Webový projekt - od piky

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Bebe »

Zdravím všetkých a mám pár otázok na znalých problematiky, resp. ľudí, ktorí s webovými projektami už prišli do styku. Nazbieralo sa mi v "šuflíku" niekoľko nápadov, ako komerčne využiť webový priestor ako miesto, na stretnutie ponuky a dopytu a konečne cítim potrebnú energiu na ich realizáciu. Skôr než sa do toho ozaj pustím, potrebujem vyriešiť niekoľko základných otázok:

1-Ako zistím, či už podobné projekty na internete sú?

2-Ako vyčíslim vstupné náklady na rozbeh takéhoto projektu, keď nemám ani tušenia, či existujú hotové softwarové riešenia s možnosťou nastavenia parametrov, alebo bude nutné na potrebné riešenia niekoho najať, resp. pribrať do firmy ako spoločníka niekoho s potrebnými znalosťami. Rovnako prevádzkové náklady. Netuším, čo bude obnášať obsluha takéhoto systému z hľadiska správy a administrácie.

3-Dilema, keďže je podnikanie na internete ľahko ukradnuteľné, no na druhej strane nie je ľahké sa presadiť z hľadiska marketingu, radšej investovať pre začiatok viac do kvality a profesionality systému s rizikom, že to nevýjde, alebo začať skromne v malom a skvalitniť systém za pochodu, keď sa ukáže ako profitabilný, či aspoň nádejný?
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak toto je pomerne ťažká téma a ťažko sa odpovedá. Teda s výnimkou prvej otázky.

1-Ako zistím, či už podobné projekty na internete sú?

Neskúšal si google a katalógy či už niečo podobné neexistuje a v akom rozsahu?

2-Ako vyčíslim vstupné náklady na rozbeh takéhoto projektu

no ak by si začal s príjmami, tak by to možno bolo ľahšie. Ak by si predpokladal, že príjmy budú také a také, tak si potom stanovíš rozpočet a na základe neho si nájdeš riešenie.

Ak vôbec nevieš či to bude zarábať, tak je lepšie začať na kolene s nákladmi v stovkách EUR.

Obsluhovať by si si to mal vždy vedieť aj sám. Administrácia je väčšinou na úrovni "internet bankingu" :-)

3-Dilema

No asi je lepšie začať v malom. V tom istom momente, ako ten nápad napadol teba, sa zrodil asi v desiatkách ďalších hlavách. Takže momentálne na tom pracuje pár jedincov a 1-2 také projekty prídu na trh určite. Takže konkurencia bude vysoká aj keď ti nikto nápad neukradne.
Zároveň nevieš ako sa chytí ten tvoj nápad. Takže dávať veľké peniaze do začiatku by sa mohlo nevyplatiť.

Kukni napr. na podnikania Johna Vanharu:
http://www.podnikanivusa.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Prvotné náklady na spustenie internetového projektu sú v stovkách USD a pritom tam urobí tržby trebars v miliónoch.
Ale zase kopec projektov mu nevyšlo, takže tá opatrnosť na začiatok sa vyplatila.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa filip glasa »

ešte ma napadlo - ak by išlo o eshop, tak tie sú relatívne lacné aj pri profi riešeniach. profi riešenie od firmy, ktorá urobila desiatky eshopov sa bude pohybovať od 800 EUR. Pri takej cene je lepšie investovať do komerčného riešenia, než skúšať rôzne free možnosti.

Ale ak to má byť niečo špeciálnejšie, tak na to komerčné firmy nebudú mať asi hotové krabice a programovanie nového by stálo veľa peňazí. V tom prípade by sa bolo dobré poobzerať aj po free riešeniach. Ale bez toho, aby som vedel bližšie o čo ide, sa už bude ťažko radiť.

Pre príklad tu je pár webov postavených na open source (free) riešeniach:
burzaminci.sk
3sektor.sk
aj tá moja polica.sk
johnove shipito.com

Nie sú zlé, na to že išlo o minimálne vstupné náklady. Na druhú stranu ja by som dnes už radšej išiel s policou do profi eshopu za tých 700-1000 EUR. Lenže to sa po boji ľahko hovorí. Vtedy som nevedel či vôbec predám aspoň nejakú knižku.

Teraz však vidím, že s tým open source mám len kopec roboty a za rôzne prerábky som už aj tak dal dosť peňazí.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Bebe »

Čítal som Tvoje návody ako na to s redakčnými systémami CMS. Ako som to správne pochopil, tak wordpress je vhodný napr. na prezentáciu, diskusiu, články a podobne, aj jeho obsluha mi je tak nejak blízka a jasná. Na druhej strane Drupal, by bol možno vhodnejší pre môj zámer, pretože ide o to, aby bola možnosť registrácie rôznych úrovní, prezentácie ponúk a možnosť reakcie na ne, ďalej priestor pre diskusiu priamo pri prezentovaných ponukách a možnosť platných služieb. No, drupal.org je v angličtine a ani google-preklad, mi nepomohol urobiť si jasno, lebo pravdupovediac tomu, čo je tam napísané, takmer vôbec nerozumiem. Ako zistím, či je to pre môj zámer vhodné a či to dokážem administrovať bez problémov?

Keby išlo o e-shop, nemal by som s tým problém, veď jeden už mám, no tu ide skôr o niečo, čo má štruktúrou podobnosť so zmieňovanou "burzamincí.sk" teda možnosti rôzneho triedenia a vyhľadávania podľa kategórií, resp. kritérií a ďalšie možnosti práce s databázovými údajmi. Dúfam, že som to popísal zrozumiteľne.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa filip glasa »

Andrej má burzumincí na drupale. Čiže s ním by to išlo. Asi aj s wordpressom by to išlo urobiť.

dobré stránky podpory mávajú češi. Zíde sa tam viacej ľudí ako na Slovensku:
http://www.drupal.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.cwordpress.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;

tu je taký trošku katalógový systém na články vo wordpresse:
http://www.eclanky.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;

Je tam aj možnosť zadávať články cudzím ľuďom. Keď vymeníš článok za inzerát, tovar, ponuku, tak by sa to tomu mohlo priblížiť.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Pette »

Hm. Skus urobit verziu 0.1 - teda ak som spravne pochopil, na tvoje ucely staci forum, ktore az tak velmi ako forum navonok vyzerat nebude. Vyhladavanie a triedenie vyriesis kategoriami a rucnou upravou nadpisov do vhodneho tvaru.

Naklady = student na mesiac, teda 300 eur
Nechas to nejaky cas bezat a uvidis, ci vobec ludia chodia (to je otazka obsahu a textov, nie kvality softveru).
Ak ano, zacni riesit cokolvek dalej - konkurencia na internete je nekonecna a pokial nemas obchodny model, kde jasne predavas sluzbu/tovar a vies ju tlacit marketingom, nema zmysel dopredu riesit cokolvek.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Bebe »

Filip, ako funguje administácia CMS systémov? Robí sa on-line cez prehliadač po prihlásení administrátorských práv, alebo ako? Ja som doteraz robil iba html, priamo v kode off-line na mojom PC a keď to bolo hotové tak som to poslal cez webrozhranie poskytovateľa hostingu na svoj web. Včera som skúšal nainštalovať nejaké CMS na svoj pošítač (apache, php, mysql), zabil som celý deň a nikam sa nedostal. Jediné, čo som spojazdnil, bol bloxxy, no to nemá možnosti, aké potrebujem. Ostatné vypisovali chyby a teda neprebehla ani inštalácia.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja ani nemám na svojom PC apache a mysql a všetko robím priamo na webe.

Napr. ak už máš nejaký webhosting, tak si v ňom vytvor adresár /test. Do tohoto adresára sa pokús nainštalovať wordpress. Je to najľahšia inštalácia čo som kedy skúšal. Pozor - musíš mať k tomu hostingu zaplatenú aj databázu. DB sa vytvorí ľahko v administrácii k hostingu cez nejaký ten nástroj - vytvoriť DB. A potom si treba iba zapísať údaje: meno, login, heslo, atď.

Keď to budeš mať hotové, tak cez stránku http://www.bebe.sk/test/administracia" onclick="window.open(this.href);return false; ( vo WP je to wp-admin) sa prihlásiš. Všetko už potom administruješ priamo cez web.

Skús si sem zadať nejaké skúšobné meno a heslo:
http://www.eclanky.sk/wp-login.php?action=register" onclick="window.open(this.href);return false;

Príde ti email a odtiaľ sa skús prihlásiť do systému. Uvidíš administračné rozhranie v CMS.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Bebe »

Nechcem, aby to vyzeralo príliš amatérsky, pretože v tom prípade bude komerčný úspech malý. Preto rozmýšľam o partnerovi, ktorý by mal skúsenosti a vedel by ako to urobiť, aby takýto webový projekt mal úspech. Teraz zisťujem, ako málo toho viem.

Keďže sa mi nepodarilo spustiť žiadny CMS, tak neviem, či funkcie týchto programov budú stačiť. Určite bude dôležitý aj marketing, lebo je dôležité, aby sa stránka dostala k tým správnym ľuďom. Základnú myšlienku a kostru projektu mám, no ešte treba dotiahnuť detaily.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Bebe »

Môj hosting je bez sql, inak by som už dávno experimentoval. Zriaďujem nový hosting a mám už zabeštelovanú domému, no kým prebehnú formality s sk-nic, tak to chvíľu potrvá. Budem zatiaľ pracovať na detailoch a zisťovať ďalšie informácie.

Dík za ten link, vyskúšam.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa jonatanus »

bebe inac kludne mozes napisat presne co chces robit, 1. cita to tu 5 ludi 2. aj keby to bol napad na urovni perpetum mobile, tych 5 ludi a) to nevie spravit b) nema cas ti to ukradnut c) sme krestania-katolici na vysokej moralnej urovni

a rovno sa dozvies ci to je alebo neni uplna blbost, ci niekdo nepozna konkurenciu a jake budu na to naklady.

potom si hlavne vyrataj kolko potrebujes ludi aby chodilo na tu stranku, kolko ludi aby si nieco objednalo/atd. aby malo vobec zmysel sa s tym babrat. velmi lahko ti moze vyst ze na slovenskom internete to nema sancu.

a rozbehni to s mininalnymi nakladmi, rychlo zistis ci to ma sancu alebo nema, potom dotoho mozes zacat sypat peniaze..
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Bebe »

Do éteru to len tak nepustím, hoci verím, že ak by som to povedal Filipovi, tebe jonatanus, hoci ani neviem, ako sa voláš, alebo aj Andrejovi, tak to pri najbližšej príležitosti nezneužijete. Tak zvažujem prísť prípadne na podnikateľský meeting 21.8. poradiť sa, prípadne osloviť niekoho, kto by sa mal chuť spolupodielať.

Môj problém je ten, že keď mám nejaký nápad a začnem sa ním hlbšie zaoberať, tak sa do toho ponorím, že nedokážem racionálne myslieť, zvažovať riziká a posudzovať reálnosť možností. Takže potrebujem, aby ma niekto občas z tohto "tranzu" prebral a vrátil späť na zem. :lol:
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa jonatanus »

Bebe napísal:Môj problém je ten, že keď mám nejaký nápad a začnem sa ním hlbšie zaoberať, tak sa do toho ponorím, že nedokážem racionálne myslieť, zvažovať riziká a posudzovať reálnosť možností. Takže potrebujem, aby ma niekto občas z tohto "tranzu" prebral a vrátil späť na zem. :lol:
dojdi 21.8, majster sveta v kritizovani ta velmi rychlo preberie :lol:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak sa do toho ponorím, že nedokážem racionálne myslieť
no asi nebudeš jediný s takýmto problémom :D
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Bebe »

To ovládanie CMS cez webové rozhranie je ozaj jednoduché, aj keď mne tam chýba náhľad, ako to bude vyzerať, keď to odošlem, či potvrdím zmeny. Možno je to, ale iba zvyk.

Všetky tieto CMS majú aj nejaké doplnky, ktorými sa to dá vylepšiť, resp. pridať nejaké nové možnosti, no ako som zisťoval, sú opäť v angličtine, tak je pre mňa problém vôbec zistiť, čo to presne robí.

..a ktože je ten majster sveta v kritizovaní??
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa filip glasa »

..a ktože je ten majster sveta v kritizovaní??
povedal by som že jonatanus :lol:

na tie doplnky sa dá popýtať práve na CZ a SK stránkach venovaných týmto CMS.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Bebe »

Internetových projektov mám viac, tak rozmýšľam, či sa nepustiť do viacerých súčasne. V hlave mi iba zbytočne zaberajú miesto a možno niektorý z nich bude bomba. Takže hľadám spolupracovníkov zbehlých v internetovom podnikaní, hlási sa niekto "dobrovoľne"? :)

charakter práce - dobrovoľný, výsledky - neisté, "zábava" na najbližšie obdobie zaručená!
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Pette »

Ak tu popises v jednej vete zakladnu ideu kazdeho z nich, posunie sa ti to cele dopredu ovela skor...
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Bebe »

Jednou vetou som to tu už popísal, ak sa Ti pri tom nič nevybavilo, potom je mi ľúto, ale nedostatok fantázie je tiež niekedy príčina, prečo sa veci neposúvajú dopredu. Zatiaľ ide všetko podľa plánu.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Andrej »

Bebe napísal:no ako som zisťoval, sú opäť v angličtine
Pôvodne sú v angličtine, ale na dva kliky k nim stiahneš slovenčinu. Je to jednoduché, moja žena napr. v živote neštudovala nič s počítačmi, humanitný človek, a keď som jej na jej web nahodil Drupal so slovenčinou, tak nemá problém si to administrovať.

Len jedna vec ma rozčuluje na tých CMS - že každý mesiac vznikajú nové verzie. Takže ak mám na webe napríklad zo 15 rozširujúcich modulov (ktorých je ináč milión voľne dostupných), tak stále mi nejaký v administrácii bliká na červeno že je neaktuálny a že treba nainštalovať novú verziu...
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Bebe »

Ahoj Andrej, mne ani nerobí problém ovládanie v angličtine, na to si zvyknem rýchlo, skôr to, aký modul vybrať, aby bol presne na to, čo potrebujem. Administrácie sa nebojím, videl som, že je to oveľa jednoduhšie, ako robiť priamo v kóde html, také wysiwyg.

Pozeral som aj Tvoju burzu mincí a zaujalo ma tam napríklad triedenie, alebo výber podľa viacerých kritérií, resp. kategórií súčasne. Môžeš tak v stručnosti napísať, ktoré základné veci Ti tam riešia tie moduly? Ak ich tam máš 15, čo potom je v základnom balíku? Tie doplnky zabezpečujú potrebnú funcionalitu webu, alebo sú to iba také s prepáčením hovadiny, ako zbrazenie času a podobne?
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Andrej »

Bebe napísal:zaujalo ma tam napríklad triedenie, alebo výber podľa viacerých kritérií
Triedenie príspevkov sa robí pomocou taxonómie, najlepšie to vysvetlím na príklade:
- mince triedim napr. podľa materiálu, podľa štátu, a pod.,
- v taxonómii som vytvoril slovník "materiál", a v ňom položky "zlato", "striebro", atď.,
- taktiež som vytvoril slovník "krajina", a v ňom položky "európa", "amerika", atď.,
- no a posledná vec bolo nastavenie, na aký typ článku sa má ktorý slovník vzťahovať.

Potom je to už jednoduché, keď vyrábam článok daného typu, ku ktorému je priradený nejaký slovník, tak sa mi tam rovno zobrazia na výber jednotlivé položky. Ja ich zakliknem, a hotovo, článok je zatriedený. V slovníku si ešte definujem také veci, ako či je zatriedenie povinné, či sa môže zatriediť do viacerých položiek, či sa počas zatrieďovania článku môžu dopisovať položky, atď.

Jednotlivé položky v slovníkoch majú poradové čísla, napríklad "zlato" je 1, "striebro" je 2, "európa" je 3, atď. Čísla sú jednoznačné v rámci celého webu.

Potom keď si urobíš menu, tak linka na všetky mince zo zlata bude /taxonomy/term/1. Kombinácie sa robia nasledovne:
- ak chceš zobraziť mince zo zlata a zároveň z európy, linka bude /taxonomy/term/1,3
- ak chceš zobraziť mince zo zlata ALEBO z europy, linka bude /taxonomy/term/1+3

No a keď sa ti s tým nechce babrať, stiahneš si modul "Taxonomy menu", v konfigurácii modulu povieš z ktorých slovníkov má zostaviť menu a či má povoľovať kombinácie, a modul to urobí za teba.
Bebe napísal:ktoré základné veci Ti tam riešia tie moduly? Ak ich tam máš 15, čo potom je v základnom balíku? Tie doplnky zabezpečujú potrebnú funcionalitu webu, alebo sú to iba také s prepáčením hovadiny, ako zbrazenie času a podobne?
Ono je to celé o moduloch, základná inštalácia obsahuje cca 30 modulov, ktoré si zapínaš podľa potreby. A ku nim si sťahuješ ďalšie. Podobne je to s témami / skinmi. V základnej inštalácii ich je cca 5, a na webe milión ďalších.

Základné moduly:

Aggregator 6.12 Používa sa na agregáciu syndikovaného obsahu (kanálov správ RSS, RDF a Atom).
Blog 6.12 Umožňuje používateľom viesť si jednoducho a pravidelne aktualizované používateľské stránky alebo blog.
Blog API 6.12 Umožňuje používateľom pridávať obsah pomocou aplikácií, ktoré podporujú XML-RPC blog API.
Book 6.12 Umožňuje používateľom hierarchicky usporiadať stránky.
Color 6.12 Umožňuje používateľom meniť farebné schémy pre určité témy vzhľadu.
Comment 6.12 Umožňuje používateľom komentovať príspevky.
Contact 6.12 Poskytuje osobný a globálny kontaktný formulár.
Content translation 6.12 Umožňuje obsah preložiť do iného jazyka.
Database logging 6.12 Zaznamenáva systémové udalosti do databázy.
Forum 6.12 Umožňuje diskusie vo vláknach o bežných témach.
Help 6.12 Zabezpečuje zobrazenie online pomocníka.
Locale 6.12 Pridáva obsluhu funkcií v národnom jazyku a zapína preklad používateľského rozhrania v danom jazyku.
Menu 6.12 Umožňuje administrátorom upraviť navigačné menu webu.
OpenID 6.12 Umožňuje používateľom prihlásiť sa na stránku pomocou OpenID.
Path 6.12 Umožňuje používateľom premenovať URL.
PHP filter 6.12 Umožňuje spracovanie vložených PHP kódov.
Ping 6.12 Upozorní iné weby na aktualizáciu vášho webu.
Poll 6.12 Môžete vytvoriť ankety vo forme otázok s niekoľkými možnosťami odpovede.
Profile 6.12 Podporuje nastaviteľné používateľské profily.
Search 6.12 Umožňuje vyhľadávanie kľúčových slov na celom webe.
Statistics 6.12 Zaznamenáva štatistiku prístupov.
Syslog 6.12 Zaznamenáva systémové udalosti do systémových záznamov.
Taxonomy 6.12 Umožňuje kategorizáciu obsahu.
Throttle 6.12 Riadi mechanizmus automatického urýchlenia, aby sa predišlo zahlteniu webu.
Tracker 6.12 Umožňuje sledovanie najnovších príspevkov.
Trigger 6.12 Povoľuje spúšťanie akcií pri určitých udalostiach v systéme, ako napríklad vytvorenie nového obsahu.
Update status 6.12 Kontroluje dostupnosť aktualizácií pre Drupal, nainštalované moduly a témy.
Upload 6.12 Umožňuje používateľom nahrávať a pripájať súbory k obsahu.

Ja mám k nim dotiahnuté nasledovné moduly:

"SEO" Checklist 6.x-1.0-beta3 A Search Engine Optimization checklist for Drupal 6.
Counter 6.x-1.8 This module used for displaying a Site Counter, Node Count, Unique Visitor and Client IP.
Img 6.x-2.2 Zobraz obrázky v publikovanom obsahu
Img comments 6.x-2.2 Zobraz obrázky v komentároch
Advanced Forum 6.x-1.0 Enables the look and feel of other popular forum software.
Author Pane 6.x-1.0 Gathers information from user related contrib modules into one template.
Messenger 6.x-0.7 Umožňuje používateľom posielať si správy.
Page Title 6.x-2.2 Enhanced control over the page title (in the <head> tag).
Site map 6.x-1.0 Display a site map.
Taxonomy Browser 6.x-1.4 Enables users to construct their own view of content from terms across multiple vocabularies.
User Stats 6.x-1.0-rc1 Provides post count and other user statistics. Integrates well with Token and Advanced Forum (if installed).
CAPTCHA 6.x-1.0-rc2 Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
Google Analytics 6.x-2.2 Pridá Google Analytics javascript tracking code na všetky stránky vášho webu
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Bebe »

To je dosť podrobné, ďakujem Andrej. Skúšobne som drupal nainštaloval a v najbližšom čase budem experimentovať. Ešte by som sa rád spýtal, že ak si niečo zaradíš do nejakej skupiny, podľa ktorej je možné triediť záznamy, či je možné dodatočne tieto skupiny napríklad rozdeliť, z jednej urobiť dve alebo inak zmeniť a podobne.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Andrej »

Skupiny môžeš:
- premenovať, potom všetky články v jednej skupine sú hneď v tej premenovanej skupine,
- vytvoriť novú skupinu, ale po vytvorení bude prázdna, a články do nej budeš musieť ručne pozaraďovať.

Niečo také ako rozdelenie jednej skupiny na dve, tak aby články boli automaticky v obidvoch, sa nedá urobiť.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Bebe »

Ovládanie v programoch CMS je vskutku jednoduché, ešte prísť na to, ako ten web urobiť.. to sa mi zatiaľ vôbec nedarí, ani keď mám nainštalovanú slovenčinu. Radšej sa teraz budem chvíľu venovať niečo inému, dopracujem celý projekt do detailov a potom požiadam niekoho, kto sa v tom ozaj vyzná, a bude to celé vedieť pretaviť do webovej podoby.

Najťažšia úloha sa javí to, získať na úplne novú stránku návštevníkov a registrovaných členov. Pravdepodobne bude treba do celého projektu zabudovať užitočnosť pre čo najširšiu skupinu ľudí a poskytnúť väčšinu služieb zadarmo a uvažovať o profitabilite až potom, keď bude databáza členov dostatočne široká.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
noob08
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Št 09 10, 2008 11:09 am

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa noob08 »

Bebe napísal: Najťažšia úloha sa javí to, získať na úplne novú stránku návštevníkov a registrovaných členov. Pravdepodobne bude treba do celého projektu zabudovať užitočnosť pre čo najširšiu skupinu ľudí a poskytnúť väčšinu služieb zadarmo a uvažovať o profitabilite až potom, keď bude databáza členov dostatočne široká.
Pekne vystihnute. Mam pocit ze vacsina ludi co chysta weby si vymlati energiu na dizajne a veciach okolo a zabuda ze ten produkt treba nejako ukazat cielovej skupine, na co im na zaver chyba energia a uz vobec do toho nie su ochotni (do marketingu) dat nejake peniaze. Ja si myslim ze klucovy je dobry napad a marketing, premakanost dizajnu je druhorada, resp. ju musia otestovat samotni uzivatelia, ak sa najdu ;)
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Bebe »

noob08 napísal: Ja si myslim ze klucovy je dobry napad a marketing, premakanost dizajnu je druhorada, resp. ju musia otestovat samotni uzivatelia..
Takže jednoduchý dizajn a ďaľšie detaily webu riešiť napríklad prostredníctvom fóra a získať tak spätnú väzbu od návštevníkov, čo im chýba na webe, čo by uvítali a podobne..

Čo sa týka dizajnu webu, asi platí, že v jednoduchosti je krása a web musí byť predovšetkým prehľadný, jasný na prvý pohľad a jednoduchý na ovládanie.

PS:Žiadne čačky-mačky, hejblátka a hračky, blikajúce, vlniace sa nápisy, ani iné capiny a čo pop-up?, ešte to tak.. žiadne trala-la, hej-rup, hopsa-sa.. čo tam dáme dofrasa..? :shock: :lol:
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Pette »

Bebe napísal:Najťažšia úloha sa javí to, získať na úplne novú stránku návštevníkov a registrovaných členov. Pravdepodobne bude treba do celého projektu zabudovať užitočnosť pre čo najširšiu skupinu ľudí a poskytnúť väčšinu služieb zadarmo a uvažovať o profitabilite až potom, keď bude databáza členov dostatočne široká.
Tomu sa nadava obchodny model a z webov ho ma premysleny/vymysleny a REALNY tak niekolko promile.
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa sufo »

Bebe, mozno to bude od veci a mozno ti to v niecom pomoze. Nasiel som analyzu (http://www.isomax-terrasol.eu/uploads/m ... IKA_01.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;) obchodneho zameru pre nulove domy http://www.isomax.sk" onclick="window.open(this.href);return false;
Robia marketing uz viac rokov (myslim, ze sa im to zacina pomaly rozbiehat) a je to specializovane na male percento trhu ale to by mohol byt aj tvoj pripad. Oni si urobili SWAT analyzu a pozreli sa aj na svoju konkurenciu a vonkajsie vplyvy.
Frey
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 18 08, 2009 5:12 pm

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Frey »

Tak jsem se definitivne rozhodnul, ze zkusim ze srandy taky rozbehnout maly projekt. Neslibuju si od toho zadny zazrak, ale nejake penize do toho chci dat, protoze v tom proste vidim tu hodnotu a jako vedlejsi aktivita by to mohlo vydelavat.

Moje hlavni otazka: kolik zhruba stoji (a jak je narocne - casove ) udelat stranky tohoto typu:

http://templates.entheosweb.com/templat ... /26409.asp" onclick="window.open(this.href);return false;

Tj trochu flashe(i kdyz nutne to asi uplne neni, ale vypada to hezky), galerka, par podstranek a hlavne hodne libivy design, zadne databaze ani redakcni system tam zrejme nebudu nepotrebovat. Zaroven chci, aby to nebyla kopie tehle sablony (asi je lepsi mit to jako original, ale zas na druhou stranu tahle mi prijde fakt povedena ... )

V podstate jen chci, aby to vypadalo na urovni a zas aby to nestalo milion, idealni by pro me bylo tak do 30 tisic Kc. Zvladne toto i nejaky sikovny "student", nebo uz je to prace pro nejake studio? Zas nez se dohadovat se studentem z webtrhu, ze tohle jeste nebrali tak je asi lepsi si priplatit, problem je, ze absolutne netusim, kolik se pohybujou ceny za takove stranky a tim padem ani nevim, na kolika muzu tak nejak zacit "vyjednavat".

Taky kdyz jsem si prohlizel ruzne reference tech lidi z webtrhu, tak mi tam neprisel zadny nejak vyjimecny. Prohlizel jsem stranky firem, co delaji weby a tam uz se mi jich par libilo, tak nevim no.

Jeste by mozna byla varianta nechat to "vymyslet" nekym a nasledne to nechat udelat nekym dalsim, hm.

Takze neresil uz jste nekdo podobnou vec? Nemate nahodou tip na nekoho hodne sikovneho?

Asi mi jeste namitnete (a z diskuze mi to vyplyva), ze bych mel resit spis navstevnost nez design, ale o tu se nebojim, mam na to hodne peknou domenu (beru ji i jako moji konkurencni vyhodu), takze tohle budu resit az v druhe rade.

Jinak Bebe: Jak to jde po case? Posunul jsi se nekam?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa filip glasa »

zadne databaze ani redakcni system tam zrejme nebudu nepotrebovat.
to rozhodne potrebovať budeš, ale zase dnes už bez DB a redakčného systému (jednoduchého) žiadny programátor nepracuje.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa jonatanus »

a co chces mat na tom webe? na flash by som sa vyprdol, ak chces luxusny design tak ten je o minimalistickom designe a kvalitnych fotkach...

ma to byt aj e-shop alebo len nejaka prezentacia?

idealne kdo by ti to mal robit je nieco medzi chlapcom z webtrhu a firmou.. firmy su drahe, chlapec z webtrhu problemovy ale urcite existuje kopa freelancerov tak medzi...
Frey
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 18 08, 2009 5:12 pm

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Frey »

Filip Glasa: Asi jo ... uvazoval jsem tak, ze kdyz to nebude eshop, ze nebude potreba to ovladat nejak slozite. Nevedel jsem, ze RS je potreba i na "staticke" stranky.

Jonatanus: Eshop ne, jen prezentace. S fotkama pocitam, ze budou muset byt hodne dobre. S freelancerama je to dobry napad, dik. Ted ho jeste najit ... ( Kdyz se rekne freelancer, tak si predstavim jenom Caymana, jak nadava na webtrhu. :lol: )

----------------------------------

V podstate to tady asi muzu rict (kdyz to tady skoro nikdo necte :lol: ), treba mi to nekdo vymluvite a presvedcite, ze je to blbost a ze to nema vubec cenu zkouset, nez abych s tim zabijel plno casu.

Takze dostala se ke me domena "omitky.cz". Chci z toho udelat web, kde prijde clovek, podiva se na fotku/vybere typ omitky/fasady ktery potrebuje, vyplni formular nebo zavola a udela objednavku.

Nemam zjisteny type-in trafic na te domene, ale pocitam ze nejaky urcite bude, protoze treba na seznamu je to slovo, ktere snad par lidi zajima.

Fungovat by to melo dale tak, ze chci mit domluvene stavebni firmy, kterym ty zakazky budu podle regionu prihazovat a mit % z predpokladane ceny.

Takze to je asi tak vsechno. Zatim jsem ve fazi, kdy o tech omitkach ctu asi 4. knizku ( potrebuju o nich vedet uplne vsechno, problem akorat je, ze je to slozitejsi nez jsem si myslel a ze je jich asi tisic druhu. :shock: ) a k tomu porad dokola hledam nejaky pekny web, ktery by se mi libil.

Dale mam domluvene asi 3 takove "amaterske fotografy-nadsence", co mi udelaji kupu fotek a z tech snad neco vyberu, co se mi bude libit ...

Zrovna ted jsem jeste nasel jeste moderniweb.cz (tam by nejaka mensi komunita freelanceru mohla byt) tohle jsem presne potreboval, nejakou takovou designovou "hitparadu" webu, treba tam na neco narazim. Jeste jsem prohledaval krome webtrhu i warforum, ale tam jsem taky nic moc nenasel.

Abych to jeste zhrnul, co si jeste myslim a jak to vidim, takze co vidim jako vyhody/prilezitosti:

- zadny takovy system dosud neni
- pekna domena
- firmam by se ten system mohl libit, hlavne kdyz je krize a ubyva zakazek (zatim jsem jeste nikoho nekontaktoval, to chci az kdyz budu mit aspon vizi, jak ten web bude vypadat. )
- obycejne nastriky po top venkovni omitky stoji na barak jako zakazka zhruba od 50 do 200 tisic, takze kazde % by mohlo byt fajn.
- pekny web by urcite lidi mohl presvedcit, moc peknych webu stavebnich firem jsem teda v cz nevidel
- nemuselo by to zabrat moc casu, odeslat mail/objednavku te firme, zvladla by to treba i sestra nebo pritelkyne atd.

nevyhody:

- lidi muzou byt zvykli vybirat "podle firem", takze by je nemusel presvedcit ani web. (mala pravdepodobnost)
- sezonnost: bude to kolisat, v lete by se tomu melo darit vice, v zime asi skoro vubec.
- zadna dalsi me nenapada, jsem asi malo pesimisticky.

---------------------------

No jinak to beru jen jako takovy challenge, v podstate jsem spokojeny s tim co delam ( pracuju v jedne sazkovce + k tomu mam dalsi penize z toho sazeni, co delam porad. ) a tohle, kdyz se to zadari, bude aspon jako zkusenost, protoze jsem nikdy neuvazoval, ze bych neco "podnikal". heh
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa jonatanus »

Frey napísal:Nemam zjisteny type-in trafic na te domene, ale pocitam ze nejaky urcite bude, protoze treba na seznamu je to slovo, ktere snad par lidi zajima.
v alexe to nema nic, takze zazrak by som odtoho necakal
http://www.alexa.com/siteinfo/omitky.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
- zadny takovy system dosud neni
v zahranici to funguje? ak to je zivotaschopne urcite to bude v usa a kde kade.. potom to staci "okopirovat"
- pekna domena
ten type-in bude predpokladam velmi slaby, ale na seo by to nieco mohlo pomoct...
- firmam by se ten system mohl libit, hlavne kdyz je krize a ubyva zakazek (zatim jsem jeste nikoho nekontaktoval, to chci az kdyz budu mit aspon vizi, jak ten web bude vypadat. )
- obycejne nastriky po top venkovni omitky stoji na barak jako zakazka zhruba od 50 do 200 tisic, takze kazde % by mohlo byt fajn.
o tomto bohuzial nemam ani paru
- pekny web by urcite lidi mohl presvedcit, moc peknych webu stavebnich firem jsem teda v cz nevidel
otazka je ci to ti ludia ocenia, zober si stranky johna vanharu, te su priserne, logicky by nemal predat ani 1ks, ale preda.. ludom skarede weby asi az tak moc nevadia a hlavne medzi priemernym a super-najlepsim-designovym-masterpieceom bude v navstevnosti asi minimalny rozdiel...

ne ze by som ta chcel odhovarat od kvalitneho designu, len necakaj zazrak ze ked to bude uzasne vyzerat ze sa z toho niekdo posere..
- nemuselo by to zabrat moc casu, odeslat mail/objednavku te firme, zvladla by to treba i sestra nebo pritelkyne atd.
len co ked ti zacnu vyvolavat, "ja chcem taku omietku, hentaku mate? henta omietka jake to ma parametre", atd..
no ale to uz su lepsie problemy, najprv budes mat problem aby tam volakdo vobec dosiel...

drzim palce
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa jonatanus »

zo stranok kde casto nakupujem ma toto napriklad slusny luxus design
http://www.maybachusa.com" onclick="window.open(this.href);return false;

a tam je ten flash uplne zbytocny, to sa da spravit cez javascript

http://www.louisvuitton.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
aj tu je ten flash zbytocny a zbytocne to je komplikovane.. ale dobry luxus design
(tu nenakupujem)
Frey
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 18 08, 2009 5:12 pm

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa Frey »

Jonatanus: Dik za pripominky. :idea:

S tim designem to zrejme jeste promyslim. Na navstevnost mit design vliv urcite nebude, jak pises. Ale na pomer "pocet zakazniku/celkova navstevnost" by to uz vliv mit mohlo - ale taky asi nebude uplne vyznamny, jinak by byly vsechny weby dokonale dotazene, coz taky nejsou. No neco uz vyberu. Nejak to zacit musi a pak se uvidi.

V zahranici nic takoveho neni ( neni to moc dobre znameni ), na alexu jsem uplne zapomnel. V podstate to bude asi presne jak rikas: type-in jen par navstev, ale na seo celkem fajn. ( To me trochu desi, "spolehat se" na vyhledavace, ale asi mi nic jineho nezbyde + 99% webovych podnikatelu je na tom stejne a "resit" bych to musel tak ci tak. )
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa filip glasa »

stavkovanie presunute sem:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =37&t=2033" onclick="window.open(this.href);return false;
scorp
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 13 01, 2010 10:16 am
Bydlisko: Trnava

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa scorp »

Zdravim,
znovu otvaram diskusiu. Chcem zacat s novym informacnym portalom v SR. Vsetko mam uz premyslene co sa tyka obsahovo len ako zacat. Myslim tym uplne zaciatky:
- ako registrovat domenu (kde, hosting, za akych podmienok, ...) konkretne navrhy v ktorej firme je spokojnost
- aky redakcny system? (portal bude obsahovat studijne,specificke inf. vo velkych mnozstvach (nieco ako miniwiki) , dalej by som tam chcel odkaz na forum, potom neskor mozno nieco ako bazar- inzercia suvisiaca s temou a pod.

dalej sa chcem opytat v ,,teoretickej rovine,, ak by som chcel nieco rozbehnut v zahranici a ten web by mal dobru navstevnost, potencionalna firma by ma oslovila ze chce tam mat reklamu za ktoru by mi platili je to v sulade zo zakonom keby som mal na SR zivnost? Neviem si to presne predstavit.

dakujem Vam za konstruktivne a konkretne informacie.

filip: nemas nahodou nejaku knihu vo svojom shope co sa tyka internetoveho podnikania. som dost mimo z terminov affiliate marketing, reklama, odmenovanie a pod.

bebe: ako si pokrocil so svojim projektom? je mozne sa uz na nieco pozret?
Ak móžeš ísť k rieke, nechoď k džbánu! (Da Vinci)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Webový projekt - od piky

Príspevok od používateľa filip glasa »

hosting - yegon.sk, prípadne toršku lacnejší elbiahosting.sk

CMS - jednoduchý wordpress, alebo ak tam plánuješ fórum a inzerciu v budúcnosti, tak Drupal (jeden účet na fórum, inzeráty aj články).

Niečo o internete je aj v knihách, ale neni to nič moc. Lepšie sú články na internete a blogy.
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"