Ked stat a vlada kope ako prasivy a skapinajuci pes/kon

Politika, svetonázory, naša spoločnosť
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Ked stat a vlada kope ako prasivy a skapinajuci pes/kon

Príspevok od používateľa iceberg8 »

http://www.pv-magazine.com/news/details ... 100021485/" onclick="window.open(this.href);return false;

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden vzdelany, alebo hoci aj len sikovny chlapik, co vynajde elektrinu.. Potom niekto bohaty, ci inak sikovny, postavi elektraren a zacne danu elektrinu predavat. No kedze stat a vlada (alebo skor len ta vlada defacto) potrebuju z niecoho zit, niekomu napadlo, ze je super napad zdanit elektrinu. Nikoho to velmi netrapi, lebo cena elektriny a tm padom aj dan z nej je pomerne a relativne nizka, ved to sa strati. Potom ked majitel eketrarne pochopi, ze ludia budu za elektrinu ochotni platit viac, tak zdvihne cenu, ved preco nie, zarabat treba. Treba aj novu elektraren a rychleprachy(.cz :twisted: ) aby sa dalo stavat vo velkom a rychlo. Stale je to OK, ved je to normalne, ale tak pojdu aj percentualne dane na energie vyssie, no stale je to OK, pretoze dalsi sikovny, ci inak vzdelany chlapik ci zena vynajdu fotovoltaicke panely a zrazu je mozne vyrabat eletktrinu piamo doma na streche ci pozemku! Neuveritelne, fanusikovia jasaju, ekonomovia krutia hlavami, ale vyvoj ide dalej a efektivnost stupa, co zvysuje vyhodnost a bezny laik si kupuje FV panel, aby usetril v tazkej a zadlzenej dobe. Lenze rozpravka potrebuje aj zapletku a ta pride z nedalekeho a slnecneho Spanielska, kde sa nejaky chytrak dovtipil, ze ludia budu platit za FV panel.. cize FV panel je zrazu neefektivny, ludom defacto zakazali sa odpojit zo siete a kazdy zivy tvor je mafianskymi praktikami nuteny prispiet elektrarnam za nic. Pochopitelne, je to pod ruskom a v mene bezpencosti. Pockat, ved to je, ono to je Dan zo slnka, no baszmeg...

Nuz, potom pride nejake green politik co slubuje toto zrusit, ak ho zvolia.. a vid link http://www.solarpowereurope.org/newslet ... e-sun-tax/" onclick="window.open(this.href);return false;



Druhy odstavec je len taky offtopic
Co z toho vyplyva? Logicky a nevyvratitelne - vlady vzdy budu kopat, a žobrať akymkolvek sposobom o peniaze len preto, ze clovek si dovolil sa narodit.. To je celkom zaujimave a skor by som si myslel, ze by bolo efektivnejsie platit dan za vzduch, resp dan za odzite roky.. Bolo by to priehladnejsie, ako taketo tahy ako v nejakom lacnom monopoly... ved to je paradox paradoxov - zdanovat to, na co pred chvilou bola poskytnuta danova ulava z dovodu "green"niecoho... (resp skor z dovodu politickych biznisov a insiderskych hocicoho). Bolo by to jednoduchsie, ako dan zo slnka, ci sexu, pripadne hovien... Silne mi to pripomina u nas spotrebu vody - my platime vlastne len za jej distribuciu, cize aj keby poklesne potreba na 1 liter rocne, ten 1 liter by mal hodnotu cca 150eur.. pretoze sieti je viacmenej jedno, ci pretecie 1liter na osobu, ci 1 kubik denne na osobu... Cize ak by sa mal svet tocit a ekonomika nekrachnut, je neefektivne setrit, pretoze to stoji rovnako, len za to dostanem menej... Chapem, ze vodarne maju FIXNE naklady, bez ohladu na spotrebu, viacmenej... Zaroven je ale diskutabilne, ci by bolo udrzatelne ist sposobom neobmedzenej spotreby za rovnaku cenu (pausal alebo cokolvek), to by Zem asi neuniesla, mozno.. Nuz ale je to taky monopoly paradox, doslova az insider paradox - usetri len ten, ktor zacne setrit ako prvy... Lebo vzdy zarobi, usetri len ten, co je v mensine, nemoze usetrit majorita (vacsina), lebo nebude z coho setrit... No ja neviem, pride mi to smiesne :D smiesne, ze vlady si myslia, ze zjedli vsetku mudrost sveta, su plni paradoxov.. pravidelna davka oxymoronov, farizejstva a polien do vseobecneho pokroku... pride mi to, ze je to ako keby "svet" riadili decka z osobitnej aleb speshul skoly.. a spolocnosti to nevadi.. resp tym co to vadi, neminaju energiu na odpor, ale skor na prechytracenie systemu, co je plne pochopitelne a zrejme aj jedine riesenie...
Odoslané z počítača
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ked stat a vlada kope ako prasivy a skapinajuci pes/kon

Príspevok od používateľa Rokosák »

Cestoval si v londynskom metre? Povodne (vyse storocia dozadu) viacere subjekty postavili svoje trate. Dnes je z toho totalny mismas. Zastavky su obcas vzdialene o budovu. Na prestup potrebujes vytah, ktory Ta prevezie o styri poschodia vyssie ci nizsie. Preto treba urcitu koordinaciu. Momentalne to robi start a kartel. Kartely su ucinnejsie, ale drahsie. Stat menej efektivne, ale napriek obrovskemu predrazovaniu lacnejsie. Dokonca i dodavatelia povedzme elektriny su radsej ked ich organizuje stat ako konkurencia.
V pripade novych technologii sa sucasne technologie brania. Obycajne potrebuju ziskat cas na opatrenia, aby mohli prevziat nove technologie.Je to v zaujme sukromnych firiem a stat im v tom pomaha. Casto v zaujme spolocnosti, klientov a zamestnancov.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

no tak to bude dalsia bublina, potom budu musiet prejst na iny standart :) ale ano, za 200-300 rokov, roboti to asi aj zvladanu, proste pride ten cas, kedy to tak bude, ako pises... zaujimave...
inak , ja nemozem byt naivny opacne - nedovoli mi to moj pud sebazachovy, aby som vystavil rodinu riziku, ze sa necham systemom pohltit, tj. aby moja praca "E" (energia) co som do dnes vynalozil, isla ku dnu, lebo ecb, lebo brusel, lebo politika.. ja by som sa sam pred sebou hanbil, aj keby pride 3. svetova, a nevedel by som rodinu ochranit.. a cokolvek medzi tym. cize aj recesia.. ale myslim, ze ta 2008 nebola az taka, ake boli v minuloti.. resp, zotavenie prislo za velmi kratky cas. ale mna to nejak nestresuje, mozno mierne, ale beriem to ako vyzvu..

inak, zabudol som pripiat do mojich megaprispevkov onicom, ze ak ja dnes kazdy 1 bozi den dam 1 hodinu mojej energie "E" do prasiatka, tak za 40 rokov mam 365*40 = 14600 clovekohodin prace, co je 608 dni, resp 1832 osem hodinovych dni. Ide mi o to, ako mozem od 20tky az po 60tku investovat 1 hodinu mojej energie denne, aby som si ich uzil na dochodku. v akejkolvek mene len tak na ucte asi nie, dokazalo by to zlato? asi lepsie ako fiat mena inflacna, ale zas na druhu stranu, stale horsie ako ETF a to zrejme o dost horsie (len 1:1)... a to ETF by mozno aj nieco zarobilo, nad ten 1:1 pomer, cize nad inflacny pomer.. takze teoreticky oplati sa mi 365hodinovu mzdu kazdy rok investovat do ETF? u niekoho 800eur a u niekoho az niekolko tisic.. mozem to chapat, ako odlozenie si casu (zivotneho) do buducna (dochodok)? asi nie tak celkom... ale asi tak nejak vyzeraju moje myslienkove pochody :)
urcite je lepsie investovat do skoly, aby som 1 clovekohodinu premenil namiesto 5eurovej energie do 15 eurovej energie.. odlozim si 3x viac.. ale s tym ako tak pocitam, len to robi priklad zlozitejsim.. kedze namiesto prvych rokov premenny casu na eura neodlozim nic, a potom neskor viac, celkom taky priklad je pravnik - 10 rokov len naklady (studium, prax) a az potom zacina zarabat.

chlieb a hry neporazim, to je jasne a plati, ked ich neporazis, pridaj sa k nim.. takze musim ja zacat ponukat chlieb a hry, aby isli na odbyt, aby som ziskal vyhodu zo systemu... cize podnikat.. uz len otazne, v com :D
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

robota na 15 dni, po 8 hod denne, 1200 eur, plus dph je 1440, v cistom aby som mal 1440 eur na 3 tyzdne prace ineho, by som musel mat 2800 v hrubom mesacne.
kolko % ludi ma 2800 eur brutto mesacne ?
jedine az potom by sa oplatilo si to neurobit sam.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Chris »

iceberg8: prosim ta, odkial si zobral tie cisla ? :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Chris napísal:iceberg8: prosim ta, odkial si zobral tie cisla ? :)
realny zivot, co ti na nich nesedi, ktore cislo ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Chris »

iceberg8 napísal: realny zivot, co ti na nich nesedi, ktore cislo ?
iceberg8 napísal:robota na 15 dni, po 8 hod denne, 1200 eur, plus dph je 1440, v cistom aby som mal 1440 eur na 3 tyzdne prace ineho, by som musel mat 2800 v hrubom mesacne.
kolko % ludi ma 2800 eur brutto mesacne ?
jedine az potom by sa oplatilo si to neurobit sam.
martin pillar tu obhajuje, ze invetovanie do akcii prinasa rizika, ladis tu blaboce nejake blbosti o tom ,ze si ma clovek spravit vlastny index (aj tak to necitam)

a ty tu potom napises, citujem cisla z "realneho zivota"

odkial si zobral 3 tyzdne a 15 dni ???
odkial si zobral 10e/hod ( 1200e / 15 dni / 8 hod) ????
odkial si zobral k tomu DPH ? teda 1440 ???
preco potom prepocitavas 1440 co je vratane DPH na netto mzdu ???

Nechapem ci ja som uz po celom tyzdni spolocensky unaveny, alebo ci tam bolo nieco vymazane ale aky zmysel ma prepocitavanie vytvorenie vlastneho indexu na nezmyselneho prepocitavanie sluzby na 3 tyzdne ??? a potom tu sumu s DPH ako ekvivalent netto mzdy na brutto mzdu ?? :idea: :arrow: :roll:
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

asi som to dal do zlej temy, alebo som nieco nepochopil, pretoze to malo byt o svojpomoci.
priklad znel - potrebujem vymurovat a vykachlickovat stenu v byte, akykolvek zivnostnik ci podnikatel mi ponukol tuto pracu za 1200eur, plus DPH, 1200 ak nechcem doklad, 1440 ak chcem doklad, cize 1440 eur by ma stalo vymurovanie a vyobkladanie steny.
lenze, mam dve moznosti, ist do roboty kde clovek zaraba a tieto peniaze zdanit, zodvodnit a nasledne zaplatit robotnikovi, alebo ist murovat sam. ak pojdem murovat sam, je to na 15 dni (8hod den). ale nezaplatim potom 1440eur - lebo si to urobim sam.
no, lenze ja mam brutto 1000eur mesacne, co je 750eur brutto za tych 15 dni (3 tyzdne).
ale nikto mi to pod 1440eur neurobi..
odkial si zobral 3 tyzdne a 15 dni ??? - lebo som si to sam urobil za tento cas
odkial si zobral 10e/hod ( 1200e / 15 dni / 8 hod) ???? 1200e z trhu a 15*8 hodin lebo za ten cas som si to sam dokoncil
odkial si zobral k tomu DPH ? teda 1440 ??? nuz to je praktika podnikatelov, najskor ponuka bez dokladu a naslende +20% ak chcem doklad
preco potom prepocitavas 1440 co je vratane DPH na netto mzdu ??? lebo ja sa predavam za brutto, a msim tiez kupovat s DPH.. cize ja s mojou pracou urobim naklad mojmu zamestnavatelovi v brutto, tj 2800, on zdani, ja zdanim, a zostane mi 2000, ale 2000 za mesiac, to je 1500 za 3/4 mesiaca cize 3 tyzdne a toto 1500 ja musim dat hentomu murarovi, a takto som svoj 2800 hrubu mzdu zamenil za murovanie...
proste:
zarabas 1k v hrubom, co je 750-800 v cistom ? neviem presne, ale potrebujes murovat jadro, toto stoji 1200/1440 EUR.. a stoji to 15*8hodin makacky.. co urobis, aby si porazil matematiku a system ?

EDIT: moja pointa bola znazornit, kolko % zoberie danovo odvodovy system, ktory sice nieco potrebuje, no v mojom priklade zobral pomerne dost, kedze tych 1200e co bez DPH zarobi dany robotnik nie je cista mzda.. jednoducho kazda vyplata zoberie 19%+14% cize minimalne 33% takze aby som ja premenil svoju namahu transferovanu do ineho cloveka, bude ma to stat 66% z mojej povodnej namahy (hrubej mzdy)

opravujem sa
http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalk ... ok=2016-06" onclick="window.open(this.href);return false;
az 3785 EUR stojim zamestnavatela, aby som dostal v hrubom 2800 , aby som v cistom (TO CIM MOZEM DISPONOVAT) mal 1987 EUR . toto vsetko mesacne
za 3 tyzdne prace to je cca 1500 EUR a toto ja musim zaplatit na fakturu/doklad robotnikovi, lebo to je jeho cena prace.
takze 3/4 * 3785 = 2800 eur sa premeni do +-1200 (neviem ako sa to dph podiela na tom) a 12/28= = 43% zostalo, cize 57% odislo do systemu.
a moja pointa bola, ked si to ja sam urobim za 3 tyzdne, a zaroven nemam 2800 v hrubom alebo 3800 v superhrubej mzde, tak a mi oplati dat vypoved a urobit si to sam. pretoze ked zarabam 1000 v hrubom, tak ja stojim zamestnavatela 1350e a zarobim v cistom 760eur.
760 eur je POLOVICA toho, co on chce za 3 tyzdne, cize 2 mesaice by PRIEMERNE zarabajuci clovek musel makat, aby to premenil do namahy robotnika do 3 tyzdnov..
3/8 = 37.5% toto cislo je blizko k 12/28 = 43% cize system zhltne EXTREMNU cast z mojej namahy, len aby som urobil zamenu z namahy do EUR a z EUR do namahy.

preto som niekde vyssie pisal, ze v brutanlej vacsine pripadov sa oplati urobit si robotu svojpomocne, hoci aj PLOT, ci murovanie, alebo opravit si zachod.. samozrejme, nie zuby - tam je skor prevencia, ale uraz si neopravim sam.
pokial system zlhtne 1500/3800= = 60%! alebo 760/1350= 40 %! z mojej namahy za to, ze tu sice mam cesty a lekar ma nenecha umriet, pripadne policajt chyta fetakov ktori by ma mohli za 4eura zapichnut v ulicke... tak v tychto pripadoch, ako su obklady, murovanie, ploty sa mi jednducho mne osobne matematicky oplati dat vypoved, zdravotne doplatit zo svojho, lebo inak budem makat viac vo svojej robote, ako keby makam na svojom plote... a to pomerne vyrazne..

takto som to myslel...
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa jogo »

iceberg8 napísal: proste:
zarabas 1k v hrubom, co je 750-800 v cistom ? neviem presne, ale potrebujes murovat jadro, toto stoji 1200/1440 EUR.. a stoji to 15*8hodin makacky.. co urobis, aby si porazil matematiku a system ?
Mas kamarata-profika obkladaca. Ides s nim do krcmy a medzi 4 az 5 poldecom mu spomenies, ze ti treba oblozit kupelnu. Sikovny profik, ked ide na plny vykon, to zmakne za 1 den s tvojou pomocou. Ak si mu v minulosti podobne pomohol ty jemu(v mojom pripade s elektrikou), pripadne mu v buducnosti pomozes, tak pride a oblozi ti to. Opijete sa, zaplatis mu 100 Euro za ten jeden den(10 euro/hod), aby nebol skodny a je to.
Ak to nevies vymurovat, tak zavolas dalsieho kamarata-murara a zopakuje sa predosly scenar. :)

p.s: Musis volat kamaratov, ktori su zamestnani a maju stabilny prijem. Ak zavolas kamarata-zivnostnika, ktory si sam zhana zakazky, tak vacsinou to dopadne tak, ze este na nom prerobis. Lebo tam zas vacsinou plati: "Koho oklamem, ak nie svojho kamarata?" :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

nemam kamarata profika a prace bolo vela, ziadny kamarat by to neurobil pod trhovu cenu.. keby mu pomaham, mame to za 10hod/den x 5 dni..
no, ja som mal kamarata zivnostnika takze to tvoje PS plati na 100%
lenze kamarata co pracuje v inej sfere hoci aj, proste nemali cas, lebo praca+skola..
bol tam sice 1 kamos, co je robotnik zivnostnik, ale skor pomocnik zivnostnika, ten by bral 50e na den, ale zas - raz som ho tam mal, a robil kiksy... a nebavilo ma ho velmi komandovat, nech to robi lepsie,kvalitnejsie.. ale ano, dalo by sa... len ja nemusim jeho povahu velmi.. 6hodin pracovnyn cas, z toho este obed dole, par cigaretiek dole.. inak by bol perfektny.. no keby to robim ja profi, tak si ho ako pomocnika zoberiem za tych 50e/den, to ano...
cize da sa, urcite sa da kombinovat, on by to z 15 dni stiahol na mozno 10.. cize by ma to stalo 500e + moja pomoc.. ale mozno by sa to stiahlo na 7 dni, lebo 2x7 = 14 a 1 den, alebo aj viac dni je dan za brutalnu vojpomoc vynasky materialu, miesania lepidla a malty... cize mozno by sme to dvaja dali za 6-7dni, co je 300e + moja praca.. v tom konkretnom priapde mojom..
ale tak, su aj partie, neviem ci o 2 alebo 4 ludi, co by to zmakli za 2 dni, max 3 dni.. ale to bolo tiez za cca 1000,- bez DPH ( a tu paradoxne, ked tak na to pozeram, toto je normalna firma, profi, resp sro ale partia.. cize ekvivalent zivnostnici, to je jedno - ale maju SRO formu), tak mi dali za rovnaku jednotku 25 bez dph cize 30 s dph, a zivnostnici co zrusili uz zivnost, lebo svet je nespravodlivy, tak ti mi dali 28eur bez dokladu cenu - sranda.. cize s dokladom by boli drahsi, ako legalna profi firma, ktorej by som veril, lebo su je autorizovana viacmenej...
takze ano, netreba to robit mojim extremom, ze vsetko sam ako herkules, ci inak tvrdohlavo, to uznavam..
avsak mna to jednak bavi, jednak chcem aby som to mal pod kontrolou a jednak musim priznat, rozpocet mam extremne obmedzeny, cize mam to aj ako vyzvu.. ale keby zarabam 1k v hrubej, a stoji ma to 40hodin tyzdenne, tak by som nemal sancu to, co chcem, aby sa mi zhmotnilo.. proste 1k v hrubom je malo, len tak na prezitie, nie este to zveladovanie obydlia... (a zaroven stravovania sa)

edit, ale mas fakt pravu s tymi kamosmi - to je dnes cenna komodita.. on mi pride pomoct na 5 dni, a o rok ci dva ja jemu na 5 dni, obaja si odmakame v dobrej partii dokopy 10 dni a obaja usetrime cca 5x100e (ekvivalent profika co by si vypytal, ale to skor aj viac), proste cas je tiez komodita.. ale treba aj tych dobrych kamaratov :D

avsak ja nelutujem, ze som sa do toho pustil, sice je to makacka, ale nieco som sa aj naucil... cize mozem potom kamosom pomoct neskor :D
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa jogo »

iceberg8 napísal:nemam kamarata profika a prace bolo vela, ziadny kamarat by to neurobil pod trhovu cenu.. keby mu pomaham, mame to za 10hod/den x 5 dni..
No nemozes prist za kamaratom a povedat mu: Prerob mi cele bytove jadro za polovicnu cenu. Samozrejme, ze to neurobi.
Musis pracu rozdelit na "jednodnove fusky" a oslovit viacerych kamaratov.:)
Tak za mnou prisiel kamarat, ze nech mu prerobim elektroinstalaciu v celom panelakovom byte. Vravim ok, ale budes robit so mnou. Lebo ked poziciam rezacku a velku zbijacku, tak musia ist nonstop a to sa musime striedat pri nich dvaja.
A on ze nie, ze on musi ist do prace, ze si to predstavoval, ze to urobim sam. Tak som odmietol. Lebo den-dva mozem kamaratsky pomoct, ale nie tyzden. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Ked stat a vlada kope ako prasivy a skapinajuci pes/kon

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Iceberg to je predsa stara znama vec ze co si usetril akoby si zarobil. Usetril v zmysle - urobil si si to sam a teda neplatil si to inemu aby to urobil.

Pointou zamestnaneckeho pomeru je ze tam mozes chodit bezducho a tych par drobnych dostanes kazdy mesiac aj ak extra vykon nepodas. Doma si tento mesiac na tvojej prerabke mozno fajn usetril ale ludia obycajne nie su natolko disciplinovani aby si podobne efektivnu pracu nasli den co den cele tyzdne-mesiace.

Je dobre ak zarobis v cistom 760E ze si nespokojny a chces s tym nieco robit. Pred >10 rokmi som tiez zarabal 760E v cistom (to este bolo 30xSKK) no zase zo 40 hodin pracovneho tyzdna som povedzme 30 hodin pozeral filmy, hral hry, pisal si na internete. Tak musis zohladnit aj to kolko energie ta tie peniaze stoja; nie len cas. Chodil som si do fabriky doslova odpocinut a to je ine nez ked sa chodis narobit.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Ked stat a vlada kope ako prasivy a skapinajuci pes/kon

Príspevok od používateľa iceberg8 »

no, napr.. sestricky co sa staraju o starych pacientov, maju 430eur v hrubom sa mi zda (alebo cistom dokonca ? ) a su to 12tky (od 6 do 6), a je tam daleko viac roboty, ako v uhlovej bani - a dokonca, plienky sa menia 2x za den len, to je limit zo zdravotnej poistovne. co tam potom, ze to ani zdaleka nestaci a ani plachty sa neperu, hygiena nula bodov. 50kg zeny otacaju 100kg pacienta atd.. ale niekde zacat treba, len mi to pride, ze akykolvek zamestannecky pomer je teoreticky... no nemozem to nazvat podvod, kedze tam netreba dat 100% vykon. ja som sa tiez mohol flakat, ale robota by absolutne stala, ba dokonca aj degradovala.. ale tieto sestricky ked som dnes pocul, tak to je katastrofa.. tj, info z pohovoru... no ale zopar ludi ma fakt stastie na pozicie, kde sa da flakat.. avsak tento konkretny pripad ma tak vytocil, az by som mal chut zalovat poistovnu, keby takto nejak skonci niekto z mojich blizkych.. a osobne si myslim, aj ked to nemam podlozene, ze prave z tohto dovodu, cela krajina je podvyzivena a vlastne majoita zije v sedej ekonomike.. len taky myslienkovy pochod, s ktorym si myslim, ze keby sa nekradne vo vysokych sferach, az po najznisie, tak by som zrejme ani nepremyslal nad svojpomocou, lebo by boli prace riadne ohodnotene.. a nedostaval by som 90% ponuk "bez DPH".. nuz, a preto sa musim branit - vlastnymi rukami :) ale mozno som uplne mimo, neviem..


a ano, energie ma to stoji dost, ta moja svojpomocna fuska navyse.. je to makacka... ale zas.. lepsiu robotu nemam na dosah.. nerobil by som to na zivnost/profesionalne, aj ked.. 2k v cistom mesacne by mi to dalo, ale nie som na to stavany s mojimi 65kg.. ale predpokaldam, ze by ma to fyzicky znicilo za 20rokov, neviem... technicky som spinavy robotnik, no ale - vodar ma v prerabke bytu stal 600eur, aj s 5 metrom potrubia... za 6 hodin roboty.. jednemu znamemu elektrikar nieco robil, za 1 hod pytal 250eur (material mal).. cize.. kam sa hrabe trader :D alebo Ladis.. ja z toho "mam" maximalne 10e/hod, cize ziadna slava, ked sa nad tym zamyslim.

len v mojom konkretnom pripade, ked mam vela casu (a este viac chuti) sa mi to viacmenej oplati.. ale faktom je, ze energeticky narocne to je, take fitko.. nerobim dlhsie ako 5-6hodin denne, nie viac ako 4x do tyzdna.. nuz ale.. ked nieco chcem, bud si to kupim, alebo urobim sam, pot a krv :D ale to len z dovodu, ze som si dal za ulohu ist extremne na nizke naklady..
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ked stat a vlada kope ako prasivy a skapinajuci pes/kon

Príspevok od používateľa jogo »

jaroslav80 napísal:Iceberg to je predsa stara znama vec ze co si usetril akoby si zarobil. Usetril v zmysle - urobil si si to sam a teda neplatil si to inemu aby to urobil.
Ak to urobis sam, vacsinou usetris 2x. Prvykrat, ze zaplatis sebe a nie niekomu inemu, a druhykrat, ze urobis iba nutnu pracu s najnizsimi nakladmi.
Pretoze firma ti vzdy ponukne drahsie riesenie problemu, lebo na nom viac zarobi.
V mojom pripade napriklad za hydrofobne dotatocne zaizolovanie domu firmou( podpilenie muriva a vlozenie lepenky-nevyhoda mur casom popraska) som mal zaplatit 75 000 Skk pripadne za narazenie nerezovych plechov 150 000Skk. Ale vyriesil som to vysekom 5 cm drazky vo vonkajsej malte az po staru hydroizolaciu s naslednym vyplnenim tejto drazky vodoizolacnou maltou. Dva dni roboty + 5000 Skk za tu specialnu maltu. Vsetci murari v dedine mi vraveli, ze to nebude fungovat a nemali pravdu. Tak isto predavaci v specializovanych obchodoch mi chceli predat este navyse sanacnu omietku na vonkajsiu stranu domu-nebolo treba.Vlhkost mi uz po stene "netaha" a "mapy" sa netvoria.
A usetril som v tom case svoju celorocnu mzdu(65 000Skk). :)
Vlhkost totizto stupala iba po vonkajsej omietke,ktora prekryvala lepenku v murive. Nasi otcovia to takto robili bezne a preto kazdy druhy dom v dedine mal takyto problem.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Ked stat a vlada kope ako prasivy a skapinajuci pes/kon

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Nuz tak ja som za podrezanie naozaj zaplatil >2100 EUR. Robili vsetky steny, aj vnutorne. Vonkajsie su >45cm hrube. Traja ludia to mali za 3 dni hotove. No mal som len 4 mesiace casu aby som z na tehlu obitej budy urobil obyvatelny dom, tak som sa nemohol vsetkemu venovat. Inak tu investiciu vobec nelutujem lebo vlhku budu to naozaj premenilo na normalny dom.

Ked som sa stahoval v celom dome bola finalne dokoncena jedina elektricka zasuvka, tepla voda este nebola, kuchynska linka tiez nie...
Napísať odpoveď

Návrat na "Politika a názory o spoločnosti"