napad jak dostat napad

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

kde berete inspiraciu? pouzivate nake uzasne metody "how to be more creative", atd?
jak vas napadne naky uzasny napad? mna dost tazko :lol:

neviem ci to tu niekoho zajima, obcas nieco googlujem, zatial som nic uzasne nenasiel..
ale je to podla mna absolutne klucova vec, takze ak by som si moju schopnost dostavania napadov - vymyslania niecoho - vedel zlepsit o 10%, bola by to asi velmi dobra investicia.. ale asi to nebude take jednoduche, zas na druhej strane ked si moze clovek zlepsit napr. silu x-nasobne, preco by sa nejak nedalo natrenovat aj toto.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa filip glasa »

nápady najčastejšie vznikajú ako frustrácia z toho, že produkt/služba neexistuje, alebo je ohromne nekvalitná, nedostupná, atď. Tak ja len chodím po svete s otvorenými očami a to čo iný vidí ako nedostatok, tak ja ako nový nápad.
Grankow
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Št 24 05, 2007 2:10 pm

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Grankow »

Vsade sa pise a hovori ze vsetky dobre napady vraj vznikli uplnou nahodou.
Nieco na tom bude ale nejaku sikovnost k tomu clovek musi mat.
Tak ako napisal Filip aj ja sa snazim rozmyslat nad tym preco niektore veci su tak ako su a ako by sa to dalo vylepsit, pripadne zmenit. Alebo staci viac vysedavat v krcmach a pocuvat co ludia hovoria, mozno nejaky mozog tam prave kamosovi pri pive nieco vysvetluje. Ved nikto nevie kto ake napady komu ukradol. :roll:
Na druhej strane ja aj vela ludi co maju fakt dobru fantaziu ale nemaju odvahu tie svoje napady nejako rozsirovat pripadne na to nemaju cas, peniaze a ine...
Este je tu moznost karmy a podobnych veci... Ale na toto ja velmi nie som...
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Pette »

Pomaha aj rozhovor s podobne naladenym clovekom - pokial mozno realistom:)
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

ano, ten prvy napad je vacsinou tak ze nieco pouzivam a nevyhovuje mi to a napadne ma jak by to bolo lepsie.

ale ide mi skorej o te dalsie veci, trebarz riesim user interface, ten sa da spravit debilne, "normalne" alebo nejak uplne unikatne, trebarz google vyhladavanie - prazdna stranka s jednym input boxom je istym sposobom genialny napad, alebo ipod ovladanie a podobne..

co je uz otazka riesenia konkretneho problemu a jak tam vymyslet nejake inovativne riesenie..

napriklad sa hovori ze klasicka muzika (bach) podporuje kreativne myslenie.. potom som cital nieco o mind mappingu, neviem ci to moze mat aj nejaky efekt a podobne veci..

a este dalsia vec, napr. jak pette spominal ze ide volakam na mesiac na dovolenku a tam vymysla. tak to mne moc nefunguje, na to aby ma nieco napadlo musim mat naky podnet, videt nieco na zaklade coho ma nieco napadne.. tak pozeram napriklad spustu bar jakych webov, atd, to celkom funguje..

ten rozhovor ano, to je tiez dobry napad, aj ked vacsinou je to akorat spusta zabiteho casu.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Bebe »

Ja mám opačný problém, mám toľko geniálnych nápadov, že by som potreboval 5životov, aby som ich stihol realizovať, energie za dvadsiatich slonov, aby som mal silu dotiahnuť všetky do konca a chuti aspoň toľko, koľko mám na sex.. :lol:

Tak a teraz trošku vážne. Nápady sa rodia rôznymi spôsobmi. Predovšetkým vznikajú v hlave, v mysli a podnety môžu byť rôzne. Ako už bolo napísané napr. z nedostatku, z núdze, z omylu a niekedy aj z nudy, či akože náhodou. Hlavu, mysel a kreatívne myslenie možno trénovať a sú na to tréningy, školenia, lektori, knihy a môžu byť dobré aj zlé.

Vo všeobecnosti málokedy dostane niekto jeden jediný nápad, ten realizuje a uspeje. Väčšinou sú to tisíce nápadov, z ktorých sa môže vyberať ten, ktorý je realizovateľný, dosiahnuteľný a prijateľný.

Základné predpoklady tvorivej kognitívnej činnosti:
-otvorené oči a pozorovací talent(schopnosť sledovať svet okolo seba s cieľom hľadania východísk a príležitostí hlavne tam, kde iný vidia problémy)
-záľuba v zmenách (schopnosť meniť zabehané veci okolo seba, meniť uhol pohľadu a meniť seba samého)
-nekritickosť vlastného myslenia (vedieť pustiť uzdu fantázii až za hranice bežnej reality, nemať matninely, pohybovať sa vo všetkých dimenziách, existujúcich, i neexitujúcich)
-kritickosť vlastného myslenia (nepúšťať sa do niečoho bez predchádzajúcej podrobnej analýzy, len na základe pocitu, vedieť prepnúť do reality a vidieť veci také aké sú, ale nie zas také aké si myslíme, že sú, teda preklenúť vlastné bloky, predsudky a zábrany)
-kreatívna kreativita (aj keď nápad vyzerá z prvopočiatku ako hlúposť, rozvíjať nové možnosti, variácie a modifikácie postupne až do realizovateľnej podoby)
-inšpirácia (vedieť si navodiť stav eufórie poslúži hudba, príroda, meditácia a nechať sa preladiť do stavu, kedy nápady prichádzajú samé od seba, bez toho, že by sme sa silili, niečo vymyslieť)
-psychycká pohoda (starostlivosť o duševnú hygienu, spokojnosť so základnými potrebami a so sebou samým. Prílišná spokojnosť a jej uvedomenie pôsobí kontraproduktívne)
-psychycký tlak (nespokojnosť s niečím, potreba niečo zlepšiť, realizovať sa. Prílišný tlak, stres, úzkosť pôsobia opačne)
-systém (prísť na to, kde, kedy a ako sa nám najlepšie tvorí, toto môže byť vysoko individuálne)
-obeta (mať schopnosť obetovať niečo - pohodlie, spánok, vedieť sa nadchnúť a mať chuť pracovať, tvoriť za účelom nejakého vyššieho, alebo individuálneho cieľa. Prepracovanosť, môže ale byť príčinou neúspechu)

Určite to nie je všetko, to je len to, čo ma tak narýchlo napadlo.. tuším sa v tom celkom vyznám.. že by som práve dostal nápad robiť na danú tému školenia.. a zas mám do rána nad čím premýšľať..
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Bebe »

Pette napísal:Pomaha aj rozhovor s podobne naladenym clovekom - pokial mozno realistom:)
Jeden snílek+jeden realista je dobrá kombinácia, ale nie takí, ktorí sa navzájom kritizujú, ale naopak, vidia potenciál v tomto spojení
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

self development expert Bebe napísal: Hlavu, mysel a kreatívne myslenie možno trénovať a sú na to tréningy, školenia, lektori, knihy a môžu byť dobré aj zlé.
poradis knihu co sa oplati precitat (pred tym jak pojdem na tvoj 5000 korunovy kurz)?
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Honzajs »

Před X lety jsem četl "Myšlením k bohatství" od N. Hilla a "Jak myslí milionáři" od Ch. Poissanta
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

Honzajs napísal:Před X lety jsem četl "Myšlením k bohatství" od N. Hilla a "Jak myslí milionáři" od Ch. Poissanta
tu druhu som cital myslim, ale to su take motivacno-inspiracne pribehy, co su dobre veci, ale nezistis z toho co mas robit ked chces nieco vymyslet - ten proces vymyslania/dostavania napadu, to ma zajima..

inac na teto motivacno-inspiracne veci mozem odporucit aj video.google.com, charlie rose tam ma 99999999 interviews od dalailamu, cez vsetkych biznis ludi, gates, jobs, buffett, rogers az po.. dokonca rozhovor s havlom tam je. velmi dobre videa sa tam daju najst, od kedy som zistil co za klenoty su tam som nezapol telku poriadne (az na olympiadu) a ani sme uz necitam, ked sa mi nechce chvilu robit alebo zerem si pustim nake video na google.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15787
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1386 times

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Myslím, že schopnosť mať nápady nie je až také dôležité.
Je kopa kreatívnych ľudí, ktorí nikdy nevyužijú svoj potenciál, alebo sa pod cenu predávajú svojmu zamestnávateľovi.

Myslím, že úspech tkvie v schopnosti dobrý nápad realizovať.
Veriť si, rozhodnúť sa, ísť za svojím cieľom, prehrýzť sa cez všetky problémy a nevzdať sa, kým nedosiahneme svoj cieľ.
Ja tomu hovorím ,,byť pittbull,,: zahryznem sa a nepustím, kým nevyhrám...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Bebe »

jonatanus napísal:..ale nezistis z toho co mas robit ked chces nieco vymyslet - ten proces vymyslania/dostavania napadu, to ma zajima..
..alebo zerem si pustim nake video..
Obávam sa, že nikde nenájdeš návod, že ak chcete vymyslieť to a to, musíte urobiť to a to. Možno v tomto prípade iba systém á la T.A.Edison, ale sú aj priame techniky, kde zadáš konkrétny problém a ak dodržíš všetky procesné postupy, dostaneš na výstupe konkrétne riešenie. To však nie je pre laikov.

Keď žereš, nemáš pozerať video, ale máš sa sústrediť na žranicu, ktorú si máš mimochodom vychutnať a na to, ako Ti dané jedlo prospeje, dodá všetku potrebnú energiu a výživu nielen telu, ale i mysli, aby si mohol kreatívne pracovať, byť zdravý a užívať si každú sekundu svojho života.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Honzajs »

Mně se nejvíce osvědčilo čtení - a to jak webu, tak i knížek. Pokud je v knize 1 užitečný nový nápad, tak ta kniha stála za to.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Bebe »

JUGGLER napísal:Myslím, že schopnosť mať nápady nie je až také dôležité.
Je kopa kreatívnych ľudí, ktorí nikdy nevyužijú svoj potenciál, alebo sa pod cenu predávajú svojmu zamestnávateľovi.

Myslím, že úspech tkvie v schopnosti dobrý nápad realizovať.
Veriť si, rozhodnúť sa, ísť za svojím cieľom, prehrýzť sa cez všetky problémy a nevzdať sa, kým nedosiahneme svoj cieľ.
Ja tomu hovorím ,,byť pittbull,,: zahryznem sa a nepustím, kým nevyhrám...
Ja zase myslím, že je dôležité rozvíjať akúkoľvek schopnosť, ktorou sme obdarení.

Druhá veta je takpovediac absolútna pravda. Tvorivosť nie je predpokladom k úspechu a väčšina tvorivých ľudí je chudobných a nešťastných, lebo sa nevedia predať. Vyvolení sa stanú slávnymi, alebo docenenými po svojej smrti.

Z histórie i súčasnosti vieme, že najväčší úspech mali tí najväčší manipulátori. Ich sláva však rýchlo hasne a ich počiny bývajú odsúdeniahodné. To platí o extrémoch.

Ísť za svojím hlava-nahlava nie je cieľ, ani predstava úspechu bežného človeka túžiacom po úspechu. Príťažlivejšia je ako-tak morálna cesta. Pôvodne sme sa ale bavili o nápadoch a tvorivosti, nie o úspechu a schopnosti presadiť sa.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Bebe »

Honzajs napísal:Mně se nejvíce osvědčilo čtení - a to jak webu, tak i knížek. Pokud je v knize 1 užitečný nový nápad, tak ta kniha stála za to.
Taky se mi osvědčilo čtení, hlavne knížek, většinou psaných česky, ale řeknu to jinak. Pokud při čtení takovéto knížky neobjevím nic mezi řádky, nebo nedostanu jediný nápad inspirovaný textem, ačkoliv jsem to očekával, je pro mně kniha téměř bezcenná a její čtení strátou času.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

Bebe napísal:Obávam sa, že nikde nenájdeš návod, že ak chcete vymyslieť to a to, musíte urobiť to a to. Možno v tomto prípade iba systém á la T.A.Edison, ale sú aj priame techniky, kde zadáš konkrétny problém a ak dodržíš všetky procesné postupy, dostaneš na výstupe konkrétne riešenie. To však nie je pre laikov.
jasne ze nemyslim system "sprav toto a vymyslis perpetum mobile".

myslim to tak, ze kazdy clovek ma nejake schopnosti/vlastnosti.
a medzi tymi schopnostami/vlastnostami je napriklad:
- jake mas iq
- jake mas eq
- jaku mas motivaciu
- jaku mas silu
....
- jak dobre vies vypravat vtipy
atd.

kazdu tu vlastnost zdedis - mas nejaky talent - niekdo je mudry, niekdo je sprosty, niekdo je silny, niekdo je slaby, atd. ale mozes ju do urcitej miery ovplyvnit, ked si slaby mozes chodit do posilovne a mozes byt silny, ked si mudry a od rana do vecera nic nerobis len kukas telenoveli mozes osprostiet, atd.

no a teraz z tohto vybereme vlastnost "vedet nieco vymyslet, dostat nejaky napad, vymyslet nieco inovativne".

pytam sa: kam sa mam prihlasit do "posilovne" ked si chcem tuto vlastnost zlepsit? da sa to? do jakej miery? jak?

podla mna je klucom v podnikani inovacia, darmo niekdo dre jak blbec, pokial nema lepsi produkt/marketing/hocico, nema sancu sa presadit, potrebuje nejake edge. a iq milion a vsetky mozne vlastnosti su ti nanic, pokial nevies nieco VYMYSLET, co nemusi byt zrovna perpetum mobile, "staci" ze to je kolecko na ovladanie na ipode, ked vsetci ostatni vyrobcovia maju debilne ovladanie.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

este k tym knizkam - su dobre ale neprakticke, video si pozres za hodinu, knizku citas minimalne 10x tolko. a neda sa pritom zrat :lol:

tak a teraz staci vymyslet "video knizku" a som miliardar :lol:
(len najprv musim ist na kurz k bebemu aby som to dokazal vymyslet :D )
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Bebe »

Tak dobre, dám niečo z môjho kurzu..

Nápady vznikajú v mozgu. Tá má dve polovice, hemisféry z ktorých každá pracuje odlišne. Skrátene, ľavá časť pracuje logicky, postupne, analyticky, pravá zas intuitívne, kombinačne a emocionálne. Ľavú časť tela ovláda pravá časť mozgu a opačne. Praváci majú vyvynutejšiu ľavú časť mozgu oproti pravej, lebo v styku s okolím sa realizujeme prostredníctvom rúk. Napr. učenie sa písať ľavou, kvalitatívne zlepšuje schopnosti pravej hemisféry, zodpovednej za tvorivosť. (Minimálne by som doporučoval, naučiť sa prstoklad na klávesnici, je to otázka 3týždňov, kreatívnejší môžu skúsiť žonglovanie, alebo hru na klavíri) Treba rozhýbať ľavú ruku.čím zložitejšie, tým lepšie. Masturbovanie ľavou rukou stačiť asi nebude.

Ďalej si môžeš zlepšovať pamäť - techník je veľa, kombinačné schopnosti logickými rébusmi, obrazotvornosť, predstavivosť a vizualizáciu. Na druhej strane nezaťažovať svoju myseľ zbytočnosťami - televízne spravodajstvo - hlavne negatívne správy, katastrofy, bulvár, debaty o chorobách, trápeniach a starostiach, vyhýbať sa rubrike "des" na fórach a podobne.

Bude to pre začiatok stačiť? Pozriem ešte tie knižky, možno i krátke recenzie. Nie všetky knižky sú nepraktické. V mnohých sú praktické návody na zlepšovanie sa. Treba ale čosi robiť a vyskúšať, nečítať to ako beletriu pre zábavu.

To sú osobné záležitosti. V biznise a prostredníctvom tímu je možné robiť brainstorming, chce to dobrého moderátora a partiu "šialencov".
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

bebe DIKI! presne taketo nieco som potreboval o tej lavej a pravej polke gebule

hned som si to vygoogloval a zistil ze som kreativne retardovany
Obrázok
ta lava cast to som ja do bodky, ta prava ani nerozumiem tym slovam co to je..

tu je cely vymyslaci proces
Obrázok

http://www.sciam.com/article.cfm?id=is- ... -creativit

a toto je este celkom zajimave
The researchers studied people with “schizotypal” personalities—who act oddly, but aren’t mentally ill—and found they’re more creative than either normal or fully schizophrenic people. To access their creativity, these people rely heavily on the right sides of their brains.

The work, by psychologists Brad Folley and Sohee Park of Vanderbilt University in Nashville, Tenn., was published online last week by the journal Schizophrenia Research.

Psychologists believe a number of creative luminaries had schizotypal personalities, including Vincent Van Gogh, Albert Einstein, Emily Dickinson and Isaac Newton.
nechapem jak moze einstein a newton byt ne-analyticky, ne-logicky, ne-fact-based, ne-quantitative, atd.

tu sa to delenie right:left trocha spochynuje:
http://www.brainconnection.com/topics/?main=fa/mind-two

ale tu je to dost jasne potvrdene zase:
http://psychcentral.com/news/2008/01/30 ... /1856.html

a teraz uz staci najst studiu kde ludia nieco robili (ucili sa pisat lavou rukou) a meratelne im to zlepsilo pravu polku gebule.

no bebe sak ty si uplny self development genius, dojdi na meeting, zaplatim ti listok na vlak a obed :lol: mozes nam spravit prednasku, teda aspon mne.. za odmenu ti namalujem naky pekny obrazok lavou rukou a zahram nieco na klaviry :lol:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa filip glasa »

mozes nam spravit prednasku
to aby som začal zháňať meotar :-)
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:to aby som začal zháňať meotar :-)
staci od tunajsich MVIS akcionarov vypitat prototyp toho ich projektoru :D
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Bebe »

jonatanus napísal: ..a teraz uz staci najst studiu kde ludia nieco robili (ucili sa pisat lavou rukou) a meratelne im to zlepsilo pravu polku gebule..
Obávam sa, či takáto štúdia existuje. Objektívne meranie výsledkov v tejto oblasti je tiež problém.

Dík za všetky komplimenty, na najbližší meeting zrejme ale nebudem môcť prísť
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

Creativity has been proposed to be either the result of solely right hemisphere processes or of interhemispheric interactions. Little information is available, however, concerning the neuronal foundations of creativity. In this study, we introduced a new artistic task, designing a new tool (a pen), which let us quantitatively evaluate creativity by three indices of originality. These scores were analyzed in combination with brain activities measured by functional magnetic resonance imaging (fMRI). The results were compared between subjects who had been formally trained in design (experts) and novice subjects. In the experts, creativity was quantitatively correlated with the degree of dominance of the right prefrontal cortex over that of the left, but not with that of the right or left prefrontal cortex alone. In contrast, in novice subjects, only a negative correlation with creativity was observed in the bilateral inferior parietal cortex. We introduced structure equation modeling to analyze the interactions among these four brain areas and originality indices. The results predicted that training exerts a direct effect on the left parietal cortex. Additionally, as a result of the indirect effects, the activity of the right prefrontal cortex was facilitated, and the left prefrontal and right parietal cortices were suppressed. Our results supported the hypothesis that training increases creativity via reorganized intercortical interactions. Human Brain Mapp 2008. © 2008 Wiley-Liss, Inc.
mam len abstrakt, ale zda sa bebe ze v tomto smere je research dost daleko, evidentne natom nieco bude..
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

The aim of this randomised, double-blind study was to investigate the therapeutic effectiveness of left-hand electrical stimulation for patients with post-stroke left visuo-spatial neglect. This approach was hypothesised to enhance activation of the right hemisphere attention system and to improve visual exploration of extrapersonal space. Participants (n = 40) in the study were in a relatively early stage of recovery from their first right hemisphere stroke, and were randomly assigned to the experimental (E) or control (C) group. Group E received conventional visual scanning training combined with electrostimulation of the left hand, while Group C received scanning training with sham stimulation. Their visuo-spatial neglect was assessed twice, prior to the rehabilitation programme and on its completion, using cancellation tests and a letter-reading task. The effect of electrostimulation on hemineglect was assessed following a single administration and after a month-long rehabilitation programme. Although the immediate effect of stimulation was poor, after a month-long rehabilitation period we found significantly greater improvement in Group E patients than in Group C patients. Interestingly, the presence of hemisensory loss did not weaken the observed effect. Therefore, we claim that contralesional hand stimulation combined with visual scanning was a more effective treatment for hemineglect rehabilitation than scanning training alone.
trocha ina situacia, ale evidentne to aspon v tomto pripade fungovalo..
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

In the present study, we contrast oscillatory brain activity during the production of subjectively more versus less original ideas. A sample of 26 participants worked on two verbal creativity problems and subsequently rated the produced ideas with respect to their originality. On the basis of these self-ratings, ideas were divided into a more and a less original list within each participant. Cortical activity was assessed by means of event-related changes in EEG power (synchronization and desynchronization) and phase locking in two alpha bands. Analyses revealed that more, as compared with less, original ideas elicited a stronger event-related synchronization of alpha activity (power increases from the pre-stimulus reference to the activation interval) and higher phase coupling in the right hemisphere. These findings corroborate the importance of right-hemispheric cortical networks in creative idea generation. Copyright (c) 2007 APA, all rights reserved.
tu je to uplne jasne a tazko spochybnitelne, na creative idea generation treba pravu polku gebule
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

Zdenek M.
Right-Brain Resources, Inc., Reseda, California.

Comparing the scientific reports of brain researchers such as Sperry, Bogen, Diamond, Geschwind, and Hoppe with the subjective reports of high achievers in various fields of the arts, sciences, and industry reveals that there is a correlation between creative thinking and right hemisphere specialization. Learning how to stimulate right hemisphere activity can be of great benefit to high achievers in fields that require one to be internally focused, to be sensitive to the intonations of voice and body-language, to comprehend symbols and metaphors, to think visually and holistically, to work constructively with affect, or to enhance imaginative thinking. This report is a subjective study of how five writers and six psychotherapists experienced one three-hour session of Inner Vision techniques, which I developed to stimulate creative thinking and inner focusing by enhancing right hemisphere activity. During the session, all of the psychotherapists and all but one of the writers reported that these mental imagery exercises produced a significant increase in the flow of creative ideas and enabled them to gain insights into important personal issues. One writer experienced resistance; two psychotherapists reported feelings of solace; two writers and two psychotherapists indicated that they have gained new perspectives on professional issues--one writer solved a major problem regarding the central character in his book; six psychotherapists and three writers gained new perceptions on important personal issues; five psychotherapists and four writers reported feelings of intense joy, even liberation, during the session. All eleven participants indicated that they had experienced vivid and imaginative imagery. The constructive use of imagination is essential for creative work and mental health. Writers who have the skill to program their imaginations to gain creative insights at times of their own choosing obviously will be more productive than writers who sit around waiting for the benevolent muse. Psychotherapists who use Inner Vision techniques in their own lives find that it is a valuable tool for interior focusing; those who use it with their patients have reported that this is a practical, effective technique for helping patients attain greater psychologic integration. An important way in which this program differs from other imagery techniques is that the vivid imagery of the right-hemisphere work is followed by left-brain analysis and evaluation. The ultimate goal is the transformational intercallosal process of symbollexia--the "magic synthesis" of right-brain and left-brain specialization for an enhanced ability to live and work creatively
edit:
este keby som vedel jak ich "trenoval".. zdenek si z toho moze spravit teraz dobry biznis.
uz ma. akorat sa to uz neda kupit. a objektivnost tej jeho studie je teda dost otazna. zrejme z toho nebol celosvetovy bestseller.

edit:
tak da sa to kupit:
http://www.rightbraininc.com/
Naposledy upravil/-a jonatanus v Ne 10 08, 2008 1:46 pm, upravené celkom 3 krát.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

tak mam sancu aj ja
60 educable mentally retarded students from 3 schools in a large urban school system received 9 wk. of instruction from an adaptation of the Productive Thinking Program. Their performance on measures of creative thinking was compared with that of 60 students who received no additional instruction. The conclusions drawn were that (1) special attention to creative thinking training for educable mentally retarded students may be quite effective and results stable over time and (2) the measures of fluency, flexibility, and originality are the most useful in assessing creative thinking for this group.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Pette »

No fuha, aka diskusia sa rozvinula.

V globale si stale stojim za svojim - v podnikani nie je dolezity napad, ale realizacia. Ano, pri niecom je aj unikatny napad velka cast uspechu, ale zase - bez realizacie z toho nic nie je.

Ako pisal jonatanus, premyslanie nad konkretnymi castami realizacie napadu je o niecom inom - tam skusenosti, znalosti (rozlisujem znalosti a vedomosti, nielen z pohladu ceskeho a SK vyznamu:), trosku "statia na zemi" - teda premyslat veci aj rozpoctovo - su velmi potrebne. Idealna kombinacia je teda pracovat v dobrom time, doplnat sa a casto ist rozmyslat do terenu:)
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Bobikpp »

jonatanus napísal:staci od tunajsich MVIS akcionarov vypitat prototyp toho ich projektoru :D
Babo kus :!: :lol:

Vsetko raz bude :wink:
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Bebe »

Neviem anglicky dostatočne na to, aby som rozumel citovaným textom, preto sa neviem k tomu ani vyjadriť.
jonatanus napísal: Psychologists believe a number of creative luminaries had schizotypal personalities, including Vincent Van Gogh, Albert Einstein, Emily Dickinson and Isaac Newton.

nechapem jak moze einstein a newton byt ne-analyticky, ne-logicky, ne-fact-based, ne-quantitative, atd.
Ono delenie mozgu na ľavú a pravú časť je trochu zjednodušené. Mozog má viac častí a každá je zodpovedná za niečo iné. Ďalšie možnosti sú v prepojení jednotlivých častí. Práve tieto prepojenia môžu súvisieť s nezvyčajnou genialitou ľudí z histórie. Tieto prepojenia sú ale poväčšinou patologické a preto boli podaktorí títo géniovia považovaný minimálne za čudákov. Ich tvorivosť bola nekontrolovaná a takmer permanentná, bez odpočinku, bez kontroly. Častokrát sa ich chorobný stav zhoršoval a nezriedka skončili ako blázni, samovrahovia a podobne.

Zjednodušene povedané, cieľom je teda umelo si navodiť stav tvorivosti a potom sa znova prepnúť do reality a využiť produkty tvorivosti v reálnom svete. Čerpať teda zo zdrojov bežným ľuďom neprístupných a zároveň si ale zachovať zdravú mysel, reálne uvažovanie a schopnosť existovať v bežnom svete.

Už minule som spomínal, že by bolo možno zaujímavé urobiť meeting na spôsob semináru či konferencie, teda s nejakým programom, s témamy a prezentáciami. To by bolo pre mňa oveľa zaujímavejšie stretnutie. Na takom meetingu by som vedel odprezentovať čosi na tento spôsob a vypočuť si zas niečo, čo by zaujímalo mňa. Máš Filip zas nad čím premýšľať. Možno by to mohlo byť pre zmenu hádam aj v Trenčíne :D
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa filip glasa »

urobiť meeting na spôsob semináru či konferencie, teda s nejakým programom, s témamy a prezentáciami.
tak s tým počítam od začiatku, len sa moc nikto nehrnie do toho urobiť nejakú tému.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

uz to asi zacina fungovat, na fore nam niekdo na ten novy ticker view napisal "great idea!" :lol:

objednal som si inac totok
Obrázok
ma to plno reviewov, priemer 5*
Michalko has researched and analyzed over 100 of history's greatest thinkers-from Leonardo da Vinci to Charles Darwin, Thomas Edison to Walt Disney-to show readers how creative people think and how to put their secrets to use. It's no wonder that Entrepreneur magazine lauded CRACKING CREATIVITY as "Required reading for anyone in business." Packed with practical exercises and strategies for stimulating creativity, this original book will literally revolutionize the way you think and open up a world of innovative solutions to challenges that you face every day.
snad to bude na nieco dobre...

inac bebe este ohladom kreativity taka filozoficka otazka bokom, da sa podla teba vymyslet nieco z nicoho? pretoze napr. moj pripad vymyslania je ze uvidim nieco->napadne ma nieco->nieco dalsie->nieco dalsie->nieco dalsie->vysledok. ale napr. si neviem prectavit jak mohli vymyslat mozartovia a spol, sice sa mohli kopirovat/inspirovat navzajom, ale nevim ci to nebolo tak ze mozart sedel kukal von oknom a potom napisal peknu pesnicku len tak z brucha. to uz bude asi to vymyslanie na hranici dusevnej choroby mozno. zas tak daleko by som sa nerad dostal :lol:

ps. meeting na sposob konferencie - mne uplne staci prednaska medzi recou pri pive
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Bebe »

Nerobím ani neštudujem v tejto oblasti žiadny výskum, preto napíšem iba to, čo si o tom myslím. Myslím, že Mozart a jemu podobní boli v podstate sprostredkovatelia. Oni vlastne netvorili, iba zaznamenali, čo počuli alebo videli vo svojej hlave. Boli obdarení porušením mozgových prepojení a mohli čerpať zo zdrojov neprístupných bežným ľuďom. Einstein zas odštartoval vo fyzike proces, kedy nová teória je založená na tom, že sa opustia všetky doterajšie tézy, teda nebuduje na známych základoch a postupne, ale úplne z iného konca. Na pochopenie atómovej fyziky treba zabudnúť na všetko, čo z normálneho sveta poznáme, lebo keď na tom budeme trvať, nikdy podstatu nepochopíme.

Ty pracuješ analyticky, kedy myšlienky na seba nadväzujú a postupne sa vytvára niečo nové, alebo vylepšuje doterajšie. To je bežné a prístupné tvorenie každého zdravého jedinca. Ak by si chcel čerpať nápady iným spôsobom, takpovediac z ničoho, musel by si si vytrénovať používanie svojho mozgu iným ako bežným spôsobom. Či je možné takýmto tréningom privodiť si nejakú duševnú chorobu, to neviem povedať. Rozhodne je nutné venovať sa týmto veciam pod dohľadom, alebo podľa postupov, ktoré v sebe zahŕňajú určitý stupeň ochrany psychiky, lebo tu sa dostávame do nie úplne prebádaných dimenzií a po aplikácii zmenených stavov vedomia a mysle, je nutné vrátiť všetko opäť do normálu.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

tiez myslim ze to tak nejak bude.. ak sa zomna nestane magor koli tomu ze sa ucim pisat lavou rukou, tak je to snad dost bezpecne a dalej sa "normalny" clovek asi nedostane a aj to pisanie je otazne - ci sa akorat nezlepsim v pisani a to bude vsetko, ci to ma aj realny efekt na celkove prepojenie.. ale ked v tej jednej studii mohla zabrat "left-hand electrical stimulation", tak snad moze mat nejaky efekt aj toto.

ten einstein, mozart, atd. su uplne ina liga, ale napr. jobs je momentalne snad najuznavanejsi vizionar/inovator (aj ked tam je to dobre zamaskovane v marketingu) a vyzera byt relativne normalny clovek (bez zavaznej dusevnej choroby). a zrejme nebude natom najhorsie ani s analytickym myslenim, bez toho by to v biznise (a hlavne technologickom) asi daleko nedotiahol. ti "skutocni geniovia-magori" zas az tak velmi pouzitelni do zivota nesu.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Bebe »

Učiť sa písať ľavou rukou určite nie je nebezpečné, rovnako myslím ani autogénny tréning, základné meditačné praktiky, či neuro-lingvistické programovanie (NLP). Tieto praktiky bežne využívajú manažéri, športovci a ľudia ktorým záleží na vlastnom úspechu.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

Bebe napísal:neuro-lingvistické programovanie (NLP).
to ani neviem co je, akorat som cital ze je to pseudoscientific, takze to pouzivat nebudem :lol:
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Bebe napísal:Učiť sa písať ľavou rukou
Na klavesnici to nie je az taky problem :wink: :roll:
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Bebe »

No väčšina týchto vecí je pseudovedeckých, alebo nemá dokázateľné, merateľné, či hodnoverne zmapovateľné výsledky. Ako vyhodnotiť stupeň kreativity, keď na to nemáme dodnes žiadne kritériá? Dôležité je, či to niekomu funguje, alebo nie. Ak áno, prečo sa tomu vyhýbať.

Vedecký výskum doviedol civilizáciu tam, kde je. Vo vede je možno viac zavádzajúcich informácií, ako v ostatných tzv. pavedách, minimálne porovnateľne. Je to preto, že aj vedu robia iba ľudia a tí sú ako sme sa už veľakrát presvedčili omylní, ale i sebeckí, závistliví a častokrát i hlúpi. Ktorý vedec napr. pripustí na sklonku svojej kariéry, že to, na čom celý život pracoval bol omyl? Na druhej strane je fascinujúce, že naši dávni predkovia vedeli niektoré veci, ktoré sa vedecky potvrdili až dnes. Ako na to mohli prísť, bez vedeckého výskumu? Alebo napríklad aj to, prečo sa to dnes robí inak, hoci to oni vtedy robili lepšie.

Podľa mňa treba zobrať do úvahy všetky dostupné vedomosti, či už sú vedeckého, náboženského, spirituálneho, duchovného, či prírodného charakteru. Inak sa vždy o niečo ochudobňujeme. Ale na druhej strane chvalabohu máme slobodnú vôľu a môžeme neuznávať, čokoľvek sa nám zachce.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa jonatanus »

Bebe napísal:No väčšina týchto vecí je pseudovedeckých, alebo nemá dokázateľné, merateľné, či hodnoverne zmapovateľné výsledky. Ako vyhodnotiť stupeň kreativity, keď na to nemáme dodnes žiadne kritériá? Dôležité je, či to niekomu funguje, alebo nie. Ak áno, prečo sa tomu vyhýbať.
nesuhlasim celkom.. te studie co som pozeral a par sem kopiroval davaju dost slusny zaklad na te prupovidky o lavej-pravej polke gebule.

a experiment by sa dal spravit jednoducho, zobereme skupinu ludi povedzme odbornikov nejakych co vedia posudit ci je nieco originalne/kreativne, ono je v podstate jedno jak to budu hodnotit, potom zobereme dve skupiny ludi, jedna sa nauci pisat lavou rukou, druha nebude robit nic, daju im namalovat obrazy alebo zlozit basnicku (najprv nazaciatku pred experimentom a potom po experimente), odbornici to nak oznamkuju a ak sa zlepsi aktivna skupina a kontrolna skupina nie, je to pouzitelny dokaz.
Podľa mňa treba zobrať do úvahy všetky dostupné vedomosti, či už sú vedeckého, náboženského, spirituálneho, duchovného, či prírodného charakteru. Inak sa vždy o niečo ochudobňujeme. Ale na druhej strane chvalabohu máme slobodnú vôľu a môžeme neuznávať, čokoľvek sa nám zachce.
ak to funguje, nemal by byt problem to dokazat. ja si vystacim s tou vedou, radsej budem obmedzene pouzivat 100% funkcne veci, jak milion nefunkcnych sprostosti a upalovat carodejnice.
Peterxy
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 19 08, 2010 3:34 pm

Re: napad jak dostat napad

Príspevok od používateľa Peterxy »

Nápad, ktorý ťa má aj uživiť vychádza najprv. z tvojich schopností, čo vieš a čo sa dokážeš naučiť za krátky čas. Ďalším faktorom je prostredie, v ktorom žiješ. Ak chceš niečo zistiť, musíš toto prostredie zmeniť, teda aspoň na krátky čas z neho odísť, aby si uvidel nové možnosti. Podľa mojich skúsenosti ak odídeš do USA, tak uvidíš budúcnosť na slovensku o 25 rokov. To ale znamená, že niektoré nápady z rôznych dôvodov za svojho života na Slovensku nikdy nestihneš realizovať. Myslenie ľudí a ich možnosti sa vyvíjajú pomaly aj v dobe internetu. Ak odídeš do Rakúska si pred Slovenskom najmenej o 15 rokov. Ak odídeš do Čiech si pred myslením na Slovensku najmenej o 5 rokov. Samozrejme k dobrému nápadu treba aj nemálo peňazí. Počítaj, že pri dobrom nápade musíš mať rezervu, z ktorej budeš žiť najmenej na 2 roky. Inak to zabalíš skôr ako ti nápad začne prinášať ovocie. Je to ako v záhrade, než dozrie prvé jablko, tiež to nejde do 24 hodín. Dobrý nápad teda neznamená objavovanie niečoho nového, ale prenesenie skúseností z jedného prostredia do iného. Ak by si predsa len mal chuť presadiť niečo prevratné, čo je na svete úplná novinka, počítaj s obrovským nezáujmom a nepochopením. Ľudia sú konzervatívni a nedôverujú novinkám. Aj keď máš pocit, že ty si iný, žiaľ, väčšina nieje a tak pozor na sklamanie z nepochopenia. Je to osud väčšiny prevratných vynálezov a aj vynálezcov, ktorých ovocie práce si dnes bežne užívame a ani nás nenapadne rozmýšľať, kedy vznikla pôvodná myšlienka a aký bol osud jej tvorcu. Určite by z Vás boli mnohí prekvapení, koľko od vtedy prebehlo času.
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"