S.R.O a živnostník - odvody pri nulovom zisku

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Daredd
Príspevky: 8
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 2:28 am

S.R.O a živnostník - odvody pri nulovom zisku

Príspevok od používateľa Daredd »

Zdravím, chcel by som sa opýtať, ako fungujú s.r.o. a živnostníctvo keď nemám žiadny zisk. Daň očividne platiť nemusím, ale ako je to s odvodmi? Viem si založiť sro/živnosť a len tak ju mať a neplatiť nič, či autmaticky tam vzniká nejaká povinnosť? Ak by niekoho zaujímal kontext, tak som programátor, a keď sa sem tam objaví príležitosť na nejakú zakázku, tak by bolo fajn mať niečo založené a môcť to normálne faktúrovať. Ale potom nechcem niekoľko mesiacov platiť odvody, keď to nebudem využívať. Ďakujem.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: S.R.O a živnostník - odvody pri nulovom zisku

Príspevok od používateľa rmaly »

Daredd napísal: Ne 21 11, 2021 7:18 pm Zdravím, chcel by som sa opýtať, ako fungujú s.r.o. a živnostníctvo keď nemám žiadny zisk. Daň očividne platiť nemusím, ale ako je to s odvodmi? Viem si založiť sro/živnosť a len tak ju mať a neplatiť nič, či autmaticky tam vzniká nejaká povinnosť? Ak by niekoho zaujímal kontext, tak som programátor, a keď sa sem tam objaví príležitosť na nejakú zakázku, tak by bolo fajn mať niečo založené a môcť to normálne faktúrovať. Ale potom nechcem niekoľko mesiacov platiť odvody, keď to nebudem využívať. Ďakujem.
Budem rad ak ma doplni nejaky uctovnik/uctovnicka, ale pokial viem, tak na toto presne sluzi 1 osobova srocka. Pri zivnosti musis podla mna vzdy platit aspon minimalen odvody. Sro je podla mna super transparentna. Ak nieco zarobis, tak tvoja srocka z toho zaplati dan a ak by si si vyplacal podiel na zisku potom (vytahoval zisk z firmy), tak potom tam sa zase nieco plati...
Ale inac ty neplatis nic navyse... teda pokial si zamestnany a plati v zamestnani za teba zamestnavatel vsetko... inac by si bol teoreticky ako dobrovolne nezamestnany (cisto majitel / konatel v sro) a musel by si za seba platit asi aspon zdravotne...
Zase z mojho pohladu nevyhoda je taka, ze pri sro uz asi bude potrebovat uctovnika, lebo tam sa uz asi musi / oplati riesit podvojne ucto a kadejake fondy a zavierky a to uz asi sam nedas. Pri zivnosti staci excel.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: S.R.O a živnostník - odvody pri nulovom zisku

Príspevok od používateľa andre »

Su kalkulacky, ktore ti to priblizne vypocitaju. napr. https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... kalkulacka

Zadaj rovnake prijmy a vydavky a uvidis.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: S.R.O a živnostník - odvody pri nulovom zisku

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Daredd napísal: Ne 21 11, 2021 7:18 pm Zdravím, chcel by som sa opýtať, ako fungujú s.r.o. a živnostníctvo keď nemám žiadny zisk. Daň očividne platiť nemusím, ale ako je to s odvodmi? Viem si založiť sro/živnosť a len tak ju mať a neplatiť nič, či autmaticky tam vzniká nejaká povinnosť? Ak by niekoho zaujímal kontext, tak som programátor, a keď sa sem tam objaví príležitosť na nejakú zakázku, tak by bolo fajn mať niečo založené a môcť to normálne faktúrovať. Ale potom nechcem niekoľko mesiacov platiť odvody, keď to nebudem využívať. Ďakujem.
Pokiaľ si zamestnaný:
SZČO máš menej papierovania a momentálne slušné paušálne výdavky. Zdravotné poistenie nebudeš platiť lebo ho platíš v rámci zamestnania. Za SZČO sa zdravotné odvody dopočítajú až pri ročnom zúčtovaní na základe daňového priznania.
Sociálne odvody netreba platiť ak neprekročíš hranicu: https://www.podnikajte.sk/socialne-a-zd ... vodov-2021
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: S.R.O a živnostník - odvody pri nulovom zisku

Príspevok od používateľa glengoolie »

rmaly napísal: Ne 21 11, 2021 9:16 pm Budem rad ak ma doplni nejaky uctovnik/uctovnicka, ale pokial viem, tak na toto presne sluzi 1 osobova srocka. Pri zivnosti musis podla mna vzdy platit aspon minimalen odvody. Sro je podla mna super transparentna. Ak nieco zarobis, tak tvoja srocka z toho zaplati dan a ak by si si vyplacal podiel na zisku potom (vytahoval zisk z firmy), tak potom tam sa zase nieco plati...
Ale inac ty neplatis nic navyse... teda pokial si zamestnany a plati v zamestnani za teba zamestnavatel vsetko... inac by si bol teoreticky ako dobrovolne nezamestnany (cisto majitel / konatel v sro) a musel by si za seba platit asi aspon zdravotne...
Zase z mojho pohladu nevyhoda je taka, ze pri sro uz asi bude potrebovat uctovnika, lebo tam sa uz asi musi / oplati riesit podvojne ucto a kadejake fondy a zavierky a to uz asi sam nedas. Pri zivnosti staci excel.
len potom pozor. ak ma clovek jedno-osobovu sro cez ktoru robi namiesto zivnosti a nie je v nej zamestnany, cize si len vybera podiel na zisku, ale sam vykonava pracu(napriklad ak je niekto programator a nejde cez zivnost ale si spravil z nejakeho dovodu sro) tak porusuje zakon a ked mu pride danova kontrola tak bude dost v prdeli pretoze ide o nelegalnu pracu na cierno. inak povedane, za vyhotovenie tej prace si musi uhradit nejaku vyplatu. ci uz na dohodu o diele, zivnost alebo tpp. teda v konencom dosledku sa sro vobec neoplati pretoze clovek bude de facto zdaneny dva krat.
for the best of times
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: S.R.O a živnostník - odvody pri nulovom zisku

Príspevok od používateľa rmaly »

glengoolie napísal: Po 06 12, 2021 12:58 pm len potom pozor. ak ma clovek jedno-osobovu sro cez ktoru robi namiesto zivnosti a nie je v nej zamestnany, cize si len vybera podiel na zisku, ale sam vykonava pracu(napriklad ak je niekto programator a nejde cez zivnost ale si spravil z nejakeho dovodu sro) tak porusuje zakon a ked mu pride danova kontrola tak bude dost v prdeli pretoze ide o nelegalnu pracu na cierno. inak povedane, za vyhotovenie tej prace si musi uhradit nejaku vyplatu. ci uz na dohodu o diele, zivnost alebo tpp. teda v konencom dosledku sa sro vobec neoplati pretoze clovek bude de facto zdaneny dva krat.
Dik, ale ja maam sro na prenajmy a robim v telco priemysle...
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: S.R.O a živnostník - odvody pri nulovom zisku

Príspevok od používateľa glengoolie »

ok, ak tam nic nerobis tak pohoda.
len pre info mozno https://www.ekonservis.sk/wp-content/up ... prijem.pdf
for the best of times
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: S.R.O a živnostník - odvody pri nulovom zisku

Príspevok od používateľa Filip26 »

glengoolie napísal: Po 06 12, 2021 12:58 pm len potom pozor. ak ma clovek jedno-osobovu sro cez ktoru robi namiesto zivnosti a nie je v nej zamestnany, cize si len vybera podiel na zisku, ale sam vykonava pracu(napriklad ak je niekto programator a nejde cez zivnost ale si spravil z nejakeho dovodu sro) tak porusuje zakon a ked mu pride danova kontrola tak bude dost v prdeli pretoze ide o nelegalnu pracu na cierno. inak povedane, za vyhotovenie tej prace si musi uhradit nejaku vyplatu. ci uz na dohodu o diele, zivnost alebo tpp. teda v konencom dosledku sa sro vobec neoplati pretoze clovek bude de facto zdaneny dva krat.
Aký konkrétny zákon máš na mysli?
Ak taký človek funguje so svojou sro ako subdodávatel pre svojho zákazníka na základe zmluvy a/alebo objednávky podla obchodného zákonníka, tak zákonník práce sa ho netýka. Potom si raz ročne vypláca podiel na zisku ako spoločník.

"Ak je konateľ zároveň aj spoločníkom v s. r. o. (v jednoosobových „eseročkách je to takmer vždy), z podielu na zisku vytvoreného v roku 2017 a neskôr sa neplatia ani sociálne, ani zdravotné odvody. Konateľ už dostane podiel na zisku očistený o zrážkovú daň vo výške 7 %, ktorú mu zrazí spoločnosť. Nakoľko sa podiel na zisku vypláca spravidla raz ročne, a to jednorazovo alebo vo viacerých častiach, spoločník (ktorý je aj konateľom), ak nemá iný príjem (napr. ako SZČO, či zamestnanec) je povinný platiť minimálne mesačné preddavky na zdravotné poistenie ako samoplatiteľ."


https://www.podnikajte.sk/sro/zamestnan ... odavatelom
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: S.R.O a živnostník - odvody pri nulovom zisku

Príspevok od používateľa glengoolie »

for the best of times
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"