbana by mohla mat zmysel, aj ked ten sa urcite lahko nevzda a vytiahne tazky kaliber.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Glogol napísal: Po 18 10, 2021 11:30 pm Madarsky neviem ale tipnem v stavkovej ze Márki-Zay porazi Orbana.
Keď nevieš maďarsky, mal by si dianie v Maďarsku konzultovať s maďarmi. Pretože v SR ti vymývajú mozog mimovládky na objednávku Georga. Ten tak nenávidí Orbána, že sa ide zbesnieť. Lenže Orbán má podporu Izraela, robí pronárodnú a nezávislú politiku ako Izrael, takže Sorošovi ukazuje finger up.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Glogol »

V nedelu zacina trilogia. Normalne sa neda musi sa na 3x. Snad nebude tragedia albo dokonca horor.
https://ekonomika.pravda.sk/krajina/cla ... r-matovic/
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Glogol napísal: Pi 12 11, 2021 11:17 pm V nedelu zacina trilogia. Normalne sa neda musi sa na 3x. Snad nebude tragedia albo dokonca horor.
https://ekonomika.pravda.sk/krajina/cla ... r-matovic/
Na 3 x kvôli psychológii. To najhoršie nakoniec. Najprv budú výhody pre rodiny ( to kvitujem..to robí aj Orbán miesto politiky prisťahovalectva ).
Potom výhody pre zamestnancov. Nakoniec - všetko zaplatia podnikatelia.

Ja som zvedavý, či vyriešili to strašné 33 až 39% zdaňovanie ostatných príjmov, teda aj tradingu a crypta. A tŕpnem nad daňami z nehnuteľností. Tipujem, že majú plán postupného dvíhania na 0,5% až 1% p.a. z ceny nehnuteľnosti.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Taka dan z nehnutelnosti zas a znovu pocitia len najslabsi :) Ten kto ma nehnutelnosti to lahko premietne do cien svojich tovarov a sluzieb. Mam pocit, ze sa naplnaju konspiracie, resp. predpovede, ked ludia odovzdaju svoje majetky, pretoze dedici nebudu chciet stare nehnutelnosti v dedictve a tak ich predaju, tym klesnu ceny, a kto to kupi? No kto asi, majetnejsi. Nehnutelnost je dobry asset, neda sa falsovat a tlacit (hlavne pozemky).
Potom im nikto nebude branit zdanit aj... (radsej som ticho)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Rado »

iceberg8 napísal: So 13 11, 2021 8:37 am Mam pocit, ze sa naplnaju konspiracie, resp. predpovede, ked ludia odovzdaju svoje majetky,
Majetky sa odovzdávali len za komančov. Bez adekvátnej náhrady.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Rokosák »

JUGGLER napísal: Pi 12 11, 2021 11:48 pm N tŕpnem nad daňami z nehnuteľností. Tipujem, že majú plán postupného dvíhania na 0,5% až 1% p.a. z ceny nehnuteľnosti.
Zvysenie dani z nehnutelnosti je neodvratne z praktickych aj financnych dovodov.

Praktickost je v tom, ze nehnutelnost nejde zatajit ani preniest do Malajzie ci Viedne. Dalej, ze nehnutelnost vlastnia jednotlivci zijuci vo vlastnom, subjekty vlastniace najomne budovy a aj budovy priemyselneho a podnikoveho typu. Teda sa to tyka vsetkych.

Financne dovody su, ze tym sa vyberie viac dani a mozno je to aj spravodlivejsie. Zdanuju sa aspon nejake aktiva, ktore su v sucasnosti danovo zvyhodnene a ich vynosy prevysuju rast platov.

Netvrdim, ze nie su aj nevyhody, napriklad zdanovanie na aktiva bohatych seniorov. Tym bude treba dat zlavu ci dotacie, vsak aj firmy ich maju.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Glogol »

Dan zo zisku z predaja INVESTICNEHO bytu po 5 rokoch 0 percent. Dan zo zisku z predaja CFD,opcie, bitcoinu po 5 rokoch 33-39 percent. Pritom bitcoin, CFD ... za hotovost takmer nekupite ale byt v pohode ( alebo urcitu ciastku z ceny bytu). Byty su idealne pracky. Neverim ze sa maju gule sa do INVESTICNYCH bytov pustit. Je to pre nich prilis komplikovane.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Glogol, lenze toto je spirala do pekla vseobecne, vezmi si pripad, ze kupis byt, za 4 roky ho predas lebo musis, rodina praca choroba, a danis ako prasa, 33-39% (aj tam je milionarska dan, alebo nie je?), a potom si to rozmyslis a chces ho kupit naspat = mas smolu. uz nemozes, technicky nemozes predat a kupit identicky byt inde, pokial nepojde o priamu vymenu, uctovne to tak asi nepojde, ale opravte ma ak sa mylim. Volam to ja osobne dan za inflaciu, platy tazko isli hore za tie 4 roky o 40%, tak ako isiel ten byt.
Mal som tento presny problem, ...

Ale musim uznat, ze je to najferovejsia dan, ale to by musel premysliet niekto, kto ovlada matematiku a nie nasa vlada (alebo Kaizmir ktory sa dusoval ze smer zlacnil plyn o 90%). A v pohode sa do nich pustia, Slovensko uz neexistuje, uz sme EU. Tak budu prat prachy cez Monero a podobne.. Ked v USA mozu insidersky trejdit sudcovia, ktori riesia spor dotycnych firiem, tak to sme ako civilizacia dospeli velmi daleko.

Ja mam pocit, ze staty vyberaju stale viac a viac, ale stale viac a viac chyba, Ak napustam vaňu a nejde napustit, musim najst kde voda unika, to je podla mojho skromneho sedliackeho nazoru prvy krok. Za predpokladu, ze je pritok vody rovnaky, alebo vyssi..
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Glogol »

Ved prave.Po 4 ŕokoch danis a po 5 nie - chore. Navyse neviem ci si postrehol slovo INVESTICNY. t.j druhy a dalsi byt ...Osobne by som z kazdej investicie dal dan 15 max 20 percent a dovi dopo nic viac. Totalne z kazdej aj z dochodkovej. Bavime sa len o dani zo zisku a kto sa stazuje ze ma velku dan po x rokoch znamena ze x rokov drzal investiciu a nic neplatil a ked plati velku dan ma vela zisku. 15 percent je este tak, ze sa velmi neoplati hladat kadejake klucky. Ak by sa dala zapocitat aj strata nebol by som proti ani pri dani s nerealizovanych ziskov. Predchadzalo by sa placu z velkej dane po x rokoch. Len treba aby dan bola jednoducha a rozumna a aby cloveka nedostala nakoniec do straty. Investovanie sa vdaka robinhoodu a krypto strasne rozmohlo medzi mladymi. Otazka ci je to inestovanie ci gambling je teraz nepodstatna, Zijeme tu aj nase rodiny, dane platit treba, to snad uzna kazdy ale nie tak ako je to nastavene teraz. Jedni ano a sialene a jedni nie. Ale ok uzvavam ze skoda reci, zder nemal snahu a tito nemaju silu.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Mam za to, ak by sa dane platili a zaroven nerozkradali, zili by sme si ako v bavnlke, pretoze ten kapital by zostal tu, u nas, napr cesty. Ale nie tak, ze 50% ide na tie cesty a 50% provizia, aj ked uz dlho som neprepocitaval nejake projekty, zvacsa mi prisli neumerne predrazene. Ak dokaze dochodca s mizernym platom prezit v pluse, musi vediet aj stat. Uz len preto, ze tomu dochodcovi plati mizerne :)
15% dan mi pride tiez pomerne ferova, ale stale za predpokladu, ze sa nebude rozkradat. 10-15%, s tym by clovek problem nemal a pevne verim, ze by bol aj hrdy, ze tych 10-15% zaplatil. Ukrojit viac ako tretinu, to si naozaj premyslim, ci do podnikania/investicie/gamblingu pojdem.

"a ked plati velku dan ma vela zisku."
no, lenze inflacia, znovu uvediem ten priklad a ano vsimol som si, ze pises o investicnom. byt som musel predat po 4r, chcel som iny byt, nie na tom zarobit, ciste hypoteticky, nepaci sa mi byt ktory mam, aj ked je investicny, lebo sa zmenila moja situacia, tak ho predam, ale skrz hoci aj len 15% dan, nemozem kupit ekvivalent, podla danenia krypta, by som ho ani nemohol vymenit so susedom. Fiktivny priklad, vlastnim dom, 4 bytove jednotky, nieco ako v IT/HR vidime, 1 byt je moj, 3 su investicne (kedze som ferovy a nepodvadzam), tak z toho 1 nezaplatim dan, lebo bude vynimka, no a z tych 3 ano. Ale nepaci sa mi mesto X, pretoze musim ist do mesta Y, zaplatim avsak dan z 3 bytov, cize zo 75% narastu majetku*, tj nech je sadzba akakolvek, ak by som chcel vymenit takyto dom za iny, nemozem, pretoze dane. Su to skor specificke a na hrane situacie, ale znevyhodni to niekoho, komu nejde o neplatenie dani, len sa dostal do akehosi "no man land" uzemia..
*narast majetku je fikcia, pretoze aj nehnutelnost na opacnom konci mesta/republiky narastla na hondote, aj ked mohla inak. Ak by sa toto dalo preniest, tj, nezaplatit dan "dnes" ale preniest obstaravaci ucenu, tj, v meste X som to ziskal za 100k, pocas vymeny to je 200k, nezaplatim dan zo 75k (3byty zo 4), ale pri predaji v tom meste Y zaplatim dan z "predajna minus 100k" - tak potom by to bolo skutocne fer play. Skor ci neskor, aj keby chce niekto spekulovat, by musel zaplatit dan, da sa povedat "cim neskor, tym vyssiu" - jedine ze by sa trhy prepadli a predal to potom. No ale defacto nic nezarobil, pokial by nebola nejaka extremna deflacia a podobne.. Tazko povedat..
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Glogol »

Sory ale podla mna je to podobne aj s akciami. Chcem predat akcie BMW a kupit Daimler ale aj ten isiel nahor a pri predaji BMW platim dan (zatial len do roka) dan. Takymto uvazovanim by sa dan z investicii neplatila nikdy. Crypto sa dani pri prevode crypta A na crypto B. Monetizovanie kazdeho aktiva na hotovost ( u crypta aj prevod) by malo byt zatazene danou zo zisku z rozdielu hodnoty. Je jedno ci crypto ci nehnutelnost ci akcie alebo cokolvek ine. Ziadna lehota ziadna vynimka ale dan rovnaka a nie velka aby cloveka neruinovala. Kradnutie je ina tema.
Naposledy upravil/-a Glogol v So 13 11, 2021 8:33 pm, upravené celkom 1 krát.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 928
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 113 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa wladas »

Franto - pekne zhrnutie. Neda sa s nicim nesuhlasit.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Franto napísal: So 13 11, 2021 8:32 pm
Aj angličania doplatili na tú pronárodnosť a nezávislú politiku. Nemá im tam kto chleba a naftu rozvážať. Tiež v nich niekto vyburcoval ich "hrdosť". Pozri si film Brexit. Dnes je tak ľahké ľuďom šepkať do uška to, čo chcú počuť. Je to možno najväčšie nebezpečie tejto doby.


Suhlasim s tou politikou, atd, ale zaujala ma tato pasaz.. Citajte s nadhladom, prosim :)

Zaujimave, niekde som cital, ze to je hoax, resp nepravda, ze maju malo ludi. Ale pytam sa skor vseobecne - aka vyhra je pre ludstvo, ak do UK chodia pracovat chudaci (obrazne povedane), pretoze Briti to robit (za taku placu, to je velmi dolezite) nechcu ?
Aka je vyhra spolocnosti, ked toalety musia umyvat zvacsa zeny 40+50+ ? je to platom? alebo ich neschopnostu a plat je len vedlajsi efekt? je to teoriou "najdeme dost hlupakov ktorym staci chlieb a hry a urobia co chceme" ?
Okrem toho, jeden clanok som si precital, kde pisali, ze 70K GBP rocne, lenze ten clanok nedal do titulky, ze to je 6-7dni do tyzdna, resp rocny plat prepocitali na rok z velmi maleho casoveho useku a predpokladali, ze tieto priplatky za vikend budu cely rok rovnake, aj vytazenost. Znacne zavadzajuce info/clanky.

Podla mna tadialto cesta nevedie, ze spolahnime sa na migrantov (aj vramci EU, napriklad SK do AT a podobne), pretoze v tom vidim otrokarsky system, "my zapad sme si nahrabali prachy a teraz vam ich dame, ale budete nam sluzit, no dame vam tak malo, ze nikdy nikam nepostupite" - zopar z nich samozrejme ano, pretoze si otvoria podniky a podobne.
Niekto nam povie, ze ved ten sluha (kamionak, alebo sluzobnictvo v dome) by zahynulo hladom, ak by sme im tuto (relativne podradnu) pracu nedali.
Niekto povie, opak..
Kto ma pravdu, to ja naozaj neviem. Mozno ani jeden, mozno obaja.

Teorie sa dobre overuju, ak sa potiahnu (na skusku) do extremu. Moze niekto prezit bez vyrobcov cipov? Nemoze. Tym padom EU sama o sebe nema sancu, nie len SK, hoci aj DE, nikdy nevyrobime tovaren na cipy, okrem mnoho inych. Ani USA by to nezvladli, ak by netahali mozgy (migrantov) k sebe.. Znamena to snad, ze mame zahodit vsetky hranice a urobit jednu velku dedinu s nazvom "Svet" ? Neviem, len sa pytam, som zvedavy na ine nazory.

PS: u nas je nedostatok majstrov, uz dlho pred koronou. Na smejda sa caka tyzden dva, a na dobreho aj rok. Cim to bude?
Tipnem si - lacne peniaze, lacne hypoteky. Ale Slovexit tam nevidim. Ani pronárodnosť kedze aj zahranicni pracovnici pomohli na trhu, aj tych bolo/je malo. Da sa identicky clanok o kamionakoch napisat aj na lekarov? Aj pred koronou? Podla mna ano, aj u sukromnika sa caka(valo) 4-6mesiacov na preventivne vysetrenia. Opravte ma, ak sa mylim, pisem len svoje prezitky.
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Glogol »

Casom sa kazde vychylenie vrati do normalu. Cim vacsie vychylenie tym dlhsie trva navrat. Ten navrat chvilu boli ale ked sa vydrzi bude to ok. Aj briti si casom najdu svojich soferov aj my svojich majstrov. Briti dvihnu soferom poriadne mzdu a nasi majstri co su dobri si zacnu konecne pytat viac, aby si do ceny prace zaratali aj dovolenku aj odvody aj dochodkove sporenie. Cena sa prace sa dvihne a kto nechce platit nech si majstruje sam kto nevie alebo skor nechce, nech plati. U mna jasne ako facka.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa iceberg8 »

george1, tak koho volit?
Co mam info od ludi z uradov, vzdy pri kazdej, aj za olano sa ludia na urade menili, nahradili ficovych (jeden z dovodov, preco ludia nadavaju na nekonanie uradov, meniaci sa ludia, IT solutions programy, sefovia si robia svoje ksefty a kaslu na obcana a ich ziadosti, atd).. preto by ma zaujimalo, koho volit nabuduce, ak nenastane "ak by mohli volby nieco zmenit, zrusili by ich"
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 997
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 220 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Joki »

Táto časť politického prúdu / populizmus / ponúka ľuďom “istoty” , umelo vytvorené istoty. Istotu sociálneho štátu, istotu, že všetko ostane po starom, že sa nič v ich živote nebude meniť. Istotu, že nepotrebujeme žiadnu reformu zdravotníctva, súdnictva, digitalizáciu, že inakosť je choroba a atď. Veď niečo podobné sa deje aj v cirkvi, buď cirkev zostane tak ako je dnes alebo pôjde do progresu a zmien. Udržujú spoločnosť v klame, že sa nepotrebujeme rozvíjať, že to čo teraz žijeme je vlastne dobre. Strach z nového z rozvoja, napredovania, posúvania sa spoločensky, osobnostne v pred je niečo nepoznané, neisté. Ako sa hovorí, zvyk je železná košeľa. Ich voliči maju strach a obavy z budúcnosti. Tu nik nepozná, ale to čo je teraz, dobré poznajú. Obdivujú priam velebia “lidra”, čo vie buchnuť po stole, čo nadáva novinárom, čo podkopáva demokraciu a EU.
Spoločenský vývoj a progres sa nedá zastaviť, len nás ten populizmus spomaľuje priam zastavuje a už teraz sa nám komplikovane dobieha. Paradox je, že ich voliči používaju vydobytky vývoja, internet, socialne siete, telefon, netflix, najnovší ultra hd a atď. Nechcú ale použivať kritické myslenie, vzdelávať sa, nechcú si dohľadať pravdu, postačuje im vyjadrenie ich “lidra” na fc. Pritom práve ich deti študujú niekde v EU alebo ich zať robí v Anglicku.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 997
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 220 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Joki »

Demokracia je o zodpovednosti.
Mylná predstava je, že to je o slobode slova a konania, že môžem každého urážať a povedať si hocičo a tiež robiť si čo chcem.
Demokracia nie je o sebectve, ale o spolupatričnosti a celku. Za socializmu boli všetci ticho a držali “hubu” a krok a zrazu teraz v demokracii si chcú nárokovať na vyjadrenie sa, či už slovné alebo fyzicke. Urážajú lekárov, odborníkov, vedcov a už aj predavačky v Lidl.
Ak by sa len troška zamysleli kriticky, tak by zistili, že bez vedcov a vedy by sme nemali lieky, vakcínu a mnoho iného. Priemerná dĺžka života sa zvyšuje a aj kvalita života a to len vďaka vede a novým objavom.
Je mi občas smutno, keď vidím, ako by sme tu mohli fungovať.
Na druhej strane ma oblieva pot a desim sa, čo všetko dokážu soc. siete a ako ľahko môžme prísť o ten kúsok demokracie, čo tu zatiaľ máme. Ako nás zaplavuju hoaxy a dezinformácie s podporou “lidrov”.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Na margo hoaxov,
https://www.forbes.sk/ronaldo-s-coca-co ... -miliardy/
vsimni si, ze som umyselne vybral FORBES a nie bulvar typu cas sme trend dennikn m abc xyz, aby sa nepovedalo, ze cherrypicking.

Link ani nemusi nikto otvarat, dam sem to podstatne
Portugalská futbalová hviezda Cristiano Ronaldo na tlačovej besede odsunul bokom dve fľašky Coca Coly a do kamery povedal, že má radšej vodu. Jedným šmahom tak znížil cenu akcií výrobcu svetového nealko nápoja o 4 miliardy dolárov.
Takze ano, media (aj tie "oficialne") siria hoax, ako keby sa ani nechumelilo. Pretoze Ronaldo nepripravil ziadnu coca colu o ziadne miliardy, ani styri, ani tisicinu. A on nepovedal nic ine, nez "voda", nie ze "a do kamery povedal, že má radšej vodu. ")
Odoslané z počítača
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa ATHena »

Pozerali ste tlačovku min. financii?
Z toho čo nás zaujíma najviac, teda kto to zaplatí:
Obrázok

Čo na to hovoríte?
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa nesta »

Podla mna zatial celkom v pohode, cakal som teda horsie veci. Kazdopadne dolezitejsie veci pridu zajtra a v utorok => dane FO a podnikatelov.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Vyssi odvod z hazadru - ludia nemozu minat svoje zdanene peniaze? :)
Rychla matematika, 0,1% z 20mil je 20 miliard, nie?
Hm. zaujimave cislo. Este tam mohli dat, kolko je tych milionarov. Bulvar ich odhaduje na cca 10 tisic, co by znamenalo priemer 2 mil na milionara. TOP10 ich ma udajne 7.52mld, cize zostalo nam 12.48mld pre udajnych 9990 ludi, co je 1.25mil na milionara. Ak dobre pocitam.
Odoslané z počítača
m4tu5h
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2020 10:27 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa m4tu5h »

Ja rozmyslam ze si spravim one time jednohodinovy kurz pre deti v predskolskom veku (4-5 rokov) na temu "ako si nenechat ukradnut desiatu na zakladnej skole" v hodnote 1000€
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Glogol »

Ma zaujalo to zdanenie 0,1 perc nad 1 mil majetku. Ako sa to bude technicky ? To majetkove priznania sa nezrusili ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa nesta »

iceberg8 napísal: Ne 14 11, 2021 3:00 pm Vyssi odvod z hazadru - ludia nemozu minat svoje zdanene peniaze? :)
Preco by nemohli? Ten odvod sa bude tykat prevadzkovatelov hazardnych hier, inak si to neviem predstavit.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Glogol »

Tak majetkove priznania sa vracaju. Zatial nad 1 mil. Neverim ze sa vyberie naplanovana suma - majetky su na Cypre. Ale na volicov to zabera.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa ATHena »

Myslím, že to neprejde alebo prejde len v symbolickej podobe, prekračuje to viaceré červené čiary.
Ale dá to igorovi príležitosť vyrývať urážať a pretŕčať sa v médiách. A o to celý čas ide.
Napísať odpoveď

Návrat na "Politika a názory o spoločnosti"